De Boeren blyven bet voltte eertrou wen houden op den uitslag van den strijd, maar dit belet niet, dat 7.jj geen enkelen voorzorgsmaatregel verzuimen. Zoo leggen zjj nog meerdere verster kingen aan om Pretoria en voorzien de stad van proviand en krijgsvoorraad, voldoende om een beleg van een halt jaar te doorstaan. Bij Ladysmith hebben de Boeren een derde groot kanon gebracht en dat .Vrijheid" gedoopt, natuurlijk om de beslissing van het beleg bij Ladysmith te verhaasten. In de stad en ook in Mafeking, heet het, naar gewoonte, al les wel, terwijl een officieel bericht komt meldeD, dat het bombardement belangrijk nadeel begint aan te richten en dat daarbij tal van personen om 't leven gekomen zijn. Daarom wordt dan ook de samenstelling van een zevende divisie „waarschijnlijk beschouwd" al zyn sedert 19 October alleen in Durban 23.000 man aan land gebracht. Twee volledige divisies staan daar ter beschik king van Buller. Lord Methuen beschikt over drie brigades, in 't geheel 12 ba- taillons. Dat de toestand der Engelschen in Zuid-Afrika steeds bedenkelijker wordt, bewijzen de onderstaande laatst inge komen telegrammen meer dan voldoende. Men oordeele: Londen7 Dec. Particulier telegram). Keneoorlogscorrespondenlie van de Echo uit Ladysmith van 2 December bericht, dat de Boeren op 30 November een groot kanon op Lombardkop in stelling gebracht hebben, dat de stad en het kamp geheel beheerscht. Het bombar dement heeft «ene groote uitwerking; vele personen zijn gedood, eenige houwit sers zijn vernieldhet verwekt groote ontsteltenis. De Boeren hebben nu 32 kanonnen rondom Ladysmith. Ander oorlogsnieuws is er niet. Morgen is er vergadering van den ministerraad. Londen 7 December. I Particulier te legram). De Exchange Telegraph meldt, dat er op 30 November 207 zieken en 226 gewonden in Ladysmith waren. Het War Office bericht, dat er van het herstellen van de brug over de Modderrivier is afgezien. Londen7 December. De tweede editie van de Times bevat het volgende te legram uit Ladysmith dd. 2 December Dejjtoestand wordt dagelijks moeilijker. Het bombardement richt zeer veel schade aan. De Boeren toonen geen eerbied voor de vlag van het Roode Kruis. De rantsoenen zjjn verminderd. Door mid del van een zoeklicht is communicatie ontvangen van de ontzettings colonne. Van Modderrivier d.d. 2 December bovat dc Times het volgende telegram 3000 man uit Natal hebben de troepen van Cronjé versterkt. Het geheele Mafe king-commando heeft zich bij de strijd macht om Kimberley gevoegd. Alles wjjst op eene concentratie aan beide zijden en een gevecht bij Spijtfontein. Londen7 December (officieel). Kolonel Kekewich meldt van 3 December, dat de vyand rondom Kimberley in aantal toeneemt, van 4 Dec., dat de gewonden het allen goedmaken. In het gevecht by Kimberley van 25 Nov. hadden wij 5 dooden, verder 3 officieren en 21 man gewond. Pretoria, 4 December. Dordrecht is ge proclameerd tot Vrystaatsch gebied. Een dépöche uit Colenso dd. heden meldt, dat de brug over de Togala ge heel vernield is, het zal een werk van groot gewicht zijn voor elke oorlogvoe rende party om haar te herstellen. Madrid, 7 December. De Heraldo be vat het volgende telegram uit Las Palmas (Canarische eilanden) Het Engelsche stoomschip Umgerie, komende van Natal, is hier aangekomen met talrijke geémigreerden uit Zuid- Afrika als passagiers aan boord. Een Duitsche passagier verklaart, dat Duitachland den Boeren veel bescherming tonwan duo mast op en met levensgevaar be- vaeUgt hjj bet beeld aan de spits en daaronder de lantaarn. Op bet strand was men niet ledig gebleven. Zes monniken