ZeVen en twintigste Jaargang. No. 25. Dinsdag 24 Juni 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREENIGING „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT Dit Had verschijnt Dinsdag, en Vrijdagavond Prijs per drie maanden vijftig cent. - Afzonderlijke nummers drie I schieden vóór den aanvang v KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs: van één lot vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. Reclames tien ct. p. regel. Advert^tiEn in liet redaclioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentifin in le zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. Een goede stern- methode. Wanneer g|j Woensdag naar hel stembureau gaat, neem dan uw oproepingskaart mede. Ga liefst vóór den middag stem men. Daardoor vergemakkelijkt ge het zware werk der controle. Tegen afgifte van uw oproepings kaart ontvangt ge van den voor zitter van het stembureau een stembillet. Dat stembillet ziet er ongeveer uit als volgt. STEMBILLET voor de stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kauier der Staten Generaal. Asch vanWijckvan Beaufort de Mr. W. H. Ge zult natuurlijk met ons stem men op Van Asch van Wjjek. Het witte puntje iu het zwarte stem blok je vóór den uaaui van onzen caudiduut. maakt ge daarom goed zwaii, docli onthoudt u van bijschrijven of doorschrappen, waar door het stembillet van onwaarde zou worden verklaard. Mocht ge u vergissen, geef dan 't verongelukte billet terug aan den voorzitter, die u een nieuw zal geven. Als ge op Van Asch van Wijek hebt gestemd, ziet 't billet er ongeveer als volgt uit: STEMBILLET voor de stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Beaufort de voornamen. Mr. W. H. Zc i levert ge uw billet bij 't stembureau iu. Ge hebt uw plicht als Hoomscb staatsburger vervuld 1'. S. Wie geen oproepingskaart ontvangt. wat bij verhuizingen vaak gebeurt moet toch gaan stemmen. Hij begeeft zich eenvou dig naar liet stembureau eu deelt den voorzitter mee, dat hem geen oproepingskaart is geworden. Het zelfde geldt voor dengene, die zijn kaart verloren heeft. De stembus is geopend van 8 Naar de stembus. 'I Mocht niet gelukken den candidaat der christelijke groepen, bij eerste stemming, een zetel in de T'weedc Kamer te bezorgen. Andermaal wordt van de kiezers n gang naar 't stembureau gevergd laten we hopen, dat dan gelukt, wat Dinsdag mislukte. Daartoe is noodig, dat alle krachten worden ingespannen. 't Moet de rechtsche man zijn, die den Amersfoortschen zetel gaat innemen. Kiesrecht is kiesplicht. Van dat pliclits-besef moeten al de onzen diep doordrongen zijn en daarvan moeten zij getuigen ojj den herstemmings-dag, door eensgezind en trouw te stemmen op den man, door de samenwerkende christelijke groepen als vertegenwoor diger in de Kamer gewcnscht, op Van Asch van VVijck. Elke stein heeft groute waarde. Onder geen bediug dus haar onthouden aan hem, die zoo wel it is, onze belangen voor le Intijds neme ieder ziju maat regelen en boude eeu weinig tijd be schikbaar om den burgerplicht te ver vullen. En heeft men onderzijn kennissen verwanten kiezers, die 't recht be grip hunner verantwoordelijkheid geheel of ten deele missen, laat dan niet na hen te wijzen op het groote belang van den stembus-strijd, op de groote waarde van 't nietig stembiljet, leder kan wat doende een veel, n ander weinig. Niemand blijve in :rzuim, want het gaat om hooge belangen. Roomsche Kiezers! Denkt er aan. 