Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 10. Zaterdag 8 Juni 1901. Vijftiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Abonnamnxitnprijn per drie meenden Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. Verschijnt eiken ZATERDAG. BureauBreedestraat. 18 Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentidai Van 1 tot 6 regelsfo.30 Voor iederen regel meer-0.05 Correspondenten en Advertenties moeien uiterlijk Vrijdagavond voor 4 nre aan het liureau bezorgd aim. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel Verkiezing voop dB Tweede Kamer. Het laat zich aanzien, dat allerwegen aan de stembus weder warm zal ge streden worden. Met de kracht der wanhoop zal men Irachten een zooge naamde liberale meerderheid in ons Parlement te behouden en daarmede het liberale Ministerie in hel Bewind te bevestigen de liberale partij in al hare geledingen staat daartoe gereed maar de anti-liberale partijen, die met het huidige Kabinet minder ingenomen z|jn, zullen zich even schrap zetten om dit te verijdelen. Of het gelukken zal Ziedaar eene vraag, waarop door de kiezers, die ook in de staatkunde het christelijk beginsel willen gehuldigd zien, een beslist antwoord moet gegeven wor den. Een staatkunde, die niet door trokken is van het besef, dat aan God de hoogste eere toekomt, is gebleken voor het maatschappelijk leven meer dan verderfelijk te z|jn, niet 't minst in onze dagen, nude ideeën van ongeloof en van socialisme steeds dieper voort woekeren onder het volk. En het christelijk deel der natie zou dit alles aanzien zonder te trachten daarin verbetering te brengen Dat ware onverantwoordelijk. Alleen de schoolstrijd vraagt al onze energie. Immers, waar de openbare school een kweekplaats blijkt van socialisme en ongeloof, wijl honderden onderwijzers dier school zich zelfs durven beroemen tot de socialisten te behooren, en hun levenswandel dit soms maar al te zeer bewijst, mag tot het behoud en den bloei van de bijzon dere school wel alles gedaan worden, wat mogelijk is. En hoe zal zij tot ont wikkeling en bloei kunnen komen, als ze zucht onder den druk van elkaar gestaag opvolgende liberale ministerién? Aan den strijd, die onze maatschappij moet redden uit de macht en den invloed des ongeloofs en zedenbederfs, mag daar om niemand onzer zich onttrekken. En de tijd van handelen daartoe is thans weder aangebroken. In staatkundige kringen en vereenigingen is er reeds lang gewikt en gewogen, beraadslaagd en overlegd, lot voorbereiding van dien strijd, zoodat deze ook niet onberaden behoeft te worden aangevangen. De R. K. Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Amersfoort komt mede de eer toe, niet dan na rijp beraad en ernstige overweging hare houding te hebben bepaald bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Zjj stelde tot haren candidaat den heer Jhr. Mr. T. A. J. vin Asch vin Wijck, en de keuze mag gerust een verstan dige heeten. Naast de bekendheid, die de heer van Asch van Wijck reeds jaren her als christelijk staatsman geniet, heeft genoemde kiesvereeniging van haren candidaat zoowel schriftelijke als mon delinge verklaringen omtrent zijne ziens wijze aangaande politieke vraagstukken verkregen, die het stellige vermoeden wettigen, dat aan dezen candidaat de belangen des lands en die van ons kies district in 't bijzonder, uitnemend zijn toevertrouwd. Ook behoeit men niet te vreezen, dat, als de christelijke be ginselen in 's Lands vergaderzaal wor den aangetast, de heer van Asch van Wi'"k eene verdediging ervan ontwijken za D;ligt nu eenmaal geenszins in den 1.1 eken aard van dezen candidaat. Wjj zijn er dan ook zeker van, dat de katholieke kiezers in het kiesdistrict Amersfoort, als gewoonlijk, wederom niet zullen schromen hun plicht te doen. Vastberaden slaan zij gereed om ons district opnieuw door een anti-liberaal te doen vertegenwoordigen. Niet door het prikkelen van politieke hartstochten wenschen zij echter den stembusstrijd te bevorderen maar uit de vast-; over tuiging van te strijden voor de hoogste en heiligste beginselen zullen zij de kracht putten, die zeker leidt tot de overwinning. Kiezers in het kiesdistrict Amersfoort, wilt