Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 19. Zaterdag 8 Augustus 1908. Twee en twintigste Jaargang. OE EEMBBOE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertenliën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenten c Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Teekenen des tijds. II. (Slot.) Wij mecncn liet wol een opmerkelijk teeken des tijds te mogen noemen, uit den mond van Mr. Aalberso zulk een vermaan te vernemen „Wie Hums aandringt op een scherp omschreven en nauwkeurig afgebakend program, stuurt, bewust of onbewust, onvermijdelijk op scheuring aan." Ook onze meening wordt hier weer gegeven men lette slechts op de tce- keuen des tijds. Want deze wijzen er op, dat de waarschuwing van Mr. Aalbeise in vervulling zal gaan, als niet een kalme, bezadigde politiek algemeen den noodi- gen ingang vindt. Immers, er zijn lieden, die liever welgemeende vermaningen in den wind slaan, dan meeningen ten offer brengen, die zich bij hen hebben vastgezet. Een sprekend voorbeeld daartoe levert o. a. het katholieke „Deventer Weekblad", welk blad één van het tweetal is, dat Mr. Aaiberse onderhield over de vermeende onjuistheid, betref fende de Duitsche Centrums-partij, op den Frioschcn Landdag verkondigd, Want op het antwoord van Mr. A. en zijn waarschuwing tegen een ge waagde politiek, schrijft de redacteur van genoemd weekblad nader in het Centrum o. a. „Een scherp omschreven politiek program wonscht niemand. Maar om trent de hoofdpunten in die zaken, welke op dit oogenblik de politiek beheerschen, moet overeenstemming worden verkregen. „Zoolang de schoolstrijd woedde kon onze partij zich de weelde ver oorloven telkens in andere zaken van gewicht, in twee of meer richtingen, uiteen te gaan. (De schoolstrijd be- heerschtc onze gehcelc politiek.) „Nu moet dit vroeg of laat tot scheuring leiden, omdat eene politieke partij zonder bindende politieke be ginselen in dingen, die den toestand beheerschen. op den duur onbestaan baar is. „Wie dus de vorming van een politiek program, dat in de hoofdzaken de richting aanwijst, tegenhoudt, stuurt bewust of onbewust onvermijdelijk op scheuring aan. De kracht van het Duitsche Centrum ligt hierin, dat de verschillende richtingen weten, wat zij aan elkander hebben en niet in liet streven om zonder program telkens de eigen richting in de partij te doen zegevieren." Met de vorming van een politiek program, dat in de hoofdzaken de richting aanwijst, tegen te houden, stuurt men dus —bewust of onbewust op scheuring aan, verklaart deze redacteur. Dus vlakweg gaal deze in tegen de meening van Mr. A. Wal daarvan terecht moet komen 'i Eu dan moet incn weten, dat ook genoemd weekblad liefst aandringt op finale uitbreiding van kiesrecht, die de politieke eenheid onder ons. Katho lieken, reeds zoo ernstig bedreigt. Dit gevaar is niet denkbeeldig; een nieuw bewijs is daartoe geleverd. Zooals men weet, streeft de Bond van R. K. Kiesverenigingen in Neder land er naar een meer algcmecnc Bond te worden, wat alleen het geval zou zijn, als ook de R. K. Kiesvcr- eenigingen in het Zuiden des lands zich bij den Bond zouden aansluiten. liet scheen inderdaad' dat dit ge lukken zou. Maar de zonderlinge houding van R. K. Kiesverenigingen, bij den Bond aangesloten, die, ondanks de ernstige bezwaren, tegen algemeen kiesrecht in gebracht van de zijde van eigen partij- genooton, en de verklaring van de christelijke bondgenootcn, dat de cisch van algemeen kiesrecht zeer zeker het bondgenootschap in gevaar zou bren gen, toch voor algemeen kiesrecht adviseerde, heelt den Provincialen Bond van R. K. Kiesverenigingen in Brabant een besluit doen nemen, dat onze meening bevestigt, dat met het kies recht-vraagstuk de eenheid onder de Katholieken roekeloos op het spel wordt gezet. Het Bestuur van den Brabantschen Bond bedankt alvast er voor, zich in de gegeven omstandigheden bij den Bond van R. K. Kiesverenigingen aan te