DE EEMBODE. BIJVOEGSEL. Zaterdag 25 .Maart 1905. De Zevende COmDagnie. had schouderophalend geantwoord: komst werd men gelukkig gekalmeerd, Houd je gemak maar, dat zal en in de veertien dagen, die sedert ver- Uit het Italiaansch. voor de officieren zijn. loopen zijn, is de schade vrijwel hersteld. De fourier riep een vooreen de namen Een arme weduwe echter, die met drie al van de lijst, eerst van de gegradu- kindertjes zit, voor wie zij den kost De 7e compagnie van het 99e regiment eerden, dan van de minderen en maakte moet verdienen, heeft het bizonder had haar taak volbracht in het plaatsje bij elk een potloodstreepje. moeten ontgelden. Haar boeltje is ge- Vellanza, waar rustverstoring dreigde Wie opgeroepen werd, antwoorde heel vernield, ook het weeftouw waar ten gevolge van een werkstaking. En .present", trad uit hel gelid, salueerde, aan zij werkte. Zij heeft nu zoo goed nu was de order gekomen om terug te ontving hei geld van den korporaal, als niets. Ik heb haar een beetje laten keeren naar het garnizoen. salueerde nog eens en keerde naar zijn verdienen met het wasschen voor de Met den trein van 's middags 4 uur plaats terug. compagnie, en vanmorgen zonden de zouden de infanteristen vertrekken. De plechtigheid was bijna afgeloopen officieren haar een sommetjeals ieder 's Morgens 9 uur had kapitein Pedrini en het hoopje zilverstukken bleef nog van u nu voor haar een kleinigheid het welkome nieuws meegedeeld aan onaangeroerd. afstond van zijn aandeel in de grali- zijn soldaten, er was een uitbarsting Kapitein Pedrini verscheen op den ticalie, zou daarmee een goed werk van vreugde geweestmen was blij, drempel van het bureau. De fourier, zijn verricht. Tol dusver hebt gij allen dat de onaangename taak geëindigd was. die den laatsten man had betaald, deed uw plicht gedaan, niets dan uw plicht,het De kapitein sprak tol zijn beide luite- de gebruikelijke vraag: klein offer dal ik van u vraag, is geen nanls. Heeft iemand wat te rcclameeren? vervuiling van een militair bevel. 'I Is Dat is gelukkig afgeloopen, zonder Niemand verroerde zich. voldoende, dat ieder van u tien centesimi ernstig nadeel, en wij zouden tevreden Geeft acht! afstaat. kunnen zijn als die ongelukkige vrouw Luitenant Denti presenteerde de coin- Toen de kapitein uitgesproken had, er niet was Apropos, mijnheer pagnie aan den kapitein en sprak: was er een oogenblik stille; dan ging Denti, heeft u er aan gedacht, haar die Alles present; niemand heeft te door de gelederen een zacht gefluister; paar stuivers te sturen reclameeren en opeens hoorde men de bromstem Ja kapitein hier is de quitantie, Do kapitein ging bij het tafel) je slaan, van sappeur Zanon, die tol zijn neven- die de fourier zich heeft laten geven, zag zijne manschappen aan, sloeg toen man zei alsof 't een groole leverantie betrof. een blik op 't stapeltje zilverstukken en Ik laat haar de vijf liters wjjn, die Arme vrouw Nu blijft er niets sprakmijn portie zijn. voor haar over, Jelui weet, dat we vandaag naar De kapitein sloeg zijn manschappen En drie kinderen heeft ze tot haar het regiment terugkeeren. Denk er a«n, gade, om op hun gezichten te lezen, last. dat het kwartier behoorlijk schoonge- welke de uitwerking zijner woorden was, Op dal oogenblik vertoonde zich maakt en in orde gebracht wordl. Om en gelastte den lourier een veldwachter aan de poort van het halfvier moet alles klaar zijn. - liegin het geld maar te verdcelon. gebouw, waar de militairen ingekwar- En na een pauze ging hij voort. - Sergeant Sandoni! tierd waren, hij keek zoekend rond, en Uw gedrag