Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 7. Zaterdag 15 Mei 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveid, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnement Franco per post Alztmdcriijkc nummers I 0.40 f 0.05 Bureau: Lange'gracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentiën i 1 tot 6 regelsf 0.30 >r iederen regel meerf 0.05 orrespondentiën en Advertentign moeten uiterlijk Vrljdag- nd vuur t uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Een waarschuwend woord. Itt onze dagen van voorbereiding tot den stembusstrijd, die binnen enkele weken voor de Tweede Kamer moet gestreden worden, mag het zeker aller nuttigst hcetcn een woord ter waar schuwing te doen hooren nu bel daar bij oin niets minder gaat dan het he- Itoud van het ministerie-Heemskerk. Dat groote doel moet bij dezen strijd op de eerste plaats voor oogen staan. Het ministerie-Heemskerk, dat in da gen van politieke verwarring, door liet liberale ministerie-De Meester gebracht, de teugels van het bewind durfde ter hand nemen, hcefl daarmede alreeds hel vertrouwen verdiend van al de Christelijke partijen des lands. Er behoorde waarlijk moed toe in zulke critieke omstandigheden aan het roer van het schip van staat de hand Aan de kiezers der rechterzijde nu dan ook de taak, om het ministerie- Heemskerk niet alleen te bestendigen, maar liet tevens een positie te Verschaf fen, die een flinke meerderheid in de Tweede Kamer biedt. De uitkomst der verkiezingen in 1905 heeft toch voldoende geleerd, wal een overwinning brengen zou. die door de linkerzijde aan de sternbus behaald werd. Dan immers zou opnieuw een verwar ring in onzen politicken toestand ko men, zoo groot, dat ze die van 1905 nog ver overtreffen zou. En men herinnert zicli toch maar al Ie wel de uitkomst, die de stembus strijd in 1905 heeft gebracht. Eene regeering der linkerzijde, die na een schier hopeloos worstelen om hel bewind te kunnen handhaven, in 't begin des vorlgen jaars uiteenspatte en een verwarden boel aan haar opvolgster overliet. Geen wonder dus. dat de verkiezings strijd voor de Tweede Kamer door ieder weldenkend Christen als een ern stige zaak wordt beschouwd. De waar schuwende stemmen, die uit de rechter zijde worden gehoord, oin zich toch vooral te wapenen legen de stembus worsteling. die ons wacht, dienen dus ten zeerste behartigd te worden. Ook de oud-minister J. A. Loeff heeft in den „K. Str." een waarschuwend woord doen hooren. dat van die zijde toch zeker een diepgaande bcteekents heeft. De oud-minister schrijft onder liet opsehrift: Weer terug in liet Moeras „Een zucht van verlichting steeg op toen in Februari van verleden jaar het Ministerie Heemskerk optrad. „Er was dan toch een einde geko men aan het getob; men stond weer op vasten bodem, men was uit lui moeras. „Wel werd ter rechterzijde, hier en daar niet zonder cenige ongerustheid, gevraagd of men niet te vroeg en op gevaar af van zelf weg fe zinken, zijne hulp had geboden en of men niet beter haddc gedaan den links aangespannen Staats wagen tot den zomer van 1909 aan zijn lot over te laten. Geen betere rechtschc reclame toch zoo oordeelde men dan het beeld van dat span van negen, elk voor zich niet zonder kracht en goeden wil. maar als samen span. trots alle werken en zwoegen, dagelijks dieper wegzinkende iu het moeras der machteloosheid. „Er moge in die voorstelling waar heid hebben gelegen, zij hield te uit sluitend rekening inct beschouwingen van practischen en tactischen aard. Het strek) den mannen, die in liet voorjaar van 1908 de teugels van hel bewind aanvaardden, tot eere. dat zij met over wegingen van hoogere orde zijn te rade gegaan en zich niet, ter wille van po litieke berekeningen, hebben onttrokken aan hetgeen zij meenden in 's lands belang hun plicht te zijn. „Maar de vraag is nu dan ookzullen wij die mannen, die hebben