sluiten. Met de grootst mogelijke meerder heid werd in zijne gehouden vergade ring een motie aangenomen, waarin o. a. wordt gezegd Overwegende voorts, dat de behan deling van liet kiesrecht-vraagstuk bij den achterstand van onze wetgeving op allerlei gebied geenszins in die mate urgent behoort te worden geacht, dat het geraden is daarover thans reeds in zijn geheelen omvang een oordeel uit te spreken dat het echter, met het oog op liet door vele kiesverenigingen uitge brachte votum ten gunste van algemeen stemrecht, van belang schijnt de bij den Provincialen Boud aangesloten kiesverenigingen ten aanzien van dit onderdeel van het kiesrecht-vraagstuk thans reeds te dienen van advies Overwegende, dat het algemeen stemrecht niet alleen als stelsel be hoort te worden verworpen, doch bovendien een'votum ten gunste daar van zeer bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben en in de katholieke Staatspartij oncenigheid en verwarring zou stichten Gezien artikel 3 sub b van het reglement van den Provincialen Bond van R. K. Kiesverenigingen in Noord- Brabant Besluit de aangesloten kiesvereni gingen te adviseeren a. vooralsnog niet toe te treden tot den Algemecncn Bond van R. K. Kiesverenigingen in Nederland, b. zich te verklaren tegen het alge meen stemrecht, en c. voor het overige ten aanzien van het kiesrechtvraagstuk vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen." Besloten werd van deze motie ken nis te geven aan de aangesloten kies verenigingen en aan het Bestuur van den Algemeenen Bond. Of de daarbij betrokken kiesver- eenigingen het advies van het Bestuur van den Provincialen Bond zullen opvolgen, moet worden afgewacht. Maar bijaldien dit advies niet het door genoemd Bestuur gcwenschte gevolg hebben inocht, dan stond men al voor het geval, dal een scheuring in dien Bond zou te betreuren zijn. Wordt het advies eehter wel opge volgd, dan zal er heel wat overleg moeten plaats vinden, vooraleer o. a. het iu liet advies genoemd mcenings- verscliil tusschen de twee genoemde Bonden voorgoed is weggeruimd. Doch, wat ook hierin moge gebeuren, dit staat nu vast, dat aan de Kamer leden, die Brabantsche distrieten ver tegenwoordigen, met het bewuste advies ook een wenk is gegeven, die ter harte mag genomen, wil de goede harmonie tusschen deze vertegenwoordigers en vertegenwoordigden onderling in de toekomst blijven bestaan. Wel beschouwd moge men dus in een en ander teekenen des tijds op merken, welke er toe vermanen voor zichtig te zijn, opdat een dreigende sclnfuring in de Rechterzijde, waarop ook Mr. Aaiberse zoo met kracht heeft gewezen, tot eiken prijs voorkomen worde. BUITENLAND. Bij verkiezingen voor het Engelsche Lagerhuis volgt de eene nederlaag voor de liberalen de andere op. Nu heeft die partij weer een zetel in het Lagerhuis verloren bij een verkiezing iu Hagger- ston, district Londen. De unionist had ïeer stemmen dan de liberaal en de ncialist beiden. Voor de liberale re geering niet juist bemoedigend. De vrouwejdiond tegen het vrouwen kiesrecht lieeTl hare constitueerende vergadering gehouden in het West minster Palacehotel te Londen. Het doel van dezen bond is te reageeren tegen liet rumoerige drijven van de kiesrecht dames. De gravin van Jersey leidde de vergadering, die deed uitkomen, dat alle politieke partijen onder de oprichters van den bond vertegen woordigd zijn. Lady Haversham be toogde namens liet voorbereidende comité, dat liet de plicht van de En gelsche vrouwen was op te komen tegen de opvatting, dat de kiesrecht- vrouwen de vrouwenwereld van Groot Britannic voor een aanzienlijk deel vertegenwoordigen. De oprichting van den bond is reeds hiervoor noodig, opdat de heer Asquith antwoord kunne bekomen op zijn verlangen, dat de vrouwen zelf moeten toonen, of onder haar al dan niet het verlangen van liet kiesrecht bestaal. Natuurlijk wenschen ook zij, die liet politieke kiesrecht voor de vrouwen afkeuren, dat hare