Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 19. Eerste Blad. Zaterdag 10 Aug. 1912. Zes en twintigste Jaargang. DE EEIBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereen!ging De Eembode. Prijs dor Advertentiön Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf o.05 Gewapende vrede. De wedstrijd in het bouwen van oorlogsschepen ten behoud des vredes tiissCheit Engeland en Dultscltland wijst ondanks alle bondgenootschap pen vredesconferenties enz. op ge staag oorlogsgevaar. Elk land wapent zich meer en meer om toch maar met rust gelaten te worden, om van den zoeten vrede te genieten. 'laar de afleider van het oorlogs var, het militarisme is zóó peper duur, dat er voor liet welzijn lies volks nog meer gevaar ligt in de afleiders dan in het onweer-zelf. Elk jaar worden de millioencn ver meerderd, elk jaar dus worden de be lastingen zwaarder, waaronder het volk gebukt gaat. lu weinig jaren verslindt deze „vrede" .'venveel als een werkelijke oorlog in enkele maanden. 't Is een marteling bij klein vuur, zoodat men van pijn zou wenschen naar een Hinken brand, naar een lieu- sclien oorlog. ware liet niet, dat er zooveel kostbare menschenlcveiis bij moeten worden opgeofferd om daar na wellicht tot den ongewapenden, waren vrede te geraken. Wat zijn het anders dan gewapen de volken.de Mogendheden van Europa? De grooten hebben het droeve voor beeld gegeven, hetzij uit noodweer of boozen list, en de kleine worden ge prangd en Jioe langer hoe meer ge prest ook in ons land om dat spoor met soldaten en kanonnen te volgen, millioenen en millioencn aan den weg in den afgrond werpend, terwijl velen smachten naar een beter levenslot. Staatslieden en diplomaten mogen al hun krachten inspannen om de botsingen te voorkomen, welke door de eigen zucht naar meer macht wor den uitgelokt, duidelijk is, dalwemij- 'enver van het vredesideaal verwijderd :ijn. Al houdt men congressen en al wordt er een vredestempel gebouwd. Maar in elk geval: moed en ver- Een is er, die het lot der volkeren bestiert, die alleen een antwoord naar volle waarheid kan geven op de ban ge vragen des tijds. Hoe sterk de boosheid moge wor den, God is sterker! hoe hoog de el lende mogen stijgen: God leeft hoo- ger! Derhalve moed en vertrouwen, en medegewerkt, ieder naar vermogen, zonder verflauwen aan het groote doel den geest van waarheid, van liefde en gerechtigheid bevorderen en uit oefenen. Over kranten. Revolutionaire bladen hebben we in is landje gelukkig niet in die mate als b.v. Frankrijk, maar anti-clericale bladen, een anti-christelijke pers heb ben v wel. En nog in soorten! Daar is b.v. het socialistisch dagblad Het Volk. Schoon de socialisten nog altijd be weren, dat ze niet tegen den godsdienst zijn, is hun partij-orgaan zoo anti godsdienstig mogelijk. Hoofdartikel en feuilleton, binnen- i buitenlandse!! nieuws, vaak zelfs '11 onnoozel gemengd berichtje wordt aan den strijd tegen ons H. Geloof dienst baar gemaakt. Als te Maastricht, om eens iets te noemen, een buitenlandse!) mijnwerker sjouwerman een por met z'n mes geeft, dan schrijft „Het Volk" verheugd er boven„In de schaduw der Kerk", en wil dus de Kath. Kerk voor die wan daad verantwoordelijk heeten. En als een of ander buitenlandsch journalist een schandaal» icuwtje heeft verzonnen, dan is 't arbcidersorgaan er als de kip pen bij, 0111 dit haren lezers mee te deelen. Liefst zoo gepeperd mogelijk. Daardoor vestigt zich bij de onnoo-. zelc „bewuste" lezers van die krant allengs de overtuiging, dat de bestrij ding der kerkdijken hard noodig is. ijgt de Kerk de rem der beschaving is, dat zij de mcnschen knecht. Eu 't jongste feit: de priestermoord te Brussel bewijst waarheen die stel selmatige lastercampagne, dat voort durend verdachtinaken leidt. De deftige liberale couranten doen 't anders. Die trekken er de glacéetjes bij aan. Maar de bedoeling en het resultaat zijn eender. Ook zij kweeken door hun bedekte toespelingen, door hun van grove onkunde getuigend geschrijf over Ka tholieke zaken en personen zorgzaam het anti-clcricalisme. De neutrale broeders in het pers gilde zijn veelal voorzichtiger. Hun is 't meer om financieel succes te doen. Zij