Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 41. Vrijdag 5 Januari 1894 Zevende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naar den, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs par driemaanden: Franco per post Afzonderlijke nummers f 0.40. f 0,05. Bureau: Krommestraat, F 22?Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prija dar AdvartantMiti Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer- 0.05 Correspondentiëa en Advertentiên moeten niterljjk Vrijdagavond 6 ure aan het buret i bezorgd zjjn. Lijdensweg der Kerk. Moeilijk kan een listiger en verrader lijker strijd tegen de Kerk van Christus worden gevoerd dan in deze eeuw werd gestreden. Niet meer gelijk in vroegere eeuwen trad men tegen haar op met open vizier, met bloedig geweld en openbare vervolging niet zooals weleer, toea hare kinderen bij duizenden en duizenden werden gevangen genomen, onrechtvaardig veroordeeld ter slachtbank werden gevoerd. De vijanden onzer dagen hebben het begrepen, dat men tegen de Kerk van Christus met geweld niets vermaghaar roemrijke geschiedenis van zoovele eeuwen heeft hen geleerd, dat openbare bestrijding en bloedige vervolging des Christendoms haar steeds ten goede komt en het bloed der mar telaren het zaad wordt der christenen. Vandaar dat zij een geheel anderen weg te harer bestrijding zijn ingeslagen, den weg van heimelijk verraad, list en bedrog: in geheime vergaderingen, in het nachtelijk duister werden de helsche strijdplannen beraamd, de satanische aan slagen tegen de H. Kerk gesmeed en voorbereid, terwijl men in het openbaar tegen haar optrad onder het schijnheilig masker van neutraliteit, gelijkstelling van rechten voor iedere gezindte, van eer biediging van ieders godsdienstige be grippen, van godsdienstvrede en philan- tropie. Thans kunnen wij eenigszins de rampzalige gevolgen overschouwen dezer satanische en verraderlijke wijze van bestrijdinghet slagveld ligt bezaaid met lijken, met ongelukkigen, die, slacht offers dier huichelachtige en farizeesche tactiek, het geloof hebben verloren en zedelijk zijn ten gronde gegaan. Te midden der bloedigste vervolgingen triomfeerde de H. Kerk. in hare kinderen, die haar getrouw bleven tot in den wreedsten marteldood zij zag den hemel met heiligen bevolken, de aarde met christenen vermeerderenthans echter treurt zij over den afval van zoovelen ha-er kinderen, die het geloof verzaken, haar ontrouw worden en zich losscheuren uit hare omhelzing, waar alleen het heil en het leven te vinden zijn. .Zij hebben Mij vervolgd, zy zullen ook u vervolgen." In dit woord heelt Christus den weg geteekend zijner Kerk; de Bruid heeft derhalve denzelfden weg le bewandelen, welken de Bruidegom heelt doorlcopen. De geschiedenis der H. Kerk is een getrouwe weerspiege ling van het leven baars Stichters, en op haar weg schijnt zij in onze dagen den donkeren lijdensnacht van haren God- delijken Bruidegom te zijn genaderd; ook voor haar schijnen de ure en de nacht der duisternissen te rijn aange broken. Opmerkelijk toch is het, dal Leo XIII, de zichtbare Plaatsbekleeder van Christus op aarde, bij zijne troonsbestijgii.g scheen te bevroeden en te gevoelen, dai de H. Kerk haar lijdensnacht is ingetreden. Al aanstonds na zijne verheffing op den Pausetyken Stoel wijst hij de katholieke wereld op de treffende o-ereenkomst tusschen den lijdensnacht des Heeren en de benarde omstandigheden, waarin de H. Kerk in onze dagen verkeert. Evenals Christus ir. den hof van Olijven heeft de H. Vader als zjjn Plaatsbe kleeder niet opgehouden ons, zijne leer lingen, te spreken over de ons dreigende gevaren, ons vermaand tot waakzaam heid, ons opgewekt tot het gebed; al zijn Encyclieken zijn, zonder uitzondering, op dit doel gericht. Veelbeteekenend wijst hjj op Christus in dien lijdenshof, die .prolixius orabat" al dringender en dringender bad naarmate de ure des gevaars naderde, als het voor beeld dat Zijne Bruid op aarde in onzen tijd heeft te volgen. Waarlijk, ieder die met onbevangen blik den strijd gadeslaat, door de H. Kerk gestreden, het lijden, waaronder zij zucht, de verraderlijke