Arts H. VISSCHER TE HUUR De Boerenhofstede De Notaris Johs. Kooppers Inboedel, i2 Twee Winkelhuizen, 3. [en Woonhuis INBOEDEL, De Architect HEI. KROES Het kiesrechtvraagstuk. In haar Memorie van Antwoord heeft de Regeering haar standpunt in zake het kiesrecht aldus uiteengezet De stelling, dat wanneer de wcnschvlijklicid eener herziening van hei kiesrecht wordt erkend, deze aan het tol stand brengen van sociale hervormingen behoort vooral Ie gaan, voor anker Ie brengen en het zoo, voor 't oogenblik, aan elk gevaar te onttrekken, lien gedeelte der uit geputte bemanning werd nf- gekommandcerd, het andere werkte aanhou dend door aan de pompen. Kapitein Tisdnlc begaf zich met zijn offi cieren in zijn kajuit en overlegde daar met hen de noodzakelijke toebereidselen lol den strijd. Ook deze waren vast besloten liet moedig gedrag van bun kapitein te volgen, en liever hun leven te verliezen in een eer lijken strijd met hun vijanden, dan om Ie komen in liet vernielend geweld der woeden de elementen. (Wuidl veivolgü.) I Maandag t.t. hield de propaganda club .Leo XIII" de eerste onlwlkkellngs avond in dit seizoen, welke werd bijgewoond door on geveer eelt 70 tal personen, waaronder ecnige Na de opening mei den christelijker! groet constateerde de voorzittler tul zijn genoegen, dal deze cursusavond heter bezet was dan die van vorige jaren ;spr. hoopt, dat dit drukke bezoek zoo blijven mug en iedere cursus avond zoo voltallig, ja nog voltalliger moge zijn. Na de medcdceliug, dal op verzoek van verschillende werklieden, die Tol 8 uur moeien werken de cursussen zullen beginnen om kwart na acht itiplaals van acht uur, gaf spr. liet woord aan den inleider van den avond, den lieer J. 'I'lr. v.Lcnt van Zeist,die behandelen zou .liet Eucharistisch congres van Keulen". Onder applaus neemt deze op het sprcek- Sesloelle plaats en zet uiteen hoe hel mid- elpunt van elke sociale actie moet zijn de godsdienst, terwijl hel middelpunt van onzen II. (iodsdlensl is liet II. Sacrament des Altaars, Vervolgens wordt geschetst de be- tcckcnls van congressen In liet algemeen en liet Eucharistisch congres in liet bijzonder, om daarna een korte beschrijving te geven van de stad Keulen en verschillende groole kerken, fit den aan Item eigen hoclcudcii be toogtrant schelste spr. den bouw en tie re lieken van den llotn. deSl, Ursnlnkcrk, Mino- rieltenkcrk met de graftombe van Adolf Kni ping, de stichter der .Gczellenvcreln" de Si. Geronkerk enz. Komend aan hel eigelijk congres behandel de spr. achtereenvolgens de'aankomst van den l'auselijken Legaat, de opeuingsverga- deriug in den Dom, verschillende Dullsclic en Frnnsclie vergaderingen en eindelijk dcllol- landsche vergadering en de reusachtige proces sie van /omlag, die deze heerlijke week zoo waardig sloot. Een daverend applaus loonde spr. voor zijn heerlijke rede, die mei veel oplettendheid gevolgd werd. Zooafs Ie verwachten was, het onderwerp leende er zich niet toe. werd na de pauze geen gebruik gemaakt van de gelegenheid lot het stellen van vragen en nu henutte de heer v. Lent den nog overhlljvcnden tijd tol het geven van een beschrijving van de aan komst van Zeppelin met zijn luchtschip in Keulen, welke beschrijving door verschillen de luimige kwinkslagen werd opgevroolljkl. De voorzitter dankte den spreker en sloot, na den wensclt geuit te hchheu, dat de volgende cursus door nicer dames moge worden bijgewoond, precies ten Itl uur de vergadering met den eliristvllikvu groet. De eerste outwlkkelingsavoiul van .Leo XIII" is lliuk