DRUKKERIJ DE EEMBODE J. B. Scheuer, 3 3 TUIVERSMAGAZIJN GOED WERK tegen MATIGEN PRIJS langegraclit 13, Amersfoort genoot en wapenbroeder, die een voorbeeld en de verpersoonlijking is van liet plichtsge voel in den arbeid voor zijn volk en land". Moordaauslag op een bisschop. Een moordaaanslag is gepleegd op den wijbisschop van Weenen. mgr. Pfluger, toen deze zich naar de Steplianuskerk begaf voor de hoog mis, ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Franz Jozef. Z. D. H. werd plotseling door een individu met een mes in den schou der gestoken. De dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Hij weigerde bij het ver hoor eenige inlichtingen te geven. Volgens op hem bevonden papieren heet hij Herman Prinz en werd hij nog kort geleden in een krankzinnigengesticht verpleegd. Keizer Franz Jozcph. Zondag vierde Kei zer Franz Joseph van Oostenrijk-Hongarije zijn 82stcn verjaardag. Meer dan 63 jaren staat de grijze Keizer-Koning aan het hoofd der Donaumonarchie, een der langste regee ringen uit de geschiedenis. Een meteoor. Uit Millaan (Italic) wordt gemeld, dat bij Pizzo een reusachtige mete oorsteen tusschen een kudde neerviel. Tien schapen werden gedood. Een soldaat in de soep. Bij het avond appél in de infanteriekazerne te Vitré (Frank rijk) mankeerde een soldaat. Men wist echter, dat hij binnen moest zijn. Het gehcele ge bouw werd doorzocht van onder tot boven, doch alles te vergeefs. Eindelijk kwam men in de keuken; de soldaat die de lantaarn droeg, gleed op een gegeven oogcnblik uit en greep zich vast aan den rand van de groote ketel waarin reeds de groenten en aardappelen voor den volgenden dag in het water stonden. Daarbij kwam zijn hand in aanraking met een warm, glad lichaam de man schrok, de sergeant kwam erbij en bij het llikkerende kaarslicht sprong plot seling een gedaante te voorschijn, die zich ijlings tusschen de verblufte manschap pen door uit de voelen maakte. Hij werd teruggevonden op de privaten. Hoe de man in dien toestand in den ketel was gekomen wist hij zelf niet nicer, daar de komst van de wacht aan een groot ge vaar ontsnapt, want. ware hij tusschen de groenten en .piepertjes" in slaap gevallen, dan had hij groote kans gehad levend gekookt te worden, als de kok 's morgens in schemerdonker de vuren had aangemaakt. VolapQk. Te Constanz is in den ouder dom van 81 jaren Overleden de uitvinder van het Volapók. prelaat Martinus Schleijcr. De overledene werd Ie Oberlande in Baden op 18 Juli 1831 geboren. In 1879 kwam hij met zijn wereldtaal Volapiik voor den dag. Hel systeem heeft een tijdlang veel aanhangers gehad, wier aanlal echter sinds nieuwe uitvindingen kwamen, beduidend is geslonken. Uestilutie. De klok van het klooster Si.Io- wclsk te Archangel, die de Engelscheit in 185-1 hadden meegenomen is dezer dagen plechtig aan het klooster •eruggegeven. De gouverneur hield bij die gelegenheid een rede op den Koning van Engeland. Het terugge ven van de klok, zcide hij, legt getuigenis af van de wederzijdsche vriendschap van Enge land en Rusland. Ten antwoord hield Grcnfeil, de aitaché van het Engelsclie gezantschap te St. Petersburg een rede op den Tsaar en Rusland. Hij hoople dat hel teruggeven van de klok een oude zonde zcu domi vergelen. Be' Ie toespraken lokten hoczcegeroep uit. Agenda's. flmersfoortsche R. K> Volksbond „St. Joris ZONDAG 25 AUGUSTUS. Om 12 uur zi ling Spaarkas en brandstoffen-coöperatie. DINSDAG 27 AUGUSTUS. Om half 9 vergadering van hel hoofdbestuur. ZATERDAG 24 AUGUSTUS. Van half 9 tot half 10 Spaarkas. R- K. Spaarbank Amersfoort. ZONDAG wordt zitling gehouden ii R. K. schoolgebouw aan de Breedcslra. 