J.J.SMIT Rijwielen en Automobielen. Gebrs. NEFKENS. De grootste voorraad nieuwe en gebruikte Regulateurs Pendules Staande klokken Wekkers. W. F. A. GROENHUIZEN, Huwelijksgeschenken. Amersfoortsche Bank HORLOGEMAKER Breedestraat 34. f)! Voorhanden een fijne sorteerinfj DAMES, en HEEREN HORLOGES KETTINGEN in Goud. Zilver en Nikkel. REGULATEURS, KLOK- KEN, WEKKERS, enz. legen scherp concurreerende prijzen. Eigen Reparatie-Inrichting voor alle soorten Uur- en speelwerken, degelijk, billijk en onder garantie. BELEEFD AANBEVELEND. Wij ontvingen een prachtige zending Beste uurwerken. reparation vl.ug Goedkoops prijzen. GOEDKOOP bij: Horloge* en Instrumentmaker, Langestr. 42. Opnieuw ontvangen: Spiegels, Scliililerijentckslen, Serviezen, Theetafels, Bloeilistaiiderls, Porte- niantenux, Vogelkooien en Standerts, Milieux, Wandborden, i'resentcerlronimels, Theebladen, Klokgarnituren, Majolieastellen, Nikkelen Theepotten, Koffiekannen, Stoofjes. Beelden, Vazen, Bloempotten, Zuilen, enz. GOEDKOOPE BAZAR, Krommestraat 50. df: coöperatieve LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPI1 „CONCORDIA", is om hare hoogst voordeeltje voor» wunrden, waarbij vertrouwbare soliditeit, vooral lot inschrijving aan te bevelen. Agent voor AMERSFOORT J.liUL'S,Schiiiiiiiclpciiiiii(ckk:tdc 15. korte Gracht 20 (naasl het postkantoor) Binnen- en Bnitenlandsche wissels. - Effecten. - Coupons. - Vreemd geld. - Prolongatie. - Beleening. - Deposito. - Assurantiën - Oediet- brievcn. - etc. Verhuren van Safe-Loketten. Beheeren van Vermogens. Voeren van Administratiën. Openen van chèque-rekening, en rekening-courant niet of zonder voorschotten. Verlecnen van handels credieten tegen nader te bepalen voorwaarden. Hen mannelijk besluit. Karei R. had zijn vijfendertigste levensjaar bereikt. Mij had een voortreffelijke vrouw en zijn kinderen waren lief en braaf. Mij was timmerman en zeer bekwaam In zijn vak. Doch een treurige verandering begon men bij hem waar te nemen; hij gaf zieli over In c i zijstraat stond zijn huis, weleer de - lag r het li een tuintjemaar ruw gras groeide ondi wilde blueillcll op. cll de omheining was op menige plaats vervallen. Met huis was eens wil geweest, maar nu zag hel er verwaarloosd sierd, maar zij waren afgenomen en verkoclil. |)e ramen zelf getuigden van armoede en slordigheidwant op enkele plaatsen waren de ruiten gebroken en de openingen met papier beplakt. Een enkele blik iu de woning en zijn omgeving was voldoende om zijn geschiedenis Ie vertellen. In bet huisje zat een vrouw, nor; in de beste jaren, maar de bare wangen waren verbleekt en liet vuur barer oogen was verdoofd. Arme Marie! Eens was zij de gelukkigste ouder de gelukkigen, nu zij was de ellendigste der cl- leiidigen. Naast baar zalen twee lieve meis jes; zij droegen gelapte kleedereu eu hun voelen waren onbedekt. Langer dan twee Jaren hing van den arbeid der vrouw het onderhoud der familie nf. Zij verdiende met wasselieu, eu naaien en andere handenarbeid eenig geld en kreeg ook van lieden, die baar werk gaven, wei eens levensmiddelen en klcedlng. Zoo sleet zij haar dagen, welke door licl onder richt aan hare kinderen en door gebed eu kerkbezoek verzoet weiden. De tijd van hel avondeten naderde, toen Karet R. tuimelend naar buis kwam, Daags te voren had hij geholpen, om een oud ge bouw af te breken en daarbij zoo veel ver diend, dat hij eenlge dagen geld had voor drank. «Ij zijn binnenkomen kropen de kin deren achter de moeder en deze zelf ver schrok, omdat haar man in