Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 25. Zaterdag 21 September 1907. Een en twintigste Jaargang. OE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAd. r drie maanden. Franco per post Afzonderlijke nummers f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. PrtJs dor Advertentltin Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor lederen regel meerf 0.0b Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Opening der Zitting van de Staten-Oeneraal. In plechtige zitting waren Dinsdag jl. te zanten vergaderd op het Binnen hof de leden der Eerste en Tweede Kamer. De Voorzitter der Eerste Kamer, Baron Schimmelpennmck van derOye bekleedde het voorzitterschap. Langs den weg van het Paleis naar het Binnenhof stond een ontzaglijke menigte in dichte rijen geschaard om den prachligcn stoet te zien, waarmede H. M. de Koningin, die door Z. K. H. den Prins der Nederlanden was ver gezeld, naar liet Binnenhof toog ter plechtige opening der Statcn-Generaal. Onder de aanwezigen werden opge merkt de ministers, leden van den Raad van State, de diplomaten en tallooze hoogwaardigheidsbekleders. Voor de vergaderzaal gekomen, wer den Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden ontvangen dour een Commissie van ontvangst, en de zaal binnengeleid, waar liet Koninklijk Echt paar op den troon plaats nam. Daarop hield hare Majesteit de volgende TROONR li D E. Mijne Hecrcn Ik waardeer het, ook thans Uwe zitting in persoon te kunnen openen, Uwe Vcreenigde Vergadering vindt dit maal niet in de grafelijke zalen plaats, ten einde stoornis te vermijden ui den loop der beraadslagingen van de Tweede Vredesconferentie. Den gewichtige» arbeid dier Con ferentie volg Ik met onverdeelde be langstelling; voor haar welslagen koester Ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de algemeone toestand van liet land en van de ko- niCn lot dankbare tevredenheid. Ook dit jaar kan op liet voortduren der meest vriendschappelijke betrek kingen met de buitcnlandsche Mogend heden worden gewezen. Ondanks den koelen zomer zijn de uitkomsten van den landbouw over het geheel vrij gunstig, die van den tuinbouw in de belangrijkste tuinbouw streken beter dan in jaren het geval was. Voor de veehouderij zijn de voor uitzichten minder gunstig geworden ten gevolge van het uitbreken van het mond- en klauwzeer onder het vee. De meeste takken van nijverheid en handel doorleefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De scheepvaart beweging in de Nederlandsche havens blijft toenemen. Met uitzondering der alguinecnc vrachtvaart, geeft het scheep vaartbedrijf bevredigende uitkomsten. De organisatie van het inlandsch eredietwozon begint op Java hare gun stige uitwerking op liet economisch weerstandsvermogen der bevolking te doen gevoelen. Zee- en landmacht, zoowel in het moederland als in de koloniün, ver vullen hare taak met ijver en toewijding. Omtrent de burgerlijke ambtenaren kan in den/elfden zin worden getuigd. Voorstellen tot het brengen van ver anderingen in liet 3e en in liet 4e Hoofdstuk van de Grondwet zullen U eerlang bereiken. De voorgenomen herziening van ons zeerecht is zoover gevorderd, dat een wetsontwerp tot wijziging van het grootste deel van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en van daarmede samenhangende bepalingen in andere wetboeken weldra mag worden te ge- inoet gezien. Ook zal U spoedig worden aange boden een voorstel, houdende veran deringen iu het burgerrechtelijk deel der Kinderwetten, alsmede cene voor dracht tol wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie, welke de ge legenheid zal openen enkele der, in verband met de ontworpen administra tieve rechtspraak aanhangige voor stellen zonder verwijl af te doen. Ten behoeve dor instelling van eer Rijksonlsmettingsdieust zal Uwe mede werking worden ingeroepen. Voorstellen zullen U bereiken tot betere voorziening in do cischcn dei kustverdediging. Ontwerpen