J. B. Scheuer, W. A. BOOG, Openbare V erkooping Petkuser rogge, STUIVERSMAGAZIJN Mr. L. Stadig en Mr. C. M. M. van Voorst Vader S. Kraan en Mr. L. Stadig. Goud» en Zilverwerken, 3, Wed. W. SMIT, Amersfoort. Mr. L. Stadig en Mr. C. M M. van Voorst Vader S. Kraan en Mr. L. Stadig. liinq.silc I'tiHli-liaai staken reeds 2;>.<XX) werklieden. Dc winkeliers ondervinden reeds grootc schade van de staking. inrvv°Sse" van kolen is «es,aakt-,<on(l 1U.O00 mijnwerkers van de Pothian-i nc" tijn gedwongen werkloos. M'jn-ongeluk. Ill de Heinitz-mijn te Beut- hem zijn vijf werklieden door instorting gedood, een lijk is reeds opgedolven en begraven. Treinroof. Ren expresstrein "o>s Central Railway is nabij Batesville door zes gemaskerde personen aange houden, die 60.000 gulden uit Je brand- 1 stalen, en zich met deze buit uil de voeten maakten. Muskieten. Ju het Eppingbosch bij '-ouden houden zich grootc zwermen muskieten op, waarvan de bewoners de nabijheid zeer veel te lijden heb ben. De plaatselijke autoriteiten doen al het mogelijke om die ongure bees ten te verdrijven. Het schijnt dat de insecten door Atnerikaansclie schepen zijn aan ge bracht en dat hun aantal in het Ep- pmgbosch buiten gewoon aangroeit. De beten van die muskieten schijnen ge vaarlijk te zijn. Men heeft zelfs dokters- hulp moeten inroepen. Ter navolging. Japan's begrooting ral een bedrag van ongeveer 60 mil- hoen gulden worden bezuinigd, waar toe vrijwel alle departementen eenige ïn. Dat het de regee- wel hieruit, dat dan en beambten ont slag krijgen. Op Oorlog wordt f12,000,000 bezuinigd. Wordt het niet tijd. dat de esterachc Staten dit voorbeeld van Japan eens gaan volgen, en ernst ma ken met bezuinigen, w:i;lr mogelijk Straat ingestort. Onder een der druk ste straten van Madrid is een gewelf ingestort juist op het oogenblik, dat een zware stoommachine over den weg reed. De machine stortte met de beide chauffeurs in het tien meter diepe gat. waarbij dc gaspijp gebroken werd. Enorme vlammen stegen uit de straat up. die de aangrenzende huizen in brand staken. Ken geweldige paniek ontstond, waarbij verschillende personen verwondingen opliepen. De beide chauf feurs zijn waarschijnlijk verbrand. Feeks. Toen een advocaat te Nimes zijn woning verliet, werd hij aangespro ken door een van zijn cliënten, een öö-jarige weduwe die woedend was dal hij voor haar een proces verloren had. Ze stelde hem een brief ter hand en terwijl de advocaat zich gereed maakte om den brief te lezen, wierp ze hem eensklaps den inhoud van een tleschje vitriool in het gezicht. Het slachtoffer werd levensgevaarlijk ver brand. I)e daderes die in liet minst geen berouw toonde, is in hechtenis genomen. Oud-gediende. Dezer dagen is teMoskou een grenadier overleden, die den ouder dom van 118 jaren bereikte. De man, Bakolin geheeten, droeg tot zijn dood het uniform der Russische grenadiers van het jaar 1810 en was waarschijnlijk de eenige nog levende getuige uit den lijd van Napoleon I. Hij had een actief aandeel gehad in den oorlog tegen den keizer, wijl hij in dicu tijd bij de Russische grenadiers diende. Met eigen ougen had hij den brand van Moskou gezien. De oude grenadier wist veel van den Kussischell veldtocht tegen Napoleon Ie vertellen, van den schrik, welke diens naam overal verbreidde, en van den ontzettende» indruk, welken de tijding der overwinning onder de Russische soldaten teweeg bracht. onze meisjes moeten leeren en later doen. :r haar lezen, schrijven en reke leer haar gezonde en voedzame bereiden leer haar spijzen ii strijken, kousen stoppen ren maken. Leer haar brood bakken. Leer haai «lat een gezond