met Pancrazio aan het roer hadden reeda vier malen beproefd met de reddingsboot de branding door te breken, doch vruchteloosdoor de opgezweepte golven wer den i|| telkens teruggeslooten, al bun werken was tevergeefs. Vreeseljjk schouwspel I telkens die noodseinen te aanschouwen, telkens het donderen der ksnoooea tie een klagende huil kreet over de walarea te booreu weerklinken* sle de noodkreet ven ben, die xoo oabjj de kast in levensgevaar verkeerden. Voor de laat ste maal zou men trachten het schip te berri- kaa en dan terngkeeren, langer mochten ijj zich niet noodeloos in gevaar stellen, vooral daar da raddingsboot water begon ia te nemen. Op bet vaartuig werd bet onmogelijke beproefd. Men had looden ballen, met dikke kurken wan den bekleed, waaraan lijnen bevestigd waren, deat trachtte men da reddingsboot toe te wer pen. Waren dese gegrepen, dan was men met bet vasteland in verbinding, en de redding zou spoedig volgeo. Doch de wind en de golven dreven de fijn of wel een andere richting uit, of wel bedekten haar geheel net schuim, zoo dat er geen spoor meer van haar over waa; dlkwjjis was zjj op korten afstand van de boot, doen de beren schenen den spot te drfiven met 'al dst zwoegen der edele lieden en bad men haar bjjna bereikt, dan wierpen zfi de fijn we der ia da hoogte of dreven haar verreweg. (Wordt vervolgd.) verleent, door hun in groote hoeveel heid wapenen te zenden. De meeste Spanjaarden, die in Zuid-Afrika wonen, bevonden zich in de gelederen van de Boeren. Troepen uit in het land geves tigde blanken samengesteld, gaan met wapenen en uitrusting over naar de legers van de Boeren. Deze hebben een uitmuntenden spionneeringsdienst in alle Engelsche bezittingen. De Duitsche passagier, die deze rae- dedeelingen deed, besloot niet te ver klaren, dat toen hjj zich te Johannes burg bevond, hij president Ktuger heeft hooren verklaren, dat als de Engelschen er in slaagden te overwinnen, zij in Transvaal slechts een puinhoop zouden vinden. De bewapening van de Engel schen staat zeer achter by die van de Boeren, die lederen dag meer handlan gers vinden zelfs de naturellen van de Porlugeesche bezittingen in Zuid-Afrika vereenigen zich mei de Boeren. Uit de Volksstem De overgave (van Dundee) moest op bevel van assistent-generaal Erasmus onvoorwaardelijk geschieden hoewel de Engelschen eerst gevraagd hadden om het behoud hunner wapenen. (Dit heeft waarschijnlijk betrekking op de overgave, nadat generaal Yule met zijne manschap- was vertrokken. Red. Ons Land.) Onder de te Dundee gevonden Britsche documenten behoort een gedrukte en met geschreven bijvoegingen voorziene geheime instructie aan de Britsche troe pen voor Zuid-Afrika bestemd, welk document geteekend was door brega- dier-generaal Alfred Gasseler, Indisch hoofdofficier, en gedateerd AugustuBl.l. In deze instructies wordt onder anderen vermeld, dat dum-dum-kogels gebruikt worden in Zuid-Afrika. Het is dus onwederlegbaar, dat Engeland een oorlog tegen de Afrikaan- ders beraamde in een tijd toen zjjn staatslieden vrede predikten en ons bla meerden als ruzie zoekende, tevens heime lijk hel gebruik van dum-dum bevelende, welke openljjk afgekeurd werden. Deze geheime instructies zijn een ver pletterend bewjjs va., het gehalte der Britsche politieke zedelijkheid. Dum-dum- kogels zijn ook op Britsche gevangenen gevonden als bewijs, dat de instructies voornoemd, werden nagoleeld." Aan de boodschap van President Mac Kinley bij de opening van het Ameri- kaansche Congres, wordt bij deze ge legenheid bjjzonder de aandacht geschon ken, wegens de verklaringen daarin onder de