DE EEMBODE Nieuws= en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. Zes en twintigte Jaargang, No. 61. Vrijdag 31 Januari 1913. Verschijnt Dinsdag en Vrijdag, ureau: LANGEGRACHT No. 13 - AMERSFOORT. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Boerenstand en Boerenbond. Men kan zonder vrees voor tegen spraak beweren, dat op dit oogen- blik de landbouw voor ons Vaderland ii hoogst belangrijke bestaaiisbron Üp een in 'I oog loopende wijze werd de laatste jaren het bedrijf leu voorgrond gebracht. Evenals bij de Duitsclters en de Bel gen. beginnen ook in ons land de eigenlijke landbouwers persoonlijk voor hun belangen op te treden, en algemeen heeft dat optreden de aandacht getrok ken. de belangstelling gewekt. Ue vrienden van de landbouwers i'crheugen zich, dat door de verstan- lige inrichting van den Boerenbond iet vroeger kwijnend landbouwbedrijf, ,vecr tot een nieuw leven is ontwaakt, Toch zijn er nog velen onder de toeren, die zich alzijdig houden van iea Boerenbond. Dat is niet goed gedaan. De boerenbond is een nuttige, een nunisbare organisatie, welke reeds veel ;oeJi tol stand bracht op velerlei gebied. De bond der boeren wil niet een 'olitiek lichaam zijn, maar zal toch es ondanks op het staatkundige be tel der dingen hoe langer lioè meer nvlocd gaan uitoefenen, daar hij met raelit bij de politieke of liever parle- lentaire lichamen zal opkomen voor ijne belangen. Ei zijn gebreken en misbruiken, ook den stand der landbouwers. En de vzegende roeping, de gewichtigste rden van het bestaan des Boerenbouds zulke misbruiken te bestrijden, zulke .ebreken te verbeteren. De Boerenbond moet deu Boeren- nd lot een stand verheffen, die wel waar de volmaaktheid niet iu pacht ■f' noch de wijsheid, maar zich toch der bewust is van al zijn rechten plichten. De Bond moet den Stand „opvoeden", et hem leereu op eigen beenen pen, uit eigen oogen kijken. )ie opvoeding is een groote kunst, moeilijke taak; men acht zich maar te gauw uitgeleerd, en het booze vvltje der betweterij speelt zoo licht ju leelfjke parten. Maar de vervulling ervan is een en nuttig maatschappelijk werk. De Boerenbond moet op practisclie ij ze het zijne bijdragen, om de nood-; uige oorzaken der stoffelijke en zede-| "<c ellende weg te nemen, die huizen den boezem van den Boerenstand. Hij moet wegnemen o.a. de zucht ir te veel ijdel vermaak, de zucht procedeeren, de zucht der ijdelheid al die onvolmaakte dingen. Lach niet, noch schudt het ongeloo- ge hoofd In Duitschland is op dal terrein reeds io onschatbaar veel gedaan, dat wij >k hier van onze landbouwers-veree- ging alle hoop mogen koesteren. 'ïeit voorzitter van een Bauer n- rein zeidc eens: „Onder den boe- islaiid bepaalt zich de „fcestwoede" g tot de jongeren van dagen, maar groeit aan, dank hut gemakkelijk irkeer en het geestrijk vocht. Allengs 'rden op het platteland verschillende ireenigingen binnengesmokkeld, die geest van feestvieren verbreiden, ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden Afzonderlijke nummersCent- ADVERTENTIEPRIJS van 1 tot 5 regels Elke regel meer Bij abonnement minder. met de voorbereiding en de naweeën, een verderfeiijken geest voor den landbouwer! Onder den boerenstand heerscht als bij traditie nog altijd een zekere eigendunkelijkheid, die allicht in koppigheid ontaardt en zich bijna altijd toont door een groote vasthou dendheid, Dit karakter der bewoners van het platteland prikkelt hen al zeer spoedig, om hun recht met geweld te verdedigen, zonder aan minnelijke schikking te denken, en zoo ontstaan die dikwijls ondoordachte en dikwerf ondermijnende processen. Onder den