deze daad gemarield te worden. Zelf ga ik al jaren langmeteendolknaarbed." Wagner's toestand laat toe. dat men hem verhoort, maar hij weigert in lichtingen te geven. Volgens het oordeel van twee dokters, die hem dan onder zocht hebben, is hij niet ontoerekenbaar. In zijn achterzak vond men nog derde revolver. Wagner werd pas overweldigd, toen hij zijn pistolen had afgeschoten en geen tijd meer had om opnieuw te laden. Zelf is hij niet levensgevaarlijk gewond. Zijn hoofdwonden zijn hoofdzakelijk ontvellingen, die door de sabelhouwen der politieagenten zijn toegebracht. Hij verlangde echter uit 'l armenhuis naar het ziekenhuis overgebracht te worden. Een der zwaar gewonden, die een schot in de longen kreeg, ligt op ster- vee. Twee getroffen personen zijn in- tusschen nog gestorven. zoodat het aantal slachtoffers, met inbegrip van zijn vrouw en kinderen, 15 be draagt. Volgens een bij hem gevonden brief had hij de daad reeds lang voor bereid. Den indruk van ontoerekenbaar zijn maakt hij niet. Kerkdiefstal. Te Roermond hebben dieven, die zich hadden laten insluiten, in de kathedrale kerk twee offerblokken geledigd, alsmede een geldkist stoelengeld, welke in de sacris geplaatst. De dieven hebben vermoe delijk een ruitje in de sacristie stuk gesneden, en langs dien weg de kerk hebben verlaten. Mijnongeluk. Op de mijn Rheinelbc te te Gelsenkirchen kwam een 60 jarige arbeider op een treurige wijze om het leven. Hij kwant te dicht bij de lift en werd ongeveer 8 meter omhoog getrokken alwaar hij geheel verminkt en levenloos bleef hangen. 6r00t8Ch plan. De stad Berlijn is van plan de ongeveer 4 a 5 K.M. ten Noorden van de stad liggende heerlijk heid Lanke, aan te koopen. om zoo liet bosch- en meergebied ten gerieve der Berlijners aanzienlijk uit te breiden. Het landgoed, 4477 hectaren groot zal voor ongeveer 20 millioen mark afge staan worden. Zigeuners. Tt Bottrop werden zigeuners gearresteerd, die te gauw- rijk wilden zijn. De kerels hielden een paard op na, dat zelfs twee keer per dag voor 6 a 700 Mark werd ver kocht, om he daarna vc Mark terug te koopen. Ze kenden namelijk een kunstje om het paard korten tijd van zonder gebreken tot een waardeloos beest te maken. Nau welijks was het dier verkocht of het was dempig, waarna een ander op de vlakte kwam om het terug te koopen. Op deze wijze zijn er verschillende menschen ingevlogen tot de liandelwij: te ruchtbaar werd en de politie er et einde aan maakte. Een stortvloed heeft 150 mannei vrouwen en kinderen, die badende ec zijrivier der Bacs, in de streken va Hochiarpour (Voor-Indië) overstaken, meegesleurd. Allen zijn verdronken slechts weinige lijken zijn terugge vonden. Ongelukken. Te Nicuwersluis milicien uit Harderwijk, woonachtig te Mijdrecht, die om den trein te halen over de barrière was gesprongen, door een trein uit de richting Utrecht, dien hij in de duisternis niet heeft komen, gegrepen. Den ongelukkige werden beide beenen tot aan de knie afgereden. Bij het opjagen van hel hooi schuur werd de 20-jarige knecht Arie H. te Hensbroek door de jaaglijn ge grepen en naar boven gevoerd. Daar smakte hij tegen het vierkant. Van deze hoogte viel hij naar beneden op den harden vloer. Ernstig gekneusd werd hij opgenomen. Hij is aan de beki verwondingen overleden. - Zaterdag viel een voeger te Hengelo van een ladder met het noodlottig ge volg, dat hij aan de bekomen dingen is overleden, Zes maanden van hel jaar werkte hij, andere maakte