Zeven en twintigste Jaargang. No. 17. Dinsdag 27 Mei 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. I UITGAVE VAN DE VEREENIGING „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag, en Vrijdagavond. Prijs per drie maanden vijftig cent. - Afzonderlijke nummers drie cent. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzegging van abonnement moet ge schieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs van één lot vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. Reclames: tien ct. p. regel. Advertentiên in hel redactioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijko tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentiên in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. ..De godsdienst en de politiek hebben niets niet elkaar te maken. Hoe jammer toch zoo verzuchten «Ie „denkende" leiders, dat die twee zaken met elkaar worden verward. We bewonderen die zuchtendè „den kende" menschen van vrijzinnige huize om Juin naïviteit, - want we erkennen liun goede trouw. De godsdienst en de politiek, mee- nen ze, liebben niets met elkaar te maken, en zij „betreuren" liet, „dat de godsdienst nog steeds de groote scheidingslijn lusHcliendepartijen vormt." Laten wc nu eens voor 'n i >ogenblik I de zaken veranderen, enmet en voor en op liberale candidaten stemmen, want daar is 't toch om tc doen, niet waar Zoo lcomt er dan in de Tweede Kamer enz. een overgroote liberale meerderheid. Dan, als voorheen, de Katholieken en verdere geloovigen, maar vooral de Katholieken, om hun godsdienst juist uit landsbetrekkingen gehouden, Dan de Christelijke, de Roomsche opvoeding der jeugd totaal onmogelijk gemaakt, want hoe en wanneer zijn de subsidiën gekomen? Dan de „Roonisclien" uitgeknepen als citroenen, waarvoor met weinig moeite vele bewijzen zijn aan tc brengen. We willen nu een voorstel doen. Nooit of te nimmer zullen we weer van „hoogere beginselen" gewagen bij verkiezingen, als de liberale partij op .Met kracht werken onze afgevaardig den aan sociale hervormingen, aan ver betering van sociale misstanden. Daarvoor behoeft men toch immers niet juist liberaal te zijn! We willen óok de economische rich ting uit; alleen beschouwen we den liberalen weg dikwijls als den minder gewenschten. We zijn met reden even bang voor het anti-clericale, als gij, zonder reden, bevreesd' zijt voor 't elcricale gevaar. We nemen de vrijheid te wijzen naar Frankrijk, naar Portugal, naar Italië. Als we ons niet schrap zetten, zullen ook over onze hoofden maar al te spoedig de anti-godsdienstige hartstoch ten losbarsten. Willen wij een verdraagzame regee ring (niet enkel in den zin van Kabinet) dan moeten wij voor eigen kracht zor gen, en door opvoeding enz., óók voor dc toekomst! Dat is de zaak, heeren „denkers!" OP OEN BILOTSCHEN PARTIJDAG wees de heer Moerel erop, dat de Rechtsche wetgeving de openbare school niet geschaad heelt. Het is niet waar. dat dit onderwijs niet nteer een zaak van zorg uitmaakt dezer regeering. Met klem weerlegde hij voorts de dwaze bewering, als zouden de subsi dies voor het bijzonder ouderwijs in de zakken van pastoors en dominees komen. 31) FEUILLETON. UIT VERRE TIJDEN. De krijgsman, die mij dit gewichtige nieuws kwam mededeelen, was de rentmeester, die door Hensberg uit zijne betrekking ontslagen, tot deze vermom ming zijn toevlucht had genomen om tot mij tc komen. Door de smart, die ii op dat oogenbhk bezig hield, be- merktet g'j d,: ontroering met, die zich van mij had meester gemaakt, en na u naar de bestemde plaats gebracht, en met Herman van Hcusdcn nog eenige zaken geregeld te hebben, begal ik mij op de vleugelen des verlangens naar de aangeduide plaats. Hier vond ik een man, die mij melde ilal Fulco en Walter nog in leven wa- waren, dal zicl' het christenleger bevonden en binnenkort de reis naar t vaderland