In de 4 gerechtshoven te Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Leeuwarden inet42rands- heercn waren er d r i e katholiek. In de 19 rechtbanken te Amsterdam. Alk maar, Haarlem, Utrecht. Den Haag, Rotterdam. Dordrecht, Middelburg, Zicrikzcc. Arnhem, Zutphen, Ticl, Zwolle, Almelo, Leeuwarden, lleerenvcen, Groningen, Winschoten en Assen met 138 rechters waren er zeven katho liek. Minister Van Kaalte heeft de kans gezien, dit getal van zeven terug te brengen tot v ij f. De Centrale Anti-Revolutionnaire klcs- vereeniging „Nederland en Oranje" in het kiesdistrict Breukelen, heelt gesteld tot can- didaat voor de Prov. Staten van Utrecht (vacature G. H. L. baron van Boetsekier) den heer mr. H. J. H. baron van Boctselaer, vrij-anti-rev., schoolopziener in het district Loosdrecht en lid van den Ulrcchtschcn In dj vacature Doude van Troostwijk (oud- liberaal) werd geen candldaal gesteld, terwijl voor de vacature van der Heijden (R. K.) werd besloten, den door de R. K. kiesver- eeniging te stellen eandldaat te steunen. De Centrale R. K. Kiesvereenigiug „Breukelen" heeft tol candidaat voor de Prov. Staten, vacature v. d. Ileydcn, gesteld den lieer C. Knlgge van Wilnis. lieskileu werd tevens niet de rcchtschc partijen samen te werken, inzake de beide andere vacaturen. Naar men van welingelichte zijde aan „de Post" meedeelt, zal mr. Kolkman stellig in het nieuwe kabinet zitting nemen, en is liet bericht eencr benoeming van kolonel J, G. baron van Voorst tot Voorst tot minister van Oorlog geheel ongegrond. HetHaagschecorrespondentieburcau meldt: Thans kan gemeld worden, dat de ininis- L.icclc crisis op dit oogenblik in deze phase is gekomen, dat de kabinetsformateur, be houdens de laatste nog noodzakelijke cottfe- rentil'n, met zijn voordracht tot samenstel ling van een kabinet werdra gereed zal zijn. Motor- en rijwielwet. lil zijn Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer deelt de minisler van Waterstaat mee. dat hij istegen vaststelling van een sitelheidsma.vimnm en een deugdelijk underzuek naar de vaardig heid der bcstuiiiders practisch moeilijk be reikbaar en dan nog van hoogst betwijfel baar nut acht. Met den wensch, dat overtreders zoo noodig gevoelig worden gestraft, stemt de minister ten volle in. Hij meent, dat de loop. dien de jurisprudentie te dien aanzien indetilaatsieti lijd neemt, een afwachtende houding wettigt. ■Vlocht daarin een keer kouten, en ernstige overtreding op den duur te licht worden gestraft, dan zal, afgezien der sterke ver hooging van het maximum der geldboeten, het stellen van uitsluitende hechtcnisstrnf op herhaalde overtreding van art. 15 in ovei- weging kunnen worden genomen. Het tweeledig gevolg, dat de regeering hoopt te zien intreden, wordt nader als volgt aangegeven a. voetpaden.fniet.langs wegen liggende, vallen buiten de wet en blijven volledig ter regeling aan de lagere besturen b. voetpaden langs wegen, vallen binnen de wet, zoodat, ais en voor zoover zij mogen worden bereden, alle voorschriften omtrent het rijden daar geldenechter kunnen de lagere besturen het belijden dezer voetpaden naar art. 7 eerste lid beperken. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Door het Plaatselijk Comité '.'oor Katholieke Sociale Actie was op Dinsdag 28 Januari eene vergadering belegd in het gebouw van den R. K. Volksbond, waar nis spreker optrad de wcleerw. lieer Overveld, uit Zwolle, met het onderwerp „Volks ontwikkeling". Met den gebruikelijke» 5roet: Geloofd zij Jcsus Christus! opende c voorzitter, de heer A. II. van Kalken, de vergadering, en na even in het kon herinnerd te hebben, wat het plaatselijk co mité reeds had gedaan, maar hofgcwenscht achtte, dat de ontwikkeling zich meer ver spreidde, gaf hij liet woord aan den eerw. spreker. Zijnccrw. prees liet d .cl