Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 1. Zaterdag 6 April 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanden. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenten e avond voor 4 uur aai De koning heeft hetbesluitgeteekend, waarbij het parlement ontbonden wordt en de kiescolleges voor de Kamer van afgevaardigden op 21 April en voor den Senaat op 5 Mei bijeengeroepen wordenhet besluit bepaalt verder, dat de zitting van het nieuwe parle ment op 13 Mei zal geopend worden. Nu de pogingen der liberalen om het schip van Staat te besturen hope loos bleken, heeft de nieuwe minister president Maura, den koning voorge steld de Kamer te ontbinden, aan welk verzoek gevolg is gegeven. Maura stelt zich voor daarbij een conservatieve meerderheid te verkrijgen, waaraan niet getwijfeld wordt. Zondagmorgen te 10 uur heeft te Rappalo een samenkomst plaatsgehad tusschen den Duitschen Rijkskanselier Von Biilow en den Italiaanschen mi nistervan Buitcnlandsche zaken Tittoni. Ofschoon deze samenkomst niet ge zocht was om politieke beweegredenen, heeft toch het gesprek gcloopen over de vraagstukken van buitenlandsche politiek, die thans aan de orde zijn. Daarbij is geconstateerd, dat er een volledige overeenstemming heerscht in de meeningen van beide staatslieden. De samenkomst eindigde te half 12 en werd gevolgd door een déjeuner, door minister Tittoni aan vorst en vorstin Von Billow aangeboden. Des avonds bood de rijkskanselier aan Tittoni een diner aan. De beide staatslieden hebben na hun onderhoud een verklaring doen publi- ceeren. die als volgt luidt: „Een langdurig en vriendschappelijk onderhoud heeft heden plaats gevonden tusschen prins Biilow en signor Tittoni. Ofschoon geen politieke aanleiding bestond voor hun onderhoud, was het niet dan natuurlijk, dat de politieke kwesties, welke op het oogenblik van internationale bcteekenis zijn, hel onder werp van de besprekingen zijn geweest. Uit dit onderhoud bleek, dat tusschen beide staatslieden volkomen overeen stemming en gelijkheid van inzichten bestaat." De te Rome verschijnende Tribuun, welk blad met de Italiaansehc regeering in nauwe betrekking heet te staan, meldt nog, dat Tittoni zich niet heeft laten afbrengen van de beperkingen, door zijn land gemaakt, in verband met de goedkeuring door Italië, inzake de inbehandelingneming van Engelands voorstel tot beperking der bewape ningen. Het publiceeren der in beslag ge nomen papieren van Mgr. Montagnini, dat aan de anti-clericalen wapens in de hand zou geven ter bestrijding van den H. Stoel, brengt voor hen een heele teleurstelling. De „Figaro", die reeds met de publicatie der papieren begonnen is, voor nog de commissie, die belast is met 't onderzoek der pa pieren met haar werk is kunnen ge reed komen, toont met de stukken daghelder aan, dal allerminst, het Va'ticaan een beschuldiging kan worden gemaakt van aansporing tot oproeren verzet, dat toch de voornaamste aan leiding was, waarom men de papieren in beslag nam. De gepubliceerde stuk ken zijn niets anders dan persoonlijke aanteekeningen en opmerkingen van mgr. Montagnini, die alleen maar zijn persoonlijke overtuigingen en meenin gen weergeven. En tot het bereiken van dat simpele resultaat, heeft m'neer Clemenceau zich tot voorwerp van spot gemaakt van de heele Europeesche diplomatie. De Fransche regeering begint in 't nauw gebracht door eigen vrienden. Zaterdag werden namelijk de Parij- sche muren beplakt meteen „Open Brief aan den heer Clemenceau." Het Cen trale Comité voor de verdediging der vakvereenigingsrechten van staatsbe- zoldigden verzet zich daar met heftige woorden tegen het wetsontwerp be treffende die rechten! „Nooit zoo heet het zullen wij de geldigheid erkennen van een verbintenis, die onze vrijheid zou weg nemen. Maar, het behage al dan niet aan den heer Briand, oud-kampioen voor de vakvereenfging, en aan den heer Viviani, die vóór de laatste ver kiezingen warme artikelen heeft gepu bliceerd ten gunste van devereenigings- rechten wij zullen dit ontwerp nooit goedkeuren." Algemeen