Katholiek Niei Ldvertentieblad No. 10. Zat; Twintigste Jaargang. DEI )ODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Laren, Leusden, Naardej Vér Abonnementsprijs par drie maanden Franco per post j 0,40. Afzonderlijke nummers f 0,05. BIJ «lil nummer behoort een Bijvoegnel. Landbouw-tentoonstelliug Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der plaatselijke afdeeling Amersfoort van het Utrechtseh Genoot- schap voor Landbouw en Kruidkunde, werd alhier op C, 7 en 8 Juni een welgeslaagde tentoonstelling gehouden. Tevens vond het 58ste Congres plaats van bovengenoemde vereeniging, welke zich ton doel stelt „het bijeenbrengen van Nederlandsche landbouwers en andere belangstellenden in den natio- nalen landbouw, teneinde diens be langen te bevorderen, door onderling overleg en aaneensluiting." Dinsdagavond, 5 Juni j.l. werden de congresleden door het Gemeente bestuur op het Raadhuis ontvangen. De burgemeester heette hen welkom en zeido zich gelukkig te achten dit te kunnen doen. Hij richtte het woord tot allen, die opgekomen waren om te behartigen de landbouwzaken, die onvermoeid do belangstelling wakker houden voor den landbouw, waardoor Staats- en Provinciale besturen steeds meer en meer medewerken om de bronnen van landbouw ruimer te doen vloeien. Het landhuishoudkundig congres vooral vordient daarvoor den dank der natie en hjj hoopte, dat het congres zou slagen en goede vruchten afwerpen. Door den voorzitter van het congres- bestuur, tovens voorzitter van het Utrechtseh .Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde", den heer C. J. Kneppelhout van Sterkenburg werd geantwoord. Deze dankte den burge meester voor de ontvangst, voor do gastvrijheid nu reeds betoond. .Vlag gen wuiven ons het welkom toe," sprak hij, „en uw woorden, mijnheer de burgemeester, bevestigen dat wel kom der burgerij in uwe gemeente. Wjj ook hopen, dat het congres goede vruchten zal afwerpen en zeggen u dank voor uw welkomstwoord." Woensdagmorgen half tien, werd de Congres-vergadering in de groote zaal van „Amicitia", geopend. Het werd door ruim een 50-tal belangstellenden bijgewoond. Onder de aanwezigen werden opgemerktBurge meester en Wethouders van Amers foort, mr. F. D. graaf Schimmelpon- ninck, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heeren Roosegaarde Bisschop, secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen en dr. Van Rhjjn, zuivel- consulent voor Friesland, eveneens te Londen, en jhr. mr. B. W. Th. Saud- berg, Griffier der Staten van Drente, oud-secretaris der gemeento Amers foort. De openingsrede werd gehoudeu door den Commissaris der Koningin, graaf Öchimmelpenninck. Het was hem een voorrecht allen welkom te heeten, Namens hot Congres drukte bij leed wezen uit over de verhindering van den Koninklijken Beschermheer van het Congres, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die in het buitenland vertoeft. Hjj herhaalde het welkom Dinsdag door den burgemeester ge sproken met genoegen, in Amersfoort, waar hij 9 jaar burgemeester was; met voorliefde omdat de te bespreken onderwerpen van zoo groot belang zijn voor Amersfoort en de omgeving (de ontginning vau woeste gronden vooral), de bakens moeton verzet worden als het getjj verloopt. Dit doelt op een deugd, die ons groot heeft gemaakt op ontginningsgebied enz. Is deze deugd schuil gegaan Met den wensch, dat de beraadslagingen mogen strekkei om meer en meer weg te ruimen d< velerlei moeilijkheden en vooroordeek-n die het streven van bet Congres ii den weg staan, verklaarde Spr. onde luid applaus het 58e Congres geopend De voorzitter, de heer C. J. Kneppel hout van Sterkenburg, dankto mi Schimmelpenninck voor z(jn waar deerende woorden. De oudo banden die den oere-voorzitter aan dezo ge meente binden, zijn hem een waar borg, dat hij haar belangen, die hie besproken worden, met kracht za helpen