huldigen vooral 't dividend beginsel. Maar weren zij dan al uit dien hoofde wat hun geloovige lezers ont stemmen kan, de verdediging der waarheid, de propaganda voor 't goede, 't christelijk beginsel laat hen ijskoud. Dit alles ovéfwegende zal men beter begrijpen, waarom onze voormannen en leiders zoo ijveren voor goede lec tuur, voorde goede: de Christelijke pers. BUITENLAND. Uit het Vaticaan. Z. H. de Paus heeft een schrijven gericht tot de Katholieken in Zuid- Ainerika, waarin wordt aangedrongen op Jjet tegengaan der mishandelingen waaraan de indianen in verschillende Staten blootstaan. Door den demon der hebzucht be zeten, misbruiken gewetenlooze lieden de hun toegestane concessies en be dienen zich op onmenschelijke wijze van de arme Indianen voor 't winnen van de begeerde rubber. Droeve staaltjes ervan vermeldden tfe in een onzer vorige nummers. Geheele stammen werden uitgemoord. De H. Vader dringt nu aan op maat regelen ter bescherming der beklagens waardige inboorlingen, geeft tal van vermaningén en spoort aan met kracht te werken aan verbreiding der chris telijke beschaving in die streken, door 't vestigen van missie-posten enz. Mogen zijn woorden weerklank vinden. De gouddorst van het blanke ras is een vloek voor het land gebleken. De H. Vader herdacht gisteren, 9 Augustus den dag waarop hij negen jaren geleden werd gekroond. In de Sixtijnsche Kapel werd door den Kardinaal-Staatssecretaris een Pon tificale H. Mis opgedragen. Duit8chland. Telken jare houden de Duitsche Ka tholieken een groote wapenschouwing, vereenigen zij zich op hun bekenden Katholiekendag. Daar ontmoeteif elkander de geloofs- genooten van Noord en Zuid, van Oost en West, daar beraadslagen zij, stellen hun strijdplan vast en deelen elkaar hun geestdrift mede. De Kerkvorsten, de voormannen op politiek en sociaal terrein, de leiders der werklieden vergaderen e'r te samen en de beste redenaars onderrichten en wekken op tot steeds verder werken, opdat de Katholieken de plaats, die zij veroverd hebben, mogen behoudenop dat zij zich mogen sterken en den strijd zullen blijven voeren tegen ongeloof, dwaling en onrecht. Dit jaar valt Aken het voorrecht ten deel de Katholiekendag te mogen ont vangen. Duizenden worden er verwacht en De familie Krupp heeft, naar aanlei ding van de feestelijkheden, ter viering van het honderdjarig bestaan dcrKrupp- fabriek, een fonds van veertien millioen mark gesticht dat ten deele is bestemd voor de jubileums-geschenken aan ar beiders en ambtenaren bij Krupp, en ten deele voor inrichtingen van algemeen welzijn voor inwoners van Essen en voor manschappen van leger en vloot. Frankrijk. Minister Poincarré is op stap ge gaan naar Rusland en heeft de ban den welke 't Czarenrijk met de Repu bliek verbinden, wat vaster aangehaald. Volledige overeenstemming inzake verschillende politieke kwesties werd verkregen en ook Engeland is van de partij. Maar voor wat, hoort wat. denkt Rusland en zoo gaat het nu in Frank rijk een groote leening aan. Dit alles is weer tegen Duitschland gericht en te begrijpen is dus, dat de Duitsche pers er niet best over te spreken is. Uit Portugal, waar het na diefstal van kerkgoed en de verbanning van den Jesuiet, wiens voet volgens de Eemlander het gras doet verdorren, eerst goed zou worden, komen weer treurige berichten. Nu de aanslag op de republiek door de republikeinen is afgeslagen, worden de koningsgezinden vervolgd als ware 't wild gediert. Zonder vorm van proces worden ge heel onschuldigen opgepakt, in de ge vangenis geworpen of naar Afrika ver bannen. Het leven wordt er onhoudbaar en wie even kan, trekt het land uit. De algemeene toestand wordt zoo doende steeds slechter. Handel en nij verheid kwijnen en waar 't op uit moet loopen weet men niet. Tripoli. Uit Tripoli vernam men den laatsten tijd weinig nieuws, tot voor eenige dagen uit Italiaansche bron werd ge meld, dat een actie is begonnen ter bemachtigiiig van een nog inTurksch bezit zijnde oase aan de kust gelegen. Zonder hevigen strijd zai dit den Ita liaan niet gelukken, want de Turken hebben geduchte versterkingen aange legd en zullen als vanouds met doods verachting vechten. De Italianen hebben de versterking omsingeld, zoodat wellicht spoedig be richten omtrent een bloedig treffen kunnen worden verwacht. Binnenland. Bond van R. K. Werklleden-vereenlglngen. Dc Bond van R. K. Werklieden-vorccni- gingen in liet Aartsbisdom houdt Zondag 11 Augustus a.s., een algemeene bonds-bestuurs- vergadering, in het nieuwe Verenigingsge bouw der R. 14. Werklieden-vereeniging St, Joseph, te Utrecht Zadelstraat 31, b ij de Mariaplaats. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Le zing notulen. 3. Ingekomen stukken, waarbij toelating der nieuwe afdeelingen Raalte, De Bilt, Erica, Donrijp, Montfoort en Ulft. 4. Bespreking jaarverslag. 5. Begrooting 1912. 6. Bepaling Bondsdag 1912, aanwijzing van plaats en samenstelling der agenda. 7. Het houden van een Twecdaagsclien Cursus. 8. Hel uitgeven van Legitimatiebewijzen, in verband metdc Kosthuizenlijst. 2. Oprichting Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij. 10 Benoeming Commissie Verificatie. II. Ver kiezing Secretaris, wegens periodieke aftre ding. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. Utrechtsch Landbouw Genootschap. Tot algemeen secretaris van het Utrechtsch Landbouw-Genootschap, is in de plaats van den heer H. Tromp van Holst, die wegens gebrek aan lijd ontslag nam, gekozen de heer K. Preuyt, tc Rotterdam. FEUILLETON. Opdeslagvelden van Rusland. Dat gebeurde dan ookallen waren door dc prachtige omstreken en hel mooie weer tut blijdschap gestemd, en ongemerkt, door den blijden scherts, viel de avond. Maria zette tiaar vader en broeder een krans van eiken- blaren op 't lioofd, en wilde niet, dat deze zicli daartegen verzetten; Karei daarentegen nam wraak, doordat hij haar dwong een krans van goudgele paardebloemen op te zetten. Dc kibbelpartij, welke tengevolge daarvan tussclicn hen ontstond, werdonderbrokendoor het plotseling verschijnen van een ordonnans, die den overste een gczegeldcn brief over handigde. Verdrietig er over, 'I feest op deze onverwachte manier onderbroken te zien, lichtten allen hun oogen op den overste, die dm brief terstond opende en las. .Wij zullen dadelijk den terugtocht moe ten aannemen," zeide hij, terwijl allen nieuws gierig waren de oorzaak van deze onaange name onderbreking te vernemen, „want ik ontvang daar juist hoogst gewichtige tijdin gen. Gaarne verborg ik voor u haar inhoud, doch dat zou toch niets baten. Hel bevel tot onzen opmnrscli is er; reeds morgenochtend moeien wij scheiden. Groote troepenmassa's rijn reeds onderweg en wij zullen ons moe ten haasten ze te volgen. Wcest niet ont moedigd, mijn geliefden, heffen wij liever de glazen op en laten wij op een blij klinken I" Er werd geklonken, maar toch niet meer zoo opgewekt als even te voren, toen men geklonken had op 't welzijn des vaderlands; thans viel er een traan in den wijn van het glas, dat Marie in de hand hield. Karei reikte haar de hand en streelde haar de wang om haar gerust te stellen. Dit gelukte hem echter niet; hij zelfwasdoordejnistgehoordenleiiws- tijdingen te zeer geschokt, dan dat het hem ge lukken zou, zijn bedroefde zusier Ie troosten. Allen maakten zich gauw gereed tot terug- keeren, en kwamen zwijgend en bekommerd op dc plaats terug, welke zij voor enkele uren zoo blij gestemd verlaten hadden. Reeds in den vroegen ochtend van den volgenden dag weerklonk trompetgeschal door Drcsdcus straten'I riep de soldaten van het kurassiers-regimeilt tot den afmarsch op. Met schrik hoorden Mevrouw von Fcldhuint en Marie deze klanken, welke vader en zoon van haar wegriepen en hen blootstelden aan dui zend gevaren. Spoedig verschenen beiden met kletterende sabels en rinkelende sporen, ge heel gereed ter. afmarsch. Karei was diep ge roerd, want hij wist, waarheen 't regiment moest marcliecrcn en hijkoesterde dan ook geen ijdele hoon, weldra in het ouderlijk huis terug tc zijn. Doch dc stand, waartoe luj thans be hoorde, en tevens zijn uniform, herinnerden hem er aan zich nu moedig te toonen. „Vaarwel, geliefde vrouw, vaarwel dier bare Marie," sprak de overste op vasten toon, „God zal ons beschermen, hoe ver wij ook van u verwijderd zijn. en indien het Zijn wil is, ons ook weder tot u terugvoeren. Ditmaal