Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 10. Zaterdag 3 Juni 1905. Negentiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnomentiprij» per drie mmmdon Franco per post10,40. Afzonderlijke nummers f 0,05. BureauBreedestraat 18, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. PriJ» der Advertentilni Van 1 tot 6 regelsfo.30 Voor iederen regel meerf0.05 Politieke Rede. Voor een goed bezette zaal trad Maandag 1.1. de lieer Mr. A. baron van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer op, uitgenoodigd door de R. K. Kiesvereeni ging „Recht en Urde", ten einde een politieke rede te houden. Nadat door den Voorzitter der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" den heer van Wijnbergen 'l welkom in ons midden was toegeroepen en hjj er op gewezen had van hoe groot en gewettigd belang de zaak was, waarover de spreker het heden avond zou hebben, nam de heer van Wijnbergen 'l woord en hield een boeiende, meermalen door applaus onderbroken rede; schrifturen had de eminente spreker daarbij niet noodig. Spreker begon met te zeggen, dat hij volgaarne zich kweet van de laak, een politieke rede te houden voor de katholieke kiezers en die der andere christelijke paitijen, die tegenwoordig waren, tevens den wensch uitende iets te mogen bijdragen ten goede in den komenden stembusstrijd. Van het hoogste belang is het ons tegenwoordig Christe lijk Ministerie te behouden, en om daar aan mede te werken, is hel een plicht der kiezers in dit district de verkiezing van den heer Van Asch van Wjjck te helpen verzekeren, (applaus.) In een der groote bladen had spreker gelezen, dat de voorzitter eener vrijzinnige propa- ganda-vereeniging gezegd bad, dat hij een opwekking zou spreken zonder de tegenstanders af te breken. Voor anderen kon dat misschien noodig zijn, voor spreker niet't is volstrekt niet noodig een donkeren achtergrond te leekenen en de tegenstanders zwart te maken. Daarna trad spr. in bijzonderheden over de huidige Regeering en de regeeringsmeerderheid. In den laatsten tijd hoort men dikwijls als zou de anti these; geloovigen en ongeloovigon door Dr. Kuyper zijn opgezet, alsof hg voor ons volk twee klassen, Christenen en niet-Christenen, of zooals hel thans heel Paganisten in 'l leven zou hebben ge roepen. Dit heeft Dr. Kuyper echter niet gedaanwaar niet is kan toch niet verdeeld worden, 't moet er derhalve van te voren geweest zijn. Neen, Dr. Kuyper heeft gewezen op den invloed van de christelijke en niet-chrislclijke levensbeschouwing, op 't gebied van de Staatkunde. Spr. haalde nog een andere anti-these aan, reeds lang verkondigd, en wel deze, dat 'I eene deel der natie slechts het denkend deel is, 't andere niet. Juist dat niet-denkend deel heeft door daden getoond, dat zij wel degelijk intellectueel is en dus het opzetten dezer anti-these geen zin heelt, (applaus) Ook zou Dr. Kuyper, volgens onze tegen standers gezegd hebben, dal er een wijde klove bestaat tusschen de christe lijke en moderne levensbeschouwing. Dit is echter niet waar, dit is beweerd sloor Mr. Levy te Almelo. Dr. Kuyper bindt gewezen op een grenslijn, doch op geen afgrond. Nog wordt dezer Regeering verweten, dat zij geen eerbied genoeg heeft, voor de Kroon. En de liberalen wel? Neen, w(j hebben den grootsten eerbied voor H. M. de Koningin, voor ons Vorstenhuis en voor de Kroon (applaus) Wjj weten, dat alle gezag uit God is, en dat dit gezag hoog wordt gehouden door onze huidige Regeering. In 't begin van 1903 wist zij dit gezag te handhaven, en zelfs van Houten moest toegeven, <M een minister Borgesius 't niet zoo zou hebben klaar gespeeld. Hoe was het arme volk toen