DEEEMBODE. F eblad Bijvoegsel. Zaterdag 21 September™! 901. Vijftiende Jaargang. Underliike liefde a's een Ghristen-geloovige gestorven, nisters den nieuwen president hun on t- \mr vprhaatd wnnlhppft hii hiï lipt aan om hem celetrenheiil te seven Kinderlijke liefde. Een veteraan grijs geworden in den dienst van Frankrijk, was hieruit zon der eenig pensioen verwijderd, ofschoon hij vrouw en drie kinderen bezat, die hij in hun ellende van het noodige voedsel moest voorzien. Zijn zoon was geplaatst op de mili taire school, waar hij eiken lust naar wetenschap naar hartelust kon bevredi gen. Maakte hij hierv. gretigheid gebruik, niemand, wie ook, kon hem bewegen iets anders te ge bruiken, dan hetgeen hij tot nu toe gewoon was, namelijk een korst brood De hertog van Choiseul, wien hier van kennis werd gegeven, beval den knaap bij hem te brengen. Toen de jongeling voor hem verscheen, ant woordde hij op de vraag van den hertog, waarom hij de vreemde gewoonte niet wilde laten varen, met mannelijke cor- daatheid. Mijnheer, toen ik de eer genoot tot deze koninklijke stichting te worden toegelaten, geleidde mijn vader mij herwaarts. Wij kwamen te voetgedurende de reis werden honger en dorst gestild door brood en water. Hier aangekomen zegende mijn vader mij en keerde toen terug om een hulpelooze vrouw en zijn overige kinderen verder te verzorgen. Zoolang ik mij kan herinneren, was zwart brood met water hun dagelijksch voedsel, verdiend door allerlei arbeid, dien de eer niet verbiedt. Tot zulk een kost, mijnheer, is mijn vader buiten zijn schuld teruggebrachthoe zou ik dan, terwijl hij, mijn moeder en zuster gedwongen zijn, zulke ellende te ver duren, van den overvloed kunnen ge nieten, waarvan mijn overheid mij ruimschoots voorziet De hertog, getroffen door deze kin- derliike gehechtheid gaf den jongen drie louis d'or voor zakgeld en beloofde zijn vader het hem toekomende pen sioen te zullen toestaan. De knaap ver zocht de drie geldstukken aan zijn vader te mogen zenden, hetgeen onmiddellijk werd toegestaan. Tegelijkertijd vervul de de hertog zijn belofte door het be wijs van het pensioen er bij te voegen. Hij begunstigde in het vervolg den edelen jongen zeer, die een der flinkste offi cieren van het Franschc leger werd. BUITENLAND. Uit Amerika. De gruwzame aanslag op het leven van Mac-Kinley heeft eindelijk zijn dood tengevolge gehad- De telegraaf bracht Zaterdag de tijding, dat de president der Vereenigde Staten aan de bekomen wonden overleden was. Zooals vermoed werd, is Mac Kinley als een Christen-geloovige gestorven. Naar verhaald wordt heeft hij bij het afscheid nemen zijne vrouw gezegd „Gods wil geschiede, niet de mijne ik wensch heen te gaan en vry te wezen van zorgen." Tegen twee uur in den nacht van Zaterdag bespeurde dr. Rixay, dat de dood nabij was. Hij riep aanstonds de familieleden, Mevrouw Mac Kinley was ingesluimerd hij vond het beter haar niet te wekken. Diep bedroefd gingen de andere familieleden het vertrek bin nen en schaarden zich om het bed. Het was toen 3 uur minuten. Nog eenige minuten verliepen en toen hief dr. Ri xay de hand op als 0111 een sein te geven en zeide niet gesmoorde stem ,De president is dood." Mevrouw Mac Kinley ontving het doodsbericht van hare zuster, mevrouw Parker. Zij nam de tijding met verras sende kalmte op en gat toe aan het verlangen van de geneesheeren 0111 de zorg voor de begrafenis geheel over te laten aan de overheid en aan de per soonlijke vrienden van den overledene. Uit de lijkschouwing bleek geen enkel verschijnsel van buikvliesontsteking ot van aandoening der andere organen. De dood is het gevolg van koudvuur, dat de maag, de door den kogel oorzaakte wonden en de weefsels langs den weg, dien hij doorliep, heeft 1 getast. De dood was onvermijdelijk, danks elke geneeskundige of heelkundige behandeling. Terstond na het overlijden Kinley werd diens opvolger, den heer Roosevelt, die stellig rekende op Kin- ley's herstel, en daarom op jacht was gegaan,'hiervan kennis gegeven. De bondsconstitutie van de Vereenigde Staten schrijft voor, dat in geval van ontstentenis van den president door overlijden, bedanken of onbekwaamheid