Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 16. Zaterdag 20 Juli 1901. Vijftiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaai en Zeist. Verschijnt eiken ZATEEDAG. oatsprija par dria ma&ndom franco per post Afzonderlijke nummert f 0,40. f 0,05. BureauBreedestraat, 18 Amersfoort Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prija dar Advertontiini Van 1 tot 6 regelsf o.30 Voor iederen regel meer- e.os n uiterlijk Vrijdagavond Een heuglijk feest. Het gouden jubellij der St. Vincentius- vereeniging hier ter stede, onlangs kerke lijk herdacht, zal op 22, 23 en 24 Juli a.s. feestelijk gevierd worden. Deze te houden feestelijkheden zullen evenwel weder het karakter dragen van een zorgzame liefde voor de armen. Het eenig streven is ook thans gericht om zooveel mogelijk geldelijke voordeelen le winnen, teneinde den armen en hulpbe hoevenden hun harde levenstaak te verlichten, troost en steun te kunnen bieden, waar die soms zoo dringend worden verbeid. De feestelijkheden zullen ten eerste bestaan in het houden van eene verloting die naar gewoonte, doch dan in den winter, om de twee jaren gehouden wordt welke thans, met het oog op de heuglijke feestviering een meer uitge breid en luisterrijker aanzien hebben zal. Schoone prijzen werden aangeboden o.a. een prachtige camé van Z. H. den Paus en andere voorwerpen, die terecht van smaak en kunstzin getuigen, en zeer zeker een talrijk publiek zullen uitlokken ter bezichtiging. Bovendien is aan deze tentoonstelling een fancy fair verbonden, die, wij zijn er zeker van, aan oud c-n jong een vroolijk, blij en recht onschuldig genot verschaffen zal. Voor zoover wij ons reeds van een nn ander mochten over tuigen, moet deze vermakelijkheid zonder twijfel len zeerste vallen in den smaak van hel intelligente publiek. Zeker zijn wij, dat zjj, die een kijkje gaan nemen, niet over teleurstelling zullen klagen. De tentoonstelling en fancy fair zullen in de zalen van Amicitia gehouden en op Maandagmorgen 22 Juli ten half twaalf plechtig worden geopend in tegenwoordig heid van heeren Burgemeester, Wethou ders en verdere genoodigden, terwijl de toegang voor het publiek op 's namiddags twaalf uur is bepaald. Des avonds zal er een muziek-uitvoering plaats hebben van hall acht tot half elf. De beide volgende dagen zijn de tentoonstelling en fancy fair toegankelijk van 's voormid dags half elf tol 's namiddags 5 uur. Voorts zal op Dinsdagavond om half acht in de groote zaal van .Amicitia," na het uitbrengen van een verslag der liefdewerken van de St. Vineenlius- Vereeniging gedurende haar vijftig-jarig beslaan, een feeslrede worden gel: ouden door den ZeerEerw. Pater W. L. de Veer, moderator der Studenlen-Vereeni- ging (leloof en Wetenschap, te Amster dam, terwijl bij afwisseling door dames en heeren eenige zangstukken zullen ten gehoore worden gebracht. Tol deze feestelijke bijeenkomst zullen ook zooveel doenlijk andersdenkenden worden uilge- noodigd. Door bij deze gelegenheid cene collecte voor de armen te houden, zal ook deze feestavond tot heil van behoefligen en noodlijdenden benut worden. Ziedaar in 'l kort aangegeven liet program der feeslviei ing bij het herden ken van den zoo verheven arbeid van vijltig jaren door eene Vereeniging, die een zoo welverdiende achting en waar deering geniet. Maar moge zij nu ook door dit feestvermaak in staat worden gesteld met milde hand nijpenden kommer, smart en ellende te kunnen lenigen, want dan eerst zal haar feest vreugde volkomen zijn. Dat Gods ruimste