van de heidemaatschappij, dewijl zij datgene, wat dor is en braak ligt, tot groei en bloei en tot ontwikkeling weet te hiengen. Maar schooner dan het werk van die organisatie, is de volksontwikkeling, omdat zij tot doel heeft de ontwikkeling van geest en hart. De geest wordt daardoor bevattelijk gemaakt zoor de kennis van godsdienstige en maat schappelijke belangen, en in het hart om springt de liefde voor alles, wat goed en schoon is. Spr. stelt zich drie vragen Ier behandeling voor, namelijkIs volksontwik- Onze verwonderde gastheer sprak geen woord, maar richtte zijn blik onderzoekend op den aangekomene. „Vrees niet!" zei Dussaulz, „Itlj is een der onzen, ik sta voor hem in, als voor mij zelf, Ik meende, dat hij hier in de huurt woonde." „Ik woon hier een half uur van daan," sprak de onbekende, „de oude Pool heeft mij meermalen gezien, al herinnert hij zich mijner niet meer," „Ga dan zitten, en cel naar hartelust," zcide de oude Pool, onze gastheer. „Al woont hij dan ook niet in de buurt," sprak Dussaulz. „zal hij er. voor zoover ik hein ken, niet» op tegen hebben morgen met ons de Heilige Mis te gaan hooren. Meent gij. boer Pool. ons zulks verschuldigd te zijn, dan zijn wij het den onbekende verplicht, voor den vriendendienst, ons gisteren, bcwc- Boer Pool had zijn best gedaan dit laatste gezegde niet door Dussaulz te doen uilen, maar deze had het op zoo'n harlclijkcntoon keling geoorloofd, is zij noodzakelijk en hoe moei die beoefend wuiden 7 Door de vijanden der Kerk wordt beweerd, dat de Kerk tegen ontwikkeling is en hare priesters belet het volk te ouderwijzen en dezen aanzet dit dom te houden, zoodat liet volk bij de groote vraagstukken van den dag voor dompers en rcactionnairen wordt aangezien. Deze beschuldiging kunnen wij gerust van ons afwerpen, want was in het heidendom de ontwikkeling weggelegd voor de lioogc standen, de Kerk heelt reeds van de vroegste tijden af gezorgd, dat de ontwikkeling aan het volk gebracht werd. In de middeleeuwen waren liet vooral de kloosters, die het volk onderwezen. Geheel Duitschland was door deze met volksscholen overdekt en aan de bisschoppen en priesters was tot taak gesteld, scholen te bouwen en het arme volk kosteloos te onderwijzen. De hoogerc ontwikkeling ondervond niet minder de steun der Kerk. Aan de katholieke universiteiten bestond het beste onderwijs. In de stad Bonn zelfs worden 019 beurzen uitgedeeld en niet een arme student werd afgewezen. Hieruit blijkt, dat de Kerk de ontwikkeling altijd als ge oorloofd heeft beschouwd. Wij kunnen ons dan ook best melen met elke andere partij in zake ontwikkeling. De ontwikkeling is noodzakelijk en gc- wciischt ten einde grondige kennis van de sociale en godsdienstige vraagstukken te verkrijgen, om hierin vooral ons katholiek standpunt in Ie kunnen nemen en omdat u veel van de oplossing dier quostics afhangt. De sociale wetten vorderen langzaam; ge tuige vooral de Kamer van Arbeid waarvan bijna niemand gebruik maakt; een bewijs, dat in alles de ware kennis voor de sociale wetten nog niet bestaat. Hocvele arbeiders en middenstanders staan nog niet builen de organisaties; vele middelen ter verbetering komen daardoor niet in behandeling cii worden ongebruikt gelaten. De oorzaak hier van is, de sociale onkunde; en de invloed, dien wij bij betere sociale ontwikkeling anders in staatsregeling en sociale wetten zouden kunnen hebben, gaat Ie toor. Hel is noodzakelijk, dat er meer ontwik keling kome, dan zal ook het kiesrecht beter begrepen worden en velen teruggehouden worden hunne stem aan tegenstanders en socialisten te geven. Frankrijk is eelt sterk voorbeeld van achterlijkheid aan ontwikke ling en van nalatigheid aan de stembus. Voor liet godsdienstig leven is ontwikkeling even noodzakelijk, ook hiermee is het bij vele