Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 37. Zaterdag 12 December 1908. Twee en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Biaricuin, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanden. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereenig'ing De Eembode. Van I tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenten e Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Nabetrachting op de viering der Pausfeesten. Werwaarts ook de gedachten der menschcn in de laatste dagen zich be wogen, die der Katholieken gingen over de bergen, naar de zevenheuvelen stad. naar Rome. naar Pius X, hun aller vader in Christus. Hem gold immers, dezer dagen, de hulde van heel hel Christenvolk. Wal had er dan plaats gegrepen, oni alle gemoederen zoozeer in beweging te zetten? Wanneer wij immers het Vatieaan binnentreden, om onze aandacht op den Paus tc vestigen, vinden wij in hem slechts een zwakken grijsaard, dien de last der jaren reeds drukt. Wijsheid en heiligheid schitieren wel in hent, doch wel verre, dat hierin een voldoende grond kan gezocht worden, waarom hij door zijne medemcnschen geacht wordt en geprezen, zijn deze gaven niet zelden voor den monsch een reden van miskenning. De wijze, de heilige wordt veelal door zijn tijd- gcmintcn onrechtmatig bejegend. De Paus, het dient te worden be merkt, herdacht, dat hij voor vijftig jaren onder de priesters der Kerk was op genomen, wijl ook hem was gezegd: „üij zijt priester in eeuwigheid naar de orde van Mclchiscdcch." Edoch, hoe menige vrome priester, aan wien dit voorrecht eveneens te beurt valt, ziel des ondanks, buiten den kring zijner vrienden, zijn naam niet eens genoemd. Waar ligt dan de reden, dat aller gedachten heen gingen naar Pius X, n ootmoedigen en nedcrigen jubi laris? Omdat de feestvierende priester, de Opperpriester is der Roomscbe Kerk, de Paus van Rome, de plaatsvervanger van Christus op narde. Klonk het eens uit den mond der herders: „Laat ons opgaan naar Beth lehem!" Nu weerklonk het door de christene wereld: „Laat ons opgaan naar Rome!" Werden de herders, de eenvoudigen, die het eerst tot de kribbe des Verlossers werden geroepen, spoedig gevolgd door Koningen uit het Oosten, ook nu werden de Vorsten, door de beweging hunner volkeren medegcslccpt, en hunne af gezanten werden gezien aan den voet van het Opperhoofd der Roomschc Kerk, teneinde hun eerbied hem te betuigen, hunne hulde hem aan te bieden. Wat de profeten voor duizenden jaren van den Verlosser hadden voorspeld, en opzichtens Jesus ten volle is in vervulling gegaan, heeft ook nu zich verwezenlijkt. „UitSaba zullen zij komen en goud en wierook u aanbieden". Zoo herhaalde zich na negentien eeuwen, wat in Bethlehem eens plaats greep en de engelen het woord in den mond gaf„Ik verkondig u een grnote blijdschap, welke voor heel hel volk zijn zal. dat u in de slad van David een Verlosser geboren is." Deze zelfde Verlosser immers, die als kind in de kribbe Lag van Bethlehem, zal later, mail geworden, en na zijn leerambt te hebben voleind, aan zijn Apostelen de opdracht geven zijn Evan gelie aan .alle volkeren te gaan ver kondigen, en daarbij het woord hun toespreken„Ik zal met u zijn, alle dagen, tol aan de voleinding der wereld." En Zijn woord is verwezenlijkt, Zijne belofte vervuld; want Hij is in ons midden in den persoon des Pausen, door Hem met de volheid der macht omkleed. Tot den Paus, als den wettigen op volger op den stoel van Petrus, is ge zegd: „Hoed mijne lammeren, hoed mijne schapen." En nog: „Ik heb voor u gebeden, opdat uw geloof niet bezwijke". Naast de bevoegdheid de volkeren, •als gezaghebbend, te besturen, gewerd hem de taak, zonder gevaar van dwaling, de waarheid hun te leeraren. Wat Mozes en de lichtkolom der joden waren, bij hun tocht door de woestijn, moet