gegeven omstandigheden afgelegd. De president legt in het bijzonder den nadruk op de hartelijke betrekkingen der Ver. Staten en Duitschland, die in innigheid nog zullen winnen door de nieuwe rechtstreekschc kabelverbinding. Wijzende op 't wantrouwen, dat in Duitschland bestaat tegen Amerikaansche voedingsmiddelen, spreekt hjj de hoop uit, dat beide regeeringen te zamen zullen streven naar de verzekering van de zuiverheid van alle door elk van hen ingevoerde levensmiddelen. Hij verzoekt het Congres machtiging om Duitschland uit te noodigen zich te doen vertegen woordigen in eene gemengde commissie van deskundigen op het gebied van levensmiddelen. Met betrekking tot Groot-Brittanië zegt de president, dat in alle aangelegen heden de meest vriendschappelijke ge zindheid bestaat. De Regeering der Ver- eenigde Staten handhaaft hare onzijdig heid in den Zuid-Afrikaanschen oorlog en bleef getrouw aan den stelregel om bindende bondgenootschappen te ver mijden in zaken, die niet rechtstreeks Amerika aangaan. Dit laatste natuurljjk als antwoord op de geruchtmakende verklaring van den Engelschen minister Chamberlain aangaande een bondgenootschap met Amerika. binnenland. Bij het algemeen debat over de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer, heeft de houding van minister De Beaufort, in zake de gehouden Vredesconferentie aan een scherpe criliek bloot geslaan. Zijn be leid werd gelaakt door woordvoerders van schier alle richtingen. Voor de Katholieken in het bijzonder werd de minister bestreden door Dr. Schaepman wegens de uitsluiting van Z. H. den Paus van de Vredes-Conferentie, en door de heeren Kuyper, Lobman, Rink en Schaepman wegens de niet uitnoodiging der Boerenrepublieken in Zuid-Afrika. Ten slotte werd door den heer Kuyper de volgende motie voorgesteld „De Kamer, van oordeel dat ter ge legenheid van de Vredes-Conferentie niet ten behoeve van de ons stamverwante Republieken in Zuid-Afrika gedaan is, wal had kunnen geschieden, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd echter mede door Dr. Schaepman bestreden, omdat h(i een ongewenschten strjjd niet in hel leven wilde roepen. De beer Travaglino was echter van een andere meening en verklaarde voor de motie te zullen stem men, wjjl hij er prijs op stelde zijne afkeu ring uit te spreken over de niet-uitnoodi- ging ter Conferentie van Z. H. den Paus, waardoor het godsdienstig gevoel in Nederland is gékwetat. Nadat de minister De Beaufort ter- Haard had deze motie als eene motie van wantrouwen te beschouwen, en minister Pierson gezegd bad, dat de houding van den minister De Beaufort volkomen instemming vindt bij alle minis ters en derhalve de aanneming der motie met nadruk ontraden had, voerden nog enkele sprekers het woord, doch de slotsom was, dat de motie hoewel nog eenigszins gewijzigd - werd ver worpen met 71 tegen 21 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Kempen, Travaglino, Van Alphen, Brumraelkamp, Schaper, Van Kol, Kuyper, De Ras, De Waal Malefijl, Krap, Van der Kun, Troelslra, Thooft, Van Asch van Wijk (Ede), Van der Velde, Heemstra, Van Vlijmen, Lucassen, Donner, Staalman en Seret. Bjj Koninkljjk besluit van 25 Octo ber jl. No. 39, Staatsblad No. 221, is bepaald, dat het aandeel te dragen in de lichting der Nationale Militie voor het jaar 1900, is voor de gemeenten Harderwijk 20, Putten 12, Barneveld 15, Njjkerk 16, Hoevelaken 1 en Apel doorn 55. Naar gemeld wordt, zullen met ingang van 1 Januari a.s., op alle lijnen der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij ééndaagsche retourblljelten tegen den prijs van enkele reis worden uitgegeven. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Morgen, Zondagavond, om zes uur, aal onder hel plechtig lof, In de kerk van den H. Franciseua Xaveriua alhier, eene liefda digheid.preek gehouden rvorden door den Zeer- Eerw. pater P. A. N. A. M. Bianchi, ten behoeve van de Brmen der Vereeniging van den H. Vin- canliua van Paulo te dezer atede. Het Beatuur van het Nieuw-Ziekenfonda ia thana nla volgt aamengeateld I Dr. v. Driel. Eere-Voorzitler, Dr. SChreuder, Voorzitter, Dr. Croockewil, Penningmeester, de HH. J. Kok, O, Vermolen, H. van Surcamn, J. P. de Jager, J. W, Joriaeen, Secretaris. Hot aantal loden was 1 Dec. 645. Do Burgemeester en Wethouders van Amerafoort, doen te «eten, dal de zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Woena- dag don 40 December 1899, de» voormiddag» te 10 uren, in het openbaar wordt gehouden in de zaal genaamd ,Grool Kunstliefdo" van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaata te Utrecht, iu te gaan tegenover de Botermarkt, en beBlemd ie lot bel doen van uitspraak: omtrent de lolelingen, die redeoen van vrjjatolling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbjj voor- loupig oiet toegelaten wordeo, en alle overige lotelingen, behoorende tot de lichting van het jaar 1900. En brengen tevena ter kennis van de belang hebbenden. dat de Ijjd en plaats der zitting aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zjjne woning of aan die van zjjoen vader ot voogd te bezorgen bil jet, alhoewel het niet-onlraogen van zoodanig biljet, niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad, of lot indienen van de tot staving der redenen vao vrijstelling gevorderde bewijsstukkensullende de loteliog, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid, gebreken ol gemis vao de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnen, op bet hierboven vermeld tijdstip. De inachrijring voor de Nationale militie van de jongelieden uit deze gemeente, die in 1881 geboren en dus in 1900 aan de loting onderworpen zjjn, zal hier plaats hebben op 8 en 9 Januari e. k. telkens van 10 lol 1 uur ten Baadhuize. Burgemeester en Wethouders van Amera foort, brcogeo ter kenois van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot koste- loozo ineoting wordt gegeveo op den eeralen en tweedon Maandag van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, ia de daartoe bestemde localiteil gelegen aan de Br eedestraat wjjk F. no 133. Zondagavond ten ongeveer 11 are is op het slationsterreia van den Nederlandscben Cenlraal-Spoorweg alhier de leorling-eloker H. onder een rangoerlocomotief geraakt, waardoor hü aan één been zwaar verwond werd, terwjjl hij nog brandwonden bekwam doordat hij op een hoop gloeiende sintels neerviel. H. werd, na rerbonden Ie zijn, near het Aldegonde-gastbnis overgebracht. De ongelukkige woont te Utrecht in de Jacobs- poort en is de kostwinner ijjoer moeder. Bjj Kon. Beelnit is benoemd bjj den groe ten staf lot Harer Majesteit, adjudant in ge wonen dienit kapitein B. J. graaf Scbimmelpen- ninck, van het 6de regiment infanterie. Naar «ij vernemen zal de periodieke ver kiezing voor hot 3e district ven den gemeen teraad, vacature Mr. F. D. graaf Schimmeipen- ninek, niet véör hel volgend jeu plaats hebben. Dinsdag waren oen 30-tal manschappen ran bet eskadron ordonnansen onder een Inite- nanl geconsigneerd, om op telegrafisch verzoek naer Hilversum te vertrekken, ten einde de eldeer woderom uilgebroken ongeregeldheden te helpen onderdrukkeo. In genoemde gemeente werd gedurende do laatate weken op de telefoon palen het volgend tweeregelig