Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 30. Zaterdag 23 October 1897. Elfde Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland. Laren, Leusden. Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs par drie maanden Franco per postf0,40. Afzonderlijke nummers f 0,05. BureauBreedestraat, E 349. Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prij» dar Adrertentitn i Van 1 tot 6 regelsf 0,30 Voor iederen regel meer- 0.05 Het Bnre&u van „DE EEMBODE" is verplaatst en thans gevestigd in het perceel E 349 aan de Breede straat. Een Diamanten feest. In allen eenvoud, bijna onopgemerkt, werd door de Congregatie van O. L. Vr. te dezer stede binnen hare stille kloostermuren de gedenkwaardige dag gevierd, waarop zij zich voor 75 jaar te Amersfoort vestigde, 't Moge pleiten voor haren echt religeusen geest, die steeds wars is var alle uitwendig ver toon, zoomin mogelijk ruchtbaarheid te geven aan de feestviering, wjj van onzen kant achten het ons ten plicht haar openlijk onze hulde en onzen dank te brengen voor al hel goede door haar, inzonderheid te Amersfoort, verrichtwij meenen hier ter plaatse de tolk der katholieke ingezetenen te zjjn. openlijk getuigenis daarvan af te leggen, en wij doen dit met te meer genegenheid naarmate zij zorgvuldige, de verborgen heid zoekt, de verborgenheid, die open ligt voor het alziend oog des hemel- schen Vaders, die het haar zal vergelden. moeilijke taak aanvaard, een reuzen arbeid verricht tot op den huidigen dag met de volste toewijding, met de edelmoedigste offers. In 't jaar 1822 kwamen sinds de re formatie de eerste zusters in Amersfoort in het noviciaat te Namur, in Belgié, gevormd vestigden zij zich in de Muur huizen, waar thans het gesticht is voor verlaten kinderen en de bewaar- en leerscholen zijn voor de arme kinderen, levende volgens den Regel van de Eer biedwaardige Mère Julie, wier proces ter zaligverklaring de laatste instantie te Rome is ingetreden. Volgens haren H. Regel is de opvoeding en het on derwijs der vrouwelijke jeugd het eerste en 't voornaamste doel. Dat de Con gregatie van O. L. Vr. te Amersfoort ten volle aan dit doel heeft beantwoord, wie zal het durven ontkennen Van den beginne af heeft zij deze zware en Met de volste toewijding. Er kan geen ware toewijding zjjn zonder liefdedeze is daarvan de bron. Hoezeer trad in de toewijding hare liefde tot het kind in het lichtVoor het kind heeft zij te Amersfoort gedurende al die jaren ge leefd, gearbeid en gezwoegd. Met de teederste zorg en liefde nam zij het op in hare bewaarscholen, de zware taak der ouders grootendeels overnemend verlichtendzij werd klein met de kleinen, zij daalde af tot de pas ont luikende rede, zij sprak over God en godsdienst, zij leerde in eer.e taal zoo goed door hen begrepenmet onuit puttelijk geduld, met voortdurende in spanning heelt zij steeds de kleinen van beiderlei kunne ontwikkeld en op gevoed op eene wijze, die verbazing en verwondering wekken, de eerste grond slagen gelegd, waarop met gunstig resultaat verder kon worden voortge bouwd. Dezelfde toewijding openbaarde zij steeds in de leerscholen door haar ge opend voor de meisjes der katholieke ingezetenen, waar het werk, op de bewaarscholen begonnen, werd voort gezet en voltooid. Ieder, die een weinig op de hoogte is met het onderwijs, weet, wat zware taak rust op de schouders eener Congregatie, wier hoofd doel is het onderwijs en de opvoeding, wat bijna bovenmenschelijke krachtsin spanning wordt gevorderd om overal en ten allen tijde aan de bindende voorschriften der wet te voldoen, overal en altijd 't noodig aantal gediplomeerde Eerw. Zusters tehebben op de leerscholen Wat al moeite en zorgen, wat al voor bereidende studiën worden daarvoor van haar geëischt! Hoe werkt zij hier, voor 't oog der wereld verborgen, met algeheele toewijding voor het kind! Meer zichtbaar, meer openlijk treedt die toewijding op in de leerschool. Dag dag uit, jaar uit jaar in, lessen pre pareeren en geven, orde en lucht hand haven, het verstand ontwikkelen, den geest verrijken met de noodige weten schap en