Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. Zes en twintigste Jaargang, No. 56. Dinsdag 14 Januari 1913. DE EEMBODE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. 'MjW ^0W.N^ËNTSP^S BureauLANGEGRACHT No. 13 - AMERSFOORT, advemtamongs van i »i s re««is Uitgave van de Vereeniging De Eembodc. Bij abonnement minder. Als wij niet willen, dat het in ons land gaan zal zooals het in andore landen gaat. dat de vijand ons ont vreemdt wat wij met zooveoi moeite en zooveel offers hebben gesticht, dan moet met alle macht worden gestreden voor een goede, alom verspreide, krach tige Kath. pers. Mgr. Callier Middenstand en coöperatie. Wij leven in ecu tijd, dat «le or- ganisaiiederstandcn vollediger wordt. Werklieden zagen er hun nut en voordeel in, zich te vcrccnigen. de j boeren sloten zich aaneen in hun bonden, ook de werkgevers willen I in den socialen strijd niet meer alleen slaan. Een der nuttigste standen in onze maatschappij, de Middenstand, die als het ware de ruggegraad moet zijn van de samenleving, bleel langacluer. En nog slaat de middenstander te veel op zich zelf en kan hij er nog slechts moeilijk toe besluiten met zijn standgenuoten samen te werken. 1 lij schijnt nog niet doordrongen van de noodzakelijkheid, zich te organi- secren. Zeker is die noodzakelijkheid zeer groot en velen hebben dit dan ook ingezien. Doelt, helaas, er zijn er nog genoeg, te eigenwijs 0111 zich een drachtig ter verdediging samen te scharen. Toch wijzen alle leekonen er op. dat eendrachtige verdediging noodig is, daar het ontwijfelbaar vast staat, dat de kleine bazen, de kleinhan delaars, de winkeliers in hun bestaan bedreigd worden. 1 Ze worden bedreigd eenerzijds door het grool-kapitalismc en andcr- zijds door de coöperatie, gelijk die al meer wordt toegepast. Coöperatie, dat woord werkt op veel middenstanders, als een ruode lap op een stier, ze weten er geen kwaad genoeg van te vertellen, ze vinden coöperatie onchristelijk, be- loogen. dat de coöperatie geen steek uithaalt en maken zich deerlijk boos op de menschen, die in coöperatie voordeel zoeken. Nu dwepen wij volstrekt niet met coöperatie en welen ook dat deze zaak, zooals elke andere, haar keer zijde heeft, maar we vinden dat afge ven op coöperatie door velen toch wel een beetje dom. En dit wel ten eerste, omdat de redeneering tegen de coöperatie somtijds kant noch wal raakt en tweedens omdat men met dikke oorden toch niet een beweging te- ;cnhondt, die als vanzelf groeit uit de huidige sociale en economische toestanden De coöperatie doet den handeldrijvende!) middenstand veel :hade en begrijpelijk is hel dus. dat deze haar zou willen weren, prooien opbloei ervan in ieder geval <ou willen tegenhouden. Welnu, als de middenstanders laar kans toe zien, dan is daar mets tegel aar dan i Zij doeltreffende middelen bezigen, dan moeten zij de oorzaken trach ten weg te nemen, waaruit dej coöperatie, gelijk zij die niet wen-; schen, opbloeit. Dan moet de middenstand be ginnen met zich zelve te herzien. Een coöperatieve winkel kan zoo goed als altijd de waren goed- kooper leveren dan een gewoon winkelier, maar als dat prijsver- cel beleekenis is, dan kan een winkelier den strijd tegen den coöperatieven winkel -olhouden, omdat die instellin- ook nog weer veel dingen tegen hebben. Die dingen, welke ze echter te gen hebben, vallen weg bij de groote voordeelen, welke de coö peratieve winkels hebben boven den gewonen winkelier, die, als hij niet