Zeven en twintigste jaargang. No. 30. Vrijdag 11 Juli 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREENIGING „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Frijs per drie maanden vijftig cent. - Afzonderlijke nummers drie cent. aanvane"vmllen ku-,,,ien elken ?ag inSa:ln> doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den Roomsche lauwheid. 13 overslaande woorden moesten niet *-*tot één denkbeeld kunnen worden vereenigd. De samenkoppeling ervan bekoorde een ongerijmdheid te zijn. Hel Roomsch-zijn in den echten zin «les woords sluit alle lauwheid uit, op godsdienstig en kerkelijk gebied niet al leen, maar ook op maatschappelijk terrein. Ken echt Roomsch niensch, 't zij nianol vrouw, is niet alleen gelukkig in zijn Geloof, dankbaar voor die Gods- gave maar hij is er ook lier op en put er voldoende krachten uit. om over al en voor iedereen door woord en daad te belijden„Ik ben Koomsch en niets anders". En wat zijn er. helaasnog velen onder de Katholieken, die met recht van lauw zijn kunnen worden beschul digd. Die vergeten, dat zij tot de „Strij dende Kerk" behooren. Dat zij strijdend moeten blijven, niet alleen voor 't behoud lumtier eigen on sterfelijke ziel. maar ook voor de recht ten hunner algemeene Moeder de II. Kerk, wier kinderen zij zich soms al leen tooiien binnenshuis, waar geen gevaar voor spot en schimp hen dreigt. Lauwheiddie veel kwaad sticht, vertoont zich in hel niet steunen der Katholieke Pers. om allerlei drogre denen. Treurig is hel te moeten opmerken hoe menig Katholiek, vaak bogend u|i zijn intellect en zijn staan boven, ver boven de „onontwikkelde massa" tol zijn lijfblad kiest de een of andere zoogenaamde neutrale courant, als hij niet een blad neemt dat oorlog "tegen de Kerk als divies voert De toestand der Katholieke Kerk in Frankrijk, Spanje, Portugal en elders leeren zij kennen uit de kolommen der auli-kerkelijkc of „neutrale" bladen en ze schudden vol meewarige wijsheid liet hoofd over die priesters daar en die bisschoppen ginds. Wat de Koomsche Pers aanvoert lot verklaring van den toestand lezen zij niet. Hun mcening is en blijft„De Kerk in ons land mag goed zijn. ill andere landennu ja, hapert er De „lauwheid" dezer Katholieken is de oorzaak van een langzaam maar zeker bederf hunner eigen zielen en van den lélleren strijd dien de Kerk te voeren heeft. Door hun nict-steunen ontnemen zij deze een wapen ter ver dediging onzer Moeder de Katholieke Kerkdoor hun overloopen tot het kamp der anti-kerkelijke bladen ver schaffen zij dezen den strijdpenning, ilie hen in staat stelt, met grooter kracht de H. Kerk aan te vallen. KARDINAAL VAN ROSSUM. Het kardinaalsambt is niet enkel een ambt van ecre. lederen ochtend half 5 precies staat Kardinaal Van Rossuin op. Na zijne meditatie leest hij de H. Mis, woont vervolgens de Mis van zijn secretaris bij en houdt de oefening van den Kruis weg. Om 7 uur is het ontbijt reeds genuttigd en begint de geregelde dag taak. Wat een Kardinaal te doen heeft Deel nemen, met raad en daad, aan bet algemeen bestuur der Kerk, hetwelk de geheele wereld omspant. Daartoe staan den Paus verschillende Congre- gatie's, elke voor een bepaald doel in gericht ter zijdemen kan ze het best :rgelijken bij onze Ministerie's. Zij ne en, elke op baar eigen gebied, de gewichtige zaken in onderzoek, die uit alle bisdommen en Missie-gewesten naar Rome ter beslissing worden opgestuurd zij brengen, na rijp beraad, daarover advies uit bij den H. Vader, die meestal dienovereenkomstig beslist. Men begrijpt thans zeker welk een mren last, maar tevens welk eene verantwoordelijkheid drukt op den Kar dinaal, die actief tot een of meer Ro- meinsche Congregatie's behoort. Welnu, Kardinaal Van Kossum maakt deel uit van niet minder dan 5 Con