dien toestand van dronkenschap narrig vil heftig was. Ontzettend was deze man in de laatste jaren veranderd. Vroeger wns hij een lliukc man, maar nu was zijn hoogc gestalte ge bogen. Mij was niet meer als voorheen, een hartelijk echtgenoot en liefhebbend vader. De trouwe vrouw en de kinderen hadden gebeden, geweend, maar alles scheen vergeefs te zijn; de mail was aan zijn drinkebroers ge ketend, en hij had niet de kracht, deze kelen te verbreken omdat liij de hulp van den godsdienst miste. Zijn vrouw at dien avond niets, want de voorraad was slechts voor muil en kinderen Den volgenden morgen ging Karet K„ zoodra hij opgestaan was, iu de kroeg, maar hij gevoelde zieli zeer onwel en de drank hielp hem ook niel, want de maag wilde lief niet inhouden. Nog had hij verstand genoeg, om in te zien, dat de slaap hem goed zou doen, Derhalve ging hij naar huis, maar viel iu de schaduw van een muur neder en zonk spoedig in een diepen slaap. Toen hij ontwaakte, Vernam hij in zijn nabijheid den klank van stemmen. Mij keek door een muurspleet eu zag op de ccne zijde zijn heide kinderen, terwijl aan de auuvrc zijde twee andere kinderen, van een naliuiigeii timmerman, zich bevonden. .Kom, Kaatje," zcidc een der laatste kin deren tot tiaar zusje, „laat oils van hier weg gaan wanneer oils iemand hij deze kinderen zag, dan kon men wel eens denken, dat wij speelden met de haveloiize kinderen van den dronkaard." Daarmee gingen zij hand in hand weg. en Dientje en Marictjc weenden bittci bevind ik mij! Wat heli ik opgeofferd, out zóó diep Ie zinken!" Verder sprak hij niel, maar ccnigcii tijd bleef hij nog met gewrongen handen en somberen i. Dan u „Niel v rietje," I e de oudste, terwijl zij den arm om Imar zusje sloeg. „Waarom moeten zij nu op ons schimpen fluisterde Maiietje, daarbij haar zuster iu hel gelaat ziende. „Wij doen tocll ruis hesl om aardig eu vriendelijk Ie zijn, en wij doen niemand iels kwaads. O, ik zou zoo gaarne willen, dat ons iemand wezenlijk lief had." „O, Marietje, er is iemand, die ons bemint denk slechts aan onxe lieve moeder. Wie kan ons zóó beminnen, als zij „Dat weel ik, dat weet Ik, Dientje; maar hei kon loeit nog anders zijn. Waarom bemint vadci ons niet meer zoo als vroeger? O, hoe gelukkig zouden wij zijn, als hij weder eens goed legcli ons werd! „MIJ zal wet weder goed legen ons worden, Marietje, en als hij wist, bon lief wij hem hebben, dan zal hij liet ook zeker worden. En hchhcn wij niet een goeden find, die ons zeker helpen zal?" „Ja, dat geloof ik ook," antwoordde Marietje, en de goede God moet spoedig onze vader en onze moeder worden. Gij herinnert u toch wel, dat moeder onlangs zeide, dat zij ons spoedig verlaten zou?" zwijg daarvan, lieve Marietje,gij zondl mij hel hart doen lirekeiit" Deze woorden werden door tranen en zuch ten onderbroken, en de heide kinderen ween den lang met elkander. Eindelijk stonden zij op en gingen voort, omdat andere kinderen Zoodra zijn kinderen weg waren, stond Karet R, op. Mij wrong krampachtig de oogen hemelwaarts en zijn gevouwen verhief hij hoven zijn hoofd. Een oogenhlik bleef lnj in deze houding, dan hel Inj zijne handen zinken en wendde zijne schreden huiswaarts. Toen hij te huis kwant, vond hij zijn viouw en kinderen schreiende, maar hij bedwong zich eu deed alsof hij het niet zag. Mij haalde een geldstuk uit den zak - hel was zijn taaiste - en overreikte liet zijn vrouw, met liet vrouw werd dooi den toon zijner stem innig bewogen; liet scheen toch dezelfde slem te zijn, welke iu