Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 41. Zaterdag 11 Januari 1908.Een en twintigste Jaargang. DE EENBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. VerschUnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke nummers f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentie» Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspoudentiën cn Advertcnliën moeten uiterlijk Vrijdag- eau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De H. Vader ontving, naar de „Os- servatore" nu mededeelt, met Nieuw jaar telegrafische gelukwenschen van verschillende Te Rome is de lijst gepubliceerd van missionarissen, die in den loop van hel jaar 1906 in hun apostolaat gevallen zijn. Frankrijk bekleedt den eersten rang. Van de 176 gestorven missionarissen waren 79 Franschen. Verder 30 Italianen, 18 Belgen, 12 Spanjaarden, 8 Nederlanders, 7 Duit- schers. 4 Amerikanen, 2 Zwitsers, 2 i Oostenrijkers. 1 Hongaar. 1 Ier, I Chinees, I Rus en een uit Turkije. Volgens de „Italië" is de afkondi ging van een „motu proprio" van den Paus aanstaande, waarbij het staats- g secretariaat gereorganiseerd zal wor- den. Het zal voortaan drie afdeclingen I omvatten, namelijk een voor staatkun- dige en diplomatieke zaken, een voor buitengewone kerkelijke aangelegen- heden en de kanselarij voor de ridder- I orden. Aan het hoofd van die afdee- lingen zullen de prelaten Mgr. Scapi- I nelli, Benigni en Marini staan. De kar- dinaal-staatssccretaris Merry del Val zal de opperleiding blijven voeren. De Italiaansche regeering schijnt niet i genegen het voorbeeld te volgen van die van Frankrijk, wat betreft het ver wijderen van kruisbeelden uitdeschool- j lokalen. De vroedevaderen van het 1 Piemonteesche stadje Alessandria heb ben dit ondervonden. Deze hadden Briand gevolgd en de kruisbeelden uil de lagere school doen verwijderen. Het katholieke deel der bevolking was hiertegen in verzet gekomen, en is'einde- lijk na heel wat moeite er in geslaagd de regeeringsautoriteiten te dwingen van den gemeenteraad te cischen de kruisbeelden weer te doen neerhangen. De leden van den gemeenteraad wei gerden echter heldhaftig. En daarom heeft de prefect nu van ambtswege de kruisbeelden weer op hun plaats doen terugbrengen. De waardige burgervader van Ales sandria is daarover zóó verstoord ge worden, dat.... hij onslag genomen heeft'. Bomtuenaanslagen belmoren in Spanje ook niet meer tot de zeldzaamheden. Te Barcelona is het jaar 1907 besloten met een bomaanslag, waarover nader de volgende bizonderheden gemeld worden. Het was oudejaarsavond ruim 5 uur, toen in het nauwe donkere voorportaal van perceel 40 in de San Pahlo-straat onder een hevigen slag een dynamiet- bom sprong en de omgeving in de grootste ontsteltenis bracht. Aanvan kelijk vloog alles uit elkaar. Toen eenigc moedigen echter het oord der verwoesting naderden, ontwikkelde zich een ontzettend schouwspel voor hun oog. Niet alleen waren alle ruiten in den omtrek vernield, behalve andere matèrieele schade, maar op de plek des onheils wentelden zich drie mannen in hun bloed, als slachtoffers van dc vreeselijke daad. eenige lichtgewonden niet mede gerekend. De politie-inspec- teur Ufatm, die het voorwerp in zijn armen droeg, om het naar elders te transporteeren, werd nagenoeg aan stukken gescheurd. Verder de politie beambte Oiler, die het als voorzorgs maatregel in een kist wilde plaatsen en wien een arm afgerukt werd en de meubelmaker Vingilie, die juist op het oogenblik van de ontploffing behulp zaam met een kist kwam aansjorren. De stukken drongen hem in longen en lever, zoodat ook hij spoedig den geest gaf. Tengevolge van het gebeurde heerscht groote opwinding in Barcelona. Overal heerscht een gedrukte stemming. Wie kan verlaat de stad en vreemde lingen geven daarin het voorbeeld, hetgeen groote schade meebrengt. Vlak voor het Kerstfeest zijn eveneens een paaT bommen gesprongen. De politiemacht in Barcelona is (hans met 200 man versterkt. Een voort durende