gpÉpii ïifUl Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 37. Zaterdag 15 December 1906. Twintigste Jaargang. OE EENBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijk* f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Adverlentiën Van 1 tot 6 regels f 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenten en Advertcntiën moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur aan het bureau bezorgd zijn. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het bureau van „De liemhode" is verplaatst nanr dc „Stoomdruk kerij „De Hembode" Langegracht 13. De Aiitomobielemquaestie. (Ingezonden.) Er gaat bijna geen dag voorbij of men hoort van nieuwe offers door liet automobilisme gevergd. Toch blijft de toestand beslaan, de geweldige vaart dier moordtuigen wordt niet in 't minst getemperdde slachtoffers van dit moderne voertuig vormen reeds een atiutal, dat schrikbarend is, doelt daarover schijnt men zich al heel weinig te bekommeren als de hartstocht voor onstuimig rijden in automobilisten heeft post gevat. De treurigste bewijzen zijn geleverd, dat de veiligheid op den openbaren weg bijna niet meer bestaatmaar dc snelheid, waarmee met die voer tuigen gereden wordt blijft eer toe- dan afnemen. De vraag komt dan ook telkens voor, of van overheidswege niet eens krachtig en afdoend zal worden inge grepen om aan dit groote misbruik een einde te maken. Den toestand bestendigen, doet den wrevel stijgen, die er nu reeds tegen bestaat. Zeker, er zijn reeds vele gevallen voorgekomen, dat automobilisten met den strafrechter kennis maakten, maar de houding van menig beklaagde was meestal daarbij van dien aard, dat verbetering niet te verwachten viel. De uitkomst heeft dit vermoeden bevestigd. Nu moge de openbare meening, in .aanmerking nemende de vele slacht offers, die reeds geteld worden, soms hooge cischcn stellen van strafmaar zeker is, dat de toegepaste vonnissen al zeer weinig indruk hebben gemaakt. De liefhebberij, die automobilisten soms blind doet zijn voor het gevaar, dat niet alleen het eigen leven maar ook dat van anderen bedreigt, is zoo groot, dat een strenger optreden der Justitie gebiedend gevorderd wordt. Zooals het nu gaat wordt aan den rustigen wandelaar meestal totaal de rust benomen, en voor de jeugd zijn de gevaren op de openbare wegen zoo groot geworden, dat men haar bijna niet meer zonder angstig toezicht kan laten bij liet naar school gaan of bij onschuldig spel. Als men immers hoort van de dol zinnige waagstukken der automobilis ten, van lutit wedrennen, waarbij het gezond versland op de vlucht schijnt gedreven, dan eischt het publiek, en niet ten onrechte, dat aan zulk mon sterachtig gedoe eindelijk paal en perk worde gesteld. "t Is toch al te dwaas, dat het genot van tien wandelaar verloren gaat reeds bij de gedachte, dat zijn leven bij de minste onachtzaamheid soms m het grootste gevaar wordt gebracht De lijd schijnt te naderen, of is reeds daar, dat liet getal slachtoffers door het automobilisme gemaakt, dal der spoorbaan overtreft. Wie zoo'n toestand normaal zal noemen, moef zeker nog gezocht. Is 't dan wel te verwonderen, dat hier en daar reeds heil wordt gezocht in zich eigen recht te verschaffen, door den automobilisten moeilijkheden te bereiden of ze soms zelfs te lijf gaat? Op smalle, gevaarlijke wegen spelen soms tooneelen af van roekeloosheid door automobilisten, waarvan onschul dige lieden inet paard en voertuig liet slachtoffer worden, die een verbittering kweken, welke hier en daar reeds een uitbarsting heeft gevonden. En dat zal, zoo voortgaande, toe nemen met den dag. De tijd, dat dus van overheidswege in deze quacstic worde ingegrepen is reeds lang aangebroken langer uitstel is eenvoudig