Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 22. Zaterdag 31 Augustus 1907. Een en twintigste Jaargang. BE EEKBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drii Franco per post Afzonderlijke f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertenllün Van 1 tot 6 regelsf 0.3C Voor iederen regel meerf 0.0b mmmer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. „De schrik der wegen". Zoo worden ze in de pers reeds algemeen aangeduid de voertuigen, die men auto's heet. En terecht mag gesproken van „de schrik der wegen", als men in de bladen telken dage leest, welke onheilen door automobielen worden aangericht. Het zondenregister van de auto's wordt dagelijks grooter en het eene protest volgt op het andere tegen de ongelukken, die'ze teweegbrengen. Hoe het bij wedrennen met die machines toegaat bleek nog dezer dagen in Frankrijk, toen in dolzinnige vaart twee automobielen tegen elkander op vlogen, met het gevolg, dat vijf perso nen afgrijselijk verminkt en twee zwaar gewond aan den weg gevonden werden. Dat was zelfs voor de Fransche Regcering fe kras, die den wedstrijd niet verder wilde toestaan. Bij de Wurtemburger grens reed vóór enkele dagen een Amerikaansche inil- lionair in woeste vaart een boer te plettermaar de verontwaardigde be volking wist ontsnapping van den chauffeur te voorkomen, en de straf rechter veroordeelde den man van de millioenen tot drie maanden gevan genisstraf. De openbare mecning begint in deze een krachtig woord mee te spreken, dat blijkt uit bovenstaande feiten, maar 't is broodnoodig ook. De statistiek uit Engeland over de ongevallen, veroorzaakt door de auto mobiel is mede leerzaamzij spreekt van 272 gedood door die moordtuigen in den loop van het jaar 190ti. Zeer ad rem teekent de N. Till), ct. bij de vermelding van dit schrikwek kend voorbeeld het volgende aan: 272 moorden geschieden er waar schijnlijk in Engeland niet per jaar. Toch zijn er strenge wetten, en terecht, tegen de moordenaars. De treinen maken niet zooveel dooden per jaar, en toch is „de toegang tot den spoorweg verboden" en maakt men angstvallig iederen overweg dicht, een paar minuten reeds vóór het voorbij snellen van den trein. Het schijfschieten, ook met zwaar geschut of schecpskanonnen, kost geen driehonderd menschenlcvens per jaar en tocli worden met veel zorg de schietbanen afgesloten, roode vlaggen ter waarschuwing geplaatst en zelfs wordt geannonceerd in de bladen, wanneer op zee en daar is ruimte genoeg de oefeningen zullen worden gehouden. Maar de automobielen vragen wel zooveel slachtoffers, en men laat hun bestuurders eenvoudig begaan met eigen leven en dat van anderen te be dreigen, zonder het gevaar ook maar eenigszins te bestrijden. Zulke protesten zijn noodigdat be wijst nog b.v. het droevig ongeval, dat dezer dagen te 's-Gravenhagc plaats vond, waarbij een 30-jarige dame jam merlijk het leven verloor. 't Was in don avond omstreeks half elf, dal door een automobiel het leven werd benomen aan een moeder van vijf kinderen. Op dat late uur passeerden twee auto's aan het Kanaal, Ier hoogte van de Atjehstrnat, met het vermelde, droe vige gevolg; terwijl der politie niets anders overbleef dan een onderzoek in te stellen of hier aan een noodlottige samenloop van omstandigheden dan wel aan roekeloosheid moet worden gedacht. Maar dat ontzettend ongeval lokte uit een schrijven.dat onder het opschrift „Een schreeuwend onrecht" in het „Vaderland" werd opgenomen, aldus luidend „Heden, Donderdag 15 Augustus, stap pen aan de halte Atjehstrnat, komende van Schevenlgen, van de electrische tram, mej. B. M. en haar moeder. Met een vaart van naar men zegt 80 kilom. of wat minder, althans een