Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 34. Zaterdag 20 November 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nïjkerk, Soest, Stoutenburg, Veenencfaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prija der Advertentlën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Hettijdperk van dwaasheden. Onze tijd is o zoo prat op de lie- dendaagsclie verlichting en beschaving! Maar heeft met den modernen voor uitgang op stoffelijk gebied de geest gelijken tred gehouden V Heeft de mensch met het toenemen der materialistische kennis gewonnen in practiseh verstand en gezond oordeel? Het schouwspel der veelvuldige dwaasheden, welke men op ieder ge bied ziel afspelen, geeft hierop een ontkennend antwoord; dikwijls wordt men gedrongen uit te roepenwaar blijft het gezond verstand! Waar liet inzicht in zaken! De mensch heeft het verstand, deze edele gave Gods, ontvangen om te denken en te overwegen, het voor en tegen te wikken en te wegenhij heeft het vermogen te redeneeren en uit be paalde gegevens de gevolgen af te lei den, uit oorzaken en beginselen de conclusies te trekken. 't Is waar, niet in gelijke mate had de toebedeeling plaats; het verstand van den een is grooter dan dat des anderensommigen zijn de minbcdcel- dcn. Toch moet hier worden opge merkt, dat ook in onzen tijd hetgetu! der van nature rijk bedeelden niet on aanzienlijk mag worden genoemd. Daarbij komt, dat er tegenwoordig gelegenheid te over is, om, wal men aan geestesgaven van God heeft ont vangen. te ontwikkelen, den blik des gecstcs te verruimen. Het onderwijs is alom tot eene weelderige hoogte opge voerd. Hn toch 2ijn de resultaten arm zalig. Geen gevolgen zonder oorzaken. Wat mag dan wel hiervan de oorzaak zijn? Volgens onze bescheiden inceningligt de voornaamste oorzaak in hoogmoed, die tot dwaasheden leidt op elk gebied. Dal liet daaraan mangelt in onzen tijd zal wel niemand tegenspreken, 't Is immers bijna overal, op elk gebied, een opdrijverij in het groot. Een on houdbare weelde heerscht in huisge zinnen. steden en staten; niet slechts in den handel, maar ook in de levens wijze is een concurrentie in het leven ge roepen,'welke met ruYnceringeindigt, uit loopt op faillissementen en bankroeten. Is dit te rijmen met een gezond oor deel en practiseh verstand Ik zou mee- nen, dat iemand met gezonde herse nen de tering naar de nering zet, dat hij zich geen weelde veroorlooft, waar dit niet lijden kan. Dit zijn waarheden, die de eenvoudigste voor het grijpen heeft, maar verborgen zijn voor den niet eenvoudige. Hieruit derhalve inag worden afgeleid, dat de eenvoud het oog des verstands gpschikt maakt ^m goed te zien en practiseh Ie handelen, Overvloedige bewijzen vinden wij in de geschiedenis der volkeren. Welke mannen hebben dc verschillende rij ken lot de hoogste macht en bloei gebracht Waren het niet mannen van den diepsten eenvoud En toch. welk een practischen blik, welk een voor zichtigheid en volharding tevens in hun ondernemingen, welk een wijsheid in hunne wetten, welk een beleid in hun bestuur, welk een zuinigheid in dc financiën, welk een inzicht om nieuwe bronnen vuil welvaart te openen Het is een in dc geschiedenis her haaldelijk geconstateerd feit, dat tege lijk met de weelde het verval der rijken intreedt. Voor de weelde moet de een voud wijken en met den eenvoud gaat ook het gezond verstand op dc vlucht, 't Is alsof de weelde t 'n zware, dikke mist over het land trekt en alles in nevelen en duisternissen luilt, zoodat de eenvoudigste zaken, die voor ons liggen, niet meer worden gezien. On bezonnenheid, roekeloosheid, onver stand treden aan de orde; de grootste dwaasheden en onzinnigheden ziet men geschieden. Een zekere schittering wordt nog verspreid, terend op de welvaart en den roem der voorafgegane tijden maar deze schittering, waarin de weelde zich hult, is bedriegelijkhet is dc zoun, die de rijke nalatenschap zijns vaders verbrast. Niet anders kunnen wij den tijd noemen, waarin wij leven. Men ziet niet de grijnzende armoede, die op de onhoudbare weelde volgt. Onze tijd