zegeningen over de edele pogingen van de vrienden der armen mogen nederdalen, is voorzeker ons aller wensch. BUITENLAND. De uittocht der vreemde troepen uit Peking is in vollen gang, en dit zal aanhouden, tot er niets van overblijft dan eene troepenmacht, die voldoende wordt geacht om de gezanlschapsge- bouwen te beschermen. Hiermede is echter geenszins gezegd, dat de oproerige beweging in China tot rust is gekomen, want alle berichten van daar spreken die tegen. Prins Toean, moet zelfs met een groote legermacht in het binnenland gereed staan, om de moord- en plunderpartijen opnieuw aan te vangen. En loch is het een feil, dat de vreemde troepen aftrekken, of reeds afgetrok ken zijn. Maar dit geschiedt, zegt men, met het oog op den terugkeer van 'l Clii- neesche Hof. Li-HoengTsjang heeft althans aan de gezanten te Peking verzocht, om vóór 15 Augustus de tempels en paleizen, die nog bezet worden gehouden door de vreemde troepen, te laten ontruimen. De gezanten stemden daarin toe en deelden dat aan de bevelhebbers mede. De Engelsche en Amerikaatische troe pen zullen waarschijnlijk in de bergen in het westen kampceren, hij het zomer paleis en de buitenverblijven der legaties, zoolang hun kazernes nog niet voltooid zyn. Maandag is generaal Gaselee vertrok ken. De Duilschers, Amerikanen, Japan ners en Italianen hadden een eerewacht naar hel stalion gezonden, waar ook eenige opperoflicieren en gezantschaps- personcel van verschillenden landaard aanwezig was, om den Britschen opper bevelhebber uitgeleide te doen. Inlusschen wordt te Peking alles voor de terugkomst van den Keizer in ge reedheid gebracht. Door middel van lakken, enz., worden de sporen van hel bombardement onzichtbaar gemaakt op den weg, dien de Keizer bij zijn intocht nemen zal. Het wordt bevestigd, dat Z. II. de Paus, behalve het bemoedigende schrijven aan de algemeene Oversten dor verschil lende Orden in Frankrijk, ook een brief aan de Franschc Regcering heeft doen toekomen, betrell'ende de wet op de Vereenigingen. Uil Home wordt bericht, dat de II. Vader Zaterdag den Franschen gezant bij het Valicaan, den heer Nisard, in audiëntie heeft ontvangen, terwijl kardinaal Rampolla, staatssecretaris van Z. H., den gezant een diplomatieke nota deed toekomen, waarin Leo XIII uil alle inachl protesteert tegen de beruchte Judaswet. Zeer twijfelachtig is hel echter, ol de Fransche Regeering zich veel van dit protest des Pausen zal aantrekken, mannen als Waldeck-Kousseau, die in 't vervolgen der Kerk en hare bediena ren hun behagen vinden, bl üken door gaans geheel doof voor de stem van waarheid en recht. Ook de tallooze pro testen, die uit den boezem des Franschen volks opgaan, tegen de rechtsverkrach ting der Regecring ten aanzien der kloosterlingen, zullen wel onverhoord bljjven, maar toch worden de slapende katholieken in Frankrijk er mee wakker geschud, dat zal binnen niet te langen tijd zich wel openbaren. Het treedt toch maar al le scherp in het licht, dat de heele vervoigings beweging van de vrij metselarij uitgaat, en dal de regeerings- mannen, als trouwe dienaren vuil die godsdienslhatende secte, zich hoe langer hoe meer in hun ware gedaante verloo- De Fransche nationale fccsldag is Zondag zonder ernstige stoornissen ge vierd. De revue le Longchamps had een goed verloop. Natuurlijk werd Loubet door de vrienden der regeering levendig toegejuicht. Bij de revue le Longchainps hebben twee sterfgevallen plaats gehad. Voor dat de president aankwam, ongeveer om 2 uur, zakte op de offieieele