vervolging, waaraan zij bloot staat, moet erkennen, dat ook voor haar, evenals als weleer voor Christus en zijne leerlingen, de ure en de nacht der duisternissen zijn aan gebroken. Wat toen gebeurde, ziet men ook thans op uitgebreider schaal ge schieden. Terwijl de Heer waakte en bad en zjjne leerlingen sliepen, werden in het geheim, in de duisternissen van den nacht de moorddadige plannen beraamd en voorbereid legen den Ge zalfden des Heeren. De Paus, de trouwe Wachter op Sion's tinne, doorschouwde den geheimzinnigen sluier, waarin de ge heime genootschappen zich wikkelden, hij zag en openbaard" hun helsche doel en streven, wees de katholieke volkeren op de naderende, dreigende gevaren, vermaande hen, zich ten strijde te om gorden met de wapenrusting des geloofs, en zij sluimerden zorgeloos voort en verloren zich in een onvergeeflijke, rampzalige rust, terwijl de vijanden in de duisternis rusteloos voortwerkten aan het moorddadig plan tegen den Plaats bekleeder van Christus en de Kerk. Judas de verrader werd afvallig, verried voor dertig zilverlingen zijn Goddelijken Meester en werd de volvoerder der helsche bedoelingen van den hoogen raad der Jodenkatholieke regeeringen werden der Kerk ontrouw, zijn in dienst getreden harer vijanden, en voor tijdelijk gewin, de uitbreiding hunner macht, zijn zij de uitvoerders geworden der onrecht vaardige aanslagen tegen den H. Stoel, den Paus beroovend van zijne wereldlijke souvereiniteit en vrijheid, hem makend tot een gevangene in het Vaticaansche paleis. Wie erkent niet in de Joodsche Sy nagoog dier dagen het treffend beeld der huidige vrijmetselarij, welke zoo te recht de Synagoog des Satans genoemd wordt. De Synagoog had haar hoogen raad, het Sanhedrin, met den hooge- priester tot voorzitter; de vrijmetselarij heeft eveneens een hoofdraad, waarin het voorzitterschap persoonlijk, gelijk onwraakbare getuigen verhalen, door den duivel wordt bekleed, en als om het beeld volkomen te maken en nog meer iu het oog te doen springen'l zjjn ook heden de Joden, die daarin oppermachtig zijn vertegenwoordigd en bijgevolg de gausche vrijmetselarij beheerschen. In den boezem van den hoogen raad had men het veroordeelend vonnis geveld, tot den dood van Christus beslotende onthullingen omtrent de vrijmetselarij heb ben onweerlegbaar aan het licht gebracht, dal zij den dood en den ondergang van het Katholicisme hebben gezworen. In dien geheimzinnigen nacht werd Judas uitgezonden, omgeven door een heirleger van dienstknechten en soldaten, om Je sus gevangen te nemen en te boeien; in deze sombere tijden zien wij in den hoofdraad der vrijmetselarij de bevel schriften uitgevaardigd aan de regee ringen om vooruit te rukken omstuwd door dienaren der loge, die tot alle, zelfs tot de hoogste Staatsambten zijn doorgedrongen, versterkt door cohorten der wereldlijke macht, waarover zij kun nen beschikken om de Kerk van Chris tus in boeien te werpen, haar op ieder gebied de vrijheid te ontrukken en haar invloed op de wereld te vernieti gen. Tot zoover schijnt ons de Bruid van Christus op den weg der beproeving en des lijdens haren Goddelijken Bruidegom te zijn gevolgd. De teekenen des tijds voorspellen haar in de toekomst ge weldiger strijd, zwaardere beproevingen; hel verdere lijden des Heeren schijnt ook hel hare te zullen worden. Niet ge lijk de Apostelen des Heeren, steunend op eigen kracht, behooren wjj de toe komst in te gaan, maar steunend op de krachtvan Hem,die gezegd heeft: .Vreest niet, Ik heb de wereld overwonnen!" die de plechtige belofte heeft afgelegd met ons te zijn tot aan de voleinding der eeuwen, die ons de onfeilbare ver zekering gaf, dat de poorten der hel tegen Zijne Kerk niets zullen vermo gen. BUITENLAND, Bij gelegenheid der Nieuwjaars-receptie heeft de President der Fransche Repu bliek verklaard dat de rechterlijke macht in Frankrijk krachtig met de Re geering zal medewerken tot verzekering der openbare rust. Dat dit geen ijdele woorden waren, is reeds dienzelfden dag gebleken. Op Nieuwjaarsmorgen hebben in het geheele land tal van huiszoekingen bij verschil lende anarchisten met goed gevolg plaats