Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. DE EEMBODE XXVIle |aargang. No. UITGAVE VAN DE VEREENIGING DE EEMBODE TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. I'rljs per drie maanden vljltlg cent. - Af/onderlljku nummers drie cent. Alioiicmenleii Mtiniieai eiken dag ingaan, doch up/.egging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Vrijdag 21 November 1913. KANTOOR E-N DRUKKER IJ T LANGEGRACHT 13, AMERSFOORT. Advertentieprijs: van één tot vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. reclames: tien cent per regel. Advertentiën in het redactioneel gedeelte vijftien cent per regel Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentiën gelieve men in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. PROCLAMATIE. Aan Mijn Volk. lid is Mij cone behoefte Mij op dozen gedcnkwaardigcn dag te wouden tot hot Ncüeriandsclic Volk. Nederlanders luin mal n dag. ons r regoering; iddclijke ik niet ilankbnarlieiil de woorden, waarmede VAN IJ KR Dl VN VAN MAASDAM en GIJSBKK I KA- KEI. VAN IIOGKNDOR1' den 31 No vember 181II liet bewind hebben aan vaard „Wij voldeden nan den wenscb van alle onze Bondgcnooten, wanneer wij. in afwachting van de Itonis Hoogheid den I lecre Prins, en in zijnen Naam, de» stelden aan het hoofd dt wij namen die laak op o trouwen op de hulp der V oorzienigheid, wier hatiddi de verlossing vim ons verguisde vader land zoo zigtbaar bestuurt: maar wij .leden het ook met vertrouwen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlan der. die zonder herinnering aan liet verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezind heid, niet ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat Vader land, dat op de elementen, op PHILIPS of Al.liA veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk getuigde, doch met smaad en schande te lange bezoedeld werd." Dat vertrouwen is niet beschaamd. I let Vaderland IS herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saamgegroeid tot onverb-eekbare. natio nale eenheid. Moederland en Koloniën zijn nauw verbonden. De vrijheden en het zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands welvaart, begunstigd door een opgewektcn ondernemingsgeest er verbeterde arbeidsvoorwaarden, is be langrijk toegenomen. Ken krachtig streven naar zedelijk, en geestelijke verliefling heelt zich liaan gebroken. In wetenschap en kunst dingt Neder land mei andere volken om den voorrang. De eendracht van alle Nederlanders zonder ondeischeid \an rang of staat, of van Godsdienstige gezindheid" zij ook in de toekomst de hechte grond slag der nationale onafhankelijkheid. Met het N'ederlandsche Volk hoop Ik samen te werken tot geluk van Vaderland. WILHELMINA. Epistel en Evangelie. Laatste Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. Apostel l'aulus aan de KolossensenI, 914. Broeders I Wij houden niet op voor u te bidden en te smccken. dat gij vervuld inoogt worden met de kennis van Gods wil in alle wijsheid en gccs- ilijk verstandopdat gij wandelt, Gode waardig, in alles wclbchagclijk zijnde, vrucht dragend in alle goed werk en opgroeiend in dekennis van God, ver sterkt zijnde naar de macht zijner heer lijkheid. met alle kracht tol alle lijd zaamheid en lankmoedigheid niet blijd schap, God den Vader dankend, die waardig heelt gemaakt om deel te 1 'ren aan de erfenis der heiligen in icht; ilie uns onttrokken heeft aan nacht der duisternis en overgebracht leeft in het Rijk van den Zoon zijner iefde. in wien wij hebben de verlos- iing duur zijn bloed, de Vergiffenis der tonden. EVANGELIE zolgens den H. Matthciis; XXIV. 1. lu dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen: Wanneer gij den gruwel der verwoesting, waarvan door den profeet Daniël gesproken is, zult zien staan in :le heilige plaats, die het leest, dat bij het