misleid, tonnen gouds werden het beloofd, en toen alles op niets uitliep, was het juist weer de partij van orde, welke die misleiden weer aan werk en brood hielp, (applaus) Verder trelt der Regeering't verwjjt een partij-Regeering te zjjn. Doch we denken hieraan de benoemwjjze tydensde liberale Regeeringen. Dr. Kuyper deelde mede, hoe bij zjjn komst aan de Re geering cr alleen in Zuid-Holland, waar het platteland toch overwegend christelijk gezind is, 172 liberale burge meesters zetelden, en 7 anti-revolution- nairen en 8 of 7 katholieken of christ.-historischen. De ongelijkheid was in 't leven geroepen en die moest worden weggenomenvoor alle partijen gelijke rechten, (applaus) Dit verwijt treft dus Dr. Kuyper niet. Deze Regecring heeft ge toond te zijn echt nationaal. Dit heeft zij getoond in de vrijmaking van het onderwijs en wel in de eerste plaats het I looger Onderwijs, 't Onderwijs moet vrij zijn en de Vrije lloogescliool moet er komen; dit erkende ook de Groene Amsterdammer. Thans moet een student, die reeds een examen gedaan heeft aan de Vrije universiteit, nog weer examen doen aan een Openbare Universiteit toch willen de liberalen de onbillijkheid hiervan niet inzien, ofschoon juist laatst genoemd orgaan het zelfs voor een kind begrijpelijk achtte. De vrijmaking van 't onderwijs had de ontbinding der Eerste Kamer ten gevolge en Dr, Kuyper werd verweten niet genoeg eerbied voor de Kroon te bezitten. Verwonderlijk mag het heelen, dat hierbij ook weder de Ovcrijselsche Staten-quaestie op den voorgrond wordt geschoven. Waar was hier bij de liberalen den eerbied voor de Kroon Ofschoon iLze armzalige verloonlng in een bljjspel eindigde, was de houding der liberale partij in dit geding niet vcrregaandafkcuringswaardig? De wet op het lager Onderwijs. Had deze Regeering alleen deze wet lot stand gebracht, dan nog hadden we haar zeer dankbaar moeien zijn. Door de wet- Mackay werd 't Bijzonder Onderwijs een kleine subsidie toegestaan en Ür. Vermeulen zeide indertijd dan ook zeer juist, dal 't aangebodene werd aangenomen, doch dat men over een twintig jaar wel verder zou zien. Toch is hel Bijzonder Onderwijs zeer in bloei toegenomenofschoon door de liberale Regeering zoo goed als geen geld werd toegestaan. Deze Re geering wil wat meer geven, doch nog volstrekt geen gelijkstelling met hel openbaar onderwijszjj wordt gedreven door een gevoel van recht en billijkheid. Aan de overzijde schijnt echter geen gevoel voor recht te zetelen. Bij vele liberalen is de openbare school de alleen goede, doch velen dwalen hier te goeder trouw. Ons volk wenscld het Bjjz. Onderwijs. De Slaat heeft niet het recht zijn neutraal onderwijs op te dringen. Zeker, wie geld heeft kan zijn kinderen zenden naar de school van zijn ver kiezing de minder bedeelden echter worden gedwongen hunne kinderen naar de openbare school te zenden. Juist voor de kleine luiden is deze wetzjj zullen nu hunne kinderen ook naar de Bjjz. School zenden. Dat heeft deze christelijke Regeering gedaan, en daar voor zullen we haar dankbaar zijn in lengte van dagen. In de Kamer is beweerd, dat de subsidie voor de Ka'holieke scholen niet zoo zeer noodig was. Gopman Borgesius beweerde, dat de fraters en zusters zoo goedkoop waren. Spr. zegt het voorrecht gehad te hebben in de Kamer over de subsidie kwestie der fraters en zusters te spreken i heeft gezegd, dal de toegestane subsidie beslist onvoldoende was. En toch In eene vergadering, dezer dagen gehouden te Baarn, is door den beer De Beaufort beweerd, dat een katholiek lid der 2de Kamer zou toegegeven hebben, dat bij deze wet meer wordt gegeven dan noodig is voor de fraters en zusters, terwjjl