1S11SP M~ÈÊ£jÊÊ£ fgxttat mmm 6. In elk diocees moei een raad van loeziclil De Paus zegt aan het einde van zijn Encycliek, "dat hij voorziet, dat de tegenstanders der Kerk wellicht mis bruik zullen maken van deze Encycliek, door haar voor te stellen als de vijandin der wetenschap en van den vooruitgang der menschheid. De Paus antwoordt hierop door daden; hij heeft besloten, met al zijn krachten de stichting van een particuliere instelling te onder steunen, die de beroemdste vertegen woordigers der wetenschap onder de katholieken zal groepeeren en die ten doel zal hebben, met de katholieke waarheid voor licht en gids. den voor uitgang te bevorderen van alles, wat men kan aanwijzen onder den naam van wetenschap en geleerdheid. Het Fransche orgaan de „Univers", deze Encycliek in zijn geheel mede- dcelende, zegt er van „Het zou niet passen, ze heden door commentaren te onderstrepen. Een enkel woord dringt zicli op dit oogen- blik op, het is het woord, dat spontaan opwelt uit onzen geest, verlicht door deze magistrale en souvereine les, uit onze harten, vervuld van dankbaarheid voor deze reddende daad, een woord van algeheele. kinderlijke en dankbare gehechtheid. In één slag is het noodlottige moder nisme aangetast in zijn beginsel, ver oordeeld iii zijn leugen, gestuil in zijn loop, Tegenover hetgroote kwaad.dat de Kerk dreigde te overweldigen, heeft de Voorzienigheid de waakzaamheid en de energie van een grouten Paus gesteld." In Engeland dreigt nog altijd een spoorwegstaking. In eene vergadering van spoorwegmannen, Zondagavond te Manchester gehouden, deelde het parlementslid Bell. de secretaris van de verccniging van spoorwegmaiinen, mede. dal liet uitvoerend bestuur be sloten heeft de vraag van eene alge- HRviic slaking te onderwerpen aan eene stemming van de leden der vereeni- ging. welke in de volgende week zal worden gehouden. Hij verklaarde, dat uiterste maatregelen nooit meer gerecht vaardigd waren dan thans. üroote vergaderingen van spoorwogmanncn te Peterborough, Crewe en andere spoor wegcentra hebben met geestdrift in stemming betuigd met liet besluit van het bestuur. De crisis is verhaast door de weigering van verscheidene maat schappijen om de vcreeniging van spoorwegmannen te erkennen in onder handelingen over cischcn van liet per soneel, onder verklaring, dat zij slechts wilden onderhandelen met hun eigen personeel. De stemlijsten over de vraag der spoorwegstaking zuilen eerst den 28cn October bijeengezameld kunnen zijn. liet besluit van het bestuur wordt niet vóór I November verwacht. Door het gerechtshof te Parijs is Solcilland, die een gruwelijke moord werd over 'l lol van 25 aangeklaagden fessen NcnillleS. P.n allen moesten hun leven. Inlossen legen den dood door de valbijl. Thans kon de Ecrw. heer Carrichon niet meer Iwijfelen. De dames stonden voor een ijselijk einde, den dood door beulshandeii. lochzeldzame dwaasheid van 'I meii- schclijk hart, ook nu nog hoopte hij, legen alle hoop In. Vol angst verliet hij hel Paleis van Justitie. Om meester Ie worden van de troostclooze gedachte, zocht hij verstrooiing, doch een onuitsprekelijke gejaagdheid maakte zich van hem meester. Zijn hoofd dreigde hem te harsten, besluiteloos liep hij door de stralennu eens dacht hij er aan, Iemand Ie zoeken, die hem moed kon inspreken, dan weer dacht het hem goed zijn ondermijnde echter tevergeefs. Rusteloos ging hij verder. Als hij lelaat kwam zou 'I gruwzame von nis voltrokken zijn zonder hem; misschien of ander gebeuren, waardoor de dailies gered werden. Weer bevond hij zielt bij 't Paleis van Justitie en was er getuige van, pakte. Zij bevonden er zieli niet hij, Zon men ze vergelen ecll (Wordt vervoludj heeft bedreven, ter dood veroordeeld. Deze straf is door president Failures echter veranderd in levenslangen dwangarbeid. Naar aanleiding van dit gratie geven door president Fallières aan het mon ster Solcilland hebben te Parijs op stootjes plaats gehad. 