zouden aannemen. Deze tij- dum moest de man op uitdrukkelijk bevel van zijn lastgever aan den graal van Bern overbrengen. Daar de man echter in deze streken onbekend is, wilde het toeval, laat ik liever zeggen jc Voorzienigheid, dat luj den rent meester op zijne schreden ontmoette, en icm den weg vroeg die naar het kaste-1 voerde. De rentmeester wist den man die van zijne zending volstrekt geen' geheim maakte, zoo goed uit te De Katholieken ziju evenals alle Hol landers, trouwe vaderlanders en weten overal en altijd alle hulde en eerbied te brengeu aan ons geliefd Vorstenhuis. De Rcchtschc partijen streven naar volksontwikkeling. Zij willen het volk niet „dom" houden, doch het geestelijk steeds nicer verheffen. 't Is oneerlijke politiek der vrijzinni gen, in woord en schrift opzettelijk te verzwijgen liet vele en goede, dat Kuyper en Heemskerk, inzonderheid op liet gebied der sociale wetgeving, gedaan hebben. Gelet op de |iolitieke geschiedenis der laatste jaren, hebben de Rechtsche ministeries daden verricht; het ministerie-De Meester heeft hei alleen bij woorden gelaten en kon niet regeeren. Het ministerie-Heemskerk heeft een sociale wetgeving tot stand gebracht, als geen enkel links minisie- óoit tc ven. Dit ministerie weet, het 't geld vandaan moet halen, :oncentratie weet dat ook niet, of liever, zij weet het wel, maar zij zegt het niet. Uit het Buitenland. Bruiloft. Te Berlijn was het dagen aaneen volop feest, ter gelegenheid der trouw partij van 's keizers dochter. Er had een groote eetpartij plaats, aaraan mét den keizer vele vorsten i hoogwaardigheidsbekleders deel- Nadat de soep was opgediend, hield dc keizer een toespraak tot het jonge paar. Hij dankte zijn dochter voor de :ugde, die zij hem immer bereid had, zeide, dat zij de neiging van haar hart vrij had kunnen volgen om haar hand te geven aan een man, gesproten uit een edel Duitsch vorstenhuis. De keizer sprak vervolgens zijn vol ver trouwen in prins Ernest August uit en vervolgde dan „Maar boven alles zult gij, niettegen staande uw jeugd, weldra anderen moe ten dienen, en voor anderen moeten dienen. Moge deze taak, de schoonste, uw geheel leven vervullen, en moge liefde tot andere menschen uw harten verwarmen." Gods zegen over hun le venspad afsmeekend, sloot de keizer met een drievoudig hoera! op de jong gehuwden. In het geheel waren er ongeveer elfhonderd gasten. Het huwelijksfeest eindigde om negen uur met een falckeldans in de witte zaal, waaraan al de majesteiten en de hertogin van Cumberland deelnamen. De huwelijksgeschenken, welke prin ses Victoria Louise en de hertog van Cumberland ter gelegenheid van hun huwelijk hebben ontvangen, vertegen woordigen een waarde van meer dan 10 millioen mark. De sultan van Turkije heeft ter ge legenheid van het huwelijk in hel Hohenzollem-huis een prachtig zijden tapijt aan liet jonge paar geschonken, koning Victor Emanuel een zilveren adelaar en dc koningin van Italië, zilveren pronkvaatwerk. Keizer Frans ■am wat dezen daar hij tuigd was, dat indien Heilsberg va zaak kennis droeg, dit zeker ten nadeele van Fulco ol' van ons zou uitloopcu, zoo besloot bij wijselijk den man eerst naar des boschwachters woning te voe ren, en mij oogenblikkelijk van hel ge lukkig nieuws te verwittigen. Daar heb ik den man gesproken en deze heeft mij alles, voor zoo verre hem zulks bekend was. gezegd. Maar zou Jie man, misschien een werktuig kunnen zijn in de handen van Hensberg? vroeg Maria angstig; zoekt men ons misschien te misleiden? Ik mag zulks niet denken Maria I)e man zag er niet als verrader uit. en daarenboven wat zou hij cr aan lieb ben het voordeel dat hem die slechte handelwijze zou opleveren, zou luttel zijn. En waar is die man heengetrok ken nadat gij afscheid van hem geno men had? Ik heb den rentmeester bij hem achter gelaten, en hem