bevorderen. Vóór den middag werden behandeld ontginning van woeste gronden oj groote schaal, inleider jhr. J. Hor; Siccama van de Harkstede. Welk soor varkens is voor ons land het mees gewenscht, inleider de heer H. D. S. Ilasselman, Rijks-landbouwleeraar. is het wenscbeljjk, dat ook groote land- bouwbouden, enz. daadwerkelijk de pogingen der V. P. N. steunen, inlei der de heer C. G. J. A. van Genderen Stort, Algemeen Voorzitter der V. P. N. Door den heer J. B. de Beaufort, voorzitter der afdeeling Amersfoort van het Utrechtseh Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, werd Woensdag 6 Juni te twaalf uur de tentoonstelling geopend in tegenwoor digheid van veel genoodigden. Deze gaf veel te zien. De afdeeling paarden omvatte 45 nummers, die voor rund vee 95, die voor wolvee, geiten en varkens 18, zuivel 30, groenten 4, bloemen en planten 1de collectieve inzending van de provinciale afdeeling Utrecht der „V. P. N." 101 nummers; die van de afdeeling Utrecht der „Vereeniging tot bevordering dei- bijenteelt in Nederland" 53 inzen dingen. Ook de afdeeling werktuigen, kunst meststoffen, voederartikelen, alsmede al wat tot opluistering werd gezonden, loonde de moeite van het bezien in hooge mate. De tentoonstelling werd door hel prachtigste weder begunstigd en alles kwam op 't voordeeligste uit. De ringrijderij was alleraardigst en viel bijzonder in den smaak. Wel IS paren namen deel aan den wedstrijd. Na hardnekkigen kamp werd de eerste prijs gewonnen door J. Laagemaat Azn. te Leusden, de tweede door C. van Eekerus te Woudenberg, de derde door G. J. van der drift te Baurn, de vierde door W. Kok te Soest en de vijfde door I'. van de Breemer te Soest. De muziek-vereeniging „Fidelio" uit Woudenberg luisterde deze feestelijk heid op. De tentoonstelling van de provinciale afdeeling der V. P. N. hoeft ook bij zonder de aandacht getrokken. Ondanks tal van bezwaren, die de afdeeling te overwinnen had, is zij er in geslaagd een zeer mooi geheel tot stand te brengen. Do volgende prijzen werden toe gekend De heer Pol de Klerk, te Roosendaal, verwierfde verguld zilveren medaille van den Burgemeester van Amersfoort, voor de mooiste inzending hoenders de verguld zilveren medaille van „Han del en Nijverheid" voor liet mooiste konijn de medaille van den Prirs der Nederlanden voor het mooiste konijn groot rus; en de medaille van de Ge meente Amersfoort voor het mooiste konijn kleine ras, Do bronzen medaille van den hoor H. Meursing viel ten doel aan den heer H. van Keten, te Ameiden, voor de mooiste kalkoenende zilveren medaille van den heer C. J. Begeer aan den heer M. C. Piek Cz. te Guds- hoorn, voor de mooiste BuffOrpingtdn. Te half twee werd het congres her vat. Vraagpunten warennut der koelpakhuizen, inl. de heer A. Waller; jergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, >urg, Veenendaal en Zeist. t.DAG. Bun Uitgi 'sfoort. ernbode. Prijs dar Advertentitni Van 1 tot 6 regeltf 0.30 Voor iedereu regel meerf0.05 Correspondenten en Advertentk'n moeien niterljjk Vriklaftiood «oor 4 uur aan liet bureau betond ijjo. kamp, Amersfoort. 2. Is het met het oog op de belang rijkheid van den Nederlandschen scliupenhandel op Engeland niet wenschelijk, dat ernstige samenwer king plaats hebbe in Nederland tot verbetering van het scliapenras InleiderDe Nederlandsche Kamer van Koophandel, Londen. 3. Benoeming van een lid van het bestuur der vereeniging (art. 5 van het reglement). 4. Besluit omtrent het houden van het 59e Laudh, Congres (art. 10 vau het reglement). 5. Welke middelen staan ten dienste der Botercontrólestations, om de con sumptie en export van gecontroleerde boter te beverderen V Inleider: De Algeraeene Ncderlund- sche Zuivelbond. 