Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 23. Zaterdag 4"September 1909. Drie en twintigste Jaargang. OE EENBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijk* 1 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van d,e Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondcnliiin e Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Voorheen en thans. i. Mij al dcu geest van vooruitgang, welke de moderne, ongeloovige wereld ziel» toekent, kan het opmerkelijk hoeten, dat zij, bij haar strijd tegen de Kerk, er toe gedoemd schijnt, de tegenwer pingen te herhalen, reeds in de eerste ,dagen van het Christendom tegen de Kerk ingebracht. I let is met vermetel te veronderstellen, dat deze overeenkomst van de moderne ongeloovigen met de heidenen, daaruit voortvloeit, dat de reden, waarom de. heidenen tegen de opkomende Kerk zich verzetten, ook de beweeggronden vormen, die de vijanden van thans tegen haar in het harnas jagen. Wat beiden in de Kerk het meest hindert zijn de geboden, die het uit vloeisel zijn van de leer, welke Christus, haar goddelijke Stichter, haar ter ver kondiging heeft toevertrouwd. Van de heidenen is het bekend, dat alhoewel kunsten en wetenschappen te Rome en te Athene een ongemeonen glans verspreidden in de dagen viMr Christus in Judca leeraarde, destrekking van beide bovenmate zinnelijk was en slechts diende, het hcerschend bederf Want, zoo fijn liet smaakgevocl was, van de grooten vooral dier dagen, zoo bedorven was hun hart. De laagste driften beheerschten de wereld en het denkbeeld zelfs van deugd was uil de samenleving geweken. 'l'e midden van cene zoo gestemde wereld traden de Apostelen op, om eeue leer te verkondigen, die in lijn rechte tegenspraak was met de heer- schende gezindheid. Aan eeue wereld, die niets anders zocht, niets anders kende dan vleesche- lijke wellusten, kwamen zij voorhouden, dal de menscll zijn lusten moet bedwin gen, zijn vleesch met zijne neigingen moet in bedwang houden. Aan den mensch, die zich zelvcn vergoodde en in zijn hoogmoed niets boven zich waande, kwamen zij den God prediken, die aan de hooginocdi- gen weerstand biedt en zijn gunsten aan de eenvoudigen schenkt. Aan een volk. dat met onverzadig bare dorst naar geld en goed verlangde, kwamen zij liet vergankelijke van dit alles voorhouden, en hetzelve aanspo ren zich schatten te vergaderen voor het rijk der hemelen, waar geen roest ze zal verteeren. Want, niet tot dit korte leven bepaalt zich des.menschen bestaan, gelijk men in die dagen het der menigte wilde doen gelooven, maar de mensch moet zich overtuigd houden, dat bij zijn dood een toekomstig leven voor hem ziclt opent, dat geluk of verderf hem zal aanbrengen, naargelang hij het goede aan het kwaad zal hebben voorgetrok ken, of aan dit laatste de voorkeur zal gegeven hebben. Wat hij zaait in den vleesche, baart hem cindeloozen ondergang; terwijl slechts degenen, die naar den geest gearbeid hebben, blijvend geluk zullen verwerven. Welken indruk deze leer aanvanke lijk op de menigte dier dagen moest maken, laat zich licht begrijpen. Niet allen zullen met den landvoogd Felix tot Paulus spreken: Over het toekomstig leven en de verrijzenis zal ik bij een andere gelegenheid u hooren, om dan heen te gaan en aan alle onderzoek zich te onttrekken. Fr zullen er ook onder de regeerders gevonden worden, die met al de hun ten dienste staande macht, de verkondiging van zulke leer zullen trachten te beletten. Gceselslagen, kerker en doodstraf zullen zelfs de geliefkoosde middelen wezen, waarmede men de Apostelen van hunne dwaling zal zoeken te over tuigen. Of liever, omdat de Apostelen van de waarheid hunner leer de dui delijkste en meest onloochenbare be wijzen geven, is dit het middel, waar mede men hun het stilzwijgen zal zoeken op te dringen. Te vergeefs! Want Petrus zal het eerst het woord spreken, dat het wacht woord worden zal van alle zijne vol gelijken. en waartegen alle aardscly: macht