Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 10. Zaterdag 8 Juni 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEHIODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. VerschUnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanc Franco per post Afzonderlijke nummers. f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advortontiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Verkiezing voor de Provinciale Staten. Nog zelden hebben de onderschei dene politieke partijen zich zoo ijverig bezig gehouden met voorbereidende maatregelen te nemen ten aanzien .der te houden verkiezingen voor de Provin ciale Staten, als thans het geval is. Van liberale zijde is men reeds vóór maanden begonnen verzamelen te blazen sprekers traden op om in den brecde te ontvouwen van hoe groole beteekenis deze Statenverkiezingen zijn, en de invloedrijke liberale bladen hebben zich evenmin onbetuigd gelaten. Maar hierdoor zijn ook de anti-libe rale partijen wakker geschud en heeft de anti-liberale pers zich beijverd er op te wijzen, dat een felle strijd tins aan de stembus te wachten staat en daarom alle krachten moeten verzameld, om vast aaneengesloten, met kans op succes, den strijd te kunnen aanvaarden. Men kan dan ook gerust verklaren, dal de nauwere aaneensluiting der anti-liberale partijen, ook en vooral aan de beweging der tegenpartijen te danken is. Van vrijzinnige zijde is daartoe zooveel mogelijk bijgedragen, omdat de scheidingslijn tusschcn anli- clcricaal en clericaal alweer scherper getrokken werd. De verbonden liberale partijen hebben niet opgehouden te verklaren, dat, wat er ook moge ge beuren, bij de stembus geen enkele anti-liberaal, tot welke fractie ookbe- hoorende, genade mag vinden, en zelfs een roode broeder desnoods verreweg de voorkeur verdient. Daartegenover was dringend noodig een krachtige aaneensluiting der anti liberale partijen, die dan ook niet is uit gebleven. Een doorslaand bewijs daar voor wordt thans ook gegeven in het kies district Amersfoort. Zooals wij bereids vermeldden hebben de R. K. Centrale Kiesvereeniging, evenals de Centrale Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging en de Afdceling Baarn der Christclijk- Historische Partij tot candidaat gesteld de hecrcnD. P. Hamers, aftredend lid, Mr. W. J. van Beeck Calkoen, burgemeester van Bunuik, ter vervan ging van den heer Van Beeck Calkoen, die aan de beurt van aftreding was, doch niet meer in aanmerking wcnscht te komen, en voor de vacature De Beaufort. Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, burgemeester van Soesf. Deze candidaatslelling geeft een vol dongen bewijs van politiekcn tact en doorzicht. Hiermede toch werd de grondslag gelegd van een degelijke sa menwerking. Moge dit ook door de kiezers naar waarde geschat en be grepen worden. Nu men echter van de groote be teekenis der Statenverkiezingen ?1 meer en meer overtuigd is geworden, mogen we stellig vertrouwen, dat de katholieke kiezers (en volle zullen beseffen, dat een trouwe opkomst ter stembus niets minder is, dan een dure plicht. Men moge niet vergeten, dat de Provinciale Staten kics-colleges zijn voor de Ge deputeerde Staten en voor de Eerste Kamer. En omdat, na een volhardenden strijd, een anti-liberale meerderheid in de Sinten van Utrecht is gebracht, is het behoud dier meerderheid in de Stalen de ernstige taak, welke rust op de anti-liberale partijen. Daarom op Donderdag 13 Juni aanstaande eenparig gestemd op de heeren: D. P. HAMERS, Mr. W. J. VAN BEECK CALKOEN, Mr. C. J. W. LOTEN VAN DOELEN GROTHE. BUITENLAND. in eenc inededeeling over de werk plannen van de Engelsche regeering verklaarde minister Bannerman in het Lagerhuis, dat de rogecring had besloten geen najaarszitting te houden. Het wetsontwerp op den drankverkoop, dat in de troonrede toegezegd was. zal in den loop van deze zitting niet meer worden ingediend, maar