400e Staatsloterij. DERDE KLASSE. Trekking van 19-22 Aug. 1912. (IGUO loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lcinweber le Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f400. op No. 14336. Pri. n f45. 7064 7086 7099 8D5I 9360 9377 15508 15509 15520 15544 en 15549. Te zamen 12 prijzen. De vierde klasse trekt van 2—5 Sept. 1912. Overzicht dei openbare verkoopingen. Not. Beets zal 29 Aug.. 8 uur. in het Itolel Promenade te Saam verkoopen drie huizen met ruin aan den Kemnesserwcg en bouw terrein hoek Molenweg. Not. van Haaslcrl verkoopt 27 Aug., 11 uur bij Haven le Blaricum, hel Itolel Verver,aldaar. Notaris Wcstra verkoopt 29 Aug., 10 uur, in De Roskam Ie Nijkcrk, hij toeslag, een een winkelhuis ntel drie woningen met schuur en erl, hoek Hoogen Hof en Brink, bouw terrein daarnaast en een huis met pakhuis n den Koetsend ijk, aldaar. Burgerlijke Standen. Gemeente Amersfoort van 16 lol 22 Auguslus 1912. GeborenRijk, z. van W. Bcrculo en J v. d. Berg. Adriaua, d. van P. G. Coenen en A. Peters. Hendrik Barend Cornells, z. van B. Mengerink en H. E. Koers. Marie, d. van H. Vial en J. Kuiks. - Rijk, z. van C. van Altena en J. v. de Kuindcr. Hcndrika Johanna, d. v. J. A. van Ach terberg en B. v. d. Veer. Cornelis Jolian, z. van J. Koeslag en E. C. Peters. Willem Mijnden, z. van J. Vecneudaai en E. Brand- sen. Lcenhert Olto, z. van O. Rooke en J. v. d. Pijpekamp. Petrus Wilhelmus, z. van P. W. van Schendel en T. Kreeft. - Betcndina Henrietta, d. van G. F. Singels en H. Jonkers. OndertrouwdP. J. Schwcrzcl en A. v. d. Scliroeff. J. M. v. Oert en S. v. d. Wetering. W. Treffers en R. Lamlirechts. Getrouwd F. W. Fontiin en G. Hagcbeuk. J. B. Cornelisse en A.J. Staal. W. Was- sink en R. Krüse. - G. de Kort en A. Bakkenes. M. Treffers en R. I'as. - J. E. Miiller en G. d. Houter. H. v. Achterberg!) en P. Brouwer. Overleden: H. J. v. Halteren, 74 j.,wed.v. P. C. de Groot. - G. M. v. Luin, I j. - A. Ton- detir, 35 j., ongeil. IJ. M. de Boer. 42 j„ ongeil. M. Veldhuizen, 56 j.. echlg. v. H. G. v. Gin- kel. E. Metzelaar, 61 j. eehtg. v. W. H. Kam. L. M. Kerkhof, 3 nind. Gemeente Baarn. GeborenMeindert, z. van H. Rebel en en G. Schram. Jannetje, d. van B. Kooij en J. üooijer. Hendrik, z. van N. d. d. Vaart en N. v. Stam. Annetje, d. van P. Bast en A. v. Schalm. Catharina, d. van J. Schouten en E. van Laar. Catharina, d. d. van G. de Krilijl en J. H. v. Plaleringen. Jacob, z. van K.de Ruiter en G.Willemse. OndertrouwdA. v. Slaveren en G. Hartog. GetrouwdG. Lodder en A. B. Hofman. OverledenM. C. Calkocn, eeltig, van Th. M. v. Heemskerck Veeekens, 67 j. Gemeente Eenïnes. Gemeente Laren. Geboren: Johannes Gerardus. z. van M. Vos en W. Calis. Johannes Christuffel Willem, z. van J. A. J. Verslege en W. M. C. Rademaker. Bondiua Cornelia Fibia Alida. d. van A. W. Fischer en B. C. F. A. Habberlsma. Johanna Jacoba, d. van R. Calis en W. Niehof. OndertrouwdF. H. Brink en C. M. B. Rijsherman. Getrouwd: A. Hazelaar en A. Donker. Overleden: A. v. d. Breemer. 3 w. - A. M. J. Thuijs 9. m. A. M. J. Thuijs, 9 m. - G. v. d. Breemer, 5 w. Gemeente Hilversum. Geboren Johanna Maria, d. van H. F. v. d. Schleij en J. Bogaardt. Samuel, z. van H. Sjouwerman en I). Batavier. MariaJo- sepna Christina, d. van A. V. Vetter en W. J. S. Lestradc. Gerardus Maria, z. van G. J. Duurland en H. v. Boeijen. Gerar dus Johannes, z. van P. J. Ultee en W. J. Huister. - Frederik Jacobus, z. van C. Kuij- pcr en v. Groen. Johanna Wilhclinina, d. van P. v. 