Busgroenten. -'eede Blad. „DE EEMBODE" 5 Januari 1907. BIDPRENTJES alle soorten versch uitgewogen WATERSCHOT Co. STOKHUYZEN's [het rijk der slangen. ken ik voor hel eerst Seal eiland, George straat in West Australii! wapperde er een gele vlag boven mird het tijdelijk Quarantaine-eiland ■mid. Nathan Fiseher stor.d bij I laggestok. Toen ik weer vertrok Itc onheilspellende vlag verdwenen |g liet verlaten eiland eenzaam in e ilte van een prachtigen middag, 'n zou zeggen, dat er geen levend i. zelfs geen slang meer op te is, merkte iemand op en dit _t.de deed me aan een verhaal dat Fischer me verteld had ,i!at ik nu zooveel mogelijk met lijboorden weergeef. kwam hier met de bemanning en klein walvischvaartuig. Wij i veel geluk gehad en hoopten ■at zeehonden te vangen, maar eef bij hopen. Toen de anderen gesteld weggingen bleef ik en 1 het huwelijk, any bcteckent als plaats niet Enkelen gaat het goed en zij an den gcheelen handel daar in 'nzij drijven dien in bont, san- it en andere artikelen, die noodig ■k maakte van visschcn mijn bezig- waartegen de overheid geen «ar had. Zelfs kreeg ik vergunning Seal-eiland te blijven wonen, maar zal spoedig naar het voornaamste n de groep tcrugkecron daar iw het niet gaarne TOe moet weten, dat ik eenige jaren icegewerkt bij het kappen en van hoornen in het bosch want wisschcn is hier een armoedig bedrijf. bosschen lagen meer landwaarts in het midden van het seizoen ram een heer, behoorende tot een lardrijkskundig genootschap, en vroeg Bnij of ik zijn gids wilde zijn in het innenland. Hij bood mij een goed >on en natuurlijk zei ik „Ja." Ik was rat blij, want hard hout zagen is een ■laantje om iemand elk aanbod heerlijk doen vinden en ik mag bijna even I graag door het land zwerven als de Hij was bezig materiaal te verzamelen 'oor een nieuw boek over natuurkun- I dige aardrijkskunde, zeide hij, Hij wilde I alles te weten komen van het land lusschen Albany en Frecmantle. Ik was dus heel blij hem te vergezellen wij bleven bij de kusl, waar het in den zomer koeler is dan in de bosschen. j Zoo legde ik de zang erbij neer en ik rok mijn zeildoek buis aan om den rietulelijken vreemdeling te vergezel- en op zijn korte uitstapjes en hem 's.-bestc inlichtingen te geven, die ik vist van flora en fauna, zooals hij de bloemen en kangeroe's en dergelijk goedje noemde. 'om* scheen hel me toe, dat hij niel I luisterde naai wat ik hem vertelde, liet eenige, wat hem een weinig uit rijn gewoon doen kon brengen was. dat hij bijna op een zwarte slang trapte. Dan kon hij boos worden en bij die gelegenheden kon men een licht lersch dialect waarnemen. Onder andere om standigheden was zijn kalmte grenze loos, ongeveer als die van den Indisehen Oceaan zelf. We werden dikke vrienden, [want ook ik haatte en vreesde zwarte [slangcii. Zij zijn niet als onze ratel slangen. die tenminste iemand waar schuwen, maar oranje en zwarte on tberen, zoo kwaadaardig als tijgers. Mijn patroon betaalde mij ruim ge- [nocg voor hetgeen ik deed, zoodat ik I ecnigszins verwonderd was, toen hij f op zekeren dag zeide I Nu, Fischer, ik wensch je het leste. Wc hebben eenige prettige uit- tapjes gemaakt en hier (mij oen paar lanknoten van 5 pond overreikend) j een klein bewijs van