Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 49. Zaterdag 6 Maart 1909. Twee en twintigste Jaargang. DE EERDODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricuni, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post At/.oiulerlijke nummers f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Adver Van 1 tot 6 regels Voor iederen regel meer Correspondenten en Advcrtentiër Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Het defensie=vraagstuk. Men zal zich wellicht nog klaar en duidelijk herinneren, dat tijdens de be handelingvan de tegenwoordige Militie- wel. die o.m. het jaarlijksch contingent van 11000 op 17500 brengen inoest, daartegen velerlei bezwaren werden in bracht, doch dat met zoogenaamde te gemoetkomingen die bezwaren eeniger- mate moesten ondervangen worden. De oefentijd bijv. voor een deel der recrutcn, die genoegzaam voorbereidend onderricht hadden genoten, zou'slechts vier maanden duren. Oefeningen tot verkrijging van mili taire bekwaamheid buiten de kazerne moesten zooveel mogelijk worden bevor derd. om liet kazerneleven, dat op zoo vele recruten demoraliseerend inwerkt, zooveel mogelijk te vermijden. En thans wordt in het bewuste de fensie-rapport daarover een zeer on gunstig oordeel geveld. Ue oefentijd van vier maanden moet volgens hel rapport voor ieder milicien bij de onbereden wapens op 8'/a maand worden gesteld. Nu wil het toeval dat ook hierin wonderlijke parten speelt dat de Minister van Oorlog vrijwel dezelfde denkbeelden huldigt, als in het rapport zijn ontwikkeld, doch dat hij iels min der eischcnd is. De Minister voor Oorlog is dus min der mïlitairistischiu deze ol. gelijk reeds werd opgemerkt, meer politiek dan de samenstellers van het rapport. Waar het rapport wenscht: verkor ting van den diensttijd bij het leger van 8 tot t> jaar, en bij de Landweer van 7 tot 5 jaar. wil de Minister den diensttijd der militie en dien bij de land weer ieder tot 5 jaar verminderen. Het rapport spreekt van verhooging van hel jaarlijksche contingent met 4700 man, terwijl de minister met 4500 an zich wil tevreden stellen. Doch bepalen wij ons slechts bij Ue opvatting des Ministers. Hoe ontzettend duur zou de opgesomde verkorting van diensttijd dan nog moeten gekocht worden Wel beschouwd dus draagt het de fensie-rapport. evenals het plan van den Minister een inilitairistisch karakter, dat terecht bekommering verwekt. En niettegenstaande deze omstandig heid heet het al maar door, dat naar verlichting van financieele en persoon lijke lasten in zake defensie moet ge streefd worden, en daarom een rapport die quaestie wenschclijk werd geacht. Die wcnsch is in vervulling gegaan, n nu is een rapport verschenen, uil relks conclusies men ontwaart, dat noch verlichting van financieele, noch van persoonlijke lasten daarin beoogd wordt. Waar verlichting wordt voorgesteld, wordt handig verzwaring er voor in de plaats geschoven, en wel verzwaring de meest bedenkelijke soort. Nu doet zich in den laatsten tijd de zeer opmerkenswaardige omstandigheid voor, dat in de redactiën der meeste katholieke bladen militaire medewer kers zijn opgenomen, die, hun plicht getrouw, blaken van een militairistisciicn geest. Of men zich geluk wensclien kan met dezen gewijzigden toestand meenen wij echter te moeten betwijfelen. Het defensie-rapport om slechts een voorbeeld te stellen is ook den militairen medewerker van de .Maas bode" sympathiek. Hij schrijft o.a. daarover in dit blad Hel vermoeden liad liij mij zelts posi ge val, dal de argumenten met de conclusies niet anders konden lulden, wilde hel vraag stuk der levende strijdkrachten in eens en 'oorgoed opgelost worden. Ons katholiek program staal hiermede op iel punt een belangrijke paragraal rijker le moet behoeden," door het rapport is uitgezet. Men kan zich niet meer vergissen als men /egt, dat het leidt naar het inilitairismc in de voor ons land meest kwade beteekenis. Wij zouden te wijdloopig worden, indien we ook slechts enkele punten zouden aanhalen, die in de pers werden aangeteekend ten aanzien van het rap port, Van vele zijden wordt nog aanvulling verlangd, doch meest in verzwaren de» zin. Wat de militaire medewerker in de „Maasbode" bij de bespreking van het rapport aanteekent, zij hier echter nog vermeld Ie. Waarom heeft de commissie hare ge dachten niet geformuleerd over dé wecrhc lasting? Hel immorcele v.in de niet te ont wijken loting in dal stelsel wordt tot een minimum teruggebracht, wanneer de vrijge stelden (geen kostwinners) hun wecrhclasting in geld opbrengen. 