Zeven en' twintigste Jaargang. No. 29. Dinsdag 8 juli 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREEN1GING .DE EEMBODE" TE AMERSFOORT Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. I per Urie maanden vijftig cent. - Afzonderlijke nummers drie cent. I Ahonneinenten kunnen eiken dag ingaan, doch opzeeaine van ahnnncm-nt schieden vóór den aanvang van een nleïw kwartaal. pzegg,nB van moet ge- KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEQRACHT 13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs van één tot vijf regels dertig cent. - Elke regel meer zes cent. Reclames Hen ct. p. regel. Advertentiën In het redactioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeellngen en advertentlEn in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. !i '8 1)8 ver'ievene roeping der Ka tholieke pers de waarheden van onzen heiligen godsdienst onbeschroomd te belijden en manmoedig te verdedigen de plicht van iederen Katholiek die pers te steunen met alle hem ten dienste staande middelen, bijzonder door zijn abonnement. Kardinaal Van Rossum. Herstemming nu den Gemeenteraad. Wij noodigen onze lezers dringend uit bij de herstemming voor den ge meenteraad op a.e. Woensdag krachtig te bevorderen de verkiezing van de candidaten der christelijke kiesver- eenigingen. In district I. Mr. L. Stadig. Mr.C. M. van Voorst Vader. In district ill. S. Kraan. Mr. L. Stadig» Snelle verspreiding van hl Kiiisleirim. Ook een bewijs voor den goddeiijken oorsprong van het Christendom, een bewijs, dat de godsdienst van Christus de door God gewilde godsdienst Wie onbevooroordeeld zoeken gaat in de geschiedenis van het menschdom, of God wellicht aan de redelijke schep selen van den aardbol op bijzondere wijze een godsdienst heeft voorge schreven, ontmoet, bij zooveel andere religes, natuurlijk ook de ojivallendste van alle Godsvereeringenhel Christen dom. Gaat men er dan op studeeren, hoe snel die godsdienst ach verspreidde, ondanks alle indijkingen naai- rechts en naar links, men wordt geschiedkundig gedwongen tot de verklaringhet Christendom is eene verschijning, die uiterst raadselachtig blijft, als men Goddelijke inmenging buitensluit. Zulk een noodgedwongenheid over kwam zelfs ongcloovigen en twijfelaars. Kenan schrijft in de inleiding van zijn boek: L.es Apütresde vorming van het Christendom is het grootste feit van de godsdienst-geschiedenis der wereld. De twijfelaar Bayle moet erkennen in zijn Dictionnaire critique„Het Evan gelie, gepredikt door menschen, die wreed vervolgt! werden en alle mensche- lijke middelen ontbeerden, vestigde zich niettemin in weinig tijds overal ter aarde. Dit is een feit, dat niemand kan ontkennen, een bewijs, dat het is een werk van God". Als het Christendom een werk van God is. dan is liet minstens in dat gene, waarin alle vertakkingen er van overeenkomen, de door God gewilde godsdienst: dat is duidelijk. En moet dus een redelijk mensch, wil hij in zijn betrekking tot liet Chris tendom zijn plicht vervullen, minstens „Christen" zijn! Doch, is het waar, dat de verspreiding FEUILLETON. UIT VERRE TIJDEN. - Gij ziet mij terug als weduwe. Ik heb veel geleden en zwaar voor mijne ongehoorzaamheid geboet. Ik heb mijn broeder Herman doen weten, dat wel dra mijn laatste tevensuur zal slaan. Ik heb hem tot voogd benoemd, mogelijk zal het onschuldig gelaat van mijn kind iets op zijn hart vermogen. Daar ik ecliter in alles op mijne hoede moet zijn, zoo heb ik mijn toe vlucht tot u genomen, verzekerd dat gij mij den laatsten liefdedienst niet zult weigeren. 