dankbaarheid, Ivan! ge zijt een handige man en hebt nc flink geholpen. Vaarwel dan. Vaarwel 'mijnheer, zei ik, en let ga u goed. Ik dank u zeer voor Cw vriendelijkheidhet zal mooi te bas komen bij het trouwen. En ik was zou blij, dat ik besloot :en dag voor mijn plezier te gaan Ivisschen in de Zeestraat. Ik zie hem nog staan met zijn vrien- Tdelijk gelaat. Ik wenschte hem van 'ganscher harte alle goeds toe en had li gevoel alsof ik afscheid nam van n vriend. Toen ging ik op den grond ten en borg mijn bankbiljetten in i stuk waterdicht doek, dat ik goed V bij mij stak. Daarna ging ik naar het vriendelijke eine Albany, waar ik wat at en •schgerci kocht, Na een goed maal 'irtrok ik met nog wat voedsel bij en een linnen kruik, want er is iter in overvloed aan de straat, wat lar heel gelukkig was, want het was Vged ucht warm. Ik had het verste uit- teindc van de straat bereikt, dat als Een kleine binnenzee is. Op eenigen Efstand werd het struikgewas lager, .fliet gras groeide meer spaarzaam en de plekken zand en de ruweboschjes ■naakten liet landschap woester. Dicht bij was een stuk drijfzand, waarvoor ik gewaarschuwd was. Mijn goede luim werd plotseling verstoord toen ik naderde tot deze treurig er uitziende plek, die een halve woestijn geleek in vergelijking met de heerlijke streek, die ik pas was door getrokken. Deze stilte was angstaan jagend. Geen vogel vloog over de angstige, doode uitgestrektheid van drijfzand, die, besloten in een groot rotsachtig bassin, er onheilspellend uitzag. De toppen van de twee masten van een klein schip, dat bij hoog water op het zand was gezet kon men nog zien boven liet zand, waarin ze lang zaam wegzonken. Het was alsof de dood in de lucht hing. Plotseling schoot me een stoutmoe dig, dwaas denkbeeld te binnen. Bijna tegen mijn eigen wil verliet ik den stevigen strandgronii en klauterde over de rotsen op het drijfzand aan. 'tis maar om eens te probceren, zoo maakte ik mijzelf wijs met een onzinnigen lach, waarin niets vroolijks was. Een noodlottige invloed scheen mij erheen te trekken: ik voelde, dat mijn voeten begonnen te zinke.i in het zoo losse, droge, fijne zand. Ik wilde alleen maar den masttop van dat schip aan raken, zei ik tot ine zelf, en zou dan lerugkeeren om Ie kunnen zeggen, dal ik eenmaal op het drijfzand geweest was. Terugkeeren Ik zou het niet hebben kunnen doenLangzaam, maar zeker bij eiken stap voorwaarts zonk ik dieper en werd angstiger, maar tevens koppiger. Alleen maar even den mast aanraken, scheen iets mij toe te roepen. Plotseling deed een schreeuw, die langs de kust en ver over zee scheen te trillen, mij verschrikken. Het was slechts de avondkreet van een ooruil, maar ik was daarna niet in staat de onuitsprekelijke angst over het onder nemen van iels onmogelijks van mij af te schudden. Ik keerde om en haastic mij zoo snel ik kon terug, Snelheid was ook noodzakelijk, want ik had daar niet op gelet, maar het getij kwam op en de zee had bijna de smalle streep wit zand bereikt, dat de vaste kust afscheidt van het drijfzand. En lot mijn ontzetting zag ik, dat helgeeu eersf poederachtig, fijn zand gesvecsf was nat begon te worden, een dikke aan elkaar hangende massa, die in weinige minuten kon veranderen in zachte