2e. Waarom zijn de hoofdlijnen niet aan gegeven. waarlangs zich de landstorm moet iral nu de minister Sabron :rkprogrnm heelt staan? Is geloten in die baits een plaats open? 2e. Heeft de commissie bij het opvoeren van hei contingent tol 22.000 en in vethand met hel blijvend gedeelte vu het binnenhou den van f 8UO.OOO voor die nablijvcrs. hare gedachten laten gaan over het :t-ploegen- slclscl 4e. Is er ook van gedachten gewisseld over 5 jaarliehtingen militie en t> van de landweer, waardoor liet wellicht mogelijk zoude zijn met I herhalingsoefening, maar dan van T weken, le kunnen volstaan? In die 30dagen kunnen de Individucclc en compagnies-oele- ningen in de puntjes herhaald worden met de grootc manoeuvres als slot. De wecrhclasting in tijd drukt, evenals het totaal op het belastingbiljet, niet zoozeer in de hoofdsojrf maar in de opcenten. 3c. Over het capitulanten-stelsel zwijgt het rapport, ofschoon een der militaire J heel wal van weel. Ce. Lie commissie verlangt eene zt mogelijke keuring: doch vraagt liet oefenen met compagnieën op volle lichtingsterkte niet Alsof de Aljjemeene Houd in deze uitspraak heeft te doen in hoogste ressort Zooals men echter ziet komt men van militaire zijde nog weder aandra gen met voorstellen tol aanvulling van het rapport. Wat aanleiding zal geven, dat, al werden de Militie-en Landweer-wet ten weder gewijzigd, dan vooral voor militairisten nog wel zooveel te wen- schen zal overblijven, dat een nadere wijziging dier wetten zal noodig heetcii, tot we eindelijk bij algemeenen dienst plicht zijn aangeland. Want daarom is- het eigenlijk ten slotte le doen. De dwaasheid van dit drijven werd tijdeus de behandeling van de thans in werking zijnde Militiewct door het „Huisgezin" in korte trekken geschetst. Het is - aldus schreef het hl.td - Nederlands roeping niet, groote-mogendheidje lespeten, en in militaire zaken Pruisen te willen naSpcn is een roekcluosheid, omdat in de kazerne schatten van geld, van levens- en werkkracht worden verspildeen dwaasheid, omdat wij in den militairen wedstrijd der groote mogend heden toch niet in dcnzcltdcn pas kunnen mee marchccreu. Met van eiken gulden belasting nog meer dan een kwartje voor militaire uitgaven te besteden, wordt de weivnart van ons volk op ernstige wijze bedreigd. Zoo schreef destijds het „Huisgezin". BUITENLAND. De insein ij ving voor Z. H. den Paus ten gunste van de slachtoffers van Sicilië en Calabrië, geopend door de katholieke Belgische journalisten, be loopt reeds over de 200.000 franks. Behalve dit bedrag bedraagt de pau selijke inschrijving voor de slachtoffers der aardbeving, in Frankrijk. Italië en*., thans 4.930.000 franks. Z. II. de Paus heeft dezer dagen 25,000 franks gezonden aan den bis schop van Elpin (Ierland) om hem te hulp te komen in liet verlichten der ellende, veroorzaakt door een plotse linge aardverschuiving in het diocees van den bisschop. Dc „Osservatore Romano" meldde Dinsdag, "dat de Paus licht verkouden was. en dat de H. Vader op raad der dokters had besloten de audiënties ge durende cenige dagen uit te stellen. Volgens de „Tribuna" had professor Petacci toen reeds een verbetering in den gezondheidstoestand van den Paus geconstateerd, en zou de H. Vader binnen twee of drie dagen zijn gewo ne audiënties weer kunnen hervatten. OOSTENIUJK EN TURKIJE. llit Konstantinopel werd Maandag aan de Vossische Ztg. berichtDe Tur ken hebben woord gehouden en aan den boycot een einde gemaakt. Hier gevestigde handelshuizen