zich zal kunnen verbrijzelen: „Non possunuis." Wal gij van ons vraagt mogen noch kunnen wij toegeven. De leer, welke wij u voorhouden, prediken wij u, in den naam van Christus, die de wereld heeft overwonnen, en ten einde toe, haar zal overwinnen. Reeds om Christus te beschuldigen hadden Zijne tegenstanders bij Pilatus op het ongenoegen gewezen, dat door het verkondigen van Zijne leer bij de Romeinsche machten kon geboren worden. Die Hein in bescherming neemt, had incn zelfs gezegd, is geen vriend des keizers meer. Op Pilatus had deze bedreiging in vloed gemaakt, Christus echter deerde het niet, en Zijn leerlingen zullen zich evenmin er om bekommeren. Zij weten, dat degene, die hun op dracht heeft gegeven. Zijne leer te verkondigen, en de noodigc macht daartoe verleend heeft, aan geen aardsche macht kan onderworpen zijn, daar alle macht van Hem moet uitgaan. De beschuldiging, als zouden zij zich tegen de gestelde machten verzetten beantwoordden de Apostelen met de vraag: of hel billijk kon wezen den menschen eerder dan God te geltoor- En ten bewijze, dat het ernst is met de hun door Christus gegeven op dracht, waaraan de keizers en konin gen zich zullen hebben te onderwer pen, neemt hun opperhoofd, Petrus, het besluit, Rome, den zetel van liet gezag, tot kampplaats te kiezen voor den strijd om de wereld. Rome verspreidde immers, met zijne legioenen, ook zijne dwalingen over de wereld, zoodat eens Rome bemach tigd, de wereld kon overwonnen heeten. De strijd was hevig. Een keizer, die over duizenden soldaten kon beschik ken, wien de mannen der wetenschap hunne diensten aanboden, die schatten kon verspillen, om verleiding en bederf staande te houden, zou niet gemakke lijk geneigd bevonden worden, voor een handvol eenvoudige mannen te bukken, die hunne aanhangers vooral onder de lagere klassen der samenle ving telden, en van wie de meer ont wikkelden niet wilden gediend zijn. Want dit stond immers vast bij de heidenen, gelijk het bij de moderne ongeloovigen vasfstaat, dat alleen de zienswijze dergenen, die zich ver licht wanen, gerechtigd is invloed op de maatschappij uit te oefenen, hoe be spottelijk deze overigens ook mocht wezen. Met alle recht en waarheid spottend, beproefde de heerscltende klasse, om die reden, eeuwenlang, het opkomend Christendom in het bloed te smoren. Te vergeefs. De leugen, met hoe veel geweld ook toegerust, met hoeveel sluwheid ook te werk gaande, is op den duur tegen de waarheid niet be stand. Rome, de hoofdplaats der toen malige wereld, werd voor het Christen dom gewonnen. Van Rome sprekend kon, ondanks tien bloedige vervolgingen tegen de Christenen aangericht, Paus Leo drie eeuwen na Christus getuigen„Gij zijt het hoofd der wereld geworden, want uw godsdienst strekt zich over een grooter gebied uit dan uw tijdelijke macht. Gij hebt wel is waar door tal van overwinningen landen en zeeün aan uwe macht onderworpenmaar niet zooveel koninkrijken hebt gij door het geweld van wapenen bemachtigd, dan wel door den Christclijken vrede." En dat alles zou bloot mcnsclien- werk zijn! Neen, alle.menschelijke macht bleek juist niet in staat, de opkomst van het Christendom te ver hinderen, omdat een goddelijke kracht daarin werkzaam is. Wat de eerste eeuwen van het Chris tendom voor eiken onpartijdigen be- oordeelaar ontegensprekelijk maken dat de geschiedenis der Kerk het woord bewaarheidt door Christus tot zijn leerlingen gesproken: Ik zend u als lammeren onder de wolvenmaar vreest niet, ik heb de wereld overwonnen, getuigen ook de volgende eeuwen op schitterende wijze. BUITENLAND. De 56ste Duitsche Katholiekendag werd Zondag te Breslau plechtig ge opend. In optocht trokken de arbeiders- vereenigingen, Duitsche, Poolsche en Oostcnrijksche, 26.000 in getal, door de versierde straten der stad, terwijl kardinaal Kopp, prins-bisschop van Breslau, van uit zijn paleis zijn zegen gaf aan de eindeloos lange schare Katholieken. In de reusachtige voor dezen Ka