de Paus der christen vol ken wezen, bij hun tocht door de wereld naar het land der eeuwigheid. Van hem geldt in volheid het woord van den Apostel Paulus: „VoorChristus zijn wij gezanten, als vermaande God door ons." Aan deze hunne verhevene, taak heb ben de Pausen van Rome. niettegen staande moeilijkheden van allerlei aard, door alle eeuwen trouw beantwoord. Zij waren den volken een trouwe gids, een zekere leeraar. Wat de tijdsomstandigheden dan ook brachten, hoe fel de Stoel van Petrus door ongeloof of geweld ookbekampt werd, hij stond onwrikbaar temidden der stormen, als de rots temidden der zee, nutteloos gebeukt door de golven. Het oog der volkeren bleef erop ge vestigd, millioenen waren steeds van diepen eerbied er vnor doordrongen. Van dit alles konden wij, reeds ccnige jaren, omtrent Z. H. Paus Pius X ge tuigen zijn. Met vaste hand voerde hij het bestuur en wierp schitterend licht op de saamgepakte duisternissen. Naarmate het gezag der aardseho Vorsten meer wankelde, en het ongeloof in dieperen twijfel verviel, werd zijne macht meer erkend en bevestigd, wees hij duidelijker de wegen der waarheid aan; verhief zich dus, iti dezen alles met vernieling bedreigenden tijd, als een reus boven een geslacht van dwergen. Door volken en Vorsten wordt hij daarom bewonderd en geëerbiedigd, en de omstandigheid, dat hij den vijftigsten verjaardag van zijn priesterschap her dacht, werd gretig aangegrepen, om een welverdiende hulde hem aan te bieden. Welke aanspraak Pius X, om zijn persoonlijke hoedanigheden op den eer bied van allen derhalve ook moge heb ben hij zelf heeft het trouwens ge noegzaam uitgesproken de hem ge brachte hulde geldt den Paus van Rome, den plaatsbekleeder van Christus, waar in ook thans de wereld, bij den drei genden ondergang, haar Verlosser erkent. Hem zij eerbied, hem zij onderwer ping, opdat de -wereld spoedig moge getuige wezen van hetgeen thans nog slechts in het verschiet gesteld is, Christus hééft overwonnen, Christus heerscht. Hem zij eer en glorie! BUITENLAND. Minister Lloyd George heelt in de Albert Hall te Londen nog eens kennis gemaakt met stemrechlvnniwen, en bij die gelegenheid een rede gehouden. Om deze ten einde ten krijgen heeft heel wat moeite gekost, zoo schandelijk gingen de dames fe keer. Voortdurend werd hij in de rede gevallen en wel op zoo hinderlijke wijze, dat slechts enkele brokstukken van zinnen konden woiden verstaan. Lloyd George ging telkens zitten, terwijl de ordebewaar ders de interrumpeerende vrouwen ver wijderden. Nauwelijks echter hail Lloyd George zijn rede hervat, of het spek takel begon opnieuw. De ordebewaar ders luidden in opdracht niet onnoodig geweld tc bezigen, maar enkelen hunner verloren toch hun geduld toen een stemrecht-amazone een karwats voor den dag haalde en dat dametje eenige ordebewaarders, die haar wilden ver wijderen, daarmede begon te ranselen. De karsvarts werd haai met geweld afgenomen en zij zeil werd eenig; onzacht verwijderd. Dit voorval had uiteraard eenige ordebewaarders verbitterd deze traden daarna dan ook wat hardhandig tegen enkele weerspannigen op, vooral toen het bleek, dat een tweetal „amazones" zich met ketens aan haar zitplaatsen hadden bevestigd. En toch verklaarde de minister in zijn rede, dat de regeering in heront werp voor de hervorming der kieswet een bepaling zal opnemen, waarbij het kiesrecht aan vrouwen wordt toegestaan. Verder verklaarde hij, dat de ontbin ding van het Parlement niet zoover verwijderd was, als sommigen wel meenden en dat indien het Hoogerhuis de bedoelde clausule zou verwerpen, de liberale partij dit punt op haar verkiezingsprogramma zou opnemen. Minister Lloyd George wil dus ook het kiesrecht vcrleenen aan eene soort van vrouwen, die hij zelf even te voren krankzinnig noemde. Hel ontwerp der onderwijswet