lot nadere wijziging der Militiewet en tot aanvulling en wijzi ging van eenige bepalingen der Land- woerwet zijn in voorbereiding. Eene voordracht betreffende den aan leg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droog making van de Wierlngermeer zal weldra aan Uw oorduel onderworpen worden. Voorstellen tot uitvoering van werken ter opheffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij lage waterstanden ondervindt, zijn in over weging. De toegezegde wetsontwerpen betref fende de Arbeidersverzekering en ter voorkoming van scheepsrampen zullen U spoedig worden aangeboden; de verder op het gebied der sociale wet geving aangekondigde ontwerpen zijn in gevorderden slaat van voorbereiding. Eene wijziging der hinderwet is ont worpen, strekkende onder meer om die wet beter dienstbaar te maken aan de bestrijding van waterverontreiniging en om het toezicht op hare uitvoering te verbeteren. Ontwerpen tot invoering eener alge- meene keuring van vlcescn en tot het brengen van eenige wijzigingen in de wet op het veeartsenijkundig Staats toezicht en de veeartsenijkundige politic zullen U bereiken. •Met ernst wordt er naar gestreefd, de versterking van liet Nederlandse!) gezag in verschillende deelen van Oost-Indische» Archipel ten bate van de bevolking dier streken te di komen. Wetsontwerpen zijn in voorbereiding strekkende om de bepalingen betref fende de kustvaart In Nederlandsch- Iniliü te verruimen, en tut vaststelling der kenmerken van het Nederlandsch underdaanschap van lien, die uil Ncdcr- landsch-lndii! herkomstig zijn. Binnenkort zullen U voorstellen be reiken lot regeling van de wijze beheer en verantwoording van de geld middelen der koloniün Suriname ei Curacao. Moge Uw gewichtige arbeid, oiidei Gods zegen, strekken ten nutte dei volks. Ik verklaar de gewone zitting dei Staten Oeneraal te zijn geopend. Met het oog op de geschiedenis der Regeering, die reeds zot teleurstelling heeft gebracht, heeft hei allen, schijn, dat zij titans door beloften, de Troonrede vastgelegd, haar ver loren sympathie bij de vrienden her winnen wil, Een regoerprogram wordt voorgehouden, dat men van een Minis terie, hetwelk zich bij de gratie der tegenstanders heeft staande gehouden, allerminst verwachten zou. Uit de wetsontwerpen, die opgesomd arden en eerlang ol spoedig bij de Tweede Kamer zullen inkomen, die in voorbereiding of in ver gevorderden staat van voorbereiding zijn, moet zeker de gevolgtrekking worden ge maakt, dat de Regeering zich nog vast in het politieke zadel gevoelt. En deze voorstelling geschiedt met de wetenschap, waaraan de reguermg evenmin twijfelen zal, dat van al haar wetsontwerpen er maar zeer weinige in het staatsblad verschijnen zullen. Met een levensduur van jaren in 't zicht had het Ministerie niet met meer zelfbewustheid die reeks van wets ontwerpen kunnen aankondigen. „Voorstellen tot het brengen van veranderingen en wijzigingen in het 3e en in liet 4e Hoofdstuk van de Grondwet zullen U eerlang bereiken," zegt de Troonrede. De aankondiging van dit belangrijke vraagstuk mag hier en daar eenige verrassing hebben gewekt, maar de Regeering zelf zal er wel van door drongen zijn, dat hiervan onder hare leiding wel niet veel terecht komen zal. Dal sociale ontwerpen zullen worden ingediend, mocht verwacht worden, maar aan het tol stand komen ervan onder het tegenwoordige bewind mag getwijfeld worden, Voorzichtigheidshalve wordt over de fiunntleelc wetgeving in de Troonrede gezwegen, wat echter voor deze Re geering wel liet beste is. De aankondiging der wijziging van militaire wetten wordt gedaan, maar wat die wijziging behelzen zal, v in 't duister gelaten. En wat over de droogmaking der Zuiderzee wordt gezegd, zal wel als aanvulling van de grootschc plannen der Rcgccring worden beschouwd. BUITENLAND. het modernisme is Maandagavond In de „Osservatore Romano" verschenen, Dit pauselijk document bestaat uil drie