veiligheidsdienst is op den hoek van iedere straal georganiseerd. De bom, die in de Robadorstraat ge vonden is. is naar het Botaveld ge bracht, waar men haar heeft laten springenzij had een buitengewone kracht. In het jaar 1907 zijn 17 bommen in Barcelona gesprongen, waardoor 5 personen gedood en 18 gewond werden. BELGIË. De Katholieken van België worden in den laatsten tijd door gevoelige verliezen getroffen. Pas was door den dood van den minister-president de Trooz, wiens stoffelijk overschot Maan dag met veel praal van Brussel naar Leuven is overgebracht om daar op staatskosten begraven te worden, een zware slag toegebracht aan de Katholieke partij, of opnieuw heeft zij een verlies te betreuren. „De Katholieke partij, zoo zegt het „Hbl. v. Antw." heeft een nieuwen gevoeligen slag ondergaan in het af sterven van graaf de Bourchoven de Bergeyck, senator van de arrondisse menten Deudermonde-St. Nicolaas. „Niet alleen mei zijne groote fortuin, niet alleen met zijne groote begaafd heid, doch vooral met het hart en met zijn eigen persoon, heeft hij zijn leven lang alles ondersteund en geholpen, wat zich beweegt op het veld der liefdadighbid, der sociale werken en van het vooruitzicht. „Geen enkel godsdienstig werk, dat hij niet met vorstelijke vrijgevigheid ondersteunde, en zoo Congo voor velen eene bron van fortuin was, hij wijdde er êèn gedeelte zijner bezittingen aan om er de christene beschaving in te voeren en de voortplanting van het geloof te bevorderen. „Voor de onschatbare diensten door hem aan de Kerk bewezen, vereerde wijlen Paus Leo XIII den aflijvige mei zijn (des H. Vaders) geschilderd portret. „Wat hij gedaan heeft voor het Katholiek onderwijs in België zal eeu wig zijn nagedachtenis bij de Belgische katholieken in vereering doen blijven." Ook de liberale bladen wijden aan den overleden senator woorden van eerbiedige hulde. De verhouding tusschen Japan en de Vereenigde Stalen laat nog steeds te wenschen over. De Japansche gezant te Washington, burggraaf Aoki, is den 3len December via San Francisco naar Japan vertrok ken. Aan do Times wordt uit Washing ton medegedeeld, dat het doel van de reis van den gezant is aan zijne re geering verslag te doen over de ver schillende tusschen Japan en de Ver eenigde Staten hangende vragen. Aan hel gezantschap wordt deze reden voor het vertrek van Aoki niet toege geven. Volgens berichten uit Tokio zou namelijk de burggraaf niet meer op zijn post terugkeeren en zou op zijn vertrek de officieele terugroeping en benoeming van zijn opvolger volgen. In een gesprek, dat hij kort voor zijn vertrek uit San Francisco met een dagbladschrijver had. verklaarde burg graaf Aoki, dat Japan wel is waar ge zind was de emigratie van Japanners naar Amerika te beperken, maar dat het elke poging van de Vereenigde Staten om de Japanners van hun vaste lands- of eiland-gebied uit te sluiten als eene vijandige daad zou beschouwen. De Pruisische regeering brengt thans weder een nieuwen dwangmaatregel in Polen in toepassing. Zonder voorafgaande machtiging mo gen daar geen huizen gebouwd worden op landerijen. De boeren hebben daar wat op gevonden, door zich woon wagens aan te schaffen, maar zij hebben daarbij gerekend buiten het wettelijk verbod om vuur op hun land te brengen, zoodat zij ook in die wagens niet mogen stoken. Een hunner is deswege reeds voor 10 mark beboet, en toen hij die boete weigerde te betalen, werd zijn wagen met den inboedel in beslag genomen om publiek te worden ver kocht. Een Poolsch blad merkt op, dat de Poolsehc boeren er nog erger aan toe zijn dan de Zigeuners. FRANKRIJK. Naar aanleiding van de wijziging, die het Fransche ministerie heeft onder gaan ten gevolge van het overlijden van den minister van jiistitiejüuyot-Dussai- gne, geeft men eene opsomming van het aantal ministers, die sedert 19 Febru ari 1871, den dag waarop Thiers als President der republiek optrad, de republiek hebben gediend. Dit getal bedraagt 231, daaronder begrepen de 12 ministers, die