ge nu met zekerheid den candidaat, door de R. K. Centrale Kiesvereeniging gesteld, gekozen zien, komt dan allen, op Vrijdag 14 Juni aanslaande, trouw ter slembus, dan alleen is aan u de zege. Vleit u niet met de gedachte, dat bij trage opkomst der kiezers de heer van Asch van Wijck toch wel zal ge kozen worden, want dan zoudt ge u wel eens deerlijk kunnen vergiesen. Een trouwe opkomst ter stembus Is absoluut noodig, willen we ons zeiven geen te leurstelling bereiden. Daarom als één man opgekomen en gestemd op den heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. BUITENLAND. De Engelsche pers was weder zoo mooi bezig het volk gerust te stellen, met te verzekeren, dat de oorlog in Zuid-Afrika op een einde loopt, en daarop eens komt Kitchener met een jobslijding, die de gemoederen weer geheel van streek heeft gebracht. Kitchener seinde uit Pre toria van 30 MeiDe strijdmacht van generaal Dixon in Vlakfontein is gisteren door de strijdkrachten van De la Rey aan gegrepen en had een hevigen strijd te voeren. De vijand werd ten slotte met zwaar verlies teruggedreven en liet 35 dooden achter. Tot mijn leedwezen, waren de verliezen van de Engeischen eveneens zwaar; zij bedroegen 174doo den en gewonden, waaronder 4 officieren gednod. Nader is dit bericht door Kitchener aangevuld met de mededeeling, dat niet 4 maar 6 officieren gedood zijn, terwijl er een wordt vermist. Verdere bijzonderheden over deze nederlaag bij Vlakfontein ingekomen, bevestigen, dat de Britsche troepen geducht geleden hebben. Het „Handels blad van Antwerpen" weet mede te deelen, dat de Engeischen met achter lating van vele gevangenen op de vlucht zijn geslagen. Voorts berichten de bladen uit Kaap stad, dat 32 man van de Yeomanry, die bij Dordrecht door 700 Boeren wer den aangevallen, een doode en vijf ge wonden hebben verloren. Zij gaven zich daarna over en werden later weer vrij gelaten. De Standard verneemt uit Pretoria. Het is overvloedig gebleken, dat het verzet van de Boeren nog niet over wonnen is. Volgens eene officieele schat ting zijn nog 16,800 Boeren in het veld. Zeer weinigen van dezen geven aan de troepen eenige gelegenheid om op te treden, want zij bepalen zich lot „sniping" en tot het doen van geïsoleerde aan vallen op zwakke posten. De militaire toestand is niet zoo rooskleurig als de uitgewekenen, die verlangend zijn om terug te keeren, zich verbeelden. Het is nu bekend, dat Botha nog vijf kanonnnen heeft, De Wet minstens twee en De la Rey een of twee. Het einde van den oorlog is dus nog niet te voorzien, het plegen van gruwe len en het stichten van puinhoopen en ellende gaat nog maar steeds onafge broken voort. En terwijl de pest ook haar slachtoffers vraagt, verneemt Rou ter's bureau uit Kaapstad, dat volgens de berichten uit Basoeloland daar groote opgewondenheid hecrscht tengevolge van de uitbarsting van de runderpest. De strengste voorzorgsmaatregelen worden genomen. Elke gemeenschap met de Oranje-kolonie is verboden. Het arme Zuid-Afrika wordt wel be proefd, maar ook Engeland krijgt daar van mede ruim zijn deel. Maarschalk Waliiersee zou 3 Juni met zijn staf uit Peking vertrekken, zoodat diens taak daar blijkbaar is afgedaan. Maar op denzelfden dag van zijn vertrek werd uit Tien-Tsin geseind, dat Zondagavond een hevige twist heelt plaats gehad op den weg van Takoe. De soldaten van hel Engelsche regiment Welsh Fusiliers, die als politie functio neerden, beletten aan Fransche soldaten don ingang tot een huis te forceeren. Zij werden aangevallen met bajonetten en steenen. Om zich te verdedigen scho ten de Engeischen in de lucht, tenge volge waarvan Duitschers de Franschen to hulp kwamen. Daardoor waren er meer dan tweehonderd man bijeen. Ten slolte gaven vijf Engeischen vuur, waar door een Franschman gedood werd, drie anderen, en vijf Duitschers wer den gewond. Vier Engeischen en een Japanner werden licht gekwetst. De aan komst op de plaats van een Duitsch officier met een sterk peloton maakte aan den twist een einde. Maarschalk Waldersee heelt daar ter plaatse nog een ernstig onderzoek om trent dit betreurenswaardig voorval in gesteld. De begrafenis van du bij den twist gedoode Fransche soldaten