bcgrijpe l - dat dan zij die in Judea zijn, vluchten naar het gebergte die op het dak is. dale niet af om uil zijn huis te nemenen die op veld is, keert: niet terug om zijn kleed te hnlen I Wee echter haar. die anger zijn eil die zogen in «lie dagen ill nok dat uwe vlucht niet plaats zal hebben in den winter of op eenen Sab bath. Want er zal dan ecne groote el lende zijn. gelijk er niet geweest is van het begin der wereld al" lot nu toe, noch wezen zal. En waren die dagen verkort, geen vlcesch zou beliou- worden; maar om der uitverkore- wil zullen die dagen verkort wor den. idan, zoo iemand ii zeggen zal: Zie, hier is de Christus of ginds is Hij, gelooft het niet. Want valsche Chris- i valsche proleten zullen op zij zullen groote teekenen en wonderen doen, zoodat (indien het mo gelijk ware) zelfs de uitverkorenen ii: dwaling gebracht worden. Ziet, Ik heb het u voorspeld. Zoo men u dus zegt: t, Hij is in de woestijn gaat er niet heenziet, in de binnenkamers I gelooft Want, gelijk de bliksem gaat van het Oosten en schittert Ic het Westen, zóó zal ooit de komst den ZoOU des menschel) zijn. Overal waar een lichaam is, daar zullen ook de arenden zich verzamelen. En ter stond na dé verwarring dier dagen zal de zon verduisterd worden, en de maan haar licht niet geven en de sterren zul len van den hemel vallen, en de krach ten der hemelen zullen geschokt wor den. En dan zal het teeken van den Zoon des menschen in den hemel ver schijnen en dan zullen alle geslachten der aarde weeklagen, en zij zullen den Zoon des menschen op de wolken des hemels zien komen met groote kracht en majesteit. En zijne engelen zal Hij zenden met eene bazuin en groot ge- :n zij zullen zijne uitverkorenen vergaderen van de vier winden, van de uiteinden der hemelen tot aan der zei ver uiteinden. Leert ook de gelijkenis den vijgeboom. Als zijn tak reeds teeder is en zijne bladeren uitspruiten, weet gij dal de zomer nabij is. ook gij. als gij al deze dingen ziet gebeuren, weet dan dat het nabij, voor de deur is. Voorwaar, Ik zeg udit ge slacht zal niet voorbij gaan. totdal al deze dingen geschieden. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan. FEUILLETON. EEN VLAAMSCHE VERTELLING. Verbcek's Hendrik, een knaap ongeveer dertien jaar, zat naast zijnen "vader in het rijtuig en mende liét paard; het moest zijn, dat't den zoon van den voornamen koopman hinder de, den zoon van Piet den Zandboer dié schoone bloem voor hel vens van het hoerenhuis te zien bcschouwi want hij sloeg den jongen mctdcrijzweep in het gezicht. Mevrouw van Halen en hare Elize, die het feit door liet venster hadden gezien, kwamen buiten getoopen, want hel bloed gudste uit Klaasje's neus en mond. De liefdadige vrouw bood het kind hare hulp aan, maar de knaap bedankte, sloeg de handen voor hel .«•laat en keerde huiswaartshij was beschaamd. Bij de bclecdigillg, die hem door Hendrik was aangedaan, werd de klei- j„. Klaas door een gevoel aangegre pen. waarvan hij zelf de beteekenis niet Lende. Was liet liaat. was liet wraak zucht of was liet slechts liet verlangen van eenmaal den ellendeling, die liein zónder de minste reden had gekwetst en vernederd, te beschamen Hoe liet van dien oogenblik af scheen hij Óen geheel ander wezen. Zijne oogen begonnen Ie schitteren, zijn kinderlijk ARMENZORG. Armenzorg is een individucele plicht, door Christus opgelegd. De eerste armenwet was hel woord„Het tweede gebod, aan het eerste gelijk, is: gij zult iiw naasten beminnen gelijk tl zeiven." Reeds spoedig werd in het Christen dom de verzorging geregeld, uit welke regeling weldra de vereenigingen voort kwamen. Van liberale zijde wordt er dikwijls :smaald op de kerkelijke armenzorg; cn wil haar aan banden leggen. Ook de socialisten zijn haar vijandig, omdat zij alles verwachten van den Staat. Beide groepen