boerenstand heerscht het groote euvel vaak: „de boerentrots." Schromelijk zijn de gevolgen, door dit kwaad aan gericht. „Wat een ander kan, kan ik ook!" en ziedaar soms onzinnig liooge pachten enz., ziedaar nijd, algunst, ijverzucht, en om aan deze te voldoen, legt men zich zeiven en zijn kinderen een verpletterenden last op de schouders. Hoeveel verkoopingen en verpachtingen geven hiervan geen f oorbeeldenhoe velen maken zich door het dwaze opbieden niet onge lukkig! Onderden boerenstand heerscht hier en daar de dwaze gewoonte, om de kinderen op te voeden boven zijn stand, om den boerenjongen den weg naar de stad te effenen en de boeren dochter het hoofd op hol te brengen met steedselie inbeeldingen." Nu treedt de Boerenbond op, den Boerenstand stoffelijk bevoordeelend, zedelijk verheffend. Hij bevordert de goede kameraad schap, de geestkrachten geestdrift voor de ware belangen. Hij bestrijdt liet wuft en lichtzinnig genot bij troef en glas. Hij schept aangename samenwerking en nuttige ontspanning. Hij bevordert den ouderlingen vrede, bekoelt oude veeten, voorkomt heftigen twist cn rampzalige verwijderingen, grondvest een waarachtig broederlijken geest, want zijn leuze is: „Allen voor een en Oen voor allen!" In den Boerenbond vindt de boer vrienden en raadsliedenhij staat daar naast anderen, die met hem éen doel beoogen. Door den Boerenbond leert de boer het landbouwbedrijf met achting be schouwen en lachen om hen, die het platteland minachten, Door den Boerenbond bereikt de Boerenstand datgene, wat anders nim mer in orde zou komen: de coöpera tieve eenheid en kracht dooden de rockelooze concurrentie en kweeken een geest van samenwerking, die op het platteland in den tegenwoordigen tijd onmisbaar mag worden geacht. Moge daarom het groote werk van den Boerenbond immer meer uitbrei ding erlangen geheel het volk zal de heilzame terugwerking ervaren van den bloei en de welvaart van den boeren stand T. G. FEUILLETON. DE BERENJAGER. icht bij de watervallen van Trol- beslissen, dan zal de strijd, die bij de bus gestreden wordt, in eerste instantie wezen de strijd van en om den libe ralen ambtenaar. Die strijd zal dan gevoerd worden, niet enkel om den liberalen ambtenaar van heden in zijn stellingen te hand haven, inaar veel meer nog om door de wetgeving het liberale ambtenaren- cohort uit te breiden en sterk te maken, evenals dat in alle radicale landen ge beurt. waar de Staats- en gemeente- fiscalen als een reusachtige poliep hun vangarmen over en tusschen het volk uitstrekken. Het moge den Christen-kiezers voor Juni gezegd zijn, Wan! het gaat dan niet om Staats pensioen, Algemeen kiesrecht of Grond wetsherziening. Met een rechtsche Eerste Kamer boven zich weet liet Liberalisme wel, dat met wetgeving niets voor zijn be ginsel te bereiken is. Evenmin zal de strijd gaan om het ■onceiitratieprogram, want het Libera lisme heeft nooit iets anders te con- centreeren gehad dan zijn haal tegen de Kerk. Maar liet zal zijn „de ambtenaar aan Staatsruif," die de bus zal pogen te forceeren met de dreigende over macht van getal en positie. Wetgeving en larmoyante phraseu er den ouden en invaliden werkman zijn slechts de bedriegelijke leuzen 't Liberalisme immers in zijn baatzucht en egoïsme heeft zich nooit bekom merd om den minderen man, en is ook niet van plan om zich in de toekomst over hem te ontfermen, indien hij hem tenminste niet gebruiken kan als een ladder, waarlangs de heeren wederom de hoogte kunnen bereiken van hun macht. Den liberaal is het steeds om het landje te doen. Al het andere werk neemt hij er gaarne bij, hij wil uw belangen ver zorgen. ii te