hebben ter stond per telegraaf opdracht naar Oostenrijk gegeven om de tot dusver achter gehouden goederen af te zen den. Algemeen is men zeer verheugd, dat de boycot geëindigd is. Het ver dient de aandacht, dat de pers sedert eeiiigvu tijd de ophitsende artikelen tegen Oostenrijk heeft gestaakt en de Oostenrijksch-Turksche betrekkingen behandelt op eene wijze, die doet ver wachten, dat de ontstemming spoedi ger een einde zal nemen dan men in den tijd der opgewonden stemming van de gemoederen mocht verwachten. FRANKRIJK. Alweder is een bisschop voor de rechtbank gedaagd- Op 't eind der vorige week is voor de correctloneele rechtbank te Moutauban de zaak behan deld van mgr. Marly, die vervolgd werd, omdat hij zooals men weet. geprotes teerd had tegen de publieke verkoopiug van kerkelijke goederen. Dc grijze prelaat kwam voor in toog en paarschcn mantel en werd bijgestaan door zijn vriend, tnr. de Lestrade, ad vocaat aan de rechtbank van Périgueux. In zijne verklaring zeide de bisschop, dat hij. wat hem als misdaad was aange rekend, als zijn plicht had beschouwd. Verdedigen zou hij zich dan ook niet en niemand in het diocees ol daarbuiten zou liet voor noodzakelijk houden voor den goeden naam der justitie of voor de veiligheid van den Staal of liet wel- FEUILLETON. De geheimzinnige ring. 17) Langzaam gingen hem dc uren voorbij. Toen de zon haar hongsicn stand had bereikt, rammelde het sim van zijn kerkerdeur weder, cu Wolf trad binnen. Zijn vrouw volgde Item niet liet middageten. Nu was het volle dag geworden in de gevangenis. Ze lag legen liet Zuiden een schitterende zonnestraal viel door liet kleine venster in het duistere ver trek en speelde liefelijk op de steenen van den legenoverliggcndcn wand. Julian keerde zijn gelaat de blnnentrcdcndcn toe. Nauwelijks zag hem Ursula, de vrouw van den ouden jager, of zij stiel een schreeuw uit cu zonk zoo ontroerd ineen, dat dc mand met spijzen hare handen ontgleed en ter nauwernood nog door Wolt opgevangen worden kon. „Ja, ja", zeide hij hij zich zelvcn, wel zoo als ik meende; Ursula herkent lu hij den eersten oogslag zoo goed als ik. Hier is meer verborgen, dan graaf Nicderhcrg mij verraden wil, en ga. goede Ursula," aldus wendde hij zieli plotseling tot zijne vrouw, „ik heb met den gevangene te spreken." Ursula gehoor; Minde aan het hevel, maar nog In hel wee au was haar blik strak en vol verbazing Jolian gericht, die verwon derd over dit K.. iccl het hoofd schudde, r'~ of hij zeggen wilde: „Wat bedoelen deze lieden loeli, en hoe wonderlijk handelen zijl' „Ja, Ja, verwonder u vrij over onzt handelwijze, gij hebt wel eenig recht daartoe." zeide de oude tot den gevangene, toen hij zich met hem atleet bevond. „Maar eet nu eerstI Wanneer gij verzadigd zljt, zal italics verklaard worden'" Johan nam een lepel soep en schoof don „Gij zult bevredigd worden." antwoordde Wolf. „Maar feit eerste: Gij ktml uiel dege ne zijn. voor wicn ge u uitgeeft. Gij licet niet Johan, maar moet een anderen naam voeren Johan trok dc schouders op. „ik heb u de waarheid gezegd, toen gij mij van morgen naar mijn naam hehl gevraagd," antwoordde hij, „Welnu, dan moeten wij een weinig in liet verleden terugkcercn," sprak Wolt. „Leeft uw vader nog?" „Mijn pleegvader, meent u?" „Neen! Uw werkelijke vader?" Johan hednchl zich. Die vraag van den ouden Wolf herinnerde hem aan lang vci- vlogen tijden, aan Prils den bosch werker, aan dc woudhut. waarin deze gestorven was, aan de laatste woorden, die hij voor zijn dood tol hem gesproken had. „Mijn werkelijke vader?" zeide hij. „Ik kan mij zijner niet herinneren, - ik weel tenminste niet, dat ik hein ooit gekend heb." „Hoe oud zijl gij?" „Ongeveer negentien of twintig jaar, ik weet liet niet nauwkeurig." „De tijd treft juist," mompelde Wolf hij zich zelve. „Juist ziio oud moet ook Edgar zijn. Maar nu verder! Kunt gij u niets meer herinneren uit uw vroegste jeugd?" Jolian vertelde nu. hoe hij hij dc hout- vesicrshnt door Andreas was gevonden. „Maar nog verder terug! Bezin u