't Klooster en P. Cl. v.Wulten. - Johanna Friederika Wilhelmina Dorothea, d. van A. J. Reijn en J. F. W. Balke. - Jan, z. van J. Jetzes en B. Zeelte. - Jan, z. van W. v. Loenen en A. te Kloese. Jacob, z. van C. de Jongh en N. de Bode. Meijer, z. van S. Frank en R. Sluijs. Dirk, z. van I. Eijlers en E. v. d. Wilt. Wilhelmina Jo hanna. d. van A. A. v. Rood en M. Schulman. - Geertje, d. van J. Heijers en H. Makklnjc. Lijdia, d. van G. v. Groningen en A. J. Vetter. Neeltje, d. van W. Breijcn en N. Veldhttijzen. OndertrouwdL. v. d. Berg en Gr. Jon- gerdcu. - M. Smit en H. S. v. d. Poel. - W, Rebel en C. de Graaf. W. Sluijter en G. v. 't Velt. W. A. ten Brinkeen J.Feen- stra. - G. Zieltjens en M. Waarlé. - A. v. d. Pas en J. Melis. P. J. Pijpers en W. Nieuwenhuijzen. C. Budding en C. J. Ra- Getrouwd L.J. v. d. Gouwe en P. de Vente. P. H. de Gauw en M. Westervcld. A. Qinkel en G. Wieman. - J. v. U. Stal en A. R. de Boer. - C. H. Sl. Ikiser en I. L. Guls. H. Kruijver en A. C. Kruijf. Overleden B. v. d. Pol, echtg. van J. Viheje, 62 j. - H. Westervcld, I m. - A. G. Rijn- frank, 2 ttt. M. Esmatt, ongch., 83 j. C. A. M. Batteké, 4 m. Gemeente Bussum. dus Johannes Maria, z. van J. M. G. Timmer man en M. E. Kohl. OndertrouwdJ. Doorn en G. H. v. d. Poel. J. C. Woortmijer en II. H. J. Hculc. GetrouwdJ. Th. J. v. Locueisloot en I. Ernst. L. Boumn en J. v. Loveren. H. Vecncma en M. M. Griffioen. Overleden: C. A. Dijkstra, 19 j. - J. W Kohl, 52 j. - H. J. G. Vricke, 55 j. Gemeente Hoogland. Geboren [.odewijk Jacobus, z. van A. J. v. d. Berg en M. Ruttrda. - Elizabeth Hcn drika, d. van M. J. Kreijne en C. V. d. C Joannes Antonius, van A. v. de Wolfs haar en A. v. Wcstcrlaak. GetrouwdJ. E. v. d. Hoven en M. v. d. Hoven. Gemeente Nijkerk. GeborenHendrik Andrie, z. van J. W. Meijll en H. Hoogeveen. Johannes, z. van L. v. d. Berg en G. Kamphorst. Aartje, d. van J. v. Drie en J. v. U. Bosch. Hcrmina en Willem, z. en d. van P. v. d. Bos en J. Dokter. - Willem, z. van J. Ham en W. v. d. Brink. GetrouwdA. Pijpers en A. Huigen. J. Jansma en G. Brouwer. OverledenM. Vastenburg, 16 d. Gemeente Barneveld. Bevallen: W. Klarenbeek.geb.Burgers,z. - K. v. d. Kemp, guh. Schrctider, d. Ondertrouwd: G. v.ApeldoornenM.Bocr- GehuwdA. v. M na ren en E. Brons. OverledenJ. Hoogcbccii, 16 d. Voor den land- en tuinman. Coöperatief werken. Van Denemarken hebben onze boeren veel geleerd. Daar zagen ze 'I voorbeeld der coöpera tieve zuivelbereiding, hetwelk, hier te lande nagevolgd, zooveel welvaart hracht onder den boerenstand. Op een ander gebied, dal der coöperatie ve slachterijen ging hel hier minder goed dan daar. Op dat gebied liep 't mis;de betrokkenen waren niet eensgezind en gaven erg dom ioogon irdeclen prijs. In de Dccnschc havenstad Esbjcrg beslaat sedert jaren een varkens- exporlslachterij. Die coöperatie telt ruiin 4000 leden. Per jaar worden gemiddeld 25.000 varkens geslacht. Enkele jaren zelfs 27.302. Dat is een mooi hoopje! .Men verdeelt de geleverde varkens daar zelfs in vier kwalilcitcn, en die nauwkeu rige verdeeling heeft een onberekenbaren invloed gehad op de veredeling van hel ras. De afkoeling in het koelhuis geschiedt hier met ammoniak, omdat dit goedkooper is dan met de koolzumkoelmachine. Het zouten heeft er plaats door inspui ting mét een oplossing van