versje aangeplakt .karmis aan de kant, om de 14 dagen brand" en inderdaad hadden reeds drie maal branden plaets, waarbij aan kwaadwilligheid moet wor den gedacht. Hoe enorm veel wild er in den omtrek onzer gemeente ie, bleek dezer dagen toen een bekend at/ooper tb bult van één nacbt 16 faun tec se 3 hazen aan con poelier verkocht IJ- Door de erohilect Herm. Kroes gehoadew aanbeeteding vin bot edmlniatnliegebou* wie als volgt Firma Uiterwjjk eo Zoon. Zutfen f13.380; W. van Aeblerbrrgh, Amerafoort f 11.777 T. van Hoogeveat, Ameraloorl f 11.776: F. H. Noorman, Zwolle 199.86, aan wien het werk ia gegund. In de .Heagache Sprokkelingen" van hel Utrechtse!i Dagblad lezen wjj be'. volgende: De .Slaatacourinl" van Zaterdag» .-oud bracht den Hagenaar» een bericht, dal met leedwezen behoort t« zj|o ontrangeo, al is 't roor menig een een verluchtingde tijding n.L, dat jhr. mr. T van Aach van Wjjk ons gaat verlaten, om weder als burgemeester van Ameraloorl op te treden. Ook ik heb, te dezer plaatse, nu eo dan niet rerzwgon, wat er raj) onaangenaam aan deed in de wjjze, waarop genoemde heer als raadslid i(jo kritiek uitoefendeen in dat op zicht heeft hij, ofschoon ook tegenover .de pers" paraoooljjk ééo en al walieveode vriendelijkheid, zich waarljjk niet Ic beklagen gehad over ge- mie van openhartige beoordeeliog door de bla den minr ik leg er den nadruk op, dat 'k •preek over ,da wjjze waarop." Een mjjoer col lega's schreef onlangs, In een Groniogsch blad, over de negatieve uitwerking der welsprekend heid van het Kamerlid Van Kolbehoudens ponten van zakelijk verschil, ia dit eenfgermate ook toepasselijk op oca vertrekkend raadslid lij) maakte verslaggever* en medeleden, waaron der ook geeatrerwanten, zenuwachtig door de manier, waarop h|J z|jn kritiek op het gemeente- beheer voordroeg, en iedereen schrikte, ala men hem met een bundel stukken zag binnenkomen, terwjjl niettemin, ala het debat voorbij was, zelfa zijn tegenstander bero den lol van nauw. gezette itudic en groote belangstelling niet kon onthouden. En al behoef ik oiet Ie verklaren, dat vooral de ondcrwjjs-richtiog van den heer v. A. v. W. allerminst mijn sympathie had, be treur ik 't daarom toch, dat wjj hem uit onzen gemeenteraad zien heengaan, want hj] was een voorbeeld voor zjine medeleden ten aanziaa van de wjjze, waarop dezen de gemeentezaken, ieder vao zjjn standpunt, behoorden te behartigen, en zjjn volhardend en ruiterlijk optreden begon iodcidaad oen anderen geest in de anders vaak volgzame vergadering Ie krengen. Zjj. die roor hun handelingen een krachtige oppositie vreezen, mogen zich verheugen, dat de hear v. A. v. W. naar Amersfoort terugkeert, oppoaitio bestand is, waard ia .daas es zu Gruode gehl" apreek er, ala Hagenaar, mijn oprecht leedwezen over uit, 8*t« Volk»telling. Burg. en Wetii. van Amersfoort, brengen ter slgnnecoe kennis, del dit jsar zal gehouden worden de 8»t« algemeene tienjaarljjksche volka- Deze heeft ten doel de aanwjjziog van allen, die te middernacht lusschen 31 December 1899 en 1 Januari 19UO hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allon worden aangewezen, onverschillig ol zjj op genoemd tjjdslip in hunne woning el Ook worden «aogewezeo zü, die, zonder wer kelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zjjn. Omtrent deze ellen moeten de opgeven ver strekt worden, die govraagd worden op katrlen, die tusichen 46 December 1899 eo 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen Wordeo teruggehaald. Door of roor ieder moet aan zjjne woning een blauwe kaart (voor een man of jongen) of eene witte kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar by tijdelijk aan weeïg is ingevuld worden eene oranje kaart (roor een lydelyk aan wezigen man of jongen) of eene rote kaart (voor een lydelyk aanwe zige vrouw of meisje). Het boold van ieder gezin of de bestuurder vau iedere instelling, gebouw, geslicht ofscbip, waar ds kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de bebooriyke invulling zorg te dragen. Deze torge er dus voor, dat aan den teller, wauueer hg de kaarten bezorgl, worde opge geven hoeveel blauwe, witte, oranje en rose kaarten er ia de woning ooodig tjjo. Overtreding wm de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 30 der wet van tb April 18S6 (Staatsblad no. 6dj gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen o/ geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volketeilmg te ver krijgen, kennis der bevolking is eeue zaak van algemeen belang. Tot bet verkrggen dier kenoia ia noodfg, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volle digheid worden beantwoord Op verzoek der Regeering ooodigen Burge meester cd Wethouders alleu met aandrang uil, door nauwkeurige eo volledige invulling der kaar ten tot hel welalagen der volkstelling mede te werken. TruuTud-tooneelaitroering. Het is der commissie eeue zeer aangename taak mede te deelen, dat de uitvoering op 39 Nov. j.l. heeft opgebracht de niet onbe langrijke som van f384 (netto). Daarvoor z(j hartelijke dank gebracht aan allen, die er toe hebben mede gewerkt't bestuur van .Amicitia" dat ons de zaal om niet heeft afgestaan, don beer directeur der gasfabriek, die 't verbruikte gas niet heelt berekend den beer Muys, die slechts de noodzakelijkste onkosten vergoed wenschte; den heer Ver- Burg, die de helft der gewone onkosten no teerde ln 't bijzonder z(jn we zeer erken telijk den heer Michielsen, die ons al zijn keurig drukwerk (programma's en verschil lende toegangskaarten) heeft geleverd, zonder daarvoor do minste vergoeding te verlangen. ook den heer I-ammerta van Buren, die zoo billijk zijne zaai voor ropotltien heeft afge staan, alntncdo don beer Hoogeveat. Tenge volge van zooveel medewerking heeft ons pogen 't genoemde succes gehad, maar bovenal zijn we veel verschuldigd aan do burgerij, die zoo gul ons plan door inteoko- ning heeft gesteund en evenzoo onze bezoekers voor) de aandacht en welwillendheid, waar- medn Eerloos en 't Hoedje ontvangen zjjn. Op veler verzoek zijn we genegen do uit voering nog éénmaal te geven, mita by vol doende deelname. In Amicitia en in do sigarontnagazynen van de heeren Jacobs, Brandsen on Achterborg, zyn lijsten ter lntee- koning gelegd. Indien voldoende geteekend wordt, zal de uitvoering herhaald wotden. Boast Aan bet poalkaotoor alhier, werd gedu rende da maand Norsmbar ingelegd f476461 en terug betaald f3416 44. Het laatste, door dat keutoor uitgegeten, boekje drsagt het nummer 500. Semne». In den avood van Donderdag den 14 dezer zal da heer T. J. Zwieretra zutvelcou- sulent to Utrecht In de openbare school alhiar eeoe voordracht hnudan orar Verbetering eo veredeling van hel Rundvee". De heeren A. A. A. Snel en J. Huurdeman zijn in deze gemeente de aaogewezen personen om bij de ophanden zünde volkstelling hunne De verkoop van 4 H.A. 13 G.A. weiland in den polder heelt opgebracht raim f9000. Als eene buitengewone byzooderheid mag wel vermeld wordeo, dal de landbouwer II. ran der Wardt deze weck nog gras maaide van do weidrieet tot voeding voor het alalvoe. Hilversum. Zondagnacht is In de Naarder- straal alhier een huis afgebrand, toebehooreade gezinnen. De oorzaak ligt in het duister. Hat