tribunede graaf de Longeville, oud-gcvolmachtigd gezant van Frankrijk aan het hof te U.onslanliiiopel, ineen, liij was onmiddel lijk dood. Een toeschouwer, een bejaard heer, viel ook neer. üok hij was oogenblikke- lijk een lijk. In hel katholieke Portugal waar men hel verderfelijk streven der vrijmetselarij in erge mate moet gevoelen, omdat deze sekte op schandelijke wijze daar heerscht, - bljjkt gelukkig, dat ook de oogen open gaan van hen, die het dreigend gevaar niet zagen aankomen, doch thans hier van overtuigd, zich lot vastberaden tegenweer gereedmaken. Allcrwege wor den katholieke vereenigingen opgericht, die zich degelijk organiseeren, zoodat daarmede, of de rcgcering wil of niet, rekening zal moeten gehouden worden. Zoo kon ook hier uit het kwade hel goede geboren worden. Uit België wordt berichl, dat de regee ring is gezwicht voor het verzet van de rechterzijde legen de voorgenomen tiiensl- plichtregeling. Zij guufl de vermeerde ring van het contingent cn de invoering van den persoonlijken dienstplicht op cn zal thans voorstellen den diensttijd tot 18 maanden le vermindeten. Dienten gevolge zal de minister van oorlog aftreden. In de Kaapkolonie hebben de Engel- schen bij overrompeling een ovcrwin- ninkje behaald. Reuter geeft daarvan de volgende beschrijving „Een aanval in Cambdeboo van vier colonnes, was reeds veertien dagen geleden op louw gezet. De colonnes maakten schijnbewegingen in verschil lende richtingen tot het kritieke oogen- blik toen kolonel Scobell, die den aanval leidde, de Cape Mounted Rifles gelastte, de stelling van den oostkant aan te vallen, terwijl hij zelf met het 9de lan ders en eenige Yeomanry een directen aanval deed op de weitelyke stelling. Scheepers ontsnapte langs de afgrond paden met de hoofdmacht, doch Scobell nam het laager in en maakte vijf en twintig gevangenen, en nam verder 56 paarden, 25 geweren met ammunitie en voorraad. De Engelsche verliezen waren nul. Bijna alle gevangenen bleken rebellen te zijn. Scheepers adjudant Liebenberg en luitenant Ling werden gevangen genomen." Hel ergste in dat geval is, dat de gevangengenomen Boeren bijna allen „rebellen" bleken te zjjn. Onder beschul diging van hoogverraad en moord zul len deze wel ter dood worden verwezen wellicht is dit vonnis reeds ten uitvoer gelegd. Maar ook in de Vrijstaat schijnen de Engelschen een belangrijk voordeel be haald te hebben. l)en 13en dezer seinde lord Kitchener uit Pretoria„Tijdens den marsch ver- rasle Broad woods brigade Reitz en nam den broeder van Steyn en andere Boeren gevangen. Steyn zeil ontsnapte in hemdsmouwen." In een ander telegram van den 14en Juli zegt Kitchener nog: „Met betrek king tot mijn telegram van gisteren kan ik nog melden, dat de zoogenaamde Oranjeriviei-rogcering is gevangen geno men en de papieren zjjn buitgemaakt, Steyn met slechts één man ontsnapte." En nader wordt bericht uit Bloem fontein, dat onder de gevangenen, die door Broadwood gemaakt zijn in de nabijheid van Vrede, zich bevinden: Brain, lid van den oorlogsraad, Piet Stejjn, een broeder van den president, Brebner, ambtenaar van de schatkist, Gordon Frazer, particulier secretaris van den president, Richard Aston, lelegraaf-directeur. Broadwood vermeesterde ook 1000 pond uil de schatkist van de Boeren. Daar tegenoverstaat, dat uit de offieieele verliezenlijsten blijkt, dat de Engelschen op vele punten worden aangevallen en zware verliezen lijden. De Standard verneemt üit Brussel, dat de terechtstelling van Kaapsche rebellen in Boerenkringen