deelneming aan de werkzaamheden van stedelijke besturen en alle instellin gen. die zich met huiselijke en sociale aangelegenheden bezig houden, zal ge handhaafd blijven. De bekende schrijfster, mevrouw Humphry Ward, lichtte hel manifest toe, dat zal worden verspreid om het doel van den bond naar buiten ken baar te maken. frankrijk. De Fransche regeering oogst, wat zij gezaaid heeft. De revolutie heeft te Vigneux den kop opgestoken en de Fransche regeering is nu gedwongen dit monster te onderdrukken. En dat doet ze ook. De voornaamste rad draaiers, die aangezet hebben tot ver zet, wat liet leven aan verscheidene personen heeft gekost, en veel ge wonden heeft gebracht, zijn in hech tenis genomen. Behalve door de soci alisten, wordt de besliste en krachtige houding der regeering goedgekeurd. Een treffend voorval heeft zich bij de bloedige onlusten voorgedaan. Toen op de barricades te Villeneuve-Saint- Georges, liet vuren begon zag men den pastoor, kalm en waardig, temid den der oproerlingen verschijnen. Zijne FEUILLETON. Wedergevonden. (Slot.) 13) Tot hiertoe hadden de vrienden in adcinlnozc spanning toegeluisterd. Doch nu kon mevrouw Wcsthorii zich niet langer inhouden. „Een kind", riep zij, .een levend kind uit dc schipbreuk geredDe kinderen hadden zich nieuwsgierig naar voren ge drongen, Karei Werner zat zwijgend, het gezicht met de handen bedekkend, doch men merkte mt zijn heftig ademhalen, hoe geweldig het in hem werkte. De lieer West- horn merkte nu eehter op: .Slil nu, wij moe ten onzen vriend niet onderbreken, wij moeien alles hooren." „Ja, dal lieve kind leefde", ging Trmit- inann voort. .Ik beschouwde het nader. Het was een fijn. lief kind, naar het scheen niet ouder dan Wil jaar. Ik vroeg„Wat denkt u met de arme wees aan te vangen, beste incnschen .Wal wij er mee zullen aan vangen? Wij zullen het morgen aan de po litic overgeven". - was liet antwoord. Daar was het een opwelling van mede lijden of ccil ingeving van Boven daar doortrilde mij snel als de bliksem een ge dachte. „I.aal mij het kind, ik breng hel in veiligheid riep ik. .Dat is ons volkomen 'I zelfde", antwoordde de oude. .Behouden kunnen wij het toch niet, en wij liebhcn geen tijd om ons mcl zulke dingen Ie be zen nacht hij u tc blijven, want met liet ruwe weder kan ik met liet zwakke kind lieden niet meer naar de stad." De lieden waren er mede tevreden, en ik bleef. Toen den volgenden morgen de ochtend grauwde, wikkelde ik liet kindje in mijnen mantel en wandelde er mede naar de stad. Wat zou ik mi doen De wijsheid der wereld zeide „Lever liet aan de overheid af. Wat zult gij tl dien grootcn last opladen Oij zijt reeds arm en licht voor eigen kinderen te zorgen. .Maar mijn hart verzette zich daartegen met alle macht. Dit ongelukkige kind is een zaam en verlaten op de wereld. Zijn bloed verwanten zijn verongelukt en dood. Nie mand zal het missen en er naar vragen. Hoe ellendig zal haar lot zijn onder vreemde menschel)Bij inij zal hel ten minste liefde vinden, en mijne vrouw, de trouwe, brave ziel. zal liet ook van haar hart niet weg- stooten. lil Oods naam dus, ik helmin! liet kind en denk, dal het de erlcnis is. die God mij heeft toegedacht. Daarbij bleef liet. In Bremen had ik niels meer te doen. Ge lukkig had ik met mijn geld zoo spaar zaam huis gehouden, dal ik de terugreis met de jkisi maken kon. Want te voet met hel kleine kind zou de reis voor mij te zwaar geworden zijn. U kunt deuken, wat mijn vrouw voor oogen zette, toen ik thuis kwam en haar het kind iu de armen legde. „Daar heht ge uw erfenis!" zeide ik en verleide haar alles. Ik had mij in haar niet vergist. Zij sprak: „God heeft hel gegeven en wij behouden het. Waar er voor zes te eten is, zal ook een zevende genoeg krijgen." Zoo is dan het kind in ons huis gebleven." „Maar waar, waar is het riep Westhorn, die nu zijn ongeduld niet meer bedwingen kon. „Nog een oogenblik geduld", zeide de grijsaard. Hij haalde een