Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 25. Zaterdag 21 September 1901. Vijftiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baaru, Barneveld, Blaricum, Bussuni, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenondaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. iisentnpriji per drie maandan i Franco per post Afzonderlijke f 0,40. f 0,05. Bureau Breedestraat, 18 Amersfoort Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prija dar Adrartantitm Van 1 lot 6 rcgeljf ojjq Voor iedcren regel meer-0.05 C»rrea|>on<lenlil,n on AdvortontiKn moeien uiloriyk Vr(jil«ga»(,n Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel Opening dep Zitting vin de Slntei-Oenernil. Dinsdag jl. had de verccnigde ver gadering van de beide Kamers plaats tol opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. Hare Majesteit de Ko ningin, vergezeld van Zijne Hoogheid den l'rins der Nederlanden, werd. in het gebouw der Tweede Kamer aan gekomen, de vergader-zaal binnengeleid, nam plaats op den troon en hield de volgende Troonrede. Mijne lieeren ,Hel is mij aangenaam, voor de ope ning van de nieuwe zitting der Staten- Generaal in uw midden te verschijnen, en lk acht Mij gelukkig, dit thans te mogen doen, vergezeld van Mjjn Door- luchligen Gemaal. .De betrekkingen mei de buitenland- sche Mogendheden bleven van zeer vriendschappelijken aard. Door den Nederlaiidschen Minister-resident te Pe king is, gezamenlijk met de vertegen woordigers van andere belanghebbende Mogendheden, eene overeenkomst met China gesloten, waarbij dat Rijk zich verbindt tot schadevergoeding wegens de vernieling der Legal iën. Het personeel van Zee- en Landmacht, en van de overige takken van 's Rjjks dienst, gaf Mij, zoo hier als in de over- zeeiche gewesten, door de lotTelijke vol voering van zijn laak, reden tot tevre denheid. .De algemeene volkstoestand stemt in velerlei opzicht tot dank. Inlusschen mag niet worden voorbijgezien, dal, 7.00 op geestelijk als sloffelijk gebied, eene wijziging van toestanden is ingetreden, die meer dan tot dusver de Overheid tot hel geven van leiding en het ver- leonen van steun noodzaakt. Hierbij behoort /.ij voort te bouwen op de Christelijke grondslagen van ons volks leven. ,De bestaande Zondagswet eischt her ziening. Het zedelijk karakter van het openbare volksleven zal op meer af doende wijze door de wel beschermd moeten worden. Zonder de persoonlijke vrijheid te na te komen, zal op openhaar terrein de speel- en drankzucht krach tiger moeten worden beteugeld. Voor de vrijmaking van het onderwijs, in zijn onderscheidene verlakkingen, zal op den ingeslagen weg worden voortgeschreden. .Niet minder blijft de stoffelijke zijde van het sociale vraagstuk Mijne aan dacht trekken. U zal een ontwerp wor den aangeboden, om aan den landbouw eene rechtstreeksche vertegenwoordiging te geven. Door baar voorgelicht, zal de Regeering beter zijne belangen kunnen behartigen. ,De vervalschingder voedingsmiddelen en de oneerlijke mededinging behooren te worden bestreden. Voor de ontwik keling van de praclische volksopleiding, ook door regeling van het leerlingstel sel, zal Uwe medewerking worden inge roepen. Het octrooirecht voor uitvindin gen behoort op nieuwe grondslagen hersteld te worden. Het consulaatwezen wensch Ik in toenemende mate aan de belangen van Landbouw, nijverheid en handel dienstbaar te maken. Het ar beidscontract vereischt nadere regeling. .De verplichte verzekering, door de ongevallenwet voorgeschreven, zal on verwijld worden uitgevoerd, zoodra de regeling van het beroep zal zijn tot stand gekomen. Ook tot de zeevisscherjj en den landbouw zal deze verzekering zijn uit te breiden. Daarnaast wordt de verplichte verzekering tegen de gevol gen van ziekte, invaliditeit en ouderdom voorbereid. .Overmils de toestand van 's Rijks schatkist niet voldoende is, om deze geestelijke en stoffelijke soeiale hervor mingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Rjjks inkomsten ver eischt, waarvoor allereerst herziening van liet tarief van invoerrechten in aan merking komt. Rij deze herziening /.al tevens naar bevordering van den natio- nalen arbeid te streven zijn. Indien de minvermogende door deze herziening mocht gedrukt worden, zal hiermede rekening worden gehouden bij de bepa ling van zijn bijdrage in de verplichte verzekering. ..Ter voldoening aan de desbetreffende