gehad. Deze huiszoekingen waren ge- heel in stilte voorbereid, zoodat de anar chisten er door overvallen werden. Men vond bij de meesten hunner anarchis tische bladen en brochures, by velen ook compromitteerende brieven, alsmede bommen en ontplofbare stoffen, in het mijndistrict Allicr zelfs 450 uit de mijnen ontvreemde dynamiet-patronen. Te Ha vre vond men een j-ak gestolen effecten ter waarde van 15.000 francs. In het geheel werden 64 personen in hechtenis genomen, waardoor de Regeering nu veronderstelt de gevaarlyksten in han den te hebben. De zaak van Vaillant komt heden, Vrijdag, voor het Hof van Assises in be handeling. Groote verbazing heeft het gewekt dat Zaterdag te Angoulème de 17 beschul digden wegens de mishandeling van Italiaansche werklieden te Aigues-Mortes allen zijn vrijgesproken. Nu eenmaal gebleken was, dat de Italianen oorspron kelijk en in sterkeren getale dan de Franschen de aanvallers waren geweest, liet de jury niets meer ten nadeele van de Franschen gelden, hoewel erkend en door de schuldigen zelfs bekend werd, dat de gekwetste Italianen later op de van Franschen zyn mishandeld. Twee dagen lang heeft dat mishandelen en dooden der verslagenen geduurd, waarbij de gendarmes wonderen van moed heb ben verricht, om de razende menigte, die zich op de gewonden wierp, te verwijderen, ten einde de ongeluk kigen althans in vrede te laten ster- In Frankryk-zelf heerscht verontwaar diging over dit vrijsprekend vonnis en in Italië heeft het reeds aanleiding gege ven tot vijandelijke betoogingen. De ver houding tusschen de beide Rijken, die toch al gespannen was, is er niet door verbeterd. FEUILLETON. Het zilveren Kruisbeeld. i. Nachtelijk duister lig over de stad A uitge spreid. Zwarte wolken joegen met wilde vaart langa het lochtrnim en kwamen voortdurend bet licht der maan onderscheppen. Slechts nu en dan gluurde die lieve planeet door een ope ning of schenr in hel wolkgordijn, om rich daarna weder terug te trekken en een nog akeliger duister achter te laten. Alles had dien Novemberavond een recht somber aanzien. Zelfa in de voornaamste stra ten dier stad was bet stil, en reeda waren de meeste winkels gesloten, ofschoon de klok nan- wr'jjks tien nreo wees. In de achterbuurten, waar de nacht vroeger schoot in te treden dan in de hoofdstraten eener stad, was dan ook bjjna geen levend wezen meer te bespeuren. De huizen waren gesloten en op slechts enkele plaatsen ontsnapte door een opening der vensters of een spleet van de dear nog een lichtstraal naar buiteneen zeker bewjp dat de bewoners dier nederige verblijven zich nog niet hadden ter ruste begeven. Een dier buurten, welke op het stadsplant- aoen uitloopt, was, vooral dien avond, reed» vroegtijdig als uitgestorven. Veel drakte hearschte Aan het einde dier straat stond een woning, die er zeer vervallen uitzag. Het was een ouder wetse!) huis met een trapgevel aan de straatzijde het onkruid, dat bier en daar welig uit de bui tenmuren opschoot, scheen wel voor zijn hooge jaren te pleiten. In dien voorgevel waren een deur en twee zijramen geplaatst; endaarbovefi zag men een luik, waardoor men van builen af den zolder bevrachten kon. Trad men de gang dier woning binnen, dan bad men aan weerszijden twee vertrekken, die door twee gezinnen werden bewoond. Liep men nu de gang nog verder in, dan stond men eensklaps voor een luik. dal in een achninsche richting tot alsluiling van den gemeenschappe- lijken kelder was aangebracht. Op dat luik wa ren vjjf treden gemaakt om als trap te doeo strekken naar een honger gelegen vertrek, dat met een raam nitzichl had op een achterplaats en door een derde gezin betrokken was. Van daar dat dit gebouw in den regel met den naam van .Ark" bestempeld werd. Het was, zooals wjj reeds hebben opgemerkt, omstreeks tien uren in den avond. De wind, die geheel den dag reeds gedacht had huis gehou den, werdl allengs krachtiger en deed deuren en vensters in hunne voegen rammelen en kraken. In de opkamer, zooals de baren meestal bel achtervertrek noemden, zat op gemelden tjjd ean vrouw van omstreeks vier en dertig-jarigen laeAjjd, wier gelaatstrekken blijk