geslaagd, moge de volgende even succesvol zijn. - lit den ouderdom van even 75 jaar is Woensdagnacht na korle ongesteldheid over leden tnr. Johannes Heyligers van l Sep tember 1891 lol 7 September dezes jaars lid van den Knail dezer Gemeente. Om zijn wankele gezondheid stelde de ontslapene zich bij de jongste period! .kt' verkiezing niet meer beschikbaar. - In de Dinsdagavond gebonden ledenver gadering der vcrvcnigiug .Ambachtschool voor Amersfoort en omstreken" is men niet kuuneit overgaan tot wijziging der Statuten, noodig wegens de oprichting van den avond- tcekcncursus voor ambachtslieden, omdat er te weinig leden waren. Een volgende vergadering kan nu, onge acht het aantal ter vergadering aanwezigen deze formaliteit vervuilen. - Aan de Centrale boter mijn werden Dins dag aangevoerd 2050 Kilo gezouten en 1 925 Kilo ongezouten labricksboter onder Kijks- conirolc. De prijs der ongezouten boter was ft.3'J :'i t 1.47. die der gezouten f 1.37 a 11.5(1. Door den majoor-intendant der 4c di visie werd Dinsdag aanbesteed de levering van gerookt- en pekelspck voor de soldaten- menages ie Amersfoort en de benoodigde runderen voor de uiihialrc-slachtorij te Kam pen. voor hei eerste half jaar lölli. A. van Spiegel, Deventer, f o*74S. Velzc- boer, Amsterdam (0.737: I'. I'll. Grcgorius, Amersfoort, 10.72-i: K. van Wicringcn, 10.72 J. (i. Griffioen. Bnssum. f 0,699: en J. A. M. I rankcmullcr, Amsterdam. fu.677; voor runderen: M. A. Cohen. Amsterdam, I (Mi'7M, Kalf, Amsterdam, fo.tillS en <i. W. Zandvuorl, Leiden, 10.508 alles per Soesterberg. Duor hel bestuur van hel ge neeskundig geslicht voor krankzinnigen te Utrecht, werd de boitw van hel geslicht „Willemarcnlszhoovc" aan den Duldersclien- weg. ouder leiding van den architect F. W. M. I'oggebeek. opgedragen aan den heer II. Wilznnd. aannemer te Utrecht voor de som INGH/.ONDHN. Ann een lid van het Kruisverband Ir Aeh- Irt .De Ecmbodc" der vorige weck wcnscht go bij de reeds beslaande verccnigingcn te Achtevold nog een spaarbank. Maar eiliove! dat klinkt haast ougeluofelijk! Ge noemt onder de bestaande vercenigingcn de Coöpe ratieve boerenleenbank. Is hel U dan niet bekend, dat the bank niet enkel is /iwibank maar ook .syioflrbnnk Of is die spaarbank naar uwe mecning misschien niet suilde genoeg? Laat ik U dan mcdedeelcn, dut op 31 De cember 1908 liet saldo der spaargelden be droeg de niet geringe som van 147146.19. Wal dunkt U? Toch wel een Irewijs niet waar. dat er Itiidjes zijn, die de spaarbank te Achtcvcld wc! vertrouwen. Als ge dus genegen zijl, wal te sparen, ge kunt eiken Woensdag en Donderdag bij den kassier tereelil. G. N1JSRN. BURGHRLIJKI: STANDI-N. Gemeente Lensden. (ililtoRLN: Gerrilje. d. van J. v. de Biezen en R. v. Straten. - Antimie Wilhelmus, z. van J. Vrijhoef en M. v. d. Hengel. Lub- hertha. d. van J. v. Ravenhorst en A. Vcld- GEItUWD: H. M. Zwier en W. Schreuder. Overleden: T. Voskuilen 85j., wcdn.van C. Sehoonderheek. A. G. Pothoven 46 j.. echtg. van A. v. Uinkel. Gemeen Ie Soest. GkhuRkn' Theodorus Antuidus. z. van A. A. Kamerbeek en J. Kokkers. ONDURTBOi.'Wi»G. Muts en N. Wouden berg. T. v. Voorthuizcn en W. Muts. iVEKi.EDKN L. J. ter Beek. 24 j. Markt bericli t. Amersfoort. 19 Nov. 19Ü9. Appelen f3.- 5 f5, Peren f3,— a f 6,— Kfeiaardappelcn, f (),- ii f 0,— per heel. Zand- aardappelen 11,80 .1 f2,1(1 per 'reet. Eieren 18,- ii f H.per 100 stuks. Grasboter 10,— a 10.— per kilo. Houtboter 11,405 i 1,50per kilo. Kippen f O.HO 5 11,20. Kuikens ft,— a I 1.40. Piepkuikens f 0,60 h f(l,80. Ganzen (0,-- a f0. -. Oude Eenden '0.90, a f 1,10. jonge Eenden f 1,00 5 f 1.20. Hazen i 1.50 5 f2.