gregatie's nog wel de meest belang rijke. Het zijn de Congregatie van het II. Officie of van de 11.Inquisitie,aan wier hoogste rechtspraak nagenoeg alle. het geloof en de zeden rakende en actueele vraagpunten worden onder worpen en waarvan de H. Vader zelf voorzitter isde Congregatie van het II, Concilie, die heeft te waken over de stipte naleving der disciplinaire be sluiten van bet Trentsche en het Vati- caansche concilie; de Congregatie der Regulieren, die toezicht houdt op alle Kloosterorden en religieuze Genoot schappen ile Congregatie ilcr Propa ganda, die zorgt voor de voortplanting des Geluols zoowel in de Oostersche als in de Westersche Kerk; de Con gregatie van den Index, die waakt te gen onrechtzinnige en gevaarlijke lec tuur. Bovendien is Kardinaal Van Kos- lid der Commissie tot herziening het kerkelijk recht; der pauselijk Bijbelcommissie en der Commissie va Kardinalen tot behoud des Geloofs te Op vrije dagen zit de Kardinaal dan >k van 's morgens 7 uur. onafgebro- m aan zijn studeertafel, tot dat de namiddagklok half één heeft geslagen. Na het sober middagmaal, dat uur plaats heeft in gezelschap v; secretaris en door een korte wordt gevolgd, komen er nog minstens drie of vier uren van gezetten arbeid Jagelijks bij. „Vrije dagen" zijn de werkdagen, waarop geen enkele Congregatie of Commissie ter zitting roept. Deze gaderingen beginnen doorgaans 's i gens half tien en duren tot het middag uur. Een "half uurtje te voren moet de Kardinaal zijne woning, die op bijna vijf kwartier afstands van het Vaticaan gelegen is, per rijtuig verlaten. Onder weg bidt de Kardinaal een gedeelte zijner kerkelijke getijden. Want van den kostbaren tijd mag geen oogcnblik verloren gaan bij iemand, die zóóveel aan zijn hoofd en om han den heeft als deze gepurperde. 's Namiddags wordt, bij goed weder, ook nog uitgereden naar de buitenwij ken of naaste omgeving der stad. Daar kan worden uitgestapt, om wal frissche lucht te genieten. Overigens zit een Kardinaal, evenals de Gevangene van het Vaticaan, tusschen vier muren op gesloten in zijn eigen huis, waarbij een Hollandse!) tuintje nog ongekende ■eelde is. 's Avonds bij liet luiden van 'l An gelus moet de Kardinaal thuis zijn, om bezoek te ontvangen. Dat is voor alle Kardinalen en prelaten het gewone spreekuur, behalve des Zondags iederen Wie zooal bij kardinaal Van Rossuni op audiëntie komen? Bij de opsomming, die een schrijver „De Tijd" daarvan geeft vinden wij genoemd De te Rome woonachtige of tijdelijk vertoevende Nederlanders, die bij voor keur hun Kardinaal zij bezaten er eeuwenlang geenpersoonlijk gaan huldigen. De Kardinaal, hoelang en hoever ook afwezig, bleef altoos niet en ziel aan het vaderland gehecht stelt levendig belang in hetgeen daar omgaat. FEUILLETON. ONTDEKT. „Jonas I" ."Ge moet onmiddellijk bij den chef komen. Hij wacht u!" De geroepene stond op en begaf zich naar de zaal. waar de commissaris van politie zijn bureau gevestigd had. Deze zag verheugd op, toen Jonas binnenkwam. „Ge waart dus hier?" „Ja, heer commissaris. Gisteren ont ving Per telegraaf bericht, dezen morgen op het bureau te komen1" „GoedGoed 1 Heel goed I Kijk ei De chef hield een stuk papier in de hoogte, dat aan de eene zijde groen „cklcurd was. Jonas kwam naderbij en bekeek op- merk/nam bet papier. Aiut de voorzijde was een proetdruk van een biljet ter waarde van vijf mark zichtbaar. jjij onderzocht nauwkeurig kleur schrift en zag den commissaris v getnl a-'"- „\Vij zijn door een zonderling toeval in iietbczil van dit papier geraakt. Van «aar het komt, wie het maakte of „(jonden beeft, kan ik u niet zeggen vlanl ik wel! n heelemaal niets van Wal denkt gij van die proel n proef is het; maar nauwkeurige. De kleur is nog niet de echte blauw-groenedoch het