gemoet komen met de| aangenaamste manieren, hij wil zich •oor u plooien als een model van ihristelijke en maatschappelijke deug den, mits ge hem maar niet van dat laadje verdrijft. Hij en hij alleen moet de posten en ambten blijven bezetten op straffe van zelfbehoud dat voelt hij wel. Telkens een ambtenaar minder, wordt dan ook liet liberalisme ineer decadent. Tot op het oogenblik. waarop het zijn laatsten ambtenaar uitzendt, zal de sekte voor immer en altoos verdwijnen. Het pijnlijke van dit noodlot, hetwelk het Liberalisme als de beginsellooze bij uitstek altoos bedreigt, gevoelt het in de laatste jaren tot op het gebeente toe cn het is daarom dan ook dat, ook wegbleef van de stembus, de nalatigsten zeker niet onder de ambtenaren gevonden worden, „Tuo res agitur," liet gaat om uw 2aak, zoo riep het Liberalisme in de DE AANSTAANDE STRIJD Is daar straks in Juni weer een a sclierveiigeficht ouder de burgers zal gehouden worden, zoo lezen we in „Rome", nis weer de bus openstaat, de geweldige, de geheimzinnige bus, -jver het lot van het ministerie zal teh noorden liep. „Hoe is het mogelijk", vroegen wij hem, ..dat er menschen kunnen zijn, die alle moeite doen, om zulk een wild beest, van 't welk zij toch enkel mishandelingen te wachten hebben. den muil te loopen?" „Ila, ha, ha!" lachte Lloyd, „Petz, de lieer, is zulk een koddige knaap, dat ieder naar hein verlangt, die eens kennis met Item maakte: en dan is hij werkelijk nog al vrij goedaardig, als ui maar niet aanstonds te vertrou- ...•lijk met hem omgaat of hem de hand wat al te beleefd tot goeden dag toesteekt; hij neemt zoo iets kwa lijk, en schudt cn knijpt daarom den indringer, dat hem hooren en zien vergaat." „Behoort gij misschien ook tot dc goede vrienden, die bij dc ontwaking van den beer hunne opwachting plegen Ie maken?" „Wel zeker, schoon 'k toch altijd zoo vrij ben geweest, hem met kruid cn lood tc wekken." „En hoe nam hij dat op?" „Gewoonlijk bleef hij stilletjes lig gen of keerde zich hoogstens nog eens om op zijn bed, daar hij wel merkte, dat hij vooreerst mei zijn eigen wil laatste jaren zijn ambtenaren toe. En blijkens den stembusuitslag heeft liet die woorden niet tot doove men schen gesproken. Voor de Christenen ligt hier een wenk, met welk een geduchte macht zij in Juni hebben rekening te houden. Uit hei Buitenland. De Pausenreeks. De „Osservatore Romano" bespreekt de kwestie der Pausenreeks, waarvan wij dezer dagen melding maakten. Het blad zegt, dat de reeks, gegeven het „Annuario Pontificio", getrouw onvervalscht de rij van Pausen weergeeft, zooals zij is opgesteld op bevel van Benedictus XIV en geschil derd is in de basiliek van St. Paulus (buiten de muren). Er was nog nooit, zegt het blad, een commissie van ge schiedkundigen, een geleerde, een hoog staand persoon, die wijzigingen heeft kunnen aanbrengen in de door Bene dictus XIV vastgestelde reeks, veel minder is er ooit iemand in geslaagd er vier namen van te schrappen. Engeland. De Engelsche admiraliteit is voor nemens het aantal vlieg-machines voor de vloot aanzienlijk uit te breiden. Langs de Noordzeekust en liet kanaal zullen meer dan 300 vliegmachines gestationeerd worden. Aan de Noord en Zuidkust heeft men reeds een aantal loodsen als stations opgericht. D:: elk dezer kust-stations, waarover luitenant liet bevel voert, zullen twee of drie vliegmachines geplaatst worden met een even groot aantal vliegeniers. Duitschland. Gedurende het afgetoopen jaar, zoo melden de Duitsche bladen, heeft de Duitsche keizerin aan honderd-zeventig dienstboden, die veertig jaar in dienst waren, gouden broches geschonken. Binnenlandsche