— Wilde Kinlijnen 10,-- 510,—. lamme Konijnen (0.805 f 1,50 per stuk. Duiven f0,50 5 I '1,60 per paar. Vette Varkens f0.00 5 f0,00. Zeugen i40. - af30,—. Varkens voor export fOO.- 5 100.-r Biggen f8. - A f 13.— Magere varkens (20.- 5 f22.— per stuk Vette koeien ((>,- a fü,-. Guste koeien 1000 5(0(10. Kalf koelen f IKK), a 1000. Kalf- vaarz.cn 10.- 5 f o- Pinken 10.— a 10.- I'iiikslieren tO, -ft 0,- .Vette kalveren f,0— te Hamersveld zal, aanvangende Donderdag 2 De cember. eiken Maandag* en Donder dagmiddag ntn 2 uur SPREEKUUR HOUDEN TE ACH1EVELD ten huize van den heer H. VAN MOORST, Koffiehuisliotider aldaar. bij inschrijving; voor zes jaren met hooiberg en uitmuntend wei- en hooiland gelegen te SOEST aan den Zwarten weg en strekkende lof tiver den spoorweg, groot 8,50.10 hectaren. Thans bewoond door BAKT LEEU WENKAMP. Insclirijvingsbiljetten met duidelijke vermelding van huurprijs per jaar en opgave van twee soliedc borgen wor den ingewacht bij den Notaris Jolts. Knoppers VVeverssittgel ft te Amersfoort voor of uiterlijk op Woensdag 15 Decem ber 1000 des middags 12 uur. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden NOTAKIS JOHS. KNOPPERS. te Amersfoort, zal op Donderdag 25 November 1000, des namiddags 2 uur precies, in het perceel aan de Valkestraat no. 42 te Amersfoort publiek om contant geld verkoopen Eenigen als: chiffonière, kastje, schilderijen, tafels, stoelen, kachel, spiegel, hang lamp, klok, hoekkastje, vloerkleed, zorgstoel, veerenlied met toebehnoreti, kippenhok enz. Voorts eeltige gouden en zilveren werken. 's Morgens vóór den verkoop te bezichtigen. Breeder bij biljetten. te Amersfoort, zal op Donderdag 2 December 1000, des nam. 2' uur precies, in het koffiehuis „Dc Koop handel", bewoond door den heer L. SCHALKX fc Soest publiek verkoopen IN DE GEMEENTE SOEST. levens woonhuizen, met schuurtjes en gromt aan den Rijksstraatweg, genummerd A 1330 en A 133, samen groot 5 aren 92 centiaren. No. 1 verhuurd voor f 17 per maand, ito. 2 voor f 4 per week. met grond aan den Brinkwcg, ge nummerd A 244 en 245, groot 5 aren 75 centiaren. Gedeeltelijk in eigengebruik bij t'. DE MEIJ, gedeeltelijk verhuurd voor f 0.80 per week. Betaaldag 2 Maart 1910. Breeder bij biljetten. Notaris C. A. van Blancum te Amersfoort, is voornemens op Dins dag 30 November 1009, des morgens ten 9' .j ure, aan hel heerenhuis no. 2 te Amersjoorl aan de Langegracht, publiek m contant geld li verkoopen Een netten en goed onderhonden bestaande in antiek Iiotenwortclhoutcii kabinet en dito dito latafel met koper beslag en voorts mahoniehouten, eiken houten en andere meubelen en huis raad, als buffet, secretaire, 2 chiffon nières, cilindcrsclirijfburcau, diverse kastjes, nachtkastjes, brandkast, wascli-, speel- en andere tafels, canapé, fau teuils en stoelen, spiegels en schilde rijen, vazen, beelden, lampen en orna menten, eenig divers oud blank en ander porselein, glas- en aardewerk, ledikanten, 5 veereu bedden met toe hehnoren, matrassen, over- en andere gordijnen, bed- en tafellinnen, karpet ten en loopers, kachel, konkfnrnuis, keukengereedschappen, enz. Daags tc Voren te zien van 9 tot 12 en 2 tul 4 uur. over het bondgenootschap van Italië en Oostenrijk, het volgende zeide „Een vorst, die tof de meest geziene van Europa behoort, houdt thans onze driekleurige vlag vast. die. dank zij de dapperheid van het volk en zijn koning, titans op het Kapitool wappert. Toen