werd bijgewoond door Waldersee en tal van Duitsche deputaties. Strenge maatrege len zijn getroffen om verdere geschillen tusscher. de verschillende troepen te vermijden. Dit is zeker niet overbodig, want op die manier zouden er wel eens geschil len kunnen ontstaan, wier oplossing niet minder moeilijkheden zouden bren gen dan de heele Chioeesche quaestie al gebracht heeft. Volgens de Nordd. Allg. Zt. zijn de onderhandelingen tusschen de mogend heden in de hoofdpunten beëindigd en is dientengevolge de het vorige jaar ingevoerde bewaking van het telegra- phische verkeer met het Chineesche ge zantschap te Berlijn opgeheven. Nauwelijks had Waldersee Peking den rug gekeerd of in het westelijk deel van de door de Amerikaansche en Ja- pansche troepen bewaakte verboden stad, ontstond brand vermoedelijk door het in slaan van den bliksem tijdens een zwaar onweder.dat Maandagavond woedde. On- t'atiks den zwaren regen, greep het vuur om zich heen en verwoestte vele ge bouwen, waaronder Wuyinghal met de archieven en de keizerlijke boekerjj. On gedeerd bleven de groole middenzaal, de tempel der vroegere keizers en de particuliere keizerlijke vertrekken. Voor zoover bekend is, zijn geen menschen- levens te betreuren. Het motief van de strenge maatregelen van afzondering was, dat het op plunderen beluste ge peupel op een afstand moest worden gehouden. Het schijnt, dat de Volksvertegenwoor digers in het Oostenrijksche Parlement meer tot kalmte komen, en de meerder heid bereid is tot medewerking met de Regeering. In de avondzilting der Kamer van afgevaardigden van den Rijksraad op Maandag j.l. hield de minister-presi dent eene rede, die zeer werd toegejuicht, cn waarbij de oppositie zich waardiger gedroeg. De minister zette in zijn rede uiteen, dal het ministerie tegen geen enkel volk van het rijk regeert, maar jegens allen gerechtigheid tracht te ver wezenlijken. Hij wees de beweringen terug, volgens welke de Italianen te Triest door de politie zouden worden onderdrukt. Walde godsdienstige beweging betreft, de minister is zeker, dat die beweging niet de katholieke Kerk in gevaar brengt, die zich op hare eigen kracht kan ver laten. De minister verklaarde, dat hij nooit een begrooting met een deficit zal laten sluiten. Hij sprak de hoop uit, dat het parlement, dat groote economische ideeën verwezenlijkt, niet in gebreke zal blijven ook de nationale verzoening te verwezen lijken. Het Italiaansche Koningspaar is ver blijd geworden met de geboorte van een prinses. Naar uit Rome wordt be licht, is de toestand van moeder en kind zeer wel. De jonge prinses ontving bij den doop de namen van Yolamla Margherita. Bij de geboorte dezer Koningsdochter heeft koning Victor Emmanuel een decreet uitgevaardigd, waardoor amnestie wordt verleend voor de persdelicten, desertie op koopvaardijschepen, de misdrijven bij du ongeregeldheden van 1898 begaan, met uitzondering van de gevallen van doodslag. Te Rome mooi, volgens de Times- correspondent, de hitte zoo ondragelijk zijn, dal Z. II. de Paus verplicht zal wezen, zijn zomerwoning in de tuinen van het Valicaan te betrekken. Z. H., die in werkelijkheid sinds de uiaand October zyn vertrekken niet meer heeft verlaten, uitgenomen bij openbare plechtigheden in St. Picter, verlangt thans zeer te kunnen uitgaan. Nog niet eens is de wet op de Ver eenigingen in Frankrijk door den Senaat aangenomen, of de veldtocht tegen de Congregatie is reeds begonnen. De mi nister-president Walilcck-Rousscauhecft Z.Em. den kardinaal Lecol, aartsbisschop van Bordeaux, bevel gegeven, de tegen woordige pastoors van Talence, Verde- lais, Soulac en Arcachon, die allen behooren tot congregaties of orden, te vervangen door seculiere priesters. Het tractement dier vier pastoors is inge houden en zal niet eerder worden betaald, alvorens men in hun plaats wereldljjke priesters heeft aangesteld. BINNENLAND. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Op dezelfde gronden als door ons ten aanzien van de verkiezing voor de Tweede Kanier in het kiesdistrict Amers foort in ons vorenstaand artikel zyn ontwikkeld, worden door ons aan de Katholieke kiezers in de districten Apel doorn, en Hilversum de onderstaande candidalen allerdringendst ter verkiezing aanbevolen. Voor het kiesdistrict Apeldoorn de heer Mr. W. K. F. P. Graaf VAN B1JLANDT. Voor het kiesdistrict Hilversum de heer Mr. F. J. M. A. REEKERS. Verkisming voor da Tweede Kamer. In de volgende dislriclen is slechts één candidaat gesteld, welke mitsdien gekozen is verklaard Almeloo, dr. H. J. A. M. Schaepman (aftredend R. Kath,) Drulen, mr. J. A. N. Travaglino (aftr. (R. Kath.); Ede, jhr. L. H. J. M. van Asch van Wijck (aftr. anli-rev.); Grave, mr. J. J. L. Harte, (aftr. R.-K.) Helmond, K. R. Rayrnaker (R.-K.); Oosterhout, jhr. mr. J. B. van den Berch van Heemstede (aftr. R.-K.); Roermond, mr. F. Bolsius, (aftr. R.-K.); Veghel, B. R. F. van Vlijmen, (aflr. Venlo, dr. W. H. Nolens, aflr. IR. K.) Zevenbergen, E. van der Kun (aftr. R.-K.) Gekozen dus nu 10 katholieken en 1 anti-revolutionnair. Voor da verklaringen van vier leden der Provinciale Sisten van Utrecht in bet kiesdis- Irict Rreukelen zjjn tot candidaten gestald de h.h.J. N. Halton, Maarsnveeo i G, H. L. baron van Boetselaar, De BillJ. Boa J. AzVree land dr. D. de Brujjn, MijdrechtJ, van der Bjjl, RuwiclD. vaD Drumpt, MaarnacnF. L, S. F. baron van Tujjl van Serooakerken van Zujjlen, Zuilen. Het aantal kiezers voor de Piov. Staten be draagt «9J, Voor de verkiezing van 3 lodon der Pro vinciale Staten in bet kieadiatrict IJaaaletein, zjjn lot candidaten gealeld Jhr. J. J. van Aacb van Wijck, Utrecht; E. J. X. C. van Baerle, UtrechtB, van Beuaokom, Hemeltop; S. I. Canibier van Nooten, Lopik; J. P. Kleinscbinil, Schalkwijk; jbr. mr. F. H. Hadernacher Schorer van Nleuwerkerken. In het district Amorongen zijn als candl- daten voor de Provinciale Staten by den burge. meester opgegeven de heeren W. A. van Baeck Calkoeo, te Cethon C. J. Kneppelhoot van Slerkcnburg, te Driebergenmr. M. J. ridder Pauw van Wieldrechl, te Leerauin; G. J. Rog- hair, te RheoenP. Roodhuijxen, te Zeiat, en jhr. G. J. A. Schimmelpenuinck Ie Rhenen. Plaatselijke Berichten. Amerafoort. Voor de verkieziog van dria leden der Provinciale Staten van Utrecht io het district Amersfoort werden Dinsdag de volgende liceren candidaat gesteld Mr. A. J. de Beaufort, Leustienmr. W. A. van Uceck Calk oen, Utrecht en D. P. Hamers, Ameraloort. Aangezien dus geen tegencandidaten waren gesteld, waren deze heeren als zoodanig ga- Tot candidalen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-generaal io het kiesdistrict Ameraloort zijn Dinsdag goateld de heerenjhr. nu. T. A. J. r*n Aath .an 'Vjjck, Burgemeester van Amerafoort: J. Oudegeeat, klerk bjj de Staatsspoorweg-Maatschappij Ie Utrechtjhr. C. Hoflll, Burgemeester van Eem- nna; dr. A. J. N. Thomas, Wethouder van Baarn; en W. Wjjk, adjudant-onderofheier by het 5 regiment infanterie alhier. Met hel oog op de aanstaande ver kiezingen meeoen wjj lot waarschuwing de balangbebbeaden er op te moeten wijzen, dat volgons art. 67 en 68 der Kieswet ieder hoofd of beetuurder ven een bedrijf eeae onder neming, waarin mannelijke peraoneo, die deo leellyd van vjjf en twintig jaron hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van die per sonen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee aebtereen- volgeude uren tuaichen acht uur das voormid dags en vyf uur des uamiddsgs daartoe gelegen heid viude. Voorts is hjj verplicht te zorgen, dat in zyn fabriek oi werkplaats gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemmiog bepaalden tyd op eene zichtbare wjjte is opgehangen een door bein onderteekende lijst, de oren vermeldende, voor elk afzonderlijk ol groepsgewijze of ge- zamouljjk. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennit van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tol koatelooae inenting wordt gegeven op den eeratea en tweeden Maandag van de nTaanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe óeelomdo localiteit gelegen in wjjk F. Breedestraat No. St. Door Commissarisen der aAmersfoorlicbe Tramweg-Maatschappij" zjja benoemdtot Itol baas Kersbergen, uit Leerdamtot koetsier Blom en Werkhoven, beiden van hier; tot conducteur Nordeo vao Zeiat. Het orerige personeel wordt (eter benoemd.

De Eembode | 1901 | | pagina 1