0. Sluiting van het congres. Van het concours-hippique, op dezen dag te half twee gclmudeii, doelen we het volgende mede. 1. Eenspunnen, landbouwpaarden, ingespiinneii voor een voertuig met krommen dissel; prjjzen f40, f20 en f10 Ingeschreven 2. De eerste pr(|s I). van der Grift, te Baarn en de tweede W. S, Haan- schoten, te Hooge Vuursche. II. Tweespannen als voren prijzen f50, f '25 en f15ingeschreven I tweespannen. De eerste pr(js J. K. Knottebelt, te Hoevelaken do tweede A. de Ruiter, te Stoutenburg, en de derde D. van do Grift, te Baarn. III. Schoonst en best gaand span paarden, aangespannen, van stalhou ders, paardenhandelaren, euz.f75, f50 en f 25. De eerste prijs Van der Drift te Groningen, en de tweede Klebor en Van Wamelen, te Amersfoort. I Va. Schoonst en best gaand rijtuig- paard, taille tot 1.55 M„ van parti culieren, aangespannen, l'rjjzen ver guld zilveren medaille met f 5 voor den stal en zilvereu medaille met f2.50 voor don stal; 12 inschrijvingen. De eerste prijs L. van den Bergh, Rotterdamde tweede Luit. W. L. baron van Welderen Reugers, uit Deventer, en de derdo .1. A. Scholten te Rijsenburg. BestuuraprijzenM. C. Hartf, Rotter dam, T. Sehwiep, te Baarn, en J Hartt te Utrecht. lVb. Schoonst en best gaand rijtuig paard, ininimum-taille 1.55 M„ vai particulierenprijzen verguld medailh met f 5, zilveren medaille met f 2.50 en bronzen medaille; i> inschrijvingen Do eerste prijs J. 1., F. Dijckmeester te Utrecht; de tweode J. K. Knotte belt, te Hoevelaken, en do derde A Schimmel te Woudenberg. Bestuursprijs R. Bresser, te Utrecht Vervolg aan de binnenlij de van dit blad laatste berichten melding maakten, waar bij hel Spaansche koningspaar ais door een wonder aan den dood is ontkomen, laten we hier nog enkele bijzonderheden volgen. Op grond van een nader onderzoek is men tot het resultaat gekomen, dat de bom, die naar den bruiloftsstoet ge worpen is, één projectiel was, maar bestond uil een tweeling-bom. De eene kwam terecht op het balkon, waar zich de markiezin van Tolosa en hare dochter bevonden, die op slag gedood werden, en kaalste in scherven terug naar de bovenverdiepingen. Het tweede gedeelte van de boni sprong tegelijkertijd. De projectielen, die zich daarbij in 't rond verspreidden, waren looden kogelsmen heeft ze overal teruggevonden als zoo vele stralen, die van het punt der uit barsting waren uitgegaan. Men stelle zich een douche voorhet middelpunt, in dit geval het mikpunt, namelijk liet rijtuig met het koninklijke bruidspaar, bleol betrekkelijk ongedeerdde paarden, het escorte, het publiek, alle voorwerpen er om heen, werden getroffen. De dader van dit gruwelijk bedrijf, Mateo Moran, gcheelen is Zaterdag ge vangen genomen, doch heeft daarbij zelf moord gepleegd, na eerst een gendarme lo hebben doodgeschoten. liet was tc Torrejon de Ardoz, een dorp aan den spoorweg op 20 K.M. afslands van Madrid, dat in een muilcudrijver.skroegje, vlak bij het station, Zaterdagnamiddag mi vreemdeling binnen kwam en vroeg er wat te eten en te drinken. Maar ver legen geworden onder de nieuwsgierig heid van de bezoekers der herberg, stond hij op en betaalde. Toen waarschuwde ile herbergier een gendarme, die Moran buiten het dorp inhaalde en hem om zijn papieren vroeg. Moran antwoordde, geen papieren bij zich te hebben, doch zich gemakkelijk te kunnen legitimceren. Hij zou seinen naar Madrid. Hiertoe ging de gendarme met hem imur het slation. Even waren zij op weg toen Moran een revolver te voorschijn haalde en den gendarme door het hoofd schoot. De toegcloopen dorpelingen vonden twee lijken ccn schol in het hart had den anarchist gedoodop het wapen zaten nog vijf kogels. De gendarme bad ver zuimd zijn gevangene, die voorkomend had geantwoord, le fouilteeren. Men vertelt, dat Moran uan het stat'on over den aanslag gesproken en zijn afschuw over den dader geuit hoeft. Do verhuurder der kamer, van waar de aanslag is gepleegd, ging met den hoofdcommissaris der politie le Madrid naar Torrejon en herkende in het Ijjk zijn