onverantwoordelijk. Dat menschen hun eigen leven willen wagen, is meer dan vermetel, maar dat van anderen lichtvaardig op't spel zetten, mag niet langer geduld worden. De ervaring heeft overtuigend genoeg geleerd, dat er te hard. veel te hard gereden wordtde ongelukken hierdoor veroorzaakt schreeuwen reeds luid genoeg. Aan de overspannen zenuwen, door het automobilisme, voldoening te ver schaffen op gevaar af zich zeiven of anderen te verinorselen, is te barbaarsch om langer te worden toegelaten. In de „Maasbode" las ik onlangs een schrijven ontleend aan een inzender in de N. If. Cl. van dezen klemmenden inhoud vm.r If schrijven, dal geen automobiel harder issing van hel m n ha ren weg. n tii ander ook v Dal is de ecnige op vraagstuk op den 0| Natuurlijk geldt c motorfietsen. Dc ecnige oplossing wordt ook hier aan de hand gedaanmoge deze nu ook spoedig worden toegepast Langer talmen zou erger dan roeke loos zijnX. BUITENLAND. tu Spanje is een bond gevormd tegen het duel. Thans verneemt men. Te Madrid is groote opschudding gewekt door het bericht, dat de bur gerwacht in een huis te Villa marique bij Ciudad Real vijftien bommen ge vonden heeft. Drie bewoners zijn in hechtenis genomen. Zij willen niet zeggen, waarvoor de bommen moesten dienen. Men is geneigd aaii de ontvangst in graaf Witte in Zarskoje Selo door den Czaar, een politieke betee- kenis toe te kennen. De Rjetscli ver meldt eene lezing, volgens welke de audiëntie in verband stond met het misverstand, dat ontstaan is met Japan over sommige bepalingen van het verdrag van Portsmouth. Over het onderhoud van graaf Witte met den Keizer wordt bericht, dat het twintig minuten heeft geduurd. De ontvangst was zeer minzaamhet gesprek heeft over allerlei onderwerpen geloopen. De iiituoodiging "'as ge volgd op een verzoek om eene audiëntie, dat tien dagen te voren door graaf Witte was gedaan. In den tusschcntijd heeft graaf Witte een bezoek gebracht aan minister-pre sident Stolypin, dat door dezen, liet gevaar van een aanslag totseerende, den volgenden dag beantwoord is. Te Tsjernotokowa, in liet gouver nement Piotrkof, hebben de troepen de hoogovens van Rakof omsingeld. Bij een daarop ingestelde huiszoeking werden twee drukpersen. 150.000 pro clamaties, een honderd revolvers en geweren en een groote hoeveelheid schietvoorraad ontdekt87 leiders van revolutiomiaire verecnigingen, waar onder 15 terroristen, die verdacht worden de hand te hebben gehad in de onlangs plaats gehad liebbende moorden en diefstallen, zijn gevangen genomen. De Pruisische regeering treedt in Poten vrij despotisch op. In de provincie Posen zijn reeds 250 burgemeesters, wethouders en leden van het" schooltoezicht, naar aanleiding van den Poolschen schoolstrijd, ont slagen. Volgens een bericht in Poolsche bladen zou de aartsbisschop Mgr. von Stablewski drie dagen voor zijn dood een brief van de Pruisische re geering hebben gekregen, hem zoekende zijn houding in den Pool schen schoolstrijd te wijzigen. Anders zou de regeering hem als een politiek gevangene beschouwen. Warschausche schoolkinderen hebben op het graf van Mgr. Stablewski een metalen krans laten neerleggen, niet liet opschrift„Aan den onverschrok ken verdediger van de nationale rechten de Poolsche kinderen uit de scholen van het koninkrijk Polen." Dc Fransche secretarissen zijn woedend, dat de H. Stoel de sluwe plannen der regeering heeft doorzien en deze op het beslissende oogenblik verijdeld heeft. Waarom de Paus te elfder ure verbood, eenmaal jaars arngifte te aan de regeering voor de uitoefening van den openbaren eeredfenst, zooals minister Briand in zijn circulaire ver langde, wordt door den Romeinschen correspondent van den Univers aldus uiteengezet „Ik kan u bevestigen, dat