bepaling der Grondwet zal eene rege ling van de administratieve rechtspraak worden voorbereid. ,De onlangs vastgestelde wetten lot regeling der levende strijdkrachten zul len, ook door krachtige bevordering van de voor-oefening, zonder vertraging wor den uitgevoerd. De regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensioen regeling en de militaire rechtspraak wachten op afdoening. De invoering van snelvuurgeschut, die niet kan uitblijven, zal aanzienlijke geldelijke offers vergen. In de richting van de bevordering van godsdienstzin en zedelijkheid op de schepen van oorlog en in de kazerne en kampementen /.al worden voortgegaan. „Als Christelijke Mogendheid is Neder land verplicht, in den Indischun Archipel de positie der inlandschc Christenen beter te regelen, aan de Christelijke zending op vaster voet steun te verlee- nen, en geheel het rcgecringsbcleid te doordringen van het besef, (lat Neder land tegenover de bevolking dezer ge westen een zedelijke roeping heeft te vervullen, ,In verband hiermede trekt de minde re welvaart der inlandsche bevolking op Java Mijne bijzondere aandacht. Ik wensch naar de oorzaken hiervan een onderzoek in te stellen. Aan de bepa lingen ter bescherming van de onder contract werkende koelies zal gestrenge- lijk de hand worden gehouden. Naar decentralisatie van bestuur zal gestreefd .De toestand op het Noordelijk ge deelte van Sumatra zal, naar lk ver trouw, bij handhaving van het thans gevolgde stelsel, eerlang tol algeheele pacificatie leiden. .Op de ontwikkeling van de koloniën Suriname en Curasao blijft Mijne aan dacht gevestigd. „Van Uwe bereidwilligheid, Mijne hee- ren, om My, bij datgene, wat tot heil van Land en Volk kan strekken, Uw medewerking te verleenen, houd Ik Mij overtuigd. .Moge bij de gewichtige taak, wier volbrenging wacht, God Almachtig U leiden, en doe Hij op Land en Volk Zijn zegen rusten. .Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." Een siuk van langen adem, maar een dokument van beteekenis is de Troon rede. 't Is getuigenis atteggen van chris telijke politiek en een werkprogram, dat geestelijke en stoffelijke sociale hervor mingen in uitzicht stelt. Zij onderscheidt zich door een vorm minder dor en ske letachtig, van de meeste harer voorgang sters. Die geleken een peleton volzinnen, waarvan elk ministerieel-bureau één of twee had geleverd, 't Was een correct rustig naast, bij of achter mekaar staan der paragrafen. Wist men niet dat ze ont ploffingskracht hadden, men zou aan iets als de rustende schutterij hebben gedacht. Deze openingsrede heeft iets van een betoog. Het christelijke staat voorop, volkomen in harmonie met de over- groote meerderheid der kiezers, die een staatkunde op christelijken grondslag wilden voor Nederland en Koloniën. Maar de sociale yuaestic wordt daarmede niet weggedrongen, de sloffulijke zyde van 't vraagstuk komt lot haar recht, en de geestelijke zijde wordt aangedurfd. Gods dienst en zedelijkheid, zijn in dit he ioog aan 'l woord. Niet anders wns de verwachting. Daar gaal krnehl uit van mannen, wier richting zoo kordaat in deze Troonrede spreekt. Reeds hij het begin van hel betoog klinkt het ruiterlijk, dal in den toestand op geestelijk en sloffelijk gebied een wijziging is, „die meer dan tol dusverre, de Overheid tot hel geven van leiding en 't verleenen van steun noodzaakt, hierhy behoort zij vuort te houwen op chrislol(Jko grondslagen van ons volks leven." .Speelzucht, drankzucht behooren niet lol deze grondslagen, zij zullen derhalve op beteugeling zich moeten voorbereiden. Met nadruk wordt erop gewezen, dat in de richting der vrije school zal worden voort gegaan. Ton blyko, dal ook by die grondsla gen aan onze be/.illingcn in O. Indié go- dacht wordt, vernemen we, dat Nederland verplicht is in O. I. de rechtspositie der christelijke inlanders heler Ie regelen, aan de christelijke zending op vasten voel steun te verleenen en 't regecrings- beleid te doordringen van 't hesef, dal Nederland tegenover de bevolking aldaar een zedelijke roeping heeft. We hebben echter niet Ie doen met mannen, die uil de boogie van 'l regeer- kasteel zich star kijken op 'l christelijk punt, en daarbij aan sloffelijk belang, aan de dingen dezer aarde geen gedachte wijden. Zoo'n enge opvatting zou niet de ware zijn. Wel leeft do mcnsch niet van brood alleen, maar T zou benepen, ja averechts