Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. DE EEMBODE XXVIle laargang. No. 88. UITGAVE VAN DE VEREENIGING DE EEMBODE TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Prijs per drie maanden vljltlg seat. - Afzonderlijke nummers drie cenl. Zïmk!,nZS "I ««liM.n vM, d,„ Vrijdag 30 Januari 1914. KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANOEORACHT 13, AMERSFOORT. Advertentieprijs: van één lot vijf regels dertig cent. - Elke regel meer zes cent. Reclames: tien cent per regel. AdvertentiEn In het redactioneel gedeelte vijftien cent per regel. Billijke tarieven bij abonnement, Alle mededeelingen en adverlenlién gelieve men in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. KATHOLIEK LEVEN. Wat is katholiek leven? Leven is denken, leven is willen, le ven is werken en handelen. Katholiek leven is dus katholiek denken, katho liek werken en handelen, Katholiek denken. Men denkt ka tholiek, wanneer men zijn katholiek geloof kent, goed kent, door en door kent. natuurlijk een ieder volgens zijn Hand en begaafdheidwe behoeven er allemaal niet evenveel van te weten. En men zal zijn katholiek geloof kennen, als men in de jeugd goed den catechismus heeft geleerd, als men naar de onderrichtingen iu de kerk goed luistert, als men de vergaderin gen waar gudsdi enstige eil sociale kwes ties verklaard en besproken worden, ijverig bijwoont, als men ten minste uu en dan, b. v. oj> Zon- en Feestda gen eens een goed boek leest, een liijbclsche Geschiedenis, een Geschie denis der kerk, de Levens der Heili gen, sociale en apologetische lektuur. Katholiek denken vordert ook, dat men den mensch, zijn doel, zijn geluk, de wereld, de maatschappelijke en staatkundige toestanden, het lijden en de rampen des levens, het arbeiders vraagstuk, enz. beschouwe in het licht iles geloofs, zooals de kerk die ver klaart en beoordeelt, met betrekking tot God en tot de eeuwigheid. Katholiek willen. lk wil katholiek, als ik het vaste en onherroepelijk ver langen heb om steeds en overal vol gens de leer en den geest der katho lieke kerk te handelen en niets inij kan bewegen om een stroobrecil daar van af te wijken. Katholiek werken en handelen. Hij werkt en handelt als katholiek, die de geboden en plichten, welke hel katho liek geloof hem oplegt, in den staat, waarin God hem heeft geplaatst, trouw en met toewijding vervult. Wie als Katholiek leefl, zal de ge boden heiligendagen vieren niet alleen door de H. Mis te hooren met goede manieren, dat is. de geheele H. Mis aandachtig en eerbiedig bij te wonen, maar als hij kan, staal hij de Vesper of het Lof of de Congregatie of de Onderrichting nooit over. In alle geval hij stelt zich niet tevreden met zooals men dat noemt een snapmisje te hooren. II'ie als Katholiek leeft, stuurt zijn kinderen naar de katholieke school al kost dat ook zware offers. Zeker, hij gaat met zijn tijd mee, dat moeten wij als katholieken ook doen, maar daarom juist weet hij ook, dat de godsdienst bij de opvoeding het zwaarst weegt en de eerste plaats moet in- Wie als Katholiek leeft, steunt naar vermogen met abonnement en met adver tenties en met correspondenties en met zijn waardeering en hoogachting de katho lieke pers. Alleen als het noodzakelijk is, abon neert hij zich op liberale bladen en adverteert daarin. Hij geeft liever zijn geld aan de Koomschc pers en waar hij die ver spreiden kan, daar laat hij het beslist Wie als Katholiek leeft, heeft eer bied en voor hel kerkelijk gezag van den Paus, van den Bisschop, van de parochie-geestelijkheid. Kcnhcid is overal noodig. En zon der gezag geen eenheid. Wie als Katholiek leeftzal kleur be kennen en vrijmoedig voor zijn geloof zijn beginselen uitkomen, zonder :es voor mcnschelijk opzicht. Wie als Katholiek leeft, zal bij de ver kiezingen niet thuis blijven, nu ar ko men stemmen en wel stemmen op die cmididatcn, welke hij weet. dat door rlc katholieke partij aanbevolen worden. Wie als Katholiek leeft, zal ookderech ten der Katholieke Kerk, haar waarhe den, haar instellingen, haar geschiede nis verdedigen in zijn kring en zoover als hein dit mogelijk is. Een goed kind komt op voor zijn iders en zorgt, dat men van hen af blijft een echt katholiek komt op voor de kerk en men raakt zijn oogappel n, als men de kerk te na komt. Katholiek leven, dat is, Koomsch zijn in merg en been. Koomsch tot den laatsten druppel bloeds, die in de aderen vloeit, Koomsch tot in het kleinste vezeltje, dat men aan het lijf heelt. Koomsch. niet enkel met woorden, met bluffen, zwetsen, maar met daden, met offers, met werken. De schreeuwers en de praters doen :t 'm niet, maar de stille, eenvoudige, oedige offervaardige werkers, zij, die ct blijven zitten, maar aanpakken en de handen uit den mouw steken, niet korten tijd, maar staag en on vermoeid. Leven wij zóó ais katholieken van den echten slag, dan zijn wij door ons gedrag, door onzen handel en wandel de eerste verdediging voor ons geloof. Als de verdediging der Kerk tegen- er onze tegenstanders niet altijd de uitwerking heeft, welke zij zou kunnen hebben, dan ligt dit veeltijds hieraan, dat