2000 personen meest jongelieden, manifesteerden als protest tegen deze giatie. Zij riepen: „Dood aan Solcilland Weg met president FallièresDe po litie moest herhaaldelijk optreden, en belette, dat de betoogers naar het pa leis van justitie trokken. President Fallières uei ii zich gehaast Ie verklaren, dat hi. it-en gratie ver leend heeft op gronden aan de zaak zelf ontleend, maar als principieel con sequent tegenstander van de dood straf. Daarmee is het publiek geenszins bevredigd. Een dergelijke wijze van graticcrcn kan niet toegelaten worden, zegt liet „Journal des Débats". De pre sident verleende de gratie met een stelselmatige vooringenomenheid tegen de in den code staande doodstrafdit is een zich aanmatigen van wetgeven de bevoegdheid. De „Tctnps" wijst er op, dat het hoog noodig is. dat de gevaarlijke halfslachtige toestand ophoude; dat het parlement zich snel uilspreke. De feite lijk zwaarste straf van het oogenblik, de verbanning, wordt door de boos wichten meer en meer als een soort pleizierrcis beschouwd. De onveiligheid is toenemende, de maatschappij kan niet ongewapend zijn. Het blad zegt verder o. a. woordelijk het zou een sombere grap zijn de doodstraf te be sparen aan de moordenaars eu haar vceivuldiger tc maken voor de eerlijke lieden. lutussclien is bij de Fransche Kamer reeds een wetsontwerp aanhangig lot afschaffing van de doodstraf. De Fransche troepen in Marokko hebben het kamp bij Taddert vernield. Volgens de Temps" moet dat op de Marokkanen een grooten indruk hebben gemaakt. De personen, die de streek van Casablanca kennen, zijn van inecn- ing. dat generaal Drude nu, om de rust voor goed te herstellen, moet oprukken naar de kasbali vail Medioena, die 18 K.M. verder ligt. en zich meester maken van Darber Rechid, dat op 36 K.M. afstand ligt. Het bezit van dit punt is de sleutel voor alle verbindingen; het zou eiken verderen tegenstand onmoge lijk maken. De eenige vraag is slechts, of de strijdkrachten van Drilde vol doende zouden zijn om hem toe te staan zich zoo ver van zijne operatie basis te verwijderen. Daarentegen betoogt het Journal des Débats dat met de inneming van Tad dert de zaak nog lang niet afgedaan is. Het doel van het militaire optreden moet zijn, de stammen in den omtrek van Casablanca zoo gewillig te maken, dat zij zelfs tegen de andere uit het binnenland k< nuclide stammen dienst doen voor dekking van de met de poli- litiezorg in Casablanca belaste troepen en althans aan dezen informatiediensten bewijzen. Binnenland. Z. D. II. tie Aartsbisschop van Utrecht heeft bepaald, dat leden van k. K. arbeidersverenigingen, welke tevens lid zijn van Unitas, (den chris- telijken katoenbewerkcrsbnnd) voor de zen hond moeten bedanken vóór 1 October a.s., daar zij anders als lid van de R. K. arbeidersvereniging ge schrapt worden. Verwacht wordt, dat vele katholieke leden voor Unitas zullen bedanken. Zondag had te Zwolle de Diocesane vergadering van de K. S. A. in liet Aartsbisdom plaats, waarop van de 34 plaatselijke eomitê's slechts 19 verte genwoordigd waren, niettegenstaande het bestuur voor deze vergadering de spoorreis van één afgevaardigde uit de Diocesane kas vergoedde. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en een verslag van den penningmeester kwam aan de orde liet voorstel Bome „Sehoolspaarban- kcn". dat na eenige bestrijding met bijna algcmecnc stemmen de goedkeu ring der vergadering mocht verwerven. Mede werd aangenomen, dat onder- uldeclhigeii van aangesloten vcrecni- gingen bij de Plaatselijke Comlté's kunnen toetreden. Het voorstel Bussuin, handelende over ruimer middelen voor de Plaatselijke Comilé's werd na een Inleiding in den vorm eener ntolie, met een voorstel Zwolle mede aange nomen in dier voege, dat de PI. C. over 5(J";„ der ingekomen bijdragen zullen kunnen beschikken. Hel „Herhalingsonderwijs" werd tot een volgende vergadering aangehouden. Hierop volgde een lezing van den zeer- eerw. heer A. v. d. Waarden te üees- leren over „Actie". Spreker behandelde iu krachtige termen het noodzakelijke van de K. S. A., niet alleen door orga nisatie, maar vooral door medewerking van allen, die katholiek zijn, en toonde aan, hoe ook op het platteland deze actie doeltreffend moet zijn, niet slechts door liet gesclirevctt woord, maar ook en vooral door de krachtige luilp van persoonlijk optreden en door het aan brengen van volksontwikkeling. In de Kanimerzitting van Dinsdag namiddag werd de nominatie voor een voorzitter opgemaakt. Eerste candidaat werd bij eerste stemming inet 72 van de 93 stemmen de lieer Röell; tweede candidaat bij tweede stemming de lieer Borgesius met 47 van de 91 geldige stemmen derde candidaat bij eerste stemming de lieer Kolkman met 80 van de 91 stommen. De voorzitter deelde mee, dat de afdcclingcn tot voorzitters hebben ge kozen de heeren Kolkman, Lely, Lief- tinck, De Beaufort en Heemskerk en tot ondervoorzitters de heeren van Al- plien, Lohnian, Van Gijn, Bos en Van Vlijmen. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. De Burgemeester dezer üc- mcente zal 25 dezer een diner aanbieden aan de leden van den Gemeenteraad ten huize Dinsdagavond had een wielrijdster het ongeluk op het Bcukclttiintjc vrouw V. d. H dat deze viel en daarbij een enkel brak. De wielrijdster haastte zich, de gewonde naar het verbandlokaal en van daar per rijtuig naar huis te doen brengen. Hier volgt de gehcele staat van gevallen van mond- en klauwzeer, gedurende Augus tus voorgekomen in deze provincie: Abcoude 2118 (bij runderen van 68 eige naren); Aclitticnhuven 80 (6); Baam 17 (2): Benschop 482 (22); Breukclen 987 (37); Bunschoten 6 (I); Ecmnes 114 (9); Haar- ztiileu 302 (9); llarmeleii 1352 (4ii); iloen- koop 473 (19); Houten 23 (t); Jutphaas 20 (2); Kamerik 5253 (127); Kockcngcn 1254 (32); haag-Nieuwkoop 778 (21); Uitschoten 1568 (47); Locilcn 316 (15); l.oenersloot 512 (17); Loosdrecht 120 (7); Lopik 468 (1(5); Maarssebroek 24 (1); Maarsscit 216 (9); Maartensdijk 160 (8); Montloort 324 (7): Mijdrecht 3384 (100); Nigteveclil 325 (7); Oudenrijn 53 (3); Polsbroek 622 (22) Ruwicl 528 (18); Suelrewaard 950 (3); Tien hoven 43 (I); Utrecht 42 (2); Veldhuizen 92 (3); Vinkevccn 2138 (70); Vleuten 123 (4); Vreeland 663 (17); Westbroek 14 (I): Willeskop 877 (30); Willigc-Laugcrak 10 (I); Wilnis 1417 (51); Ijssclstcin 47 (3); Zegveld 1932 (54); Zuijlen 40 (2). In de geheete provincie 30267 (959). De ontwerp-Gemeentehcgrooling voor 1908 wijst aan f 613.953.04 aan Inkomsten en uitgaven. Van dc uitgaven is geraamd: bestuur der Gemeente f29.730.83, polltic 40,715,225, openbare werken