goed. jonge heer!" Jolian scherpte zijn geheugen. Nauwgezet en omslachtig vertelde hij van Frits den bosch werker, en hoe hij door dezen, volgens zijn laatste woorden, midden In hel hosch als een kind van ongeveer drie jaren gevonden was. Wolf hoorde met uiterste spanning toe. „Houd een oogenblik op." aldus onder brak Wolf dit belangwekkende verhaal. „In welken omtrek was het. waar gij gevonden „Bij de Boheemsch-Bcicrsche grens ver moedelijk mtwiiordde Johan, „Daar had al thans mijn eerste' pleegvader zijn woonplaats." „Ook el.it komt uit. ook dat!" zeide Woll lot zich zelf. „Edgar was ongeveer driejaar oud, en zijn grootvader leefde toenmaals in Praag. Graaf Nicderhcrg moest op zijn weg de Beicrsch-Boliecmsche grens passccren! Daarom dus werd de oude Wolt terzijde geschoven. daarom moest hij in dezen af gelegen hoek verbannen worden! Daarom mocht hij niet naar zijn lieer terugkcercn! Daarom moest Balscr lasterlijke brieven aan graaf Brultorode schrijven! O, natuurlijk, natuurlijk, - nu is alles klaar en duidelijk, Het kleinkind moest sterven, of voor dood gelden, omdat anders de neef niet op dc rijke erfenis hopen kon. O. Gij hebt het sluw uitgevoerd mijnheer graaf Budo von Nicderhcrg. maar God bestuurt, en God heeft ervoor gezorgd, dat de waarheid aan het daglicht komt. eer dc oude Wolf zijn oogen sluit. Gij rekent op de trouw van den ouden Wolf. engij zult u in zijn trouw niet vergist hebben. Slechts zal hij zijn waren heer en gebieder trouw zijn en niet den he- dricgcr en huichelaar. O, hoe zeer heeft God u met blindheid geslagen, gtaaf Boelol Gij meoni, mijn oude oogen zouden ele trekken des vaders niet in 't gelaat des zoons her kennen I Daarom bracht gij hem hierheen I Hier zou hij uit dc weg geschoven, zou hij ge storven en hegraven zijn, zoonis de oude Wolf! Dc rekening zou wel gcklopl hebben, maar gij vergat, dat de oogen van den ouden Wolt nog klaar en jong zijn. zoo helder cn klaar als zijn herinnering aan vroegere, betere lijdgu! Dat is het gebrek 1(1 uw werk. graaf Bodo. en dat ge dit gebrek over het hoofd zaagl, daarvoor dank ik den eeuwigen God, die u met blindheid sloeg. Maar verder, vcrdci I" aldus wendde hij zich we der tol Johnn, die van ele alle'enspiank van den oude slechts enkele woorden zonder samenhang verstaan had. „Herinnert gij uin 't geheel niets meer, wat het duister oplich ten kan, dat op uw herkomst rust? Dcgeringste kleinigheid is hier van gewicht, en liet gaal hier om uwe gansche toekomst. Dus bezin u nog eens goed!" „Ik weet niets verder," antwoordde Jolian, „Slechts alleen van den ring. zou deze ring wellicht op het spoor kunnen leiden?" „Een ring?" vraagde Wolf. „Wal voor een „Wel een ring. dien mijn pleegvader. Frits de hoscliwcrkcr. nabij de plaats vund, waar hij ook mij ontdekte." „Wat voor een ring was liet? Beschrijf „Gij kunt Item zelf zien cn beschouwen," antwoordde Johnn, „Op den avond voor mijn vertrek naar de residentie, waarheen graaf Julius von Lindcnbcrg mij mede nam. over handigde mijn goede pleegvader mij den ring en scherpte mij in. elat ik hem zorgvuldig bewaren zou. Ik draag hem sinds dien tijd zorgvuldig hjj mij. en hier is hij 1" Hij maakte liet zijden koord, waarmede een lederen zakje was gesnoerd los, dat hij on der zijn klccdcrcn om den hals droeg, opende het en gal den ring aan Wolf. die slechts een enkelen blik op den ronden steen cn het daarin gesneden wapen wierp, cn daarop een uitroep van vreugde eu verrassing liooren lieL „Ik ken hem. ik ken hem!" zeide hij.„Hel is ele zegelring van graaf Siegniuud, mijn overleden heer, en mei mijn eigen oogen heb ik gezien, hoe graal Bodo hem van de hand des ontslapenen trok cn aan zijn eigen vinger stak. En deze ring vond men in uw nabijheid „Ja, In mijn onmiddellijke nabijheid,ant woordde Johan, „cn Frits de hoschwerkcr. mijn eerste pleegvader.hechtte groot gewicht daaraan, zooals bleek, toen hij in zijn sterfuur mij aanbeval den ring zorgvuldig te bewaren." „Hij zal begrepen hebben, van hoe gioot

De Eembode | 1909 | | pagina 1