't Gaat morgen vóór alles tegen de vrijzinnigen, tegen de liberale partij. Die liberale partij was den ongeloo- vigen steeds zóo zeer ter wille in de wetgeving dat zicli allengs de meening ging vestigen: de liberale partij is de partij des ongeloots. Het zedelijk en godsdienstig gevoel werd geërgerd en gekrenkt. En daarom plaatste zich het geloo- vige deel der natie tegenover het on- geloovige. De liberale staatkunde beoogt de losmaking van het verband, door God tusschen de hoogere en lagere levens orde gelegd. De liberale politiek staat met name lijnrecht tegenover de Katholieke leer omtrent het staatsbeheer, Paus Leo XUI z.g. heeft zulks herhaaldelijk met de meeste klaarheid uiteengezet. Daarom geen liberaal gestemdonder geen beding hem uw stem. Men heeft gewerkt op het religieus gevoel der eenvoudige menschen. de Beaufort dankt zijn groot stemmenaantal niet aan menschen, die gaan gelooven in de voortreffelijk heid van de Liberale beginselen, of hen, die wat goeds verwachten van Liberale Regeering, maar aan de misleidende wijze, waarop de eenvou dige lieden bang gemaakt zijn. "'e kunnen ons begrijpen, dat vele :stanten, die voelen voor hun Her vormde Kerk, de schrik om het hart is geslagen bij de gedachte, dat, als de lalilie won, hun Kerk schade zou lijden. De liefde voor hun Kerk prijzen wij in hen, maar wij vinden het treurig, dat daarop door onze politieke tegenstan ders zoo gespeculeerd is. 't Is min, de eenvoudige menschen gaan ophitsen tegen Rome, Rome verdacht te maken. - is gewerkt niet plakkaten en strooi biljetten er is een stille, venijnige cam pagne gevoerd tegen Rome. Oj) velerlei wijze zijn oude vooroor- deelen bij de Protestanten opgewekt. De Liberalen jubelen, maar de men schen, die aldus er toe komen Liberaal ;e stemmen, zijn geen waardevolle steun- troepen voor het zinkende Liberalisme. Een Liberalisme, dat zijn kracht vindt anti-papisme, in ophitsing en mis leiding, zal daarvan slechts voor zeer korten duur profiteered. Alles kan dienen om de Roine-vrees aan te wakkeren. Zoo fabriceerde onze stadgenoot ds. Lagers 'n kloosterkaart. Daarop koinen de nainen voor van alle gemeenten, waar kloosters geves tigd zijn. Dat is het geval in 384 gemeenten. Zoo'n kloosterkaart met al die na men maakt eenvoudige Protestanten huiverig en is 't middel om hen ov halen om op den Liberalen candidaat Voorlichting- De Linksche Pers geelt haar lezers liefst zoo'n slecht mogelijk idee van de Roomschen. Men weel hetde menschen, die Links stemmen, zijn overtuigde politici, die zich niet laten opzweepen, doch koel oordeelen en weloverwogen hun uitbrengen. 39, FEUILLETON. UIT VERRE TIJDEN llc zal hem hier ontbieden, zeidc Hensberg, en dadelijk gelastte hij mij toe u eerst de bewijzen, waarvan ik gesproken heb, te halen, en daarna zult gij mij niets meer behoe- :n te vragen. Spoed u, wij verlangen vurig die riensoerg, en ««wtiy» bediende, die op zijn bevel binnenge treden was, den vreemden krijgsman tot hem «e zenden. Een oogcnblik later stond de onbe kende, ill zijne glinsterende zwarte wa- jicnrusling voor beider oogen en wacht te geduldig tot men het woord tol hein richtte. - Men heelt mij gezegd, begon Herman van Heusden, terwijl hij den krijgsman nieuwsgierig aanblikte, dat gij tijding omtrent Fulco van Bern hebt ingewonnen. De vreemde boog. „Alsook dat gij naauwkeurig onder richt zijl. dat hij zich iu den omtrek bevindt. Ik weet zelf de plaats