Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 13. Zaterdag 29 Juni 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. lOnnementsprjjs per drie n Franco per post Afzonderlijke nummers f 0.40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging' De Eembode. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor icderen regel meerf 0.05 CorrcspondcntiCn en Advertcntiën moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. WIJZIGIMG D1H POLITIEKE PARUIEN 'I Is waarlijk niet te verwonderen, dal de uitslag der Statenverkiezingen een groote verrassing bracht. De poli tieke partijen van links noch die van rechts hebben zulk een uilkomst voor zien. Staan eenerzijds de partijen als verbluft over de verliezen, die in limine gelederen geteld wordenanderzijds kan men verklaren, dat de stoutste ver wachtingen verre overtroffen zijn. Behoudens enkele bladen wordt ook door de liberale pers volmondig erkend, dat zij een pijnlijke nederlaag te boeken hebben. De gevolgen ervan worden evenmin onderschat. De „Nieuwe Ct.", o.a., den uitslag der herstemmingen in Zuid-Holland van de politieke zijde beschouwend, merkt op; „De zegepraal van de rechterzijde is dus niet alleen bevestigd, maar vertoont door den uitslag van gisteren zelfs een beslissend karakter, dat jaren lang een invloed op liet Staatsbestuur zal doen gelden, welke, in zijn geheel beoordeeld, door ons slechts kan worden betreurd en bestreden. .Voor het ministerie breken moeilijke dagen aan. Dat deze verkiezingsstrijd, die om de meerderheid van de Eerste Kamer ging, .langs het kabinet heen" zou zijn gegaan, in dien zin, dat de positie van de regeering na den uitslag van II en 21 Juni geen veran dering van ecnige betcckcnis zou hebben ondergaan, kan bezwaarlijk worden volge houden. Aan den anderen kant maakt de bestaande en door deze stemmingen niet gewijzigde getalsverhouding in de Tweede Kamer liet voor het ministerie uiterst lastig uil den thans verkregen uilslag de volle consequentie te trekken en de koningin voor dezelfde moeilijkheid te stellen als in Februari j.l. „Dit valt echter wel tc voorspellen tenzij het ministerie zich van nu af aan als een louter zaken-kabinet zal gedragen, ligt een crisis, wellicht gevolgd duor een Kameront binding, in een niet al te ver verschiet." Rondborstig wordt hier erkend, dat de uitslag een beslissend karakterdraagt. Met schijnbaar stevig vertrouwen was aangezegd, dat de Eerste Kamer zou worden oni gezet, maar de uitkomst der stemming draagt een ander karakter. De nederlaag van hut libera lisme is dus wel een pijnlijke geweest. En de beteekenis van de overwinning voor de Reclitsche partijen Itecfl een zeer diepen zin. De uitspraak der stem bus gaf krachtig te verstaan, dat ons volk verlangt bestuurd te worden volgens christelijke beginselen. De aanvoerders dor linksclte partijen vooral hadden den strijd in die richting ge dreven, getuige de meeting o. a. te Gnrinchem aan den vooravond der verkiezingen, waarbij zelfs een der spre- kersdcFranscliestaatkundeluildigde.De christelijke partijen waren dus gewaar schuwd. Vhm besliste uitspraak aan de stembus was dan ook, dat zij willen, dat in ons landsbestuur met de Christe lijke Openbaring rekening zal worden gehouden, dat de heilige wil Gods ook in de wetten, die ons volk tot richtsnoer dienen, zal geëerbiedigd worden. Nog een oorzaak van deze voor de Reclitsche partijen zoo heuglijke uit slag der stemmingen, vraagt de volle aandacht. Dc uitspraak der stembus heeft iets aan het licht gebracht, dat tot bizondere vreugde stemt, en wel het gewichtige feit, dat het linksche blok, dat zoo hecht aaneen gesmeed heette te zijn, begint los te laten. Van de oud-liberalen, voor de keuze gesteld tusschen een socialist of oen gematigd man rechts, zwenkten velen naar rechts bij logisch nadenken kwamen zij blijk baar tot de conclusie, dat zij, met zich te scharen aan de zijde der socialisten zich op een hellend vlak begeven, dat leiden moet tot revolutie en verderf. Deze gebeurtenis doet de voldoening over liet stembus-succes niet weinig toenemen. Ondanks het spel der leiders in Goriuchem, is de verkiezingsbewe ging uitgeloopen op eenc verschuiving van oud-liberalen naar de fractie De Savornin Lolt man en op eenc van unie-liberalen