Katholieken treurig gesteld en door de wei nige kennis in de godsdienstige zaken loopen zij welligt gevaar mee te gaan met onze tegenstanders. Vergeteil wij liet niet, onze vin, wij moeten dus wel ons kennis ver- schallen van de sociale queslies en de gods dienstige taken, Kit de wijze waarop wij ons moeien ontwikkelen is hit geschreven en gesproken woord. Met het geschreven woord, hier geenszins bedoeld slechte lectuur of slechte romans, waarover spt. niet wil han delen. maar ook niet onschuldige romans, die toch niets tot ontwikkeling bijdragen, liet zijn verdichte verhalen, die slechts oi staat zijn de geest te prikkelen en deze niet ont vankelijk it- maken voor meer ernstige ont wikkeling ais de studie der gewijde en ongewijde geschiedenis, natuurkunde, schei kunde, en andere wcler.schapijen en der sociologie. Het ware gcwciischt, dat ieder waarin dergelijke studieboeken te vinden waren. Ook liet gesproken woord is zeer nuttig. Vooral sociale cursussen met degelijke onderwerpen en goede sprekers zijn onmis baar Voor de ontwikkeling. Betere belang stelling moest daarvoor betoond en een trouw bezoek daaraan gebracht worden. Spreker eindigde zijn rede met den woiwch, dat de ontwikkeling zich krachtig moge voortzetten en vooral in christolijkcn zin, omdat in alles hernieuwing moet gebracht worden in Christus. De ontwikkeling zal dan geestelijk genot en stoffelijke welvaart ver schaffen en ons meer tevreden door liet leven doen gaan, totdat wij aanlanden in liet rijk der waarheid bij God. die de oor sprong en het eind is van ons aller bestaan. Deze rede met helder uilgesproken hetoo- gingen werd mei een krachtig applaus he- groetde voorzitter weltscllle den Éerw, spre ker met dat succes geluk en dankte Item voor zijn sehoone rede en voegde daarbij den wcitsch. dal wij hein nog meerdere malen als spreker in ons midden mogen terugzien, waarna met den gebrutkelijkcn groet deze ver gadering gesloten werd. Woensdagmorgen bij liet binnenkomen van een goederentrein ontspoorden vermoe delijk tengevolge van verkeerden wisselstand drie waggons bij den overweg aan den Socs- sterweg. Ken ervan werd geheel versplinterd terwijl de heide andere langs den weg lagen. I'ersoonlijke ongelukken luidden niet Men verzoekt ons plaatsing van liet volgende Zondagavond j.l. vergaderde de R. Katli. J'ingcllngs-Vercciiiging „Amiel Verbalis" in liet Vvrecnigingslokanl. Na installatie van ccnigc nieuwe leden, ging men over tot de behandeling der agenda, n.l. liet oprichten van een vaste l'rop.-Cluh en een Tooncelnfdcclilig. Heide onüernfdee- lingvii kwamen lol stand. Tol de eerste traden toe 10 leden en zal deze den naam dragen „Dr. Schaepmaii"voor de laatste, genaamd „Vondel", gaven zich 14 personen op. Hierna werd voor beide mdeelingeii een gezegd en zoo vol vertrouwen en dankbaar heid voor den onbekende, dal de oude Brvtagncr er door getroffen werd. „Ik weiger geenszins mee (e gaan," sprak de onbekende, „want ik weet, waar men bijeenkomt, en ben er zelfs eiken Zondag ge weest!" Dit gezegde stelde boer Pool geheel gerust, en het onderhoud werd zeer vertrou- In allen geval is voorzichligheid de bood- seliaj)," sprak onze gastheer opeens. „Die jonge man loopt geen gevaar, maar als jelui door den een of andereu deugniet gezien werdt, kon de zaak wel ecus slecht afloopen. Men bemerkt terstond, dat gij niet uit deze streek zijl. Jelui moeten je dus verbergen. Boven hebben wc een ruimte, waarin gij veilig zijt. Als gij wat noodig hebt, kunt gij door het luik roepen, dat overigens goed moei gesloten blijven, U, mijn jongen," zcide hij tut den onbekende, „zend ik niet weg rust wat uit, dan praten wij nog wal en drinken er een glaasje hij." (Wurtll vervolgd.) bestuur van 3 leden gekozen, die onderling de function zullen verdeden. Na eene bespreking, om