Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 5. Zaterdag 2 Mei 1908. Twee en twintigste Jaargang. DE EERBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. hu ernstig polilisli vraagstuk Als liet nog nondig ware een be wijs te leveren, dat geestdrift voor het kiesrechtvraagstuk onder de Ka tholieken verre te zoeken is, dan is liet nu toch zeker geschied. En dat het streven van enkele katho lieke bladen om ook het volk achter de kiezers gelukkig te maken meteen stembiljet, bij liet sociaal-democratische orgaan „liet Volk'' liet meest instem ming gevonden heeft, zal moeilijk be twist kunnen worden. Met een schier onverklaarbaren ijver werd en wordt in die katholieke bladen steeds voorgehouden, dat een zeer ruime uitbreiding van het kies recht toch komen moet. Zelfs ontsnapte soms in een onbe- wacht oogenblik de verklaring niet eens bang te zijn voor algemeen kiesrecht. Wat op den bodem des harten ligt. welt immers gaarne naar boven. Maar waarom ook niet? Wanneer men aandringt op een finale oplossing van het kiesrecht-vraagstuk, zooals men soms hooren moet, dan toch komt men van zelf tot den eisch door socialisten gesteld. Immers algemeen stemrecht brengt eerst een finale oplossing. Dan kan men niet meer voor- of achteruit. Dan heeft men zich finaal vastgewerkt. Nogmaals zij hier in herinnering gebracht, dat de Algemeetie Bond van R. K. Kiesvcreenigingen in Nederland in zijne vergadering van Mei 1906, ter bevrediging van sominiger brandende begeerte, het Bestuur meende te moe ten machtigen een commissie te be noemen ter bestudecring van het kies recht-vraagstuk en de uitkomst ervan in een rapport vast te leggen en dat bij het Bestuur in te dienen. En dat na een ernstige studie van langer dan een jaar het met de meeste zorg en uitvoerigheid saamgesteld rap port verscheen, en het daarmee tevens koude deed, dat de commissie in zake hel kiesrecht-vraagstuk hopeloos ver deeld stond. Dit feit dient nogmaals voorop ge constateerd. tiet Bestuur van den Bond stond echter hiermede voor een moeilijk geval. Maar het schafte raad. Het wist niet beier te doen dan een vijltien-tal vragen in verband met het kiesrecht-vraagstuk aan de bij den Bond aangesloten kiesvcreenigingen ter beantwoording voor te leggen. En wat moet men nu beleven? Dat de beantwoording dier vragen door vele kiesvcreenigingen geschiedde met een luchthartigheid, die onbegrij pelijk voorkomt. De ware belangstelling in deze zaak bleek zóó gering, dat van de honder derden leden, die menige kiesvereeni- ging telt, een zóó luttel getal ter bij eengeroepen vergadering opkwam, dat meermalen de vraag geopperd werd, de behandeling van de vragen lijst maar uit te stellen tot een nadere bijeenkomst in de hoop, dat dan meer belangstelling zou getoond worden. Zoo ging het met kleine en groote kiesvcreenigingen schier overal. En in zulke vergaderingen werden dan in een paar uren tijds of nog korter een vijftien-tal vragen met ja of neen beantwoord alsof het enkel om zich te amuseeren ging. Over de vraag bijv.. om slechts cén vraag te noemen, omtrent even redige vertegenwoordiging, welk stelsel reeds zoo lang door bevoegde man nen in studie is genomen, maar waar van de meeningen nog altijd zoo uit- eenloopen, dat een verdere nauwgezette studie noodig is om tot een gewenschte conclusie te komen, werd in de kies verenigingen gestemd of de zaak allen helder en klaar voor oogen stond. Evenzoo was het gesteld met de meeste vragen, die den kiesvereenigin- ter beantwoording werden voorgelegd. Men zou een glimlach over dit be drijf moeilijk kunnen onderdrukken als de zaak niet zoo ernstig ware. Want nog meer vermaak zou worden gewekt, ais de leden van kiesvereni gingen, die zoo dapper gestemd heb ben, ieder voor zich afzonderlijk hunne stem over de verschillende vragen zouden motiveeren, dan vooral zou men tot de ontdekking komen, dat bij de overgroote meerderheid degelijke kennis van politiek totaal ontbreekt, en derhalve hoe lichtvaardig uitspra ken