'Zij zweeg eenige oogcnblikken en vervolgde toen Ik geef u hier een kistje in bewaring, waarin papieren aanwezig zijn, die op de geboorte van mijn kind betrekking hebben. Bewaar liet goed, zorg voor den knaap en God zal u rijkelijk voor uwe moeite looncn. |k beloofde haar alles geheim te houden en over het kind te waken en vertrok. Ik bezocht haar nu dagelijks en zag hoe zij meer en meer verminderde. Met den knaaj» aan haar legerstede „edcrgekiiield, zag ik haar de bevende handen zegenend over liet hoofd van haai kind uitstrekken zij liet een /achten snik hooren en de ziet der vrouw, door van liet Christendom met zulk een verbazingwekkende snelheid door een dikken muur van vertragende en be lemmerende omstandigheden heenboor- de, dat die snelheid zelf geluid geeft en roept: Digitus est liicde vinger Gods is hier? Ja, zekerZie maar eens I Hij de errste toespraak i Petrus op de n Pinksterdag bekeereu zich 30U0 menschen. Bij een volgende stijgt het aantal tot 500U. Weldra in heel Palestina vervolgd, gaan de Christenen in grooten getale over de toenmaals bekende wereld hun godsdienst verspreiden. Dit getuigen, behalve de Handelingen der Apostelen en de brieven van Pautus, ook iieidensche geschriften als van Tacitus,"Suetonius en Plinius en christelijk- apologelisclie werken als van Justinus en Tertullianus. En liet waren nu niet alleen slaven en vrouwen en behoeftigen, die den nieuwen godsdienst aanhingen! Keeds uit Christus' eigen leven ken nen wij rijke en aanzienlijke christenen jaïrus en Zachaeus, Nicodemus en Lazarus, ook Joseph van Arimathea, Saulus, later Paulus, was evenmin van geringen stand. Ook waren onder de eerste Christenen eigenaars van lande rijen en huizen, die ze plachten te ver- koopen, om den verkoopprijs, ten bate van hei gemeenschappelijk leven, aan aan de voeten der Apostelen neer te leggen. Sergius was proconsul en Dyonisius was Areopagiet. Flavius Clemens was zeer rijk, en Quadratus, Aristides, Jus- stinus, Athenagoras waren wijsgeer. De groote aalmoezen, in den eersten tijd n^ar de arme Christengemeente te Jerusalem opgezonden, getuigen mede voor het feit, dat Christus' godsdienst gansch niet uitsluitend de godsdienst der verdrukten was. Het goddelijk karakter dezer aller spoedigste verspreiding treedt duidelijk aan het licht, als men een oogenblik let op drie lange reeksen van bezwaren. 1. Ten eerste wat aanbelangt de eigen aardigheden van den Christelijken gods dienst zelf. De leerstellingen, die door Christus' discipelen moeten worden verspreid, waren veelal onbegrijpelijk, vaak lijn recht in strijd met de hcerscliende be grippen. Bijvoorbeeldde éénheid van hetGoddelijk Opperwezen, samengaande met een drievoud van Goddelijke Per sonen de menschwording van een dier Personen; het feit dat die mensch ge worden God 30 jaar als een arme werkman in vergetelheid leeft, om na een betrekkelijk zeer kort leeraarsainbt als een boosdoener veroordeeld te ster ven aan een kruis, Paulus schrijft dan ook vlakweg aan de Coriuthiërs „Wij ecliter prediken u Christus, die ge kruisigd is, voor ue Joden een ergernis, voor de heidenen een dwaasheid." Daarenboven was die menschwording van God het middelpunt of de grond slag van zeer veel andere, ondoorgron delijke waarheden, bijvoorbeeld van de toekomstige verrijzenis des vleesclies, iets wat, zooals wc lezen in het 17c het lijden gelouterd, steeg opwaarts naar de zalige gewesten der vérgelding. Eenigen tijd na liet overlijden van Machteld vernam ik, dat Hensberg den knaap naar eene pachthoeve had laten vervoeren en dat hij daar verder aan zijn lot zou worden overgelaten, tn een onbewaakt oogenblik maakte ik mij van Hendrik meester, deed hem van kleederen verwisselen en bracht hem naar mijne zuster. Een paar jaren later oordeelde ik het raadzaam, Hendrik van woonplaats te doen verwisselen en bracht hem op het kasteel, waar hij onder mijne oogen opgroeide. Hij werd nu de speelgenoot van Fulco en Maria en daarenboven de lieveling van Graaf Dido, die lieni later tot zijn schildknaap benoemde. Toen lulco en Walter naar het H. Land vertrokken waren en Graaf Dido zijn vertrouwen aan den niets- waardigen Hensberg schonk, had ik dezen «ogenblikkelijk kunnen ontmas keren, maar ik kende zijne wraakzucht. Ik besloot dus te