uit 't verband der Lzing spreker moet opmaken, dat de heer de Beaufort hier mede bem op 't oog had. Vollen eerbied heeft Spr. voor den heer De Beaufort, voor iemand, die veertig jaren 't politieke leven heeft gadeslagen, dertig jaren een werkzaam aandeel daaraan heeft genomen, die minister is geweest, doch diep treurig vindt Spr. het voor ons geheele politieke Nederland, dat door zoo'n man, zulke onwaarheden worden gedebiteerd. Dit leedwezen zal bij hem blijven, tenzij de heer De Beaufort ridderlijk genoeg is, deze onnauwkeurigheid te herstellen, of te zeggen dat 't verslag in de N. Rott. foutief is (applaus) Nog wordt der Kamer verweten, dat zij alle amendementen op de Onderwijs- novelle heelt afgestemd, en de wet bijna ongewijzigd is aangenomen. En toch werd in ite Eerste Kamer links beweerd, dal de onderwijswet maar zoo niet in behandeling kon worden genomen, alsof er geen tijd was geweest, die grondig te besludouren. Een wel, waaraan niets gewijzigd is en reeds zoo lang is be sproken zou niet kunnen behandeld wor den? De leden der rechterzijde hebben dit gelukkig anders ingezien en 'l is achtera! gebleken, dal het best kon. (Jok treft deze Regecring hoL verwijl, dal zij liet bijzonder onderwijs aan het volk opdringt, 't Nederlandsche volk laat zicli dat niet zeggen bij den stem busstrijd; men doet liet voorkomen als zou het Ned. volk zijn liefde aan de openbare school verpand hebben. Dat is niet zoo. Men late 'l volk de vrije keuze voor openbaar en bijzonder onder wijs, wal e liefde is voor 't openbaar onderwijs. Deze proef durft men echter niet (applaus.) Deze Regecring wil gelijke rechten allen. Zij heeft gewerkt en werkt nog steeds voor de zedelijke en stoffelijke volkswelvaart, Ook de drankwet, zooals zij thans bestaat, is volgens de tegenpartij een slechte wet, bjjna onuitvoerbaar. Toch is deze wet geen nieuwe wet, slechts een wijziging der oorspronkelijke wet- Borgesius. Van Houten heeft hel gezegd, al mocht Borgesius tegenstemmen, toch was de wet van hem, Borgesius, af komstig. Zij is slechts door de Kamer geadopteerd en gefalsocnecrJ. De Loterij- wetten, die pas aangenomen zijn, be schermen de kleine luiden tegen bedrog, dat men niet vermoedt. Wel heeft men tegengeworpen, dal zij de speculatie op de beurs niet breidelt, maar als men naar de beurs gaal om Ie speculeeren weet men, dat men met zekerheid zal verliezen. Van de sociale wellen noemde Spr.de wetten tot verbetering der salarissen van de postambtenaren, en wel dusdanig, dal de postambtenaren volkomen tevreden zijn. Pensioenen bij het Loodswezen. Pensionnecring van de bijzondere onderwijzers, hun weduwen en weezen. En dat alles door een Regeering, die niets gedaan heeftToch zal zij voortgaan op den ingeslagen weg. Nog noemde Spreker de Caisson-wet, waardoor wjj alle rijken van Europa vóór zyn, terwijl verder nog aan de Kamer ter behandeling zyri aangeboden het Arbeidscontract, de Arbeidswet, Verze kering tegen ziekte en invaliditeit, deze laatste wet door de socialisten van weinig beteekenis geacht Admini stratieve wetgeving. En vele dezer wet ten zouden reeds aangenomen zijn, wanneer de discussie over de onderwijs wetten niet zoo gerekt waren. Spr. kwam nu aan de Tariefwet, en opperde de vraag vrijhandel of bescher minghjj haalde een getuigenis aan van den inspecteur, den heer Slruve. die niet begreep waarom 't volk geen bescherming mocht ondervinden- Door deze wet komt de industrie tot bloei, wordt er beter betaald. Wel frappant is het feil, dal de heer van Lier, consul te Parijs, ten gunste van de Tariefwet zich uitlatend, door 't Handelsblad duchtig onderhanden genomen werd een consul in 'I