en vrijzinnig-democraten naar de groep Troelslra. Zoo wijzig', zich dc toestand. De tegenstelling „clcricaal tegen anfi-cleri- caal" begint te worden: de partijen van orde en gezag tegen de partijen van omwenteling en anarchie. BUITENLAND. In Portugal hebben bloedige onlusten plaats gehad. De regeering had de telegrammen daarover doen op houden, maar toch is nu genoeg be kend geworden. Over de bloedige tooneelen te Oporto beeft de Lissabon- sche correspondent van de „Daily Mail," het volgende gemeld Joas Franco, de eersle minister de dictator, noemt men hem be gaf zich daarheen om er te spreken en zijn politiek te verdedigen. Aan alle stations, die zijn trein voorbijreed, stonden tnenschcn en jouwden en floten hein uit. In Oporto hingen rouwvlaggen uit. Hij kon er niet hel woord voeren zijn stem ging in het algemeen gehuil verloren. Politie en soldaten moesten de vijandige menigte uiteenjagen. Er werd geschoten en er vielen een grool aantal dooden en gewonden. Honder den werden er ook gevangen genomen. 's Avonds toen Franco weer naar Lissabon terug zou keeren, was er bij het station weer oproer. De ruiterij reed op de menigte in en liet voetvolk schoot er op los. Het volk schoot met de revolver terug; een jonge officier werd doodclijk gewond. Op een plein in de buurt lagen rijen dooden en ge wonden, meest in de bcenen gewond. Verwoed werd er gevochten voor het Hötel d' Anglcterre, en Engclschen, die het uit het hotel aanzagen, vertelden den correspondent, dat het volk lang dapper stand hield, ofschoon het slechts steenen als wapenen had, tegen de schietende troepen. Vrouwen droegen steenen in haar boezelaars aan en vuurden de mannen aan. De grond lag bezaaid met gevallenen, maar ook onder de soldaten en van de politie waren er gewond. Republikeinen spraken elders het volk toe. Er werden barrikaden opgerichtde bouwstoffen haalde men uit de koffiehuizen. Den dag van de begrafenis der slachtoffers' was er algemeene rouw in Oporto. De bladen kwamen met dikke zwarte randen uit. De vlaggen hingen halfstok en rouwfloers was voor de ramen. Dien dag werd er weer op het volk geschoten. Uit Lissabon wordt nog gemeld, dat •president den Koning heeft voorgesteld strenge maatregelen tegen de onruststokers te nemen, doch de Koning weigerde hiertoe mede te werken Deze houding van den Koning maakte op de bevolking een uitstekenden indruk. Aan Wcensche bladen wordt daaren tegen uit Lissabon gemeld, dat de regeering dc afgezette burgemeesters van Lissabon en Oporto, wegens hel voeren van republikeinsclie propaganda in hechtenis heeft laten nemen. De koning onderteekende een besluit, waarbij aan tien minister-president machtiging verleend wordt leden van het ontbonden parlement, zonder vorm van proces te doen gevangen nemen. Door dit besluit worden 37 oud-afge vaardigden. leiders der republikeinsche beweging, getroffen. Een nader bericht uit Lissabon aan de Parijsche bladen meldt, dat oproeren tegen de regeering hebben plaats gehad te Braga,Villa Real en ViannadeCastillo. De soldaten maakten van hunne wape nen gebruiker moeten ongeveer 100 dooden en 600 gewonden zijn. De re gimenten te Oporte zouden ook aan 't muiten geslagen zijn. Duitschland heeft een minister crisis gehad, De Staats-secretaris Posa- dowsky heeft ontslag aangevraagd, en wordt opgevolgd do >r Bethmann-Holl- weg, titans Pruisisch minister van Binnenlandsche zaken. Verder treedt in plaats van Studt, den minister van Eercdienst.op, Holle, onder-staatssecre taris aan het ministerie van Arbeid. De opperpresident von Moltke zal tot het departement van Binnenlandsche Zaken worden geroepen. Studt had reeds lang het voornemen rust te gaan nemen, en ware wellicht reeds heengegaan, indien het al te stormachtig ongeduld der liberalen naar zijn heengaan, hem niet nog een poosje had doen blijven. Graaf Posadowsky stond ook reeds lang op de lijst der politieke morituri, schrijft de katholieke „Köln. Volksztg", wellicht minder als een slachtoffer der liberale aera, dan wel als een persoon lijk offer van prins Biilow, die Item niet kon vergeven, dat hij zijn plotse linge koerszwenking in December van het vorige jaar niet als zakelijk ge rechtvaardigd in ieder geval echter als gevaarlijk aanzag. Posadowsky was de ntan der