handelen verkeerdde kerkelijke armenzorg heeft recht op vrijheid omdat zij ouder is, en ook omdat zij uiteraard beter is. Staatsar menzorg voelt nietkerkelijke armenzorg heeft hoogcr doel en daarom moet zij ruim mogelijk kunnen bewegen. „Bij volmondige erkenning den goeden wil der vrije krachten .li de Kerk om zich van den plicht .n armenzorg te kwijten", zoo schreef ns mr. dr. Kooien, „zal men moeten egeven, dat er misstanden en leemten n, die dringend oin opheffing vragen. Vooreerst het zoo goed als gemis ,n samenwerking in de sleden. „De instellingen werken ieder op zich ■lf en doen alsof er geen andere waren. „Er zijn er die hetzelfde doel beoogen en wel zouden worden samengesmolten, indien het afstand doen van een bestuurs functie voor velen niet te machtig ware. „Er is dikwijls onbekendheid mei bestaan van andere instellingen in zelfde stadde ervaring door den opgedaan, gaat voor den ander verloren. „Er is genlis aan waardeering. omdat en elkander niet kent. „Deze versnippering van persoonlijke krachten leidt weder tot verspilling van geldener zou bij eenigc samenwerking heel wat meer kunnen gedaan worden met liet geld dat de maatschappij armenzorg beschikbaar stelt. „Er zijn personen, die zóó iu de gunst staan, dat zij dubbele bedoeling meer dan dat ontvangener zijn deren die juist vallen buiten de grens, door vele der instellingen bedeeling getrokken. „Wat zou door samenwerking beter resultaat te krijgen zijn I „Maar ook wat een verlies aan geld, besteed aan önwaardigen, terwijl an deren er naar hunkeren, die hel alles- gerlijke Armenzorg staan als aanvulling, aanvullende daar, waar de middelen ontbreken en daar waar de personen anders geheel ongeholpen blijven. Zoo ergens dan is op het gebied van armenzorg samenwerking noodig en Gebrek aan samenwerking brengt behalve de door mr. Kooien aangege- nadeelige gevolgen ook nog dit een arme. die door 3 of 4 veree nigingen geholpen wordt, ook dikwijl door bestuursleden van ieder dier ver igingen bezocht wordt. Ieder zegt i man het een en ander, i voortdurend gepreek werkt bij zooiemand t mede tot zijn moreele verheffing. )p vele plaatsen is men reeds met de samenwerking begonnen. Deze samenwerking wil de nieuwe Armenwet bevorderen door het instel- ecn Armenraad wa liefdadige vereenigingen worden uitge- lodigd zitting te nemen en door het aanleggen van een Centraal register, waarin alle personen aangeteekend zul len worden, die bedeeld worden. Een geheim register van schamele armen register voor lien, die bij allen hulp komen vragen. Men kan de armen in drie klassen verdeelen, naar welke verdeeling ook de zorg voor hen moet zijn ingericht. De eerste klas omvat hen, die niet kunnen werken, ouden van dagen, zieken, 'cduwcn en weezen. Allen moeten liefderijk worden bejegend en zacht behandeld. Evenzoo de lieden, die tot de tweede klasse behooren. zij die wel kunnen en willen werken, maar niet in de ge legenheid zijn werk te bekomen. Werk verschaffing is hier de meest gewenschte hulp en waar zulks niet gaat. moet bijstand worden verleend. Zij die niet willen werken, de luiaards, de drinkers en de vlegels vormen de derde klasse. Een harde behandeling is voor hen het beste. De vraag mag ook wel eens worden gesteld of liet altijd wel wijs is schriel (e zijn met tlinkc hulp in eens r Dikwijls is een huisgezin meer geholpen als liet in eens een goede gift krijgt, dan door het zelfde bedrag, gegeven over vele weken. Mr. Kooien. Daarenbovenkerkelijke armenzorg alleen is niet afdoende. omdat zij dikwijls niet over ge noegzame middelen beschikt, en omdat er toch ook gezorgd moet worden voor hen, die tot geen kerkgenootschap behooren. Naast de kerkelijke moet dus de Bur gelaat kreeg ecne ernstige uitdrukking en zijne houding getuigde van het be wustzijn zijner zelfwaarde. „Wal mag er