cliónt. Het lijk werd daarop naar Madrid overgebracht Een lid van hot parlement had 25.000 peseta's beschikbaar gesteld voor den geen, die den misdadiger zou gevangen nemen. Hut heet, dat de regeering deze som zal geven aan de weduwe van den gedooden gendarme. De begrafenis van de slachtoffers is geschied onder veel deelneminghel hnf en de overheid lieten zich daarbij nillTEXLANI). Omlrcnt den afschuwelijken aanslag in ons vorig nummer oude: Een enorme menigte woonde deze revue bij. Het was zeer warm en buiten gewoon sloflig. Om half tien 's avonds had een galavoorstelling plaats in het koninklijk theater. Alle uniformen der wereld waren vertegenwoordigd. Z. II. de Paus ontving Vrijdagmorgen het bericht betreffende den aanslag te Madrid. Des avonds om zes uur werd in de Sixljjnsche kapel een Te Deuiu gezongen om God te bedanken, dat Hjj het vorstelijk paar gespaard had hierbij waren het H. College, het corps diplo matique en de preUtuur tegenwoordig. De politie te Barcelona heeft ontdekt, dat de pleger van den aanslag Ie Madrid (z(jn ware naam blijkt nu Ie zijn Morral y Roca) ook do dader geweest is van den aanslag op koning Alfons en presi dent Loubel den lenJuni 1905 te Parijs. In een omgespit veld in de buurt van Madrid, heelt een werkman de kleeren gevonden van den pleger van den aan slag. Zij waren in een zak gedaan. Hel gehoele aantal dooden en ge wonden bij den aanslag werd Dinsdag op !03 gesteld. Volgens ee Yorksche ,Si politic nu óók oen omvangrijk complot ontdekt eu wel niet minder dan oin koning Eduard te vermoorden, den Czaar en president Roosevelt Een Russische Pool is te Portland Oregon als medeplichtige gearresteerd. Overal zijn geheime politieagenten heengezonden ten einde de uitheemsche anarchisten le bewaken, o. a. te Balti more, waar het hoofdkwartier is. Twaall Italianen zijn onlangs vandaar vertrokken naar Wilmington in Delaware, waar een nieuw hoofdkwartier is gc- vesligd, alsook naar Palterson in New Jersey. De Ameiikaansche politie richt een buitengewonen bewakingsdienst in om Roosevelt dezen zomer le beicher- De Duitsche Keizer is Woensdagavond le Weencn aangekomen en door Keizer Frans Jozef op de meest hartelijke wjjze begroet. De Duitsche Keizer is vergezeld van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken von Tschirsehky. De Neue Freie Presse bericht uit Herljjn, dat men ver keerd zou doen, door daaruit af te leiden, dal de reis een politiek doel heeft. Daar door zou men het zuiver vriendschappe lijke doel van het bezoek miskennen. De nieuwe staatssecretaris gaat alleen mee om voorgesteld te worden aan Keizer Frans Jozef en aan graaf Goluchowski. Vorsten- ontmoetingen hebben altijd eene politieke hetcekenis. Maar al* er ditmaal sprake is van stantszaken, dan zal dat slechts vertrouwelijk zjjn, van vriend tot vriend. Zeker zal er gcon gedachlenwisseling plaats hebben over nieuwe zaken, ver band houdende met het Duitsch-Oosten- rjjksche verbond of met den driebond. Do samenkomst der Kransche bis schoppen in het aartsbisschoppelijk paleis le Parijs is gesloten met een ceremonie, die een eenvoudig doch hoogst indruk wekkend karakter droeg. Na drie dagen beraadslaagd le hobben over de belangen van Kerk en Vaderland zijn zij gaan neerknielen m de nationale kerk, die op den Monlmartre door hel Katholieke Frankrijk ter oere van het H. Hart is opgericht, om redding af te smeeken over liet arme Frankrijk. Nadat de kerkelijke gezaugen waren geóindigd, trad do coadjutor, mgr. Ametle vooruit en hield, in naam van de Fransche prelulen een toespraak en verklaarde, dat na de bijeenkomst van drie dagen do bisschoppen hier wilden neerknielen om aan het II. Hart een eerbewijs te brengen en een gebed. Het eerbewijs zou de hernieuwde toewijding zjjn van heel Frankrijk aan het Hart van Christus, „dat de Franschen bemint." Op het

De Eembode | 1906 | | pagina 1