gaven van kommer en verdriet. Hare betraande oogen, die zij telkens ten hemel sloeg, en de zuchten, die hasr geprangden beezem ontvloden, bewezen maar al te zeer, dat zjj zielesmart Ijjden moest. Hare omgeving verried een dispe armoede, ofschoon bjj een aandachtige beschouwing ter stond in hel oog viel, dat men hior tot armoede vervallen grootheid voor zich had. Al het aanwezige vertegenwoordigde maar een geringe waarde. Hel baatond slechts uit enkele voorwei pen. die niet konden gemist wor den. Vier stoelen, eeu latafel, enkele schilde rijtjes aan den wand, een brandende lamp op een oude tafel en nog eenige snuinterjjen maakten, behalve nog wat bedd'goed, dat zich in twee bedsteden bevond, den geheelan inboedel nil. Hel viel al dadelijk op dat deze vrouw in een dergelijke omgeviog niet was opgevoed. Haar geheele doen en laten droeg het kenmerk eener fatsoenlijke afkomst, waarmede haar uiter lijk geheel overeenkwam. Opeens barstte zjj in tranen los en snikte daarbij 200 luide, dat een allerliefst meisje, hetwelk ineen der bedsteden te sluimeren lag, met schrik ontwaakte. Het een angstigeo blik richtte bet zich overeind en keek schuw in het ronde. Toen het niemand onlwaardde dan de zielsbedroefde vronw, riep bet met tranen in de oogen nil: .Och, niet zoo schreien, lieve maatje!" Het uitgestrekte armen ijlde de moeder naar bet bed van hare lieveling om haar aan haar hart te drukken. Onder de teedente liefkozingen trachtte zjj het kind gerust te stellen, waarin zjj echler slechts ten deele slagen mocht. ,ls papa er niet, maatje vroeg het meisje, terwjjl het beangst uit de bedstede gluurde. .Neen, lieve kind," antwoordde de moeder, .maar zoo dadelijk zal papa er wol wezen, en ge weet wel, dat hjj zoo gaarne heeft, dat Marietje dan te slapen ligt." Zjj boog zich voorover en drukte een kna op het voorhoofd der kleine, terwjjl zjj haar zacbl- ken» op haar bedje neervlijde. Het de armpjes om den hals harer moeder geslagen fluisterde zjj .0, maatje, ik hen zoo bang." De moeder leed geweldig hjj deu angst van haar kind, doch zjj onderdrukte hare smart en .Wees niet bevreesd, lieve kind, naast God en zijn lieve eogelljes zal uw maatje u beschermen." Als gevoelde het meisje zich hierdoor kalmer gestemd, legde zjj zacbtkeos het hoofdje neder en sliep welhaast onder de schuine der zorgvolle moeder weder in. Toen zij opnieuw was ingesluimerd, kon de moeder hare smart en droefheid bjjna niet meer bedwingen. Gedachten aan gelukkiger tjden en folterende vreeze voor de toekomst kwamen hare ziel zoo met geweld bestormen, dat zjj handenwringend ineenkromp. Plotseling stond zjj op, ging naar da latafel ea trok de onderste Isde open. Het groote voorzichtigheid haalde zjj een voorwerp onder eenige lappen en versleten kleedingstnkken nit en drukte bet met aandoening aan haar hart Daarna ontdeed zö h^ van een helderwitten doek, waarin het zorgvuldig gewikkeld was, en tegelijk kwam er een allerkostbaarst zilveren kruisbeeld te voor schijn, dat zjj met hare tranen besproeide. Het grooten eerbied plaatste zjj het voor zich en staarde een wijle op het beminneljjk gelaat van den gekruisten Heiland. In haar smeeken den blik, vol weemoed op die verheven beelte nis gericht waren folterende smarten te lezen. Door vurige gebeden zocht zjj haar overvol ge moed te ontlosten, hetgeen baar een weinig scheen te gelukken, daar allengs de kalmte zich duide lijk alteakende op baar gelaat. Aldus biddsnd en zuchtend had z|j reeds eenigen tjjd doorgebracht, toen zich eensklaps een zacht gestommel in den gang deed hooren. Hel gaderde al meer en meer het achtervertrek, en bjj eenige oplettendheid kon men wel be merken, dat iemand de trap besteeg, die naar binnen leidde. De vrouw was echter zoozeer in het gebed verzooken, dat ttf niets daarvan gewaar werd. Zó bad rustig voort, toen een onverwachte schok, die tot in hare kamer drong, haar angstig deed opspringen. Hel gejaagdheid greep zjj het kruis beeld, drukte het aau bare lippen en wikkelde het weder in den doek, om het daarna te ver bergen op de rleats, vanwaar zjj het even te voren had weggehaald.

De Eembode | 1894 | | pagina 3