DRUKKERIJ DE EEMBODE [Lanffegraclit 13, Amersfoort „DE FAAM" Amersfoortsche MANUFACTURENHANDEL is het beste adres voor Manufacturen, gemaakte Goederen, Garen en Band enz. Manufacturenhandel „DE FAAM" Langestraat 79. Turfstrooiselfabriek „CATRAH" LOUIS HANLO GOED WERK tegen MATIGEN PRIJS z(jn aan de navolgende gevallen Prijzen van 130 7085 7091 8968 8969 8971 9372 14332 14333 14335 14351 14354 15515 15517 en 15545. Tc zamen 14 prijzen. De derde klasse Irekt van 19—22 Aug. 1912. Burgerlijke Standen. Gemeente Amersfoort van 2 tot 9 Augustus 1912. GeborenKoert, z. van K. v. Heuvelen en J. Visscher. Leendert, z. v P. J. Kikkers en A. P. v. Eijkelenburg. - Willem, z. v. W. Jansen en C. Horsting. Gerrit, z. v.J.v. d. Hoek en G. de Ruijg. Anionic Izak Cornells, z. v. C. Th. G. v. Kalleveen en H. M Sleeking. Maarten, z. v. J. P. Colten en P. J. M, v. Oorschol. Wilhelmus, z. v. W. v. d. Riet en E. B. Nass. Stephanus Johannes, z. v. N. Veger en C. J. Massa Theodorus An- ton-us, z. v. J. Th. v. Kalleveen en J. Woerd- man. Catrina. d. v. Z. de Graaf en C. Verhoef. Ondertrouwd: A. v. d. Waal en R.Troulder. I. G. Hnmmeis en M. H. Hertog. - L. C. v. d. Dungen en M. A. Franken. w. Wassink en R. Krüze. - M. Treffers en R. Pas. - tl. v. Achterbergh en P. Brouwer. O. de Kort en A. Bakkcnes. GetrouwdP. H. v. Hengst en A. C. Bus- quet. H. W. E. Cramer en M. C. Heyligers. D. v. Bloemendal en A. C. v. Ginkel. J. v. d. Tweel en S. Feiten. C.Jongerden en W. Kok. Overleden J. Staal. 4 m. J. M. Vergouw, 73 J. wed. v. tl. Hartman. J. v. d. Geld, 77 j„ ochtg. v. J. Putman. J. de Winter, 82 j., echtg. v. H. v. Eist. Gemeente Baarn. GeborenJacques Pierre, z. van J. P. Bek kers en J. Pas. ilubertus Joseph us Gcrar- dus, z. van F. A. Jorissen en W. F. Maasscn. Gerdina Wilhelmina. d. van H. de Bree en J. Verkerk. Francisca, d. van F. Koffrie en J. H. Gorter. - Marie Francoise Marga- rite, d. van D. P. C. Ledeboer en M. F. M. Chermat. Ondertrouwd: R. M. de Jong en A. M. Heijbroek. O. Lodder en A. B. Hofman. Overleden J. E. Velhuijsen. Gemeente Hilversum. GeborenGijsberta, d. van G. Pel en C. Sinnige. Jantje, d. van J. C. Blflm en J. Vredenborg. Tijmetje. d. van R. Vlaanderen en G. v. Brummelen. Gerardus Bernardus, z. van C. M. J. Beuken en C. Pas. - Dirk, z. van J. v. Velsen en C. H. de Jcng. Jacomina Johanna, d. van A. J. Theuns en A. M. v. Groenendaal. Jan Johannes, z. van A. Splint en A. Westerveld. Neeltje, d. van R. Barlo en M. Overeent. Hendrika Maria Jacoba, d. van Th. G. Carho en H. Achterberg. Alida Margrieta, d. van L. Nicuwenhuizen en A. M. Prop. Wilhelmina Antonia, d. van F. v. d. Graaf en I. Gh. E. v. d. Lugt. Petronella Antonia, d. van H. Splint en E. Brouwer. Maria Johanna, d. van J. C. Mehagnoul en Al. H. Smits. Aaltje, d. van C. de Jong en N. Coster. H. J. d. van G. G. Hageman en J. Vogelzang. OndertrouwdC. H. S. Heiser en I. L. Outs. P. tl. de Gauw en M. Westerveld. A. v. Ginkel en G. Wieman. - L. v. d. Gouwe en P. de Vente. J. v. d. Stal en A. R. de Boer. - C. v Halen en F. Blom. Getrouwd: C. Sengers en M. Tempel. I. v. d. Berg en P. G. Jansen. J. A.Javaux en M. I. Heijboom. C. de Knegt en A. Bosch. - J. Koensc en C. J. Prillevitz. - C. J. Tabak en G. Kamer. G. K. Kuijpcr en M. C. Jansen. Overleden M. C K. Krijnen, 22 j. J. S. Salis, 3 w. D. Fennis, wedn. van U. v. Klaarwatcr, 09 j. O. Kidderikhof. ongeh.. 