voedsel voor vele dicijnen, pillen en andere apothekers- zaken vrijwaart. Leer haar, dat men om besparingen te doen, minder moet uitgeven dan men verdient, en dat de tegenoverge stelde methode rechtstreeks naar de armoede en den ondergang leidt. Leer haar. dat een simpel katoenen kleedje, welk betaald is, veel schooner is dan een prachtig zijden kleed, waar voor leverancier en naaister nog op betaling wachten. Leer haar, dat een gezond en open gelaat meer waard is dan vijftig bleeke kwijnende, teringachtige gezichtjes. Leer haar sterke schoenen dragen. Leer haar inkoopen en rekeningen Leer haar, dat de weelde, ijdelheid en overdreven opschik enkel dienen om in haar het beeld van God Leer haar verstandig spreken, haar vertrouwen in God stellen leer haar zich zelve helpen en niet moed en ij ver werken. Leer haar den ijdelen schijn verachten en ju en neen zeggen zonder huichc- Leer haar, dat deugd en godsdienst alleen den mensch gelukkig kunnen maken op «leze aarde. Leer haar voor al ware godsvruchtwant zonder deze zal het jonge meisje moeilijk het overige leeren, en zou er slechts een kutBlondig voordeel uit trekken. Schoolbode voor Limburg. In Portugal. Op een plein te Lissabon is een bom ontploft, waarbij een kind geheel vermorzeld werd. Volgens de eene lezing droeg hel kind het gevaar- lijk tuig, dal bij den val ontplofte, volgens de andere lezing zag het kind de bom op den grond liggen en schopte er tegen. Een arbeider, die op ongeveer 100 M. van de plaats van het ongeluk stond, werd aan de borst gewond. Moderne jeugd. Dezer dagen werd vol gens de Telegraaf in een turngebouw aan de Marnixstraat te Amsterdam een dertienjarige jongen er op betrapt, dat hij in de kleedkamer uit dc jas van der in de zaal werkzaam zijnde :rs een horloge wegnam. De poli- werd gewaarschuwil, bracht den jongen naar 't bureau l.eidscheplein, en daar kwam aan het licht, dat de knaap met een viertal vriendjes, allen van zijn leeftijd een geregelde dieven bende vormde. De jongens hadden vereeniging gesticht met statuten •en huishoudelijk reglement. Doel een en ander was, alles wat bin- hun bereik kwam, zich toe te ei genen, te verkopen en van de opbrengst gezamenlijk naareen bioscoop te gaan. Gebleken is, dat alle diefstallen, die de laatste maanden in de badin richtingen aan den Heiligenwcg en den Westerdoksdijk, op het sportterrein ach ter het rijksmuseum en in het turngc- gebouw in de Mamixstraat voorkwa men, door deze veelbelovende jonge lui werden gepleegd. Rijwielen, horlo ges, portefeuilles, alles was van hun gading. De knapen bezochten een der de klasse school. Hunne ouders be- hooren allen tol den meer gegoeden stand. Paniek. In de Mariaschool te Bremen, waar onlangs de onderwijzer Schmidt in zijn waanzinvlaag zulk een verwar ring stichtte, heeft dezer dagen op nieuw een hevige paniek plaats gehad. Het heftige toeslaan van een deur ver oorzaakte zulk een luiden slag. dat het leek alsof er een schot afging. Dat was het signaal voor een panischen schrik onder de kinderen. Schreiend stroomden de kinderen van de derde verdieping de trappen af. Door het lui de geschrei volgden weldra de kinderen van de andere klassen, de onderwijzers hadden alle gezag en macht over de kinderen verloren. Vele kinderen kwa men natuurlijk te vallen en werden ver wond. Uit de naburige huizen kwamen de bewoners met stokken en wapens toegesneld in de verbeelding dat er opnieuw een aanslag gepleegd werd op de school. De politie en de reddings brigade waren spoedig op het terrein. Eerst na uren kwam «1e algemeene opwinding tot bedaren. Moord. In de kapelanie te Liirrip bij Gladbach