sociale politiek, die daarvoor ook zijn steun zocht bij het Centrum. Met Posadowsky treedt de voornaam ste persoonlijkheid van het gezamen lijk ministerie af, de eigenlijke drager der sociale hervormingen, die hij met ongewone kennis en zeldzame arbeids kracht bevorderd heeft, een staatsman, die het grootste aanzien bij alle par tijen genoot, ook bij degenen, die zijn sociaal-politieke inzichten niet deelden. In het Zuiden van Frankrijk is het rustiger geworden, maar de gevolgen der onlusten zullen zich nog lang doen Sevoelen. Zaterdag werd inderhaast oor de Fransche Kamer de wet op de wijnvervalsching aangenomen. Of de bevolking in de wijndistricten daar genoegzaam mee gebaat zal wezen, zal de tijd moeten feeren. Eenige leiders van de beweging bevinden zich in gevangenschap, maar de voornaamste onder deze, Marcelin Albert, die men ook in gevangenschap waande, kwam Zondagmorgen geheel onverwacht te Parijs en is bij Clemenceau op audiëntie geweest. De minister-president bracht hem zijn gedrag onder de oogen en wees met strenge woorden op zijn zware verantwoordelijkheid. Clemenceau wilde Marcelin niet in zijn kabinet gevangen laten nemen speciaal liet hij aan den directeur van de sflreté weten, dat iemand, die uit vrije beweging naar Parijs gekomen was, dèèr niet mocht worden gevangen genomen. Na 't vertrek van Marcelin ging Clemenceau naar Fallières en hield een conferentie met de andere minis ters. Aan de journalisten, die Item ondervroegen, wilde hij geen aanwij zingen geven. Albert is des avonds, vergezeld door een redacteur, per auto weggereden naar Montpellier. De kalmeering der gemoederen is echter vooral te danken aan den bis schop van Carcassone, die aan de pastoors der parochies van Narbonne een schrijven richtte, dat grooten indruk maakte en zijn uitwerking niet heeft gemist. De vier departementen Gard, Hérautt, Aude en oostelijke Pyreneën, waarover de beweging der wijnbouwers zich uitstrekt, tellen te zanten cene bevol king van omstreeks anderhalf millioen zielen. Van de zuidelijke hellingen der Cevennes tot aan de Golf du Lion is de bevolking door deze beweging aan gegrepen en meer dan een derde der vertegenwoordigers van de gemeenten dezer departementen hebben hun ambt nedergelegd. Alhoewel echter de toestand in die streken minder gespannen is, toclt laat hij nog veel te wcnschen over. In cene vergadering van de comité's tot verdediging van den wijnbouw tc Argeliers is o.a. besloten, dat de door de Kamer gevoteerde wetten onaanneme- FEUILLETON. De toevlucht der zondaren. 2) Wal was liet dan toch, dat hem zoo .-a zijn moeder vervreemdde; eertijds toch waren zij een van hart en zin? Met diepe schaamte moest hij erkennen, dat het de verleiding was, voor welke hij was bezweken. Nog precies stond hetndeavond voor oogen, toen hij, op aandringen van zijn medc-studcnt üeorg Walter, met dezen naar een herberg in de voorstad was gegaan, waar de studenten bij elkaar kwamen. In '1 begin stond hem dat leven en rumoer tegen, docli allengs luid hij er genoegen in gekregen. Hij begon bier tc drinken, kaart tc spelen, te lachen om de (lauwe grappen zijner vrienden, korlont, liet duurde niet lang, of hij bevond zich op het hellend vlak, en verloor daardoor liet doel, dat hij als kind zich reeds had vuurgcstcld, geheel uit het oog, om priester Ie worden. Hij verwaarloosde zijn moeder geheel, en als niet alle teckcnen bedrogen dan scheen hij haar 'l hart gebroken Ie hebben. Plotseling overviel liet hem als een on metelijk verlangen, dat liet nog als I i. O. had die altijd geklonken, als zij dagelijks, ook toen hij reeds volwassen was, gevraagd had: „Clemens, beste jongen, heb je al gebeden Gebeden Och hemel, neen, dat deed hij al lang niet meer. Zou hij liet nog kunnen Zijn tanden klapperden koortsig, toen hij fluisterde: „Wees gegroet Maria, vol van genade, de Heer is met UI" Hoe dikwijls had hij mei zijn moeder de heilige Maagd aangeroepen en beloofd, dit gebed nooit na te laten, vooral niet in de ure der verleiding Slecht had hij zijn ge lofte gehoudendoch 'I was misschien een goed voorteeken, dat nog niet alles verloren was, wijl hem thans, in dc moeilijkste oogen- hlikkcit zijns levens dc groet des Engels op de lippen kwam. Maar was hij nog altijd niet thuis? De