voorde vosten nog een Propaganda-avond te geven, hetgeen overwogen zal worden, werd de vergadering met gebed gesloten. Naar het „U. D." verneemt, wordt de instructie in zake den jongstcn moord alhier, waarbij de oude Van Drie van het leven werd beroofd na ecu woordenwisseling met de huisgenooten, dezer dagen gesloten. Het voorloopig onderzoek is titans afgcloopcn en verwijzing naar de openbare terechtzitting zal spoedig volgen, De beklaagde, zoon van don vermoorde, blijft pertinent" ontkennen zich aan den moord, waarvan hij verdacht wordt, te hebben schuldig gemaakt. Aan jhr. S. AL van Reigersberg Verslnys, liootd-commics Ier Gemeente-Secretarie is om gezondhcidsicdcnen een verlof verleend van drie maanden, Aan de Rljks-seriiminriehting is thans serum tegen mond- en klauwzeer bereid etl in voorraad. Het voormalig AldcgOndc-g.lStlluis, door baron Van Boetzelaer van Oosicrhout ten geschenke gegeven aan de Vereenlging „Kin- derxorg" van het provinciaal ressort der Ned. Hervormde Kerk, nadert zijn voltooiing als Kinderhuis, waarvoorhel belangrijk is verbouwd en aanzienlijk vergroot. Aan de Centrale lioterntijn werden Dins dag 'aangevoeld 25fi5 kilo fabrieksboter onder Kijks-controle. De hooRSle prijs was f 1.47. de laagste f 1.27, de uiiddelprljs dus f 1.43. Het Gemeentebestuur heelt den volgenden maatregel ingevoerd, Werd vroeger na een overlijdensgeval een der huisgenooten ot familieleden tiitgeuoodigd ten Raadhuize te konten out inlichtingen te geven over verschillende vragen, die liet Gemeente-bestuur moet beantwoorden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, thans wordt aan het .sterfhuis ecu lijst van 21 vragen bezorgd, die men nicer ,'t tOIe rcposéc en dus met grooter kennis van zaken kan beantwoorden, Er wordt ook ruimschoots tijd gegeven voor hel terugzenden dier lijst, zoodat men familieleden of anderen gemakkelijk kan raadplegen. Naar men vernomen heelt zal door eenigc leden van de Amcrsfoortsclte mu- ziekvcrecniglng, directeur A.Joeheilts wor den deel genomen aan liet Nationaal Dilet tanten solisten concours, uitgeschreven door de Rottterdamsehe Harinonie-Verceniging „Het Westen" op 8 Maart 1908. Soest. Hel kantoor van den snh-outvanger der accijnzen zal vanaf Maandag tot Vrijdag a.s. gesloten zijn. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie bedraagt thrills51, waarvan slechts 4 personen vrijstelling hebben wegen» brocdcrdienst, r.oodnt er veel kans Is om vrij Ie loten. De uilvoering van hel verfwork van het raadhuis en postgchouw van buiten is door li. en W„ na gedane prijsopgaaf, op gedragen aan üijsb. Sukkel alhier voor 1318. Woensdagmiddag werd de tuinknecht van incj, S. op Pijnenburg alhier, die vermist werd, verdronken in een der vijvers gevonden, De man leed in den laatsten lijd aan toevallen en duizelingen, en men vermoedt, dat daaraan het ongeluk is Ie Wijten. Dr. B. alhier, die ontboden was. kon slechts den doodconsta- De ongelukkige laat eene weduwe met 7 kinderen achter. Deze week is door het voorloopig bestuur van liet WntcrschnpSocslcrvccn alhier, de lijst der stemgerechtigde ingelanden vast gesteld, die hij den heer W. L. Top ter inzage ligt, zoodal nu weldra de verkiezing van een definitief bestuur kan worden tegemoet gezien. hoogland.' Z, I11. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd lot Kerkmeester In onze parochie den heer J, Scliooiiderbeek, in de plaats van den lieer C. Schimmel, die onlangs overleden is, Ons fanfarceor|>s heeft jl. Donderdag voor de tweede maal iu dezen winter eene uitvoering gegeven voor de donateurs in de tent op de ijsbaan „De Maat". J. v. Hckkum, die sinds eenigc maanden hulpbesleller was. zal in de volgende maand vervangen worden door G. v. d. I'ol. die een vaste aanstelling lice-It gekregen als derden brievenbesteller in onze gemeente. Acltlevcld. Werden de parochianen van Achlcveld 9 Januari getroffen door het over lijden vnu hunnen herder, iu deze week trof hen de wel verwachte, doch nog[allijd onaan gename lijding, dat hun hooggeachte ka|iclaan, de Kcrw. lieer Brenninkineijer hen moest vcr- Mlnzanm in den omgang en altijd actief, waar liet noodig was, had hij de harten van allen voor zich weten te winnen. Keu afdcc- ling van het Krulxvcrhond, een Maria-vcr- ceniging, een Sl. Annn-verecniging, een Joit- genshoud, een, Leesbibliotheek, dat alles wist hij tol stand ,tc] brengenden te doen le ven en bloeien. Verrukkelijk was het lient tv midden der leden Ie zien, vooral onder de kleinen der St. Aiina-vcrccniging. Met weemoed ziel Achlcveld Item vertrekken. Niet gemakkelijk zal hij vergelen worden Zijn jarenlang werkendonder ons zal steeds getuigen van zijn rusteloos streven ont tol heil der geloovigvn alle krachten en gaven tv gebruiken. Barncvctd. Dinsdagmorgen had de slnl- houdcrsknccht J. v. d. B., alhier, terwijl hij bezig was kalveren te lossen, het ongeluk van den wagen te vallen. Doordat het kalf juist op Item viel, werd hij ernstig gewond. Behalve hoofdwonden, constateerde een in geroepen geneeskundige, dat de ééue arm gebroken was. In de raadszitting van Dinsdag werd door den voorzitter incdcdccling gedaan, dat ingekomen is dc goedkeuring van (iedeput. Staten, inzake liet genomen raadsbesluit tot liet aangaan van een tijdelijke gvldlccnitlg van hoogstens 170,000. Besloten werd een vier- of vijftal lepen- boontcn, die op „Benno" staan, en welke schade aan het daaronder staande hlocinhout veroorzaken, te verknopen. Herbenoemd werden tof leden der com missie voor de gasfabriek de licercn v. Hen- ven, de Ileus en V. Schothorst, en tot leden der commissie voor de bezwaarschrif ten tegen den lioufdelljken omslag de hceren v. Spiicl. v. Schothorst en Scldcnrijk. Verder werd tot afgevaardigde naar de tramver- gadvriiigen benoemd de heer C. J. Schimmel en tol plaatsvervanger de heer J. J. de Heus. De Voor/, zegt. dat van ücd. Staten is ingekomen een staat lot herziening der jaar wedden van gemeente-ambtenaren. Volgens deze herziening zal liet traktement Van der, burgemeester verhoogd worden met f300, dat van den gemeente-secretaris niet f375, dat van den gemeente-ontvanger met 1200, en dat van de heide Wethouders elk met f20. De Voorz. stelde de vraag of de hceren zich met deze verhooging kunnen vereenfgen, Hierop volgde eene discussie, waarna goed gekeurd werd aar. Ued. Staten te antwoor den, dat men zich met deze herziening wel vcreciiigcn kan. Hilversum. Zondagmiddag gooide eelt op geschoten hengel een steen door een ruit van perceel 5.1 aan de Koningstraat. Onmiddellijk vloog door dezelfde ruit een groote jachthond, die den beugel bij den broek valte. Aan schreeuwen natuurlijk geen gebrek. Dat dc wandelaars, die liet geval aanschouwden, dit voorbeeld van „liet kwaad straft zich zelf" we! aardig vonden, spreekt vanzelf. Dinsdagmiddag reed dehecrW. per rijwiel op den 'x-liravelnndschenweg. Van uil de Oude lorenslraat kwamen twee meisjes, eveneens »p een rijwiel gezeten, nog al vlug peddelend. Juist om den hoek kwam het tot een botsing. De wielrijder en -rijdsters vielen over elkander. Wonder genoeg kwanten alle drie cr zonder letsel af. De fiets van den lieer \V.