om het ambt te vervullen, de functie opden vice-president overgaat. Krachtens deze bepaling is Theodoor Roosevelt van rechtswege president der Vereenigde Staten van 14 Septemper 1901 tot 4 Maart 1905, den dag waarop de ter mijn, waarvoor de verkiezing heeft plaats gehad, afloopt. Ten 5 ure in den ochtend ontving Roosevelt de depêchehij ging onmid dellijk naar het naastbljgclegen station en nam plaats in een streng afgesloten wagon. Veiligheidshalve werd niemand in den trein toegelaten. Zaterdagochtend kwam hij te Buffalo aan en reed naar een vriend, den heer Wilcox, geëscorteerd door 20 bereden politieagenten. In diens huis verkleedde hij zich en ging daarop naar het sterf huis, om het lijk van zijn voorganger te bezoeken. Gevolgd door al de minis ters, reed hij naar het huis van Wilcox terug en legde den eed van trouw aan de grondwet af. Daarop boden de mi nisters den nieuwen president hun ont slag aan 0111 hem gelegenheid te geven een nieuw kabinet samen te stellen. President Roosevelt aanvaardde echter hun ontslag niet. In de weinige uren, die tusschen den dood van Mac Kinley en de beöediging van Roosevelt verloopen zijn, was van rechtswege president der V. S. de staats secretaris John Hay, chef van het kabinet. De nieuwe president Theodoor Roose velt is te New-York geboren en 44 jaren oud. Hij behoort tot eene rijke lamilie van oud-Hollandsehen oorsprong. Na zijne schooljaren, vertoefde hijgeruimen tijd in ihel .wilde westen", waar hij het vrije en ongebonden leven van een cowboy voerde en in het rijden, schie ten en lasso-werpen tegen den beste aan kon. Na zijne terugkomst te New- York bekleedde hij achtereenvolgens verscheidene politieke betrekkingen. Toen in het voorjaar van 1898 de oorlog tegen Spanje uitbrak, hield Roosevelt 't niet langer achter de schrijftafel uit. Hij vroeg en verkreeg de vergun ning 0111 een regiment vrijwillige cavalerie te vormen, dat onder dun naam „Rough riders" (woeste ruiters) door zijn daden voor Santiago de Cuba wijd en zijd bekend geworden is. Roo sevelt was steeds te midden van het hevigste vuur, en daar hij tevcr.s als een vader zorg droeg, dat het zijnen manschappen aan niets ontbrak, ver wierf hij zich groole populariteit. Na zijne terugkomst werd hij niet groote meerderheid gekozen tot gouver neur van den staat New-York. Men verwachtte algemeen, dat hij in het vorige najaar zich opnieuw tot gouver neur zou doen kiezen en dan over vier jaren de candidaluur voor het president schap zou aanvaarden. Maar hel gelukte hem te bewegen lot aanvaarding van de candidaluur voor de betrekking van vice-president, die in gewone omstan digheden vrijwel eene sinecure is. Nu is er van den vicepresident, die naast den president eene vrij onbeduidende rol speelt, door een kogel van een sluipmoordenaar eon president gewor den, wiens tyd over 3'/a jaar afloopt. Welke meeningen Roosevelt koestert over economische vragen, is niet in ruinieren kring bekend gewordenmen mag echter wel aannemen, dat hi in dit opzicht de meening deelt van zijn overleden voorganger Mac Kinley. Na de plechtigheid der eedsaflegging vaardigde de nieuwe president de vol gende proclamatie uit „Een vreeselijkc slag heeft ons land getroffen president Mac Kinley is vermoord. Deze misdaad is niet alleen gepleegd tegen den eersten machthebber des lands maar ook tegen iederen burger, die de wetten lief heeft en vriend der vrijheid is. Het leven van president Mac Kinley is er een, dat zich jk, Hilversum, Hoogland, Prijs dor Adverteutièu 1 6 regel»fo.30 jn regel meer-0.05 n uiterlijk Vrijdagavond D< iy P 'l ader 1 te clien 1 zijn 6' miliioen bestemd v niet gevraagd werd of 't geld Hij vindt 't doel der wet uitmuntend, telijk onthaal hebben ontvangen, stellen Wu or prjjs op, u uitdrukking te geven van Onzen oprechten dank en levendi ge ontroering. Wij zullen voor immer, de Keizerin en ik, een waardevolle ge dachtenis houden aan deze weinige da gen, zoo vol van indrukken, die diep in ons gemoed gegrift slaan, en W(j zullen voortgaan, van verre zoowel als van nabij, deel te nemen in al wat het bevriende Frankrijk betreft. De banden die onze landen vereenigen, zijn zoo- even