ongelijke deelen. Het eerste, dat het fondainentecle deel is. veroordeelt de moderne dwalingen. Allereerst wordt vastgesteld, dat het zoogenaamde modernisme een waar gevaar geworden is voor de Kerk, waartegen het de heiligste plicht des Pausen is, maatregelen te treffen. Er wordt verder op het wezen van het modernisme nader ingegaan, en zijn verscheidene verschijningsvormen op verschillend gebied uitvoerig be licht o. a. het modernisme In de philo sophic (wijsbegeerte), In de theologie (godgeleerdheid), in de godsdienstige geschiedenis en critlek, en op liet ge bied der hervormingen. De Encycliek toont uitvoerig aan, hoe het modernisme de philosophic, de theologie en de godsdienst-geschie denis misvormt. Het modernisme, besluit de Paus aan het einde van het eerste gedeelte der Encycliek, is niet zoo zeer een particuliere dwaling dan wel het com plex van alle ketterijenlogisch ver nietigt liet in zijn dubbel princiep van het agnosticisme en het immanentisine het onderscheid tusschcn den mensch en God. Het pantheïsme is zijn eind regel. Met tweede gedeelte der Encycliek, dat veel korter is, wijst de oorzaken aan van het modernismeeerst twee moreele oorzaken de nieuwsgierigheid en de hoogmoed, een inlellectueele oorzaak vervolgens; de onwetendheid met de scholastieke philosophic, die het modernisme het noodzakelijke werktuig ontneemt, mn de dwalingen en de moderne sophismen te ontwarren. In liet derde gedeelte wijst de Paus de middelen ter genezing aanallereerst de nauwkeurige naleving der instruc ties van zijn voorganger betreffende de scholastieke wijsbegeerte. Pius X herinnert verder, wat Leo XIII gedaan heelt ter j dwalingen, I. In alle seminarie* i ui moeten, muist il FEUILLETON. Uit den tijd van het Fransclie Schrikbewind. I.) In een eenvoudig huisje van de riisiigc Mnrais-stranl woonde in de maand Juli 1704, dus ten tijde, dal de revolutie haar hoogste punt bereikt had, een oude priester, die. zoo als alle geestelijken van dien lijd, niet zijn geloof verloochend, doch zijn gewaad afge legd had. Hij droeg liet rcvolutionnnire pak, een kastanje bruine broek en een bloedroods jas. Zoo verkleed, zag bij er uit als een vol bloed patriot. Un toch kon men geen oogenhtik mui hem twijfelen, want reeds sedert zijn komst ver moedden zijn buren in dezen teruggc'- Jac p oiibe- roken, wiens goedheid hekeml was, en die steeds met neergeslagen oogc» liep, den prie- sler. Un hoe spoedig wisl men, dal hel loor Carrichon, was. Al waren er iu lijd Ie l'arijs ook vele menschen, die zich, door hun hartstochten lieten meeslepen, eu van den anderen kant helden, die alles, zelf hun eigen veiligheid in de waagschaal stelden, om vrienden hij te staan of bloedverwanten I leven i I 11 n heel veel menschen, die onverschillig blei bij de gebeurtenissen en zich ver vande potit hielden, zoo lang lol liet bloedroods spo de revolutie, ook heil in zijn bloedige klau wen klemde. Was liet dan niet zeer natuur- lijk. dal in zulk een omgeving niemand ei min dacht hel den bejaarden priester lastig Ie maken? Vim nature bedeesd, vreesachtig, eigen schappen, die den geestelijke vooral lichecrsch- len, woonde hij iu eene stadswijk, waar men reeds aan hem gewoon was, in betrekkelijke veiligheid, mils hij zich niet Ie veel in ecu volksmenigte mengde, wat in dien lijd licht de verdenking der geheime politic kon op- Voor de rcvohitlo was de Ucrw. heer Carrichon huiskapelaan geweest bij de adel lijke familie de Noaillcs. Iu die dagen, toen men slechts van uit de verte den revo- van hel hotel de Noaillcs ol Iu hel kasteel van Moucliy gezegd: „Het zal ons allen 'I Toen had de kapelaan lol de dames gezegd, dat hij haar naar hel schavot zou begeleiden. Aten prees zijn mciischlii-vcmllicid, en half ernstig, halt schertsend hernieuwde hij zijn belofte, er inwendig zelf van overtuigd, dal hij wel nooit in de gelegenheid zou komen, die te houden. 