zijn voor de broodyuaestie, voor de ontwikkeling geen aandacht te hebben, en violen te laten zorgen. Er was zoo'n ware of denkbeeldige vrees bij dc socialisten, en tijdens de verkiezingen ook in liberale kringen, dal het gebied der soeiale-wetgoving braak zou worden gelegd, 't Vaderland kan rullig zijn. Dc regeling van 't Arheid- contract krijgt haar beurt. De Ongeval len-wel van 't afgetreden Kabinet had noch onze boeren arbeiders, noch de stoere bemanning onzer visschcrsvlool in hare bepalingen opgenomen. Onrecht of leemte, maar van hen was in de wet geen sprake, wanneer b.v. een ongeluk by den hooibouw Irof, of bij de uitoclening van hun bedrijf op zee, had dc wet op hen geen betrekkingongeluk, levens verlies zelfs, brengt geen stoffelijke ver goeding mee voor de slachtoffers of hun nabestaanden. Tot beide katcgo- riën willen de kerkelijke Ministers de wet uilbreiden. Bovendien is de ver plichte verzekering ten gevolge van ziekte, invaliditeit of den ouden dag te verwachten. Wat wil inen meer Dat voor de belangen van den godsdienst en der zeden in leger en viool meer dan tol dusver zal worden gewaakt, zal mei blijde instemming worden vernomen. Maar nu met de uitvoering van sociale plannen van de belastingplichtigen op nieuw groote offers worden gevorderd, zoo groot zelfs, dal men de taak van den Minister van Financiën een der moeilijkste acht van het geheele Kabi net, is het des te treuriger, dat men staat voor de invoering van een nieuwe Mililiewet, Deze wet door het vorige liberale Ministerie in zijn laatste stadium, met behulp der Rechterzijde, doorge dreven, zal immers voor de belastingplich tigen, naast ontzaglijke verzwaring van persoonlijke lasten, ook de financieele lasten met millioenen weder verhoogen. Terecht schrijft dan ook De Tijd la verband hiermede (mei de moeilijke laak van den Minister van Kinancien j deed het ons leed, in deie Troonrede Ie liooren gewag maken aan aanzienlijke geldeljjkc offers, welko zullen gevraagd worden voor legernitbreiding en voor defensie. Natuurlijk kan deze Kegeeriog de wellen lol regeling der lovende alrjjdkrach- door tl»' Konit non jaarlijks* I n-.li* 0 irdonnood.uX"iikhri!! dig mogelijk nnze^ «rtll- - Naar wii vertrouwen Dit vertrouwen durven ook wij koes- teroil. Hoe evenwel hel Ministerie, over tuigd van don weerzin, dien de nieuwe Militiewei roods onder do overgroolü meerderheid dos volks verwekt, or too gekomen is in zijn program een plaats te ruimen voor snelvuurgeschut, wat een nieuwe, ruwe aanval op de beur zen der belastingplichtigen beteekent, is ons niet recht duidelijk. Hiermede tocli valt op de Troonrede een zeer sombere schaduw, die ernstige bezorgd heid wekken zul. Bl'ITENLAND. De zaak der Engclschen in Zuid-Afri- ka schijnt, ondanks de schitterende overwinningen, die zij gestaag op de Boeren behalen, er nog niet zoo heel rooskleurig uit te zien. Anders zouden zjj zich niet weder bediend hebben van vredcszendelingcn, om de Boeren over te halen, de wapens er by neer te leggen. Dezen keer traden als zoodanig op, de ltollandschc predikanten Murray en Botha, doch ook dezer zending is totaal mislukt. President Slcyn heeft aan de heide predikanten geantwoord, dat hij nu meer hoop heeft voor hut welslagen van de Boeren/.aak dan een jaar geleden, daar het aanzien van Engeland snel afneemt hel zal spoedig in financieele moeilijk heden verkeeren, die het onmogelijk zul len maken den oorlog voort te zetten. Het Engclschc gezag in Zuid-Afrika is eveneens aan het verzwakken. Slechts dc hoofdplaatsen en de spoorwegen zijn in handen der Engelschen. De burgers kunnen overal gaan, waarheen zij willen. Dc Wet zeide kortaf tol de beide hoeren, dat zij dominees zijn en dat hun plaats op den preekstoel isdoch dat zij met deze zaak niets te maken hebben. De Wel weigerde van hen iets te hooren over den oorlog in den Vrijstaat. .15 September is gekomen en gegaan, de datum, na welken volgens de pro clamatie de Bocren-aanvoerders te velde verbannen en het gros van de burgers zal belast worden met de kosten van het onderhoud van hun gezinnen in de concentratie-kampen. Geen enkele van de Booren-aanvoerders is in onderwer ping gekomen, en eene verlenging van den veldtocht moet nu als zeker be schouwd worden." Aldus klaagt Daily Muil, doch hel was te voorzien. Al die Engelsche bedreigingen zullen den oorlog geenszins bekorten, juist het tegendeel