hij goede ^er van het gestolene. Waren de verdiensten goed geweest, dan nam hij het er goed van, woonde in een prachtig huis in New- York of ging in Londen de si meemaken. Ook Rome heeft hij bezocht. Had hij zijn begeerte naar sterken drank beter kunnen beheerschen dan zou hij wellicht blijvend den dans zijn ont sprongen. Voor zijn dood heeft Old Bill het relaas van al zijn roofpartijen en diefstallen te boek gesteld. Overbodige moeite. In Juli veroordeelde het hof te Krems een man die een veekooper had gedood om hem te be stelen, ter dood. Drie weken geleden constateerde de gevangenisdokter dat de veroordeelde aan blindedarmontste king leed. Hij moest geopereerd den of zou sterven. Trots zijn protesten werd de man naar een hospitaal te Weenen gebracht en geopereerd. Hij geheel genezen naar de gevangenis Krems teruggebracht om er te den gehangen! Brand. In het Oudland onder Steenber gen is Vrijdagavond het huis van J. de Jong geheel afgebrand. Een oude man :t moeite worden gered. Kenig een bedrag aan geld van f100 ging mede verloren. Oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Binnenlandsche berichten. VaUche bankbiljetten. De politie te Brussel kwam te weten, dat er valsch Holland bankpapier In omloop w; ze slaagde erin de fabrikanten op te sporen. Een huiszoeking werd gedaan in de woning van Fischer, op den Gentschen steenweg. Men heeft lusschen een hoop oude voorwerpen, fotografische „cliché's" ontdekt van bankbriefjes va 25 en 40 gulden, gereed om overgt drukt te worden op steen. De aange houdenen, Fischer en Ferret, werden over die ontdekkingen ondervraagd en bekenden, dut zij voornemens waren bankbriefjes van dit bedrag te ver vaardigen. Bebel's vermogen. Blijkens de verkla ringen, door de erfgenamen van Bebcl aan den fiscus te Zurich gedaan, beliep het vermogen van den socialistische» leider 937.000 frs. Een treinroover. In een werkinrichting te Georgië in N.-Amcrika is „Old Bill Miner" overleden. Hij was in zijn lijd een van de bekendste boeven der Vereenigde Staten. Zijn specialiteit waren treindief- stallen, die hij met dc grootste driest heid dikwijls alleen ten uitvoer bracht. Zijn betrekkelijke populairiteit dankte „Old Bill" hieraan dat hij zich sle' l'ts bij liooge uitzondering vergreep aan liet goed van enkelingen. Steeds was hel plunderen va» dc zakken met poslpakcttcn in de treinen zijn oogmerk. „Old Bill" hield er een eigenaardige levensbeschouwing op na. Aan den slag! Op zeer veel dorpen komt langzamerhand wat vereenigingsleven. Dat is uitmuntend. De sociale actie is naar liet hart Paus en Bisschop. Nu zijn vooral de wintermaanden geschikt om het sociale leven op de dorpen weer wat te verbeteren, krach tiger te doen worden. Onder wintermaanden m van October tot einde Maart. Ijverige bestuursleden onzer ver gingen op de dorpen moeten echter hun leden wat vóór zijn en nu reeds aan 't verzinnen zijn, wat zij in de winter maanden zullen voorzetten. Op een punt vestigde Kapelaan Kits- laar dezer dagen vooral de aandacht: Van uw Boerenbond moet gij eens een socialen cursus laten uitgaan. Klopt eens aan bij uw geestelijkheid en gaarne immers zullen zij bereid zijn U gedu rende enkele wintermaanden wat sociale les te geven. Hebt gij wel een goede avondschool met voorbereidend land- of tuinbouw- onderwijs? Wordt daar ook godsdienst onderwijs gegeven Hebt gij een landbouw of veecursus Voor onze landbouwers! Vindt ge het niet goed dat de jonge boeren