Berichten. Uit de Sigaren-Industrie, ln de ic Utrecht gehouden verga dering van hel Verbond van Sigaren fabrikanten is een commissie benoemd tot regeling onderling van alle ii aangesloten vereenigingen vast te stel- i ten loonen en met opdracht die looncn grondig onderzoek tc onder werpen. Indien de organisaties be reid zijn de stallingen te Rotterdam. Dordrecht. Gorcum voor 6 Februari op te heffen, dan zal de commissie onmiddellijk aan het werk gaan en zorgen dat zij binnen twee maanden haar taak heeft volbracht. Mocht de niet door de organisaties 'orden aanvaard of de staking voor Februari zijn opgeheven, dan wordt aangenomen dat de organisaties vast houden aan alle eischen en zal den leden opgedragen worden om de ar beiders die lid zijn van organisaties, op 15 Februari a.s. te ontslaan. Generaal Oe Beer Poortugaal. Donderdagmiddag ïs, bijna 81 jaar oud. ovcrlcdeh staatsraad generaal Den Beer Poortugaal. oud-Minister van Oor log, beroemd schrijver over volken-, oorlogs- en zeerecht, gedelegeerde ter iredesconfcrentiën 1899 en 1907 buitenlandschc houding veranderen kon; dan liet ik hem spoedig afhalen, want Petz heeft malscli vleesch en is zacht huid; maar soms heb ik 't ook raadzamer gevonden. Item tot de vol gende maal te laten snurken. Hij slaapt zeer vast. moet gij weten, en dal is zijn ongeluk; maar wee ook dengene, die Item wekt." „Is dan uwe hand zoo vast en uw >g zoo geoefend, dat gij den beer steeds met" het eerste schot velt?" „Goddank neenik zou dan niet half zooveel piet met den goeden snaak hebben, als thans. Eens was ik hem lang op liet spoor en kwam ein delijk aan een nauw hol, waarin hij lag. Binnen in het gat was liet zoo donker, dat ik in 't eerst volstrekt zien konmaar de slungel moest zijn, dat wist ik, want zijn spout was bij 't Hol op eens weg. Met uit gestrekte beenen ging ik er over heen staan en tuurde mij half blind; ten langen leste verbeeldde ik mij, onder de dorre bladcrs een zwarte glinste rende plek te zien: 't was zijn stompe, vochtige neus. Een leelijk schot, daar iu dat zwarte donkere gatl dacht ik en keek eens om naar mijn maat, den ouden Jan Finne; want een bcrenja- Verplichte winkelsluiting. In den loop van het vorig jaar door de Apeldoornsche Handelvereeni- ging een onderzoek ingesteld wenschelijkheid van de invoering eencr vrijwillige of verplichte 9 uur-winkel sluiting aldaar. Ér kwamen 403 ant woorden in, waarvan er 347 waren voor de 9-uur-sluiting cn 56 er tegen. Vóór :tlelijke regeling verklaarden zich 257 winkeliers, terwijl 109 er tegen waren. Dc voorstanders, der verplichte slui- ig winnen ook hier weer het pleit.! Vastleggen. Ter weerlegging van 'de door anti- militairisten verspreide raeening over het opdrijven der Oorlogs-uitgavcn, drukt het liberale Handelsblad een ge deelte van dc laatste begrootingsaldo m Colijn over. De Minister legde berekeningen over. waaruit blijkt, dat per hoofd der be volking m Nederland voor hel leger wordt uitgegeven het zijn cijfers van 1910 f5.05. in België 15.64. in Bul garije f4,45: in Griekenland nog iets minder f4,08; in Rumenié f4,20, in Zweden f 6,60, en in Zwitserland l"5,52. Nederland, maakt zoo'n ongunstig fi guur niet, vooral als de getallen nader worden toegelicht. Het lage cijfer vai: Rumcnië wordt b.v. verklaard, dat in dit land het gehcele onderhoud van een soldaat, wat zijn voeding betreft, komt op 18'/2 cent per dag en hierin Nederland up 34 cents, en dat een paard aan onderhoud kost hier onge veer 70 cents, tegen 37 cents daar. „Zooals men ziet. conlndecrt het Hbld., de stijging van de Oorlogsbegrooting ilstrckt niet aan ecnige roekeloosheid te wijten, maar is zij het gevolg van noodzakelijke uitgaven, voor een niet onbelangrijk deel ook van traktements- .