zal in het volgende jaar het allereerst bij het Huis inkomen. Wat het wetsontwerp op Ierland betreft, wees hij op de ver werping van het ontwerp door de lersche conventie; hij zeide, dat onder deze omstandigheden, die door de re geering oprecht betreurd worden en voor haar eenc groote teleurstelling zijn, de behandeling van het wetsont werp geen verdere voortgang zou heb ben. Daarentegen heeft de regeering het voornemen een wetsontwerp in te dienen, strekkende om uit hunne hoeven gezette lersche pachters weder in hun vroeger bezit te herstellen. Met den oud-minister van Engeland, Jozef Chainberlain.dicin zake den oorlog in Transvaal zoo'n belangrijke rol heeft gespeeld, is het treurig gesteld. De Londensche correspondent van den Berl. Lok.-Anz. verhaalt, dat, vol gens mededeelingvan alle ooggetuigen, die hem in Maart van Dover hadden zien vertrekken en titan bijwoonden, het verblijf rijk aan Jozef Chamberlain geen gene zing heeft gebracht, maar dal hij zieker is teruggekomen dan hij is gegaan. Zelfs met behulp van krukken kon hij niet loopen en ook zijne armen kon hij niet bewegen. Zijne poging om aan de landingsbrug te Dover en het Vic toria-station de groeten van het publiek te beantwoorden, mislukte. Hij kon zijn hand niet hooger brengen dan bij den rand van zijn hoed en liet ze toen met een pijnlijk gebaar weder zinken. De aanblik van dien gebroken man, die betrekkelijk kort geleden lichamelijk nog zoo krachtig was, maakte op de toeschouwers een bedrocvenden indruk. Omtrent den opstand iu Zuid-China wordt uit Amoy het volgende gemeld: In een treffen van de rcgccringstroepen mei de opstandelingen halverwege Amoy en Swatow, zijn er 700dooden en gewonden gevallen. De rebellen trokken terug, maar men verwacht, dat zij weder aan den gang zullen gaan als de troepen vertrokken zijn. De op standelingen zijn goed georganiseerd maar slecht bewapender wordt niet geplunderd en de vreemdelingen onder vinden geen hinder. De oorzaak van den opstand is daarin gelegen, dat de ambtenaren geen rijst en meel hebben uitgedeeld in het district, waar hongers nood heerscht. De stad Tsjangtsjoe, ongeveer 50 K.M. van Amoy, is ook in opstand gekomende inwoners zijn op weg naar Amoy. Uit Oostenrijk komt een bericht, dat doet zien hoe ook daar naar eenheid onder de Katholieken gestreefd wordt. De Centrumsclub heeft n.l. volgens de „Reiehspost" het volgende commu niqué gepubliceerd „De op grond van het Katholiek-conservatieve program ge kozen rijksdagafgevaardigden uitBoveu- Oostenrijk. Stiermarken en Salzburg hebben na diepgaande beraadslagingen besloten tot de christelijk-sociale partij toe ie treden, met behoud alleen van de bestaande partij-organisatie en de vrijheid om in oeconomischc kwesties te stemmen naar goeddunken." Zondag vierde Z.H. de Paus zijn 72sten verjaardag. Een zeer groot aantal tele grammen van gelukwensch kwamen dien dag in het Vaticaan aan, o. a. zeer hartelijke telegrammen van keizer Wilhelm, keizer Frans Jozef, de konin gen van Spanje. Engeland en Portugal, en van president Roosevelt. Geen enkele bijzondere plechtigheid heeft Zondag in het Vaticaan plaats gehad. Na de H. Mis in zijn particu liere kapel te hebben opgedragen, ont ving de Paus kardinaal Ferrata, die hem 't rapport meedeelde betreffende de apostolische afgevaardigdendaarna gaf de H. Vader de gewone audien- De Fransche regeering hoeft de be grooting bij de Kamer ingediend en deze bewijst voldingend, dat Frank rijk niet reuzenschreden achteruitgaat. De begrooting voor 1908 wijst name lijk een bedrag aan van 3.853,875.591 francs; dat is 20 millioen meer dan de begrooting voor 1907, 141 millioen meer dan de begrooting voor 1906. De finaiicieele commissie van den Senaat heeft voor de verkiezing van een rapporteur den senator Gauthier, die aan de zijde van de regeering staat, laten vallen tegenover den oud- minister Poincaré, die