van beiden, passeeren elkaar twee automobielen op hetzelfde punt, met het gevolg, dal de oude dame aangereden, de jongere doodgereden wordt, vermorseld, ver pletterd. Alsof het een spel van het noodlot ware, geschiedde dit nagenoeg vóór mijn huis. Was liet toch niet bij herhaling, dat ik, andere gronden daar gelaten, er op wees, dat de snelheid, waarmede die afschuwelijke voertuigen zich voortbewogen, de grootste levens gevaren opleverden Zoo ook onder anderen door een verzoekschrift aan den burgemeester van Den Haag, den heer Sweerts de Landas Wyborgh, eu wethouders? Natuurlijk werd niets gedaan om onheilen te voorkomen. Thans ligt daar een moeder van vijf kinderen, dood, verpletterd Wie moet hier de moordenaar ge noemd worden Wie is, behalve de vervloekte hardrijder, de oorzaak, dat zulk een ramp kon geschieden Een schreeuwend onrecht gebeurde en staat telkens weer te gebeuren. Ik vraag aan Burgemeester en Wet houders D u r 11 ge u vrij pleiten van schuld Zoo ja, wat deedt ge dan ter voorkoming van een ongeluk, dat ik, ik zou haast zeggen, dagelijks verwacht heb en waartegen ik u reeds oen paar jaar geleden waarschuwde?" Hel adres, onlangsdoor het Gemeente bestuur van Soest aan de Regeeriug gezonden, en hetgeen nader door het Bestuur der R. K. Centrale Kiesver- cciiiging in het hoofdkiesdistrict Amers foort aan den Afgevaardigde ter Tweede Kamer werd gericht in zake boven staande quaestie, deze beide adres sen worden dus wel krachtig door feiten gesteund. De verzekering kan dan ook nu reeds worden gegeven, dat bij de staats- bcgrooting voor 1908 in dc afdeelingen der Tweede Kamer do automobiclen- i|iiacstic met ernst zal behandeld worden. De overtuiging vindt ook in ons Parlement steeds meer en meer ingang, dat tegen de roekelooze wijze, waarop misbruik wordt gemaakt van de vrijheid in deze zaak dient gewaakt te worden. Aan de handhavers der wetten is met de Motorwct ook een wapen in de hand gegeven om althans het dol zinnig jakkeren met de auto's te beletten maar de ondervinding leert, dat daarvan niet altijd het gewonschte gebruik wordt gemaakt. Wij niecnen dan ook stillig te weten, dat strenger toepassing der wet, en verhooging der strafbepalingen de ge dachtegang onder de Parlementsleden is. En daarmee zijn we gekomen aan 't begin van den goeden weg. BUITENLAND. Het staat nu vast, dat het Ameri kaansche Atlantische eskader de reis naar den Grooten Oceaan gaat onder nemen. Volgens een bericht uit New- York zullen in December 16 liniesche pen, onder bevel van admiraal Evans, door de straal van Magcllacn de reis naar de Pacific ondernemen, eerst naar San Francisco, daarna waarschijnlijk ook naar Tugelvound. Een vloot van torpedojagers en andere kleine vaartui gen zal gelijktijdig vertrekken, maar de groote vloot niet vergezellen. Na eene bespreking met den presi dent gaf admiraal Evans te kennen, dat de reis van liet Atlantische eskader naar den Grooten Oceaan den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen zal be spoedigen. Volgens een bericht van de New-York Herald organiseert Japan een nieuw eskader in de Ziiid-Chineesche wateren. Als reden wordt opgegeven, dat de Japansclie handel daar zeer in bctcekc- nis is toegenomen. Uit New-York wordt gemeld, dat 't ministerie van Oorlog der Vereen. Sta ten een nieuwe slof heeft gekregen, de verschrikkelijkste, welke er ooit is uitgevonden, naar gebleken is uit proef nemingen bij Sands Hook, 't Is „dun- uiel' gedoopt, 't Moet zoo'n vernielende kracht hebben, dat één granaat vol doende is om het rciizenpantsersehip „Dreadnought" «ogenblikkelijk buiten gevecht te stellen. In Ierland is de toestand weer zeer gespannen, Daar zijn n.l. eenklaps 40 personen, onder