en wegen f58.925.73, kosten Gemeente-eigendommen f 156.620, nijverheid f2IX), onderwijs, kunsten eu wetenschappen f 162.965.54, armenzorg f 34,1(12.68, liiiniiiiën (rente en aflossing) f 122.192.165, diversen (5910. onvoorzien f 258587. Bij den voorzitter van liet Ncd. Gym de Minister van Oorlog heeft goedgevonden liet terrein achter de Kazerne voor bereden wapens op 29 dezer ter beschikking te stel len tot liet houden van liet 9de gewestelijke Ter vervanging van Mr, J, Heiligers, die, sedert de oprichting der afdeeling van danig niet meer herkiesbaar stelde, is ge doog werd herkozen en in dc vacature, ont staan door hel vertrek van mcj. C. j. Weill- zel werd gekozen de lieer W. II. C. van Esvcld. van een lamp 'op de werkplaats van'den balk. waaraan deze hing vuur. Gelukkig werd zulks tijdig bemerkt eu konden de huisgc- ■looleu met een paar emmers water zelf bel Dinsdagavond omstreeks balt tien werd een begin van brand ontdekt op liet door mei, de wed. v. 't II. bewoonde bovenhuis van den slager G. aan de Utrecbtseliestraat. Door hel beleidvol optreden van den Inspecteur van politic en eenige leden van de vrij willige brandweer, werd de brand spoedig bedwongen en behoefde de vrijwillige brand weer niet haar spuit geen water te geven. Verzekering dekt de schade. De levering van de zand- en de liard- sleenwerken voor de pamebie-kerk en het Zuslorgcsticht aan den Oud, -Socslcfwcg is opgedragen aan den steenhouwer W. de Kloese alhier. Ter vordering van een billijke el liet door elke Gemeente te e In liet prov Gedeputeerde Staten van Utrecht besloten, sommige Gc- Voor zooveel betreft de lichting voor de Nationale militie van liet jaar 1998 zullen o.a. zijn saamgevoegd de GemeentenDoorn en Maant, Leunden en Woudenberg en Wcsthrock eu Arhtticnhuvcn. Op Dinsdag 24 September avonds ten 7 nre zal In de kerk van den II. Fran- Ciscits-Xavcrius de kerkelijke vergadering met installatie van nieuwe leden der Mnrin- Vcrccnigiug plaats hebben. De leden der Maria-Vereeniging worden verzocht lol trouwe opkomst. Ook voor nlcl- Icdcn toegang. - De algcmecnc jaarvergadering van de Patronaatscommissie zal dit jaar gebonden wordenVoor het Aartsbisdom op 14 October te Amersfoort in het gebouw van den R. K. Volksbond. Men verzoekt ons plaatsing van liet volgende schrijven: Zondag 29 dezer zal op hel door liet Rijk daartoe afgestane terrein aan den Hoevclakcr straatweg, even buiten de Kamppoort te Amersfoort, worden gehouden de negende openbare uitvoering van liet Middengewesl van liet Ncderlandsch Gymnastiek Verbond, welk gewest omvat de provinciën Utrecht, Gelderland benoorden de Waal en Overljsel. Kon hel door allerlei omstandigheden niet plaats hebben op 28 Juli. thans belooft liet een grooter aantal vcrccniglngen zielt aan meldde voor deelneming èn omdat, nu er langer tijd was tot voorbereiding, zoowel de wedstrijden als de oefeningen hoogst belang rijk zullen zijn. Er zullen deelnemen 6 dames-clubs en 18 heeren-elubs, samen dus 24 vcrccnigingen met een paar honderd werkende leden. De ochtendwedstrijden hebben plaats van 9 tot 12.30; de middaguitvoering wordt ge houden van 2.30 tot 6 uur; alle om medailles door autoriteiten, particulieren en vereen!