van honger wil sterven, zoo goedkoop niet verkoopen kan. Dat is te zeggen, die zoo goed koop niet verkoopen kan, dieniet 'roeren kan. zoolang hij niet door samenwerking met zijn stand- genooten de toestanden van het bedrijf veranderd en verbeterd heeft. Er valt zooveel te veranderen en te verbeteren. Maar er waarin geen verandering, geen ver betering mogelijk is zonder or ganisatie. zonder samenwerking. Al de verbeteringen, die moge lijk en noodig zijn, op te som men laat ons bestek niet toe, wij noemen dus slechts enkele punten. Wat heeft de coöperatie voor op de gewonen winkelier? De eerste heeft geen wanbeta lers, ile tweede wél. En hij zal ze altijil wel behouden ook omdat, hoe ellendig het „poffen" ook is, het verkoopen op crediel, we zeg en Goddank, niet altijd gewei- ;erd zou kunnen worden. Maar als de winkeliers samen werken, als ze vereenigd zijn, zul- en ze elkaar dikwijls voor schade kunnen behoeden door elkaar te •aarschuwcn. Er zijn toch wanbetalers van professie, menschen met oplichters* eigingen, die den oenen winkel ;i den anderen ..begunstigen" en veral in 't krijt komen, niet be Jen. hoewel zij hei zouden kunnen. Als de kleinhandelaars vereenigd jn, is zoo iets toch onmogelijk. Als de kleinhandelaars vereenigd zijn, zullen zij de coöperatie ook kunnen bestrijden, door zelf te ereeren. zelf gezamenlijk in te koopen. want een feit is het. dat kleinhandelaars door geringen 'denstandci'; i flauw be. houden voor FEUILLETON. HET PARELSNOER. doo mken rebrek .Iiiiii h een billijken oveel. Hoeveel •ben ook maar aak bcteekeni. niet meerdere Een flinke organisatie kan wer- •I) voor de noudige ontwikkeling, ui het credictstelscl verbeteren iz. enz. Als de winkelstand speciaal in irdrukking dreigt te komen, dan het omdat hel winkeliersbedrijf iel gebreken aankleven. Wij achum een Hinken midden- and een zegen voor de maat schappij en gelooven ook niet. dat de neringdoende en handeldrijven de middenstand ten ondergang ge doemd is. Maar dan moet de mid- utnder zelf de handen uit de mouw steken, niet klagen en jammeren, zich voreengen. gelijk standen zou wijs waren tc i belang voor de gelieele hun vak-vereenigiiigeii, de Clir. bouw vak-arbeidersbond, de Chr. kantoor- en handelsbedienden-vereemging, de Protestantsch Christelijke- en de R. K. vereeniging van spoor- en tramweg personeel, le samen tellende ruim 800 leden, die vergadering weder Ier sprake werd gebracht de wenschelijk- heid om ook iu deze Gemeente een Arbeidsbeurs op te richten en daartoe uil bovengenoemde vereenigingen een comité te vormen, dat de aanwezige leden van de Ka- ers van Arbeid voor de bouwbedrij- m geen zitting konden nemen in het comité omdat die Kaïner een advisee- rend lichaam is, dat werd aangevoerd, dat, behalve de gewone seizoen-werkloosheid, wel ke meer bijzonder voorkomt in de bouw vakken, ook iu andere bedrijven of vak- kenmenschen geen arbeid kunnen vinden, terwijl werkgevers op hetzelfde oogen- blik zoeken naar arbeidskrachten van en voor iederen arbeid om loon. bied, doch e gemeenschap, dat de vereenigingen. welke in hel comité zijn vertegenwoordigd, geldelijk niet bij machte zijn. een goed inge richte, vertrouwen wekkende Arbeids beurs te stichten, dat aan haar hoofd behoort te staan een behoorlijk bezoldigd en daardoor volkomen onafhankelijk, beschaafd man, wiens adviezen daardoor onpartij dig zijn, dat de vergadering ook uit dien hoofde met algemeene stemmen uit sprak, en iu haar nadere bijeenkomst