een tegenstan der van de fiuancieele plannen der gcering is. Nadat echter Poincaré had verklaard, dat hij wegens de tegen- candidatuur van Gauthier om persoon lijke redenen de op hem gevallen keuze niet kon aannemen, trok Gauthier zijne candidatuur in. Daarna werd Poincaré, met algemeene stemmen tot rapporteur gekozen en nam de benoeming aan. In verband met het feit, dat de Senaat ook in de commissie zelve ecne meer derheid heeft gekozen, die tegen de financieele politiek van de regeering gestemd is, inzonderheid tegen de naasting van den westerspoorweg en tegen de inkomstenbelasting naar het stelsel-Caillaux, beteekent deverkiezing van Poincaré lot rapporteur een recht- streeksche positie nemen van de com missie tegen de regeering en hare finan cieele politiek. Zondag hebben de ontevreden wijn bouwers in 't Zuiden van Frankrijk te Nïmes een reuzenmeeting gehouden. Het aantal deelnemers aan de beweging bedroeg nu 200.000 man. De stoet was twee kilometer ongeveer lang. Het ontuig, dat men in Frankrijk Apaches noemt, wordt tegenwoordig steeds driester. Zondag heeft een bende een aanval gedaan op de leerlingen van een katholieke school te Parijs, die de H. Sacramentsprocessie te Dugny hadden bijgewoond en 's avonds in rijtuigen terugkeerden. De bende wachtte de rijtuigen op en bestookte ze toen met revolverschoten. Een jongmensch werd gedood, een priester zwaar gewond en nog twee jongens licht. De jongens ze waren een twee honderd sterk wisten vijf van de kerels te grijpen, de overigen ontkwamen. In de rij tuigen vond inen meer dan veertig kogelgaten en een paard werd ook nog gewond en moest afgemaakt worden. De Czaar van Rusland begint meer voeling te houden met de leden der Doema. Een en dertig Doema-afgevaardigden van de rechterzijde, waaronder de bis schoppen Eulogius en Platon, zoomede graaf Bobrinsky en Toerisjkewitsj, zijn Zaterdag in Peterhof aan den keizer en de keizerin voorgesteld. In de laatste dagen iiep weder het gerucht, dat de Doema zou ont bonden worden. In tegenstelling hier mede verklaart de Nowoje Wremja, in wier redactiebureau een broeder van den minister-president gezeten is, dat alle geruchten over de aanstaande ontbinding van de Rijksdoema geheel ongegrond zijn en dat men in Zarskoje- Selo heeft besloten, de houding van de linkerzijde in de Doema niet als aanleiding tot eene ontbinding te nemen. Het informatiebureau van het Rus sische ministerie van binnenlaiidsche zaken verklaart eveneens, dat alle ont bindingsgeruchten ongegrond zijn. FEUILLETON. 24 uren tn gevangenschap onder de wilde Herero's. Uil den Duitsch-Zaid-West Afrikaanschon oorlog in 1905. 3) Er gingen uren voorliij van gespannen verwachting. De glans der sterren verbleekte al meer en meer. In 't Oosten werd liet al lichter en lichter en plotseling was het helder dag, de ion verguldde de toppen der hoornen. Nu zag ik, dal ik legen een berghelling lag. Om mij heen was een weide, met een soort van bruin gras begroeid en van alle kanten was zij omgeven door een ondoordringbaar struikgewas. Een prachtige kudde runderen mij af stondententen' uit ossenhuiden. Ik bevond mij dus iu een legerplaats van rond trekkende Itorero's; ik schikte mij hopeloos Weldra kwam er beweging in de teuten. Een aantal vrouwen, vergezeld van morsige kinderen, kwamen voor den dag met mclk- miiauwlijks ij beun of zi mij imringdcu uil) nieuwsgierig, l-.r mui-lijk wezen le zien. Vcrechei- ne minuten keek ik de vrouwen nantoen aakte tk een toeken, dat ik wat drinken een oogenblik zagen zij elkaar vragend aan. en toen aanstonds heen ging. Daar kreeg ik den goeden inval mij hij de kinderen aangenaam te maken. Ik haalde met de linker hand mijn horloge uit den zak en hield het hen voor. Nieuwsgierig keken zij naar dit de moedigste hunner zijn oor tegen de kast bewondering. Daar kwam het Hcrcro meisje met een nap met versche melk aan, dien zij mij schuw