„was een weinig beschadigd. Ketones. Nader is vastgesteld de bezoldi ging van den Voorzitter van het Waterschap Keuines ten bedrage van 50 gulden. De overige leden van het bestuur genieten ieder f 15. liet traktementJvanVdeii Secretaris is bepaald op f225 en dat van den Penning meester op f250. leder Hoofd Ingeland zal voor het bijwonen van elke vergadering een presentiegeld genieten van f 1.50. Aan de hoornen is nog al schade berokkend door den /.waren rijp, die dagen achtereen hun kruinen sierde. Vele lakken zijn ge scheurd en dat zelfs van iepenhoomen. De wijzers van liet uurwerk op den Biiitcu- dijksciicn toren waren zeker vastgevroren, want zo hieven staan, ofschoon liet uurwerk geregeld en op tijd zijn slagen deed hooren. Nog wijzen zij den lijd niet aan. Maandagavond werd aan liet ge 'licht der Zusters eene gecombineerde vergadering gehouden van het bestuur dor boerenleenbank en den raad van Toezicht. Er ware t ver schillende stukken ingekomen, die een onder werp van bespreking uitmaakten. Zi'. waren cellier te uitgebreid om ze in eene vergadering af te handelen. Daarom zal spoedig een tweede bijeenkomst gehouden worden. Eeuc aanvrage van een ingezetene der gemeente om lid van de leenbank te worden, kon voorloopig niet ingewilligd worden, omdat genoemde persoon geen lid van den Boe renbond is en dit gevorderd wordt, Woensdagavond werd ten huize van den kastelein J. Kek dc jaarlijksclic potver- Icring gehouden van dc zangers der parochie van den II. Nikolnas alhier. Des avonds trad de lieer J. Thiel van Bussum op, die door zijne eomisehe voordrachten den lachlust in hoogc mate prikkelde en daardoor niet wei nig bijdroeg om dezen dag eens recht fees telijk te maken. Nijkcrk. Burg. en Weill, van Amsterdam hebben Maandag de levering van diverse goederen ten behoeve der gasfabrieken aan besteed, Minste inschrijver was o, a. voor he/ems A. Roest alhier voor f544. Harderwijk. Bij de Woensdag alhier ge houden aanbesteding voor verbetering der havenwerken was minste der 7 inschrijvers II. van Meekereii, te llindcloopcn, voor f 10,41)0. De hoogste hesonide f 17,400. Een vioolspeler, die Donderdag door de stad gezworven had, en telkens een hart versterking nam, werd Woensdagnacht door de politie in een kelder aan de Bruggestrant gevonden, staande op zijn hoofd. Veeuendaal. Door liet Polderbestuur al hier is besloten de imgiitgcu van het comité tot verkrijging van een scheepvaart-kanaal door de ücldcrsthc Vallei, te ondersteunen door hel zenden van adhncsic aan II. M. de Koningin. Apeldoorn. De voorbereidende werkzaam heden voor den houw der Koniiiklijke.stallen op 't l.oo zijn in vollen gang, Ken groot aantal hoornen Is reeds gekajit en de oude houten manége is geamovccrd. Dit was noodig voor de nieuw aan ie leggen laan van het paleis naar !e stallen. Met de grondwerken zal nu ook worden begonnen. De werklieden zijn reeds aangekomen, de meeaten uit Almelo, voor hun logies is een groote houten loods gebouwd nabij de Koningstr.ial. op t Loo. Zeist. Zondag jl, vierden Kruisverhuiid en Marlavereuiilgiug hun eerste Jaarfeest. Zelden w;is_ de opjeomst en 'de belangstelling zoo grool als thans. De jeugd der afd. van, ver maak, nl. zang en looncel, in aanmerking genomen, werd het program vrijgocd nilgc- gevoerd. Dc zeerecrw. adviseur hield een passende toespraak, waarin de leden werden aangespoord lol volharding en de iiivt-lcdcn tot toetreding of althans lol medewerking. Uit liet welsprekend sluitiiigswoord der presidente van de Miiri.iverevuiging verna men we, dat in Februari a.s. een vergadering zal gehouden worden met doel tot de op richting van een Sl. Anuavcrcculgiiig, Dc zcercerw. pater lldcfonsius O. C'. Ie Breda, zal In die vergadering, die voor ieder toe gankelijk is, liet nut en de werking van een St.