Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 38. Zaterdag 19 December 1908. Twee en twintigste Jaargang. OE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentlën Van l lot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel ineerI 0.05 Corrcspondciitifin cn AU verleunen moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 nttr non het hnreau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. W op Vrijdag 25 December a.s. z het eerstvolgende nummer van „E Eembode" reeds DONDERDAG S DEZER verschijnen. Derhalve ve zoetten wij beleefd advertentiün tfjdii witter Ambtenarij. II (Slot). Nog deelt de „Standaard" mede: En het ergst is. dat de hervormings gezinde staatslieden machteloos staan tegenover die machtige dwingelandij van die machtige amhtcnaarshent. Van Clemenceatt, ja. heeft men gehoord, dat hij op zijn ministerie een eind maakte aan luieren en dagdieverij maar of hij iets anders heeft tot stand gebracht, dan dat de Itccrcn nu op den aangewezen tijd present zijn, meldt de historie niet. Het kwaad zit dieper; en bij den wortel kan en durft geelt „democratisch" Minister, die aan zijn zetel hecht, het aanvatten. In de veelvuldigheid der supplementai re credieten, die plaag der budgetten, ligt volgens den schrijver het bewijs van de weinige oprechtheid der ver kwistende bureaucratie, waar ze wors telt mei die afgevaardigden, die de beurs der belastingbetalers trachten te beveiligen. Wanneer de Kamer eens, als bij toeval, in een vlaag van bezuiniging, ccnigc posten schrapt of besnoeit, dan zijn de ambtenaren er als de kippen b.j om te zorgen, dat langs allerlei zijwegen de credieten weer in luin eer worden hersteld. En de ministers hebben geen lust of kracht om hiertegen in te gaan. Allerlei uitgaven worden gedaan, en in een vergeten ougenblik, als het erg druk is met andere zaken, krijgt de kamer toch de rekening thuis. Meestal passcercn al die supplementaire credictaanvragen dan zonder discussie den hamer. liij zoo rotte toestanden is het waar lijk niet te verwonderen, dat men zich in Frankrijk bezorgd begint te maken. Zelfs vrienden der Regeering moeten voor zoo'n warboel terugschrikken. Terecht merkt dan ook de „Standaard" op: Zoo gaat het dan toe in de demo cratische republiek, waar geen cleriea- lisnte de politiek meer bederven kan, en het algemeen stemrecht hel Parle ment maakt tot de zuivere uitdrukking van den volkswil. Waai zóó inet de landspenningen wordt omgesprongen, behoeft men niet te vragen, "f de finnitcicclc toestand ook een bedenke lijk karakter aanneemt. Poincarré stak nimmer onder stoelen of banken, wat zorg de uitzetting van het budget baart, en Leroy Beaulieu heeft op het ver ontrustend verschijnsel, dat de belasting opbrengst zoo weinig toeneemt, allen nadruk gelegd. Ook hier, ja in Frankrijk vooral, geldt de Fransche spreekwijs: help mij aan goede politiek, en ik zal zorgen, dat uw financien in orde zijn. Prof. v. d. Vlugt liet in zijn artikel ook uitkomen, dat er hier onvermijdelijk werking en wederwerking was: „De ambtenarij van haren kant bederft het parlement, het parlement weer zijner zijds bederft de ambtenaarswereld". Ook dat komt nergens zoo sterk uil als in de Fransche Republiek, die in politiek opzicht is hel ideaal der vrij zinnige democraten. Nu al jaren achtereen rankt liet Parlementarisme er telkens meer in discredlet. Naar letter en geest der grondwet is het Parlement de eenige cn hoogste representant der natie, en kan in niets zijn heerschappij worden beperkt. Maar van alle zijden wordt in dezen constitutioiieelen muur bres geschoten. Syndicaat na syndicaat, liga na liga wordt gevormd, met liet doel niet alleen om aan het Parlement den wetgevenden arbeid uit handen te ne men. maar ook met den toeleg om, deels revolvitionnaire of anarchistische middelen, allerlei bijzondere