kennis, het hart vormen door godsdienstonderricht tot ware deugd, tot een waar ehristeljjk leven, en dan somtijds, in plaats van dankbaar heid voor haar onverdroten ijver en heldhaftige inspanning intcoogsten, aller lei ongegronde klachten te moeten ver nemen, tegenwerking, verregaand bru taal optreden te moeten ondervinden van de zijde der ouders, en toch ongestoord en onverstoord het zwaar en moeieiijk dagwerk vervolgen, ziedaar eene taak, dikwijls te zwaar voor mannenkracht, door haar op de zwakke schouders genomen en getorsebt enlaat het ons dankbaar erkennen, al de jaren van haar bestaan met eere veri icht In deze onbaatzuchtige en onvermoeide toewijding openbaart zich het geheim der hoogere naastenliefde, de zich toe wijdende liefde voor het kind Diezelfde liefde openbaart zich verder in de edelmoedigste offers. De schoolbe sturen welen bij ervaring, wat moeilijk heden van allerlei aard, wat financieele zwarigheden aan het katholiek onderwijs verbonden zijn. Welnu, de Congregatie van O.L. Vr. heeft hier ter stede deze taak voor 't grootste gedeeltederkatholiekekin- derenvan Amersfoort, voor eigen rekening en verantwoording genomen. Edelmoedi ge daad, welke steeds gepaard ging met de edelmoedigste offers. Met de uitbreiding der stad, bjj het toenemen der bevolking, moesten de onderwijskrachten vermeer derd, nieuwe terreinen voor uitbreiding der scholen worden aangekocht. Om ruim te te winnen voor de schoolgaande kin deren in de Muurhuizen en tevens aldaar een gesticht te openen voor verlaten kinde ren, werd het tegenwoordig Pensionaat aangekocht, waarheen de Eerw. Zusters met de pensionairen overhuisden. Wat zij over heeft voor het onderwijs, ge tuige het prachtige en ruime school gebouw in de Heerenstraat, getuige de aankoop van het huis voorde teducan- dienen, om in de klimmende behoeften het onderwijspersoneel steeds te kunnen voorzien, waarvoor sommen gelds door haar werden ten offer ge bracht. Schooner, verhevener offers zien wij de Eerw. Zusters zeiven, die,'na alles verlaten te hebben, zich aan 't onderwijs 'ijden, daaraan hare talenten en beste krachten besteden, daarvoor hebben ge zwoegd en gearbeid soms met opoffering gezondheid en leven de school is hel altaar geworden, waarop velen zich hebben geslachtofferd uit liefde voor het kind. Met groote voldoening vernamen wy, dat Zijne Doorl. Hoogwaardigheid de Aartsbis schop, den dag der feestviering te midden der Eerw. Zusters en kinderen van Pensio naat en Aeducandienenschool heeft door gebracht en alzoo een bewijs willen leve ren van zijne toegenegenheid en liefde voor de Congregatie, eene hooge waar deering willen schenken aan haar zoo vruchtbaar en verdienstvol verleden. Waar onze Doorluchtige Kerkvoogd voor gaat, daar past het ons hem te volgen in de waardeering van al het goede dooi de Congregatie van O. L. Vr. met toe wijdende en opofferende liefde verricht, haar daarvoor in naam der Katholieken van Amersfoort onze innigste dankbaar heid te betuigen daaraan t oe voegend onzen wensch en onze bede, dat zij steeds moge groeien en bloeien, om in wjjderen kring te arbeiden tot glorie van God en tot heil van het kind! BUITENLAND. De Grieksche gevolmachtigden, prins Maurokordato en Stephanos zijn naar Konstantinopel vertrokken en hebben reeds een onderhoud met Tewfik ge had. 't Scheelde maar weinig of beide waren onverrichterzake teruggekeerd, daar zij toch bij hunne aankomst in Turkijes hoofdstad zeeronheusch werden behandeld. Hunne bedienden werden door de Turksche politie ontwapend en zij werden gedwongen hunne livrei met burgerkleederen te verwisselen zelfs wilde de politie de bagage der ambassadeurs onderzoeken. Toen echter Maurokordato zijnen kapitein bevel gaf het schip te keeren en Konstantinopel dreigde te verlaten, werden zjj plotse ling handelbaarder en konden de onder handelaars hunne zending beginnen. Op Kreta wordt de toestand bjj den dag onhoudbaarder. In de steden hou den de Mahomedanen geducht huis en vernielen alle eigendommen der naar het platte land gevluchte Christenen. Deze laatsten laten zich alleen in de