buiten land mocht zich niet bemoeien met wetten in zjjn eigen landSlaat dan de zaak van deR vrijhandel zoo slecht, dat een simpele opmerking in een con sulair verslag haar doet wankelen, vraagt Spr.. Waarom zouden wij dus niet een Regeering steunen, die dit alles tot stand hoopt te brengen in de vier volgende jaren. Ook Je Ouderdomspensionneering wordt door de tegenpartjj niet goed gehcelcn. Indien ze die zelf eens hadden moeten maken! Hoogst onbillijk zijn de verwijten der liberalenzelf toch hadden ze nooit den arbeiders die sociale wetten gegeven, en nu deze Regecring het wel doet, worden haar verwijtcn'gedaan. Neen, aldus Spr., alles pleit voor deze Regeering.Wal wij hebben, eendracht en eenstemmigheid, mist de tegenpartij. Van 'l blanco-artikel, be hoeft spr. niet meer te gewagen, dat in de groote bladen genoeg besproken. De tegenpartjj bestaat aan de eene zjjde uil Linie-liberalen en Vrijzin nigen,met socialisten en oud-libe- laleu aan den anderen kant. Het meegaan met de socialisten wordt ontkend, wordt weggedoezeld. En wat hebben wij nog heel onlangs den heer Goeman Borgesius te Drachten hooren verkondigen? Liever een socialist dan een clericaal I Aldus de voorman der liberalen. Wal zal ons te wachten staan, als we een liberale Regeering krijgen? Libcialen en socialisten, die elkaar helpen om het Ministerie ten val te brengen liberalen, die dan de socialisten niet uil du Regecring zullen kunnen weren, daar zjj toch door hun hulp dan zoover gekomen zijn. Wij zijn "t onderling eens, hebben geen blanco artikel, doch zijn 't eens op staatkundig gebied. De coalitie moet doorgaan, ze mag niet verbroken wor den daarvoor moeten wij zorgen, een groot belang toch staat op 't spel. De christen-democraten moeten wel welen, dat zjj zich zelf groot en afbreuk doen, door in de kaart der liberalen Ie spelen, (applaus). Spreker vervolgt zijn interessante rede en spoort de kiezers aan, om alles in 't werk te stellen tot be houd dezer Christelijke Regeering. Van onzen kant moeten wij alles doen om deze Regeering te steunen. Wij moeten moedig en eenparig in 'l vuur gaan voor de eandidalen der verbonden Christe lijke partijen. Dit district is goed, doch laten wjj niet te laks zijnwij moeten hel er op aanleggen onzen candidaat gekozen te zien inet de grootst moge lijke meerderheid van stemmen. Tot den laatsten man moeten wij ter stembus optrokken. Allen moeten wjj ten strjjde opgaan, onze uiterste krachten inspannen, en zoo wij dat doen, valt er aan de zegepraal niet te twijfelen. Onze Christe lijke Regeering moeten wij trachten te behouden, met al de kracht, die in ons is, Spreker wees er nogmaals op, dat het voor alle kiezers der verbonden Christelijke partijen thans een heilige plicht is op te trekken voor 'l behoud van deze Christelijke Rngeering en ein digde met allen op de voldoening te wijzen, die zij smaken zullen, hun plicht gedaan Ie hebben jegens God en vader land. (Langdurig applaus.) De heer D. P. Hamers, voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, richtte nu het woord tol den Spreker van den avond, en bedankte hem in gloedvolle woorden voor de boeiende en pakkende rede. ZËd. gaf dan ook als zijne meening te kennen, dal zeker een ieder zal handelen volgens sprekers laatste woorden en dat zjj hun plicht zullen doen, door mede te werken voor 't be houd van onze tegenwoordige Christe lijke Regeering. BUITENLAND. De Duitsche Rjjksdag is Dinsdag, na afdoening van verschillende kleine zaken, krachtens een keizerljjke boodschap, die graaf Pasadowsky voorlas, gesloten. De voorzitter, graat Ballestrem, bracht het „lioch" op den Keizer uit, lerwjjl de sociaal-democraten