Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 8. Zaterdag 25 Mei 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEMBIDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijk! f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentlën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenten en AdvertentiSn moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De Statenverkiezingen. liet laat zich aanzien, dal de strijd Itij de Statenverkiezingen niet minder lel zal worden gevoerd, dan de Kamerverkiezingen in 1905. Men moge dit betreuren, maar 't is nu eenmaal zoo. De jongste Kabinets-crisis, die daghelder bewees, dat die stembus overwinning der vrijzinnigen ons land heeft gebracht in een politiek moeras, zooals van die zijde zelf reeds erkend werd, heeft de gemoederen der linksche partijen geprikkeld tot een hoogte, die heel wat te denken geeft. Thans moet bij de Statenverkiezingen getroffen worden de anti-liberale meerderheid in de Eerste Kamer, welke aan de schommel-politiek van den oorlogs minister Staal, zooalsdieuitden boezem der partijgenooten werd gesignaleerd, niet heeft mee willen doen, en de begroo- ting van generaal Staal durfde wijzen van de hand. Voor deze stoutheid moet ze boeten. Over haar is van vrijzinnige zijde het doodvonnis uitgesproken, dat bij de Statenverkiezing moet voltrokken worden. Nu is een vonnis gemakkelijker te vellen dan uit te voeren en dat wordt ook van vrijzinnige zijde ingezien, 't Komt dus vooral op de middelen aan om te komen tot het doel. Alle linksche partijen vereenigd ten strijde te doen optrekken, zooals bij de Kamerver kiezingen in 1905, is dus de eerste voorwaarde, die van die zijde betracht wordt, terwijl het wachtwoord reeds gegeven werd. En aan die roepstem is gehoor gegeven. Uit de linksche partijen is reeds ondubbelzinnig te verstaan gegeven, dat bij de aanstaande Statenverkiezing die. zooals gezegd, een stormloop tegen de anti-liberale meerderheid der Eerste Kamer in zich sluit, deze partijen in gesloten gelederen zullen optrekken. En de .Nieuwe Courant" o. a. heelt reeds tijdig voor een wachtwoord gezorgd. Het schreef dezer dagen .In de tegenwoordige politieke om standigheden komt nu eenmaal elke stem van links, uit welke groep ook afkomstig, die zich aan de vrijzinnige samenwerking onttrekt, aan het reclit- sche bloc ten goede. .De vrijzinnige van onze kleur, die bijv. bij keuze tusschen een vrijzinnig democraat en een christelijk-historisch man, op den laatstgenoemde zijn stem zou uitbrengen, zou daarmede de .christelijke coalitie" versterken en helpen haar het roer weer in handen te geven. Niet politieke voorkeur voor een man of een partijgroep kan dus zijn stem bepalen die stem zou verder reiken dan hij bedoelde. „Dit moge niet aangenaam zijn het is onontkoombaar. De vrijzinnige, die, uit afkeer vau de antithese, thans rechts ging stemmen, zou de antithese-mannen versterken." Dus evenals in 1905zal bij de stembus de antithese, nnti-clericaal tegen cleri- canl, weer dienst moeten doen. Zelfs aan de sociaal-democraten zal de voorkeur moeten gegeven worden boven een Christelijk-Historisch man. Want elke stem van links, uit welke groep ook afkomstig, die zich aan de vrijzinnige samenwerking onttrekt, komt aan de rechtsche partijen ten goede, en dat moet tot eiken prijs voorkomen worden. Latende rechtsche partijen zichditvoor gezegd houden. Zich vast en krachtig aaneen sluiten is ook voor hen het eenige middel om met succes aan het dreigend gevaar het hoofd te bieden. BUITENLAND. De doopplechtigheid van den Spaan- schen kroonprins heeft met grootcn praal en luister plaats gehad. In de stoet bevonden zich de Spaansche kardinalen, de drie infanten, Alfons van Bourbon, Alfons van Orleans en Carlos van Bourbon. De pasgeborene, die vervolgens kwam, gedragen door de gouvernante, had aan zijn rechter zijde kardinaal Rinaldini, nuntius te Madrid, vertegenwoordiger des Pausen, die peter is, eu aan zijn linkerzijde de meier, koningin Maria Christina en koning Alfons. Dan volgden verschil lende hertogen en huogwaardigheids- bekleeders. Na het H. Doopsel ver