dikke golven, die geen steun voor den voet meer boden en ook geen kans op behoud overlieten, zelfs voor den besten zwemmer. Hier zou ik mi als een vlieg in stroop mijn dwaasheid boeten. Ten laatste echter, na een wanhopige en bijna hopelooze worsteling stond ik weer op den vasten landbodem van de Zeestraat, waarover kleine golfjes speelden. Toen ik omzag bemerkte ik met huivering van angst, dat de ge- heele oppervlakte van het drijfzand reeds blank stond. Een oogenblik later zou ik reddeloos erin gezonken zijn. Ik knielde in het zeewater en zei een uit het hart komend gebed, want werkelijk zou alle mcnschelijke hulp vergeefs zijn geweest. Toen stond ik nog een oogenblik stil met kloppend hart om te zien naar da» toonecl van dood en verschrikking. Het was werkelijk moeilijk om zich voor te stellen, dat 't mooie Albany met zijn vriendelijke menschen en aardige woningen slechts drie mijl ver was. Ik voelde me zoo moe en ontdaan na mijn ontsnapping uit het drijfzand, dat ik enkele schreden landwaarts deed, struikelend over bosjes ruig gras en struiken, om een plaats te zoeken, waar ik kon rusten en weer op krach ten komen voor de wandeling naar huis, want ik had nu geen zin meer te gaan visschen. Maar het was hier alles stug gras, plekken zand en lage struiken, een waardige inleiding tot die verschrikkelijke doodsvlaktc. Het was dus niet aanlokkelijk en ik keerde mij om ten einde terug te keeren. De zon begon nu snel te dalen en in het water teekenden zich lange roode strepen af. Toen ik terug ging ont moette ik een paar zwarte slangen, die naar de landzijde gleden en ik stapte op zij oin ze te ontwijken. Nu merkte ik een eigenaardig sissend geluid, dat zee en lucht scheen te ver vullen. Wat was dat Ik bleef stilstaan en luisterde. Het kon niet 't suisen van den avondwind of het kabbelen van het water zijn. Het was iets anders. Wat was die zwarte schaduw, die zich voor me op den grond snel voortbe woog? Toch niet een gevolg van de invallende duisternis, want het bewoog zich. Het geluid werd nu sterk en duidelijk en scheen te komen uit die bewegende schaduw. üoedc hemelPlotseling bemerkte ik, wat die schaduw was. Het was een heuschelijk leger van slangen en het geheimzinnig geluid, dat ik hoorde was hun gesis. Ik was op de broed plaats der zwarte slangen, die vrccsc- lijke cobra's van West-Australiit, wier beet den dood beteekent. ik had van deze plaats hooren verhalen, maar had er nooit veel geloof aan geschonken. En nu was het alsof de afschuwelijke dieren bij duizenden over den grond verspreid waren en alle in mijn richting kwamen Met een kreet van schrik keerde ik om en vluchtte, wetend, dat mijn leven afhfng van mijn snelheid. Achter mij volgden dicht die afschu welijke reptielen, groote monsters van ten minste twaalf voet lang, aan het hoofd, wier oranjekleurige lichamen als golven naderden. Blijkbaar wilden zij wraak nemen op den indringer in hun ge liefkoosde eenzaamheid. Hoe was hef mogelijk geweest, dal ik het geluid niet had herkendHet gesis der woe dende kruipende dieren, die toch altijd kwaadaardig zijn, klonk mij nu in de ooren als een doodelijke bedreiging. Ik vluchtte naar de kust en vloog meer dan 'k liep, slechts een enkele maal omkijkend, waarbij ik