-Annnvcrccnigiiig uiteenzetten. Gemengde Berichten. In een der nieuwe woningen aan de Suczkade iu Den Haag heeft zich dezer dagen liet volgende tafereel afgespeeld. Twee daar vredig wonende dames hadden een nieuwe dienstbode aangenomen, „van goede getuigen voorzien" en die aanvankelijk ook zeer wel voldeed. Kaatje was blijkbaar goed in haar vak onderlegd, daarbij handig en zeer voorkomend. Dc ilnines waren zclls zeer tevreden over haar koken en knmcrdocii. Zij hadden nog nooit een meid gehad, die zoo ijverig elk sloideeltje achtervolgde. Kortomnten had liet nu eens getroffen. Op een morgen wordt er geheld en vraagt een heef de dames te spreken, liet blijkt een politiebeambte te zijn, die de dames in licht. wie zij vermoedelijk in huis hebben. De lienmhlc verzoekt de datnes hem even den weg', te willen wijzen naar de dienst- hodenkamer. Daar doet ot breekt bij de koifer van de meid o|icu en haalt vour den dag.... een complect stel inhrckcrswcrkluigcn. Kaatje, wordt nu ontmaskerd, Jn haar ware gedaante aan de dames voorgesteld en mei behulp van nog een (weetal politiebeambten, die in de buurt hebben staan wachten, uit haar nieuwen „dienst" naar liet politiebureau Zondagmorgen werden de inwoners van Welt. nabij Cuyfc, te circa'hallzeven verrast door het bezoek van een luchtballon. Iemand, die zich in de nabijheid van liet kasteel be vond, hoorde van boven roepen: „Wo siitd wir hier", maar wegens den dikken mist kon de aangesprokene niets zien. Eindelijk komt de luchtballon achter het kasteel in zicht, en terwijl de luchtballon tot dicht aan don grond daalt, wordt nog steeds het geroep herhaald: „Wo slnd wir hier!" De heer U. P.. te Well, antwoordde daar op, dal de hceren zich in Well, Holland, Limburg bevonden. Met behulp van eenigc vrouwen, die naar de kerk gingen, greep de heer I'. naar het louw, waarna de lucht ballon met 3 Duitsclie officieren, op pl.nl, 31)0 meter afstand van de Maas landde. Dc liecrcn waren opgestegen in Miillieiin, aan de Koer, en vertrokken n.ideihand met een wagen en een kar (voor den ballon) naar liet station Wccnc. Begrijpelijkerwijze ver wekte liet geval zeer veel opschudding iu dat dorp. l el.) Ie Danlumawoude (Kr.) zou de wed. F'. II. begraven worden. De tamilic en andere genoodigdcil waren reeds in de kamer tegen woordig, toen plotseling de vloer boven den kelder brak, zoodnt sommigen naar beneden vielen. Een der vrouwen gerankte bekneld onder een kastje, dat eerst verwijderd moest worden om haar Ie bevrijden. Gelukkig was de kist met het lijk vooral nog verplaatst, zoodat de begrafenis kon doorgaan. Vermoedelijk doorliet omvallen van een pctroleumtoestcl in een der kamers, Is Zon dagavond om 8 uur het kasteel Walicii on der Winterswijk, thans bewoond door den lieer Vnn der Mohlen en eigendom van de hceren llyink en Lindeman te Nijmegen en Leiden, geheel door brand vernield. Hoog sloegen de vlammen boven het omringend geboomlc uil, zoodat een rosse gloed, ver in den omtrek zichtbaar, zieli aan den don keren hemel afteckende. Door den kracllligeli wind aangewakkerd, grepen de vlammen zoo snel en woedend om rieli heen, dat elke poging om nog iels te redden of te hlussclieii bij voorbaat ver- geefscli mocht heeten. Niets is cr dan ook van het groote gehouw met zijn ruime ka mers overgebleven dan een ruïne van afge brokkelde steenmassa's, waaronder helaas ook vele sieraden enz. van de bewonende familie bedolven liggen. Het huis WaliCu, gelegen op een kwartier afstand van Winterswijk op de havezathe van dien naam, was eertijds een aanzienlijk slot in die omgeving. Wel is waar had het tegenwoordige gebouw hij lange na de af metingen en vormen niet meer, die het oor spronkelijk hier eenmaal gehad moét hebben, doch hel mankte door zijn eigenaardige lig ging. te midden van half gedempte grachten, met zijn dikke muren, die nog den onder houw uitmaakten, enz., nog altoos ecu schil- dcracliligcn indruk. Eeltige handkarretjes, die met horden, waarop de woorden „Wvrkloozcn volgt ons, wij vragen werk of brood", door Amsterdam werden gereden, gaven aanleiding tot een paar, weinig beduidende. o|>slootjes, en wer den daarom door de politic in hcslng ge nomen. Dp den N.-Z. Voorburgwal, hij liet postkantoor, werden twee mannen en een

De Eembode | 1908 | | pagina 2