vroegere, hetere dagen haar getroffen had. Karet ging vroeg naar bed en stond den volgenden morgen vroegtijdig op. Mij verliet liet luiis en ging dadelijk tot een metselaar, die een nieuw huis te houwen had. ..Mijnheer M„" zoo s|irak hij dezen aan. „liet laatste dropje van den helledrank is over mijn lijipen gegaan, ik zal hein nooit weder aanroeren. Vraag mij verder niets, maar schenk aan mijne woorden geloot, omdat tl mij nu nuchter ziet. Zoudt tl mij nu werk willen geven?" „Sjireeklgij in ernst?" vraagde M. verbaasd. „Iu vollen ernst, mijnheer, en dat wel zóó, dat, wanneer de dood aan mijn reclitei- en gindsclic herberg aan mijn linkerzijde stond, ik eer in den dood zou gaan. Ik ben geheel onthouder geworden en zul weer dagelijks mijn rozenkrans hidden." Karei R. kreeg het timmerwerk aan liet nieuwe gebouw, en ving dadelijk den arbeid aan. Dien avond vraagde hij aan den heer M. of hij Item een gulden wilde toevertrouwen. „Een gulden," antwoordde de heer M„ „gij licht er drie verdiend en die wil ik voor lederen dag betalenals gij evenzoo trouw uw plicht vervuld als heden." De arme man vermocht zijn dank niel iu woorden uil Ie drukken, maar zijn blik zegde meer dan woorden, en de lieer M. verstomt hem. Mij ontving zijn drie gulden. Op den weg naar huis kocht hij brood, holer en vlcesch. Voor dat alles had hij ongeveer één gulden vijftig cent uitgegeven, Zóó beladen ging hij naar huis. „Mnrie", zeide hij. „ik hrcug u iets voor ons avondmaal. Kom, Dientje, haal de kan en koop een paar maten melk. Dan gaf hij geld en daarop sprong het kind vol vreugde uit liet huis. Zijn vrouw was ten hoogste verwonderd als zij zag, wat hij had meege bracht; maar zij durfde niel er naar te vragen. Zij liep als in een droom rond en wierp af en toe een vluchtigcn blik op haren man. Mij had niet gedronken, dat kon zij wel zien, ofschoon hij geld had voor drank. Wat had dal te hetcckcncu? O. hoe vurig had zij nu! Dien tje keerde s|uicdig met de melk terug en vrouw R. droeg het eten o|>. Nadat het avond eten genuttigd was, ging R. uit, maar beloofde vroegtijdig terug te kouten, - en werkelijk, jltist toen de klok negen sloeg, hoorde de vrouw ook den welbekenden sta|i van haren man vast en zeker liet huis naderen. Zijn vrouw wierp een onderzoekenden blik op hem uit had bijna een vreugdekreet ilitge- slootcn, omdat zij bemerkte, Ime geheel anders hij nu geworden was. :l j had zieli del) haard laten afscheren en een hoed gekoetit. Niemand sprak een woord over deze verandering. Den volgenden morgen, nadat liet ontbijt gebruikt was, stond U. oji, zette den lined op liet hoofd eu maakte aanstalten om te gaan. Itijna Itad hij de deur tiercikltoen overweldigde hem zijn gevoel. Mij s|irak niet, maar hij ojiende zijne armen, e i zijn trouwe vrouw zonk aan zijne borst. I lij kuste haar hartelijk, en nadat hij haar zacht op den stoel had neergelaten, verliet hij het huis. Toetl hij dien morgen aan den arbeid ging, voelde hij zich wel en gelukkig. Met was Zaterdagavond en Karet luid de gan.schc week zonder drank te gebruiken doorgebracht. Mij had vijftien grilden verdiend, eu bezat er nog acht van. „Mnrie," zeide hij na liet avondeten, „hier zijn nog acht gulden, ik zou graag bubbelt, dat u nu voor u en de kinderen kleuren kocht. Ik hel) gedurende de laatste vijf dagen vijftien gulden verdiend. De lieer M. betaalt mij eiken avond drie gulden. Een mooie verdienste, niet waar?" De vrouw keek op, hare lippen bewogen zich, maar zij kon er geen woord uitbrengen. Zij bedwong zich