getoond zulk een juiste en hooge opvatting te hebben van plicht, die bovendien in den korten tijd, dat zij liet bewind heb ben bekleed, èn te zamen als Kabinet èn ieder afzonderlijk, blijk hebben ge geven zoowel van onmiskenbare be kwaamheid en geschiktheid tot re- geeren als van volkomen toewijding aan 's lands zaken zullen wij die mannen, dezen zomer, voor zoover van ons afhangt, bevestigen in het bewind.of zullen w«i hun te kennen geven, dat wij niet verder van hen ge diend zijn en dat wij willen, ja.wat? Dat wij terug willen in het moeras. Want dót is het eeltige alternatief. Wie niet aan Rechts de zege wil bezorgen, wil terug in het moeras. Men moet ziende blind zijn om niet te beseffen, dat Links, in zijn verschillende tracties en groepen, ook al zou het eene meer derheid van een paar stemmen be halen en deze paar stemmen zijn de uiterste grens waartoe het Iran Iils zondanig onbekwaam is om te re- geeren. Zoo iets. dan heeft 1905-1908 dit geleerd. Derhalvewie terug wil in het moeras, kieze links of onthoudt zich. wie «lat niet wil. kieze rechts." BUITENLAND. In de zitting van den Rijksraad deel de de Rijks-secretaris mede, dat de C/aar iiet door de Rijksdoema en den Rijksraad aangenomen wetsontwerp betreffende de begrooting van den ge- ueralen staf voor Ue marine niet heeft bekrachtigd. In een schrijven van den Czaaraan den minister-president Stolypin wordt gezegd Daar" ik het wetsontwerp over de begrooting van den generated staf der marine niet kan bekrachtigen, draag ik u op gezamenlijk met de ministers van oorlog en marine binnen eene maand inliet door de rijksgrondwet aaugewezen kader regelen uit te wer ken. die moeten bepalen, welke zaken van wetgeving van de autoriteiten van leger en vloot onderworpen zijn aan mijne rechtstreeksche beschikking over eenkomstig art. 96 van de grondwet. Deze regelen moeten, nadat zij in den ministerraad zijn vastgesteld, aan mij voorgelegd en. na door mij bekrach tigd te zijn, onwrikbaar gevolgd wor den. De geheele werkzaamheid van den door u voorgezeten ministerraad, die mijne volledige goedkeuring verdient en streelt naar de bevestiging van Je door mij onwrikbaar opgetrokken staats orde, is mij een waarborg, dat ook deze door mij gegeven opdracht over eenkomstig mijne aanwijzingen zal worden uitgevoerd. Ik blijf u bestendig welwillend. Nicolaas." Uit St.-Petersburg wordt aan de Ob server bericht, dat tiet thans vaststaat, dat de Czaar en de vijf kinde. - van het keizerlijk paar den Czaar zullen vergezellen op zijn tocht met het jacht Standard. Het keizerlijk jacht zal vermoedelijk in het begin van Juni zee kiezen en het hof van Stockholm zai het eerst de eer van een bezoek genieten. De Czaar zal met zijn jacht en een klein eskorte van oorlogsschepen een groote vlootrevue bijwonen in de Britsclie wateren en daarna zal de beheerscher aller Russen te Havre een bijeenkomst hebben met den President der Fransche republiek. Dan wordt aan de koningen van Spanje en Portugal een bezoek gebracht en daarna aan den koning van Italic. Gedurende de reis zal de Czaar in verbinding blijven met de Russische regeering do«ir middel van draadloze telegrafie. De nieuwe Sultan is Maandag plech tig met liet zwaard omgord, dus in den toestand gekomen, waarin een Westersch vorst door kroning wordt gebracht. Voor het feest der zwaard-omgordiug werden zeer groote voorbereidings maatregelen getroffen, niet alleen van ceremonieelen maar ook van militairen aard. Dit deed vermoeden, dat men liet aantal der ontevreden oud-Turken nog altijd belangrijk acht. Het rustig verloop van den feestdag, de donderende toejuichingen van 't publiek, de feestdos der stad zijn echter 't beste bewijs, dat 't volk volkomen vertrouwen stelt in den Sultan en met Item in de nieuwe regeering. niettegen staande vele geruchten juist 't tegen deel beweerd hebben. De Turksche gezant in