zag, dat de slangen mij nog altijd achtervolgden, nu eens een zwarte dan een oranje massa vertoonend, naarmate van de kronkelingen hunner lichamen, die met wonderlijke snelheid zich voortbe wogen. Ik schreeuwde onder het loopen, want ik was mijn zenuwen in het ge heel niet meer meester en het gezicht van en de gedachte aan mijn verschrik kelijke vervolgers maakten mij krank zinnig van angst. Het was gelukkig, dat ik riep, want toen ik een bocht van het strand om liep trok ik de aandacht van twee inboorlingen, die ver iu de golven waadden om visch te vangen. Toen zij het gevaar zagen, waarin ik mij bevond, liepen zij op het strand toe, en, ieder een arm grijpend, trokken zij me mee door de golven naar dieper water; daar ik geheel buiten adem was en bijna bezwijmde, ondersteunden ze me en zwommen langzaam naar ecu zandbank, die boven water uitstak. Gij een veel groot gek! zei een mijner helpers, toen ze me als een hoop zeewier, uitgeput en druipend op het zand wierpen, Groot dwaas! zei kalm de ander, Zwart volk niet gaan als slangen thuis zijn. Slang wil avondect. Ik bleef liggen en kreunde bij de herinnering aan dit vrecselijk avontuur. De inboorlingen keken me een poos aan en gingen daarna weer in zee om kalm verder te visschen. Ik houd van de Zwarten van Wesl-Anstraliü; het zijn beste kerels en dikwijls denk ik er niet een huivering aan, wat mijn lot zou zijn geweest als zij mij niet bijtijds te hulp waren gekomen. Plaatselijke Berichten. Hilversum. Naar wij vernemen heeft de burgemeester onzer gemeente, de heer J. C. UQIclier, eervol ontslag uil zijn functie aan gevraagd. Woensdagnacht is in de Kerkstraat in den winkel, waar voorheen het tiliaal gevestigd was van de firma Levy, de huis der water leiding gesprongen. Een groole hoeveelheid water ontsnapte, zoodat het gchcclc huls van hoven tot beneden van hel water te lijden had. Daar de eigenaar van het huis niet in deze gemeente woont en men niet in hei huis kon, duurde het zeer lang eer een en ander weder in orde kon gebracht worden. Het dochtertje van F. liouthiiijzcn, dat 3 weken geleden door het spelen met lucifers ernstige brandwonden bckwain, is in de R.-K. Ziekenverpleging na een ver schrikkelijk lijden overleden. Zondagavond had in liet gebouw der R. K. Werkliedenvereniging eene soiréc plaats, uitgeschreven door liet fanfarecorps „Leo" en de zangvereniging „St. Caecilia," onderafrieelingen van de R. K. W. V. De ruime zaal was geheel gevuld, en nadat de heer Itossink, voorzitter van „Caecilia," met n kort v d de a Bussum. Bij de lotclingcn, die bezwaren inbrachten tegen de gehouden loling voor de militie is van den Raad van State bc- -richt onlvangen, dat zoo noodig tot 10 Jan. gelegenheid bestaat tot het indienen van nadere inemoriEn en bewijsstukken, terwijl tot 9 Januari gelegenheid bestaat ter secre tarie van den Raad van Stale de stukken in te zien. Naar wij vernemen, zal de be hartiging der belangen van de lotclingcn worden opgedragen aan Mr. W. Francken te 's-Gravenhage en aan A. Francken alhier. Met de Kerstdagen zijn in onze ge meente twee jonge mannen uit Duitsehland teruggekeerd, die zich door de sclioone voorspiegelingen van een werver hadden laten vertokken derwaarts te gaan. Voor eigen