tholiekendag gebouwde hal werd de vergadering geopend door geheimraad dr. Porsclt. In deze cerate vergadering verscheen onder luid gejubel karoinnul Kopp, die een lange rede hield tol de werklieden. „God zegene het eerzame handwerk Met dit, uw wapendevies begroet ik aldus kardinaal Kopp u heden- namiddag. Eerzaam is het handwerk, want eerst met dal werk en door dien arbeid zal de inenseh zijn leven ver aangenamen. Werken is de plicht van alle mensehen. Maar 't is vooral de harde handenarbeid, die in onzen tijd de aandacht der wereld trekt. Die ar beid toch is onmisbaar en heeft de eervolle hoogachting bij het inenseh- dom verworven. De hoogste kringen houden het nu voor luin plicht om de belangen van den arbeidersstand te I behartigen en voor te staan. „God zegene het eerzame handwerk." Dit devies eert u, want alleen daar door, dat gij bij uwe plichten op God vertrouwt en bouwt, kunt gij uw doel bereiken. Het onderhoud van liet aardsche leven, door liet loon, dat gij van uwe patroons ontvangt, kan niet het eenige doel van den arbeid zijn. FEUILLETON. Angst en Liefde De lieer en mevrouw De Blosville luidden volmaakt gelukkig Ie Parijs geleefd, tot op liet tijdstip, zoo tcrcclu genoemdhel schrik bewind. Iter was licl tijdperk, waarin men den koning en de koningin had gedood, en hél rijk. liikeii dag werd een groot'aantal van de braafste menschen des lands aange houden, welke men naar de gevangenis bracht lot op het oogenhlik, waarop zij op hel schavot hun leven moesten laten. De heer De Blos ville, die zeer gefortuneerd was en in dienst des overledenen konlugs was geweesl, vrec- zendc eveneens aangehouden Ie zullen wor den. deed zijn wederhelft het voorstel, een hun toehehoorend landgoed in Normandii.' Ie gaan bewonen, waar zij zich wellicht veiliger zouden bevinden. Zij trokken daarheen, hun twee of drie ondergeschikten en hun eenige dochter, op z'ii hoogst een twaalftal jaren oud, medenemend. Pauline was een allerliefst meisje. Zacht zinnig, goedig, knap, ontwikkeld en verstan dig, hcz.il zij voor haar leeftijd reeds ver scheidene in I oog loopcudc talenten. Mc- c Blos die li zorg en tccderheid had opgevoed, wai geslaagd in haar al de gebreken Ie doe dwijiien, uitgezonderd één enkel: Paiilln bang. Zij kon niet alleen in een vertrek blijven, zonder over al haar ledematen te sidderen, en zoo men des avonds hel licht voor een oogenhlik wegnam, gevoelde zij zich door angsten aangegrepen. Op zekeren nacht zelfs wakker geworden en bemerkende, dal haar bonnc zich nog niet ter ruste had hegeven in hel ledikant, vlak hij hel hare. verloor zij geheel en al het bewustzijn, na uit al haar macht geschreeuwd le hebben. Van dal oogen hlik al gevoelde men medelijden met haar zwakheid, zoudat men haar nimmer alleen of Zooals reeds gezegd, was Pauline twaalf jaren oud, toen haar vader en haar moeder zich op hun landgoed gingen nederzetten. Het kasteel was fraai, hel domein zeer uil- gestrekt; het was in dien lijd van het jaar waarop hel bulten verrukkelijk is, zoodat nie mand van de familie Parijs betreurde. Ge durende Iwee maanden leefde de heer De Blosville aldaar in stilte; hij begon zich le vleien een schuilplaats gevonden le hebben, waar de vervolging Item niet zou ontdekken, toen op zekeren morgen hem een brief werd bezorgd door een knaap, die evenwel niet op antwoord wilde wachlcn. Hij bevond zich op dit oogenhlik bij zijn vrouw en zijn dochicr, en na de eerste emotie, welke de lezing van dat briefje hem veroorzaakte, herlas hij hel nog eens met luider slem. Ben vriend deelde hem mede, dal hij zoo spoedig mogelijk de vlucht moest nemendat uien hein den vol- mdcu dag zou komen aanhouden, aangezien hij i hel n comité kond gemaakt door iemand, wiens naam niet werd genoemd, maar die het kasteel bewoond Deze tijding bracht mevrouw De Blosville en Pauline tot een dusdanige wanhoop, dat de heer De Blosville er in toestemde hel noodlottige oogenhlik niet af le wachten, dat hem was