leende de koning den kleinen kroonprins verschillende hooge ridderorden. Voor liet groene Erin heeft een ge beurtenis plaats gehad van groote be- leckenis. Zooals bekend is, verlangt Ierland „zelfbestuur" en heeft daarvoor siiuls jaren gestreden. Nu heeft de minister van Ierland een wetsontwerp ingediend, dat wel voor een deel aan de elschen van Ierland tegemoet komt, maar niet bevredigt. In het raadhuis te Dublin werd nu door de lersche nationale Conventie een buitengewone bijeenkomst gehou den om te beraadslagen en te beslissen over het lersche wetsontwerp van den minister van Ierland, Birrell. Zooövet- groot was de toeloop van belangstel lenden in deze, zéér gewichtige bijeen komst, dat vélen moesten worden teruggewezen. John Redmond, de leider van de nationalisten en afgevaardigde in het Lagerhuis, zat de vergadering voor. Verschillende redevoeringen "werden gehouden, waarin men het wetsvoor stel heftig afkeurde. Ook Redmond hield een gloeiende redevoering in dien geest. Zijn houding in het Lagerhuis eu die van de andere nationalisten, welke vóór de wet van Birrell gestemd hadden, verklaarde hij hierdoor, dat zij door hun stemming het lersche volk in slaat willen stellen om een oordeel uit te spreken over de wet. Voorts ontkende hij het bestaan van een bondgenootschap tusschen de Icrsch-nationalcn en de Engelsche liberaleneen dergelijk bondgenoot schap noemde hij onbestaanbaar, zoo lang de Engelsche liberalen geen home- rule zouden vooropzetten. Gelijk men verwacht had, werd daarop met algcmecnc stemmen ce'n motie aangenomen, waarin het wets voorstel van minister Birrell door liet lersche volk als onvoldoende wordt afgewezen. Alleen home-rule met een lersch parlement en een zuivcr-lersche regeering kan het volk van Ierland bevredigen Of het nu verstandig is in de gegeven omstandigheden deze concessie der Engelsche regeering af te wijzen, zal de tijd moeten leeren. De uitsluiting in de bouwvakken te Berlijn is Zaterdag begonnen. Ofschoon het juiste resultaat nog niet is op te geven, toch staat volgens het „Berl. Tageblatt" nu reeds vast, dat voor verreweg het grootste deel der in aan merking komende firma's verleden Zaterdag al hunne werklieden ontslagen hebben, zoodat volgens een oppervlak kige schatting thans 55.000 arbeiders zijn uitgesloten. Vele ongehuwde werk lieden zijn naar de provincie vertrokken. Sedert het eind van de vorige week hebben nog verschillende groote ver- eenigingen zich met het optreden van den bond van bouwondernemers in Berlijn en omgeving solidair verklaard. Dit is een feit voor de aannemers van niet geringe beteekenis. De werklieden hebben het ontslag kalm opgenomen, nergens is het tot rustverstoring gekomen. Het „Gewerbegericht", een soort van scheidsgerecht tusschen patroons en arbeiders, heeft een vergelijk aan genomen, waarbij den arbeiders een opklimmende loonsverhooging van 7 pf. per uur werd toegestaan, doch de 8-urige arbeidsdag werd geweigerd. De arbeiders weigerden echter hun goedkeuring te hechten aan dit plan. Op verzoek van den Duitschen Keizer zal een Japansch eskader een bezoek aan Duitschland brengen. De Mikado moet aan Wilhelms verzoek hebben willen voldoen om hem Ie toonen, dat het akkoord met Frankrijk en de voorgenomen overeen komst met de Ver. Staten niet tegen Duitschland zijn gericht. Uit Hamburg wordt gemeld, dat Dinsdagavond in eene te Altona ge houden vergadering van de georgani seerde zeelieden van Hamburg en Al tona, die door omstreeks 500 personen bezocht was. met algemeene stemmen besloten werd terstond met de staking te beginnen. De staking omvat het geheele dek- en machinepersoneel met uitzondering van de bemanning der visschersstoomers, der slcepbooten en der lichters. Bij het Pruisisch huis van afge vaardigden is een wetsontwerp inge diend om aan de regeering behalve den reeds goedgekeurden post op de begrooting, nog een crediet van 60 millioen te verleenen voor een verbin dingskanaal van Rijn tot Wezer. Het ontwerp eischt deelname van de Rijn provincie, Hamburgen Bremen in de kos ten, aangezien deze groot belanghebben bij het tot stand komen van het