is Maandag formeel ingetrokken. Deeersic minister Asquiih sprak in het Lagerhuis zijn leedwezen er over uit, dat de re- gccring teleurgesteld was ia hare hoop, dat zij de onderwijsquaeslie zou kunnen regelen. Maar liet deed de regeering toch genoegen, dat zij ccnc poging had gedaan tot oplossing van hel vraagstuk. De anti-clericale Fransche regeering heeft weder een staaltje van feilen partijhaat geleverd. Bij een feest, dat in 1848 in Algiers gehouden werd. beloofde indertijd ge neraal Cavaignac aan mgr. Pavy lie: „veld van Kouba", om daarop een seminarie te bouwen. En die belofte werd gehouden Maar in 11108 komt lui de regeering. die er niet tegen op ziet wetten, en nog veel minder beloften te schenden, en verandert het seminarie van Kouba in een verblijf voor de Muzelmansche leerlingen der normaalschool van Al giers! Zoo zal in de kapel der apostelen van Jezus Christus, en der priesters van Frankrijk het gemurmel klinken der gebeden van de zonen van Mahomed. De afgevaardigde van Ffnlstèie. de abbé Gayraud heeft zich de zaak aan getrokken, betreffende de officieren, die een katholieke vergadering hadden bij gewoond en daarom door den minister van Oorlog zijn gestraft. Aan den mi nister heeft hij nu het volgende schrijven gericht: „Ik verzoek u Dinsdag in dc Kamer te willen antwoorden op een vraag, die ik de eer zal hebben u te stellen over maatregelen, die genomen zijn tegen officieren van liet garnizoen te Laon. „U zult ons toch wel willen toege ven, dat die heeren liet recht hebben als eenvoudige particulieren katholieke vergaderingen bij tc wonen, zonder FEUILLETON. De geheimzinnige ring. G) Ondcrtusschcn was tie wakkere jonge man naar de stad gereden, had daar zijn paard in een uitspanning gestald en was den vol genden dag langs omwegen naar liet dorp geslopen. Rusteloos doortrok liij daarna ge durende den nacht het bosch en ditmaal niet zonder gevolg. Toen de morgen begon Ie schemeren, hoorde hij ergens een schot vallen, en nu snelde hij zoo hard hij kon naar die plaats. een luid gelach. „Ah, mijn list heelt prachtig gewerkt!" sprak hij zeer verheugd hij zich zeiven. „Zij gclooven mij verre eu houden zich derhalve vuoi zoo veilig, dal zij niet als gewoonlijk met huil buit behoeven te vluchten. Nu zullen wij toch eens zien. wie het zijn Met zachte 'onhoorbare schreden volgde Johan dc richting, van waar de stemmen weerklonken, toen hij in liet aanbrekende licht van den morgen meerdere maniicugcslattcii te zien kreeg. Nu betrachtte hij nog grooiere voorzichtigheid. Hij wierp zich op den grond en kroop als een slang door hel struikgewas, lot hij zoo dicht bij Uc wilddieven genaderd was, dat tiij ieder woorit hooren kon, dat zij spraken. Daarna hurkte hij achter dicht kreupel hout neer en bleet onbewegelijk als een boomstam in deze houding. De stroopers luidden natuurlijk geen vermoeden, dat zij ou lachten onbevreesd als le voren. „Een heerlijke, winstgevende buit!" zcide de stem van een man, die juist bezig was hel hert open te leggen. „Twee vingers hoog vet op de ribben. Voor dat beest geelt dc wildkoopmaii vijf rijksdaalders zonder tc dingen I" een voor Philip", sprak de ander en wreef zich vergenoegd de handen. Ja, die spitsboef," zei de eerste, „wij moeten hem wel ons deel afstaan, ofschoon vil liet gevaar en hij doet niets meer, dan dat hij zich op den loer legt en den jongen van den hoschwaehter nasluip!." „I lij heeft loopcril genoeg daarmee, en op het spoor kwam, dan zou het hem slecht bekomen," antwoordde de ander. „Wanneer hij ons heden niet ingelicht had. dan zouden wij r uslig I staan „Ja. zeer zeker, hij zal zijn aandeel heko- 111011," reide de eerste gemelijk. „Maar morgen hebben wij hem niet uoodig. want hij heeft heel heslist gezegd, dat Johan langer dan acht dagen op reis is." „Wie weet. of 