nog vasler aangehaald en hebben een nieuwe heiliging ontvangen door de bewijzen van wederkeerige sympathie, die hier zoo welsprekend zijn geopen baard en zoo warmen weerklank in Rusland hebben gevonden. (Beweging). Het nauwe verbond van twee groote mogendheden, die mei de meest vrede lievende bedoeling zijn bezield, en die, al weten zij hunne rechten te eerbiedi gen, niet zoeken eenige inbreuk te ma ken op die van anderen, is een kost bare factor 0111 de gelieele menschheid gerust te stellen (nieuwe beweging). Ik drink op den voorspoed van Frankrijk, onzen vriend en bondgenoot, op het dappere leger en de schoone vloot van Frankrijk. Laat mij op nieuw al mijn dank tegenover u herhalen en mijn glas ter uwer cere opheffen. (Bravo's de muziek speelt de Marseillaise). Omtrent het beoogde doel met het bezoek des Tsaren blijft het publiek du» vrijwel onkundig. De Russi*che Alleen- heerscher liet de politiek eenvoudig on besproken en constateerde alleen, dat het bondgenootschap den vrede beves tigt. Voorloopig moet men zich met deze phrase dus maar te vrede stellen, wellicht dal binnen een niet te lang tijdperk wel iets zal uitlekken van het geen achter de politieke schermen te Coinpiogne is afgespeeld. Natuurlijk is een decoralie-regen neer gekomen op de personen, die in deze politieke comedie een rol hebben ver vuld. En dat moet gezegd de hoofdrol is door de Tsaar meesterlijk afgespeeld. Wel heeft hij de Parijzenaars zeer te leurgesteld, door geen bezoek te brengen aan hun wereldstad, maar de beste be loften hebben ze gekregen voor de toe komst De berichten uit China luiden schijn baar gunstiger. Peking is volkomen rustig sedert het door de (roepen van de mogendheden onlruimd is. De troepen vanYoean-Sji- Kai handhaven de orde, de houding van de bevolking is in 't algemeen vriende- FEUILLETON. 8). Bij Patrick Blackford had lydeos het laat ste deel van het pleidooi van den verdediger een merkbare verandering plaats gegrepen. Hij hoo'de uit de ivoordeo van den advocaat eene schjjnbare verdachtmaking van zyn overleden vader, alsof deze in de biecht den geestelijke 't een ot ander zou hebben toevertrouwd, dat in verband kon staan met het verdwjjoen der geldsom. Deze gedachte vaagde den twijfel aao de schuld des aaogeklasgden plotseling weg. Zjjo vader zou de som van hem, zjjn zooo, verlangd hebben, om een vroeger begaan on recht door de hand van een geestelijke weder goed te maken Neen, dat was onmogelijk Reeds was hg opgesprongen, om deze verdacht making met klem te weerleggen. Hjj kwam er echter niet toe, want de president was weder opgestaan, om te antwoorden op de woorden des verdedigers. Deze had op de gezworenen zichtbaar indruk gemaakt, en wellicht ware de uitspraak ten gutste van den beschuldigde uit gevallen, als bet gerecht op dat oogenblik reeds bel schuldig of onschuldig van ben gevraagd bad. Hetanlwoord van den presideot luidde: ,Do verdediger heelt van een gewaagd middel ge bruik gemaakt, om zjjn klif at te verontschul digen door op het biechtgeheim te wijzen. In direct spreekt hjj daardoor ten nadeele van eenen doode, die zich niet meer kan verdedigen, eene verdenking nil, waarvoor by niet bet min ste bewjjs heeft aangevoerd. Teneinde na echter de nagedachtenis van den overleden bankier William Blackford van alle blaam te zuiveren, vorder ik den aangeklaagde op, datgene te her halen, wat hij bij het verlaten der sterfkamer den beiden zooeo des overledenen als opdracht van den afgestorvene heelt medegedeeld." Vol verwachting richtten zich alle oogen dv toehoorders op den geesleljjke. Deze stond op en sprak met heldere stem, zonder de geringste trilling: .Mijnheer Blackford zeide mjj, nadat de heilige handeliog was volbracht, dat ik zjj- oeo zonen de slichting moest aanraden van een huis voor de weeskinderen van katholieke iersche landverhuizers. Ik heb dat gedaan en stelde, op den wensch des overledeneo, mjjoe krach ten beschikbaar lot tenuitvoerlegging van bet „Hel ia aan den verdediger te wjjten, dat dit thans openbaar gemaakt wordt," ging de presi deot voort, ,het was de wensch des overledeneo, genoemd worden. Nu echter waren wjj er toe gedwongen, om