werden gedaan in een kwestie van zoo grooie beteekenis. Naar onze bescheiden meening heeft de Bond zich dan ook in zake het kiesrecht-vraagstuk begeven op een glibberig zeer gevaarlijk pad. Als immers over politieke kwestiën de kiesverenigingen zoo in beweging moeten gezet, als thans geschiedt, en dat nog wel over een zoo netelig en tweedrachtwekkend vraagstuk als dat van het kiesrecht, dan staat te vreezen, dat vrede en eenheid in den Bond spoedig tot het verleden zullen behooren. En dan is de kiem der ontbinding in een Bond. die zoo nuttig en werk zaam wezen kan voor de katholieke Staatspartij, onherstelbaar aangebracht. Men raadplege hierin slechts de historie. Aan don Algemeenen Bond van R. K. Kiesvcreenigingen in Nederland blijft nu de moeilijke taak eene oplossing te brengen. Moge deze inderdaad een gelukkige zijn BUITENLAND. Gedurende dén hevigen sneeuwstorm, heeft nabij de Engelsche Zuidkust, op de „Solent" een ernstig ongeluk plaats gehad. De Amerikaansche pakketboot „Saint-Paul"' is in botsing gekomen met den Engelschen kruiser „Gladiator". Het laatste schip is zóó beschadigd, dat het bij Yarmouth (eiland Wight) op de kust is geloopen, teneinde zinken te voorkomen. Men vreesde aanvankelijk, dat er van de bemanning 20 man waren omge komen. Nader wordt echter gemeld, dat drie man van de „Gladiator" ver dronken zijn en een luitenant vermist wordt. Volgens een bericht uit New-Castle zullen weer een groote menigte ar beiders werkeloos worden. Immers de federatie van scheepsbouwpatroons maakte bekend, dat aan de werven aan de noord-oostkust te Barrow en aan de Clyde verscheiden werklieden wer den uitgesloten. De uitsluiting zou heden 2 Mei in werking treden. Niet minder dan 80.000 werklieden zijn in die uitsluiting begrepen. De geruchten over een a. s. reis van Koning Edward naar Petersburg, welke reis in het midden van Juni zal plaats hebben, worden bevestigd. Het heet echter, dat dit bezoek een parti culier karakter zal dragen. PORTUGAL. Ter gelegenheid van den uitvaart dienst voor koning Carlos is geen enkel incident voorgekomen. Koning Manuel en de koningin-moeder begaven zich naar het oude klooster der Hie- ronymieten te Belem. om tegenwoordig te zijn bij de H. Mis van Requiem en de plechtige absolutie voor de ziele- rust van koning Carlos en den prins troonopvolger. Deze officieele uitvaart dienst is, volgens de traditie, door de regeering bevolen. De koning werd op den weg door de menigte eerbiedig begroet. In de stad waren de vlaggen half stok uitgestoken en de kanonnen der schepen schoten salvo's af. Alsteeken van rouw waren talrijke winkelsgesloten. Het republikeinse!! congres, te Lis sabon gehouden, heeft een motie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat de republiekeinsche partij geen enkele overeenkomst met de koningsgezinde partijen zal aangaan betreffende deal- gemeene politiek. Overleg zal alleen maar plaats hebben over administratieve aangelegenheden. Men moet echter weten, dat de re- publikeinsche partij in de nieuwe Cortes in 't geheel geen invloed heeft. Een vreeselijke wervelstorm heeft in sommige streken van Alabama, Missis sippi en Louisiana verschrikkelijke verwoestingen aangericht. Uit de be richten daarover blijkt, dat er plotse ling een groot aantal windhnozen ont stonden, waardoor zulke ontzaglijke stofzuilen werden opgezogen, dat de zon er door verduisterd werd en de ern stigste tooneelen zich in het halfdonker afspeelden. De storm nam in hevigheid toé, boomen vielen om, de licht ge bouwde houten huizen stortten het een na het ander inde puinhoupen ga ven juist de richting aan door den a'.les vernielenden orkaan genomen. Het huilen van den wind werd overstemd door het hulpgeroep der gekwetsten en dergenen, die in de verwoeste hui zen opgesloten warenboven alles uit klonk het gegil van vrouwen en kin deren. De meeste dooden zijn negers, wier hutten als kaartenhuizen boven hun hoofden in elkaar stortten. Groote schaven negers knielden in het veld