belangen behartigd te krijgen en een sterken invloed te oefenen op het hervormings wet k der Kamer. Van „woekerexistentién" sprak de Leldsehe professor. En Beauquier zou liever dan alle andere hervormingen zien gebeuren, dat het kwaad der amb tenarij, in haar slechten zin dan, werd uitgesneden. Maar, bekent hij zelf, dat zal Ie moeilijker gaan, nu alle ambte naren altneer gesyudiqueerd worden en alzoo een „hcirleger" vormen, sterker dan eenige andere macht in den Staat. Ook hierin is dus Frankrijk een baken in zee. Men ziet wat er van wordt, als de geest dei centralisatie onbeteugeld veld wint en de vrijzinnige democraten naar hartelust kunnen af breken en opbouwen. Meer dan eens is gezegd, dat het socialisme bij zijn verwezenlijking het land verdeden zou in de eene helft slaven cn de andere helft ambtenaren. De demagogie in de gckleede jas van thans geeft er ons reeds een voorproefje van, hoe het zal gaan met de geldmiddelen, wanneer die aan de pructijkcu der „woeker- existentie1»" onbeperkt worden ovcrgc- Ziedaar Frankrijk in een richting gedreven, die noodwendig tot een rampzalig einde voert. Zelfs de scherp zinnigste staatslieden verklaren zich machteloos tegen dit dreigend gevaar. Het land, boheerseht door algemeen stemrecht, gevoelt daarvan de uitwer king op minder aangename wijze. Het is gekomen onder den druk van een macht, die moeilijk meer in te toornen is. Want juist die macht berust bij degenen, die het raderwerk van liet landsbestuur gaande houden, en van dat voorrecht gebruik maken ten ver- dervc van het volk. En wijl het alge meen stemrecht die macht verleent, en door dat stemrecht die macht in han den wordt gespeeld van mannen, die niet het waarachtig belang van den Staat, maar wel eigen belangen willen dienen, zooals ons uit Frankrijk waar schuwend wordt toegeroepen, komt men lot toestanden, gelijk boven ge schetst. BUITENLAND. ITALIË. Op het Vaticaan heeft Zondag in tegenwoordigheid van den Paus de le zing plaats gehad van de drie decre ten „de tutu" voor de Zaligverklaring van Jean Eudes, stichter van de Con gregatie van Jezus en Maria, van de missionarissen Guenot, Nool, Nerron en Benard en 29 van hun gezellen, als martelaars gevallen in Cochinchina, Tonkin en China en van den Domi nicaner-missionaris de Capillas, marte laar in China. Tevens had ook de le zing plaats van liet decreet, waardoor worden goedgekeurd de wonderen voor de Zaligverklaring van Jeanne d' Are aangevoerd. De Paus antwoordde in het Italiaansch op de redevoeringen, gehouden door den bisschop van Orleans en kardinaal Ferrata. Daarin zeide Z. II,, dat hij zich gelukkig aclttte, omdat alle voorbeelden van heldenmoed voortkomen uit Frank rijk. waar „zij, die over de algemeene zaken zijn aangesteld, het vaandel van oproer ontplooien en iederen hand met de Kerk trachten te verbreken." De H. Vader voegde er hij, dat hij zich verheugde.dat hij, in een tijd,waarin vele menseden zich schamen katholiek te heeten, waarin men alles ontkent en alles veracht, en zells niet het heiligdom van het geweten eerbiedigt, deze daden van heldenmoed verheerlijken kon. Het is immers onmogelijk, dat deze betui gingen van heldenmoed geen weerklank vinden in de harten der vijanden en ze tot het geloof terugvoeren. De deugd der helden moet de zwakken opnieuw bezielen en hen sterk maken in het gelouf. Na voorts te hebben uitgeweid over den moed, die slechts gegrondvest we zen kan in het geloot en de overtui ging, zeide de Fl. Vader tot de aan wezigen, dat. als zij naar Frankrijk zouden terugkeeren. zij tot hun mede burgers moesten zeggen, dat als zij Frankrijk beminden, zij God moesten beminnen en het Geloot en hun Moe der de II. Kerk. „Zegt hun", zoo besloot de H. Vader, „dat zij veel profijt trekken uit de voorbeelden van een Jeanne d' Are. wier streven de Paus samenvatte