welke het parlementslid O'Fnr- rell gevangen genomen, verdacht van deel te hebben in een agrarische agitatie, Gevolg daarvan is een hevige be roering geweest onder de bevolking. Zóó zelfs, dat de lord-luitennnt van Ierland extra-troepen bereden politie heeft moeten rcquirecren. O'Farrell zou gearresteerd zijn wegens een ophitsende redevoering door hem gehouden, waariii hij zijne toehoorders zou hebben opgezweept tot wanorde lijkheden. Na borgstelling is de heer O'Farrell echter weer op vrije voeten gesteld. De zitting van het Engelsche parle ment is Woensdag verdaagd. De troon rede drukt blijdschap uit over het be zoek van den Koning en de Koningin van Denemarken, dat niet kan missen de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen de beide landen te verbeteren, Verder wordt met ingenomenheid het bezoek van den Japanschcn prins Foe- sjimi vermeld, De betrekkingen met de vreemde staten zijn vriendschappelijk. Gewaagd wordt van het tot stand komen van de overeenkomst tusschcn Engeland en Spanje ten behoeve van het behoud van de respectieve belan gensferen in de Middellandsche zee en den Atlantischen oceaan. Het vertrouwen wordt uitgedrukt, dat de beraadslagingen van de Haag- sche conferentie zullen leiden tot liet sluiten van overeenkomsten, strekkende tot vermindering van de kwade gevol gen van den oorlog en tot verzeke ring van den wereldvrede. Aangekondigd wordt eene verbetering van het bestuursraderwerk van Indië, tot waarborging, dat in den raad van Indië Indische leden zullen zitting hebben en hunne stem doen liooren. liet vertrouwen wordt uitgedrukt, dat liet aan de bevolking van de Oranje rivier-kolonie verleende zelfbestuur zal leiden tot hare welvaart en tevreden heid. Overigens worden onderwerpen van binnenlandse)! belang in de raden be handeld. Hel onderzoek door de Justitie in Italië ingesteld naar liet „schandaal" Varazze, waarbij de paters Salcsianen van de ergste dingen werden beschul dig. heeft helder bewezen, dat allo zoogenoemde onthullingen van den kwajongen Besson totaal uit de lucht gegrepen zijn. Van de vnlsche.gcmeeno beschuldigingen is niets overgebleven, FEUILLETON. Leven voor leven. 3) „Juist, en (lal wij er heelhuids afgekomen zijn danken wij aan onzen kameraad. Luite nant, geef mij de hand en laat mij u die drukken, zooals het onder krijgsmakkers ge woonte is. Ik hel) u in dil uur lecren hoog achten en schallen, en ik zal hel mij lot een liooge eer rekenen, als ik u mijn vriend mag noemen. Op dil oogenhlik zuil u misschien niet in een stemming zijn, mijn aanbod aan Ie nemen, want wij worden door een klove gescheiden. Oij liebl mij echter hei leven ge red, en ik zal u hel dierbaarste teruggeven. Doch daarvan morgen itieerl Laten we nu tol het aanbreken van den dag wal rust gaan genietenik geloof toch, dal we allen na de verschrikkingen van dezen avond wel rust noodig hebben." In Mlddcn-Aziü zijn de nachten korl. Toen na ccnige uren de zon opging, goot zij haar stralen uil over een uitgestrekte, nog rookendc woestenij. Zij stonden op en gingen naar de Sir Darja. Op hun weg vonden zij de ver koolde lijken van verscheidene dieren, die, door dc wilde jacht afgemat, niet verder konden en door de vuurzee werden inge haald. in van den oversle Rnkoe Den volgenden morgen v uilcnant hel gezin lot een kl groei h lerwijl ik hel thans in 'I vuur werp, af van alle recht op de erfenis. Oversli niet op tegen h'ehhcn, dal ik u lliaiis de hand uwer dochter vraag." volgde li die i Oij Ie volbrengen. Mij meem goed, loei! hij zijn tcsini wilde Feodora gelukkig maken en ii door ons lol aan elkaar Ie verhindi licht mij hier met liefde ontvangen onbegrensd vertrouwen geschonken. Ik dank