Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 28. Zaterdag 8 October 1904. Achttiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn. Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenondaal en Zeist, verschijnt eiken ZATBBDAG. TWEEDE BLAIX De Stokslag van den Dronkaard. Al half acht, en vader ia nog niet thuisgekomen," zeide juffrouw Hubard tot haar zoon, teiwijl zjj een diepen zucht slaakte. Ily zal andermaal dronken wezenalle 'Zondagen is het dezellde geschiedenishet avondmaal brandt aan 1" De zoon, een jongeling van 16 jaar, met blonde haren en een bleek, schrander gelaat, sloot het boek, waarin hij zat te lezen. „'t 1» altoos dezelfde geschiedenis," sprak hy als een echo van de woorden zijner moeder; „wat baat het, daarover uit te varen ,Maar is 't dan niet schandelijk voor een getrouwd man, voor een huisvader, zich te bedrinken ais een zakkendrager?" Dit werd op een Zondagavond in December gesproken in de winkelachter kamer van een meubelmagazijn van de rue de Vesles te Keims. Hubard was ongeveer 25 jaar in ge noemde stad gevestigd, waar hij in 't huweljjk trad. Een uitstekend man was hij, zoo men althans zijn gebrek, zijne lietde voor de tlesch, buiten beschouwing liet. Aan die slechte gewoonte gaf hy enkel des Zondags toe. Flink werkman, was hij in de buurt goed gezien, waar zijn gezin voor een der gelukkigste werd gehouden. Waren de meubelmaker en zijne vrouw het niet altoos eens, als het hun zoon Andries gold, kon er tusschen hen geen sprake wezen van meeningsverschil. Beiden hadden hem innig liet; voor hem zou geene opoffering hun te groot zijn geweest. Andries verdiende die genegenheid. Verstandig, yvcrig in de studie var. den jeugdigsteu leeftijd af, had hij altoos de eerste plaats in zijne klas, en de vader, die vroeger een meubelmaker van hem had willen maken, zeide aan dit voor nemen vaarwel en beloofde dubbel hard te werken, om Andries het bezoeken der Universiteit mogelijk te maken. Wanneer vader Hubard zeide .onze Andries", dan hoorde men in den loon zijner stem do fierheid trillen over zulk een kind. 't Was nu acht uur op den avond. In de gang vernam men het gerucht van voetstappen. Hubard kwam binnen. Een stevige, groote man was hij, met vierkante schouders, in de volle kracht zijns levens. .Haast je wat I" riep zijne vrouw.op den toon van iemand, die bitter slecht gemutst is; .al meer dan een uur zit ik te wachten met het eten." .Dat is je eigen schuld. Waarom begin je niet zonder mij? Of heb ik jo niet gezegd, dat er op mij niet gewacht behoefde te worden?" De meubelmaker had niet te veel, maar juist genoeg glaasjes gedronken, om met glans een woordenstrijd te kunnen doorstaan. .Waar heb je zoo lang gezeten?" vroeg zijne vrouw. ,ln de kerk I Ben je nu tevredeD En triomlanteljjk zich wendend tot zijn zoon, nu hy de tegenpartij aldus onverwachts do volle laag had gegeven, zeide Hubard: .Weer den heelen middag zitten studeeren, hé? Loop nu eens uitl Ver strooi je wat, jongen, 's Zondags moet je wat ontspanning nemen, Andries." .Binnenkort," antwoordde Andries, .wordt het concours gehouden ter ver krijging van de stedeiyke studiebeurs." .Loop heen, jongen. De burgemeester heeft me verzekerd, dat ze je niet ont gaan kan." De maaltyd begon. Vader Hubard was in den grond een beste man. Om de zaak met zijne vrouw af te drinken, trok hij eene oude flesch open en de vrede was voor een uurtje ingeluid. Doch na het maal, toen Hubard weder zijn jas aanschoot, kwam het boos humeur zijner vrouw, niet zonder reden, ander maal boven. ,Ga je weer uil?" riep ze. .Maak je niet ongerust. Ik ben om elf uur thuis, 'k Heb eene afspraak met vrienden van me." .Mooie