zout, salpeter, ceu weinig suiker en een weinig F.ngelsch conserveermiddel. Dat inspuiten geschiedt in de spieren en wel het meest om het heupgewricht. Op 12 13 plaatsen wordt ingespoten, in 'I ge heel 2 liter vloeistof. Aan de zwelling, die ontstaat, is duidelijk le zien of alle deelen zout bekomen hebben. helften 's zomers 8 A 9, 's winters 6 ft 7 dagen liggen. Dan is 't „bacon," waarop de Engelschen dol zijn, verdeeld in wel vijf kwaliteiten. De Ic kwaliteit is hard mei dun spek, de 2e dikker spek, de 3e nog dikker, de 4e week spek (mais gevoederd I). de 5e niet goed uitgebloed of (oul afgesneden, dus „bescba- Zoo sékuur gaat het in den handel I Al weer een andere! Te Kolding bestaat nu al twintig jaren een coöperatieve varkcnscxporlslachterij. Zij telt niet minder dan 5600 leden en slacht per jaar over de 60.000 varkens. De inrichting en werking te beschrijven zou in hoofdzaak maar herhaling zijn, en daar is het krantenpapier toch tc goed voor. Hier brengen de deelnemers de varkens, wanneer zij willen, maar natuurlijk op be paalde dagen en uren. Is nu de marktprijs Afgekeurd vlecsch wordt gesteriliseerd en dan publiek verkocht. Gretig koopt het volk dat vleesch. Uit dat alles ziet men, hoe buitcnpewi zorg er In Denemarken wordt besteed liet behoud van een goeden naam. Bijna alle exportslachterijen verkeeren ook in bloeienden slaat, en de winstuitkeering wekt ieders tevredenheid. Toch is het ook hier niet volmaakt. We zeiden daar i „bijna alle." Waarom Men heelt in Denemarken reeds te veel inrichtin gen. Als er geen 10.000 varkens per jaar kunnen geleverd worden, zal de zaak niet winstgevend zijn. Dat is juist als bij een boterfabrick met te weinig melkleverrantic. Dan draait het wel, maar het draait niet voordecllg. Zoo zijn op Funen te veel exportslachle- rijen, waarvan enkele zullen moeten ver dwijnen. Lage prijzen zijn ook een groot euvel, want dan mesten de boeren niet zoo druk. En hoe grooter de aanvoer, des tc beter is de kans van slagen. Slakkenmeel. Het tliomasphosphaat of slakkenmeel be hoort tot de phosphorzuur-lcverende mest stoffen. Vele boeren gebruiken het, maar weten niet waar 't vandaan komt. Daarom het volgende Deze meststof was vroeger een afval, thans een hijproduct der staalbereiding. Evenals nu nog het smeedijzer, word! ook het staal uit gietijzer bereid. Dit deed of doet men door aan het giet ijzer minder of meer koolslof en andere 'bij- mcngselcn te onttrekken, wat betrekkelijk gemakkelijk gaal, omdat deze bijmengselen gemakkelijker branden dan hel metaal. Door de verhitting van het gietijzer dnall hel koolstofgehalte enorm; hel giclijzer is dan in smeedijzer veranderd. Smelt men smeedijzer en gietijzer samen, zoodal hel mengsel een bepaald koolstof gehalte heeft, dan krijgt men staal en wel z.g. Besscmer-staal. Giclijzer mei een phospltorus-gehalle van slechts pel. is ongeschikt voor de staal bereiding. Bij de Bcsscnicr-mcthodc wordt dc phosphorus niet verwijderd. En nu vindt men toevallig heel veel ijzer erts, dat rijk aan pbosphorzuur is en dal vroeger dus niet voor de staalbereiding kon worden gebruikt. Sedert jaren kan men dit wel, dank zij de uitvinding van Thomas, in hoofdzaak berus tende op de bijvoeging van ongebluschie kalk bij het tc smelten phosphorhoudende gietijzer. Gedurende hetsmeltingsproees wordt heete lucht door de massa geblazen. De zuurstof van deze lucht verbindt zich ntel het phos phor tot een oxydc hiervan, en dit op zijn beurt met de toegevoegde kalk