- gingen aangeboden, zooals dat omschreven is in den Feestgids, die weldra zal verschij- Als bijzondere prijs mag wel vermeld de lauwerkrans, uitgeloofd door generaal-majour A. D. Petter, commandant der 4e divisie infanterie, voor de club, die bij hel marchccrcn door een gedeelte der stad het hoogst aantal punten behaalt. Men kan er van verzekerd zijn, dat deze prijs niet zal worden ver worven dan na ontzaglijk groute inspanning. Naast dien eereprijs willen we nog noemen de medailles, geschonken door den Commis saris der Koningin in deze Provincie en door den Burgemeester van Amersfoort. Er zal prachtig werk (e zien worden ge geven en hel zal dus zeker de moelle lootten, liet eerste feest, dat van dezen aard te Amers foort wordt gegeven, te gaan bijwonen. De toegangsprijzen zijn .zóo gesteld, dat ieder er van kan genieten (men zie de advertenlie in dit nummer en raadplege den Feestgids). Soest. Bij den gehouden wedstrijd tussetieu de voetbalclub Tuhantia van hier en de Baarnsehe vocthalvcrccniging verloor de delven, zal deze ji ij llopeii, den moed Ofschoon dit het onderspit i verccniging, na laten zakken. Bij een ingezetene werden geleden 's morgen schillende potten cn pannen op den sloep Het vermiste vaandel van het 10' regi ment Infanterie is op de heide iu den Paltz alhier teruggevonden door J. v. d. Vlist alhier. De vinder ontving eene flinke bclooniiig. Het provinciaal-blad no. 85 beval liet besluit van 10 Sept. 1907 tot afkondiging waterschap „Soesterveen" en vaststelling van een bijzonder reglement voor dat waterschap. Woensdagnamiddag oms.n d»»r den gcniecnle-wegwerl 'I Kerkpad aangetroffen een waarvan de bestuurder op Ie en met een Hinken roes een der cellen in In r S. onder dak' gehrac er V. alhier wagen met den wagen Raadhui i wagen h werden. Dc Bilt. In den nacht van 3 op 4 Scpt.j.l., is alhier een poging gedaan lot inbraak, aldus meldt het U. D., iu een rijwielbergplaats, staande bij de villa van den heer v, S. aan den grooten weg. De politie werd met liet geval in kennis gesteld. Na een onderzoek viel de verdenking op een persoon, die dezen zomer als timmer mansknecht alhier werkzaam geweest eu daarna aan het zwerven gerankt is. Aan vankelijk gelukte 't niet dien persoon op Ie sporen. Zaterdag jl. cellier werd bij de politie aangifte gedaan door den rijwielhandelaar A. J. J. alhier, dal hij 27 Aug. jl. een rijwiel had verhuurd aan een zekeren C. K., dezelfde Dal rijwiel is niet terug bezorgd en dus verduisterd. Dinsdag had de politie alhier meer succes door het rijwiel te Hilversum op tc sporen, alwaar hel verkocht was voor f 16, De verdachte, laatst gewoond hebbende te Hilversum, werd ten slotte aangetroffen in liet huls van bewaring te Amsterdam, alwaar bij gedcllnecrd is wegens een rijwiel diefstal op 5 Sept. jl„ gepleegd Ie Hilversum. De rijwielvcrduisleriug bekende bij, maar ten opzichte van de inbraak viel hij nog niet dadelijk door de mand. Ouder zijn bezittin gen werd evenwel een bijtcltjc aangetroffen, dat paste in dc moeten, die op de deur van dc loods zijn aangebracht bij een poging oitl deze te foreeercii, Ontkennen zal dus wel niet veel baten. Ilncvclnken. Tot burgemeester dezer ge meente is Dinsdag benoemd de lieer A. C. van Arkel, thans secretaris-ontvanger. Dc Iiiiii weiiseh vervuld gekregen eu zijn met deze benoeming dan ook zeer ingenomen. Ilarncveld. Naar men verneemt, zijn de en „Het Boschhuis", gelegen onder deze gemeente, uit de band aangekocht door den lieer Frowcin te Arnhem. In verband met een reorganisatie van liet onderwijs alhier, zal, naar gemeld wordt, door B. en W. aan den Raad worden voor gesteld cnkeleondcrwijzcrs(-essen) van school no. 2 op wachtgeld tc stellen. Nog zelden is het jachtveld in deze streken zoo slecht van patrijzen voorzien ge weest als dit jaar. Zoolang de luizen en fazanlcnjaclit nog niet geopend is. wordt er van bet jachtvermaak dan ook nog slechts weinig gebruik gemaakt. Op dc Donderdag gehouden scliapcn- mnrkt waren 726 stuks unnvocrd. Hamels golden f 12.