zich uit de zaal ver wijderden; de loden stemden daarmee levendig in. Verscheidene weslontwerpen, zooals de Kameroen-spoorweg, de novelle van de beurswet en de militaire pensioen wetten, zijn onatgedaan gebleven. Het Pruisische Huis van Afgevaar digden heeft in derde lezing de wet aangenomen tegen het stilliggen van de mijnen, zonder dat noemenswaardige veranderingen in hel Regeeringsontwerp zijn gebracht. Het gcrucht*te Rome verspreid, dat de 11. Vader ongesteld zou zijn, wordt gelukkig tegengesproken door het feit, dat Z. H. juist in de laatste dagen een groot aantal audiënties heeft verleend. De Brazilianen zjjn op de terugrei» van hun pelgrimstocht naar het H. Land door Z. H. ontvangen, die hun geluk wenschte, dat zij, na hun bezoek aan de II. Plaatsen, ook een bezoek brachten aan „het Jeruzalem van het Westen, Rome, waar Christus den zetel van Zijn Plaatsbekleeder gevestigd heeft." Ook heeft de Paus drie duizend „dochters van Maria", een leekencon- gregatic in Italië, ontvangen en een vaderlijke toespraak tot hen gericht. Een nieuwe afbaking der parochie» van Rome door den Paus is aanstaande. De nieuwe parochies zjjn bjjna alle toe vertrouwd aan kloosterlingen. bij zijn bezoek aan Bordeaux heeft de president der Fransche Republiek aan een kloosterlinge uit het gesticht de voorzienigheid dei doofstommen van Bordeaux, zuster Angélique, hel Krui» van hel Legioen van Eer op de borst gehecht. De „Echo de Paris" deelt daar over het volgende mee. Toen men zuster Angélique aan pre sident Loubet voorstelde, wezen de bur gemeester en de voorname personen uit Bordeaux, die den president omring den, dezen op de bewonderenswaardige toewijding der religieuse en op de nood zakelijkheid, haar door een eerekrui» te beloonen, dal door de bevolking al» een daad van rechtvaardigheid zou wor den beschouwd. De ministers, die den president ver gezelden, keken een beetje beteuterd. Er volgden eenige minuten van aarzeling, toen trad Loubet op een van zijn ordon nansofficieren toe en vroeg hem, hem zijn eerekruis te willen geven. De officier gehoorzaamde en de president hechtte zelf het kruis van het Legioen van Eer op de borst van zuster Angélique, die van ontroering weende. Maandag heeft de Kamer artikel 7 en 8 van het wetsontwerp op de schei ding van Kerk en Staat reeds aange nomen. De Kamer is daarop verdaagd tot Maandag a. s. De lang verwachte rlag ter zee tusschen de Russen en Japanners is Zaterdag en Zondag geleverd in de Straat van Korea. Verschillende berichten kwamen aanstonds daarover in, maar het meest geloofwaardig werd in den beginne geacht het telegram uit Rome, waarin werd ge/egd Het Ministerie van Marine heeft een telegram uit Tsji-foe ontvangen, volgens hetwelk bjj Tsoesjima een slag is geleverd met rampspoedige gevolgen voor beide partjjen. De verliezen zijn schrikbarend. Geen enkel schip is er heelhuids afgekomen. Dit bericht werd op den voet gevolgd door een ander uit Rome luidende „De Tribuna" verneemt uit Tiêntain d.d. 28 MeiVan nacht is hier bericht ontvangen, dat de Japanners bij Tsoes jima een groote overwinning hebhen behaald. Er zijn vier Russische schepen gezonken en verscheidene gehavend. Het Russische eskader kan als vernietigd beschouwd worden. En Maandag kwam uil Tokio het volgende officieele bericht: De volgende Russische schepen zjjn in den grond geboordde pantserschepen Borodino en Imperator Alexander III; de gepantserde kruisers Admiraal Na- khitnoff, Dimitri Donskoi en Vladimir Moncmakh; het Kuitverdedigingsvaar- tuig Admiraal Onskahoffde beschermde kruisers Svietlana en Zemchug en de transportschepen Kamchatka en Irteuim.

De Eembode | 1905 | | pagina 1