zwijgen. Niet lang daarna ontmoette ik iu Robert van Wieringcn, den wreker der onschuld. Door den rentmeester bijgestaan, wist hij Hensberg te ver schalken. En nu, Walter! ging de grijsaard voort, geef ik u ongeschonden de na latenschap uwer moeder over. Open het kistje en gij zult daarin de bescheiden hoofdstuk van de Handelingen der Apostelen, de lachlust opwekte bij de Areopagieteu, die fortius Feslus tot Paulus zeggen deed„Gij zijt buiten zinnen, Paulus. De geleerdheid brengt u tot zinneloosheid". (Hand, 26, 24). Zulk een godsdienst moest verkondigd worden aan eigenzinnige Joden, aan twijfelzuchtige heidenen. Tevens moest van hen geëischt wor den nederigheid en kuischïieid. De ne derigheid nu was een onbekend begrip bij de heidenen, en het tegenoverge stelde van kuischïieid was tot Godheid verheven. Voeg daar nog bij de Chris telijke lessen over de onbreekbaarheid des huwelijks in een wereld vol echt scheidingen cn de voorschriften der Christelijke naastenliefde in een wereld vol slaven, en men begrijpt, dat deze godsdienst den menschen alles behalve naar den mond praatte Nog meer. Vergeet niet, dat Christus een Israëliet was, daarbij arm en bo vendien aan een kruis stierf. Nu is liet bekend uit de tot ons ge komen geschriften der ouden, dat de Joden, de armoede en de krufcstraf zoo ongeveer de drie voorwerpen wa ren, waarop wel de diepste verachting rustte van al wal iets te zeggen had in de toenmalige wereld. Bedenkt men tenslotte, dat Christen worden in die eerste tijden zeer dikwijls gepaard ging met vooruitzichten krijgen op verachting, verbeurdverklaring van goederen, verminking en marteldood, dan vraagt men zicli terecht af: kon zulk een godsdienst ooit kans hebben op spoedige en allerzijdsche versprei ding, indien niet een hoogere dan puur menschelijkc kracht medewerkte Wordt voortgezet. Jac. J. Zmj. S.J. Uit het Buitenland. Frankrijk. Het groot-seminarie, gebouwd door den vroegeren bisschop vaii Puy, dat indertijd 445.000 francs heeft gekost, is door den staat in bezit genomen. Een protest heeft niet mogen baten. De staat heeft tweemaal reeds gepro beerd om het gebouw en de inventaris aan de stad te verkoopen, maar de burgemeesters hebben dat aanbod ge weigerd, verklarend, dat zulk een aan koop de gevoelens van het meerendeel der inwoners kwetsen zou. De staat heeft nu tenslotte besloten om het se minarie in een kazerne te laten veran deren. In de kapet van het seminarie bevindt zich het graf van mgr. de Horton en andere graven nog. De Katholieken vragen zich met be zorgdheid af. wal er met die dierbare overblijfselen zal gebeuren. Er lieerscht groote opgewondenheid in de stad. De Frausche Kamer slikte met 359 tegen 223 stemmen het voorstel tot invoering van den drie-jarigen diensttijd. In de Balkanlanden blijft 't vechten tusschcn de voormali ge bondgenooten aanhouden. Bulgarije, dat eerst baas speelde, vinden, die gij om in het bezit uwer goederen te geraken, zult noodig hebben. Waller voldeed aan dit verzoek en vond perkamenten rollen van zware zegels voorzien. Nogmaals drukte Herman diep ge roerd zijn leedwezen over al het ge beurde uit. 'Tot zijne verontschuldiging voerde hij aan, dat hij zijn vader had moeten beloven, nimtner zijne zuster weder te zullen zien, en ofschoon het hem ook later moeite kostte die belofte te houden, zoo had hij echter vermeend dit te moeten doen. Wat ecliter het schrijven mijner zuster betreft, ging hij vourt, ik herinner mij niet, ooit een brief van haar' ontvangen te hebben. Dit geloot ik gaarne, hernam Walter. Hensberg zal wel zorg hebben gedragen, dat u dergelijke zaken niet in handen kwamen. Nadat men het overige van den dag in stille vreugde had doorgebracht, scheidde men des avonds zeer laat. Maar des nachts gingen drie mannen stilzwijgend do binnenplaats des kastecls over cn begaven zich naar een vier kant torentje, dat aan de westzijde ge plaatst, tol gevangenis