op 24 December bevestigde, dat slechts een Gemeentelijke Arbeidsbeurs een alleszins betrouwbaar lichaam kan zijn, redenen waarom het comité uwen Raad eerbiedig verzoekt, wel tc willen overwegen of er middelen kunnen ge vonden worden om eer. Gem. Arbeids beurs ook hier ter stede op te richten, zoowel als v. andere doen. k opkomst van löperatii! vreest, moet men igen haar bctoogen. maurzor ;tt ze overbodig wordt. Dan verlangt er niemand i GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aan den Raad der Gemeente Amers foort is liet volgende adres verzonden Geven eerbiedig le kennen, de ondergeteekenden, vormende het na te noemen comité, dat, op uitnoodiging van den Chris- telijkeu Besturen Bond te Amersfoort, op 13 December j.l. een vergadering is gehouden, welke werd bijgewoond door Bestuursleden en afgevaardigden van de vereenigingen Handel en Nij ver heid, De Hanze, de Kanier van Arbeid de bouwbedrijven, de Algemeene patrooiis-vereeniging in de bouwvak ken, de plaatselijke afdeelingen Patri monium en den R. K. Volksbond, met Een recks van diefstallen, die met buitengewone sluwheid waren uitge voerd. hield geheel Parijs in opge wondenheid. Niettegenstaande de beste Engclschc en Franschc detectiven was liet der politic nog niet gelukt den dief, een zekeren Pierre Gilbert te vatten. Hij was in Parijs een populaire per soonlijkheid geworden. Men was bang voor hem, maar men vermaakte zicli toch over de koelbloedigheid waarmee hij dikwijls bijna onder de oogen dei politie zijn handwerk verrichtte, ja, na bijzonder gelukte inbraken, die zeil aan de politie meedeelde met het ver zoek, geen van zijn collega's te ver denken. In liet huis n. 9 van de Avenue 1 loclie werd tegen drie uur in den morgen de vrouw van den portier door heftig bellen uit den slaap gewekt. Zij trok brommend aan liet koord en zei tot haar man: „Ik meende dal ze allemaal thuis „Waarschijnlijk weer iemand dr. Fouquet", meende deze slaapdron ken, draaide zich op de andere zijde en sliep weer in. Hij had gelijk. Buiten stond een elegant gekleed heer, die opgewonden vroeg „Dr. Fouquet, welke verdieping?" „Derde rechts", antwoordde de vrouw. Hij ging tot aan de derde verdieping naar boven, ging toen echter rechts, maar links en opende nu sleutel de deur cn trad binnen. Hij luisterde een oogenblik, alles bleef stil. Hij stak een kleine clectrische lantaarn aan, legde zijn hoed en mantel op een stoel en trok over zijn elegante laarzen een paar lichte villschoenen aan. „Zoo, zeide hij, laten we eens bedenken. Aan de straat ligt de zaal. het boudoir cn de eetkamer, die mij verder niet interesscercn, want ik weet, dat de gravin geen zaken van waarde heeft behalve hel paarlcnsnocr, dat ik thans halen zal. Dus aan het irk. Deze gang leidt naar de achter kamer. Tien passen van deze deur is de deur van de provisiekamer, die rechtstreeks naar de slaapkamer leidt. Deze deur moet altijd gesloten zijn". Hij greep voorzichtig naar de kruk, geluidloos gal deze mee, de deur was open, „Pierre Gilbert, het geluk is met zei hij glimlachend en sloop zachtjes door dc kleine ruiinte. Hij had vrljlang werk ont de tweede deur, die recht streeks naar de slaapkamer leidde, openen, hij deed het echter zoo vol komen geluidloos, dal zelfs als de gravin die hier sliep, wakker geweest was, zij toch niets had kunnen hooren. Hij legde zich, languit, plat op het tapijt, dat dc geheclc kamer bedekte. 