liefde voor hun vak krijgen? Dat ze boeren met ambitie en niet omdat ze nu eenmaal liet ongeluk heb ben boer te zijn geworden Wilt ge. dat ze cr op uit zijn. alles io goed mogelijk te doen Dat ze zullen uitzoeken, hoe de boerderij het eest vooruit te brengen Wilt ge dat er boeren komen, die it voelen voor de boerengemeenschap, lor liet bondslcven? Werk dan zooveel mogelijk in de hand dat de jonge boeren overal ge legenheid hebben een landbouwc i sociale cursussen te bezoeken. Ook op liet platteland zit verandering de lucht. Laten toch alle wèlgezinden samen werken opdat die onafwijsbare veran deringen metterdaad verbeteringen wor den. en blijvend gewin op stoffelijk en godsdienstig gebied geven aan allen. Sluiting, rscheen een Kon. besluit, waar bij is goedgevonden te bepalen, dat de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September a.s. des namid dags te 3 uren. Dc minister van Bimicitlandsclie een is gemachtigd zich op dat tijdstip begeven naar der vergadering der raai, ten ei vereenigde vergadering mers, de zitting in naam te sluiten. nde Ier beide Ka der Koningin De Manoeuvres, Bij de a. s. Icgcrmaiioeuvrcs in Gelderland en Ovcrijsel zal veel van de troepen worden gcëiselll. aldus de Z. Ct. De commandant van het veld leger heeft reeds doen weten, dat ge durende <ie manoeuvres veel inspan ning zal worden gevorderd. Er zullen e marschen worden afgelegd, vermoedelijk reeds vóór liet aan breken van den dag zullen beginnen, terwijl de oorlogstoestand onafgebroken zal doorgaan. Slechts voorde liellt de onbereden troepen is tentmater beschikbaar, zoodat dikwijls zal moeten gebivakkeerd of worden volstaan ligplaats van stroo. De com. van bet veldleger heeft als zijn verlangen te kennen gegeven, dat l en onderofficieren moeten v gaan, deze kleine ongemakken met opgewektheid te dragen. voor het zingen van nationale liederen. Een mooi plan dat zeker slagen zal als zij kunnen rekenen op de mede werking niet alleen van al de leden hunne vereeniging doch tevens van vele weidenkenden en welwillenden. Om 8 uur verzamelen zij zich Woensdagavond op 't Julianaplein en van daar gaat het te samen de stad in, zingende" onze mooie Hollandsche liederen. De edelachtbare heer Burgemeester wien de plannen zijn medegedeeld heeft zijn goedkeuring daaraan gegeven en dus kan er zelfs wanneer ieder mee werkt van een ware volkszangoptocht gesproken worden. 't Is met de bedoeling van hen die dit plan organiseerden om op ver schillende plaatsen volksuitvoeringen te geven, doch slechts om zingende de stad om te trekken. Om 10 wordt bij het vuurwerk de stoet bonden. Moge velen, waaronder lielsl enkele goede zangers, gewapend met „Leeuwerk" a.s. Woensdagavond 8 op 't Julianaplein zijn om mede de stad door te trekken. 't Kan een inooie maar ook plet- zierige wandeling worden. Volgens aankondiging werd Zaterdag morgen de nieuwe Zusterschoel in de Muurhuizen in gebruik- genomen. 1 leden morgen werden de localiteiten kerkelijk gewijd door den Zeereerw. Zeer Gel, Heer dr. J. de Jong, conrector van het Moederhuis der Eerw. Zuster van O. L. Vrouw, in tegenwoordigheid van de Algemeene Overste der Congregatie en een dertigtal Eerw. Zusters. Ook de architect, de heer Herin. Kroes w Kroes bij de plechtigl» tegenwoordig. Door twee groote twee kleine leerlingen werden toepas selijke verzen gereciteerd. Conrector dr. de Jong stelde de be- teekenis van de plechtigheid in 't licht. op, dat in de nieuwe localcu de