diende. Binnen getreden, zagen zij Hensberg, in een hoek zijner cel in diepe neer slachtigheid nederzitten. Hensberg I zcide vader Aiubrosius, wij hebben medelijden mei den diep gevallen broeder en vergeven hein het wordt nu van alle zijden bedreigd, De Serven kloppen er geducht op los, de Grieken niet minder. En om de maat vol te meten, komt nu Roemenië zich ook ill 't bloedig oorlogsspel mengen. Kumenië heeft een llink leger van meer dan 600.000 inan onder de wa penen geroepen en wil dat nu zoo spoedigmogelijkopde Bulgaren loslaten. Roemenië heeft er belang bij dat Bulgarije wat ingetoomd wordt en daar om benut het nu de omstandigheid, dat die gevreesde buurman in de ver drukking is. En liet gekste is, dat de overwon nen Turk zoowaar ook weer o|istaat. De sultan eischt dat de Bulgaar ten deele uit zijn land zal trekken cn is voornemens dien eiscli kracht bij te zetten, door eenige Turksche legerben den tegen de Bulgaren in 'l veld te brengen. De strijd tusschen Grieken en Bulga ren teekent zich scherjier. En geen wonder de Grieken houden zich slechts bezig met slaan en terugdringen. Heb ben zij tijdens den oorlog tegen de Turken wel eens aanleiding gegeven tot de bewering dat het Grieksche le ger niet veel beteekeiule, thans doen zij deze te niet door overwinning op overwinning te behalen. Zondag heb ben zij na harden strijd de stad Dviran genomen en achtervolgden zij de ont redderde Bulgaarsehe troepenmacht. Zoo zal men dan zien hoe Bulgarije door al wat staat is op den Balkan wordt aangevallen en het rijk van ko ning Ferdinand in een hachelijke positie zal geraken. De Bulgaarsehe gezant te Athene, die zijn post verlaten heeft, verklaarde bij zijn vertrekBulgarije is bezig een nationalen zelfmoord te be gaan. Duidelijker kan de toestand, waarin Bulgarije thans geraakt is, niet worden afgeteekend. Een Katholiek priester heeft aan de autoriteiten medegedeeld, dat alle mu zelmannen uit Kilkitsj en omgeving door de Bulgaren op gruwelijke wijze zijn vermoord. In Tripoli staan de Italianen nog altijd aan aan vallen bloot. Een afdecling genietroe pen werd aangevallen door eenige hon derden gewapende inlanders. De Italia nen moesten terugtrekken op Cyrene. Er kwamen versterkingen, maar deze hadden een heftigen aanval te doorstaan en trokken terug naar de verschansingen van Fatfat, waar zij den opmarsch van den vijand tegenhielden. De Italianen leden groote verliezen. In Zuid-Afrika was het een tijdlang onrustig ter oor- zake van een arbeidscontlict in de mijnen. Alles liep vast. De stakers verniel den de electrische centrale en stremden het verkeer. De troepen tot herstel van orde afgezonden raakten slaags met 't oproermakend stakersdom en 't gevolg was dat velen er 't leven bij lieten. Gelukkig kwam er nog al spoedig ontspanning. Men vormde een scheids gerecht cn wil zoo trachten de partijen kwaad dat hij ons berokkend heeft. Hier is een buidel met goud. buiten staat u een gezadeld paard te wachten. Verwijder u uit deze streken cn waag het nimmer meer die te betreden. Gij zegt dat ik vrij ben, stamelde Hensberg; is het waar? Of komt gij mogelijk u in mijne machteloosheid verblijden Ver zij van ons die gedachte, zeide Robert, maar alvorens te ver trekken, moet gij ons het papier ter- hand stellen van Herman van Heusdcn. Hensberg aarzelde. Wilt gij het soms behouden, om later schande over den naam Van Heusdcn te brengen vraagde Robert koel, ook dit staat iu uwe keuze. Maar ik bezweer li, dat gij deze gevangenis niet zult verlaten, alvorens het stuk iti mijne handen is. Hensberg, die zag dat tegenstreven zijne zuuli zou bederven, haalde het verlangde bewijs te voorschijn. Hij ver liet de gevangenis en liet land. waarin hij zooveel onheil geslicht had cn niemand hoorde sedert dien tijd meer van hem spreken. Vreugde woonde in de natuur en in de harten der kasteel-bewoners van Bern. Het oude, eerwaardige gebouw was iu feestdos