ccnigc uogenlilikkeii om bedaard Ie blijven, maar dan brak zij in tranen uil. Maar mart greep haar zacht hij de hand. „Maric," fluisterde hij, onderwijl tranen over zijn gebruinde wangen rolden, „gij vergist u niet, ik hen weder de hetere Karei «.ui vroeger en hoop liet mijn gcheele leven te blijven. Geen mijner toekomstige hande lingen zal nogmaals uwe ziel bedroeven." Hierop vertelde hij haar hel door Item des Maandags beleefde voorval, waarvan hij in 't geheim getuige was geweest. „Nooit Ie voren," zeide hij, „begreep ik, hoe diep ik gevallen was. Maar de woorden mijner kinderen lieten het mij erkennen, en rukten mij de schillen van de oogen. Mijne ziel zag op tot God, door wiens hulp wij iedere bekoring in staat zijn te overwinnen. De Meer heeft uw gebeden genadig verhuurd. Laat ons hem danken en hem bidden, dat hij mij in mijn voornemen sterke." De tijd snelde voort, en liet kleine huisje erlangde wederom een vriendelijk uitzien; de bloemen in het vroeger -zoo verwilderde tuintje bloeiden iu de schoonste pracht, en Voorzicltliu. Een gemeenteweg moest water lias gemaakt worden. De landmeter komt, richt den weg en steekt deze met moeite en in- sjKiiitiiilg met (taaltjes af. Het werk was klaar, waaro|> de landmeter zich begeeft tol den burgemeester en vraagt: „Mag ik u verzoeken, er acht op te laten geven, dal de paaltjes niet tijdens den Zondag gestolen worden." Des Maandags komt de landmeter weder. Alle paaltjes zijn weg. De burgemeester had z.e, opdat ze niet gestolen zouden worden, in liet gemeentehuis laten hewttren. Ken prachtig omtrek. Mij: „Nu, wat zegt tl, vrouw, van dit heerlijk uitzicht?" Zij„Ik tien sprakeloos van verwondering I" Mij: „Sprakeloos? Dan blijven wij hier!" I)c wilde lijurr. Op een volksfeest in een voorstad van l'arijs hing aan een tent een schild, waarop met letters in bonte kleuren stond vermeld: „Slechts heden te zien! liet grootste en wildste monster der wereld I Eert koningstijger, die levendig in de wil dernis gevangen is." Een man, die voor de deur stond verkondigde tegelijkertijd, dal de prijs van toegang 50 cents was voor den persoon; kinderen werden, omdat liet dier er zoo verschrikkelijk uitzag, in 't geheel niet toegelaten. lil weinige minuten was de tent vol, en de man, die het entreegeld ontvangen had, verscheen op hel kleine loo- nccl en verzocht de grootste rust, omdat liet monster vrecsclljk prikkelbaar was;daar na trok hij zieli terug. liet publiek be vond zich in de grootste spanning, toen men plotseling achter liet loneeel een lievig kcl- tinggeraiiimel en litiljigeschreeiiw vernam. Op hetzelfde oogenhlik stormde de sptillo- liaas op liet luonccl en schreeuwde den aanwezigen toe: „Om s hemelswil, mijne hccren vlucht, zoo snel u kunt, de tijger heeft zoocvcn zijn ketting losgerukt en mijn vrouw reeds verwond; dadelijk zal hij hier zijn I" Als door spoken verjaagd stormden de toehoorders de straat oj> eu renden zoo hard mogelijk weg, terwijl de spullebaas met liet entreegeld .onder vergenoegd Itan- denwrijven zieli uit de voeten maakte. Jt'hiin nrtoofdc hel ook. Baron (lot een niet meer jeugdigen bediende, dien hij oji een grove nalatigheid had betrapt): „Ik geloof, Julian, dat gij oud wordt!" Julian„Dat geloof ik zelf ook, mijnheer de Imron, mijn vader zaliger werd Ook bijna tachtig jaar!" Uit et „Mijn li bediende Merman legateer ik ?(»*l leege wijnflesschcii, wier inhoud hij tijdens mijn leven liccfl uil- gedronken." STOOMDRUKKERIJ „DE EEMBODE" - AMERSFOORT.

De Eembode | 1908 | | pagina 6