groote veront waardiging heeft ge wek!. Men meent, dal generaal Botha thans gerechtigd is FEUILLETON. Op het tooneel. {Slot) 4) De lange ziekte en de hooge hnishnor hadden alle geldmiddelen, welke Eugenie bezat, doen verdwijnen; haar stonden thans nieuwe, grouto rekeningen voor de deur, en tengevolge van baar plotseling ontslag was zjj byna zonder geld. Van de vroegere veroerders, die Eugenie steeds omgeven baddon, liet er zich niet één meer zien. Engenie wendde zich in haren nood tol den baroo, die haar tot znlk een ongelukkig eindigende loopbaan gebracht had, en vroeg zjja hulp. Hjj zond haar een weinig geld en den raad, dat in een kleineren schouwburg, waarvoor bare krachten geschikt wareo, haar onderhoud moeat gaan zoeken. Haren vader de ware toedracht te melden, kon zy niet over haar hart brengen,- boe zou hg buitendien eene som, als de beuoodigde, kunnen verschaffen Zjj moest het daarom aanzieo, dat al haar have en goed gerechtelijk werd verkocht. Op den dag der verkooplng was Eugenie met hare znater in de afgelegeoste kamer ge vlucht, waar de weioige eenvoudige meubels stonden, welke zjj van huis bad modegebraebt en welke zg al lang niet meer had aangezien. Daar zalen nu beide zusters op de eenvoudige canape, waarop zjj in bare jengd zoo dikwgls gespeeld hadden, in onbeschrijfelijk treutigen toestand. Van verre droog bet eentonig geroep van den verkoopcr haar in de ooren. Bjj elk bod sneed het Eugenie door de ziel, want de voorweipen. welke zoo onverschillig den meest biedende gegeven werden, waren op het innigst verbonden aan haar leven in het verleden. En nu klonk het zoo pjjnljjk aandoenlijk roepen al nader en nader, reeds hooiden zjj bet in de aangrenzende kamer, daar werd de deur opengedaan en achter oen man, die zich door zjjn blauwn pet als een man des gerechts deed kennen, vorloondo zich een bonte menigte man nen en vrouwen, wien de hebzucht op bet gelaat te lezen atond. Zonder deernis te toouen met de beide zusters betastleu eu onderzochten zjj de meubels, lerwjjl de afslager met schorre stem zeide„Eu nu de meubels dezer kamer Deze woorden werkten als een bliksemstraal op de beide zusters, Eugenie stond op en ver borg zich in een boek, haar schaamrood gelaat tegen den muor drukkend. Haar zuster greep onder een slroom van tranen de band van den verkooper en bezwoer hem toch deze menbels □iet te verkoopeo, welke Eugenie van haar eigen huis had medegebracht. .Daarmede heb ik niets te maken," was het antwoord van den mao, die reeds lang onge voelig was voor dergelijke tooneeleu, en zeide toen .Een met paardenhaar gevulde kauapee, IS gulden." .Vjjflien," riep eene stem in de dear en tegeljjk drong een man met zilverwitte baren door de verrast plaatsmakende menigte. Beide meisjes hadden bij den klank der stem haar boold opgehoron en naar de deur gekeken en vlogen dan nu naderenden grjjsaard met den uitroep: „Vader 1" tegemoet, eu hechtten zich aan hem. Eugenie verborg snikkend haar gelaat gelcdene vergelend, met liefdevollen, verruimden blik lot hem opzag eu uitriep: ,N'u gjj maar by ons zyl, lieve vader „Vijftien gulden voor den tweeden voor dca derden keer," klonk de slem van den afsla ger, terwijl hjj tegelijkertijd don man op de schouders klopte, die zijn heide doclilers vast hield, en zeide.De kanapee behoort u, betalen Deze woorden herinnerden den ondcrwjjzor don toestand, waarin zij zich bevonden en met trillende stem vroeg hjj den verkooper: .Hoe groot is de som, welke nog betaald moet worden De kooper noemde eene niet