■erbcteringen en lotsverbeteringen van ilen troep." Indische Missie-vereeniging. Zouals bekend beoogt de Indische Missievcreenïging steun te verleenen aan de beschaving van de inheemsche bewoners der Nederlandsche Koloniën Oost- en West-Indië door bekeering tot het Christendom. Zij wil werkzaam zijn in het belang der bestaande en later mogelijk op te richten Apostolische Vicariaten en Prefecturen. Zij wil onze eigen Koloniën helpen kerstenen en mitsdien ook Regcering en volk van Moederland en Koloniën wijzen op de- n nationalen plicht, tot op heden te er verwaarloosd. Het diocesaan bestuur in het aarts bisdom is als volgt saamgesleld: Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, pre sident Groot Seminarie Rijsenburg, voorzitter; Jhr. Mr. J. W. \1. Bosch van Oud-Amelisweerd, president Arr.- Rcclltbank Utrecht, penningmeester; Mr. J. B. L. C. C. Baron De Wijker- slooth de Wecrdesteyn, lid der Tweede Kamer, Utrecht. 1ste secretaris cn de ZeerEcrw. heer H. G. Jansen, Pastoor, Goy, Houten, 2e secretaris. Getracht wordt plaatselijke afdeelin- en te vormen. Sociale Wetgeving. De steenhouwerswet treedt op 1 ger mag nooit in der eeuwigheid alleen zijn. Die spande zijn haan en wenkte mij toe. maar te schieten. Enkel om de grap lei ik achter tusschen mijne beenen door aan, en gaf vuur; daar kwamen de poppen aan 't dansen Als dol en razend sprong Petz, die in zijn dikken kop toch mijn lood wel ge voeld had. van zijn nest op en tuimelde mij brullend voorbij, terwijl ik achter een nabijstaanden boom vluchtte, en Jan Finne hem met een schot ontving, dat ook al niet doodelijk was. Of dit hem getergd, dan of mijn kogel hem de hersens van streek ge bracht heeft, weet ik niet; maar ik wel, dat hij zich in mijn bijzijn nooit zoo potsierlijk heeft aangesteld. Hij tastte naar boomtakken en steenen, en gooide daar als een dolleman mee in 't rond, schoon, zooals de stom merik altijd gewoon is, steeds met den linkerpoot naar de rechter zijde, en zoo omgekeerd, zoodat hij overal heen- wierp, behalve naar de plaats waar zijne tegenpartij stond. Jan Finne was zoo blij als een kind, vergat daarbij te laden en keek al schaterend van achter zijn boom naar den dollen Petz uit, die in een wolk van stof met zichzelf aan 't vechten was. Maart a.s. in werking; enkele artikelen ervan op 1 Mei d.a.v. Tegelijk is uit gevaardigd een algemeene maatregel van bestuur met talrijke voorschriften betreffende dc inrichting der werkplaat- sen en liet gebruik der materialen. Oe roode vlag in top. Door de broederlijke samenwerking van liberalen en socialisten te Utrecht zijn Woensdag bij de herstemming voor den Utrechtschen Gemeenteraad de liberaal en de socialist gekozen. De katholieken verliezen door dezen uit slag een zetel, Korte Berichten. -- Met aanvankelijk 24 leden is te Leeuwarden opgericht een afdeeling van den R. K. Bond van Handels- Katuoor- i Winkelbedienden. Maandag a.s. worden tc Heerlen de R. K. Leergangen in Staatsinrichting. Staathuishoudkunde en Statistiek alsme de Adininstratief Recht, geopend. Bij die gelegenheid wordt een plechtig Lof gezongen, waarna Jhr. Ch. Ruys dc Beerenbrouck en Dr. 1'. J. M. van Gils, leden van het Curatorium een toespraak zullen houden. Verder zal de heer Van Lier. Iceraar aan genoemde leergangen, deze met een rede over „De ontwikke ling van liet Gemeentewezen" openen, Naar uit Den Helder wordt ge meld, zijn de matrozen Wielenga. voor zitter vail dc afdeeling Hellevoetsluis van «lelt Bond van MariiiejjersoneeL en