in de woorden: „Leve Christus, de Koning van Frankrijk." Dan zal God Frankrijk beschermen en groot maken. Onder de talrijke bckeeringen, die in den laatsten tijd in Engeland voor komen, is die der overste van het Attglikaansche „zustergezelschap St. Catherina" de Ineest beduidende. Sedert het Eucharistisch Congres te Londen was door den aartsbisschop van Westminster aan den zeereerw. heer Don Cabrol, pasloot van Farn- brouglt opgedragen, de zusters van bovengenoemd gezelschap in den ka tholieken godsdienst te onderrichten, opdat zij na eenigen tijd tot lidmaten der H. Kerk zouden kunnen worden aangenomen. liet was verleden Dinsdag, op den feestdag van Onze Lieve Vrouw On bevlekte Ontvangenis, dat de eerwaarde overste onder Indrukwekkende plech tigheden het 11. Doopsel ontving. Een paar dagen later deed zij. in de kapel van het Italiaansch hospitaal in Queens Square haar eerste H. Communie. De andere zusters zullen weldra het goede voorbeeld van hun moeder-overste volgen. Dat deze leiten een diepen indruk achterlaten, is nogal duidelijk. Een Engelschman, Sir Robert Hart. die meer dan een halve eeuw in China heeft vertoefd en hel werken der ka tholieke missionarissen daar heeft gade geslagen, sprak dezer dager. de missie-tentoonstelling te Leeds, geor ganiseerd door Wesieyaanschc predi kanten o.a. liet volgende: „Velen onder u zullen niet valt mijn utccning zijn, maar ik kan de gelegen heid in deze omstandigheden niet laten voorbijgaan, om te spreken van hel werk. verricht door de katholieke mis sionarissen, onder wie men vindt de meest toegewijde, de offervaardigste leerlingen van Christus. „De katholieke missies hebben een groot werk verricht, door de leer van God cu den Zaligmaker te verspteiden. cu vooral door do offers, die zij zich hebben opgelegd ten gunste van de verlaten kinderen en de armen. Hun organisatie als sociëteit staat verre boven iedere andere, en voor niemand FEUILLETON. De geheimzinnige ring. lende stem, en d.fdclijk daarop traden niet haastige schreden de helde wilddieven uil liet struikhout en snelden op het tiert toe, dat in de laatste stuiptrekkingen lag te sterven. zeker, zeer goed geschoten, mannen," wijl hij zijn .schuilplaats verliet cn met schijn baar onverschillig nilzicht de wilddieven naderde. „Men ziel liet wel, hel I* niet de eerste, dien gij nil een hinderlaag neerschiet, intiMschan wil ik hopen, dat liet de laatste zijn zal!" Als verbijsterd van schrik stonden dc bleekten. Doelt dc ccnc overwon snel de verlammende omzeiling en wendde zich oin Ier ontvluchting, terwijl hij zijn kameraden mede daartoe aanzette. „Halt," donderde echter de uide hosclt- waehlcr hen achterna. „Niet van de pianist dag medehelpers! I.aten wij de spitsboeven niel ontsnappen, die mijn prnclitlgcn wild- Van «lie Zijden ndschtc hel hoscli. en de looped van vier geweren.waren dreigend op de wilddieven gcrichl. Zij zeil stonden on gewapend, want zij hadden hunne geweren, die legen den stam van deh beuk leunden. „Verwi'itschtDe oude Is dan loeit sluwe, geweest dan wijprevelde de kerel, die hel „Man, 't is zoo," ging hij voort. „Daar h'cbl gij ons! Weerstand bieden is toch onmoge lijk, zoonis ik zie. en ten slottede kruik „Dat dacht ik ook. nu ik weder op de been ben," zeide de oude Andreas. „Nu de handen voor den dag, en u laten welge vallen. dat wij ze ti op den rug binden. En gij. Johan, haal de geweren der spitsboeven, die zij vermoedelijk bij den beuk gelaten Johan wendde zich naar den beuk. terwijl dc oude Andreas een dun louw uil zijn wei- lasclt baalde. Op hetzelfde ougenblik echter, waarop hij aanstalten maakte om den eersten wilddiel te boeien, viel een schot van achter den beuk, de oude stiet een smartkreet uit, draaide zich om en nog eens om cq stortte daet een smak ten gronde. Terwijl alle nog geheel ontzet en