is tevens rijk aan wetten. De snel opeenvolgende ministeries willen ieder voor zich hun naam ver eeuwigen in een of andere wetgeving. Maar zij missen den stempel des ccn- vouds; ingewikkeld, onverstaanbaar, onvolledig treden zij de wereld in. Nauwelijks vieren zij hare geboorte, of koninklijke besluiten moeten worden uitgelokt, ministerieele verklaringen ge geven zij blijken soms spoedig zoo onpractisch, dat zij bijna dienen als onuitvoerbaar Ier zijde geschoven, of door andere moeien vervangen worden. Geen wonder, dat men dikwijls den wenseh hoort uiten spaar ons voor nieuwe wetten! Meer dan dwaas en ojtzfnnig toch vooral inoct de strijd genoemd worden, welken de regeeringen voeren tegen den godsdienst, een strijd, die veelal uit hoogmoed zijn oorsprong nam. Het verlichte oog onzer eeuw schijnt de waarheid niet meer te zien, die zelfs door den eenvoudigste wordt op gemerkt, dat zonder godsdienst een volk niet te regeeren valt, dat de gods dienst den eenig waren grondslag vormt voor den Staat. En toch wordt de gods dienst op alle mogelijke wijzen aan hel volk ontrukt, en derhalve de grond slagen van den Staat ondermijnd eu liet graf gedolven, waarin de naderende revolutie hen storten zal. De strijd le gen de Kerk is een strijd tegen zich zeiven. De treurige ervaringen der laatste tijden hebben zelfs de oogen daarvoor nog niet kunnen openen. 't Is billijk en rechtvaardig, dat de eene dwaasheid door een andere, groo ter dan de eerste, wordt verdrongen; het moderne staatsstelsel door den toe komststaat van het socialisme, waar van het gezond verstand zich geen idee, de verbeelding zich geen ware voorstelling vormen kan. Met recht wordt onze tijd de ver dwaasde genoemd. Wat het oude hei dendom aanschouwde bij het natuur lijk licht der rede, ligt bij de veropen baring des christendom» voor het mo derne heidendom in een nachtelijk duister. Wanneer het oog des verstands niet meer eenvoudig is, ziet het, ver blind door hoogmoed, de duidelijkste waarheden niet meer; is daarentegen het oog eenvoudig, dan vertoonen zich de waarheden, naar het woord van Christus, in een bewonderenswaardig licht, en ontbreekt den mensch de ken nis en de wetenschap, waarop onze tijd groot gaat, hij heeft de kennis, die zijne daden moeten leiden; hij kent het ware duel en de middelen tevens, welke hij overeenkomstig zijn, wellicht niet geleerd, maar gezond ver stand weet aan te wenden tot berei king van zijne bestemming hier op aarde en voor het toekomstig leven. BUITENLAND. Dinsdag 16 November is voor de katholieke wereld een groote feestdag geweest, die echter op verzoek van hem, wien dit feest gold, bijna onop gemerkt is voorbijgegaan. Dien dag toch was het vijf en twintig jaar ge leden, dat de HoogEerw. Heer Gui- seppo Sarto, thans Paus l'ius X, door den vicaris van Rome, kardinaal IV roeclii, tot bisschop van Mantua werd gewijd. In het Vatieaan zelf is deze herinnerfngsdag in alle stilte door gebracht. Z. H. achtte de tijden te be wogen om door uiterlijk leestbetoon dit jubilé te vieren. Toch is in Rome hei jubilé herdacht. In de kerk vail den H. Appolinarls, waar de wijding vóór 25 jaar plaats had, is een plechtige H. Mis van dank zegging opgedragen door kardinaal Parocchi. Des avonds werd een feest preek gehouden door den bekenden predikant, pater Zocchi, en een plechtig „Te Deum" gezongen. Vervolgens gaf kardinaal Respighi den zegen met het Allerheiligste. Toen in 1884 de nieuwe bisschop van Mantua te Rome verbleef, bracht hij ook een bezoek aan het Duitsche collegium, waar hij door den toenmali gen rector ontvangen werd. De tegen woordige rector van de „Anima", mgr. Lohnlnger, had nu den Paus verzocht hem aan dit feit te mogen herinneren. Dezer dagen werd ingr. Lohninger door den Paus dan ook in particuliere audiëntie ontvangen. Bij die gelegen heid bood de rector den Paus een exemplaar aan van de geschiedenis der „Anima", die dour hem, naar aanleiding van het vierde eeuwfeest van het collegium, verleden jaar ge vierd, te boek is gesteld. Van Duitschlands keizer mocht Z. H. door tusschenkomst