'I Scheen inderdaad ook zeer onwaarschijn lijk, dal deze dames een gevaar dreigde. De oude, zeventigjarige Mevrouw de weduwe van Maarschalk de Noaillcs, haar schoon dochter, de hertogin van Ayeu en haar klein dochter, de vieomtcsse de Noaillcs stonden bekend door haar echt christelijke naasten liefde. cellier v rl'ij- I log hoog op. Achter zich liet ancien régime verbrandend, stond hel volk voor diepe ellen de, zonder medelijden voor de onschuldigcii in de overgevuldc kerkers, waar het weeklagen en om hulp roepen niet verstomde, zonder erbarmen, en voor alles werd zijn oog ver bouwd mei de blucdigc guillotine, die dage lijks talrijke menschen vermoordde. De ge beurtenissen volgden elkaar op, en de dag brak aan, waarop ook de dames de Noaillcs in de gevangenis van het paleis du Luxem bourg geworpen werden. De geestelijke leefde verborgen, vol hoop, en Itij was gerust uver zijn vrienden, want heul schenen zulke ge beurtenissen, als de Revolutie mei zich mede- de gevangenneming .•li wier eenige I. die h i, dal zij v amc huiselijkheid lui den 22sleil Juli 1794. Hel was Dinsdag. Op 'l punt uil Ie gaan, I hij li i. Hij d open en op den drempel zag hij lol zijn groote verwondering de heide jonge zoontjes van in jeugdigen Mijnl er Qrclct geroerd. gaan en de kinderen hier laten?" fluisterde hij den geestelijke loe. Un zoo geschiedde. De deur werd gesloten; Circlet ging zll „Hot Is, zijn voor gedaagdnu komt het er op aan uw woord gestand te doentk moei de jongens naar Vinccnncs brengen, en zal hen daar op dil smartelijk verlies voorbereiden." De Ecrw. heer was huilen zich zeiven. Om zijn bezwaard gemoed wal op te luchten had en smeekte hij om meer bijzonderheden. Een straal van lioup schoot nog in zijn hart. Terneergeslagen als hij was hield hij vast nnu de twijfelachtige gedachte: „Hel gerechts hof Is nog niet het schavot." Waarom geven wij ons zoo dikwijls over genieten wij van een lokspljs, welke slechts vandaag helpt llit de kamer er naast drongen de frissclie stemmen der spelende kinderen lol hen door, lerwijl er tiissclicn beide mannen ceil diep stilzwijgen hccrschtc. Zij kekenelkaar aan, elk hunner in diep gepeins verzonken, De priester, diep geschokt, mompelde: „Wat een opdrachtIk zal mij gaan verklee- den: bid Ciod, dal Hij mij kracht geve,alles tc volbrengen I" Grolet verliet hem mei de beide vrnolijkc knapen; denude priester,diep geroerd, geschrokken eu door angst aange grepen, hlecf alleen. Ecu grenzcnluoze mal heid overviel hem, en hij twijfelde ol hl] zou kunnen uitgaan. Werktuigelijk trok hij andere klcercn aan. De tijd ging voorbij. Zijn ge dachten snelden voorull, waren reeds In de gerechtszaal, waar de dames als anngckhing- I si Ie /d u n tc vrijden? Dames, zoo bekend oin haar weldoenJa liet moet geschieden, 'l kan niet anders! In zulke gedachten verdiept ilep hij door de straten, zijn hart van droefheid vervuld. HIJ liep steeds verder, schijnbaar zonder be paald doel. Laten wij den goeden priester geen onrecht doen, door hem van lafheid ie beschuldigen. Hoe gemakkelijk evenwel zou in zijn hart, terwijl hij zoo den tijd liet vcr- luopcn, de gedachte kunnen opkomen le Tusschcn twee en drie uur eindelijk slond hij voor het palels van Justitie. De Ingang tot de gerechtszaal werd bewaakt, niemand kon er binnenkomen. De priester vroeg om opheldering nnu iemand, die er lilt kwam eu die. aan zulke looneulen gewoon, hem breed voerig vertelde van de rechtspraak, welke op dat oogenblik gebonden werd. In de „Salie de l'Egalllé," eertijds zaal van den H, I.ode- wijk, was recht gesproken over 2d aange klaagden waarvan er 21 Ier dood veroordeeld En de vrljgcsprokenen? 'I Waren werklie den, een bakker, een mclschinr -Vijl mannen?" „En waar zijn de burgeressen Noaillcs?" „De burgeressen Noaillcs waren niet bij deze. tin eens hooren In de „Salie de la Liberie", want het gerechtshof heelt twee sektles," In de „Sal Groote Kamer" genoen door de „Salie den l'ai

De Eembode | 1907 | | pagina 1