rekening naar Brcmerhavcn getrokken, konden zij daar wei aan 't werk gaan, doch moesten beginnen met 5 A 0 weken te wer ken zonder loon tc ontvangen, 't welk werd ingehouden ter vergoeding van hun te ver schaffen materiaal, enz. Zij troffen daar eenige ingezetenen van naburige gemeenten, voor namelijk lluizers, aan, die allen zóó klaag den over de wijze, waarop zij daar moesten leven, dat zij zelve hcslolcn terug te keeren. Hun geld was evenwel op en zoo trokken zij te voet van Brcmerhavcn op Holland aan. Vier dagen hebben zij gcloopcn zonder ander voedsel dan liallgcrottc appelen, die zij under de hoornen langs den weg vonden en waarvan zij de heste stukken nfhaptcn. 's Nachts sliepen zij onder afdakjes en der gelijke. Reeds dicht nabij Clccf gekomen eenmaal werk hebbende en thans hier zulks niet kunnende ktijguu, keerden zij lieden weder naar Duitsehland terug. Zij raden evenwel een ieder aan zielt niet te laten verlokken door de scltoone praatjes van wervers en slechts dAn naar Duitsehland te gaan, wanneer zij op een plaals kunnen komen, waar zij bekenden aantreffen. De onbekendheid der meeste werklieden met de Dultschc taal is het grootste struikelblok om werk te vinden. Overigens zijn, waar werk is, de lootten over 't algemeen goed. G. en E. l'uttcn. Jongelingen in deze gemeente, geboren in het jaar 1888, moeten ingevolge de mlliticwet, zieli in de maand Januari a.s. laten inschrijven voor de loting der Nationale militie. Voor het ontvangen van de aangifte zal meer bepaald zitting worden gehouden op Donderdag 17 Jan. a.s. voorm. 10 uur. Harderwijk. Door Burgemeester en Wet houders is. met ingang van I Januari it 2cn ci ie hoe - Bij de gehouden aanbesteding van de onderhoudswerken der gemeente in 1907, is ingeschreven voor perceel I timmerwerk: door H. E. H. Koopscn f421,-, Wed. W. II. van Werven 1419.-, B. Smink 1397,22; perceel 2 metselwerkC. Kok C.G.z. f529.50, J. U. Raaijen f513, - perceel 3schilderwerk: II. J. Knaap f467.50, A. Kappers f332.-, perceel 4, ijzerwerk: H. Kltiijver 1130.25, perceel 5 lood- gieterswerkW. Gakes f255,—. per ceel 6 stucadoorswcrkJ. G. Raaijen f262,-, C. Kok C.üz. (228,60, D. Poel f 174, perceel 7 houtwaren: H. E. H. Koopsen f204,-, wed, W. If. van Werven f204,—, B. Smink, f 197,44. 1 (Aan de laagste inschrijvers zijn de leveringen gegund. Nnardcn. De uitvoering, gegeven door de looneelverceniging Eensgezindheid, om afdeeling der R. K. W. V. St. Joseph uitstekend geslaagd. In de pauze werd i het R. K. zangkoor op zeer verdienstel wijze eene Kerst-cantate ten gehoorege hra l-aren. Door een onbekende oorzaak stond Dinsdagavond omstreeks 6 uur bi in het huis van den aannemer L. van V gerden, en in korten tijd stond het percci lict)tc laaie. Spoedig bleek, dat van liet I niets tc redden viel, 't is dan ook geliei asch gelegd. Aan de brandweer is het ee gelukt een belendend liuis met riet gei en door meerdere gezinnen bewoond behouden. De bewoners van de verhit woning waren bij familieleden. Verzckc dekt de schade. BURGERLIJKE STANDEN. Gemeente Nijkerk. Geboren: Gcrrit, z. van Flip v. Zoeren en Teunisje v. Wilécnburg. Klaas. z. van Klaas Nleboer en Gorritje Frcderiks. - Maria, d. van Gcrnrdus tacobus Scheitel en Gcrrltjc Niebocr. - Fcnna