vrienden, die op zoo'n uur afspraak maken. Je weet al te goed, dat ze je weer zullen verleiden eerst tegen vyf uur in den morgen zul je thuis komen, ziek en miserabel." .Geen nood! Om elf uur, zeg ik je. Ik heb een karwei morgen in de vroegte bij den heer Coliu," Juffrouw Hubard putte zich uit in redenen, om haren man tot thuis blyven 1c bewegen, doch hy stoorde zich aan niets, sloeg zijn das om, greep zijn knoesligen slok en ging uit. Andries had weinig acht geslagen op dat alleshij was te gewoon aan zulke loonceltjes, iedere weck regelmatig terug- keerend. Terwijl zyne moeder alles af droeg, verdiepte hy zich weder in zyne boeken. De uren gingen voorbij. EK uur, midder nacht had reeds geslagen. Andries kreeg slaap. .Waar mag je vader toch biyven?" zeide juffrouw Hubard, toen het éen uur sloeg. .Zou je niet eens even gaan zien .'t Is alles behalve lekker buiten," antwoordde Andries. .Vader heeft altoos den weg alleen gevonden." .Ga maar even tot .Café du Com merce". „Vader heeft het land er aan, dat ik hem kom afhalen." De moeder hield aan, en Andries ging. Builen was het stikdonker de koude beving hem. Zijn winterdas beschutte hem niet genoeg. Diep drukte hij zijn hoed in de oogen, zette zijn kraag op en liep in de richting van het .Café du Commerce". Bij een zijstraatje vernam hy hel geluid eener woordenwisseling. Ily zag, hoe een deur opengeworpen werd en een man, half vrijwillig, half gedwongen de herberg verliet, dreigend den eerste, die hem aan 't lijf kwam, neer te slaan. In dien man herkende b(j zijn vader. De deur werd dichtgeslagen, do straal viel weer in 't duister en duchtig aan- geschct?" strompelde de meubelmaker huiswaarts. Andries poogde hem in te halen en riep: .Wacht even, wacht even!" Door de buitenlucht nog meer be dwelmd, onderscheidde Hubard de stem van zijn geliefden zoon niet. ,Wat zou jij!" gromde hy,zijndenk- beeldigen aanvaller tegemoet gaande, en eer deze iels zeggen kon, ontving hij met den knoestigen stok een geduchten slag op het hooid. Loodzwaar viel hij tegen het trottoir cn Hubard, een weinig tol bezinning komend, zette het op een drafje. Na eenigen lijd viel hij in zijn gewonen pas en sprak binnensmonds: .Ik sloeg mis schien wat te hard; waarom moest die vent me tegenhouden 't Was uit zelf verweer toch sloeg ik wat hard. Morgen zal hij eeu beetje haarpijn hebben. Voor uit, Hubard. De vrouw zal toch al genoeg te keer gaan." Tastend vond hij zyne deur cn strom pelde binnen. .Waar ben je geweest?" riep zijne vrouw, die reeds naar bed was gegaan. .Als ze je daarnaar vragen, houd je dan van den domme, en zeg maar, dat je 't niet weet," spotte de meubel maker. .Je moet altoos gehaald worden. Waar is Andries .Slaapt hij niet?" „Ik stuurde hem uit, om je te zoeken." .Al honderdmaal heb ik je gezegd, dat ik den weg alleen kan vinden." Hy stak eene pijp op en begon lang zamerhand meer besef te krijgen van den toestand. Waar blijft Andries vroeg de moeder weder„als hem maar geen ongeluk over komen is." .Wat zou hem overkomen?" vroeg de meubelmaker schokschouderend. .Vrouwen zyn altoos bang maar als je me weer laat halen, kom ik den heelen nacht niet thuis." Het sloeg twee uur. Een weinig later klopte men op de winkelluiken. Hubard ging openmaken, doch in plaats van Andries, dien hij verwacht had te zien, stond hy tegenover den commis saris van politie. .Die vervloekte stokslag," dacht de meubelmaker. .Hijkomt me zeker onder vragen, gevangen nemen misschien." Zeer ernstig stond het gelaat van den commissaris. .Mijnheer Hubard," zeide hij, „ik moet u een oogenblik alleen spreken, Kan juffrouw Hubard ons niet verstaan?" „Neen, zij is gaan slapen. Ik