51 j. M. A. Engelen. 90 j.. ongeh. A. M. Ebhcling en W. A. Schoiimans. 5 ir. - M. A. Meijer, wed. van W. F. de Moor, 88 j. W. de Birk, echtg. van A. de Groot. 49 j. Gemeente Bussunt. Geboren Out en A. z. van T. Verhulp en A. v. d. Berg. Jan, ■i. van A. Hors! en A. A. Eeijr - Krijn Ar- nout. z. van K. A. Wceda en C.J. v.d.Meij. Adriaan Peter, z. van T. H. Pooiers en E. W. Bouma. - Clemens Adrianus Roelof, z. van J. de Vrankrijkcr en A. v. d. Brink. Petronella Johanna, d. van T. v. d.Plaatsen N. Westbroek. Petronella Alida Maria. d. van v. Duin en J. v. d. Voort. OndertrouwdJ. T. J. v. Loendersloot en J. U-nst. J. Goedeinans en F. C. de Bruilu. Getrouwd: F. A. B. Bijlard - n M. M. Uil - OverledenC. G. A. M. Mulders. 4 m. G. B. Slier, 7 w A. C. E. Kepplcr, wed. van W. J. Liehlenbelt, 59 j. F. v. Brec- men, 67 j. Gemeente Naarden. Geboren: Pu ter, z. van L. Visser en Lustig. -- HenriCttc Janna, d. van D. J. de Zwart en H. H. Mandcrot. - Evert, z. van J. Harder en L. Kapleijn. BartelsJohannes, z. van B. C. de Groot en W. O. Verstccgh. Margaretha Hcnriüle Cornelia, d. van T. Vos en M. H. C. longeneel. OndertrouwdJ. E. v. tl J. Snoei. d. Manden e, Hüljsstedcn, wed. van E. Harder, 67 j. Gemeente Hoogland. GeborenHendrikus. z. van J. Midden en R. Ossendrijver. Cicilia Willcmijntjc, d. van A. v. Rijden en M. M. Voskuilen. -- Jan, z. van tl. Adams en A. Rouwcndaal. - üijs- bertus van de Grift en H. van den Tweel. OverledenH. Smink 2 j. Gemeente Nijkerk. GeborenEngeltje, d. v. I. Dijkhuizen en E. de Jong. Ihndrikiis Pelegrinus, z. v. H. Bokkers en M. E. v. d. Tweel. - Grietje, d. v. J. Vastcnhurg en W. Bouw. OndertrouwdG. v. d. Bosch, cu G. v. d. Kamp. A. Pijpers en A. Huigen. R. Lijns- velt en M. G. Albers. OverledenP. Bouw, 22 m. Voor den land- en tuinman. Chilisalpeter. Alle planten en gewassen hebben behoefte aan stikstof. De stikstof veroorzaakt omwisseling of wisselwerking van stoffen. Al wat voor de gewassen als voedsel dien stig In den grond aanwezig is, wordt door de stikstof in werking gebracht. In hooge mate zit ze in de Chili-sapefer. Deze incstsoort lost zeer spoedig op, en oefent op de andere in den bodem zijnde voedingsstoffen zulk een drijvende kracht dat ze de levens- en groeikracht der planten verhoogt, en reeds in korten lijd gunstige gevolgen laat zien. VI wat in den bodem sluimert, wordt door de drijfkracht van stikstofmest opgewekt. vandaar de buitengewone oogsten. Doch wil men geen uitputting en dus eerlang teleurstelling, dan moet men naast Chili-salpcter ook kali en phosphorzuur aan wenden. Wijl men dit tegenwoordig doet, zijn de oogsten weer rijk geworden, en nooit meer dan in onze dagen waardeerde men den stikstofmest: van jaar tot jaar neemt het verbruik