Rome. een der personen, die 't best van de toe standen in Turkije <>p de hoogte zijn. is dezelfde meening toegedaan. Hij ver klaarde aan een journalist, dathetnieuwe ministerie 't volle vertrouwen verdient. Het is in deii drang der omstandighe den gevormd en heeft nu reeds de groote meerderheid achter zich. De aanhangers van 't oude regime nemen voortdurend in getalsterkte af en hun aantal is zoo ver geslonken, dat we hen niet meer te vreezen hebben. Er is nog 213,000 Turksche ponden meer aan contante gelden indenjildiz kiosk gevonden. In 't geheel is nu uit het voormalig verblijf van Abdul Ha#iid 773,000 pond iu de schatkist terecht gekomen. De regeering te Constantinopel doet, uit vrees, dal de groote mogendheden maatregelen zullen nemen om den noodigen waarborg voor de bescher ming der christenen in Klein Azie te verkrijgen, al haar mogelijke best om de daar heerschende troebelen te on derdrukken. Zij begrijpt, dat zulke maat regelen de mogendheden het bewijs zouden leveren, dat Europa nog geen vertrouwen stelt in de levensvatbaar heid der nieuwe regeering. Een financieel schandaal is hier ont dekt, dat groot opzien wekt. De „Daily Mirror" verneemt althans uit Tokio, dat er eiken dag meer uitlekt van het groote zoogenaamde suikerschandaal, zoodat men uu kan zeggen, dat met de jongste ontdekkingen de grofste onre gelmatigheden, die nog ooit in Japan begaan waren, aan het lieht zijn ge komen. De regeering treedt zonder genade op. Iu het geheel zijn 13 parlements leden. van wie er 2 tot de partij van den eerste-niinister behooren, in hech tenis genomen. Het is gebleken, dat de suikermaat- Schappij gedurende twee parlements- zittingen doende is geweest, oin voor de naasting van haar bedrijf door den staat te werken. De in hechtenis ge nomen commissarissen van die maat schappij hebben bekend, dat zij 144.000 gulden aan steekpenningen hebben ver deeld. Men zegt, dat er in het geheel FEUILLETON. DE VISSCHERSKNAAP. 0) Pierre had veel liever gewild, dat hij duur den kuk niet verder opgehuudon was. maar zijn vourslel afslaan durfde hij niel. Zoo bleef hij dan. dronk een glas en deed alle moeite om zijn innerlijk ongeduld en ontroe ring k verbergen. Hel gelukte hem echter wel, want de kok merkte niets buitengewoons hij hem op, en eindelijk durfde hij het aan zich weder te verwijderen. Juist wilde hij opstaan, loen inderdaad lot zijn schrik de ronde kwam en hij den kok informeerde „Ja zeker, vrienden, de wakkere jongen is hier." zeide de kok. „Als hij gaat, dan zal ik hein een vorlofhewijs meegeven, opdat gij den braven jongen niet in de wacht brengt." .Zeer goed I Uoedcn nacht I" sprak de onder officier der ronde en marcheerde af. Pierre ademde weder ruimer, want een oogouhlik had hij gevreesd, dal dc ronde hem in haar midden nemen en uil de vos- ningelijkheid had hem zoo ontroerd, dal li'ij over zijn gansehe lichaam heelde en spoedig nog een glas wijn ledigde, om de bleekheid van zijn gezicht te verbergen. De kok gaf zijn volle gunst en liet,hem uil. Pierre ver liet hel huis. wensehte den schildwacht voor de deur een goeden nacht en sloeg den weg teer bemerkt Ie worden, of hij keerde zich in, ging sluipend mei zachte schreden terug ver het plein, drukte zich tegen de huizen Ie geheel in donker waren gehuld, waar Ij ging, draaide om een hoek en sprong nu ver den lagen muur, welke tot beschutting au de zeezijde was aangebracht.