met den kleine hcide- knaap gebeurd zijn," dacht de onder- „de jongen is niet te herken- Vroeger gaf hij weinig acht op de lessen, en nu gaapt hij mij de uit den mond. Eu vorderin gen dal hij maakt I ln zes maanden tijds heeft hij Hendrik Verbeek, die vier jaren ouder is en zeker geen de— inerik kan genoemd worden, ver ter zich gelaten." Vader en moeder meenden ook, dal Klaas veranderd was, hoewel hij nog wel met «le licijongens speelde, be merkten zij toch zekeren hoogmoed, zekere fierheid in hun kind. Over Klaas- i zedelijke houding konden dt mdige lieden niet oordcelen, zij wis- I alleen, dat hij nog zindeiijker op zijne kleeren was dan voorheen, dat hij vroeg geen klompen mee dragen. ziel er met zijne grijze vlas- koopersjas van geringe slof ook veel beter uit dan eertijds'; maar zijne Ma rie is steeds dezelfde gebleven. Zij is altoos de zachtzinnige vrouw, dr onvermoeibare werkster van voorheen en al drijven zij nu handel op grooten voet, zij blijft toch des Zondags hare platte muts en hare katoenenkleedjes dragen. Dag en nacht arbeidt zij de ird Model-armenzorg beoefent onzi Vincentiusvercenigiiig. Zij toont te bezitten het voortreffelijk vermogen zich aan te passen aan de tijdsomstandigheden, en men mag wel zeggen dat haar liefdewerken even talrijk zijn als de nooden der armen. Bij hare liefderijke zorgen voor het materieel welzijn liarer beschermelingen vergeet zij «ie godsdienstige belangen 1 :r armen niet, maar behartigt zij beide juiste evenredigheid. Haar steunen en in staat stel len haar liefde-werken onbekrompen te zcltcu, rekenc ieder Katholiek zich een ecre-plichl. plechtige wapenschouwing bij, te 's- Gravenliage, in tegenwoordigheid van den M inister van oorlog en de hoog ste militaire autoriteiten, waarbij met groote plechtigheid de vaandels aan de nieuw gevoru Ie regimenten werden uitgereikt Bij de uitreiking deed de Koningin een beroep op het leger, oi hoopte donkere dagen teekenen te geven van vaderlandsch- en onalliankehjk- heidsliefde. Met een „God- zij met ons" gaf H. M. het vaandel over. De Gcneraal-Conimandant van het veldleger dankte de Koningin namens leger en corps onder de verzekering, dat deze hun plicht zouden doen. Lijkverbranding. In plaats van naar christen zede het stoffelijk overschot van den raensch den schoot der aarde toe te vertrouw dringt men in de moderne heiden- reld aan op lijkverbranding. Allerlei gezochte motieven ter gunste van de lijkverbranding weten die lieden te pre- sentecren. Het is en blijft echter liei- densch gedoe, Ook van rechterlijk stand punt beoordeeld, is het lijkverbramlings- proces niet zonder bedenking. Duidelijk verklaarde zulks de procureur-generaal "n een vergiftigingszaak. Hij zeide .,Dan heeft deze zaek ook nog dit ge leerd: Wanneer de lijkverbranding ook vaderland tot stand is gekomen lijk als van Westerveld (het slachtoffer) ware verbrand geworden, dan zou de oorzaak van den dood nooit an liet licht zijn gekomen." Een goede waarschuwing. Een stap in goede richting. Er is ingesteld eene Staatscommissie at onderzoek van de vraag, welk stel- el van evenredig kiesrecht voor r •ertegenwoordigende lichamen het kiezelijkst is. Aan deze commissie is opgedragen dit stelsel in wetsontwerpen, de noodige toelichting, lichamen Tot voorzitter is benoemd mr. J. Oppenheim. lid van den Rand van State tot onder-voorzitter: mr. J. A. Loeff. en tot ledenjlir. mr. «Ie Geer, mr. J. A. van Gilse, Mr. D. Kooien, mr. E.graaf van Lvnden van Saiulenburg. Rink, én W. H. Vliegen. Evenredige vertegenwoordiging zal de politieke dampkring zi Hoe eer ze wordt ingevoerd, hoe beter. de goede vrouwer gaat geen streng fijn vlas uit het huis die niet door ha- handen is gegaan en toch verge- :lt zij haren echtgenoot, die een fijn koopman geworden is, op de buiten gewone markten, en doel