schrift is zeer duidelijk. Nog een beetje don kerder verf en we hebben een volmaakt afbeeldsel van bet gewettigde papiertje. Is steendruk. De lui, die dit dingetje leverden, zullen weldra zorgen - weet, of het niet reeds gebeurd dat ook de kleur met die van echte bil jetten overeenstemt." is mijn gevoelen ook, e achter de zaak komen, dié bazen een juisten afdruk verkregen hebben, als wij ze niet overvallen, terwijl zij nog hunne proeven aan hei verbeteren zijn, zullen we op een goeden dag een massa valsche bankbiljetten in omloop zien. En dan wordt onze arbeid nog des te moeilijker. Wij moeten alle pogingen in het werk stellen, die mannen zoo mogelijk vandaag nog op het spoor te komen. Et nu meende ik. dat gij, Jonas, daarvoo dc aangewezen man zijt. Wilt gij de zaak op u nemen?" „Tot uw dienst, heer commissaris." „AangenomenDank u zeer. Gij kunt u uitsluitend tol dit onderzoek bepalen. Aanknoopingsptiiitcii kan ik u absoluut niet geven, Alleen dit. Hoogstw schijnlijk moet deze drukproef in stad gemaakt zijn. Zie maar eens, gij de zaak tot een goed einde brengt. Geld en manschappen zijn het staatsbestuur zouden moeten aanvaarden, zij gedragen zich alsof de partij altijd moet blijven een groep critiseerende woelgeesten. Tn een jaar lijd, aldus deelde de orzitter nog mee, was het socialisme Groot-Brittanië meer achteruitgegaan dan in de vijf voorafgaande jaren. KIESVEREENIGINGEN. Over het algemeen stelt men veel belang in de kiesvereenigingen, als de tijd der verkiezingen daar is. in de crisisdagen. Doch wanneer die lijd voorbij is, als t weer rustig is in den lande, dan begint voor de kiesvereeniging weer haar gewoon, kwijnend bestaande belangstelling is weg. En toch moest dat ganscli anders liin die stille dagen moet juist alles lor den komenden strijd worden voorbereid; zoo niet, dan worden wij elfder ure. als bet laat is, door den mier rustenden vijand verra: overrompeld. Daarom binden wij ernstig op liet irt van onze Kooinschc kiezers, zooveel mogelijk lid tc worden van i/e Kooinschc kiesvereenigingen. En niet alleen lid. maar vooral werk zaam lid. 't Voornaamste is, dat men zorgt, dat op de kiezerslijsten de namen ko- van alle menschen, die recht op stem hebben. Bij de laatste ver kiezingen is het maar natuurlijk te laat - weer gebleken, dat vele recht hebbenden niet op de ki itonden. Nu is het niet genoeg, den betreffenden gelegenheid te geven zich aan te melden, men moet, gelijk de socialisten dat doen, de menschen loopen en opzoeken. GELUKKIG. Te Londen werd een algemeene gadering gehouden van socialisten. De voorzitter hield bij het verwelkomen der afgevaardigden een zeer opmerke lijke rede, waarin hij de vooruitzichten der roode broederen in Engeland weinig rooskleurig noemde. l)e socialisten dachten nooit aa ir, waarop zij de verantwoordelijkheid noodig ter uwer beschikking. Veel Jonas boog, verliet het bureau en begon dadelijk met het onderzoek, d.i. hij dacht na. hoe met zoo weinig ge gevens de oplossing van liet moeilijke vraagstuk te vinden. De proef was het werk steendrukker; want door steendruk dc letters en figuren verkregen. Welke vaklui hadden nog meer hunne diensten moeten presteeren. Lithograaf en graveur. De papierfabrikant kwam et in aanmerking, wijl het papier, aarvan banknoten gemaakt worden, )k tot andere doeleinden geschikt Jonas zag enkele registers in, oude akten over, maar vond onder de bovengenoemde vakmannen geen enkele verdachte, tenminste niet iemand, die ooit wegens het vervaardigen v valsche muntbiljetten gestraft was zelfs verdacht werd. Dc detective zocht verder. Eindelijk! Daar las bij den na; Gehler Gehler! Ja. vroeger steendrukker kopergraveur. Omtrent dien mail stond vermeld, dat bij, nu veertien jaren ge leden, uit dc gevangenis ontslagen was (dus voor Jonas zijn loopbaan als detective' aangevangen had), waar hij wegens het maken van valscli papie- rengeld met twaalf jaren tuchthuisstraf zijn misdrijf had moeten buelen. KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs: van één tot vijf regels dertig cent. - Elke regel meer zes cent. - reclamestien cent per regel. - advertentiên in hel redactioneel gedeelte vijftien cent per regel. Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentién gelieve men in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. ZELFKRITIEK". Gedane zaken nemen geen keer en riapleiten is daarom vaak nutteloos. Evenwel, zal de nederlaag, die wij bij de stemming leden, ons tot leering strekken en tot loutering, dan is het noodig nadere beschouwingen aan die nederlaag en haar oorzaken te wijten. Al werden onze mannen herkozen wij zijn toch achteruitgegaan. t is niet prettig dit te erkennen, het ware onverantwoordelijk daarom dit achterwege te laten. Het wijst op achteruitgang, dat onze partij van de nieuwe stemmen haar portie niet kreeg. Er is wel flink gewerkt door de Rechterzijde, in de eene plaats minder. de andere meer. Maar begun de camjiague niet te kort vóór dc verkie zing en is er wel voldoende samen- erking geweest Oiue tegenstanders hebben zich mach tig ingespannen, doch als onze eenige hoop is, dat zij in liun ijver zullen ver slappen, dan ziet het er treurig voor s uit, dan moeten wij de toekomst et vreeze tegemoet gaan. Er hapert wat aan de organisatie onzer bondgenooten, maar... ook aan de onze. Dat men liet toch erkenne en van meet af verandering brenge. Er hapert wat in meer dan één opzicht. Doch dat behoeft niet aldus te zijn. Het mag. het moet niet voortgaan op die wijze. Herziening mag niet op zich laten wachten, want ditmaal zal jéén vier jaar duren éér de sl bus opengaat. Wij willen geen verwijten doen, isscn daartoe het recht en verwijt kan sommigen treffen, die lof verdie- want velen deden wat zij konden. Cr moet echter meer, er moet an ders gewerkt worden. Als dat slechts wordt ingezien zal het ook gebeuren. En daartoe mede te werken is v deze beschouwing het eenigst doel. De Bulgaren hebben bij hun aftocht uit Doiran den Griekschen metropolian en dertig Grieksche notabelen meege sleurd. De gevangenen werden gebonden, geslagen en op verschrikkelijke manier mishandeld. De koning vreest, dat de ongelukkigen er niet levend zullen af komen. Over de gruwzame wijze, waarop de Bulgaarsche soldaten en comitten in Nigrita hebben huisgehouden, deelt een ooggetuige mede, dat alle huizen met petroleum werden overgoten en daar na in brand gestokenvan de 1450 huizen zijn er dan ook slechts 49 over gebleven. Vele inwoners werden om singeld, uitgeplunderd, neergeschoten, of met petroleum overgoten en in brand gestokenvrouwen werden voor de oogen hunner kinderen op de laagste wijze mishandeldkinderen werden op gehangen en grijsaards doodgemarteld ouderdom noch sexe werd geëerbiedigd. In het geheel moeten 470 inwoners vermoord zijn. 2700 vluchtelingen zijn over Glacés te Saloniki aangekomen; dat dorpje werd onlangs door de Bul garen in brand gestoken en de meeste dorpelingen werden door de woestelingen neergeschoten. De armen zijn absoluut van alles beroofd en konden nauwelijks de kinderen meenemen. Velen onder hen zijn daarenboven weezen. wier ouders door de Bulgaren vermoord zijn. In alle Grieksche dorpen hebben dc Bulgaren, alvorens zich terug te trekken, de huizen in brand gestoken; daarna schoten zij op de vluchtende inwoners. Tn het geheel zijn 19000 vluchtelingen uit Nigrita op het schiereiland Chatkidiki gekampeerd. Een staf van dokters, as sistenten en verpleegsters uil Saloniki is naar het schiereiland vertrokken, om de ongelukkigen te helpen en te onder- Uit het