beschouwt men dit plak kaat als een uitdaging van de regeering door ambtenaren. Het recht van staking te kunnen aanwenden, overal, in aller hande takken van staatsbedrijf, zooals de electriciteits-beambten het hebben gedaan ziedaar het streven. Ook de onderwijzers willen stakings recht hebben! En in theorie is Clemenceau het Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. TEGEN DEN AEGEMEENEN DIENSTPLICHT Het is waarlijk niette verwonderen, dat zich eindelijk een Vereeniging heeft gevormd tot bestrijding der plan nen van algemeencn dienstplicht of uitbreiding van het contingent, welke in den laatsten tijd op drieste wijze op den voorgrond werden gedrongen. Of die Vereeniging nu tijdig voor het voetlicht treedt kunnen we veilig in 't midden laten, wijl het ons niet om bijzaken maar om de hoofdzaak is te doen. En van die zijde beschouwd is de oprichting dier Vereeniging een kloeke daad, een zeer verdienstelijk werk, dat steun verdient van allen, die aan het steeds grooter offers eischend miiitairisme met kracht wen- schen te weerstaan. De Statuten met een oproeping en bijlagen zijn in 't laatst der vorige week verspreid en daaruit verneemt men tevens, dat in vier dagen meer dan 10,000 betuigingen van adhaesie reeds kwamen. De Voorzitters der afdeclingen zullen te Utrecht vergaderen om de statuten vast te stellen, lutusschen hebben de oprichters in de volgende circulaire het streven en doel der Vereeniging op voortreffelijke wijze vertolkt. Men oordeele M. M. liet naderend gevaar van algemeencn dienstplicht doet zich in den laatsten tijd op verschillende wijze kennen. Er wordt op afschaffing der loting aangedrongen en daartoe bij onze hooge staatscolleges gcrequestreerd. Minister Staal en zijn helpers spraken bij de behandeling der begrooting van Oorlog voor 1907 met zooveel woorden uit, dat met hunne verdediging van een volksleger de eerste stap werd gedaan naar veralgemeening van den dienstplicht. FEUILLETON. De zwarte Vorst. Een verhaal uit den Russisch-Japaansehen oorlog. 2) De schildwacht deelde den reeds nieuwsgierig wachtenden kapitein thans mede. dat hel hem al een tijd geschenen had, ais sloop er iemand in zijn nabijheid. Eindelijk had hij den kerel gesnaptvermoedelijk wilde deze trachten ongezien door de schildwachten- linie te sluipener scheen hem bijzonder veel aan gelegen te zijn, daar hij ook nog terstond, nadat hij gegrepen was, de schild- vuerende officier was. Kapitein Sassurefl keek den gevangene scherp arn deze maakte bij den eersten aan blik don indruk zeer listig en geslepen Ie zijn, ofschoon hij in zeer onderworpen houding en met haast domme, onnoozclc trekken daar stond, en niet goed begreep, wat dc schlld- Wat doe jc om dc legerplaats Ie sluipen, schelm," snauwde de kapitein hem loc, „je Moedig nnlwoordde de Koreaan„Neen, groole heer. Mika-schim is geen schelm, geen spionMika-schim mecnl hel eerlijk mei den armen Russischcn soldaat I" has pelde hij. „Houd op inel jc kletspraatjes I" viel hem Van nu af dient tegen dit streven Iront gemaakt. Oorlog en Marine zijn vraatzuchtig, overzndigbaar. Hun begrooting is sedert 1867 meer dan verdubbeld. Oorlog en Marine eischen in 1907 44.597.810 van de 185.971.000gulden: dat is 24 pel. van alle inkomsten. Van eiken gulden belasting 24 cent voor landsverdediging. Deze verzekeringspremie is hoog, is buitensporig voor ons land. Van heel Europa dragen wij na Frankrijk de zwaarste lasten per hoofd. En wij hebben niet eens de milliarden van 1870 betaald. Iedere verhooging van contingent en algemeenen dienstplicht zal de oorlogs- uitgavcii doen stijgen. Wel werd voorgespiegeld, dat de diensttijd kan worden verlaagd. Maar is verhooging van contingent of algeincene dienstplicht eenmaal aangenomen, dan wordt de diensttijd al heel spoedig verlengd. En al werd de diensttijd korter, dan willen wij aan de ouders vragen, wat is u liever: één zoon voor 8 maanden, of twee zonen voor 6 maanden aan de kazerne af te staan? Af te staan uit bedrijf, uit studie, uit betrekking, met al den nasleep van herhalingsoefeningen. Met