de ware reden van de beslissing des Pausen, de jaarlijksche aangifte te weigeren toe te staan, zich juist bevindt in de circulaire van minister Briand, waarin liet Vaticaan ziet de organisatie der vervolging onder het masker van liberalisme. De Paus had zich niet uitgespro ken voordat hij kennis kreeg van deze circulaire. Briand kondigde sedert drie maanden aan, dat de kerken zouden open blijven, maar men moest weten onder welke voorwaarden. Het ware plan van den minister is eerst gebleken uit de jongste cir culaire, die onder schijn van vrij gevigheid en onder mooie beloften, gevaarlijk is voor deii godsdienst. De Paus weigert niet het gemeene recht, maar de Paus verzet zich tegen een dubbelzinnigen toestand, waarin de uitzonderingsmaatregelen opeengehoopt zijn onder woorden van vrijheid." Ook de „Osservatore Romano" wijdt een artikel aan de beslissing van den Paus, waardoor de verklaring verboden wordt. O. m. schrijft 't blad aldus „Om dc jaarlijksche verklaring te kunnen veroorloven heeft de minister willekeurig een artikel van de wet van 190b" overgebracht naar de wet van 1881. Onder schijn van een on- FEUILLETON. Door het kruis tot heil. 6. (Slot). Deze hare geliefde en onvergetelijke pleeg moeder aan hare zijde te hebben, dat was het alleen, wat aan de vervulling van Paula's stillen hartcwcnsch nog ontbrak, en haar echtgenoot, die zijn vrouw daarin gaarne tegemoet kwam, vereenigde zich tnct haar, om Elisabeth's gemoed met bidden te bestor men, dat zij toch haar stille woninkje in het kleine bergstadje verlaten en bij hen haar intrek wilde nemen. Maar op dit punt bleet dc weduwe Ehrhart, anders zoo zacht en toegevend, onverbidde lijk. Zij was wel op kort bezoek tot liet jonge paar afgereisd, doch zoo spoedig als moge lijk was zij weder tot hare stille eenzaam heid in hare nederige, kleine woning terug gekeerd. tiet leven in glans en rijkdom, de onvermijdelijk voorname toon in een deftige woning kwamen met haar stille, door levens- en lijdenservaringen diep ernstig gemoed, niet overeen. Ook de graven van haren onver- Kclclijkcu echtgenoot en hare dierbare kin deren, hielden haar als gebonden in het kleine bergstadje. Zij wilde haar leven naar en ondertusseheu wachten, of de goede God in Zijne barmhartigheid wellicht een nieuw liefdesoffer voor haar in gereedheid had. ^r Hen kinderen had toevertrouwd Tot dif liefdewerk voelde zij nu een zoo sterke neiging in zich, dat haar reeds meer malen in de gedachte gekomen was of zij, ondanks haar betrekkelijk hooge jaren, niet nog de wereld zou verlaten, en ergens in een huls van barmhartigheid, waar arme, verlatene kinderen verpleegd worden, om opname verzoeken, om daar als de geringste onder de maagden de lieve kinderen en in hen den goddclijkcn Heiland zelve te Een gebeurtenis kwant plotseling voor, die zij niet vermoed had, doch die voor haren stillen hartcwcnsch en haar ganschc verdere leven van groote befcckcnis worden zou. In nicer dan vier en dertig jaren had zij van den naar Amerika vertrokken oom geen bericht ontvangen. Nooif had zij vernomen, hoe het hem daar was gegaan, of hij rijk was geworden of niet. Zij hield Item voor dood en dacht er in de verste verte niet aan toch nog eenmaal iels van lictn te zullen hoorcu. Als grenzeloos was daarom hare verbazing, toen zij op zekeren Julidag ten raadhuize ontboden werd. dal er een gcrccli- tclijken brief uit St. Francisko in California voorgekomen overlijden achtergelaten en die zijn ganschc ve Tyrol, zijn nicht Elisabeth Hcubachcr, gehuwd met Ehrhart. vermaakt had. Wanneer die erve nog in leven was, dan zou liet gerecht de noodige maatregelen nemen, opdat de erfenis spoedig rechtsgeldig aan de recht matige erve kon worden toegekend. Sprakeloos