ze zelve koopen op de boerenhofsteden in i omtrek. OndertussChen kunnen de menschen t de zaak van den voormalige» zand boer die nu geen zand meer venl t wijs worden. Sommige zeggen rijk zijn geworden andere be llet tegendeel, hetwelk hier uit spruit, dat Piet en Marie in de Hei blijven wonen, iu plaats van een huis te huren in liet dorp. De kroeghoudster, de oude kennis m Piet, die boos is, omdat zij al zij- Idandisie heeft verloren, hoewel hij mis nog een glas bier in een voor- une herberg drinkt, drijft dikwijls den lot met zijn rijkdom. „Wat hij zou rijk geworden zijn zegt zij. „en hij blijft op de Hei w nen. Indien zijn stok langer was. z> hij verder springen. 1 lij is hoovaardig genoeg cn zijne Marie ook: Ei kind dan dal durft zich niet den van mijnheer Verbeek meten. Mijn heer Verbeek die iiienigen druppel klare hl mijne herberg drinkt, al is hij schatrijk, heeft mij onlangs nog gezegd, dat «Ie zandboersjongen voor zijnen Hendrik d«-u mond niet meer wil hou Binnenlandsche berichten. Militair schouwspel. H. M. de Koningin woonde de Tienjarig bestaan K. S 8 Jan. 1914 zal het tien jaren gele den zijn. dat de Statuten van de K. S. A. werden vastgesteld. Deze dag dus beschouwd worden als de stichtings dag van de K. S, A. In zijn jongste vergadering heeft daarom de Centrale Raad besloten, dezen dag te herdenken door het houden van eene grootschc bijeenkomst in Tivoli te Utrecht. Z. D. H. de Aartsbisschop heeft toegezegd dien dag eene Pontificate H. Mis te zullen opdragen. Deze vergadering zal gehouden worden op H. Driekoningen dag, 6 Januari. Voorshands kan worden meegedeeld, it na afloop van de Pontificale H. Mis een gemeenschappelijk ontbijt zal plaats hebben, waarna van 2 tot 5 uur feestvergadering in Tivoli. Daarna een :nvoudigegemeenschappelijkemaaltijd. Avonds ten 8 ure voortzetting der F eest vergadering. In 1914 zal een Sopiale Week wor den georganiseerd in het Aartsbisdom Utrecht. De plaats moet nog worden vastgesteld. Centrale Raad K. S. A. In de jongst gehouden vergadering m den Centralen Raad werd verslag uitgebracht over de Lelie-Bioscoop. Uit deze mededeelingen bleek, dat deze afdeeling de beschikking had over f35.000. Een voorraad van ruim 60.000 M. film was aanwezig. Hiermee werden thans 14 bioscopen bediend. Bovendien zijn aanwezig 100 series lichtbeelden. De finantieele uitkomsten konden gun stig genoemd worden. Te maken winst komt geheel aan het Centraal Bureau ten goede. De films en lichtbeelden worden verhuurd voor dezelfde prijzen, jor door't particuliere verhuur kantoren geschiedt, terwijl men dan bovendien dc zekerheid heeft, alleen goede films te ontvangen. De moeilijk heid blijft echter, om voortdurend nieuwe films, die goed zijn. te verkrijgen. Een grooter bedrijfskapitaal is noodig. Daar om zal met plaatsing van 5-procents- obiigaties worden voortgegaan. De be grooting voor 1914 werd vastgesteld ontvangsten op f16.980 en in uitga- n op f17.021. Een gunstig resultaat alleen te verkrijgen indien de Lelie-Bi oscoop een flinke winst-uitkeering zal doen. Als onderwerp voor de winter- campagne werd vastgesteld „Invalidi- teits- en ouderdomsverzekering en Staatspensioneering." K. S. A. Het diocesaan comité der Katholieke Sociale Actie vergaderde te Zwolle onder leiding van baron Van Wijnber gen. Aan de orde kwam de bespreking der organisatie van den R. K. Bond Rijkswerklieden. De voorzitter den Bond wilde de afgevaar digden aansporen ieder in zijn eigen plaats pogingen in liet werk te stel len om een afdeeling op te rich ten. In liet aartsbisdom bestaat nog geen afdeelingUtrecht, Amersfoort en Zwolle zouden het eerst in aanmerking komen. De voorzitter merkte op, dat den, maar hem durft antwoorden ah zijns gelijke," De bakkerin op den hoek die als, voorheen, dikwijls over dit onderwerp kroeghoudster in