of zonder blijvend gedeelte. De vrijwilligers worden nu reeds door verzwaring van dienst uit de kazerne gedreven. Miliciens zullen hun plaatsen moeten innemen; de persoon lijke lasten worden aldus verzwaard. Men streeft naar een volksleger, dat van een volksleger alleen don naam zou hebben, daar men alle zonen des volks in het leger wil inlijven. En de generale staf heeft uitgesproken, dat onze legersterkte voldoende is voor onze verdediging. Geen reden derhalve om legeruilbreiding, om algemeenen dienstplicht te verlangen of de loting af te schaffen, wat vroeg of laat tot legeruilbreiding leiden moet. Legeruilbreiding kan geen besparing zijn. Soldaten zijn duur. Er zullen meer kazernes noodig zijn. meer beroeps kader. meer hoogere en lagere officie ren, wier bezoldigingen en pensioenen de begrooting blijven drukken. Voor 1907 is er een geraamd tekort van 3' v millioen. Grootc werken, die de welvaart des lands en de draag kracht des volks zouden verhoogd). de officier geërgerd in de rede. „Waarom wou je weten, welk officier thans het bevel „Omdat ik oen gewichtige lijding heb voor „En wie is die officier?" „Kolonel „Ezel I" raasde de kapitein, „denk je. dat de kolonel velddienst verricht „Hoe kan ik dal welen!?" vroeg Mika-schim schouderophalend. „En wal is dal dan voor gewichtige tijding sprak de kapitein weer streng, nadat hij den Koreaan nog eens uitvorschcnd aange keken had. „Wie de moordenaar is der Russische sol- Verrast hoorde de kapitein dit en zcide toen tot den luitenant: „De duizend roebel hebben toch gewerkt Wat minder aanmatigend wendde hij zich nu weer tot den gevangene: „Dan behoef je niet naar den kolonel te gaandat kun je mij ook wel zeggen." „En het geld knipoogde dc sluwe Koreaan. „Mika-schim wil niet voor niets den verrader spelen Een vuistslag trof hem in 't gelaat. „Onbe schaamde schurk I" schreeuwde de kapitein. „Ben jc bang, dat ik je bedriegen zal Inderdaad had hij er zeker aan gedacht, den man naar den moordenaar uit Ie hooren, om dan zelf als de ontdekker er van het geld op te strijken. Tot zijn groote ergernis moest hij nn ondervinden, dat dc slimme blijven daarom achterwege. Voor invali diteitsverzekering is geen geld. En oorlog zou voor improductieven arbeid meer geld en meer nienschcn mogen vragen, niettegenstaande men genoeg leger heeft? Wie daartegen opkomt, sluite zich bij ons aan. De Nederlandsche Bond tegen Algemeenen Dienstplicht heeft ten doel, algemeenen dienstplicnt te weren, en te waken tegen overmatige verzwaring van militaire lasten. Reeds 'meer dan 10.000, waarbij zeer invloedrijke personen van allerlei stand en richting, zijn lid. Onze stem moet gehoord worden in heel Neder land en doordringen tot de Tweede Kamer der Stateii-Generaal. Het commando halt moet gegeven worden aan het departement van Oorlog. Tegen vermeerdering van contingent! Tegen afschaffing der loting! Tegen algemeenen dienstplicht! E. Adriaanse, secretaris, Roermond; Z. Th. J. F. B. baron Van Dordt tot Medler, burgemeester, DuivenJ. H. E. H. Geradts, burgemeester, Poster- holt P. J. Haazevoet, voorzitter Mili ciens-Bond, Amsterdam C. H. Hout- ackers, burgemeester, Heel en Panheel Th. J. H. Huijben, burgemeester, Horn A. Reijnders. burgemeester, St. Odiliën- berg J. A. van der Schoor, burgemees ter, BaexemS. Scheurs, burgemeester Grathemjlir. L. Ridder de van der Schueren, voorzitter van den Neder- landschen Boerenbond, Zevenaar; J. Truijen, voorzitter van den Liniburg- schen Landbouwbond, burgemeester, MeijelH. H. H. van de Venne, bur gemeester, Maasbracht. Uit de bijlage aan deze circulaire toegevoegd blijkt overtuigend, dat Nederland naar verhouding der be volking en in vergelijking met de andere landen van zijn grootte, ook voor zijn verdediging, zooals de Generale Staf verklaart, genoeg leger heeft. Of het daarom toejuiching verdient, dat een krachtig verzet wordt geor ganiseerd tegen het verderfelijk streven van hel militairisme is een vraag, die dunkt ons, zichzelven beantwoordt. BUITENLAND. lu Spanje moeten Kamerverkiezingen