verslagen stonden, weerklonk een stem uil de richting van den Johan dadelijk den schnnpherdersjougcn Philip herkende, niet groolo liassen van achter de beuk sprong en hel hoaclt in vluchtte. De beide wilddieven volgden hem, en eer nog iemand hevigen schrik en omzeiling bekomen waren de schurken reeds alle drie in dichte struikhout verdwenen, en kon den spotten met alle vervolging, johan alleen d tegen digltcli vluchtelingen zijn handen heefden nog van schrik vn lieten niel loc rustig hel doel Ie treffen. Een sarrend gelach slechts volgde na den scherpen knal van IWI geweer, hetwelk bewees, dat de kogel, zonder Ie treffen, in de lucht geslagen was. S|medde zich naar zijn pleegvader, aan wiens zijde hij neerknielde. gen opwelde» De oude mail zuchtte en bracht met moeite de hand naar zijn borst, „Hier. hier," mur melde bij. „De sclmrk liccit g<>ed gemikt!Ik vrees, dat het gaal om mijn leven I" „Dat zal God niet willen!" riep Johan jam merend en maakte den jachtrok van den oude open, waaruit nu eenige druppels bloed te nabij liet hart in de borst van den bosell- wachter gedrongen was-, Of de wond doudc- dcelea. Johan zocht allereerst het vloeiende wond te houden, cn daar hem mi ook de anderen te hulp kwamen, legde hij een voor- loopig verband, dat voor het ougenblik het grootste gevaar keerde. Hierop werd van de geweren en snel ineengevlochten twijgen een soort draagbaar vervaardigd, en daarop Andreas gelegdzoo droeg men hem voor zichtig naar zijn Imis, dat gelukkig van de plaats des onhcils niet ver verwijderd lag. Toen men daar aankwam, was de gewonde bewusteloos, maar spoedig kwant hij weder bij kennis. Jolinn liep naar het slot om een paard te halen cn in dc stad naar een dokter te snellen. .Maar een gelukkig toeval be gunstigde zijn plan, wijl de dokter zlclt juist in het slot bevond, waar hij in den vroegen morgen reeds bij een zieke geroepen was. Hij volgde Johan terstond, en nauwelijks een uur na de verwonding lag Andreas lietderijk verbonden Ie bed, terwijl de dokter hoop gaf, dat Itlj hij de hem zoo snel verleende geneeskundige hnlp wel gered worden kon. Hij gaf de noodige voorschriften tot verpleging van den gewonde, vil daarna nam Johan plaats hij het bed van den lijder, met het vaste voor nemen, niet eerder van de zijde zijns pleeg vaders te wijken, vooraleer alle gevaar zou De rentmeester nam intiissehen maatregelen tut gevangenneming der wilddieven. Deze echter waren reeds lang over dc grenzen ge vlucht en bevonden zich buiten bereik der vervolging. Andreas, toen men ieder geval zullen zij het niet weder wagen mijn jachtgebied te verontrusten, liij zult uwe nachten nu weder ongestoord lu bed kunnen doorbrengen, mijn arme Johan. De spitsboeven hebben u nu genoeg geplaagd." „Wanneer het slechts dat warcl" antwoord de Julian droevig, .maar dat zij u geschoten hebben, vader. Is al te erg! Ach. ik zou liever de koudste winternachten onder den Mouten hemel doorbrengen, dan hier aan uw bed u „Gei! n lijden aorddc c I berleh deelde. „Ofschoon de sehofl het erg genoeg met mij mcegdc. begin ik loeh te hopen, dal mijn laatste uurtje nog niet zoo heel nabij is. Slechts geduld Johan. dan zal met Gods hulp ook deze lijdenskelk ons wel weer voorbijgaan," De oude Andreas hield zich Hink en bleef steeds vol goeden moed. ofschoon hij lievige smarten verduren motet; Johan verpleegde en waakte bij hem trouw als een brave, liefhebbende zoon, en de art» deed. wat hij vermocht tol herstel van den ouden rechtschapen man. maar alle zorgvuldig heid, geduld vn verpleging kunden den ouden boschwnehtcr zijn vroegere gezondheid toch niet wedergeven. De wonde heelde wet en genus, doch de zwakte, die langzamerhand wet meer en meer verminderde, h' toch zoodanig, dat de oude man ongt' .r was. een ernstige tiiding." zeide At

De Eembode | 1908 | | pagina 1