onbeduidende somde onderwijzer haalde een goed gevulde beurs te voorschijn en betaalde hem het ver schuldigde. heele schuld is betaald, heb ik hier niets meer te doen." Daarop ging hjj weg en mol hem do geheele schaar van koopers en kijkers onder eerbiedig zwijgen, zelfs enkelen met een govoel van medelijden, dat echter reeds in dc naaalo kamer plaats maakte voor de zorg en bet weg halen dei meubels. Toen de 7ader zich alleen bevond met zijne dochters, gaf ook hjj zijn gevoel van smart lucht, dat hjj tot dan toe verkropt had. .Ach, kinderenriep hjj nil, .moeten wjj elkaar zoo weoriien V" en een traan biggelde langs de wang des grijsaards. Toon Eugeoie haar vader mand, aan zjjae horst en sprak snikkend „Ik alleen heb daaraan schuld, Ik heb u dat ver driet berokkend, en den avond uws levens ver bitterd, in slede van dien te veraangenamen." Haar vader antwoordde echter op kalmeeren den toon „Stel u gerust, Eugeuie, ge hebt er geen schuld aan. (ie licbl slechts de fout be bouwen cn niet bedacht, dat hot geluk gemak kelijk iemand den rug toekeert eu met Item ook uit deze bedompte lucht en naar moeder,- de goede God, die ons dezo beproeving oplegt zal Op een boerenwagen reed Eugenie met haar vader en zuster weer naar haar geboortedorp. Hare bezlttiogeo, welke zjj naar de residentie had meegenomen, waren er ook opgeladen. Erisch en gezond, vol blyde hoop, was zjj ter residentie gelrokken, lijdend ontmoedigd, gebro ken keerde zy weer. Al hadden ook zjj en hare moeder tn voel vertrouwd op den bedriegeljjken glans van het uiterlijk geluk, het oogenblik van wederzien, op den drempel der ouderlijke woning, waar de moeder de blecke afgemartelde dochter, de dochter do door smart en berouw gebogen moeder terugzag, maakte alles weer goed. In de eerste weken van de wedervereeniging in bet meestershnis wierp het treurig verleden nog wel zjjne schaduwen, maar weldra maakten deze plaats voor het pleizierig tegenwoordige. In de school werd weer alles als voorheen, maar de bittere teleurstellingen der buitenwe reld hadden do bewoners van het huis nog inniger aan elkaar gehecht. De gezellig samenlevende familie smaakte ook nog net genoegen, Eugonie langzamerhand de volle gezondheid le zien terngkrjjgen. -Hare wangen kleurden zich weder en haar stem werd weder krachtig en klankvol. De bewoners van het dorp, die innig deelgenomen hadden non het wreode noodlot, dat Eugeoie getroffen had, waren zeer blyde, toen de heldere tonen vau Eugcnies gezaog, door hot nederig dorps kerkje jubelden. Het gerucht vau Eugenics ge heele herstel en het terugkrijgen harer stem drong tol in de residentie door. Het gevolg daarvan was een zeer vleiend schrijven aan Eugenie, om mede te werken aan een daar te geven groot concert. Toen Eugenie hare huia- genooten de aitnoodiging mededeelde, was baar moeder de eerste, die het meest tegen de aan neming ervan bad. „Neen, Eugeoie," zeide zy, „ge moogt volstrekt niet meer naar dat slag menscheo ze willen u weer bedriegen I" Lachend antwoordde Eugeuie: „Vrees oiet moeder, de hooge wereld der residentie zal my niet moer iu hare netten vangen. Haar dezo ééne keer zal ik nog voor hen optreden voor laatst - eo daarbij moet vader tegen woordig zijn, Dat zjj mjjne eenige genoegdoe ning voor wal ik heb geleden. Engenies optreden in bet concert had het grootste sncces. Allen wensebtea baar geluk, en ook de opera-directeur. Het het aange naamst gelaat der wereld zeide hg tot baar: ,lk ben uiterat gelukkig, mejuffrouw, den tlil-

De Eembode | 1901 | | pagina 1