waar hij zich ophoudt, edele Heer I en indien gij hei veroorloull, zal Ik ii de bewij zen leveren, dat mijne woorden waar heid bevallen. - Hoe I riep I lensberg uit, gy weel waar hij zich ojihoudtgij hebt mij dit nog niet gt'-egd Weinige uren kunnen veel aan liet licht brengen, edele Heer I dit weel men bij ondervinding. - Noeni mij de plek waar hij is. Als men ons echter met een klooster statistiek bestrijden wil, laat men het dan eerlijk doen. Dan moeten de menschen ook weten, wat in die gesmade kloosters gedaan wordt. Iioevele duizenden zieken er ver pleging vinden, hoeveel weezen en ouden van dagen. Dan moeten zij hooren Iioevele krank zinnigen er verpleegd worden, Iioevele blinden, hoevele doofstommen er de zegeningen genieten van de Christelijke liefde. Dan moeten ze vernemen, hoevele priesters en broeders en zusters er 'ssieën opgeleid worden, o gewesten, Afrika, China, i: Amerika den armen heidenen het geloof en de beschaving te brengen, tot in het hart van Afrika hospitalen stichten, in de West melaatschen te verplegen. Maar neen, dat kan niet dienen. In 384 gemeenten zijn kloosters, dat genoeg. Maar wat wil men dan? Zijn die kloosters er gekomen door de Coalitie? Och neen, men wil alleen maar spe- culeeren ojj onkunde en vooroordeel, men maakt eenvoudige goede Pro- testanten bang. De krijgsman boog zich en vertrok. De krijgsman was naar de kamer m vader Ambrosius gesneld, waar h ij na aangeklopt en zijn naam genoemd te hebben, werd binnengelaten. „Edele Heer! aldus sprak hij Fulco „an, geliel mij te volgen het oogen- blikj dat alles aan het licht zal bren is aangebroken. Zet uw helm op omgord u met het zwaard, want is niet raadzaam zich ongewapend het hol des tijgers te begeven. Laat Walter uw voorbeeld volgen en tracht vooral geen zwakheid te verraden. Wij zijn bereid u te volgen; vader Ambrosius heeft mij gezegd, dal lier man van Heusden en Heilsberg zich alleen in hel vertrek bevinden. Moge de Hcinelsche vader niet ons zijn! Amen I zeide va.ler Ambrosius plcclmg. Mijne kinderen, ik zal u gezellen. Zij begaven zich uu naar de z waar men hunne komsi verbeidde. Aan de deur gekomeu. trad de bekende hel vertrek binnen, door Fulco en Walter gevolgd, die zich voor Hens berg en Herman plaatsten, terwijl vader Ambrosius, achtei de jongelieden ver De volkslagen, wier bestaan het hardst gedrukt wordt door de liberalistische leer, de loonslaven en armoedzaaiers, zullen de partij van het onchristelijke kapitalisme, de onsociale partij bij uit stek, moeten helpen op den troon. En dat praat dan nog van concen tratie-zege 1 Dat v Maar de menschen van Rechts eu speciaal de Roomscheu, dat zijn dom- nen, kuddedieren, ze vormen het En als men de Vrijzinnige en Socia listische bladen en sprekers gelooven mocht, dan worden de eenvoudige kiezers bang gemaakt en met de liel bedreigd, als ze niet stemmen zooals de pastoor het wildoen ze hel wel dan krijgen ze een entrée-biljet voor den hemel. Bewijzen Oh, die zijn al te over gegeven. Zoo heeft door de Linksche Pers de ronde gedaan het bericht, dat pater Ermann in een lezing de menschen, die Rechts stemden, den hemel toezegde. Pater Ermann is een Jezuiet, maar heelemaa! geen idioot, dat kunnen we verzekereu. En uatuurlijk is het bericht later dan ook weerlegd. Maar men meldde nog erger staaltjes. Zoo had in liet Katholieke blad „Ze- landia" gestaan„Wie stemt op Libe ralen, gaat naar de hel". De Vrijzinnige candidaat