neer, baden en zongen. Het plaatsje Almite in Louisiana is geheel wegge vaagd; het aantal dooden wordt daar op 50, dat der gewonden op 75 ge schat. In Purvis (Mississippi) zijn 50 negers en 30 blanken omgekomen van het dorp zelf staat geen huis meer overeind. In de streek van Natchez worden 60 dooden gemeld, enz. Bij Natchez baande de storm zich een weg van 300 M. breedte; de hoogste boomen werden als grashalmen afge maaid. Uit Altanta wordt gemeld, dat er bij deze ramp ongeveer 300 menschen gedood en 1000 gewond zijn. ITALIË Romeinsche berichten melden, dat in het Vaticaan een tentoonstelling wordt voorbereid van alle geschen ken, die de H. Vader bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest reeds heeft ontvangen of nog ontvangen zal, vooral van de voorwerpen, die bestemd zijn voor kerken. Het geschenk, dat de FEUILLETON. Wedergevonden. Eerste Hoofdstuk. In een der aigelegenstc, maar ook prach tigste streken van Duilschland ligl het dorpje 'fannenrodc. liel gebergte dringt zich daar in machtige hoogten Ie zanten, welke met hare kale. tol ver in den zomer met sneeuw bedekte kruinen zich tot in de wolken ver heffen; afwaarts echter gectt liet diepe af gronden en glooiingen te aanschouwen, wier geweldige ruggen in schilderachtige vormen de tnenigvuldigstc afwisseling van licht en schaduw, van het groen der berken naast bet zwaar donker der deunen bieden, en in wier grondvesten kabbelende beekjes hare fonkelende golfjes, den grootcn, een paar mijlen verder dc vlakte zoekenden stroom toestuwen. Van boven uit gezien, zou de omtrek den indruk cener oneindig zwijgende eenzaamheid maken, wanneer niet hier cn daar uit de diepte naar boven, slechts voor een deel door hosch verscholen vriendelijke dorpen mei zilvcrgrocnc rieten daken en rookcude schoorstecncn tegenwenkten, het welk ons zcgl, dal de werkzame mensch ook in deze berg- cn wuudwoestijn doorgedron gen is, om haar lol schouwlooncel van zijn arbeid en zorgen, zijn lust cn zijn lijden te maken. Met bizonder welgevallen ver wijlt onze blik op het dorpje, dat Taniicn- rode heet, en dat het hoofdtooneel onzer vertelling zal zijn. Vroeger was wel de ge heel enge, slechts naar het zuiden zich ope nende dalketen door de prachtvolle dennen wouden gevuld geweest, welke nu nog dicht ineengedrongen, mei len hemel opstij gende groene zuilen alle glooiingen bedekt en slechts hier en daar geweldige vooruit springende massa's verweerde en bemoste rotssteenen zichtbaar worden laat. Maar de vlijtige handen der voorvaderen hebben dc woudreuzen der dieple neergeveld, dc tal rijke aan de beide zijden van de zilvcrklare, tusschcn rotsblokken en over kiezel lustig voortruischcndc beekjes bekleedden zich met lachend, bloemenversierd groen der weiden; de zuidelijke zijde van hel dal hood zich aan tot verhouw van veldvruchten, welke de late lente en korte zomer tot wasdom laten komen; aan de glooiingen van het dal zag men verstrooid de nederige, zindelijke huis jes, met witte muren cn blauwgestreken balken, minstens door kleine, maar welver- pleegde bloementuintjes omgeven. Slechls zelden verdwaalde de voet eens wandelaars naar dit dorpje, want, zooals gezegd, de streek ligt ver van dc steden en badplaatsen van het gebergte, cn dc dage- iijkschc stroom van duizenden van bergbe- zockers volgt liever de reeds lang betreden en geschikte wegen, dan dat hij zich moeite cn lijd geeft, om dc verwijderde onberoemde schoonheden, welke toch als kostbare juweelen in de stille streken van het gebergte verscholen liggen, op te zoeken. Daarom behoorde een gebeurtenis, die wij nader zullen bespreken, immer tot iets bui tengewoons in het stille leven van het vrien delijk Tannenrode. Alvorens daarover uil tc wijden moeien wij ons eerst daarheen begeven. Het is een schoone Juni-avond; ontegenzeggelijk de liefelijkste tijd in het diepe gebergte. Wan neer beneden in den omtrek het jaar reeds ver gevorderd is en dc bloeiende lente lang in den vruchtrijpenden zomer is overgegaan, terwijl