gehuldfestoenen vau tot overeenstemming te brengen. Een methode die meer aanbevelens waardig is dan geweldpleging. Binnenlandsche berichten. Troeletra is hij I I. M. de Koningin op bezoek geweest. Hij werd op de gebruikelijke manier „hoffelijk" ingehaald en confe reerde een paar uur met onze Koningin. Nadat de Koningin naar haar villa was teruggekeerd, bleef Troelstra nog een half uur ten paleize vertoeven en heeft hij. in liet paleis een ontbijt ge bruikt. Per liofrijtiiig werd hij daarna weder naar het station teruggebracht. Er waren weinig menschen aan het station. In de wachtkamer werd de heer Troelstra omzwermd door journalisten, maar hij liet niets uit. Wel gewaagde hij van de vriendelijkheid, waarmede de Koningin hein ontvangen had. Vereeniging tot Bevordering der Belan gen van Slachthoorenden Het Juli-nummcr vau „Ons Maand blad" het orgaan dezer vereeniging is ditmaal wel buitengewoon belangrijk, allereerst al doordat het, als gevolg van de inspanning, ijver en werkkracht, waartoe liefde tot het doet Bestuur en Leden drijft, melden kan dat het ver krijgen van een eigen Landhuis verze kerd is niet alleen, maar ook dat een dezer dagen de aanbesteding kan plaats hebben van den bouw, zoodat liet huis voor einde 1913 onder den kap zal zijn. Een paar plattegronden, benevens een teekening van het geheel verduidelijken, met een blij gestemd artikel, dit voor de vereeniging zoo heugelijk resultaat. Niet minder vermeldenswaard zijn een paar artikelen „Tcntoonstellingswerk" cn „Propaganda", als opgewekte be schrijvingen van ervaringen bij den stand der Vereeniging op de tentoonstelling „de Vrouw" opgedaan en als bewijs van de onvermoeide pogingen door toegewijde leden gedaan om het doel der vereeniging bekend te maken het doel dat niet minder beoogd dan de Slcchthoorenden uit verachterlijking, terugzetting eu isolement naar voren cn in 't volle leven terug te brengen het doel dat, in korte woorden gezegd, beoogt hen te genezen van de gevolgen van hun gebrek. De eerste stap daarheen Uau elke slcchthoorende doen door toetreden tot deze vereeniging. En wat er dan aan nieuw teven, nieuwe hoop cn belang stelling, meer werk cn brood in deze kringen gewonnen kan worden, daarvan leggen in dit nummer aitikels als: „Arbeidsbemiddeling", „Onderwijs" etc. duidelijk getuigenis al'. Proefnummers kunnen gratis aange vraagd worden aan het Bureau der Redactie Hendrik van Viandenstraat 4, te Amersfoort. In Zeeland. waar de l'rov. Staten op 't doode punt staan heeft een naamkatholiek mede gewerkt aan de totale omzetting van 't college van Ged. Staten. met kunstige hand aangebracht. Boven den ingang der zaal zag men de wapen borden van Bern, van tleusden en van Wieringcn prijken, overal waren rappe handen bezig om alles netjes op te schikken. Waar menookhetoog wendde, overal zag men blijde gezichten. Het scheen dat de ganschc omtrek deel in liet feest nam, dat heden ge vierd werd, want de binnenplaats, die nog al van grooten omvang was, was bijna te klein om de menigte, in hun zondagsche ktccdcrcn gcdoscht, te be vatten. Alter blikken waren ojt de hoofdpoort des kasteels gevestigd en de krijgslieden hadden al hun gezag noodig om den weg, die van lici kasteel naar de kapel voerde, vrij Ie houden. En geen wonder dal hier vreugde was. Robert zou met Helena van I leusden cn Maria met Walter van Wieringcn in den echt verbonden worden. Daar door zou dan de vcete, die zoolang tusschen beide familcën geheerscht had, voor goed uit den weg geruimd worden. De huwelijks-inzegening werd door vader Ambrosius verricht. Nog een maal maande hij de jeugdige echtelingen steeds braaf cn godsdienstig te zijn nimmer den weg der deugd te verlaten. Mcii kcerd - nu stil cn ingetogen naar de ridderzaal weder, waar 't feestmaal was aangericht. Fulco ecliter, scheen gedurende den maaltijd zeer afgetrokken. Eindelijk scheen hij zich geweld aan

De Eembode | 1913 | | pagina 1