Hendrika. d, van Anthonie Gulikcr en Hendrika Blool. - Andrics, z. van Cornelis v. Soeren en Elbertje v. d. Akker. - Evertje, tl. van Hcrinanus Hannsen en Geertje v. d. Brink. Overleden: Maartje Haverkamp, 17. d. - Anna Greevink, 83 j., wed. v. Rut van 'I Hoog. - Tennis Beitel, 64 j., - Everlje Dijk huizen, 42 j„ gch. m. Gerril v. Dusschotcn. Gemeente Hoevelaken. Overleden: Jan Hendrik Brouwer, elf. m- Gemecnte Naarden. Geboren: Tom, t. van D. T. Tersteegcn H. S. M. Goedkoop. - Gijsbcrtus, z. van J. de Groot en G. dc Gruot. - Johannes en Hendrika., z. en d. van W. de Bruin en H. van de Hoef. - Cornelia, d. vail J. Doorn en P. Westland. Getrouwd J. Westerink en t. Lnokmnn. - M. J. Vcroudcu en J. van Olegcin. Overleden Frans Voiieuhroek. i nt. - Carolina Ides, 72 j„ ongeil. Gemeente Blaricum. Gemeente Hilversum. Geboren Bankje, d. van K. Buwalda en R, Tuin. - Lammert, z. van H. Krcuiiing en A. F. Pot, - Elizabeth, d. van 1.. Pel eu M. van Bcusckom. - Jan, z. van II. Albcrtsma en >1. van Zuidam. - Teuntje. d. van W. van den Brom en A. Walet. - Mathildc, d. van J. Bartels en N. Frankfort. - Gerardus Cor nells, z. van B. Fokker en J. A. Davelnar. - Willem, z. van Th. Wouters eu A. E. van Midden. - Cornelis, z. van C. van Velsen en G. van Koutrik. - Boas Johannes Chrisliuait Walraven, z. van B. J. C. W. van der Kloes en J. Peet. - Jan, z. van W. van Hillcn en A. van de Kuljt. - Theodortis llendrikiis Bcr- nardus, z. van W. Tabak en W. Dreuning-- Wilhelmus Cornelis, z. van Veen en II. M. Hoogcrs. - Antje, d. van C. Langelaar en A. Rencs. - Anluiifus Martinus, z. van II. M. Tcrlien en A. B. Ileiidrikson. - Carolina Mat- garctha Johanna, d. van F. W. Balke en W. T. Kramer. - Everardus Aiithonius, z. van J. (Overleden: W. Heertje 13 j. - E.J.Hout- htiijzcn. 3 j. C. van der Poel, 53 j„ eehlg. van G. Vreedcvcld. - J. J. Schogt, 57 j., r' i ci,„ii„ a P Hulsli"' 71 r, 71 Gemeente Bussum, - Johannes Marines, z. van n. van nenncs en A. Doorn. - Nccltje d. van A. Sikking en A. Schellingen. - Nico, z. van N. II. v, d. Kolk en A. H. Verdooren. Wilhelmus HcndriCuS, z. van tl. W. Rciiscr eu A. M. Schothorst. - Cathnrina, d. van Z. W. v. d. Heijden en C. M. van Coolcn. - Gijshcrthn Isabella Maria, d. van 11. Splint en If. C. Bus. - Chathcrina, d. van P. Spaans en A. P. Dolman. Gemeente Baarn. Geboren Johannes Frauciscus Maria, z. van H. J, Polman en P. A. M. Madlcncr. - Harry William, z. van A. Eijkelboom en S. Jarvis. - Aarije. d. van H. Wegeril en J. W. Strielman. - Cornelis Hendrikus, z. van A. Scheel en J. Hilhorst. - Tcunis, z. van H. Pas en A. W. Schouten. - Gcrrit, z. van J. Ende en A. van de Haar. - Adriaan, z. van A. Ruitenbeek en M. van Woudenberg. Ondertrouwd-. G. Breunesse en W. van de Meent. Advertentiën. D^~ Laat uw MEUBELEN degelijk en netjes in orde brengen bij C. W. HOL, MEUBELMAKER, Westsingel, hoeK Kleine Spui. STOOMDRUKKERIJ „DE EEMBODE" Langegrncht 13 Amersfoort. VOORHANDEN in zeer ruime keuze. WEDEROM VERKRIJGBAAR Aanbevelend, LANGESTRAAT 43 TELEPHOON 34. VRUCHTENSAPPEN, WIJNEN, LIMONADES en JAMS te ver- koopen, is de eenige manier om den omzet in die artikelen te VERDUBBELEN. kX" N. V. Stoomvruchtensapfabriek v.h. Joh. Stokhuyzen.

De Eembode | 1907 | | pagina 5