weg scheen hem lieden eindeloos. Eindelijk zag iiij 't licht in de huizen der Sl.Jorisstra.it en daar ginds lag zijn ouderlijk huis. Men sliep nog niet. Duidelijk zag hij een bleeke lichtglans uit de voorkamer naar buiten straten, en in de kamer zijner moeder sche merde een zoodanig licht. Of zij erger ge worden was? Weder voelde hij zijn liarl angstig kloppen; hij snelde door het tuintje voor het huis, stond hij de voordeur en wilde die zacht openen. Op dat oogenblik werd zij van binnen geopendeen zeldzame aanblik bood zich hem aan. Voor Item stond, als een verschijning uil een andere wereld, de zuster, gekleed in het kleed der Francis canessen, In haar volle onbewuste waardig heid en hoogheid. En daar op den achter grond der voorzaal groette Item van zijn hoog voetstuk, liet den jongeling zoo wel bekende Moedergods-beeld, zacht bestraald door het licht cuncr kleine lamp. Het was Clemens tc moede bij deze verschijning, als werd er plotseling een zachte hand op zijn gejaagd hart gelegdalsof hel verleden een droom ware, hij zelf echter weer de brave zoon zijner lieve moeder, ont met tiaar daar voor de statie van de II. Moedermaagd de ge beden te storten, welke Item eens zoo dier baar waren. Een korte poos echter hield deze toovcrmacht aan, de koude werkelijk heid drong zich weder aan hem op. Toen dan ook de jongeling den blik van zuster Luit- gardisopliem gevestigd zag, en daarin een wee moedig treuren las, kwam liet ergste in zijn ziel op, en stamelde hij lil zijn bange af wachting „Om Gods wil, moeder is locli niet dood „Neen mijnheer Uittwang. zij leeft nog", antwoordde de zuster zacht, „maar liaar uren zijn geteld en zij heeft naar uw komst met groot verlangen uitgezien. Zij kan niet sterven, alvorens u haar zegen gegeven te hebben. Dagen lang heeft zij de heilige Moeder Gods gesmeekt, dat Zij u aan liet moederhart terug mocht voeren, maar berouwvol, mijnheer Bittwang als ccnandcr...," eindigde de zuster met zachten nadruk. Diep bewogen leunde Clemens aan dc stijl der deur. Daarop zcide hij, diep ademhalend „Zij heeft niet te vergeefs gesmeekt. Ik keer lot haar terug, als de verloren zoon. Bereid haar op mijn komst voor. Ik moet haar nog levend zien, om vergiffenis van haar te ver krijgen. O. ga, voor liet te laat is." Met onhoorbare schreden verdween zuster Luitgnrdis in de ziekenkamer. Toen zij eenige minuten later kwam, onidenbcrouwltebbcndcit zoon naar zijn stervende moeder te brengen, zag zij dezen op zijn knieën voor het Moeder gods-beeld neergeknield, onder lievig snikken. Maria, de toevlucht der zondaren, had hare macht getoond en hel hart des zoons in zijn diepste schuilhoeken geraakt, opdat hij. den afgrond ziende, aan welks rand hij gestaan had, het onwrikbaar besluit nam, in 't vervolg weer een leven te leiden, een goed christen en een waar kind van Maria waardig. Acltl dagen later word de weduwe Bittwang «graven. Zij was de eeuwigheid ingegaan net een glimlach up het gelaat. Haar hand usttc in die Itaars zoons en haar hart was crvuld van de zalige hoop, dal de vruchten an haar aanhoudend gebed tot de heilige Maagd voor den hemel mochten rijpen. In haar stervende hand had haar zoon den eed afgelegd, dal hij nooit meer den rechten weg zou verlaten, doch voortaan een leven leiden volgens Gods geboden. Hij heeft zijn woord gebonden. Spoedig nadat hij zijne moeder aan den sellout der aarde toevertrouwd en orde op zijn zaken gesteld had, was hij uit W. vertrokken. Jarenlang bleef hij verdwenen; niemand hoorde iets van lieni, tot er uit een stad in Noord- Amcrikn, waar een seminarie was voor ka tholieke priesters, het bericht kwam, dat daar een jeugdig Duitscli priester vertoefde, die door zijn voorbeeldigcn levenswandel en zijn kansel-welsprekendheid, zich naam ge maakt had voor de katholieke zaak in 't algemeen, doch in 't bijzonder onder zijn Dultsclic landlieden. Dat was Clemens Bill- Later keerde hij naar zijn vaderland terug, waar hij tot hoogc eer kwam. Even bekend als bemind was de ernstige, geleerde, goede priester, die niet moede werd te werken voor, liet heil der zielen, en wiens hoogste streven bestond den lof der heilige Moeder gods, wien hij zooveel te danken had. door woord en schrift te verkondigen.

De Eembode | 1907 | | pagina 1