huis was verzekerd, Daar bel huis grootendeels mei riet gedekt was, nam de brand zoo snel toe, dat weinig is kunnen gered worden, De politie heelt zekeren V. in hechtenis ge nomen, als verdacht dezen brand, aleook die van 1 en 3 weken geleden te hebben geeticht. Vele getuigen worden in deze zaak geboord. Het gepeupel alhier kan nog altgd oiet vergelen, dat het geen kermie moer mag vieren, allhaoa niet in deze gemeente. Elke gelegen heid wordt aangegrepen, om nog eena te pro. tesleeren, en reeds waa aangekondigd, dat ze op St. Nicolaasavood nog eens van zich zouden laten hooren. Het was dien geheelen avond druk in de Tegen elf uur, toen de groolate drukte voor- by was, begon bet echter rumoerig toe te gaan In een kroeg aan de Groeet boek Stationsstraat. Die nog op straat waren liepen daar te hoop, en spoedig klonk bét,Ds Hilveraumsche ker mis gaat nooit verloren" ent. De politie, onder den inspecteur Hoelsmid, was terstond daar en sommeerde berhaaldelgk de menigte uileen te gaan. Hot voorbeeld van de kermiaweek had echter nog niet genoeg geholpen, en weer moest de politi* met de blanke sabel charges maken, waarby geduchte klappen vielen en enkelen ge waad werden. Den timmermansknecht Jan Eng o. s. werd een arm atuk geslagen en een wond in hot gelaat toegebracht, ledereen werd ge dwongen naar huia te gaan. Te ruim twaalf uur was de orde hersteld. Laren. Op Woenedag den 13 dezer des nam. ten 3 ure, zal in de openbare school ge legenheid zyn tot kostelooze in- eo herioenting. Buaauxn. (De bouwkundige G. J. Vos heeft Dinsdagmiddag in bet bétel ,de Rozenboom" aanbesteed hot bouwen van twee winkelhuizen en amedery aan de Heereoslraat. loschrjjvers waren de beereo 9peller en Plooy voor f 10960; L. B. Majoor voor f10600; W. Schipper voor 110149Verhaar roor f 9700 H. v. d. Voort voor f9000; Slingerland roor 18790 A. do Kort voor f8666; Het werk ie den laagsten inschrijver gegund. Seiat. ln de gebonden vergadering van den gemeenteraad werd eene gunstige beschikking genomen op het verzoek der bewoners ran de Sehaerweidelaan om verlichtiog. De gaa-com- miesle had voorgesteld 170 M. gasleiding aldaar aan te leggen en 3 gaslantaarns te plaatsen, waarvan de kosten op 1400 geraamd worden. Er zyn 14 aanvragen van de bewonen aldaar om uiunlmetergas ingekomen, waarvan de kos ten voor rente en adoasing gewaarborgd zyn. Aan de ambachtaavondacbool ia eene sobsidio van 1600 per jaar verleend, mits het aantal leerlingen minstens 30 bedraagt eo onder voor waarde dat aan B. en W. steeds toegang ver leend worde tot do schoot, en jaarlyks veralag worde uitgi bracht aan den Raad. Torens ia bepaald, dat de gemeente de noodige school localen, zoo ooodig rerwarmd en verlicht, zal beschikbaar stellen tegen eene jaarlgkache ver goeding van flOO. Voorts werd besloten hoogilens f9000 kas geld op te nemen tegen hoogstens 6 rente 'ejaara, omdat bet laatste gedeelte der 3'/> leening, die volgens een vroeger beelnit lot dekking der kosten van buitengewone werken zou wordeo uitgeschreven, thana wagens den lioogen rontekoera niet kan geplaatst worden. Tot lid der commissie van ds gaefabrisk is op voordracht van B. en W. benoemd de heer J. Blooker. Tot gemeente-genoeahser voor 3 jaren, in gaande 1 Jan. e. k., ia benoemd de bear dr. K. Snellen. inrw-H M i mi iug Z. IX H. de Aartabuscbop ran Utrecht heelt aan den weleerw. heer E. i. A. Reigers, op zgn verzoek eervol ontslag verleend ale pastoor te Doeiburg, en beooeoldlot pastoor Ie Dpee- burg den weleerw. heer P. J. J. Vetter, en tot putoor te Aal tea den weleerw. beer J- B. WubheU.

De Eembode | 1899 | | pagina 2