1 lij wist nauwkeurig, dat hij eerst voor bij een rustbed, daarna een stoel en ten laatste langs een klein bedtafeltje moest komen, waarop de gravin iederen avond het kistje met haar snoer van zeldzame grijze parels plaatste. Toen hij het rustbed bereikte, hield hij een oogenblik stil, om het hevige hartkloppen te doen bedaren. Hij luisterde, maar er was niets te hooren. De zwakke lichtschijn van zijn lantaarn, die alleen het naaslbijliggctidc bescheen, toonde hem dat hij t«t aan den stoel gekropen was en dat een paar schreden van hem af het nacht tafeltje slaan moest. Voor hij echter zoo ver gekomen as, zag hij op het tapijt een kande- ar zonder licht liggen en een weinig verder een klein gouden dameshorloge. Wat was hier gebeurd? Plotseling gaf hij een schreeuw. Hij id een vreemd voorwerp aangeroerd. Een rilling liep hom over den rug en kond zweel bedekte zijn gezicht. „Onmogelijk", mompelde hij, „slechts de opgewondenheid heeft mij parten gespeeld". beiderlei kunne en voor allerlei werk, dat bij de abnormaal groote werk loosheid in 19U7 de burgerij met groote mildheid heeft gegeven, doch on danks de beste bedoelingen van de toenmalige commissie, volgens hare eigen verklaring de ondersteuningen niet steeds zijn uitgekeerd aan het juiste adres, dat de eerbare werkneemster, in slede van een gift aan te nemen op welke kiesche wijze die ook wordt toegelegd oneindig liever zichzelven helpt, het in de goede dagen overge legde uitgeeft, alras genoodzaakt is om soms onmisbare zaken te beleenen en ten slotte op crediet te koopen, ten gevolge waarvan voor henzelven zoo wel als voor de winkeliers, die hier door immeis op hun beurt niet op tijd kunnen voldoen aan hun verpllchtin- dikwijls groote moeilijkheden ontstaan, dat dc instelling eener Arbeidsbeurs óok zal ten goede komen aan hel bij Raadsbesluit van 22 September 1908 ingestelde Fonds ter bevordering van de verzekering tegen geldelijke gevol gen van onvrijwillige -werkloosheid, daar beheerderen van dit Fonds, des- gewenscht, van de Arbeidsbeurs be trouwbare gegevens kunnen verkrijgen omtrent hen die voor uitkeering aanmelden, dat ook het moreel der werkne mers en werkgevers zal worden ver hoogd door «ene instelling eener Arbeidsbeurs, daar deze ai spoedig de luien en slecht-oppassenden zal dwin gen, zich beter te gedragen, willen zi geregclden en goed betaalden arbeii bekomen, dat een goed beheerde Arbeidsbeurs hoogst belangrijke gegevens kan ver schaffen niet alleen van statistischen aard maar ook aan kerkelijke en wereldlijke armverzorgers en hierdoor ten goede werkt voor diaconieën en instellingen van weldadigheid, dat het comité ook hierdoor de stel lige overtuiging heeft, dat het hier niet alleen geldt een belang van werk gevers en werknemers op allerlei ge- n dralen strekte dat het ineenl de uitwerking gelicei aan uwen Raad te moeten overlaten, doch volgaarne zich bereid verklaart, dc bij de 16 Gemeentelijke en 2 par ticuliere Arbeidsbeurzen elders ingc- icn inlichtingen, desgewenscht, le beschikking te stellen, dan we! leden uwen Raad mondeling toe te lichten en bijzonderheden te bespre ken op door uwen Raad of het Dage lijkse!! Bestuur der Gemeente te be palen tijd en plaats, dat de vertegenwoordigers der ver eenigingen, die inmiddels vergaderden, bereids aan het comité berichtten, dat liet besprokene in hun vereeniging algemeene instemming vond. Hetwelk doende, enz. Uit het Buitenland. FrankrijK. Begin Februari zullen dc beruchte auto-bandieten te Parijs terecht staan, zijn 