nu in functie zijn. Van de 219 gewezen ministers zijn 132 overleden onder de 87 overle venden zijn 30 senatoren en 24 afge vaardigden tot de oud-ministers, die geen deel uitmaken van het parlement, behooren de heeren Fallières, presi dent, en Loubet. oud-president der repu bliek. Bij de wijziging van het ministerie is Briand tot minister van justitie en eeredienst, Doumergue tot minister van onderwijs en schoone kunsten en Jean Crttppi, de afgevaardigde van Haute-Garonne, tot minister van koop handel benoemd. Te Nancy zijn de uitdrager Gengör, zijn beide dochters en twee bedienden gevangen genomen. In zijn winkel werden overblijfselen gevonden van monstransen, kelken, kandelabres en andere kerkelijke kostbaarheden, tot een gezamenlijk gewicht van 300 K.G. Men vermoedt, 'dat Gengilr talrijke kerkdiefstallen in den omtrek van Nancy op zijn geweten heeft. De sedert de rampzalige gebeurte nissen van een jaar geleden beruchte mijnen vdn Courières doen opnieuw van zich spreken. In schacht 5 is brand uitgebroken en het vuur laat zich niet behcerschcn. Zooveel mogelijk zijn de brandmuren opgetrokken, maar zonder dat eenige verbetering in den dreigenden toestand er het gevolg van was. De werkzaamheden worden bo vendien belemmerd door de sterke gasoutwikkeling. Een ingenieur, die trachtte den vuurhaard te naderen, boette bijna er het leven bij in. Hij was den verstikkingsdood nabij en werd slechts met moeite door de hem be geleidende reddingsmanschappen weer tot bewustzijn gebracht. Met het oog op het dreigende gevaar hielden de vertegenwoordigers van het mijnbestuur met de ingenieurs een beraadslaging, waarin besloten werd grootere brand muren aan te brengen. Naar schatting is daarvoor 2—3 maanden noodig. De Russische staatsraad heeft 'n wetsvoorstel aangenomen waardoor een crediet van 15.182.000 roebels wordt uitgetrokken voor de slachtoffers van den hongersnood. De politie heeft te Kief een inval gedaan in een vergaderlokaal van an archisten. Een cn twintig anarchisten werden gevangen genomen. Voorts werd beslag gelegd op een groote hoeveelheid bommen, revolvers, patro nen, valsche passen, revolntionnaire schrifturen en een aanzienlijke hoeveel heid ontplofbare stoffen. De zitting van den krijgsraad te St. Peterburg ter behandeling der overgave van de vesting Port Arthur neemt voor generaal Stüssel een on- FEUILLETON. In doodsgevaar. Rustig cn slil onder den donkeren, slcrrcn- loozcn hemel lag hel Spaansche kamp van Las Augnas, in dc provincie Sanla Clara op aanbod. Doch hier wil ik zijn schrijven zelf aanhalen „Zeg aan uw man, dat geheel dc beschaafde wereld vol is van hetgeen er thans op Cuba eiken schrijver, die de locale kleur en omslandighcd weel mede Ie deelen, welke zoo gri stelling wekken. Pedro nu bevint le felle n de k woud li n dier in de d heen lieten gaan en niels konden onderscheiden dan hier en daar hel zachte schijnsel der zwervende llchtkevcrtjcs. Ondereen ruw aldak van palmbladen lagen een zestal soldalen, beschenen door hel zwakke licht van een kaars. Vijf hunner sliepen rustig; de zesde, op zijn elleboog leunende, een potlood tusschen de landen, was bezig een brief le lezen, welken hij dien morgen uit Span'e had ont vangen. „Beste man" las hij. „hel zal je genoegen doen te liooren, dat ik bericht van broeder (ieraldo heb gekregen. Mij zegl mij, dal hij het goed maakl in Londen cn tegenwoordig al een aardig sommetje met zijn pen begint le verdienen. Hel is echter duur leven in dc groote wereldstad en het spijt Item, ons niet te kunnen helpen, zooals lil) g.vime wilde. Ik had hem medegedeeld, dal onze kinderen niet altijd hel noodige hebben in deze zware lijden en in antwoord doel hij ons een broederlijk oppervlak- hij gebruik), de klccrcu, die hij draagt, dc wijze waarop hij zijn ledigen lijd doorbrengt. Wan neer hij aldus zijne opmerkingen gedurende eene week heeft verzameld, laat hij ze u toe zenden, en daarna kunl gij ze mij doen ge worden. Ik zal de slof lol geschiedenissen of