van den Duitschcn gezant bij het Vatieaan, den heerVon Miililberg, een in warme woor den vervat eigenhandig schrijven vaii den keizer, bij gelegenheid van 's Pau sen zilveren bisschopsjubilé ontvangen. De H. Vader toonde zich zeer ver heugd over deze nieuwe oplettendheid van den Duitschen keizer. Ook van particuliere zijde is hel feest niet onopgemerkt voorbij gegaan. Verschillende baicons in de Borgia- straat en het Reuticucciplein, in de buurt van het Vatieaan, waren op Italiaanschc wijze met draperieën ver sierd. De pauselijke wacht op het Vati eaan was in groot uniform en door het muziekkorps van de pauselijke gendarmen en de palatijnsche garde werden muziekuitvoeringen gegeven op het voorplein van het Vatieaan. In den loop van den morgen ontving de jubileerende Paus kardinaal Merry del Val en de andere prelaten, op het Vatieaan aanwezig, die hem geluk- wenschcn kwamen aanbieden. Ontel bare telegrammen van vorstelijke per sonen en andere autoriteiten werden den gehccicn dag door ontvangen. Hoeveel opzien een redenaar kan verwekken, die in zijn rede een paar zinnetjes te veel zegt, heeft de ltaliaansche generaal Asinari onder vonden, die, in het openbaar sprekende EEUILLETON. Na den storm. 5) In de gcliecle natuur lag een onheil spellend, drukkend zwijgen, dal door nie mand op 'I dek gestoord werd. Ook kapi tein Tisdale stond, door zijn officieren om ringd, op liet achterdek der „Maria Magda- lena". Vol kommer sloeg hij een blik op de verre lichtstreep en liet hem daarna rusten op het tegenoverliggend strand, waarvan hij thans liever wal verder verwijderd wcnschtc te zijn. Want hij,[zoowel als allen, die om hein heen stonden, kende dil voortccken maar al te wel; liet duidde opeenspoedigeuhevigen storm, welke hun in de nabijheid der kust zeer gevaarlijk toescheen. Toch zou deze het schip nicl onvoorbereid vinden. „Ankers op halen Alles vastbinden en bevestigenklonk weldra hel bevel van den eersten luitenant over het dek, wal lerslond werd opgevolgd. „Ik zou (wee jaren mijns levens willen ge ven, als wij in dezen nacht dcrlig mijlen verder in zee waren!" zei de kapitein lol een naast hem slannden officier. „Echter nicl getalmd, ieder op zijn post, en ieder zijn plicht gedaan. Binnen en paar minuten kunnen wij den storm in ons takelwerk verwachten I" Hel was dan ook meer dan tijd, dat een ieder op 't schip op zijn post was, want van de lichtstreep als punt van uitgang, ver breidde zich plotseling een «heldere nevel over den oceaan, welks bruisehen steeds duidelijker hoorbaar werd en hel losbreken van den naderenden slorm aankondigde. Kreunend bogen de musteu voor hem. en hel schip boog diep, als wilde hel in de gol ven zijn graf zoeken. Daarna echter verhief hel zich hoog en kliefde, hel sluurrad vol gend. de schuimende golven. Waarheen hel gedreven werd wist de kapitein zelf niet, want in de diepe duisternis, welke op dien plolselingen hellen nevel volgde, was hel onmogelijk ook maar een handbreed voor zich uil Ie zien. Sleehls dc lantaarns aan de masten opgehangen en heftig door den storm heen en weer geslingerd, wierpen van tijd tol lijd een zwak schijnsel over 't dek, waar door de matrozen dc bevelen, welke dc kapi tein door den scheepsroeper uitdeelde, kon den opvolgen. Deze hadden ten duel hel schip te beveiligen voor een stunten legen de andere en hel zoover mogelijk uil dc kusl Ie houden. Spoedig echter zag dc kapitein in. dal hel onmogelijk was, den drang der woedende golven weerstand te bieden en don ingeslagen koers Ie vervolgen. Zoodra hel schip op zijde gekeerd en be proefd werd mcl behulp van een enkel zeil in de aangegeven richting te houden, stortte het bovendeel van den niasl, waaraan liet zeil bevestigd was, met krakend geweld naar beneden op het dek, en de golven, welke er woedend overhcenslocgcn, rukten een deel der hier werkzame mannen mede in zee. Een volgende geweldige golf verdoofde den kreet der ongclukkigcn, wien men onmogelijk hulp kon bieden. Namvlijks was men in staat dc louwen, welke den verbrijzelden mast aan hel schip vasthielden en ook dit