twist was be merkte v ooiidurcml dal er bij den zand- er veJ gewonnen en weinig verteerd :rddoch wanneer zij hierover hare meening i» het bijzijn van den katoen- fabrikant, ilie het jaar te voren gefail leerd was, uitdrukte, dan antwoordde deze, als man van oudervindingdat geen sterveling liet fijne der historie wist, tenzij de bankier, in wiens kan toor hij Piet en Marie dikwijls had ge zien, natuurlijk om geld op hoogt intrest te Iccncn om huil handel' - mede voort te zettenzoo was ti minste zijn iiieening. Er liepen nog maanden en jaren voorbij, zonder dat er merkelijke andering in het gezin van den zand boer kwam, maar eindelijk verscln er een dag die kon beschouwd wori als de aanvang van een nieuw tijdperk in htm geschiedenis. Op het einde var zeker schooljaar, juist toen men Klaas zestiende verjaardag vierde, vroeg de jongen om naar dc kostschool te gaan waar ook Hendrik Verbeek studeerde. Piet trok ecu bedenkelijk gezicht, Marie jammerde bij «Ie gedachte, dut Na zich bedacht „Meent gij niet et Klaas." - wa zich reeds inct „dat het nnd boeken «li e hebben, sprak want de zoon 'begoii de zaak te bemoeien :elig zijn zou opnieuw ior vreemde lieden te doen houden, die dc geheimen zaak op de straat brengen Klaas is dunkt mij, reeds genoeg geleerd. Hij kan beter brieven schrijven dan de klerk der secretarie dien wij vroeger gebruiktenen als hij eene rekening schrijft, komt zij altijd goed uit. „Vader," antwoordde de zoc geleerdheid, die ik bezit is nauwelijks voldoende voor eenen kleinhandelaar, en ik gevoel, dal ik liet met uwe hulp verder zal brengen. Ik zou gaarne vreemde talen leeren, den koophandel besludeeren en door 't verkeer met beschaafde lieden een man worden die zich op eene fatsoenlijke wijze weet te verdedigen, wanneer een ellendeling gelijk Hendrik Verbeek, die mij eens niet de rijzweep in het gezicht sloeg, mij bcleedigt." Hoewel vader en moeder hunnen zoon niet begrepen, verstonden zij toch wel, dat zij niet door strenge 'midde len «lat plan konden verwerpen. Klaas had reeds blijken genoeg gegcvi bijzondere geestkracht en strenge grond beginselen, en hieruit vloeide voort, I dal zijne ouders bcheerscht werden wij de arbeiders zoover tot ontwikke ling moeten brengen, dat zij begrijpen, dat het voortdurend beloven der soc. dem. wel theoretisch mooi, maar prac- tisch onuitvoerbaar is. Wij moeten de arbeiders er vooral op wijzen, dat de sociaal-democraten dezen zomer in de gelegenheid zijn geweest iets practisch voor dc arbeiders te doen, maar toen geweigerd hebben. De heer A. v. Kalken van Amers foort, deed de toezegging in Amersfoort pogingen te zullen doen daar een afd. te richten. Amersfoort vroeg bij de rondvraag de agenda met eenige toelichting, tijdig dc plaatselijke comitè's te zenden, door zijne zedelijke overmacht. De moeder kreeg tranen in de oogen bij de gedachte, van haren lieveling te moeten scheiden. De vader nam het anders op. „Vrouw," zeide hij, „ik meen dat de jongen gelijk heeft. Waren wij geleerd geweest om rechtstreeks met de vre delingen te kunnen onderhandelen, hadden dubbel geld verdiend. Ja jongen heeft gelijk." Na voor- en tegenspraak werd zaak gelijk liet schier altijd gebeur ten voordeele van Klaas besT Een mnand later zat de zoon van zandboer als leerling op de schoo banken van het gymnasium. VI. De Verbeek's wilde niet dat hun <-0011 in dezelfde school studeerde, in hetzelfde huis woonde en aan dezelf de tafel at als de zoon van hunne voormalige dienstmeid en zij dachten, daarenboven dat hun Hendrik reeds genoeg had geleerd. „Hij is negentien jaar,"bemerkte de vader. „En groot genoeg om te trouwen," antwoordde moeder. Hendrik was inderdaad een kloeke jongen, en daarbij gaven zijn grove wezeiitrekken hem een mannelijk voor komen. (Wordt voorrgezet.j

De Eembode | 1913 | | pagina 1