kanaal, daar de waarde van den grond door een dergelijke verbinding belangrijk zal stijgen. Aan het kasteel Neubabelsberg bij Potsdam wordt voor drie miilioen mk. verbouwd, om er een zomerverblijf voor den kroonprins en de kroonprinses van te maken. Het kasteel wordt dubbel zoo groot als het nu is. Een Berlijnsche rechtbank heeft een werkman, die op straat, terwijl de keizer in een automobiel voorbij reed, de tong tegen hem had uitgestoken, tot 9 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Ook uit Italië komen berichten om trent werkstakingen, waarbij bloedige botsingen zijn voorgekomen. In het gebied van Parma hebben 30,000 dag- looners het werk gestaakt. Ook in Tri polie wordt gestaakt. Het kwam in beide streken tot hevige gevechten. In Parma moest de cavalerie erbij te pas komen, toen de menigte den secretaris van de Kamer van Arbeid te lijf wilde. Dat er inderdaad een samenzwering tegen het leven van den Russischen Czaar was gesmeed, is officieel beves tigd. Op een interpellatie in de Doema door de rechterzijde ingediend ver klaarde minister-president Stolypin. dat in Februari 1907 de veiligheidsdienst in St. Petersburg kennis had gekregen, van de vorming eener vereeniging met het doel een reeks terroristische daden tot uitvoering te brengen. Opl3April werden 28 personen van die vereeni ging in hechtenis genomen. Tot dus ver heeft het onderzoek aan het licht gebracht, dat velen der in hechtenis genomen personen tot de sociaal-revo- tutionnaire partij waren toegetreden om een aanslag tegen den keizer te beproe ven en om gewelddadigheden tegen grootvorst Nicolaas Nikolajevitsj en Stolypin te begaan. De leden dier vereeniging hebben gepoogd het paleis FEUILLETON. 24 uren in gevangenschap onder de wilde Herero's. Uil don Daitsch-Zaid-West Afrlkaanschen oorlog io 1905. t) Onze compagnie lag tc Kariliib, en had in opdracht den van daar naarOkaltan- dja leidenden spoorweg Ie bewaken, opdat de in de bergen ronddolende, pas onlangs door Majoor von Estorff uiteengejaagde Heroro- henden niet tijdens den nacht nil hun schuil plaatsen kwamen om de rails op te breken. Die voorzichlighcidsmaatregel was noodzake lijk. want reeds tweemaal was dal gebeurd, and en munitie ontspoorde en later een met zieken en gewonden naar Swakopmond be stemde trein ternauwernood hetzelfde lol Karibib Is één der hoofdplaatsen van 'I land. Hel „stadje", volgens onze begrippen is hel een onbehaaglijk nest, ligt aan de helling van een uitgestrekte bergketen in 't dal, en is geheel verscholen in een woud i, palmen en cyprcsscn. Niet veel de richting Okahaudjn, verdwijnt al en 'l geheele dal is één reusachtig i Hij maanlicht maakt dit geheele la met die wille, kale steenmassa's, dei vail een ontzaggelijk kerkhof, en dc ufsveld. idschnp Deze eenzame weg lol aan den volgenden post, moest dagelijks tweemaal geïnspecteerd worden, een opdracht, slechts te vervullen door hem. die zelf de Afrikaansche zon op zijn hoold heeft voelen branden. Tijdens dezen rit van vier mijlen wordt er geen rust gehouden. Hoe zou dat ook kunnen Geen boom, geen buis in de nabijheid en mocht er al een schaduwrijk plekje Ie vinden zijn, want de lijd dringt, en na een rusttijd van twee uren moeten wij voor middernacht weer in den zadel zijn, teneinde voor zons opgang liet grootste gedeelte van den weg naar huis afgelegd te hebben. Het was twee dagen voor Kerstmis, loen onze afdceling - luitenant Sleffingcr ge commandeerd werd tegen vier uur 's namid dags op te marclteeren. De liootdeonducteur van den goederentrein, welke te drie uur van Okaltandja was binnen gekomen, had den bevelhebber meegedeeld, dat hij een paar dozijn van die zwarte vlegels, een mijl van Karibib verwijderd, gezien had. Dc kerels hadden op Item een zeer slechten indruk gemankt, zoodat hij het geraden vond, ze gevangen te nemen en 'I verdere verloop vau zaken af tc wachten. „Dat zott dan toch wel de grootste brutaliteit zijn, als de Herero's op klaarlichten dag van plan waren de spoorlijn te vernielen," meende onze kommandanl. „Maar, laten ze oppassen, ik zal den troep van luitenant Slcttingcr ver in plaats