toe. Een groot voordcel van Chili-salpeter is ook, dat het gewas bij aanhoudcude droogte minder te lijden heeft. Het salpeter beweegt zich nl, met het bo- dem vocht in alle richtingen, dus ook naar die per gelegen lagen, waarvan een natuurlijk gevolg is, dat de gewassen veel dieper wor telen soms wel tweemaal zoo diep en derhalve over een grootere hoeveelheid vocht kunnen beschikken. Maar hoort men soms er is ook een groot nadeel aan verbonden: Chili-salpeter geeft „veel geschreeuw en weinig wol," zooals Uilenspiegel zei, toen hij een varken slachtte. „Chili geeft wel stroo, maar geen zaad,— een overmatige stengel- en bladvorming, maar weinig vrucht," redeneert men. Wat is er van waar.Niets! De schuld van 't verschijnsel ligt niet aan de meststoffen maar aan den boer, die nief voor de andere noodzakelijke voedingsstof fen zorgde. Alle bemesting moet oordeelkundiggeschle- den. en op de juiste tijdstippen, dan zal van een overmatige bladvorming ten koste van de vrucht geen sprake zijn, dan zal het gewas Hink uitkomen, welig opschieten en rijkelijk zaad dragen. T. G. Plantenziekten. Alles wat leeft is aan ziekte blootgesteld ook de planten. Boonen en erwten lijden van roest: Roestzwammen zijn hier de oorzaak. Alles wat door hel ongemak wordt aan getast, verbranden, is het beste middel van bestrijding. De vlekziekte komt op boonen vrij alge meen voor en doet heel wat schade. Een zwam is ook hiervan de oorzaak. Nooit moet men boonen leggen, waaraan ook maar het minste vlekje is. De kicmplantjes bevatten dan reeds de kiem der ziekte. Als oude boo- nendoppen op den grond blijven liggen, zijn die 't volgende jaar weer een bron van besmeting. Slamboonen hebben er veel meer van '2 lijden dan klimmende boonen. In sommige streken heefl zich in de laat ste jaren in -r dan vroeger de klaverkankcr, vertoond. De aangetaste planten laten de bladeren slap hangen en sterven spoedig. Een zwam is ook hier de oorzaak. Hebt ge wel eens kleine paddestoeltjes in de kla ver zien staan? Daar is de vijand aanwezig I De roode klaver heeft van het ongemak het ergst te lijden, maar verder ook de wjlte bastaard en inkcrnaatklavcr, lucerve en es- parectte. Het steeds minder, dunner worden van de klavnr, naarmate zij langer op het land staat, moet gewoonlijk worden toege schreven aan de vermeerdering van de pa- Men doe klaver niet te spoedig op dezelf de akkers tcrugkeeren, liefst niet vaker dan alle 9 of 10 jaren. Men legge den grond droog. Een diepe bemesking van den grond is aan te bevelen op akkers, waar eenmaal het ongemak heeft gehecrscht, opdat de op steeltjes geplaatste paddestoeltjes de opper vlakte niet bereiken. Ten slotte, in plaats van stalmest een geschikte kunstmest ge- Ouk het koolzaad is aan ongemakken on derhevig. Ge hebt zeker die kleine zwart bruine of grijsachtig zwarte plekjes op de hanwen en takken vaak opgemerkt. Dat is de spikkelziekfe, ook door een zwam ver oorzaakt. Sommige jaren wordt de gelde lijke waarde van den oogst er door tot op de helft teruggebracht. Welig maken, dun zaaien,- vroeg oogsten. Verder kan er weinig tegen gedaan worden. T. G. t. hebben vaak ti Advertentiën. KUNSTTANDEN VOLOENS NIEUWSTE METHODEN. 