Plas, correspondent van den Bond Ie Helder, voorgedragen vour ontslag, beiden op grond dat zij anti-militair zouden zijn. Aan den matroos Plas is ertilïcaat van goed gedrag ont- De Koningin zal Zaterdagavond tc 10 u. 57 m. Staatsspoor uit Duitsch land in Den Haag lerugkecren. Onder voorwaarden, waaronder en W. van 's Hertogenbosch voor stellen het sportterrein in gebruik te geven aan sportvereenigingen. behoort ook liet verbod om dit terrein op Zon en K. K. feestdagen vóór 's middags 12 uur te bespelen. - De vereeniging tot behartiging van de Stoomvaartbelangen in Neder land heeft een adres aan den Minister Waterstaat gericht, waarin zij, ge- de voortdurende toeneming van tart tusschen Amsterdam en Rot terdam en dc daaruit voortvloeiende irmeerdering van het oponthoud aan de sluis te Gouda, den minister ver zoekt, de onderhandelingen te willen locdigcn en bij de overdracht van den bouw van een nieuwe sluis te wil len bepalen, dat daarmede onverwijld worde aangevangen. De organisatie van R. K. Bloe- ist- Land- en Tuinlieden heeft in haar laatste jaarvergadering besloten een vrijgestelde aan te stellen. Uit Amsterdam wordt gemeld, tt er kans bestaat tot beöndiging van het conflict in het drukkersbedrijf. Hoe wel de herhaalde conferenties niet tot resultaat hebben geleid, schijnt thans een weg tot compromis gevonden. De Standaard moest na twee maal te zijn verschenen de uitgave staken. Het blad verschijnt dus weer niet. Ik had geladen en schoot op hem. Toen krèeg hij lust. om nader kennis met mij te maken, sprong, de flikkering van het kruid of den knal volgende, uit de wolk voor den dag en kwam op mijn boom aan, die vrij sterk was. Nu moet beslist worden. Petz keek den boom aan, alsof hij hem opvreten wou, en brulde als een oordeel, doch bleef nog eerst een poosje besluitloos stilstaan. Zal Jan Finne geen vuur geven? dacht ik en zag, dat de schoft iiog bedaard in zijne weitascli naar iets zocht. Petz richtte zich na eenc vreeselijke pauze van rijp overleg zijne gansche, volle lengte op cn sloeg zijn voorste klauwen om den hoorn, om mij zijn nagels te toonen; ik wist dus niet beters te doen, dan hem daar voor met de kolf op de vingers te tik ken. Dit nam hij echter geweldig eu vel en hij begon op zijne achterpooten om den boom rond te wandelen, ter wijl hij zich met de voorklauwcn aan de bast vasthield. Zoo deze Par,'j. waarbij Petz bij tusschenpoozen gromde, in den beginne al een vriendschappelijk kiekkeboe geleek, kwam er toch spoe dig, toen Petz wat leniger inde lenden werd, eene zoo snelle ronde van, dat hel mij blauw en geel voor de oogen werd. Niet zeer troostrijk was hierbij de overtuiging, dat Petz dien dans denkelijk wel langer uithouden zou dan ik. Weshalve ik zeer verblijd was. dat hij plotseling stil stond om adem te scheppen, en mij met een open muil aanbrulde. Als ik thans een schot in den loop had. zou ik u den mond vol geven, dacht ik en keek over mijn schouder naar Jan Finne om. Deze rolde dood op zijn gemak eenig vlas tusschen zijne handen tot een prop, stak die in den loop en zette met den laadstok aan, maar vast wel drie- of viermaal vakerdangewoonlijk.„Schiet riep ik,„oude domkop!" dochhijmaakte met de hand een ontkennende bewe ging. veegde bedaard zijn slot af, schudde wat kruid op de pan, sloeg deze en klopte driemaal tegen den kolf. welke hij daarop tusschen zijne knieën nam, om den vuursteen ai te bikken. Mijn geduld met Jan Finne was uitgeput, gelijk ook dat van retz met mij; hij toonde mij al grijnzend de tanden en deed al zijn best om mij beet te krijgen. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1913 | | pagina 1