iu Kampen s volgens het verslag in de bladen dit zelf uit „Zelandia" voor en onder anderen kermde de zoetelijke Boissevain ,Het Handelsblad" over zooveel slechtheid. Evenwel de redacteur van „Zelandia' loofde duizend gulden uit voor wie hem een nummer van „Zelandia" toonen kon, waarin die uitdrukking voorkomt. Niemand kon dat sommetje verdienen. De toekomst. Gustave le Bon, een l'ransch vrijden ker, schreef eens: Een land waar het socialisme langen tijd zijn ontbindenden invloed zou kun nen doen gelden, zou zich veroordeeld zien tot spoedig verval I..." Laten de burgerij en de arbeiders dat onthouden, en er morgen aan den ken nu de leiders der liberale partij in 'n verblinding van dweepzucht of per soonlijk eerbejag, het land overleveren aan een liberaal-socialistisch bloc, waar bij de socialisten voor zicli het voordeel hebben van wilskracht en durf, waarbij derhalve hun „ontbindende invloed" oppermachtig zou wezen. De macht geven aan een dergelijk bloc zou, volgens den vrijdenker Gus- le Bon, niets anders zijn, dan het land veroordeelen tot verval. Eenheid. i doel e n woord ei Het liberalisme is zoo diep in val geraakt, dat het alleen nog kan worden gered door de menschen, die het eens als proleten en paria's zich heeft afgestooten. scholen, bij de deur bleef star „Edele Heeren" I zeide de vreemdeling, ziehier de mannen, die ik u medebreng, getuigen dat de woorden, die ik zal spreken, slechts zuivere waarheid bevatten. Hensberg vestigde zijn blikken op de onbekenden, die gelijk hun gebieder, in een zwarte wapenrusting gehuld, ook gelijk hij hun vizier hadden neer geslagen. Na hen van het hoofd tot dc voeten goed opgenomen te hebben, richtte hij het woord tot den onbekende. - Gij hebt mij gezegd, dat het ver blijf des ridders aan u bekend is. Ja, Heer I indien gij tenminste dien ridder Fulco van Bern bedoelt. - Weet hij, dat zijn vader overleden Dat zal anders een aardige ver lig voor hem zijn, als hij hoort dat ile oude reeds lang dood is. Hij zal wellicht die tijding reeds in den omtrek gchoojjl hebben, edele Heer! maar dat is van later zorghet zou mij niet verwonderen, als lieden hei kasteel met zijne tegen woordigheid vereerde. Hiervoor bestaat geen vrees, zeide Heilsberg lachende, hij zal zoo makkelijk de burcht zijner vaderen binnentreden. En wie zou hem zulks beletten. Ik I zeide Hensberg, terwijl hij den onbekende verbaasd aanzag, Er is maar een man, die hier le daad! O, mochten toch allen beseffen welk :ii kracht daarvan kan uilgaan. Hoe sterk of we zijn, wanneer we al van zin handelen en streven 1 Ja, al wie cu al wat in verdeeldheid óp ging, ging ook ten slotte er in ónder. Dat is de les der geschiedenis. Daarom,, kiezers, laat u niet mislei den of bepraten door oogschijnlijk zéér welmeencndc menschen, die u wellicht komen overreden, uw stem niet te ge- den candidaat der rechtsche groepen. Houdt standi Wat men u ook voorhoudewijkt niet af van hetgeen waartoe ge naar plicht en geweien gehouden zijt. Houdt u aan den candidaat der chris telijke groepeu. Toont u solidair en verbreekt de renheid niet. Stemt VAN ASCH VAN WIJCK. den candidaat'der Christelijke partijen. Ze moeten een lesje hebben! De vrijzinnigen zijn hardleersch. Morgen moeten ze ervaren, en ge voelig, dat hun rijk uit is. Dat zc zich niet behoeven in te beelden dat de liberale gedachte in ons vaderland nog aanhang genoeg vindt een om vrijzinnig bewind te schragen. Hare