had een vreeselijke misdaad plaats. Zaterdagmorgen acht uur, toen kapelaan Rondholz uit de kerk kwam, vond hij zijne huishoudster nog niet in de keuken, op grond waarvan hij haar ging wekken. Daar hij op zijn kloppen en roepen geen antwoord kreeg, liet hij de gesloten deur openen en vond de huishoudster dood. In den nacht tegen 1 uur meent de kapelaan een verdacht geruisch op de binnenplaats te hebben gehoord, naar aanleiding waarvan hij eenige schoten in de lucht loste. Hij meende daarmede de inbrekers te ver drijven, doch zooals later bleek waren deze toen reeds binnen geweest. Van af een afdak kan men zich feitelijk toegang verschaffen tot de slaapkamer der huishoudster. De rer 'agene is de 35-jarige Eliza Marpe uit Gelsenkirchen. Zij moet gewurgd ziju geworden en een prop in den mond gehad hebben. De vader der verslagene stond als versteend voor het lijk zijner brave «luchter. Van den moordenaar, die blijkbaar «Ie kamer op dezelfde wijze verlaten heeft, als waarop hij binnen gekomen is. heeft men nog geen spoor gevonden. Na den moord moet hij dadelijk de kamer verlaten hebben. In de slaapkamer ontbreekt liet horloge •Ier huishoudster, alsmede eenig geld. Hitte herscht in Chicago. Inde laatste dagen zijn reeds 42 personen tengevol ge ervan overleden. Vergiftigd. Een vrouw uit Oude We tering heeft bekend haar inau te heb ben vergiftigd. De justitie heeft gelast dat de vrouw naar Haarlem worde over gebracht. Hotelbrand. 1= New-York brak brand uil in een oud landverhuizers hotel waar 70 Polen, Duitschers en Syriërs, die ingeschreven waren voor de reis naar Europa, vertoefden. Vijf werden ge dood, twintig ernstig gebrand ot ge wond doordat zij uit de vensters spron gen. Vlieaen. In een der vorige nummers meldden we dat de Kransche vlieger Brindejonc met razende snelheid van Parijs naar Rusland vloog, bij Berlijn even stoppend. Nu is die vliegende Franschman vanuit Kopenhagen via Hamburg stormend, in den Haag neer gestreken. Geen vlieger vloog nog zooals Inj. Ten 5 ii. 31 (Duitsche tijdrekening) steeg de vliegenier Dinsdag te Kopen hagen op. Na een landing te Ham- burit. vertrok hij vandaar ter voortzetting van zijn reis ten 9 u. 40. De lucht was overal erg bewolkt. Hij vloog bij afwisseling »P van .50 tot 1500 Meter. Bijna - uur lane vloog Brindejonc boven den wol kenlaag, zonder iets van den aanlbo- dem te kunnen zien. De eenige plaat sen, welke bij op ziju tocht kon waar nemén, waren Bremen (van uit d< verte) en Utrecht, vanwaar hij recht streeks naar den Haag koers zette. De vlieger Gilbert is in één stuk van Londen naar Parijs gevlogen. De ze tocht zonder tusschenlanding werd in 3'/4 uur volbracht. De Engelsche vlieger Wight is ongelukt. Bij het neerkomen stiel voorste gedeelte der machine met veel kracht tegen den grond, dat een ontploffing volgde en de machine in een oogwenk in brand stond. Met ver schrikkelijke brandwonden overdekt werd Wight uit de vlammen gehaald en enkele uren later gaf hij den geest. Weekkalender. DE MAAND JULI. WOENSDAG 9 Juli. HH. Martelaren van Gorcum. DONDERDAG 10 Juli. HH. Zeven Broeders, Mart. VRIJDAG 11 Juli. H. Pius, Paus en Marti. ZATERDAG 12 Juli. H. Joannes Gualbertus, Abt. Kerkelijke Berichten. AMERSFOORT. Parochiekerk 0. L. Vr., Lange Gracht- Woensdag de HH. Missen om 8 en 9. Donderdag de HH. Missen om 8 en 9; 's avonds om 7 uur Lol. Om 8 uur opening der geestelijke oefeningen ter voorbereiding van de viering van het titelfeest der Heilige Familie. Vrijdag om 6 uur de H. Mis, waarna onderrichting, 's avonds om 8 uur oefe ning mét predicatie. Zaterdag om 6 uur de H. Mis, waarna onderrichting, 's