— fi f 15.—, ooien f II).— 5114.— en lammeren f9 - a f 12.-. De handel ging tamelijk vlug. Dit jaar zal de loting voor de Militie, in deze gemeente, plaats hebben op Maandag den 2lcn October, des voormiddags ten half tien ure. Harderwijk. Naar wordl medegedeeld, heeft het gemeentebestuur aan de llerslcl- liiigsoord-Vcrccniging den benuodigden grond in erfpacht aangeboden voor den bouw van een Sanatorium voor liet Staatsspoorweg- personeel. Eemncs. Op den toren te Eenines-bnlten Is aan de Zuid-westzijde een houten platform aangebracht met gemetselde verhooging, dat dienen moet voor rijksgraad en driehoeks metingen ten behoeve van liet kadaster. Zaterdag werd te Utrecht bij jlir. van Wljkcrslooth eene vergadering gehouden van den Centralen bond, waarop een twintig ver- cciiigingcn vertegenwoordigd waren. De voorzitter van de afdeeling Kennies, de lieer W. van Klooster, diende aan liet slot dier vergadering een voorstel in, om aan den betrokken minister opheffing te ver zoeken van de beperkende bepalingen van het mond- en klauwzeer. In de praktijk heb ben zij niet liet minste nut en voor de land bouwers zijn zij in bongo male belemmerend In dc vrije uitoefening van bun bedrijf. Dit voorstel werd met algemeenen bijval begroet. Donderdag werd eene bestuursverga dering gehouden van den Boerenbond alhier. Op die vergadering werd besloten Jlir. van Wljkcrslooth uit te noodtgen om een spreek beurt te vervullen. Tevens werden de heeren W. van Klooster en II. van Wegen aange wezen om de afdeeling te vertegenwoordigen op hei landbouwkundig congres dat, op twee KKRKNHUJWS. D. H. dc Aatsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kastoor te Utrecht (St. Wllll- hrord) den WclEcrw. lieer I'. J. II. van de Wcijer, tot Kastoor te Doctlncbcm den Wcl Ecrw Heer W. K. J. Muller, tot Professor Eerw. Heer H. W. I'. Kijsink. eu lol kapelaan te Zicuwcnt den WelF.erw. Heer Th. E. B. Thuis. Correspondentie. R. J. V. te A. De geachte inzender van iet door 11 gewraakte stuk is wèl aan ons lekend en wijl hel verlangen, in zijn scltrlj- 'en te koutten gegeven loeli geenszins te nisprijzen valt. achten wij verder geschrijf Gemengde Berichten. - Zekere J. W. H. uit Groesbeck w, Zaterdagavond 8' uur ongeveer, aan i Diiitsehe grens, ventende met koloniale ware Naderen twee douane-beambten. - Suiker bij je. H. J« i Jc\ je wilgen en paard ii Heel nederig vraagt II., »l bij eerst nog z'n klanten mocht bedienen. Dat mocht onder toezicht der beide ambtenaren natuurlijk, leder pakje, dat II. afgaf, werd gecontroleerd. Toen naar liet douane-kantoor terug, 's avonds om II uur. De ontvanger staal op. H. vraagt den ontvanger of bij nu zonder paard en wagen terug moet. De ontvanger wil hem toestaan deze mede te nemen, mits bij f ICK). deponeert. II. op weg om z'n f If*),— te lialeit. Komt legen middernacht terug. Maar mijnheer, t is locli eigenlijk gek, ik l)e ambtenaren laaiden vol van wèl. De De stemming van den ontvanger jegens de ambtenaren was niet te liefelijk, zooals zielt deuken laat, cn H„ iu z'n vuistje lachend, keerde met paard eu wagen en met z'n f 100 nog geen beurt gehad heeft„Nu is 't mijn beurt, niet waar mijnheer Wat wilt tl, dat ik spelen zal „Speel maar een marsch, jongen I Je ziel, de lui gaan reeds allen naar Ituis."

De Eembode | 1907 | | pagina 2