gehouden worden. schelm niet op zijn lukkebroodje inging. Mat» zijn hebzucht - hij verkeerde altijd in geldnood was nu eenmaal opgewekt. „Wacht maar," dacht hij, „ik zal jc jc rocbcltjcs wel afhandig maken." Met een luiden gil viel de gevangene op of hel uit vrees en onderworpenheid was, of dat hij zoo meesterlijk komedie speelde. „Qcnadc, mijnheer de kapitein," smeekte hij, „Mika-schim heeft het niet zoo kwaad ge meend, en Mika-schim is een arme drommel... Maar hij weet voor den groolen heer veel rijker huil dan deze armzalige duizend roebel, veel, veel goud," voegde bij er sluw aan toe. „Wat een lafaardsprak kapitein Sassurelf verachtelijk tot den luitenant. In werkelijkheid echter kon hij nauwelijks zijn ongeduld be dwingen bij de laatste opmerking van den Koreaan. „Ik draag u het bevel over, luitenant," sprak hij plotseling, „zeil zal ik den kerel naar den overste brengen." De overste ontving den kapitein met zijn gevangene terstond, al was het ook zeer laat. „Wie is de moordenaar mijner soldaten vroeg hij bnrsch. „De duizend roebel, mijnheer,was ook hier zijn eerste woorddaaraan moest hem blijkbaar wel veel gelegen liggen. „Ha, ha, wat een sluwe vogelspotte de overste hoos. „Geen penning voor wij den moordenaar hebben I Begrepen Dus Mika-sehiin kende geen anderen uitweg en hij bekende ten slotte „Vorst Hori-sek! op 't kasteel Lin-shoe." „Wat riep dc kolonel ongeloovig uit. „Een vorst Onmogelijk. Kan die zulke gruweldaden verrichten Mika-schim trok de schouders op en zeide: „Mika-schim zal het bewijzen. Dc vorst is een gruwzaam mcnsch, een duivel. Hij haat de Rushen en overvalt 's nachts met zijn ondcrhoorigcu de soldaten en doodt ze. Het bloedige tceken op hun voorhoofd, door zijn dolk gesneden, is zijn naam." De kolonel keek hem een oogenblik uit vorschcnd aan. „En gij weel, waar dit kasteel ligt?" „Nog geen twee mijlen van hier, kolonel." „Wee u, als gij liegtwaarschuwde Item de overste. Zich daarop tot den kapitein richtend, zeide hij: „Helman Sassuroff. wij zullen terstond pogingen doen om den vorst in bewaring te nemen, die kerel zal ons als gids dienen roep hem eens „Kolonel," viel kapitein Sassnreff item in de rede. „zoudt li mij het volvoeren van dit plan willen toevertrouwen Het was Item aan te zien, dat hem daaraan veel gelegen lagnatuurlijk lachte hem de rijke buit tegen, waarvan de Koreaan gespro ken had. Ietwat verwonderd keek de kolonel Item aaneven later sprak hij op beslisten toon„Goed, maar zooals gij begrijp), hebt gij met een gevaarlijk persoon te doen. Zonder twijfel heeft hij zijn spionnen ook wel hier, en daarom is het zaak voorzichtig te zijn, dat hij ons niet ontsnapt, en pas maar op, dat gij zelf niet in gevaar geraakt." „Ik zal alle omzichtigheid in acht nemen beloofde Sassnreff. „Goedneem een voldoende aantal sol daten mede, en mocht hij tegenstand bieden, dan schiet ge hem maar neer. Tot morgen ochtend I" sprak dc kolonel. II. Kapitein Sassuroff reed aan 't hoofd eener afdccling Kozakken door den pikdonkcrcn nachtdc Koreaan liep voor hem, en werd met overgehaalde revolver bewaakt, 't Was een zeer moeilijke marschKorea is een onherbergzaam land. bijna zonder wegen, een hoogst ongunstig terrein voor ruiterij. Vooral thans was dat het geval, nu men langs omwegen naar 't kasteel Lin-shoe sloop, om zich niet te verraden aan de rond sluipende spionnen van den vorst. Weldra drong men nu eens door wild struikgewas en bosch, dan weer door een spelonk in dc bergen, waar dc paarden meer dan eens tot aan den buik in sneeuwgaten wegzonken. Een ander maal leidde de weg door een stroom vol ijsschotscnzwijgend trok dc troep verder. Uit een wild bosch te voorschijn tredend, keerde Mika-schim zich tot den kapitein en zcide fluisterend„Opgepast, kapitein, wij Voor hen lagen, spookachtig, de zwarte muren van een uitgestrekt gebouw, veel op een kasteel gelijkendslechts een enkel klein venster in de benedenverdieping toonde licht. Kapitein Sassurelf liet terstond het kasteel omsingelen. Met een onderofficier en Mika-

De Eembode | 1907 | | pagina 1