avonds om 7 (niet 8 ir) oefening met predicatie. Vijjdag en Zaterdag de HH. Missen n 6, 8 en 9 uur. Parochiekerk St. Franc- Xav-, 'tZand. Woensdag feestdag der II. Martela- n van Gorkum, om 8 uur plechtige gezongen H. Mis ter eere van den H. Theodorus van Embden. Zaterdag om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. Gedurende de week de H. Missen n 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk SL Henricus, Borstraat. Dinsdag om 7 uur Lof ter eere van den H. Autonius van Padua. Gedurende de week de H. Missen ii 7 en 8 uur. Marktbericht. Amsterdam, 8 Juli. Vee. Vette Koeien le kw. 88 4 92,2ekw. 4 86, 3e kw. 76 4 80 ets. Melk- en kalf- koeien 1280 4 f 350. Nuchtere kalveren f 14 4 18 per stuk. 26 Schapen f244 f34. Vette var kens Holl. le kw. f51 4 f53, 2e kw. 49 4 51. Overz. en Geld. le kw. f 4 f f Advertentiën. ZUIDSINGEL 21, AMERSFOORT Telefoon 254. Administratie- en Effectenkantoor. Aankoop en verkoop van effecten. Verzilveren van coupons. Sluiten van prolongatie. Kantoor geopend van 9—3 uur. Eerste Amersfoortsche Glazenwasscherij Kantoor Langestraat 12. (Tel. 129). Speciaal ingericht tot het van bin- ;n schoónmaken en witten van Ker ken, Gestichten, Particuliere Huizen, Kantoren, Stallen, enz. enz. Attesten van goed en deugdzaam werk voorhanden. Sluit billijke abonnementen v«)or het wasschen van glazen en win-; keiruiten. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT zal op Vrijdag 11 Juli 1913, des middags 12 uur precies, ten Stad- huize, aan den Westsingel te Amersfoort, in het openbaar verkoopen: zonder onkosten voor de koopers: 1. 3 psmén Propsteier kim. 2. S pinten Petkuser rap, alle staande in hel Mierenboschje. 3. 1 perceelen Rogge. staande tegenover het hotel Birkhoven. Betaaldag der kooppenningen 1 Oc tober 1913. De koopers moeten twee den Burge meester bekende borgen stellen. Aanwijzer: H. JANSEN, boschbaas op Birkhoven. Begin September aanvang van den Opleidingscursus vuur huishoudkundige, (leeftijd voor toelating 17 jaar). Kookcursus voor dames. Kookcursusvoordiensthoden. Kortegracht 22 belasten zich met aan- en verkoop van effec ten. Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie. Safe-Inrichting. Kassa van 9—4 i Abonneert U op het KATHOLIEK onder Rad. der beste Katb. Letterkundigen Maandelijks verschijnen 48 pag, groot formaat over 2 kolommen, prachtige lectuur, als: Romans. Novellen, Historische Verha len, PoEzie, Allerlei, Raadsels Logogrlef, Rebus, enz., enz., voor den zeer lagen prijs van 65 CENT per 3 maanden: Prachtige GoedKoope Lectuur P. STOKVIS-WATERREUS, Uitgever, 's-BOSCH. M. H. J. VAN LENT Schilder en Behanger Molenstraat 15 Scherp concurreerend. ■SST*- De Anti-revolutionaire Kiesvereeniging „N. en O." alhier, noodigt de Kiezers dringend uit bij de a.s. Herstemming voor den Gemeenteraad op WOENSDAG 9 JULI e.k. hun stem uit te brengen op de Candidaten der Drie Rechtsche Partijen in District I In District UI HET BESTUUR. De Eerste R. K. Amersfoortsche Begrafenis-Onderneming. JOH. REINBOUD, NIEUWSTRAAT 14 AMERSFOORT. Billijke doch vaste tarieven. Het soliedste en goedkoopste adres van alle soorten Horloges, Regulateurs en Wekkers, Bloedkoralen, gemonteerd kristal, Gouden- en Zilveren Kappen, Boeken, Naalden, Spelden. Inkoop van Oud Goud en Zilver. Reparatie-inrichting. JE adres voor den boerenstand. Beleefd aanbevelend, •'igp» Bij de aanstaande herstemming op Woensdag 9 Juli voor den Gemeenteraad van Amersfoort, bevelen wij met den meesten aandrang aan District I District III Het Bestuur der U. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde

De Eembode | 1913 | | pagina 3