van ontroering hoorde Elisabeth dit alles aan. Nadat zij de laatste jaren haars levens in behoeftige verhouding had doorgebracht, zag zij zich plotseling in liet In haar deugdzaam, van dc wereld en hare goederen reeds lang afgekeerd harte, kwam nu geen persoonlijke, aardsche vreugde over den plotseling rijkdom opintegendeel, zij voelde ziclt in het eerste oogenblik als door een zwaren. drukkeuden last gekneld, en de gclukwcnschen der beambten, welke haar het bericht over dc erfenis hadden meegedeeld, kwamen haar ongegrond voor, want zij bespeurde niets van een gevoel van geluk in zich. In liare woning teruggekeerd, wierp zij zich voor het kruisbeeld op de knieën, blikte lot den goddclijkcn Heiland op en fluisterde onder een stroom van tranen „Heer, ik offer f) de ganschc schat, die mij ten deel geworden isl Neem haar aan en gelief mij slechts uwen wil te doen kennen, opdat ik doeu.moge, wal Gij van mij verlangt!" Nog dienzelfden avond schreef zij aan haren eerw. pleegzoon. Deze kwant ecnige dagen later het gowcnschte bezoek brengen. en zoo trad hij op zekeren morgen liet nederige woninkje binnen. Spoedig na de eerste hartelijke begroeting deelde zij nu alles mede omtrent de geheel onverwachte, rijke erfenis, welker vol bedrag binnen enkele maanden reeds in haar bezit „En nu", antwoordde hij lachend, „is ons moedertje opeens een schatrijke vrouw gc- ootmocdig harte dit behaagt „Ach Vincent!" verzuchtte de goede vrouw, „gij hebt gelijk; ik en aardsche schatten passen op mijnen leeftijd niet meer te zamen. Dank zij aan God, die mij betere schatten geschonken heeft dan vergankelijk goud. Waarlijk, ik wou haar terugwijzen als een last en een ongeluk, wanneer ik niet iets daarmee doen kon en mocht duen, wat God behaagt. Kind, ge weef nog, wat onze goede zalige pastoor altijd zoo zeer gewctucht, en waarover hij zoo dikwijls gesproken heeft „O zeker!" antwoordde de jonge priester met blijdschap op zijn gelaat, „een toevluchts huis voor arme, verweesde en verwaarloosde kinderen onder verpleging van SI. Vincentlus- Zusters; dat was de licvclingsgcdaehtc van den dierbaren overledene tol zijn einde toe 1" „En nu kan hij uitgevoerd worden, indien God Zijn zegen dnaraan verlcenen wilviel de weduwe in, „en daarvoor zal de zalige overledene zeker in den hemel bidden. De middelen zijn nu in overvloed voorhanden, want de gauselie «•rfenis met uilomilering cener betrekkelijk geringe som, die ik als een klein aandenken mijner moederlijke liefde in uwe en Paula's handen leggen wil zou ik gaarne aan het goddelijk Hart van Jezus offeren tot heil der onschuldige, arme kinderen, die Hel zoo hartelijk bemindeWat zegt gij. mijn zoon, van dit, mijn plan En zoudt gij daaraan uwen priesterlijken zegen willen schenken „Moeder", antwoordde de jonge priester geroerd, „een grooter vreugde op mijn ge boortedag hadt ge mij nooit kunnen berei den, dan door dit heerlijke vooruitzicht Ie stel len. Een weeshuis in ons lief geboortesladje, dat ware ook immer mijn vurige wensch, en ik zal niet ophouden te bidden, tot alle hinderpalen uit den weg zijn geruimd, tot uwe en die van den dierbaren overledene schoonc gedachte, in een heerlijk werk tol troost van het goddelijk Hart van Jezus en tot heil en zegen der Hem zoo geliefde kleinen tot uitvoering komc." Deze laatste woorden van den jongen pries ter zijn in vervulling gegaan, Het weeshuis is gesticht, schoon en statig, een waar sieraad voor het stadje en een zegen Gods voor de ganschc ongeving. Een schaar verlaten en verweesde kinderen den If. Vinecntius van Paulo verplegen ze- naar ziel en lichaam met waarachtig moeder lijke liefde en voeren dc kleine harten alle reeds vroeg naar den goddclijkcn Kinder-

De Eembode | 1906 | | pagina 1