hij de vlag overnam, wendde liij zijn blik naar het Oosten, naar de grens, aan de overzijde waarvan nog Itnliaanschc broeders zijn, die ongedul dig het uur van hunne bevrijding ver beiden." Na deze woorden, die .Vsinari tot alle deelnemers aan de plechtigheid had gericht, wendde hij zich nog in het bijzonder tot de officieren en sprak „Van de kazerne hier (te Brescia) ontvouwen zich voor uwe blikken de heuvelen, die met het bloed van onze helden gedrenkt zijn, en op den achter grond ervan liggen de nog niet terug gewonnen landen (la terre irredente), die op het uur van hun bevrijding wachten." Alhoewel de oorlogszuchtige generaal een geestdriftig applaus tcu deel viel. is toch zijn toespraak door dc regcering en een overgroot deel van de italiaanschc pers minder goed ont vangen. De regeering doet alle moeite om te voorkomen, dat de woorden van den generaal bij den bondgenoot een verkeerden indruk zouden maken en heeft terstond Asinari gepensiounoerd. Ook in parlementaire kringen keurt men het gesprokene sterk af. terwijl de bladen van verschillende richtingen onomwonden verklaren, dat generaal Asinari hel bewustzijn van zijne woor den en van zijne plichten tegenover het vaderland totaal moet verloren hebben. Met de meest hartelijke woorden begroet geheel de Engelsclte pers den jongen koning Manuel van Portugal, die juist op zijn 20sten verjaardag, te Portsmouth den voet op Engelseltcn bodem heelt gezet. De meeste bladen herinneren daarbij aan de tragische omstandigheden, waaronder de jonge koning den troon besteeg. Ook weiden verschil lende bladen uitvoerig uit over de historische banden, die Portugal en Engeland binden en over de familie relaties tusschen beide huizen, hoe in de 15de eeuw Jan de Gronte zich Plti- lippa van Lancaster tot cchtgenootc koos en hoe later Catharina van Bra- ganza de gemalin werd van Karei II en als huwelijks-cadeau Tangcr en Bombay aan de Engelsclte kroon bracht. Ook de bevolking bereidde den jon gen koning Maandag een hartelijke ontvangst. Natuurlijk zijnde Engelschen vol sympathie voor den jongen vorst, wiens geschiedenis van zelf hem al de toegenegenheid van allen deed winnen. Maandagavond zat koning Manuel bij koning Edward aan tafel met een uitgelezen gezelschap. Dinsdag Is er een groote jachtpartij geweest, woens dag werd Londen bezocht. En zoo dag aan dag een hecle reeks van festiviteiten en van huldebetoon. Ook in Frankrijk, waar de koning op zijn reis van Spanje naar Enge land doortrok, is Z. M. waarlijk ko ninklijk ontvangen. Het presidents rijtuig en twee sleeping-cars stonden aan de grens gereed om hem naar Cherbourg te brengen. De jonge koning, die er in zijn grijs pak met de roset van hel Legioen van Eer goed uitzag, schudde alle beeren, die de gezant hem voorstelde, de hand. Aan den president zond hij liet volgende telegram: „Bij de komst in uwschoon land spreek ik u en heel Frankrijk mijn diepe en opreente sympathie uit." Fallières seinde zijn dank terug en betuigde den koning z.ijn vreugde, Item binnen enkele dagen te zullen zien. Een enkel teekenend staaltje van 's konings reis. Toen de trein n.l. te Bordeaux was. ging koning Manuel per auto een bezoek aan die stad brengen. Het eerst reed hij naar de kathedraal.waar hij voor hel hoofdaltaar neerknielde om ecu kort gebed te doen. is, daargelaten zij niet te algemeen is gesteld, op den Icgcnwoonligcn toestand, niet toepasselijk. Immers de herziening niet rijp en vereiselit een moeilijke rciding. En het tegenwoordige kie: ruim genoeg urn de meest