verhalen verwerken en u de opbrengst ervan uwe tegenwoordige behoeften." „Beste jongen, die Ueraldo", mompelde de soldaat, „zoo aan mijne lieve vrouw leden- gewerkt hebben in Londen, in dat veelbewo gen verleden, vóór dc roepstem van mijn vaderland ons naar Spanje terugriep. Mij kan doen, wal hij zegl. Heb ik de voortbrengse len zijner pen niet gezien en hem niet dik wijls hooren zeggen, dal hij, zoo hij slechts onderwerpen genoeg heeft, woorden tot goud kan omzetten. Moe goed, dat ik een Engelsche vrouw heb getrouwd. Ja. Ocratdo Arinitage, ik zal u de ideeën verschaffen, om u In uw winstgevenden zegen op geven. Het potlood vloog wederom over de dunne en beschaafd door zijn langdurig verblijf in de groote stad, had denkbeelden te over in zijn hoofd, welke slechts op eene gelegenheid wachtten om zich tc uilen, Eene weck later werd de compagnie, waartoe Pedro Undo behoorde, aangewezen om den brievenzak naar hel kamp van San Juan tc begeleiden. Las Auguax was een grenspost, want die der opstandelingen geweest en de aansluiting met Het hoofdleger moest onderhouden worden. Met is gelukkig, dacht de soldaat, dal ik dc voldoening zat hebben te zien, of mijn pakje goed en wel dit gevaarlijk land verlaat. Met zou jammer wezen, als zooveel kostelijke arbeid verloren ging. Trotsch op zijn werk en zich bewust, dal hij belang had hij de veiligheid van de brievenpost, gevoelde hij ntcls van het vervelende van den langen marsch. Het branden van de zon telde hij niet eu hel speel hem bijna, dal men hall moest houden. Het oponthoud voor het middagmaal had ptaals op een begroeiden hei'vel, van welks top men den afgelegden weg kon zien, doch niet dien, welken men nog vóór zich had. De postiljon zal zijne beschuit en kaas tc eten met den teugel van zijn paard over den arin. Eensklaps hoorde Pedro een zachl ge fluister in hel struikgewas dicht hij hem. Verraad" riep hij uit. „Kameraden tc wapen." roepje Gcwocrgckna! volgde c Spaansche soldaten vielei grepen hunne wapenen e gelen in de hitte van den strijd. Pelro Lindo vocht dapper en had reeds twee vijanden huiten gevecht gesteld, toen er een schril gehuil weerklonk en de opstandelingen zich terugtrokken. Lindo ondekte het verlies van het paard, met den brievenzak in den zadeltasch. „Kameraden De brieven I Die moeten wij reddenVooruitDaarheenDaarheen De Cubanen ontkwamen echter, doch maar juist op het nippertje, want even daarna kon digde hoefgetrappel de nadering aan van een afdeeling Spaansche cavalerie. Er werd rap port gemaakt cn Pedro mei zijne gezellen moesten terug naar den posl om het gebeurde Ie melden. Zij werden voorafgegaan door de dragonders, die zich op weg bevonden naar Las Augnas en door liet geknal der hunne paarden tut sneller draf aan tc zetten. Pedro zag aldus de vrucht van zijnen begon opnieuw, mei weinig hespol door de mannen, die hel kwartier met hem deelden en wien hij natuurlijk niets vertelde van den aard zijner bezigheden. Twee nachten later, terwijl hij zich geheel en al in zijn werk ver diept luid, werd hij gesioord door liet gelijk tijdig losbranden van verscheiden geweren. Hel kamp werd aangevallen. Met een uitroep van ergernis wierp hij pot lood cn papier in zijn ransel, gespte zijn koppel om cn nam zijn geweer op. Weken klecren geweest. De kapitein was buiten en riep: „Hola! spoedt ii mannen! Dc zijand overvalt ons!" herhalen. Een paar seconden later snelden de plannen der compagnie naar hel punt, hun ter verdediging aangewezen, terwijl zij onder weg de geweren laadden en de bajonetten opstaken. Een uur daarna was dc aanval afge slagen en onder de lijken der gesneuvelde opstandelingen bevond zich dat van den aan doen'zijne officieren cn voor hem stond een mindere, die iels vourlas van een dun blad papier, dal gevonden was in den lasclt van den gesneuvelden aanvoerder der opstande lingen. De lezer vertaalde langzaam eu zenuw achtig van hel EngclKh In hel Spaansch, want hij was de eenige, die de eerste taal

De Eembode | 1908 | | pagina 1