nabijheid der consulaten zien, als zjj in nood verkeeren, om onder dezer bescherming eenige levensmiddelen te koopen en daarna plotseling te ver dwijnen. De Frank/'. Ztg. weet mede te dee- len, dat de Sultan, behalve de bekende voorwaarden tot erkenning der auto nomie op Kreta, ook nog heeft ge- cisehl, dat in het verdrag van Halepa geen wijzigingen mogen gebracht wor den dan door de Mogendheden en met toestemming der Porte, terwjjl hij van zijn kant de toegezegde concessies op het gebied van belastingen en tolta rieven onveranderd blijft handhaven. Toch zal de Porte, al zegt zij ook concessies te willen toestaan, nog niet zoo licht daartoe overgaan, daar zjj thans zegt, dat zjj ze vroeger, bjj 't landen van Vassos, voorloopig had toegezegd om den oorlog te voorkomen, en daar dit nu niet het geval geweest is, zijn de concessies eigenlijk vervallen. De Mogendheden echter zullen den Sultan wel onder hel oog bren gen, dat hij zich thans moet houden aan hetgeen hij eenmaal beloofd heeft I Naar aanleiding van hel verlangen der Koningin-Regentes van Spanje om de handelingen ten opzichte der gevan gen anarchisten te Monjuich, nader te onderzoeken, geeft het Spaansche blad lil Im/jarciul als zijne meening te ken nen, dat zoo spoedig mogelijk uit erkende eerlijke overheidspersonen en andere onpartijdige menschen een raad van eer worde gevormd om een onderzoek in te stellen naar de klachten, die de ge vangenen van Monjuich uiten. Er schijnen te Monjuich twee groepen gevangenen te zijnschuldigen en degenen, die ge vat zijn op louter verdachtmaking vooral deze laatsten doen hunne klachten hoo- ren en verzoeken dringend om herziening der stukken, daar hunne bekentenissen hun door de pijnbank zijn ontwrongen. FEUILLETON. De Pleegzoon. Door Philoponoe. Een tijdperk van dertien jaren is sinds onxe eerste ontmoeting met de familie Bartens voorbij gegaan. Op de boeve dier brave lieden is sebjjnbaar alles hetzelfde gebleven. Ook in het gezellige woonvertrek valt geene verandering te bespeuren. Evenals toen vinden wjj ook thans vader en moeder Bartens daar bijeen, maar deze zijn veel veranderd, veel ouder ge worden. Zoig en kommer hebben diepe rimpels in beider voorhoofd gegroefd, en bun oog slag verraadt, dat zjj ook zielesmart hebben ta lijden. Het is ongeveer negen nor in den morgen. Beiden zitten aan de tafel, waarop een karig ontbjjt ataat aangericht en tegenover hen is bon pleegzoon gezeten. Niemand van hen schijnt last te hebben een bete broods te nemen, daar alles onaangeroerd bljjfl. Met moeite slechts wordt een dronk koffie genoten, en met geen enkel woord wordt de doodsche stilte ver broken, die reeds een tjjd lang heelt voort geduurd. Opeens verbreekt moeder Barleus de pijnlijke stilte en zegt als je na in den vreemde zjjt, dan tal je one toch zeker niet vergeten, niet kind?" „Dat nooit, lieve moeder 1" riep de jonge man in vervoering uit. „Nooit zal ik de wel daden vergeten, die ik hier genoten heb. O, het scheiden valt ook mij zoo hard, maar Gods heilige wil geschiede." Een luid snikken volgde op de hartelijke ontboezemiog van het pleegkind, waarmede weder eene lijdelijke stilte intrad. Wat de reden dier smartelijke scheiding is, willen wg in korte woorden moèdeelen. Toen het pleegkind in het gezin van Bartens was opgenomen, ging de eerste tfid in buisoiyke vreugde voorby. Het was een aanwinst in den familiekring, waarover de pleegouders zich roet reden mochten verheugen. De knaap, dankbaar nature, droeg hun znlk eene ongekunstelde liefde toe, dat zfl hem als hun eigen kind be minden. Ook de kleine Hendrik scheen met zgn speelgenoot zeer ingenomen. Die v i laögec Maar al te spoedig openbaarde zich by Hendrik eene neiging om over zün speelmakker eerscben. Bovendien misgunde by hem byoa Dat zün onders den armen wees als 't ware hem geiykstelden, hinderde hem in hel «igloopend. Deze daarentegen, uiterst toegevend aard, zocht hem in alles te believen. Altijd bleef bü de ondergeschikte van den ander, al diens grillen en luimen liet by zich welge vallen, maar hel baatte niets. „Daar moet verandering