ii daarvoor zeer hartelijk. Ik heli cellier be vonden. dal door de tenuitvoerlegging van dil plan hel levensgeluk van twee iiivuschcu zou verwoest worden. Feodora was niet meer vrij. haar hart behoort (lezen (linken man, wlen Ik alleen de redding van een akeligen dood le danken heb. Ilel zon ondankbaar heid en harteloosheid zijn, nog langer aan le dringen op de uilvoering van hel testa ment. Lil dal hel mij ernst is mei mijn Baron Schels haalde twee papieren uil zijn zak. „DU", sprak hij, „is hel eerste testament, dat ii, mejuffrouw Feodora, als eenige erf genaam van oom aanwijst. Neem hel. hel is uw onbetwistbaar eigendom. En dal bevat de toevoeging, dal ik mede-erfgenaam ben; spot, met elke beschrijving, maar leder mijner lezers, die in zijn l.imilic wel eens veil grool leest lieefl meegemaakt, begrijpt hoe hel in het gezin der Rakoewins toeging. Toen nog op den avond van donzclfdcu dag Baron Schels ging vertrekken, bleet geen oog droog, en vooral Iwan «Iruklc liciu de handen en sprak„ÜIJ goed, edel mouseh I" „Wij zijn nog niet quitte, vriend," zei Schels, „iiicii bcinalt zoo gemakkelijk niet een leven. Misschien kruisen zich onze wegen nog wel eensl" Eenige weken later kwam de aanstelling als ritmeester voor Iwan aan en tevens zijn verplaatsing naar Siberië. Baron Schels had dit bewerkt, om hem uit dc voeten te krijgen en nu was het geheel lui zijn geluk. Want weldra werd dan ook bruffoll gevierd. Toen stortte men wel tranen, doch hooplc men ook op de toekomst. „Nog maar één jaar dan is mijn lijd om", riep hun vader hun toe, „en dan komen wij hij u, en zullen samen één gelukkig gezin vormen." gelukkig zijn. Mij ziel op jaren terug en ver zucht „'I Is al zoo lang geleden en toch, 't schijnt eerst gisteren gebeurd." Zoo sprak Iwan„Als we onzen kleinen Kirill niet hadden, zou ik nicl kunnen gc- loovvii, dal we al drie jaar gehuwd zijn. Zoo snel vervloog de lijd, veel te snel. Ik wou dat een dag zoo lang als een jaar was!" En Feodora, zijn geliefde vrouw, lachte. Dal was ze gewoon Iwan liad haar nooit anders dan lachend gezien. Uccn wolkje had lol nu loc hun huwelijkshvinvl verdonkerd, is hlijdi Zoo sprak zij, ui beid li veling ti Doe daar een plok ;ii drvel bug, III De tijd vervliegt snel, nl voor hen, die oud is als hel menscl ioi geslacht luunucnit Rusland en Japan ri krijg, eu de Sihcrisclu van den strijd. Feodora hield zich zeer moedig. De Rus sische vrouwen zijn dat over hel algemeen, en als soldaten-kind had /.IJ dit heldenbloed van haar vader gcërld. „De keizer en hel vaderland verlangen uw arm, en dc almachtige CJod hcschcrmc u, opdal gij gezond eu wel tot ons moogt terugkeereii. Wees dapper, opdal wij mei paard had opgeheven, toen kon zij haar tranen niet meer bedwingen. Iwan had den kleinen Kirill nog een Inalsle afscheidskus op de wangen gedrukt en„Vaarwel, vaarwel, allen I" daar snelde hij met zijn paard voort.... naar eer en roem of in den dood Wie weel. IV De slag hij Lino-Yang was geleverd. Een bloedige, ontzettende strijd was hot geweest, dc tegenstanders gaven elkander niets loe in dapperheid en doodsverachting, doch het krijgsgeluk besliste ten gunste der Japanners. Hel was op den tweeden avond van den slag. Enkele eskadrons Kozakken hadden een kamp betrokken in een dal. De regiments commandant liep zenuwachtig op en neer. Hij had zoo pa» hevel ontvangen uit het hoofdkwartier eu overlegde nu, hoe hij dat 'I best kon uitvoeren. Daar ontmoette hem een ritmeester met den linkerarm In een doek. „Ritmeester Ragowskl," zcldc hij lol den jongen man, „ik dacht juist aan u." „Zeer vereerd, overste, zeker een bevel antwoordde Iwan - want hij was het. (Wordt vervolgdJ

De Eembode | 1907 | | pagina 1