daar in de laagte door de verzengende hitte dc bloemen verwelken, dc bladeren slap neerzinken en de velden verdorren is liet, als of hier in de ravijnen cn dalen van het gebergte de lente eerst gekomen is. Juist echter wijl hij later komt, verwijlt hij ook langer. Dan staan de boomen in hun sappigste groen; dan is het kleed der wei den- cn dalglooiingen met de frischte cn bontste kleuren gelooiddan zweven geurige luchten spelend en verkoelend uil de hoogte ter neder. Zoo was liet ook op dien Juni avond in Tannenrode. In het dorpje heerschte een wonderbare landelijke rust, welke dege nen, die aan hel geruisch cn gewoel der steden gewoon zijn, zoo bekoorlijk en vreed zaam aandoet. De inwoners zijn meest vlij tige wevers; men hoort het aan liet snorren der spinraderen en liet geratel van den weel- stoel, dat zieli overal uit de geopende vensters doet hooren of wat zich verder vernemen laat; voor de huizen ziet men slechts spelende kinderen, of een hond begroet ons met wan trouwend geblaf; of een schare sneeuwwitte ganzen zoekt schreeuwend het beekje, dat murmelend in talrijke bochten tussclien bloemrijke oevers, weiden en lioschjes door hel dorpje spoedt. Een huisje in het midden van het dorpje trekt geheel bizonder onze opmerkzaamheid tot zich. Niet alsof het van kostbaarder of sierlijker bouworde ware, als de overige ook in deze woning vinden wij dc witte muren met de blauwgetinte batken, de kleine vensters en daar boven in de ge- hecle lengte een balkon met een kunstig ge sneden horstwering, daarboven eindelijk liet nederige, groene rieten dak. Maar het is toch een weinig grouter, dan de omstaande hut ton, en men ziet vooral aan zijn helderheid cn netheid de zorgende en verplegende hand, welke ieder vuil terslond verwijder! en iedeic schade onverwijld herstelt. Een eeuwen oude lindeboom wclfl van achter haar groene bladerdak over het huisje, en van voren, van een eenvoudig stakclscl omgeven, bevindt zich een sierlijk tuintje met geurige bloemen be plant, waaronder een menigte huogstammigc rozenboompjes met de eerste openbrekende knoppen, die onze blikken boeien. Zien wij door hel open venster in dc links van de deur gelegen kamer, dan bemerken wij meerdere rijen van banken, ook een groot, zwart bord met witte opschriften, Dat alles zegt ons da delijk, dat In dat huisje onderwijs aan de jeugd gegeven wordt, dat wij de school van Tannenrode voor ons hebheu. Zou nu de slanke grijsaard, die daar tus schcn het bladcrloof zit in behagclijke rust zijn pijpje rookend, de schoolmeester van Tannenrode zijn: Zeker, hij is het! De oude, brave Trautmann, die sinds zijn jon gelingstijd in dit oord de jeugd onderricht, die met zijn eerste scholieren oud en grijs geworden is en ieder opkomend geslacht met hartelijke liefde en Irouw voor de maat schappij en den hemel opvoedt. Hij kan wel reeds diep in de zestig zijn, want om zijn kalen schedel trekken zich naar achter spaar zame, witte lokken, en zijn hoofd is reeds een weinig naar voren gebogen. Maar zijn oogen schitteren noch wakker onder de grijze wenkbrauwen, en de opgewekte trekken van zijn gelaat verraden het innerlijke ge voel van gezondheid cn bcliagelijkhcid. Wel zeggen ons de diepe rimpels op voorhoofd en wangen, dat zorg cn kommer over zijn hoofd hebben gestormdmaar nu zijn de stormen uitgewoed en hebben, evenals de zonnige avond na een dag van woeling en onweer, de zachte uitdrukking des vredes nagelaten, van den vrede, die een goed ge weten cn een wclvolhrachte dagtaak schenkt. Wanneer de oude Trautmann zijn wakkere jeugd heeft uitgelaten, verwijlt hij liefst in zijn tuintje; want dc bloemen zijn hein als zijne kinderen, die hij verpleegt cn met liefde verzorgt. Daarom geeft hij zich geen lange rust in het bladerliof, maar springt van tijd tot lijd op, beschouwt hier een bizonder wondervol plantje, bevrijdt daar een rozen knopje van schadelijke rupsen, bindt de los- geraakle bloeinenstengels vasl en is daarbij

De Eembode | 1908 | | pagina 1