aangekondigd, en het kasteel hei melijk te verlaten, oin hij oen zijner bloed verwanten, die in een naburige stad woonde, een schuilplaats te zoeken. Daar het onom- stootelijk was, dat de onthuller niemand an ders kon zijn dan een van de dienaren des huizes, opperde mevrouw De Blosville het denkbeeld geheel het personeel te ontslaan; doch haar echtvriend, eenige onschuldigen voor éen enkelen schuldige niet willende treffen, achtte het voldoende alle te wan trouwen, totdat men achter de waarheid zou zijn gekomen. Op dicnzclldcn avond verliet de heer Dc Blosville liet kasteel om een wandelingetje te maken, zooals hij dikwerf deed. Ditmaal echter ging hij niet dan na zijn vrouw en zijn dochter.dic in tranen wegsmolten,herhaaldelijk omhelsd te hebben; hij had dcu sleutel mede genomen van een kleine deur, welke zich achter Tu het park bevond en uitkwam in dc weiden hij opende deze deur en bereikte de vlakte. Toen men den volgenden morgen, bij het krieken van den dag, kwam om hem aan te houden en naar de gevaugenisover te brengen, verzekerde mevrouw De Blosville, die eerst verwonderd had gestaan hem niet in zijn kamer gevonden te hebben, dat hij ongetwij feld zich naar Parijs had hegeven, zonder haar vooraf te waarschuwen, uit vrees van verzet harerzijds. Het gehcele kasteel werd met zorg doorzocht, waarna de hooswichten zich verwijderden. Gedurende acht dagen hadden Pauline en haar moeder geen enkel bericht van den vluchteling. Zij hoopten, dat hij bij zijn neef ir hij ec veilige s plaats had avond mevrouw De Blosi gewandeld te hebben, zeer bleek en zeer ont steld weer naar binnenkwam. Het gebeurde hoogst zelden, dat Pauline haar hij die avondwandelingen vergezelde, vooral wanneer het helder maan was, want alsdan werden al de hoornen spoken voor het arme kind, gereed om zich op haar te werpen. Mevrouw De Blosville voelde haar beven, zag haar opspringen bij hel minslc zuchtje van den wind, dat het gebladerte be roerde en, vreczcndc dat zulks verkeerd zou afloopen voor haar kind, ging zij weer naar binnen en stelde haar voor vooreerst niet meer na zonsondergang in het park te gaan. Den avond, waarvan llier sprake is, was Pauline ontsteld over de bleekheid en de onrust, die zij hij haar moeder gewaar werd. Toen zij heiden met haar werk aan een tatel hadden plaats genomen, voegde zij haar - Wat scheelt er toch aan. moedertje? Ik ben zeker, dat tl iets ontmoet hebt, dat u angst heeft aangejaagd. Angst! antwoordde mevrouw De Blos ville droevig glimlachend, je weet wel, dat ik je in dat opzicht niet gelijk. Pauline hoog hel hoofd en haastte zich over iets anders te praten. Mevrouw Dc Blosville scheen haar evenwel niet te hooren en antwoordde geheel verstrooid. Zij richtte zich overeind, liep dc kamer op en neer, open de ten slotte een kast, waarin gewoonlijk een pot confituren cn chocolaad zich bevonden, voor Pauline's tweede ontbijt bestemd. Na alles overzien tc hebben, schelde zij cn ge lastte een harcr bedienden haar een stuk brood te brengen, omdat de wandeling haar eetlust had aangewakkerd. Toen de bediende datgene had gedaan, wat zij vroeg, borg zij het brood evenwel in de kast, en zeide, dat zij toch maar later iets zou gebruiken. Pauline, die haar moeder aandachtig gade sloeg, verontrustte zich haar zoo treurig le zien, waarbij een zekere ontroering kwam. die haar niet eigen was. En daar madame Dc Blosville haar verzekerde zich evengoed te gevoelen als altoos, deed zij haar ten slotte dc vraag: Hebt u soms tijding van papa? Ik heb niets ontvangen, antwoordde me vrouw De Blosville mei bewogen stem. En Pauline meende een traan te zien rollen uit haar moeders oog. Toen het negen uur sloeg, omhelsde me vrouw De Blosville haar dochter en zcldc haar zich ter ruste te begeven. De twee ver trekken, die zij bewoonden, bevonden zich op de ondcrslc verdieping en grensden aan elkaar. De bonne sliep in dat van Pauline, welke anders geen oog had kunnen dicht

De Eembode | 1909 | | pagina 1