Buitenland. In de Balkanlanden- rvië en Griekenland bekampen wisselend succes den Bulgaar. Alles wat van uit de hoofdkwartieren der vechtende buren wordt geseind is weinig betrouwbaar, De Serven en Grieken geven voor. dat ze de Bulgaren als een kudde schapen voor zich uit jagen. De Bulgaren van hun kant beweren weer, dat ze Serv, en Griek geducht klop geven. Het dichtste bij de waarheid de mededeeling, dat de Bulgaren t zijn opgewassen tegen de opdrin gende Serven en Grieken en zeker zullen worden verslagen, wanneer Turkije zich weer tegen hen keert. Veertien jaren geleden was dc vrijheid gesteld. En wat had Gehler. die thans 64 jaren telde, sedert dat oogenblik gedaan? Jonas besloot den persoon in kwestie te zoeken. Hij had ruim twee weken noodig tot de ontdekking te komen, dat Gelder, het tuchthuis te Spandau verlaten hebben, zich als een net mensch gedroeg en dat op zijn doen en laten niet het geringste viel aan te merken. De beide dochters van den steendruk- ii met lieden uit den deftigen burgerstand getrouwd en woonden in eene der voorsteden van Berlijn, welke wij N zullen noemen. Wijl namelijk hetgeen hier vermeld wordt, tot in bijzonderheden op waarheid berust, zijn wij, met het oog op enkele personen, die thans nog in Berlijn wonen, ge dwongen, de namen van straten en personen geheel te veranderen. Gehler dan woonde bij zijne dochters, werd door haar ruimschoots van geld middelen voorzien om een onafhan kelijk bestaan te voeren, en genoot in de kringen, waar men hem ontmoette en, wellicht met zijn vroeger gedrag onbekend was, de achting, waarop een man van stand aanspraak kan maken. Moest men nu veronderstellen, dat deze persoon, die reeds met i voet in het graf stond, wien kommer iiucli zorg tot verkeerde handelingen Binnenlandsche berichten. St. Vincentiusgesticht „Harreveld". De Centrale Vereeniging voor Kin- der-bescherming in Utrecht en Haar lem hield haar jaarvergadering on der leiding van mr. Kooien, die er wees. dat het juist 2 jaar geleden dat de eerste jongens in het op voedingsgesticht „Harreveld" werden opgenomen, terwijl nu reeds zes de acht paviljoens bezet zijn met totaal van 152 verpleegden92 regee- ringsjongens. 47 voogdijkinderen en 13 door particulieren besteed. Over de resultaten zal eerst na jaren geoordeeld kunnen worden, wanneer het nreeren- deel dezer jongens in de maatschappij is teruggekeerd thans wordt met volle kracht door het opvoedend en onder wijzend personeel gewerkt, terwijl de godsdienstige belangen door den Rector worden verzorgd. De lagere school wordt door 55 jongens bezocht, de overigen zijn in den landbouw of de verschillende vakken. Er is over 1912 een tekort van f5370. Lastige oplossing. H. M. de Koningin gaat voort het raadplegen van de hoofdmannen dreven, dat deze man. die veertien jaren lang een onberispelijk leven leidde, wederom van den goeden weg afge weken was? was moeilijk aan te n Jonas geloofde dan ook, dat verdere nasporingen doelloos waren. Maar omdat hij tot op dat oogenblik in de volstrekte onzekerheid verkeerde, waar anders den schuldige te moeten zoeken, besloot hij toch den. ouden man te bespieden. Het bespieden van een verdachte geen gemakkelijk werk. Een beambte, natuurlijk in burger- kleeding, houdt den verdachte in het oog, van den vroegen morgen tot den laten avond, dikwijls zelfs des nacht, en is gewoonlijk slechts enkele nieters van dien persoon verwijderd. Deze „tak van dienst" behoort tot de ispannende. zoowel lichamelijk als geestelijk. Lichamelijk! Want de beambte moet niet zelden zeventien, achttien uren achtereen, soms nog langer, staan of loopen, moet van de bevrediging der noodwendrgste lichamelijke behoeften afzien, elk weer trotseeren en zelfs den slaap kunnen missen. Geestelijk I Want de dienaar van vrouw Justitia moet alles zien, zonder zelf gezien te worden. Hij mag den verdachte geen minuut, soms geen der verschillende partijen. Nd Troelstra ontving H. M. ojn. nog Dr. Bos, mr. de Meester en Van Nispen. Ministerie van Landbouw. Er werd aan de Koningin verzocht /er te gaan tot de oprichting van een inisterie van landbouw. Wij twijfelen echter of de landbouw mede gebaat zou zijn. 