arrogantie is zoo groot, schreef De Maasbode, dat ze wel zeer tastbaar de waarheid voelen moet, dat het libe ralisme tot de geschiedenis gaat be-. Eens voor goed meet de malle waan, dat het liberalisme regeeringsDekwaam zou zijn, nu maar worden neergeslagen. Is daartoe de schrikkelijke mislukking van het Kabinet-De Meester niet in staat geweest, dan zal nog bitterder teleurstelling noodig zijn voor dat groot hartige regentengeslacht, dat zijn oude ideeën nog steeds niet heeft herzien, zelfs nog hatelijker doet uitkomen. ze daar machteloos neerzit, de lasterende klappei, de hooghartige Ne- derlandsche vrijzinnigheid, als haar groote mannen als Limburg en Rink wellicht De Meester, en Thomson anderen, meer buiten het practischc politieke leven zijn gezet, dan zal haar misschien eenigszins duidelijk worden, dat het nooit of te nimmer meer gaan zal. Niet met laster en leugen zelfs. Niet met tonnen gelds van rijke handelaars. Niet met duizenden guldens Chi- neesch geld. Niet met het kweeken van geloofshaat. Zij moet weten, dat het uit is met haar, voorgoed uit. bevelen heeft, barstte de onbekende ie man is Fulco van Bern die hier voor u staat. Fulco sloeg het vizier van zijn helm open en zag zijne vervolgers met zijn goedaardige, vriendelijke blikken Op dit gezicht zaten beide ma als roerloos van schrik aan ontkennen te denkA, dat was hetzelfde gelaat dat Graaf Dido in zijn jeugd nest gehad hebben. Hensberg had zich echter het eerst van zijn schrik hersteld; met de woede tijgers snelde hij naar een hoek des vertreks, waar Heer Herman oogenblik tevoren zijn zwaard had neder gezet, om er zich meester maken, en zijn nederlaag te wreken, was verdwenen, daar de bekende het reeds bij zijn aankomst ngemerkt iu bewaring had genomen. - Ellendeling! schreeuwde Hensberg, toen hij hel wapen miste, dat hij met zooveel ijver zocht, ellendelingduur zult gij mij dezen hoon betalen en hij nelde met gebalde vuisten 0|> den bedreigde toe. Deze week geen schrede achterwaarts, maar beschouwde hem met verachtelijken blik eu terwijl hij zijn donker oog op hem hel rusten, zeide hij „Waag het niet uw hand uil te strekken, want dan zou ik u door mijn soldaten, als een gcmecne hond, door stokslagen het loon doen toetelleo, hetgeen gij verdient. Begeef u naar uw plaats, want wij hebben van rol ver wisseld; gij zijt thans de beschuldigde en ik ben de rechter. Antwoordt mij oj) mijn vragen, want bij den Hemel die ons ziet, bezweer ik u, dat, indien gij door uitvluchten het onderzoek dat ik thans instel, dwarsboomt, ik u het zwaard tot bij het gevest in uw eerloos hart zal jagen en de wereld van een monster zal verlossen dat den naam in inensch onwaardig is. Heilsberg, die zag dat de kans om ontvluchten onmogelijk was, begaf zich bevende van woede naar de zoo even verlaten zitplaats, vast besloten den onbekende op niets te antwoorden. Heer Hensberg"! sprak de krijgs- terwijl zijn gelaat een verschrik kelijke uitdrukking aannam. Zeg. mij ns wal er van den knaap geworden die gij voor omstreeks 22 jaren oj> ii boeren-hofstedc hebt gebracht, en ar aan zijn lot hebt overgelaten. Hensberg zweeg. Wat hebt gij met de goederen van „.n wees gedaan vervolgde de vreem deling. spreek, snoodaard I of beveel uw ziel aan God. uw laatste uur is aangebroken. Hensberg, bleek als een doode, ant woordde niet, eu zag zijn ondervrager met waanzinnigen blik aan. (Wordl voortgezel),

De Eembode | 1913 | | pagina 1