trek ik ook niet meer alleen uit, daar Karet mij vergezelt en met mij lijden en vreugde deelt. Weent daarover niet, toont u moedig voor 't regiment en geeft den achterblijvenden een goed voorbeeld. Gaal met ons mede op 't balkon, ik hoor hen komen I" Zij deden datnog even omhelsden zij el kaar cn gingen toen naar het balkon, waar onder de straat doorliep. Het regiment kwam om zijn bevelhebber te halen en een luid trompetgeschal verkon digde juist de komst der krijgers. Vader cn zoon kwamen dc poort uit, waar de gezadel de paarden voor hen gereed stonden. Een luid hoera begroette hen, door de overste vrien delijk beantwoord. Daarop zetten zich dc cscadrons in beweging en reden onder liet balkon door, van waar mevrouw zon Feld- lieim cn Marie met witte doeken het afscheid toewuifden. Karei was de laatste, die voor bijreed. Marie liet haar doek vallen, hij ving hem behendig op dc punt van zijn sabel op cn bond hem om den arm. Op 't punt, waar de weg een bocht maakt, keerde hij nog eens in den zadel om en zag zijn moeder en zuster, die elkaar vast om strengeld hielden. De tranen kwamen hem op dat gezicht in dc ongeil, doch hij wischtc ze snel weg, als schaamde hij zich zijn ont roering zijn wapenmakkers te laten zien, en zette zijn paard in draf. Weldra had het regiment dc straten der stad achter zich, en voorwaarts ging het nu in vluggen draf, om het doel van den marsch te bereiken. VIERDE HOOFDSTUK. Het regiment, dat overste von Feldhcim, aanvoerdde, behoorde tot dc Duitsche troe pen, door den keizer uitgekozen, om zijn reuzcnonderiieming tegen Rusland te steunen. Hij had bevel gekregen het groote leger, dal zich reeds aan de vijandelijke grenzen had saamgetrokken, zoo spoedig mogelijk te be reiken. Onderweg voegden zich verscheidene trocpcnafdeclingen bij hem, die tot hetzelfde legerkorps behoorden, en met hem naar een zelfde doel opmarcheerden. Tegen het einde van Juni kwam het regi ment op dc plaats van bestemming aan. De marsch was in de beste orde en snel ge schied, daar de troepen goed bereden, en van al 't noodige ruimschoots voorzien waren Toen zij de laatste terreinsverhooging opge reden waren, welke hen nog scheidde va hfcofdlcgcr, zagen zij dit voor lien, in breed dal gelegerd. Bij 't indrukwekkend gezicht van zulk een overgroote troepenmassa, zooals het oog het nooit aanschouwd had, werden allen door verbazing aangegrepen. Meer dan een mijl ver zag men den grond bedekt met donkere, nauw aaneengesloten gelederen van soldaten, cn nog steeds kwanten van alle kanten nieuwe trocpcnafdcelingen er zich bijvoegen, om dc open ruimten aan te vullen. Eenige oogenbiikken bleef liet regiment, welker rijen uit elkaar gegaan waren tijdens den marsch, staan. Karei reed naar zijn vader en bewonderde met hem het prachtige ge zicht, dal zich voor hen opdeed; daarop werd bevel gegeven, dat ieder weer in 't gelid moest gaan, en nu ging het dalwaarts in vluggen draf, om de legerplaats, waarnaar allen verlangden na zulk een langen marsch, te bereiken. Weldra was men ter plaatse; de muziek deed zich hooren, en in .volmaakte orde trok het regiment dc tent van keizer Napoleon voorbij. Deze tent lag op een kleine hoogte. Daarna trok het tusschen de reeds gelegerde troepen door, tot het tegen den avond de plaats zijner bestemming bereikte. De paarden werden vlug afgetuigd cn ge voederd, en nu trachtte ieder het zich zoo gemakkelijk mogelijk te maken gedurende den nacht. Er werden tenten opgeslagen, hout voor 't vuur cn water gehaald. In een paar minuten waren allen druk in de weer en be zig alles in orde te brengen voor den nacht. Weldra echter loste zich de schijnbaar ver warde menigte op, en nu zag men vroolijke krijgers bij knappende vuren zitten, waarop veldkctclscn pannen met kokend waterstonden. Aan een dezer vuren zat ook Karei met zijn tentmakkers. Ofschoon het onopgevoede lieden waren, die door het lot lot den krijgsdienst wa ren aangewezen, had tocli Karei, die om zijn vrijwillig diensl nemen in't regiment wel wat op hen voor had, vriendschap met hen gesloten, daar hij hen tijdens den marsch beter had (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1912 | | pagina 1