dreigden iu den afgrond le verzwelgen te kappen. Zelfs dc kapitein, die [meer dan eenmaal in gevaar was van het dek gespoeld le worden, sloeg de handen aan 't werk in dil oogenblik .van nood en moedigde de schepelingen aan door zijn zeemanskunst. Hel gelukte dan ook wer kelijk hei schip le bevrijden van touwen en gebroken mast, doch reeds dreigden nieuwe gevaren, die nog moeilijker te bekampen waren dan hel zoo juist overwonnene. Een groote massa water was, daar men geen lijd gehad had de openingen in 'I dek te sluiten, in 't ruim gedrongen, en onophoudelijk klonk 'l bevel: „Aan de pompen!" Hierdoor was 'l onmogelijk hel roer goed te bedienen. Evenals een onhandelbaar paard, die elke rijkunst van zijn ruiter tc schande maakt, schoot het in elke richting, waarin het door de woede des orkaans geworpen werd, en elk oogenblik kon het een zekeren ondergang tegemoet gaan. Zelfs hel hart van don moe digen kapitein, dat honderdmaal zonder vrees den dood legemoel getreden was, klopte hoorbaar, als hij aan hel lol dachl zijner achtergelaten familie en zijner manschappen. Zulk een nacht van verschrikking herinnerde hij zich niet ooit beleefd tc hebben. Haar verschrikking was des Ie grooler, wijl slechts hel oor, niet hel oog, dienst kon doen, en de dikke duisternis zelfs het dichthijzijnd doel onzichtbaar rnaakle. Nauwelijks was een kwartier voorbij, of reeds hadden de woedende elementen hel hel geschut, als hel uiterste boord, cu geteisterde wanden :r/.ijde boog legen hel i'igden de reeds zoo net geweld uit elkaar In dezen nood, nog verhoogd door het ge huil der branding van den oever, bemerkte dc nansl de i kapitein staande eersle stuur man plotseling cenigc lichten, op cctiigcu afstand voor den dag komend, welke te midden der woedende golven, kalm hun standpunt schenen Ie bewaren. De kapitein torens, welke aan den ingang van den Bos porus op de hoogste punten der tegenover liggende ruisen gebouwd zijn. Mei blijden, schoon bezorgden blik zag hij in, dal, als hel hem mogelijk ware tusschen deze beide punten door IC stevenen en zijn vaartuig in het nauwe kanaal van den Bos porus binnen te loodsen, er voor liet oogen blik althans redding was. Terzijde toch van dezen ingang dreigde zijn schip een wissen ondergang tegen de steil zich verheffende rotsenin 't kanaal zelf echter was de macht van den storm gebroken cn vele havens boden hem gedurende den nacht een veilig toevluchtsoord. Bij 'I aanbreken van den mor gen echter zou deze veiligheid iu 'I grootste gevaar verkeeren, want ook de vijandelijke vloot, die zoo plotseling verdwenen was, lag zeker in een dezer havens, en van beide oevers beletten een menigte batterijen den in stilte binnen gcdroiigene den uitweg. Toch bleef den kapitein, met bet zekere vergaan voor oogen, geen ander middel, dan het hem dreigend gevaar door een ander het hoofd tc bieden. Misschien toonden zich Item dc woe dende elementen, welke dezen nacht tot den ondergang van liet schip schenen besloten te hebben, bij den komenden morgen gun stiger, misschien ook zou hij vrienden vin den, die hetzelfde beproefd hadden als hij, temidden der vijanden, In wier handen hij zich ging begeven; ja, misschien was liet hem mogelijk den volgenden dag ongemerkt weer uil Ic loopen. In 't uiterste geval dreigde de strijd, en dien was kapitein Tisdale nooil uit den weg getreden, maar had hem sleeds manmoedig het hoofd geboden. Mei kalme vastberadenheid ging hij daarom zelf aan het roer staan cn stuurde het schip tusschen den gevaarlijken ingang door. Niemand van dc aan den ingang geplaatste wachters be merkte iels, toen het in dikke duisternis ge huld voortvloog. Weldra was de onstuimig heid der golven minder hevig, de beangste bemanning, wien hel moedige besluit van den kapitein nog onbekend was, ademde uitpompen van 'I waler, daar zij elk gevaar voorbij geloofde. Nicl zou de kapitein. Mcl bezorgden blik ging hij elke beweging van hel schip na, en zocht de diepe duis ternis mei zijn blikken le doorboren. Hel gelukte hem hei schip op de Aziatische kusl

De Eembode | 1909 | | pagina 1