jeugd in veel nuttige zaken zal wor- mderwezen, doch dat hoofdzaak- blijft het godsdienstonderricht, de bevordering van de kennis van het éénig noodigc, waaraan alle onderwijs zal worden dienstbaar gemaakt. Toen we eenige weken geleden dc school een modelschool noemden, maakten wc ons niet in 'l minst aan overdrijving schuldig. Naar dc plannen van onzen stadge noot den lieer architect Kroes opge trokken, kenmerkt deze schoolbouw zich door rustige degelijkheid. Aan de hygiënische cischen, bij sclioolbouw steeds van belang, werd in allen deelc voldaan. Licht en lucht in overvloed. Een ruime gymnastiekzaal voorzien van de noodige hulpmiddelen ontbreekt niet. Wij mogen de Congregatie van L. Vrouw wel feliciteeren met de stich ting dezer school en de daarmede ge ilaard gaande reorganisatie van hel onderwijs. Zij heeft daardoor het Katho lieke Amersfoort een keer te meer irplicht. Zich aanpassend aan de eischen des tijds. heeft zij groote liffers gebracht om de Koomsche incis es in staat te stellen naar staat en •tand, een godsdienstige opvoeding en deugdelijk onderwijs te ontvangen. Zulks verdient dank en waardccriiig allertvegc. De Directeur van liet postk; bericht, dat gedurende de onafhanke lijkheidsfeesten. op 9 en 10 dczi derde en de vijfde brievehbcslelling (die om 4 en om 9 uur van hel kan toor gaan) en rle tweede bestelling va de pakketpost (welke om 4 uur uitgaa alsmede de vierde lichting der bij-bu- sen (die te half acht aanvangt; nii zullen plaats vinden. De heer I'. Zegwaard. Hocfsmi er. behaalde op de Nationale e Internationale Landbouwtentoonstelling milage twee ie prijzen vooi hoefbeslag. De lieer A. Meijer, hulp-keiirnieestei van vee, vleescll en viselt i<- Zwolle, s benoemd tol keurmeester bij den ge- necntelijken keuringsdienst te Tilburg. Voor de levering van brandstoffen voor bet garnizoen zal een nieuwe in schrijving worden gehouden. Hij aanbe steding was de heer I'll. Putman laagste nschrijver. De levering van margarine voor het leger is vail Oct. -Jan. toe gewezen aan de firma van den Bosch Allemaal, legen f0.67 per K. G. Bij de eskadrons van liet Ie reg. huzaren alhier kwamen lieden de mili- :iells der lichting 1910 voor llcrh.dings- lefemugeil onder tafel» Plaatselijke Berichten. AMERSFOORT. - Eenige leden van de R. K. Ver eeniging voor den Volkszang hebben hei plan gevormd a.s. Woensdagavond tijdens de feesten propaganda te maken verleend houden. '1 milling verli 11 de cale' irdcn. durende cle heeft vergunning eestdagu nchts rle burg. ièk g'. cmecsti die avo mogen w< Aan liet tweede toelatingsexaiuei voor de Middelbare I landclsdagselioo alhier werd deelgenomen door zes can didaten, die allen slaagden, n.l: Voos de le klasse: R. Blok, P. C. Kbbink H. J. Graansma en T. Yfs; voor dc 3e klasse: W. Hogervorst en P. Kintel, allen woonachtig te Amersfoort. Voor de 2e klasse meldden zich nog zes St. Martinus zal hier ter stede op Don derdag 23 October in liet gebouw der R. K. Militairen Vereeniging gehouden worden. Het raadslid van Achterbergh ves- le de aandacht van het gemeente bestuur op het niet voorkomen van een bliksemafleider op liet hoogreser- voir van de Waterleiding. Daartoe uitgenoodigd heeft de Gemeente-archi tect bericht, dat bij den bouw van liet hoogreservoir de vraag, ot een afleider gewenscht is, wel gesteld is geworden. Omdat het gebouw geheel van ijzer en steen is opgetrokken, werd de aanwezigheid niet noodzakelijk geacht. Het ijzerwerk