tevens verzocht van zijne zending aan niemand te spre ken, daar dit mij een groote ongelegen heid zou veroorzaken; hij heeft mij dit bij hel afscheidnemcn trouwhartig be loofd, en wij kunnen dus van dien kant gerust zijn. Intusschen spijl liet mij dat ik in alles zoo geheimzinnig moet •- werk gaan, cn u zelf nogmaals verz< Joseph een brillanlen armband, en Koningin Wilhelmina een antieke staande klok. De bruid droeg een bruidskleed uit melk-wit satijn met echte Silezische kant gegarneerd. De sleep was vier r lang cn twee meter breed, uit kostbaar zilverbrocaat gemaakt. In Frankrijk duurt het verzet tegen de verlenging ui den diensttijd voort. In vele garnizoenen kan slechts met moeite de orde worden bewaard. Buiten liet leger staanden mogen dan al gejuicht cn gejubeld hebben voor de versterking der armee, de betrokkc- dic een jaar langer dan ze ver wacht hadden 't soldatenpak moeien dragen, blijken er over het algemeen er slecht over te spreken tc zijn. Er zijn in Frankrijk maar 'weinig za ken. die niet aan 't verworden en be derven zijn. Plichtsbesef en vaderlandsliefde wor den holle klanken. Alleen naar de socialisten heeft men De rcgceringscommissaris, generaal Chevalier, heeft in de begrootingscom- medegedeeld, dat 75.000 van de 195.000 man, die in October onder de wapenen zullen gehouden worden, feest- en eetzalen, en in de vroegere kloosters en seminaries zullen worden ondergebracht. De kosten, noodig om deze gebouwen in te richten, beloopen 22 millioen francs. Voor de overige 120.000 man zullen kazernes van één verdieping gebouwd worden. De vrede r de Balkanstaten en Turkije is wel aantocht i hij e 't duurt lang vóór onderhandelen en wikken i wegen van belang. Ter afwisseling vechten de Bulgaren i de Grieken met elkaar een partijtje rer de verdceling van den buit. Vuriger dan anderen moet de Turk- sche regeering wel naar den vrede ver langen. Immers eerst dan zullen de financiëelc kwestie's geregeld worden. Voor dien tijd zal Turkije geen leening kunnen sluiten en de regeering heeft nijpend geldgebrek. Sedert twee maan den zijn de salarissen van de ambte naren niet betaald. En het soldij van de troepen te velde is een maand achter. Uit China. De Chincesche generaal Hsu-Poa-San, het slachtoffer geworden van een bomaanslag. De commandant, bijge naamd de „tijger Hsu" was een groot vriend van president Yuan Shikai en men gelooft dat hij door politieke tegen standers is vermoord. Generaal Hsu- Pao-San stond bekend als een groot verzamelaar van porcelein en daarvan hebben zijn moordenaars gebruik ge maakt bij volvoering van hun plan. Hsu had nl. eenige dagen geleden in Sjanghai opdracht gegeven, dat inen hem enkele waardevolle porceleinen vazen zou zenden. De moordenaars waren dit te weten gekomen en hebben een kist gezonden, waarop geschreven ken moet, u van het gesprokene geen woord te laten ontglippen, Laat dus geloovig hopen en vcrlrou1 Maria was geheel verrukt over geen zij gehoord hadwel klonken haar de woorden van vader Ambrosius zich niet te spoedig aan eeue bedriegclijke hoop over ie geven in de ooren, maar zij verzette met kracht die onrustbarende gedachten, en zag Fulco en Walter reeds in hare verbeelding in het slot en aan hare zijde wedergekeerd, terwijl al het lijden, al de beproevingen die zij doorstaan had, in dat gelukkige oogen- blik zouden vergeten zijn. Zij gaf zich dus aan de hartelijkste ontboezemingen over, en ofschoon geheime vrees nog altijd de borst vader Ambrosius beknelde, en hem het oogenblik des wederziens nog zeer wijden! toescheen, zoo wilde hij echter dc vreugde van liet goede meisje, dat zoo weinig blijde oogenblikken gekeild had, door zijne woorden, niet geheel cn al den bodem inslaan. Terwijl de grijze priester en de jeugdige maagd onder het geheimzinnig slargctlonkcr, den (iever van alle goeds, met stame lende