weel.... gij komt...." .Hubard," zei de commissaris, hem bij de hand nemend, .ik doe een be roep op uw manlijke kracht; een slechte tijding moet ik u mededoelen." Een koude rilling liep den meubelmaker over den rugbleek als een doode luister de hij. .Ik wilde zelf komen, om u te wanr- schuwcn. Er is uw zoon een ongeluk overkomen." „Mijn zoonis 'l mogelijk schreide Hubard. Bij die woorden snelde de moeder half gekleed toe. .Mijn God, is Andries iets overkomen?" snikte zy. .Een onbekende heeft hem aan gevallen." Bleek van woede thans, trad de meubelmaker eenigc schreden terug, en de gebalde vuist op de tafel doende neerkomen, dat alles daverde, schreeuwde hij, heesch van gramschap .Andries aanvallen I Wie Wie is de ellendeling, die dal kind kwaad zou willen doen?" .Wees kalm, Hubard hy wordt dade- lyk hier gebracht." „Niemand heeft hy ooit kwaad ge daan, mynheer de commissaris." .Verberg ons niets, mijnheer de com missaris," schreide de moeder, .en zeg ons, of het erg is." De aangesprokene nam Hubard ter zijde cn sprak .Zijl gij een man, Hubard Verzamel al uw moed 't is een zeer ernstig on geval, ten groot ongeluk! Maar ik zal den moordenaar welen te vinden...." „Ja, doe dat," riep Hubard. ,En heel spoedig ook, zal ik den moordenaar vinden I" .Den moordenaar!" gilde de meubel maker. .Myn kind, myn zoon is ver moordt" Hij snakte naar adem, terwijl zijne vrouw op de knieën viel en in zenuw achtig snikken losbrak. .Mijn zoon, myn zoon I Onze hoop was hij, onze kroon I Hel zal mijn dood wezen." .Moed, moed, vriend," troostte de commissaris. .Lever u niet over aan de "wanhoop. Toon u een manZeker, 't is een groot ongeluk. Hy moet een stok slag ontvangen hebben." Bij die woorden werd de meubelmaker nog bleeker. .Gij ge gelooftdateen stok een stokslag „Ja, een stokslag. Wij vonden hem op het trottoir buiten kennis, uitgestrekt. Zachtkens heb ik hem opgerichthy kwam even by, opende wyd de oogen. „Wie heeft je den slag toegebracht vroeg ik. „Ik weet niet," zuchtte hy andermaal in zwijm vallend, en.... „En....?" zei de moeder. .Hy was dood. Maar den schuldige zullen wij vinden! Er zal recht gedaan worden. De misdaad is gepleegd rue Cérès." De meubelmaker scheen door een be roerte getroffen; qWc leden beefden, plotseling vergrüsdM^B hoofdhaareen ijzig zweet brai^wfe-uithy stamelde enkele onsamérfhtngende woorden en viel als vernietigd in de armen van den commissaris. Juist op dal oogenblik werd de arme jongeling op eene draagbaar binnenge bracht. Onder hartverscheurend schreien wierp zich de moeder op het lyk. En de vader? Achter een hoopje planken schooi hy weg, onkenbaar, met starende, verwil derde oogen, gillend met een onbe schrijfelijk geluid: ,Ik ben het niet 1 Ik ben het niet I" Met de grootste moeite trok men hem uit zyn schuilhoekhij was krankzinnig, een woedende gek tot zyn dood. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Woensdagavond hield de B. K. Kiesvoreeniging „Hecht en Orde" bare gewone JaarlfJkscho vergadering, Daarin werd het eerst aan do orde gesteldrekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Na ondersoek dooreen commissie, besUutndo uit do hoeren L. J. Lufjes on.l'. Smolders word oon on nndor conform bovondon.on door do vorgadoring vastgesteld. Daarna had de verklozlng plaats van oon Uomuurslid wegens porindloko allrodlng. 