uiteenloopeiide verlangens en ii et oogetthlik is. met de tig Ie makeneiseli vooi p grondwetsherziening v< bereid zijn. De „Tijd" teekent hierbij aan „De Regeering verdient een Woord van lot" voor haar kloeke en besliste houding. Met liet systeem om de demo cratie en de democratische kiezers door nietszeggende algemeenheden te lijmen en door valsche toekomstmuziek tevreden te stellen, wordt hierbij gron dig gebroken. Dat is niet meer dan eerlijk, maar het is ccnc eerlijkheid, waartoe in onzen „dcmocraiischen" tijd eenice moed behoort. „De Regeering. welke dien moed blijkt te bezitten, versterkt niet weinig ons vertrouwen èu in hare rechtschapen heid èu in hare kracht. „Voor de politici in en buiten de pers. ligt in de Memorie van Antwoord intusschen cene vingerwijzing om zich voorloopig met andere meer actueole onderwerpen bezig tc houden dan het kiesrechtvraagstuk eu tevens het bewijs, dat de vroegere, ook in onze kringen gemaakte drukte al zeer ontijdig geweest is." K. S. A. in Nederland. Duur de verschillende Diocesane besturen van de Katholieke Sociale Actie Is aan de Katholieken van Nederland eert rondschrijven gericht. Allereerst bespreekt hel. wat door het Centraal Bureau vuur K. S. A. is lot stand gebracht. Een kleine anderhalf nrilliuen vlug schriften van socialen o! apulogciischcn aard heeft het reeds verspreid: aan ieder, die er urn vroeg, verstrekt het kosteloos advies: een gruuk bibliotheek hielt liet bijeengebracht, waaruit zij. die de sociale vragen bestudee- ren, buiken kunnen ter leen krijgen: reeds viermalen heeft het de tiucialc week geor ganiseerd, door vriend en vijand geprezen. Vervolgens schetst het de HnancUTcIe toe stand van de K. S. A. in Diiitsihland. Italië, Zwitserland. Hongarije. Spanje en Frankrijk, die meestal bloeien door de janrlijksclic giften van 50 of 60 cent, waarvoor men dan nog een maandblad ontvangt. Ook de Neder land- sclic K. S. A. tracht duur de uitgifte van een ntanndclijkselr verschijnend tijdschrift haar linantieüle positie te verbeteren. Het rondschrijven besluit aldus: Waar wij sleehls vragen eert kieirre bij drage van GU cent per jaar, waarvoor men een bevattelijk tijdschriftje in ruil ontvangt, daar vertrouwen wij, tlal er nog zeer vele Katholieken in ons land, ook ill die gem.en ten, waar nog geen PL Com. bestaat, zullen gevunden worden, tlic bereid zul len zijn gehoor te geven aan onzen dringen den oproep: sl n de K St. Nicolaasavontl. Haat our B. i Zaterdag 4 December te vieren, terwijl H. en W. van Amsterdam den Ingezetenen der hoofdstad in overweging hebben gegeven dmt strnoi- of pakjesavond op .Maandag li Dvcmlwr te houden, 't wee mooie voorbeelden, die navolging Binnenland. Plaatselijke Berichten. Donderda g a s. vergadert ten acht uur de vereenlglng Geloof en Weten schap", Het vervolg zal dan gegeven wor den op de verhandeling over de verschillende Boeken van de H. Schrift. Zooals men in achterstaande advertentie aangekondigd zal vinden, houdt het ft. Com. voor de K. S. A. in liet gebouw van den R. K. Volksbond alhier Maandag 22 Nor. a.s. eert vergadering, waarin als Spreker zal op treden dc Itcer O. Itruna van Utrecht, Zooals nii de adv. blijkt Is deze vergade ring toegankelijk voor alle Katholieken. Wij juichen dit ten zeerste toe. en sporen al «n/e Kirth. geloofsgenooten Jringcnd aan deze vergadering te gaan bijwonen, daar toch dc lieer Bruna voor de mccstcn onzer geen nn- - Bij Kon', licslull' van 15 N. als blijk van goedkeuring de bronzen evrcpvnning voor iiicusilillcvcnd hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toe gekend aan luitenant O. J. Pitlo, van de ar tillerie (r.