't Zou maar eer meer geld kosten en bij de nogal vaak voorkomende wisseling van po litieke richting zou een goed beheer niet gebaat zijn. Landbouwbelangen en politiek be- hooren gescheiden te blijven. Verkiezingen. In de „Nieuwe Courant" van Zondag 29 Juni, nummer 178, komt hel vol gende bericht voor: „Uit éénen wortel, Onze correspondent te Amcrsfoo/j schrijft Hoe er van R. Kath. zijde hur ge- ;rkt is kan blijken uit hel fit. J?.u de r. k. bevolking door den pastoor zoodanig tegen den predikant der Ncd. Herv. Kerk en den burgemeester van de gemeente Hoogland (wier namen voorkomen op een ten gunste van de candidatuur De Beaufort verspreid strooibiljet), was opgezet, dat de vorige week Zaterdag een achttal rijksveldwach ters ter plaatse waren, om eventuecle onlusten inet geweld te keeren. „Een schrijven van den predikant n den pastoor, mede-onderteekend door twee zeer invloedrijke gemeente- naren (de heeren VcrLoren van Themaat Baron van Tuyl van de Seoorkerke r vermoedelijk) had tot gevolg dat de kapelaan Zondagmorgen van af den kansel order gaf den dominé nu maar niet meer te plagen en daarmee was het uit. Vele boeren toch wonen op plaatsen van genoemde heeren of zijn finantieel van hen afhankelijk." Ondergeteekcnde protesteert tegen den laster in het eerste gedeelte van dit stukje vervat, alsof hij de R. K. bevolking tegen den predikant en den burgemeester van de gemeente Hoog land zou hebben opgezet, en protesteert tegen de leugen in het tweede ge deelte vermeld, alsof de weleerw. kapelaan order bad gegeven enz. Hoogland. 8 Juli 1913. F. KOSTER, Pastoor. Plannen. Den L'4en Juli begint het bezoek van Kardinaal Van Rossum aan het Aarts bisdom. Te 11.34 aankomst te Kuilen burg, waar de Kardinaal door den Aartsbisschop van Utrecht wordt ont vangen. Des avonds terugkeer naar Utrecht, Den 25sten bezoek aan Utrecht, den morgen receptie van half 11 tot half 2 in het Aartsbisschoppelijk Paleis, van geestelijken en van 12 tot half 2 voor leeken. Kaarten voor deze audiëntie zijn aan te vragen bij de Zeereerw. heer Plebaan Starink, 's Mid dags bezoek aan Rijsenburg, Groot Seminarie. Den 26sten Juli vertrek naar Zwolle. Z. Em. brengt bier tevens een bezoek aan zijn familie. seconde uit hel oog verliezen of hij mist zijn spoor, hetzij in liet gedrang van het volk, hetzij bij trammen en omnibussen, hetzij bij opestaande deuren enz. Stapt de verdachte eene woning binnen, zijn vorvojger moet op de tegenovergestelde zijde der straat t\. drie, ja zes tot acht uren onafgebroken de huisdeur bewaken, zonder oogenblik zijn geduld te verliezen toch alle voorzorgen nemen, om door zijn lang standhouden op en dezelfde plek in verdenking te kom. Volgt hij zijn man op straat, dan me-, hij zich eveneens hoeden door dezen gezien te worden. Blijft de verdachte plotseling staan, of loopt hij weer terug, dan moet de vervolger hem onmiddellijk I uit den weg gaan, zooveel mogelijk l| kalm doorloopen en evenwel den man J blijven bespionnceren. Deze bestendige vrees van den be ambte: den misdadiger uit liet oog te verliezen, of wel diens opmerkzaamheid wekken en zoodoende den criminee- ,c,i arbeid, wellicht van maandenlang, ongedaan te maken, werkt zeer afmattend 1 oorzaak, dat een detective zelden 4i dan twintig jaren zijne betrekking kan vervullen. ning M dc Jt, >ken ji 9 czen j ichte J (Wordt i volgd.)

De Eembode | 1913 | | pagina 1