1)0 hoor D. 1'. Hamers, dlo aan do bonri van nltrodon was, word bij neclniiMlIejhorkazoii. Ho ilamos 1. Wemeling on P. H. tl. Brandt logden aan do H||ksuairorslloli te lllrecht met guosllg gevolg hut theoretisch apothskers-ni union De heer D, Herliog, alhier, slaagde Zater dag j I, voor het toelatiogtclamen voor do Hjjksecsdemie voor Ueeldeode Kunsten te Amaler. lip de ten overslaan van notaris Joh. Knoppers gohoudoo verkooplngeu vao hulzen aun den Hooglandsohon weg werd het winkel huis mot bakkerij en afzonderlijk bovenhuis op den hoek der Schlmmelpanainok-llrazl, groot 4.81 A., ingezet en opgehouden voor I7400 en werden de vier hoerenhuizen nos. tl—10, mot voor- en achtertuinen, samen verhuurd voor f 800 per jaar, opgehoudeo voor 110 1B0. -- Do loting voor da Nationale militie, lichllog 1005, zal hier worden ge! oudeo In .Aiuicitla" op Vrijdag 4 November voor Leunden met Hloutenhurg te 10uur voormiddag!, Horst 11uur, Hoogland 1 uur sn de logesclirevenen voormiddags. Hjj de ten overstaan van notatls A. N.J. Vos grhoudeo verkoopiogea werd het heorea- huis seu de Lsageslraat no. 113, bewoond door den heer C, Steunbeek, met tuin uit komende aan de Muurbuiten eu grout 3.50 A., voor I 8100 verkocht aan deu hour I'll, 'l'roulder, en werden de vjjf hulzen inel schuurtjes san den Ulsschopsweg, nus. 54-114, elk varhuurd voor f 4,10 per week, verkucht vuur 111700. De Amerefoortache tram vervoerde in September 656» betalende passagier», legen 7494 In llorfatmaend 1003 en 6764 in dezelfde maand van 1004. - Bjj de Maandag gehuuden liorbostoding van lourages vcor da bereden korpsen hier waa laagste inschrijver de llrma H. Uerritaon met f0,80 voor hooi, f0,3i voor strooi, f0.83 voor iolandschc- en 10.80 voor buitoolandseho haver. Hij de aanbesteding o,i 4 Hsptember be dong dezellde llrma f0.50. 10.36, ro.83 en I 0.80, - Aan het Poalkaotnor Aineraloort en de daaronder reasorleerende hulpkantoren is ge durende September ingelegd ter Kjjks Post spaarbank f 44.845.49' on daaruit toruggovraagd 146.418.17. Hst laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet aummer 10.901. Hoogland. Do janrlljksclio Algom. Vorgado ring dor Hooglnndscho Ondorlingo Brnndvor- zokorlng zal gehouden wordon ton huizo van don hoor O. Schimmel, Kastelein aan don Ham to Hoogland, op Dinsdag 11 Oct. 1904 's namiddags half 4 uur*, Puntou van behandelingrokoning on ver antwoording, vorkiezing van drin aftrodoudo bestuursleden, llelegonhold tot botallng dor Premie. Trouwe opkomst wordt verzocht. Soeet. De gemeenteraad alhier droeg, na ondorhandscho aanbesteding, de restauratie werken aan den Gemeente-toren voor f 9980 op aan H. van Schadewijk, alhier. Baarn. Door B. en W. la de verkieilog voor een lid vso den gemeenteraad vastgesteld op 13 October, da stemming zoo noodig op 17 October en de herstemming zoo noodig nog veertien dagen later, - De loting voor de nationale Militie iel al hier plaats hebben op Maaodag don 7 Novem ber In het huis der gemoentoD, voor de gemeen ten Basra en Eemnes, eo wol voor Baarn te 10 uur 's voormiddags, en Eomnca 1 uur na middags. De gemeenleraad alhier hechtte In ij|n joogst gehonden vergadering sjja goedkeuring aan een vouratel van B. en W. lot vaststelling eener pensioenregeling voor de gemeenta-smbte- nareo. Voor een pensioen-verordening voor hunne weduwen en weezen hadden B. en W. nog geer aeoloidiog kunnen vinden. De politio-verordening werd in dien tin ge wijzigd, det aan de kinderen nit geilnnoo, waar mazelen hoericben, don toegang tot de school verboden wordt en zulke met het oog op hel veelvuldig voorkomen dier.'zlekte. Dr. Greidtnue «chllo hol veel meer afdoende, indien kinderen bezocht wordt, 14 degen te sluiten, doch K. en W, meenden, dat men dan wter ia botsing sou komen mot da wet. Op het edres van de afd. Baarn van den Hond van Noderl. Onderw|jsore, om in de regeling der salarissen een bepaling op te nemen, dat do dienstjaren In andorn gemeenten doorge bracht, mede zouden lollen b|j de