-l. leger, gedetailleerd hij de Bij school te Amersfoort, wegens ccirduoi Item met levensgevaar verrichte redding van ven drenkeling uit de Eem aan de Groole Melin op 17 September. Men herinnert zich, dm bij het overzetten tijdens de oefening der pontonnier* con paard schichtig werd en uit de boot sprong en den veerman meesleepte. Luitenant Pitlo sprong hem gekleed na, haalde hem onder liet paard weg en redde hem daardoor tiet leven, Woensdagmiddag goed half vijf werd lirnnd ontdekt op den hooizolder van den stalhouder ii. Verschuur. Achter «Ie Kattlp. Dc spuiten waren fluks Ier plnnisc err het gelukte s.in de bediening van spuit 3 hel vuur mei een brauitkrann re lliiovcil eer hel belangrijker schade had veroorzaakt. De aangerichte schade wordt gedekt door verzekering. Advertentiën. SOLLICITANTEN naar de betrek king van OHIIHS IN HAHDWERKTH bij liet Openbaar Lager onderwijs, in de gemeente Amersfoort, worden iiit- gettoodigd hunne op zegel gestelde sollicitatie!] vóór 5 December a.s. in te zenden bij den Burgemeester. De jaarwedde bedraagt voor nngc- dipl. f75 eu voor gedipl. f «00 tot f150. delijk haar beslag krijgen, stellen den Kaad voor Ie. geen subsidie en en materieel mevr beschikbaar Ie stellen voor ccnc vrijwillige brandweerverecniging en ze. liet titans beschikbare materieel tcu dienste Ie stellen voor de stedelijke brandweer. Soest. Maandagavond was liet de feest avond van de Jonge Wacht, waarbij uilgi- noodigd waren het Kruisverhond en de Marin- verecniging. De zaal van de Joiigelings-verecniging was stampvol. De pri-stidigilalcurde heer S.Proper uil den llnag vermaakte de aanwezigen zeer, terwijl dc Symphonic dcrjoiigclings-verceni- gmg eeltige vruulijke stukjes ten heste gat. De lieer Proper bleek een uitstekend gooche laar, die liet puhlii'k weel te nmtisecrcn. Ook voor kinderen voldeed hij uitmuntend, wat den volgenden voormiddag bleek, toen hij de kinderen der beide katholieke scholen ccitigc uren hoogst aardig bezig hield. Hier toonde hij zich bijzonder in zijn element. Wat Inclitcn de kleinen! Voorzeker past dan ook een woord van hnrlelijkcn dank voor onzen Zeereerwnnrden Herder, die den kinderen dit seliuone feestje gaf. - In verhand met den gepleegde» .rippen- diefslal zijn opgebracht de Uchr. S. alhier, 'i Is te hopen, dat men ile daders op hel spoor komt, om ons van zoovele diefstallen als van verleden jnar te vrijwaren. Allen, die iets te r» vorderen hebben van-, I verschuldigd zijn aan-, of onder hunne berusting hebben be treffende de nalatenschap van Mejuffrouw BHKNARDINA GOLDHWIJK, op 15 October 1909 te Amers foort overleden, worden ver zocht daarvan opgaaf, betaling of afgifte te doen vóór of op 1 December 1909. ten kan- tore van den Notaris C. A. VAN BLAR1CUM te Amersfoort. tc Amersfoort zal voor rekening van liet R. K. KERKBESTUUR Ie Losser op Maandag 13 December 1909, 's nam. 3' uur, in hötVcrecnigings- gebonw „Sr. Joseph" aldaar, onder R. K. Aannemers aanbesteden Nel bouwen van een R. f. M nel Pastorie Ie Oitidinkelsche Veld. Tcckcningen me) bestek liggen van I Dec. af ter inzage in vourmeld ge bouw en zijn dan verkrijgbaar a f 15 per stel len kantore van den voor noemden Architect, alwaar op alle werkdagen 's morgens van 9 tot 12 uur inlichtingen zijn Ie bekomen. Iedere inschrijver, die op den dag van aanbesteding een onbeschadigd stel inlevert ontvangt voormeld bedrag terug.

De Eembode | 1909 | | pagina 2