^ u naast de vlag, die hoven zijn hoofd in en wind fladderde, hield zich aan den stang In de gapende diepte iternis te doordringen, en niet lot in de diepte ■e, slechts dc witte schuim zag hij, de branding hoog tegen dc rols spatte. voorsprong lieeii Maar zijn oogen eeds a li ij n ichen kon hij er niel aan twijfelen, dat zij er reeds waren, al vermocht hij ze ook niel Ie zien. Bijna twee uren waren vertoopen. sinds hij zich van den aanvoerder en zijn soldalen gescheiden had, en zoo lang kon de vaart op de zee niel geduurd hebben, als zich slechts maar ccnigszius hall geschikte roeiers in de booten bevonden. De wind was wel in lievigheid toegenomen, maar tot storm was hij nog niel aangegroeid, en de zei- gevaar voor de koene mannen te moeten het in de diepte neer te laten. Aan het eind daarvan bond hij een steen en wikkelde nu schielijk de rol af. Nog was ze niet geheel afgclnopen, of hij voelde reeds, dat ze onder Het louw gegrepen en duchtig geschud hadden. .Goed! mompelde de knaap, .ze zijn er." Hij wachtle eenige "ogenblikken, dan trok hij het koord weder aan en merkte dadelijk aan zijn zwaarte, dat men c'»n touwladder daaraan moest bevestigd hebben. Schielijk haalde hij hem op en na weinige minuten hield hij hem in de hand. Deze aan het ijzer, hetwelk den vlaggenstok hield, te bevestigen, was hel werk van ven oogenblik. en uu hing deze zoo vasl, dat een afglijden daarmee Alles goed!" fluisterde Pierre' weder, „nu nog ecu onversaagd wagen en de overwin ning is ons. De touwladder ligt vast." Maar juist toen hij het tccken wilde geven, dat de lieden onder niet het beklimmen der rots beginnen konden, deed een zoo vrecsc- lijken schrik trein sidderen, dal hij bijna zijn bezinning verloor. Uit de vesting naderden schreden, en het gekletter van wapenen drong .Barmhartige hemel, zij komen!" mompelde uit en zijn gedachten ger Het gelijkmatig gciuisc gekletter van wapcuc Pierre moest ontdekt "zijn. Maar Pierre werd niet ontdekl. Een goede gedachte vloog snel door zijne ziel. Onmid dellijk wierp hij zich op den grond, kroop naar den touwladder, greep die met beide handen en gleed snel over den rand des afgronds heen. Op hetzelfde oogenblik, dat zijn hoofd verdween, naderde men boven den rand en vernam Pierre liet luide kom- mando: .Halt!" Mei ademlooze spanning, met een hart- Voorwaarts, Jacques I" hoorde hij den kor poraal zeggen, „fiink over den muur! Dc vlag mag dezen nacht hier niet blijven, de storm waait lievig en zal haar in Harden scheuren. Clecf echter acht, dat gij niet over den rand van de rots tuimelt, hij is glibberig van den regen." .Mijn hemel, nu zal Jacques de touwl.til- zal in dl- diepte neerstortenIk ben verloren Bijna had hij in zijn doodsangst een angst- krcct uitgestootcn, maar nog te rechter lijd ij die. De angst scherpte zijn Hij I dc t klauti'idc, en hoe hij ir vlag b „Nu, ie den touwladder eens ontdekken!" ducht de knaap. De soldaat echter greep dc vlug. hiel schreeuw uil! die den armen Pierre snijdend door merg en been drong. .Verloren!" mompelde hij. Maar hij ver- ;istc zich. De -oldaat had slechts geschreeuwd, undat een hevige windstoot Item bijna Ie zware vlag ontrukt had. Nu vatte hij haar net inspanning van alle krachten, reikte haar au zijn kameraden over, en sprong zelf weder „Flfftkgcdaan. Jacques!" zeide de korporaal. Wikkel nu de vlag in elkaar zoo echtsomkccrl I Marsch I" Pierre had "t eerst van schrik, nu bijna van rcugde lujd willen uitschreeuwen. Doch hij lehcerschle zich en hoorde met verrukking, lie niel 'e beschrijven is. het wegstervende ;eluid der schreden, der afmarcheerendc "laaien. Langzamerhand verloren zij zich n de verte, en nu alles weder stil werd, tlauterdc Pierre weder op den voorsprong Ier rots. De bevestigingen van zijn touwladder varen onverlet gebleven. „De hemel zij dank. dat ik den touwladder liet aan den vlaggenstok, maar aan de ijzc- ■cn kiammen gebonden heb," mompelde hij «ij zichzelven. „Maar aan hel talmen moet iu een eind komendc soldaten moeten naar «oven komen! Achter de huizen kunnen zij lich verschuilen, en wanneer de vcsling nu .•an de stadszijde wurdl aangevallen, dan zijn 'i* hier bij de hand. In het ergste geval zijn rij alleen ook sterk genoeg om den strijd kracht schudde Jtij nu den touwladder, I hij zich plat op dc'rols neerlegde

De Eembode | 1909 | | pagina 1