en an dere onzuiverheden tot.slak De slak drijft op het gesmolten metaal. Van grauw tot bruin van kleur en van uit- eenloopcnde hardheid. Tot fijn-poeder gebracht, leveren de slak ken het Tliomasphosphaat of wel slakken- Het phosphorzuur-gehalte hiervan loopt n 12 tc l) pel. de verbinding van kalk en pbos phorzuur hij zeer hooge temperatuur plaats had, verhoud hel pbosphorzuur zich mei veel meer kalk dan onder gewone omstandighe den mogelijk is'. Het phosphorzuur laat dc kalk weer ge makkelijker los, als er bepaalde zuren op inwerken. Hoe langer het in den grond ligt en hoe fijner het gemalen is, des le beter „lost het op", omdat liet dan des te langer en te inniger in aanraking komt met kool zuur, Immuszuur, de door de plantenwortels afgescheiden zuren enz. Slakkenmeel past uok daarom op z.g. „zure" gronden, en omdat liet niet snel werkt, moet het reeds in den herfst worden uitgestrooid. Het wordt op lage weiden en op lichtere gronden veel iu vereeniging met kainiet gebruikt. Niet alleen moet het pliosphorzuurgehalte worden gegarandeerd, maar ook de tijnheid. Van elke 4 kilo moei minstens 3 kilo door een zeef gaan, waarvan de maaswijdte 0.15 Men gebruikt slakkenmeel bij ontginnin gen, om een flinke dosis phosphorzuur aan te brengen (1000 A 1600 kilo per H.A.) op gecultiveerde!) grond ruim de helft. Zal het slakkenmeel niel eerlang „op" ra- maligste, de juiste aanwending In de verte Altijd probeeren I Advertentiën. ZUIDSINGEL 21, - AMERSFOORT. Telefoon 254. Administratie, en Effectenkantoor. Aankoop en verkoop van effecten. Verzilveren van coupons. Sluiten van prolongatie. Kantoor geopend van 93 uur. Gummiboorden. Opnieuw ontvangen enkele 30, dubbele 1 35-40 ct. (niet glan- I zend) mooier als linnen I en voordceliger als I papieren boorden. H Alleen voor Amersfoort I en Omstreken ver- krij'gbaar in de „G0EDK00PE BAZAR" KROMMKSTRAAT 50 KUNSTTANDEN VOLGENS NIEUWSTE METHODEN. I. i. AGKEMA. Tand-techniktt, Zaandam. Eiken Maandag van 3 tot 4 uur ge legenheid voor plaatsen van KUNST TANDEN ten huize van Wed. VAN WIJNGEN, Muurhuizen 17, Amersfoort, Tarief. le kwal. kunstl. 10 j. gar. f 2.50 2e 3 j. - 1.25 le geheel gebit 10 j. -50.00 2c 3j. -30.00 Reparatie vanaf ff.OO. "Vaé Betaling behoeft niët te geschieden indien de geleverde kunsttanden niet volkomen naar genoegen zijn. Alle tandheelkundigeopcratiën geschie den pijnloos door 'n bevoegd Tandarts. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor (Mr. S. G. van Weideren Baron Rengera) KORTEGRACHT II. Telegram-adres „Wisselkantoor" Tel.: Interc. 176. Assurantiön. Effecten. Credieten. Incasseerlng van Wissels en Quit. Coupons. Vreemd Geld. Deposito's. Wissels op Binn. en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Sale Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Abonneert U op liet KATHOLIEK onder Red. der beste Kalh. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48pag. ur, als: Roman oriscltc Verhi lerlel. Raudse Logogricf, Rebus, enz., enz r lagen prijs va Goedkoope, Prachtige Lectuur P. STOKVIS-WATERREUS, Uitgever, 's-BOSCH. Gedenkt het liefdewerk „Oud Papier" De opbrengst van het papier komt, behalve aan Z. II. den Paus, óók ten goede aan verschillende liefdadige in stellingen. Orders tot afhalen worden aangenomen door den bode J. Kam- meijer, Koningstraat 21 of door het bestuur der plaatselijke afdeeling: A. H. van Kalken, Amhemsche wegP. Th. Dieges, Breedestraat; F.J. Kisne-ï, Soesterweg.

De Eembode | 1912 | | pagina 6