van de kap en iiet bassi- is innig met eikaar verbonden, lerwi dit weer verbonden is met liet buizennc zoodat, mocht de bliksem liet ijzerwerk treffen, zij direct naar de aarde zal worden afgeleid. Raakt de bliksem li muurwerk, dan zal beschadiging liierv; niet zijn uitgesloten, maar moet i kans, dat daardoor schade zal worth gedaan aan liet bedrijf zeer gering worden geacht. Niettemin oordeelt de architect, dat de aanwezigheid var-"-1 afleider meer zekerheid zal geven het bedrijf. Van meer belang acht hij de aanwezigheid van afleiders op de gebouwen van het pompstation. Wel zijn ook deze gebouwen in hoofdzaak van ijzer en steen opgetrokken, ma de aardverbindingen zijn daar niet die mate als bij liet hoogreserv aanwezig. Zich mei de zienswij vereenigeude, stellen B. en W. vc liet hoogreservoir van de waterleiding en de gebouwen van het poi van een afleider le voorzien f200. - fen einde bij onverhoopte ongeval len spoedig en afdoend hulp te verlee- nen zijn voor dc feestdagen Ro< Kruis-posten gevestigd op liet teri bij de ververschingslenl, in de stad. bij het politie-bureau. bij den stal van de firma Kleber en Van Wamelen (Var- kensmarkt). bij de smederij van den lieer A. E. Blok (Krommestraati plantsoen bij de Viandenslraa Bij liet eindigen van den 2-jarigcn cursus werd vorige week aan alle deel nemer». ld. het Roode-Kriiis-dipl uitgereikt. Zaterdagmorgen vertrok Amersfi Mannenkoor van hier naar Den Haag, waar ter gelegenheid van het 60-j; bestaan van liet Ned. Zangersverbi festiviteiten waren georganiseerd, liet koor werd vóór liet vertrek op liet stationsplein gekiekt, om liet vaiu geschaard, enj 't gaf op het pei nog een zangnummer ten beste. Het Amcrsf. Dagblad deelt m dat de heer B. D. Best ontslag i als bestuurslid der Uicsvereeiliging nieentebelang, terwijl de heeren der Wal en nir. Van Schaardenburg :ich niet herkiesbaar stellen. 'l'cr gelegenheid van de fecsiei zullen in „Amicitia" twee conccrtci gegeven worden. Dinsdagmiddag doo de stafnuizicl; van de infanterie ei Dinsdagavond door de muziek tic huzaren. Zij, die wensclien deel le nemci den cursus in het vaktcckcncn ge lieven zich daarvoor aati te geven op .Maandag 15 en Dinsdag 16 September. Het toestel werd door kapitein Wal- laardt Sacrc, commandant der lucht- aartafdeeling in ontvangst genomen. Zondag vertrok hij naar Parijs om zich een 80 H.P. Gnöme-motor aan te schaffen. Met deze motor in zijn toestel aan gebracht, zal Van Meel de manoeuvres in Gelderland meemaken. Voor den Land- en Tuinman. 6.30- iouw ilcr ambachtsschool. Hets ;eld bedraagt van 2—5 guide Amersfoort brengen nis, dat de bureaux cretaric gedurende de Onal'liankelijk- lieidsfccslen i9 cii 10 September a.s.) nil 12 uur 's middags gesloten zullen Baarn- De lieer W. Bijl, onderwijz aan de K. K. school voor meer u gebreid lager onderwijs alhier, is b iioemd te l.eidcn. In <le vacature is voi: zien door de benoeming van den lieer E. J. Luif te Haarlem. Eemne8. Dc lieer W. Eek is dooi gemeenteraad als wethouder herin Aan den burgemeester is weder vergi Baarn te leden lieer' A.' H In Meijer. w« de belastingen benut toutenburg. op finsdag schouw gevoerd - alle - ilder e ilcrgan ile Ztiidwemlcn Blaricum- Van de 7 in de militie, uit deze ongeschikt bevond odat e :i het e, zijn Hilvcrsi deelnemen. Hilversum. In «Ie Statiu bejaarde man door een gereden, waarbij hij kw. itig bezeerde, dat hij gebroken. Bij loting zi ielrijdc de eskundigv Imlp iididai brok .aan mi ki li geplr Soesterberg, >nzo dorp-,;. te hebben voldaan, iiieltegenstuaiidi ucn lievige» wind. De Venlosche tuinier is niet tevreden met één oogst, maar verlangt 2 5 3 opbrengsten per jaar v.m zijn land; en dat dit mogelijk is (bij een zware en oordeelkundige bemesting) bleek ons zoo schrijft De Tuinier, uit den stand der verschillende gewassen. Alleen als voorbeeld hoe men een combinatie kan inrichten zullen we er een beschrijven, n.l. van sla, boonen en bloemkool. „Einde Februari of begin Maart be plant men liet geheele stuk met over winterde slaplanten (Bonte Chili of Mai- konig). l usschen deze sla plant men om de andere rij. begin Mei slambou- nen (Wagenaars) uit. De sla begint liet land nu reeds te ruimen en in Juni hebben de boonen het land alleen. Tussclieii deze boonen. die haar op brengst geven in Juli heeft men reeds weer bloemkool il.nio Reuzen) geplant, die zijn opbrengst geeft tot laat iu liet najaar. Op deze manier verkrijgt men 3 volledige oogsten van zijn grond cii de geldelijke opbrengst van zulke com binatie mag men. zooals ons gezegd werd, gerust op I '-'000 per H.A. tc stellen. Naast de volle-grondsteclten, verdie nen de groentenkassen, zoogenaamde warenhuizen al onze aandacht. Wc zagen een warenhuis van den lieer Council groot 8 are en (evenals alle andere kassen in Vcnlo) beplant met tomaten. Ze leveren een prachtig gezicht op die 2 nieter lioogc tomaten planten. opgeleid tegen louw-ofTokin- stokken en van onder tot boven beladen met lange trossen rijpende vruchten. Ivllce plant levert gemakkelijk 5 pond tomaten, die op het oogenhlik nog ver kocht worden tegen 12 cent per pond. Dat het ook bij deze cultuur oppassen lieel om ziekten te weren en men de kennis moet bezitten om ziekten dade lijl; op te merken en te kunnen bestrij den met de juiste bestrijdingsmiddelen is duidelijk. Ken andere kas is gruot 3 are. ge bouwd in Maart 1912 cii kostte totaal f1300.Dc opbrengst bedroeg in 1912 f450. dit is dus f 1 TO-per are. Dit jaar bedroeg de opbrengst aan sla bloemkool i 41 totaal lus?'248.--, ter wijl 4u tem.,lun alleen het vorige jaar opbrachten f360. Ook aan ontginning doet men veel. B.v. op lioogc heide door den heer Van der Grinten 13 HA. augurken niet schillende ttisschentcelten. I)e grond en denne Waai icdckt n aterspiegei gelegen, nog met succes tuinbouw kan uitgeoefend worden, zij men er van ■vertuigd, dat onze gr,mil hier zeker 'oor grocntcnteclt geschikt is. E)]) diezelfde lioogc hei waren vroege oode wortelen (Stoinppimligc van Nan us) mooier dan men ,a- op den besten ;r<md zal vinden, Ruim IV', Are was liervan verkocht voor f 136.dat is lus een opbrengst van ruim f35. -per We, Waar vele landbouwers en bcv.il- zrs van liet kleine bedrijf hier al ruim -vielen zijn met gemiddelde opbrengst ail I 4ÜO.per IIA. verkrijgt men in Vcnlo opbrengsten van f 1000. tot 2000. per H.A. terwijl b.v. ui i"»ll ommigc stukken f4000. per H.A. ipbracntcii. Fosforzuro voederkalk krachtig wordt gei 'uit de Morgenzo el vaart het dan :cl'i hij daarbij akkerij liet incest van hel begin den boer ril 'l bed. een I, lopen zet droge keel, I I een nuer van graantjes 'pnedig heelt luj niets te bilde. Viuu cn Inns én Itof te ga, dippen in de tuonbanklu. i) dccli pikken, i den ouden trant, aar huis eu werkzame hand an op 't zeilende schip, oen langs rotsen cn klip. Am. T. Kerkelijke berichten. AMERSFOORT Parochiekerk 0. L Vr Lange Gracht.

De Eembode | 1913 | | pagina 2