op armslengte voorhield. Daar ik tol aan de knieën gekneveld was, was liet iiiij onmogelijk lilij op le richten en den nap aan te pakken. Dit scheen ook een reeds bejaarde vrouw, die overal glazen parels droeg, op le merken; blijkbaar had ik haar welwillendheid opgewekt, omdat ik de kiiule- zins hoos nam zij den nap uit de handen van het meisje, knielde neer, ondersteunde mijn hoofd en gat mij te drinken. Wal smaakte dal heerlijk! In lange leugen ledigde ik den vollen nap en daarmede kreeg ik weer nieuv.cn levensmoed. Ik wees op nihn boelen, dal zij ze los zouden maken, aan en niet tiaar. De touwen hieven vastzitten ze zond echter het meisje weer weg. eu toen zij terugkwam met den gevuldcu nap, zette zij mij recht, plaatste den nap op een veilige plants ouder mijn hereik en ging met de andere vrouwen naar de tenten terug. De vertrouwelijkheid der kleine bengels met mijn arm persoontje, nam zulk een hoogte aan, dat zij mij aan den lijve gingen visileeren. Zij onderzochten mijn spekzak en stapelden de beschuit, welke er in was, op, toen kwam mijn vcldflcsch aan de beurt, welker geringe inhoud aan rum ik slechts daardoor wist le redden, door ze snel uil le drinken, wat den jongen Hcrcro's bijzonder scheen te bevallen. Nu moest hel mijn patruon- tascli ontgelden, 't Scheen, dal de zich iildc gele hulzen bevindende blauwe booncn, die i vader: onhek ml waren, al ;siig weg en I efnste heiige r belang ill a een half u Herero te zien. Mijn arm, welke al meer en meer opzwol, deed mij hevige pijn, en even eens mijn voeten, waarin hel bloed bijn? niet meer rondstrooindc ten gevolge van de knellende touwen. Wat zou er met mij gebeuren Ik trok mi)ii liucd over de uugen en trachtte te slapen, doch te vergeefsch. Mijn zenuwen waren te zeer overspannen, mijn bloed bruiste door mijn aderen. Weer keek ik naar de tenten van ossenhuid eu bad ruimschoots tijd op te merken, dat de Iferero vrouwen voor haar woningen een vuur aanlegden en er vleesch boven braadden, aan een lang fjzer gestoken. Onwillekeurig overviel mij de gedachte: „Wacht maart Misschien morgen al steekt ge zelf ook aan bet spil en wordt door uw vijanden opge geten I" Doch daarop gaf Ik mij zelf ten antwoord„OnzinAl zijn de kerels ook wreede schelmen, mensclieneters zijn ze niet. Ze zullen u wel levend braden, doch niet opeten." Ti-gen^ den middag bemerkte ik, dat een de vrouwen meester mankte. Waren zij be vreesd, dat hun mannen, die zich den ge beden dag uivl hadden laicn zien, iets overkomen was? Aanhoudend liep nu de ccnc. dan weer de andere naar liet struikgewas, „Daar wallen zijn." dacht ik. „Ik wil wedden, dat Jurgas er iu geslaagd is Karibib te bereiken en versterking te balen. Dan zijn waarschijnlijk de zwarten van hun kamp afgesneden, of misschien wet geheel vernietigdanders kan ik mij hur. wegblijven niet verklaren." Weer gingen er twee uur voorbij en nog wachtte ik op bevrijding of op den dood. Tegen den avond kwam de oude Herero vrouw weder met een nap melk, ging voor mij zitten en begon mij door leekens uit te vragen. Zij wees op mij, hiel daarna de vingers in de hoogte en begon te tellen. Ik begreep haar, ze wilde weten hoeveel van ons er bij den overval geweest waren. Ik beduidde tiaar, dal wij met ons drieën waren. Deze inededeeling scheen haar te bevredigen. Zij stond op en liep met een waggelenden gang. de Herero vrouwen eigen, naar de overige vrouwen, waarop het geloop naar den zoom van liet bosch ophield. Daarop gingen zij met de kinderen om het nog smeulende haardvuur zitten, om de geroos terde stukken vleesch te verorberen. Mij noodigden zij echter niet uit om toe te tastenik moest mij met de melk tevreden stellen, mij door de menschlicvendhcid der oude vrouw toegewezen. Ook mijn' beschuit was verdwenen, daar de jeugdige Hcrero's de goedheid hadden gehad ze voor mij op te eten. (Word! vervolgd).

De Eembode | 1907 | | pagina 1