zul er het gevolg van wezen. De Duitsche Keizer schjjnl hoogst te vreden over zyn samenkomst met den Tsaar van Rusland te Danlzig. In een toespraak, waarmede hij den ten burge meester van Danlzig beantwoordde, zeide hij .Ik kom zooevon van de veelbe- leekenendeontmootingmet mijnen vriend, den Keizer van Rusland, welke tot volste tevredenheid van ons beiden is verloo- pen, en door welke wederom onze over tuiging onwrikbaar is gevestigd gewor den, dat voor langen tijd de Europeesche vrede voor de volkeren behouden zal blijven. Dit feit maakt ook my het hart lichter, wanneer ik de muren dezer oude handelstad binnentrek." De Europeesche vrede zal dus, althans volgens de meening van Keizer Wilhelm, behouden blijven maar of ter plaatse, waar de vrede verstoord is, zoeals in Zuid-Afrika, deze zal hersteld worden, daarover wordt met geen woord gerept. En juist op het samenkomen van de mach tige Monarchen van Europa in deze dagen werd de hoop gestold, van een poging lot beëindigen van oorlogsgru welen, die om wraak ten hemel roepen. 'I Slaat echter te vreezen, dat de beste verwachtingen hierin wel weder verijdeld zullen worden. Do in Weenen verschijnende bladon spreken hunne voldoening uit over de verklaring van kci/er Wilhelm, dat zijn onderhoud mot den Czaar do bevesti ging van den vrede ten gevolge heelt gehad, Enkele kranten zion in du ruis van den Czaar naar Frankrijk eon nieuw onderpand voor den vrode. I let Fransche volk beleed inlusschen we der glorievolle dagen. Woensdag mochthet den Czaar van Rusland en diens Gema lin als gasten begroeten. Toen dc Rus sische floltille, die de hooge bezoekers aan de haven van Duinkerken ontscheep te, de kust naderde, stond Loubct op de .Cassini" niet ontbloot hoofd, ter wijl de pantser8chcpcn van het Fransche eskader salvo's losten. De ontvangst van president Loubot anti boord van de „Standart" was ui terlijk hartelijk. Dc Keizer wachtte hem op aan de valreep en reikte hem dc hnnd, dien bij vasthield, terwijl Loubet hein welkom heette. De president kuste dc hand der Keizerinvervolgens had- dun de voorstellingen plaats. Om 1,35 arriveerde de .Standart" inet de souvereinen. Hel manocuvroeron ging zoor moeilijk, liet aanleggen duurde 45 minuten. De kanonnen bulderden, de muziek speelde. Loubet, dc minis ters, de voorzitters der Kamers enz. bevonden zich op don steiger. Toen liet keizerlijk paar aan wal stapte juichte het publick gcestdriltig. De bur gemeester bood den Czaar brood en zout aan aan dc Keizerin werden bou- quclten aangeboden, door de vischvrou- won bovendien een kistje. Loubct geleidde daarop de souvereinen naar hunne vertrekken. Vervolgens be gaven de souvereinen zich naar hot dinor, dal door den president werd aangeboden. Elke zaal bevatte een honderdtal gas ton. De souvereinen en president Loubet namen plaats in hel midden aan de cerctafel. ['resident Loubct bracht daarbij een dronk uit, welke door den Czaar aldus werd beantwoord„Wij zijn diep ge troffen door de ontvangst en de sym pathie en het doet ons een zeer bijzon der genoegen in Frankrijk te zyn. Met de levendigste belangstelling heb ik hel schitterende eskader bewonderd en ik dank u voor de ontvangst in de Fransche wateren. Ik drink op den bloei der Fransche vloot, die zich met de Russische vloot verbroederde in het verre oosten ik drink op geheel Frank rijk." Dc feestdronken werden gevolgd door liet spelen der .Marseillaise" en van het Russische volkslied, welke een groo- ten indruk teweeg brachten. Hel déjeuner was te vier uur geëin digd. De souvereinen, de president, de ministers enz., vertrokken te 4.5 mot den trein van den president naar Cora- piégne. onder geestdriftvolle toejuichingen. In alle plaatsen, welke de trein tus- schen Duinkerken en Compiègne pas seerde, gaf de bevolking geestdriftvolle blijken van sympalhie. Om 8.30 reed de trein te Compiègne binnen. De Russische souvereinen, Lou bet en de ministers stapten uil den trein onder het gebulder van het geschut, terwjjl de muziek het Russische volks lied en de Marseillaise speelde. Op het perron stonden de autoriteiten, met den burgemeester aan het hoofd, die de souvereinen welkom heette en der Kei zerin heidebloemen, hare lievelingsbloe men, aanbood, De Russische souvereinen en de presi dent begaven zich per rjjtuig naar het kasteel Compiègne onder een voortdurend gejuich.

De Eembode | 1901 | | pagina 1