in komenik dnld niet, dat de wees in myn eigen huis verdrukt wordt," zei Bartens verontwaardigd, toon by ongemerkt getuige waa van de dwingelandy, waaraan de kleine blootstond. „Ik heb beloofd als een vader voor hem te zulten zorgen en hem in myne bescherming te nemen, dus dat baas over hem spelen moet ophouden." Met zachtheid nam Bartens na zün eigen kind onderhanden en deed hem beterschap beloven. „Is het niet ongelukkig genoeg, dat by vader en moeder misije moeat je scham -o, Hendrik, dat je hem zoo plagen kant. Be loof me das, dat je bet nooit meer zult doen." De knaap deed wat zyn vader verlangde, doel. lnnerlyk werd hy er wreveliger door. Bovendien begon hy zich te verbeelden dat de wees oog meer bemind werd doorzyne ouders, dan hy zelf. Hierdoor sloop jaloezie in het hart den kleine-, by werd terecht een dwinge- „Je hoort hier niet," sarde hy eens, toen ze onder de oogen van anderen uit waren. „Mooi praten kan je wel, om wal te krygen, hè. Met je streken maakt je, dat vader meer van rondt dan van my. Maar pas op hoor! n hier baas en jö niet.' „ik ben hier 01 met zyn handjes by zicb schreiende. „Kom dan maar hier," riep de wiens jeugdig hart toch getroffen „Wisch ja oogen maar al, dan zal ik het ni meer zeggen." De kleine droogde zyne tranen, terwjjl zyt goedige inborst terstond alles deed vergeten. Ongelukkig wist de kleine Hendrik de booze de oogen verwyderde züns harten niet te behoerschen. i reeds had vader of moedor Bartens n dan op eene eenzame plaats gevon- - hy in stille aan zyne tranen den i kon laten. En wanneer ze dan naar t zijner droefheid vraagden, had hy altyd een ontwykend antwoord gereed. Da sporen van verdriet werden dan inderhaast iggewischl, en bjj hervatte zyn spel ol iets Isof er- niets gebeurd ws „We i hinderlijke ontdekk il honden, moet een oorzaak voor wezen. De lieve jongen wordt zeker nog door Hendrik geplaagd, en ik zon myn plicht vergeten, als ik dat gedoogde." Nog nauwlettender dan voorheen hielden de onders nu toezicht ovor .de kinderen, en, helaas, hun vermoeden werd bevestigd. Diep verontwaardigd moest Bartens met eigen oogen zien, dat zyn pleegkind mishandeld werd, ,'t Is God geklaagd," riep bjj uit, „maar ophouden moet dat, er gebeure, wat er wil. Ik zon schaodelyk myn noord breken, als ik Hel vaderlyk gezag van Bartens deed zich van nu af geducht gelden, wal in den beginne toch eene gunstige uilwerkiog scheen Ie hebben op zyn kind. De bekommerde ouders hadden meermalen den pastoor hunne zorg over hun kind te kennen gegeven, doch diens liefderijk woord wist hen altyd weer Ie bemoedigen. „Hel zal wel beter worden," was dan zyn bescheid; „maarbidden, 'olbardend bidden, dat helpt zeker." En zoo als we zeiden, scheen er werkelyk verandering te komen. 't Was vooral in den tyd toen de beide idoren lol hunne eerste H. Communie werden orbereid, dat de betere inborst van Hendrik ider de overhand scheen te krijgen. In zyn Igang werd by in het oog vallend inschik kelijker en toegeefiyker, en de meerdere kennis en andere eigenschappen, welke Jan boven hem by anderen beininnelyk maakten, schenen niet meer dien nnyver te wekken, welke bem anders zoo verbitterde. Die betere verstandhouding tussehen debeide knapen gaf van zelf een opgeruimder leven in het heele gezin. En toen de dag der eerste H. Communie voor de kinderen aanbrak, was deze een ware vreugdedag. Alles scheen eene hoopvolle toekomst Ie voorspellen. Met de edel moedige daad door Bartens aan zjjn pleegkind bewezen, werd hy op dien dag door zyn pastoor innig gelukgewenscht en dat maakte hem boven Van nu af traden tevens andere omstandigheden voor hen in. De beide knapen verlieten de school en Hendrik ging zyn vader by diens arbeid steunen, ttrwjjl Jan aan zyn lang ge- koesterden wensch mocht gevolg geven, door by den goedharligen smid Stevens in de leer te gaan. Wat was de arme wees nu verheugd I Toen hy nog ter schoole ging, was op weg daarheen de werkplaats van Stevens de plek, die bem hel meaal aantrok. Het bonzen met de hamert op bet aanbeeld klonk den knaap als muziek

De Eembode | 1897 | | pagina 1