vaststelling der Iraotemenlon, werd mat 7 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt, nadat de hoeren Thomas, Ven den Brandolor an Greidanus hel verzoek hadden verdedigd. De geuieentebegrootlng voor hal jaar 1906 wjjsl in ontvangsten on altgaven een bedrag aan van 1148.715. Ëvonile in 1904 zullen geheven worden 10 opeenter, vaa do personeels belasliog eo eeu hooMolIJko omslag van 0.6 ten honderd met een geraumdo opbrengst ven f44000. De mazelen beginnen zich hier op onrust barende wijze Ie vertonnenop de Bewaarschool Is rsods bijna de helft der klelaon aangetast. Gelukkig ia du ziekte van een goedaardig karakter. Dn lulobouwcuriui, dia In dezen.winter duur de aid. Baarn der Maatschappij voer Tuinbouw cn Plantkunde gegeven wordt, zal plaats vladen in oen der lokalen van de Westerschool, eu wel eiken Msandsg, Dinsdag, Donderdag eo Vrijdag ilea avonds vau 7—9 Lama. Vanwege de gameeoleheaturen Laren en Blaricum la 1 dezer alhier aanbcaleed het inakeo van een klinkerweg in da Torenlaaa onder toezicht van de architecten Rlgter ta Uuiaum en Van Bronkboret te Baarn. Hoogste inschrijver wae de heer Ueeeeel, te Bokstel, voor I 11,686. Laageto Inschrijver de heer G. Wassiok, te Amerefoort voor 1 18,766. Blarioum. Bjj gelegenheid der kermla ia hier /omlag oen vechtpartij ontstaan, waarbij het duchtig toeging. Do hulp van do politie werd ingeroopen en toen de Hlrjjd gediodlgd was ol scheen, bleek bet, dal zekere J. V. Hz. vreeseljjk toegetakeld waa en o.e, verschillendo gevaarlijke hoofdwonden lied bekomen, zoodat dr. W. te Leren geneeskundige balp moeit ver- leenen. Bussum. Door de rechtbaok te Amsterdam z|ja In zake onteigening van gronden en eigen dommen, ten behoeve der H. IJ, S. M. voor nitbreiding ven het Buiiona-emplacemeol tot exports boooomd i lo zake de H, 11. 8. M. contra de Gemeente Bussum de hoeren Ch. J, Landré, Makelaar to Amsterdam, D. Bouwman, Makelaar te Busamn, eo W. K. N. Goerling, aeilslent-lngenleuraan da Gemeente-gasfabrieken te Amsterdam. lo zake de H. IJ. 3. M. contra de Erven De Hoeper te Nearden eo contra de Boow-Mjj. Nieuw-Buesum de hoeren Ch. J.Landié, Herm, Crouwel, heiden te Amsterdam, en D, Bouwman Naar men one mededeelt, ie een onzer eluwon oplichter. Deze, een Dultecber, vervoegde zlcb Vr|)dig bjj hom en gal op te heelen Hol man en montenr to zijn, belast met werkzaam heden aan de gasfebrlek. Zjjo .Gepkek" moeit uit Harlingen komen, zjjo .Freund", die mede monteur wee, uit den Haag, en hel kon Maan dag worden voor met de werkzaamheden werd Onze niets kwaadsvermoedende logement houder waa nog zoo vriendelijk met hom mede lo gaan neer hel atalion, teneinde te Inlormaereo of al iets waa gekomen. Ja, do brutaliteit ging zoover, dat de schreden gericht werden naar het postkantoor, want een nangeteokonde brief werd ook verwacht. Maandag kwam noch Frennd noch Geplck, maar nuakle de raootaar(?) zich uit da voeten, zonder nalaarljjk afgerekend te bobben. Het scbjjnl, dal deso oplichter te Njjkork een zelfde streek heeft uitgehaald. Een ongeluk, det betrekkelijk goed afliep, kwam hier Dinsdagmiddag voor. Een aan de Verbindingslean wonende vroaw had de onvoor- ilohtlgbold in een brandend lornuis petroleum te gieten. Hel gevolg daarvan was, dat de olie kan in brand vloog en do onvoorzichtige en een kiodje, dat zjj op den arm droeg, verscheidene brendwordoo opliepen. Beider toeeland ie be* De werkman B. K., werkzaam aan den houthandel van den heer Weitjena alhier, had Maandag het ongeluk een mijner vingers ei te zagen. Dr. Wervelmu, die onmiddellijk met hel ongeval werd In kennis gesteld, rorloondo de eerste geneeekundlge hulp.

De Eembode | 1904 | | pagina 5