de nagedachtenis van den af- gestorvene van elke verdenking te zuiveren. Ik vraag den aangeklaagde nog eens. Hebt gjj de 30000 dollars voor bet weeshuis gehouden „Het weeshuis moest immers door de zoons van den overledene in diens naam gebouwd „Hebt gij dan tot dit doel geen geld van den stervende ontvangen of het ail denacbrjjf- lessenaar genomen „Neen," antwoordde de geestelijke. „Hebt gjj dan die som als geschenk ont- De beschuldigde ging zitten en zweeg. „Misschien als schadeloosstelling voor de moeite hjj de hulp van liet bouwen V" Weder stond de beschuldigde op. „Er Is mij geen gescheok aangeboden eo ook heb ik er geen aangenomen." „Tot welk doel hebt gij dan het geld uil de schrijftafel genomen?" vroeg thans de voor- „Mijoheer de president," antwoordde de aan- geen diet. Als de gezworenen mjj geeo geloof kunnen schenken, dan zal ik hnn vonnis gedul dig trachten to dragen. Ik smeek u, maak een einde aan deze zielepyo „Zielepijn 1 Ik geloof gaarne, dat gjj zielepyn voelt met betrekking op de u drukkende schuld," sprak de presideot hardvochtig. „Door wat de licht in de verhouding der zaak gekomen. Gjj ontviogt de 20000 dollars voor hel weeshuis, meendet echter, dat de zonen van den heer bureau en z\j moeslen een nog booger bedrag geven, dan gjj reeds ontvangen hadt. Zoo be hield gjj het geld aao u en bracht hel terstond den volgenden dag io veiligheid. Welke andere reden zondt gjj anders gehad hebben in burger- kleeding te reizen Leg thans een volledige be- kenleois afik raad het a dringend, als gij niet de volle gestrengheid der wel op u wilt lolligheden I" nis door den landsadvocaat geëischt„Tien jaren tuchthuisstraf en vervallenverklaring van alle burgerrecht voor deu tjjd van vjjf jaren I" Nauwljjlts was het laatste woord van het vonnis verstomd of men hoorde van de bank der beschuldigden een luiden gil en daarna een doffen vat; de onschuldig veroordeelde werd bewusteloos ui', de gerechtszaal naar zjjne cel gebracht. XIV. Twee jaren wareu er verloopeo sedert het bovengenoemde was voorgevallen. Paul Lurlz zat als gevangene in het tuchthuis j niemand zou daar in hem een priester herkennen. In niets onderscheidde hjj zich van zjjne mede gevangenen; voor de gevangenbewaarders was de piiester niet anders dao een nummer zooals de anderen. Hy droeg hel boeveopak en moest dagelijks bet voor hem bestemde stuk werk als mattenmaker leveren. Het was hem niet vergund, zelfs op Zondag uiet, de H. Mis te lezenhjj zat dan in de rjj der booswichlen en niemand vermoedde hoe in deze oogenblikken zjjn hart verlangend naar 'c altaar gelrokken werd, hjj, de priester, die eene schuld boette, welke viine ziel niet bezwaarde. Wie kan de zielepfln beschrijven, welke hy nu reeds twee lange jaren moest verduren I Ofschoon hjj nog geen veertig jaren telde, was zjjn haar reeds aanmerkelijk vergrijsd. Acb, wat deed hem zijn arm hoofd zeer onder den druk der op hem instormende gedachteo. Hy, een priealer, die de menechbeid tot op dien ongeluksdag op de meeel 00baatzuchtige manier had gediend, wiens ge- heele zwoegen en tobben slechts de eer van God eo het geestelijk en lichamelijk welzijn van zjjne medemenechen op het oog had, bjj zat daar nu onder het schuim der maatschappij en werd als een hunner aangezien Deze verne dering, deze berooving zijner vrijheid, deze harde arbeid en deze bittere ooiberingen, och, dal alles was voor hem oiet de lolterendsle kwaal, waal in vernedering en ontbering kwam hy zijoeo God en Heiland nabjj. Hel diepat griefde hem de gedachte by niemand troost te kuonen vinden. Hy mocht niet eens met zynen biechtvader over zijn ongeluk spraken, zonder het zegel te verbreken, dat hy beloofd had ongeschonden te zotten bewaren. Juist dit avoel larden kamp ontstaan. O, hoe dikwyls oaderde lem de verleider, die zynen trots opzette, egen de diepe vernederiog, zjjne zucht naar iryheid tegen de berooving deraelve, zijnen hon- ;er naar een woord des troosles tegen de ;roostelooze eenzaamheid zyoer ziel. Zijn gebeole iterke wilskracht, zyne aan God overgegeven :iel konden hem alleen doen zegepralen. Men stelle zich een mensch voor, die tot

De Eembode | 1901 | | pagina 5