21 beschuldigden, 157 getui- a charge en 150 getuigen a dé charge. Het gelieele proces zal mins tens zestien zittingen duren. Daar al dc beschuldigden niet binnen de ge wone afperking kunnen geplaatst wor den, zal een bijzondere afsluiting voor hen gemaakt worden. Alle mogelijke voorzorgen zijn ge nomen, terwijl een sterke ordedienst wordt ingericht. Het parket heeft naast dc clectrische verlichting een gasver lichting doen aanleggen, wijl men, in geval het electrisch licht mocht uit gaan, van den kant dor woeste bende alles te verwachten zou hebben. Een wijze voorzorgsmaatregel is nog, dat alle bewijsstukken in een sterke kast opgesloten zijn. De procureur generaal, zal zelf den zetel voor liet openbaar rie innemen. gevolge van het groot getal be schuldigden en getuigen zullen slechts een dertigtal belangstellenden de zit tingen kunnen bijwonen. in Lourdes zijn in 1912 446 pelgrims- treinen aangekomen, waarvan 319 uit Na een oogenblik v. hij nogmaals de hand Hij raakte een koud strak, bijna ijs koud inenschclijk gelaat aan. Snel verwijderde hij liet lichtscherm van zijn lantaarn en bij het felle licht zag hij thans de gravlii voor zich in haar bed liggen. Een vreesclijke wonde bedekte hals en schouder. Hij boog zich over baar heen, zij was dood. „Dood, dood!" herhaalde hij met af schuw. Haar oogen waren gebroken, liet lichaam was stijf en blauw, het bloed op het tapijt was gestold en zwart. Hij verhief zich van den grond, stak het clectrische licht in de kamer aan en keek rond. Overal sporen van een heiligen strijd. Het bed geheel in wan orde, dekens en beddelakens afgetrok ken, een stoel omvergeworpen, overal bloedvlekken. Dicht bij het lijk een mes. De horloge wees op twintig minuten ua elf uur. En het parelsnoer Het kastje stond op liet beddutafeltje, haastig opende Gilbert liet, een doosje lag er in... maar was leeg. Hij stiet een verwensching uit. „Te vroeg prees ik mijn geluk." Hij overlegde een oogenblik, legde dan hel horloge op het tapijt, nam het mes op stak het bij zich, draaide het licht uit en wilde door le provisiekamer in den gang gaan, toen hij op den hel deren muur het bloedige afdruksel van menschelijken duim bemerkte. Hij nam zijn zakdoek en wischte zoolang over de vlek tot slechts een scherp oog een spoor had kunnen ontdekken. Toen hij in de keuken kwam om zijn han den te wasschen, zag hij dc deur van de achtertrap open staan en vanbuiten een sleutel er In steken. Hij trok dien er uit sloot de deur van binnen. Den sleutel stak hij ook in zijn zak. Nadat hij de woning gesloten had, ging hij ijlings naar beneden, klopte aan het •enster van den portier cn zei beleetd „Neem mij niet kwalijk, dat ge zoo laat nog zoo lang hebt moeten wachten, doelt voor ik den dokter uit den slaap gehaald had en zijn voorschriften had..." Hij drukte de portiersvrouw een flink geldstuk in dc hand cn verliet het huis. De moord in de Avenue Hoche was het dagelijkschc gesprek van Parijs. Wie had Antoinette Scotti niet gekend? Haar verkwistend leven, haar toiletten, briljanten en paarlen hadden iu Parijs opzien verwekt. Zij had toen een graal Andillo gehuwd eu de verkwisting van beiden had het vermogen van de schoone, lichtzinnige tooneelspcelster spoedig uitgeput. Van al haar sieraden had zij slechts een snoer van kostbare grijze paarlen overgehou den, die, eenig in haar soort, een ver mogen vormden. Zij had il> weduwe met een keukenmeid en kamenier, die

De Eembode | 1913 | | pagina 1