11. ACKEMA, Tand-technikor. Zaandam. Eiken Maandag van 3 tot 4 '/a uur ge legenheid voor plaatsen van KUNST TANDEN ten huize van Wed. VAN WIJNGEN, Muurhuizen 17, Amersfoort. Tarief. Ie kwal. kunstt. 10 j. gar. f 2.50 2e 3 j. - 1.25 le geheel gebit 10 j. -50.00 2e 3j. -30.00 aw- Reparatie vanaf 11.00. ma Betaling behoeft niet te geschieden indien de geleverde kunsttanden niet volkomen naar genoegen zijn. Alle tandheelkundige operatiën geschie den pijnloos door 'n bevoegd Tandarts. AMERSFOORT Langestraat 79. BUSSUM Brinklaan 89-91-93. Ons nog steeds toenemend succes is daarvan het bewijs Waarom wordt onze omzet steeds grooter?? omdat: Wij uitsluitend soliede goederen verkoopen omdat Onze prijzen zoo laag mogelijk berekend zijnomdat Wij alles in het werk stellen om onze clientèle zoo nauw keurig mogelijk en met de meeste zorg te bedienen Wy verzoeken U beleefd, maar dringend onze prijzen, doch vooral ook onze kwaliteiten met iedere concurrentie te willen vergelijken. Daardoor alleen kunt U weten wat werkelijk goedkoop is. Daarom hameren wij steeds op dit laatste Vraagt prijzen van onze artikelen. Wij zullen U inet de meeste bereidwilligheid ten dienste zijn. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor (Mr. S. G. vaa Weideren Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegram-adres „Wisselkantoor" Tel.: Interc. 176. Incasseering van Wissels en Quit. Vreemd Oeld. Wissels op Binn. Credieten. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Naaml. Vennootschap SLAGHAREN (O.) levert tegen scherp concuree- renden prijs fijne engrove T urfstrooisel Opslagplaats GROOTE KOPPEL, Amersfoort. Adresvoor Amersfoort en omstreken A. SCHOLTE, Utreehtschestraat 14. R. K. Volksbond „St. Joris" Amersfoort. Uitvoeringen door de Tooneelvereeniging „Ons Genoegen", met medewerking der Harmonie „St. Gregorius", op Zondag II. Donderdag 15 en Zondag 18 Aug. 1912. AANVANG 8 UUR PRECIES. TWEE WEGEN. Oorspronkelijk anti-alcoholisch drama in 4 bedrijven door Pater Servatius. Gedenkt ml tieidewerk „Oud Papier" De opbrengst van at papier komt, behalve aan Z. H. dc.i Paus, óók ten goede aan verschillende liefdadige in stellingen. Orders tot afhalen worden aangenomen door den bode Kaa. meijer, Koningstraat 21 of door liet bestuur der plaatselijke afdeeling: A. H. van Kalken, Arrhemsche weg; P. J. Th. Dieges, b, »destraat; f.J. Kisner, Soesterweg. Schilder -4, j ccorateur UTRECHT Breedstraat 20 (Tef. 460). AMERSFOORT Kortegracht 8 (Tef. 96) Belast zich met het aan- en verkoopen van Effecten en Inschrijvingen Grootboek; het verzilveren van coupons, het geven en nemen van gelden op prolongatie, het plaatsen van gelden it déposito op korten en langen termijn, het verschaffen van credietbrieven en reiswissels, het voeren van administratief beheer, het fourneeren en plaatsen van vreemd geld en van chèques op het Binnen- en Buitenland. \m I n

De Eembode | 1912 | | pagina 6