lippen voor zijne liefde en barm hartigheid danken, zullen wij ons naar een ander gedeelte van het kasteel be geven, waar een tooucel van heel anderen aard plaats had. In der benedenzalen liep Heer Hensberg stond: „glaswerk". De generaal denken de. dal het de zending porcelein was, wilde met een knecht de kist openen. Nauwelijks was men daarmee begonnen of een vrceselijke ontploffing volgde, svaarbij dc generaal en zijn knecht ge dood werden. Binnenlandsche berichten. De Tarlefwet. Minister Talma verklaarde, dat. in dien dc loop der politieke gebeurte nissen de uitvoering van het program dezer regeering mogelijk maakt, spoe dig na Tiet zommerreces de wijziging het tarief aan de orde zal komen. Kamerlid af. et is thans reeds zeker, dat van de 99 Kamerleden de heer Verhey (Rotterdam III) is onlangs overleden 10 niet naar de Kamer zulten terug- keeren. Het zijn: één katholiek: nr. Bolsius (Roermond), één anti-rev.graaf Van Lynden van Sandenburg (Kampen), één christ.-Historischemr. Van Lennep (Haarlem), één oud-liberaal: jhr. mr. Van Karnebeek (Utrecht I), twee unie liberalen de heeren dr. Roessingh (Emmen) en mr. De Kanter (Dordrecht), en vier vrijzinnig-democratenmr. Druc- ker (Groningen) mr. Treub (Assen), r. Smidt (Veendam) en Vorsterman n Oven (Oostburg). Van de sociaal democraten stellen alle aftredende leden zich weer candidaat. Hulde aan Kardinaal van Rossum. Door de R. K. Werklieden zal, ter gelegenheid van de komst van Kardi naal van Rossum in Nederland, eene hulde aan Z.Em. worden gebracht. Deze huldebctooging zal plaats hebben te Amsterdam op Zondag 13 Juli a.s, des namiddags te half twee, in de groote zaal van liet Concertgebouw. Herstellingsoord voor R. K. drank zuchtigen. Het R. K. Sanatorium voor drank zuchtigen zal worden gebouwd in Heer (L.), vlak bij het voogdijgesticht van de Priesters van het H. Hart. Hun zal ook het sanatorium, waarvoor de gelden bijeengebracht worden door het bekende Dr. Ariënsfonds, toevertrouwd worden. Landbouwhuishoudonderwijs. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in den zomer van 1913 op het landgoed „de Rollecate" bij het station Dedems- vaart, eene opleidingsschool voor on derwijzeressen bij het landbouwhuis houdonderwijs zal worden gevestigd. Voor het tijdvak van 22 Mei 1913 tot en met 30 April 1914 is benoemd tot leerares, mej.Th. Mansholt, te Groningen. Plaatselijk Nieuws. AMERSFOORT. Hedenavond om half negen vergadert de gementetaad. Aan de orde is o.m.: Benoeming lid Commissie toezicht Lager Onderwijs, (vacature Dr. de Ro- chemomt.) Benoeming stembureau*. met driftige schreden op en neder en scheen blijkbaar nog een bezoek te wachten, daar hij van tijd tot tijd luis terend bleef stilstaan, en dan wedei het hoofd schuddende, zijn onderbroken wandeling aanving. „liet is zonderling mompelde hijhij had mij toch gezegd nog heden avond hier le komen, wat mag de reden dier vertraging zijn? Zou hij mogelijk iets hebben vernomen of misschien het wild reeds op het spoor zijn Het is wonder lijk, dat wanneer ik aan dien Fulco denk, mij dan zulk een onbestemd gevoel, ik zou bijna zeggen eene siddering be vangt. En wat heb ik te vreezen Mijne maatregelen zijn zoo goed genomen, dat hij mij niet kan ontsnappendaarbij een man in mijn dienst, die dit ge slacht een ingekankerde!» haat toedraagt cn mijne bevelen stipt zal ten uitvoer brengen. Waarom dus mij zelve beangst gemaakt? Maar toch liet is zonderling, dat hij mij duet wachten. l'erwijl hij deze laatste zinsnede zich zelvcn sprak, werd cr aan de deur geklopt, en trad een man van i achtige gestalte hel vertrek binnen. Zijl» goed gevormde ledematen, waren door een lijn gepolijst harnas bedekt, dat door zijne buigzaamheid van liet talent des makers geluigdein de linkerhand hield hij een breed slagzwaard, terwijl hij zijn mantel achteloos over den rech Verzoek van den Gemeente-Secretaris n verlof van 16 Juni tot en met 12 Juli. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan het hoofd der O. L. School F, en tot het verleenen ziekteverlof aan de onderwijzer G. J. Hilke. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde perceelen Wolkerstraat 5 en 15 en van de onbewoonbaar ver klaarde woningen Wolkerstraat 7,9,11 13. Voorstel tot vaststellen van rooilijnen langs den Soesterweg. Verzoek om afwijzend te beschikken ,i een verzoek, om uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek in den Utrecht- schen straatweg. Voorstel tot verbouw van de kantoor- magazijn-localiteiten der Gasfabriek. Onttrekking van terreinen aan den openbaren dienst, ten behoeve van de jaarmarkt. Voorstel tot verlenging van ziekte verlof aan de onderwijzeres C. Hollestein. Voorstel tot verlenging van ziekte verlof aan den leeraar S. Algera. Voorstel van B. en W. tot instelling in den keurings-dienst voor eet- en drinkwaren. Voorstel tot verkoop van grond aan de Barchman Wuytierslaan. De Commissie van bijstand voor Gasfabriek en Waterleiding bemerkte, dat door de uitbreiding van het bedrijf d{ beschikbare ruimte voor kantoor en magazijn niet meer aan de behoefte kan voldoen. Volgens een plan van verbouw, zal het kantoor worden vergroot, en zullen worden bijgebouwd een nieuwe directeurs-kamer, een afzonderlijke ka- r den boekhouder en een ruimte voor archief. De bestaande Directeurs kamer zal worden bestemd voor de opzichters. Op de bovenverdieping zijn ee kamers ontworpen, waarvan een bestemd voor vergaderkamer van de Commissie van bijstand en de andere voor reserve. Verder wordt voor ma gazijn een voldoende ruimte verkregen. De kosten worden geschat op f12500. Op de Hondententoonstelling te Delft, behaalden de heeren Cattie en H. C. A. de Jong met hunne dieren eerste en speciale prijzen. De heer de Jong exposeerde zijn bekenden Chien de Bouvier „Charlatan", de heer Cattie een Belgischen ruwharigen herder „Ja- cot". Er waren pl.m. .300 honden inge schreven, waaronder velebuitenlandsche. De Naaml. Vennootschap „Amers foort", cxploitante van het Bergterrein bericht, dat de heer J. W. Middelburg, Utrechtscheweg no. 84 voortaan als gemachtigde zal optreden. Door de Genie werd in het open baar aanbesteed het aanbrengen van gas- en waterleiding in de kazerne al hier. Inschrijvers warenH. J. Siner Rotterdam f2748W. P. Klein, Am sterdam f2180; fa. J. Kool f2297. Voor het verrichten van 't zelfde werk in de kazerne te Harderwijk werd in geschreven als volgtW. P. Klein Amsterdam f669; fa. J. Kool f999; S. M. Pruis Apeldoorn f774. ter schouder had geslagen. Op zijn hoofd droeg hij een helm met een sier lijken veder voorzien, waarvoor een plaat bevestigd was, met een kruis ver sierd. Van zijne gelaatstrekken was niets te onderscheiden, dan zijne oogen, die als twee bliksems uit het vizier dat zijn gelaat bedekte, den toeschouwer aan blikten. „Eindelijk! zeide Hensberg, terwijl hij zijn gast tegemoet ging en hem de hand reikte. Ik had reeds alle hoop op gegeven u heden avond te zien. Maar wees welkom I Ontdoe u van helm en zwaard, gij behoeft hier geen Sarace- nen te bevechten, en maak het u zelven zoo gemakkelijk mogelijk. Gij zijl inderdaad zeer beleefd! zeide de onbekende, en men kan het u aanzien dat gij het goed met uwe vrienden meent. Daar gij mij dus vrij heid van handelen geeft, zoo zal ik mij van mijn zwaard ontdoen, doch den helm niet losgespenhet is eene ge lofte, die ik gedaan heb, en die gij mij immers niet euvel zult duiden? Ik begrijp u, zeide Hensberg lachende, als het wild geschoten is, zullen wij wel nader kennis maken. Maar komaan een beker wijn zult gij zeker niet versmaden, anders zoudt gij tooneu geen goed krijgsman te zijl» 1 De bekers werden gevuld; in een

De Eembode | 1913 | | pagina 1