't waar is?" sprak dc ander. „Waarom zou Philip ons bciogen hebben Hij heeft toch met eigen oogen geweer en jnchttasch van den jongen in liet luiis van den oude aan den wand zien hangen en uit den ui van den oude gehoord, dat de juiigcn wel acht dagen of nog langer uithlijvci „Ja, ja, juist I En daarom moeten wij dei tijd benutten en liet ijzer smeden, zoolang het heel is. Wanneer de oude eerst v uit kan gaan, dan moet de grap ophouden, want met hun beiden zijn ze ons te sterk." „Juist! Daarom inei lust voortgemaakt. „Bij den gravenbeuk! Daar houdt zich een prachtig tiert op, en hij kan ons niet ontgaan, evenmin als deze daar." „Maar de gravcnb.uk staat zeer dielu bij hel dorp. De oude zal ten slotte ons schot nog hooren." „Welnu, laat hem het hooren en zich aan ergeren. Hij heeft dc jicht, en de jong is weg, daarom nioetvn wij gezwind toe grijpen. Maar help mij nu liet hert op do schouders laden. Drommels, een zwaar beest!" Kuchend ouder den last, dien de wilddieven beiden te slepen hadden, verwijderden zij zich. Julian liet ze rustig gaan. HIJ wist uu alles en was zeker van zijn zaak. Dc stroopers boodschapper was. kende hij wel. Deze was dc zoon van den schaapherder van een na bijgelegen landgoed, een listige deugniet. Johan kon zich nu wel verklaren, waaron hij altijd te vergcefsch de stroopers gczoch had. Philip had hem nagespoord en doo het uahoolsen van liet krassen van een kraai oi de schreeuw van een uil, zijn knmeradci steeds een waarschuwing gegeven. Daar Johan den knaap nooit verdacht luid, v Hij et goed wilddicvcrij eens voor goed een einde ■leef den ganschcii dag in het lioscli donker werd, sloop hij naar huis terug en verdween daar, zonder dat iemand zijn terug komst bemerkte. Philip slenterde ook weder om hel luiis heen. maar Johan betrachtte de voorzichtigheid, door ov er een hek tc klauteren, en zoo binnen tc komen en ontging op die manier z(jn nasporingen. „Eindelijk heb ik zc. vader!" zcide hij Iriomlccrcnd. „Ik weet alles, en eer morgen de zon opgaat, moeten dc dieven gevangen zijn!" Hij i voorig e hij de spitsboeven bi had. en Andreas prees hem. „Zeer goed," zcide hij. „Nu maar er voor gezorgd, dat wij vdiSr hen op de plaats zijn en ons bij den beuk in hinderlaag stellen, om de schurken op de daad ie betrappen, (la nu spoedig den s nacht mcl geladen gewer te zijn. ZIJ moeten prompt op t ,-n dan gaan wij dadelijk op weg ns op ter plaatse." vader?" vroeg Johan. „U gaat to aarom niet Meeat gij. dat ik ter belreit Overigens verontrust u maar niet over mij. Ik bevind mij veel beter en bespeur reeds weder tamelijk genezen is. Bereid tl maar vast voor Johan, hel zal spoedig inidder- Johan gehoorzaamde. Évenzoo voorzichtig, als luj gekomen was, ging hij weder uit het huis eu speurde met scherpe oogen naar Philip. Maar de knaap was nergens meer te zooals gisteren en bevond zich reeds op weg. om zijn makkers daarvan In kennis te stellen. Johan begaf zich naar helslot, om de opdrachl van zijn pleegvader uit te voeren. Middernacht was nauwelijks voorhij. toen wachter verliet, nadat Johan, dien men op verkenning had uitgezonden, den omtrek be spied en bericht gebracht had, dat builen alles rustig en niets verdachts te hespeuren viel. De vier mannen en Joluin, waaruit hei gezelschap bestond, sloegen de richting in naar hel woud en verdwenen in de streek, w.tar een prachtige, hoogc bruine K-uk, de gravenbeuk genoemd, omdat hier eens voor tientallen jaren een güflf Van Llndcnbcrg een beer geschoten had. zijn dlchtgcbladerde takken uitbreidde. Hier wee* dc oude Andreas een ieder zijn post en ging zett daar in de schaduw van een eik slaan, wiens takken zoo diep neerhingen, dat hij zich gemakkelijk achter dezen en den stam verbergen kon. in hei wond iels bewoog'. Eindelijk gaf Johan,

De Eembode | 1908 | | pagina 1