jiakje erbij en opende het. Daaruit kwamen tc voorschijn een kinderjurkje en een paarlcn halssnoer, zooals men kleine kinderen pleegt om tc hangen, en daaraan een gouden kruisje. Nauwelijks had Karei Werner deze voor werpen gezien, of een geweldige ontroering greep hem aan. „Heer des hemels", schreeuwde hij, -dat ken ik." Hij rukte den oude de halssnoer uit de hand en beschouwde het met nieuwsgierige oogen hij het licht der lamp. „Deze halssnoer heb ik zelf gekocht en hier op het kruisje zijn de naamletters mijner vrouw gegraveerd. O, Trautmann, ik bezweer u. bevrijd mij uit deze ontzettende angst. Waar is het kind? Gij hebt mijne dochter gered." „Nu, vermoedt u niets vraagde Traut mann, en zijn aangezicht glom daarbij van innige vreugde. „Wat zal ik vermoeden antwoordde Wer ner sidderend. Opeens greep dc grijsaard Kaatjes hand, voerde haar naar Werner en sprak„Daar, vader, hebt gij uwe dochter terug I" Wie hcschrijft dc verbazing, de verruk king, de ontruering, welke op deze woorden volgden Wer.ter trok het meisje tot zich en bedekte sprakeloos wecnend haar aange zicht met kussen. Dc familie Westhorn om helsde beurtelings het lieve kind. Trautmann stond daarbij en murmelde bij zich zeiven „Ik dank u, Vader in den hemel, dat u mij dezen dag hebt laten beleven. Ach, ik licb zoo dikwijls gevraagd, of het wel uw heilige wil is geweest, dat ik het kind toenmaals tot mij nam t Of ik er recht op had, het als mijn eigendom tn mijne arme hut te verplanten. Nu heht ii mijn vraag heerlijk beantwoord. Ik dank n, Vader in den Hemel!" „Dus gij zijt werkelijk mijn vader vraagde Ka.ttjc, welke uit hare verbazing, haar geest verwarring eerst langzamerhand tot zich kwam. „Ja. ik hen het, werkelijk en waarachtig!" jubelde Werner. „Het is dus waar, wat mij van liet eerste oogenblik zoo wonderbaar tot ii trok. wat u macht gaf, den duisteren geest der ziekte tc verdrijvenwat mij zoo onweerstaanbaar drong, was u als mijn kind aan mijn hart Ie drukken." „Zeker", voegde Trautmann hierbij, „de stem der natuur heeft gesproken, hare macht geheimvol gewerkt. Het is eelt in God ver borgen wonder, wat wij beleefd hebben." „Maar. wanneer ii mijn vader zijt". zeide Kaatje bijna treurig, „dan verlies ik groot- „Ncen, Kaalje, die verliest ge niet", ant woordde de grijsaard, liet meisje liefdevol tot zich trekkend. „Ik geef mijn recht op u niet op. Wal gij tot dusver licht geloofd te zijn en waarvoor de mensCheti li tot dus ver gehouden hebben mijn kleinkind blijft ge door het heilige recht der liefde, dat uw vrome kindsheid twaalf jaren lang met mijn oud leven onoplosbaar verbonden heeft." „En u scheidt nooit van haar", viel me vrouw Westhorn hartelijk in. „U gaat met ons en wij vormen een gelukkige familie." „Dat niet, dierbare mevrouw", zeide Traut mann inct vriendelijken ernst. „Laat mij, waar ik hen. Ik ga niet van mijn arme dorps- genooti^n en verlaat mijn kleine kudde niet. tot de Heer mij roept, mijn herderstaf neer tc leggen. Neem Kaatje in Gods naam met u. Mijn tank tegenover haar Is vervuld. Nu mag zij onder een nieuwe omgeving, op andere wegen hare bestemming verder be reiken. Ik ben blijde, dat" ik haar in zulke handen weet. Maar wanneer u mij somwij len met haar bezoeken en mij wilt toestaan van tijd tot tijd tot ii te komen, dan zullen dat voor mij zeer gelukkige en gezegende uogcnblikken zijn." En daarbij bleef het. Hoe zeer ook de vrienden hem bestormden, den avond zijns levens in den dierbaren kring, van hunne liefde omgeven, te voleinden, hij bleef standvastig bij zijn besluit, op liet veertig jarige schouwtooncel zijner moeite en zor gen, zijns stillen arbcids en van rijk inner lijk geluk zijn loop te voleindigen. Een paar dagen later kwam het uur van scheiden. Kaatje had nog eens met Lisa al hare lie velingsplekjes bezocht cn deze onder tranen vaarwel gezegd. Van den grootvader kon zij zich nauwclijk losrukken, cn zij moest bijna

De Eembode | 1908 | | pagina 1