van als gewoonlijk 15, in den zadel en draafden weldra het dorp uit. Zulk een hitte tegen Kerstmis zal ik wel nooit meer beleven. Toen wij aan het station kwamen, wees de thermometer 34° in de schaduw, en dc barometer stond als gewoonlijk op „schoon". Dat waren we al gewoon. Gedurende de acht maanden, welke wij in 't veld waren, had het maar tweemaal geregend. Onze aanvoerder, luitenant Stclfinger, deed onderzoek, of er ook een trein van Okaltandja onderweg was, en toen dit ontkend werd, gingen we terstond voorwaarts. Vijf man en onze luitenant reden op den spoordijk en naast de rails en aan beide zijden draafden acht man langs het kreupel hout. Op deze manier was elke beschadiging der spoorlijn te ontdekken en tc herstellen met de meegebrachte werktuigen. Ik reed met mijn manschappen aan den linker kant. dus aan die zijde, waar de hoofd- conductcur het dozijn zwarten gezien meende te hebben. Scrgean riep I telfingcr mij hall >i n wij. it 21 it volgens den hoofdconducteur in de streek, welke Item verdacht voorkwam. Ga eens met uw troep op verkenning uit." Tegen dit hevel viel niets tc doen. Ik ging verkenning uil en drong voorwaarts in de eenmaal Ingeslagen richting langs den spoor dijk. Slechts met dc grootste moeite konden de arme paarden door het bijna overal uit doornachtige struiken bests,inde kreupelhout dringen. Niets verdachts was te ziende hoofdconducteur had gedroomd, of de zwarten hadden lont geroken en waren intijds ver dwenen zooals zij gekomen waren. Toen we zoo ongeveer een uur voorwaarts gerukt waren, liet de luitenant „verzamelen" blazen, en zonder eenig onheil voegden wij ons weer bij de anderen. Plotseling viel een schot in onze onmiddellijke nabijheid van de rechterzijde, dat het paard van onzen aan de spits van den troep rijdenden trompetter deed steigeren en het op de plaats dood deed neervallen. „Er op los I" riep luitenant Steffinger de op den rechter vleugel rijdende manschappen loc, trok zijn sabel en was op 't zeilde oogen- blik over den spoordijk. Spoedig echter werd dc galop der paarden onderbroken door een veld vol rotsblokken en een dicht struikgewas: 'I zou dwaas geweest zijn voor zulk een kleinen troep daarin te willen doordringen. Dit schot was weer een van die meester stukken van een geslepen vijand uit een hinderlaag, die ons reeds zooveel dappere officieren en manschappen gekost had. In dezen gevaarlijken toestand kon elk lang overleg op onzen ondergang uitloopen, daar wij nicl de minste inlichting hadden van dc sterkte onzer tegenpartij, die zich zoo uit- m unlenit achter dc rotsblokken verscholen had. „Rcchtsoml Keert I" kominandeerde de luite nant thans en weer ging het over den spoor dijk, om aan den linker kant dekking Ie hebben, „Afstijgen t" klonk het bevel. Wij namen de paarden bij den teugel en leidden ze wel duizend meter verder, tot wij buiten schot meenden te zijnnu konden wc eerst kalm overleggen. De omstandigheid, dat slechts één goed gemikt schot uit de hinderlaag gevallen was, deed ons bij de vechtwijze der zwarten tweeerlei veronderstellingen maken. Of't was Itun plan ons in 't kreupelhout tc lokken, teneinde ons daar gemakkelijk ie vernietigen, óf zij wilden ons waarschuwen cu tot een snellen terugtocht bewegen. Dan echter voer den zij zonder twijfel 't een of ander verkeerds in hun schild, wat ze zeker, voor wij ver sterking hadden gekregen, zouden volbrengen. Goede raad was duur. „Jongens," meende onze luitenant, „daar zitten we in een leelijk wespennest. Blijven wij hier en wachten af, wat de kerels voor hebben, dan kon het wel eens slecht niet ons afloopen en wij gedwongen worden een strijd op leven en dood aan te hinden geven wij hun echter hun zin en trekken terug, dan laden wij ons schande op den hals en laten hun vrij spel bij hun vorwenscht plan, welke verre strekking wij volstrekt niet ver moeden kunnen. Ik houd het daarom voor 't beste, dat het grootste gedeelte van den troep hier blijft en een paar uwer probccren naar Karibib terug Ie gaan. om versterking (c halen. Wie heeft den moed dit tc wagen 7" (Wordt vervolgd).

De Eembode | 1907 | | pagina 1