in den dienst, waar- - Present! toen hij den kapitein bemerkte, kwam voor we hier geroepen werden, is loffe- Sandoni trad naderbij en salueerde hij snel naderbij, maakte een militair lijk geweest in elk opzicht, en gij allen met de rechterhand, zonder echter de saluut en overhandigde hem een groote kunt er over voldaan zijn, dat gij uw linker uil Ie steken, en duisterde den enveloppe met lakzegel. plicht held vervuld om onaangename officier zacht cenige woorden toe. Deze Van den Burgemeester. gevolgen te voorkomen, van do opgu- nam ecnige geldstukken van het hoopje De kapitein opende het couvert en wondenheid, die hier hoersehte. De beste en legde ze voor zich neer, zag inct verbazing, dat het vier bil- belooning voor ons is het bewustzijn, De kapitein glimlachte tevreden naur jetten van öu lire bevatte, benevens een dat we onzen plicht hebben betrachtden sergeant en verwijderde zich met den officieel schrijven. maar wij hebben buitendien den troost, luitenant. Het was een warme dankbetuiging dat ons werk gewaardeerd wordt door -- Cavedali! van het gemeentebestuur voor de hulp de bevolking, die ons sympathie heeft - Present! en het goede gedrag der militairen, betoond en mogelijk gemaakt, dal de - Grandoni. Benvenuto. Zannn. met verzoek, dn bijgevoegde som onder orde werd gehandhaafd zonder dut er En hij eiken naam hoorde de kapilein de manschappen te verdoelen. van de wapenen gebruik behoefde ge- achter zicli „present" in zijn hart De kapitein bleef een oogenblik pein- maakt te worden. Het gemeentebestuur hoopte hij, dat ieder wel wat zou achter- zend staan, daarna, ziende, dat de veld- heelt ons zijn dank doen betuigen en laten voor de weduwe, wachter verdwenen was, ging hij naar de som van 200 lire bijgevoegd als Zonder om te zien was hij gewandeld zjjn bureau, na den diensldoenden luite- gral'ficatic om onder u te verdoelen, tot het einde van de binnenplaatstoen nant te hebben gelast de soldaten te Er is dus voor den man twee lire en vroeg hij aan den luitenant laten aantreden voor 't appèl. Hij zond vijftig centesimi, die de fourier u zal uit- Zoudt u denken, dat ze een paar een fourier uit orn het bankpapier te betalen. stuivers laten liggen V wisselen en schreef een dankbetuiging De kupitcin pauzeerde weer; de sol- Zeker kapitein! U zult eens zien, aan het gemeentehuis. dalen koken naar liet geld en wreven dal hel goedhartige jongens zijn. 't Was tien uur geworden. Na het in de handen van plezier. O, daaraan twijfel ik nicl. Maar appèl hadden de soldaten zich opge- De kapitein hernam: ik weel ook, dat er velen zijn, die in steld in twee gelederen, 't was betaaldag. Ik geloof, dat het een goed werk lang geen extraatje van huis gehad De fourier, geholpen door twee kor- zou zijn, als ieder een beelje van dat hebben. Ik weel ook, dat Zanon ver- poraals telde de kleine hoopjes gelduit geld afstond voor een liefdadig doel. leden weck nog wat naar moeder heeft op een tafeltje; de soldaten wachtten, Jelui weel, dat voor wij hier kwamen, gestuurd en Sambiase ook, de een één onder elkaar babbelend. Ze zagen wel onregeldhedcn zijn voorgevallen en ge- lire, de ander twee. een stapel blinkend zilvergeld op een weid gepleegd, tegenover hen. die niet Arme duivels, hoek van de tafel, en korporaal Lupia, wilden meedoen. Er zijn ruiten inge- Op dit oogenblik was de fourier klaar wien een buurman had gevraagd, of gooid en deuren ingetrapt en ook met de lijst en kwam vlug naar den kapi- dat allemaal voor het „traktement" was bebloede koppen geweest. Na onze tcin toe.

De Eembode | 1905 | | pagina 5