menig katholiek niet leeft, niet denkt, niet wil, niet handelt, zooals hij als katholiek zou moeten leven, den ken. willen en handelen. vrceselijk werk is, lastig en lijdroovcnd dal onze kieswetgeving krukkerig is, omslachtig en in enkele gevallen on billijk zelfs. Maar dóórover lamentecren en klagen helpt niet: Er moet gedaan worden wat noodig is. Daarom herhalen we nog eens onzen oproep tot allen, die nog geen kiezer in en het kunnen worden Talmt niet, maar begeeft u zoo gauw mogelijk naar de bestuursleden uwer plaatselijke K. K. Kiesvereeuiging. Alle inlichtingen worden u dan ver strekt. In Amersfoort wordt zooals geregeld afgekondigd en gepubliceerd, van wege de kiesvereeuiging zitting ge houden in het Patronaatsgebouw aan het Zand en in het K. K. Volksbonds gebouw. leder zie zijn kring dezer dagen nog ns rond. Wellicht dat er nog zijn e in de termen vallen. Men deelc zulks dan het bestuur der Kiesvereeni- ging mede. Vele handen maken het werk licht. Geheel het district Amersfoort door oet met taaie volharding worden ge streefd naar hel herstel onzer nederlaag. 't District Amersfoort is Christelijk en het zal Christelijk blijven. Maar er moet voor gezorgd worden dat al onze geestverwanten, die in de termen vallen, zoo noodig met hun stembillct kunnen getuigen voor christelijk begin-cl. Daar komt het op aan Zorg voor de Kiezerslijst. s nu de tijd om practisch te wer- .an het herstel onzer dezen zomer zoo geschokte positie. 't Is in deze dagen dat feitelijk wordt beslist over den uitslag van later te houden verkiezingen. Want nü worden de Kiezerslijsten samengesteld. Wat baat 't, of men met de ge opende stembus in zicht hemel en aarde beweegt om den man zijner keuze toch tar gekozen te krijgen, wanneer men Februari niet zorgt dat al de onzen als kiezer worden genoteerd? Wat nil verzuimd wordt, is later niet herstellen. Al jaagt en rent men met auto en koets en fiets't baat niet, wanneer in i eerste helft van Februari verzuimd verwaarloosd is de kiezerskweck, Zeker, we geven toe, dat het een Uit het Buitenland. Duitschland. Keizer Wilhelm vierde Dinsdag zijn 55en verjaardag. Verschillende bonds- vorsten kwamen den keizer persoonlijk complimenreeren, terwijl andere hun vertegenwoordigers hadden gezonden. In «Ie slotkapel had een godsdienst plechtigheid plaats. Daarna had de1 groote ontvangst ten hovc plaats, Overal in liet rijk werd 's keizers geboortedag plechtig gevierd. De „Xordd. Allg. Ztg." prijst den keizer als „eersten dienaar van den die de overtuiging is toegedaan, niet krijgslauweren, welstand, macht anzien het lot en de toekomst van volk verzekeren,- maar alleen de zedelijke kracht, die er in het volk w< Die zedelijke kracht nu, weleer een reden voor lierheid, neemt af. De brief door de Duitsche bisschop- :n tot hunne nnderhoorigen gericht, bewijst zulks. Men leze slechts de volgende pas sage uit het bisschoppelijk schrijven „Het Duitsche huisgezin, hoe stond t eens hoog in eere als steun van liefde en trouw, van orde en zedigheid, als beeld der gezondheid en vrucht baarheid 1 Nu is het ook aangetast door i zware ziekte. ■Daarop wijst een woord van beren klank, dat vroeger ons niet aan ging. het woordgeboortenachteruit- gang. Hoe ver het kwaad reeds om zich heen heeft gegrepen, toonen de cijfers, die dezen achteruitgang aangeven. „Van jaar tot jaar gaat het aantal der geboorten achteruil, en wel, in Duitschland, in de laatste tien jaren sneller dan zelfs in Frankrijk en België. Indien het niet gelukt het kwaad tot staan te brengen, dan zal ook bij ons het aantal sterfgevallen dat der geboor ten overtreffen en zal ook voor Duitsch land het woord van kracht zijnmeer lijkkisten, dan wiegen. „Deze cijfers spreken een ontzettend duidelijke taal. En zij spreken niet alleen een klacht uit over den nood. zij spreken ook van schuld, van de zwaarste schuld". Frankrijk. Frankrijk zit in de zorgen, liet gaf telken jare meer geld uit dan goed was en toen men ten slotte nog de dwaasheid der wederinvoering van den drie-jarigen diensttijd uithaalde, kwain inen voor eeu reusachtig tekort te staan. In den Senaat kwam de benarde toestand der geldmiddelen ter sprake. De belasting op het inkomen zal, 10 zeide een der senatoren, ons vol doening geven, wijl zij voor allen re delijk en billijk is. maar zij laat ons toch in groote onzekerheid of zij het venwicht zal kunnen herstellen. Wij moeten 1830 millioen leenen om de buitengewone uitgaven te dekken. In werkelijkheid beloopt het deficit bijna drie milliard. De toeneming der belastingen naast de vermindering der bevolking zal nood zakelijk tot een verzwakking van Frank- ijk leiden. Maar de Fransche belastingbetalers zullen ervaren, dat hun regeering nog niet aan bezuiniging op militaire uit gaven denkt. Zou men dan nooit aan de ijzeren greep van het militairisme ontkomen Heel gemakkelijk zal het niet gaan, gelijk een bekend econoom, prof. Bren- lano. uiteenzet. Elzas-Lotharingen is het groote strui kelblok. Zoolang de Franschen zich over het verlies van dat land niet kunnen heenzetten en vriendschap sluiten met Duitschland, zal er v; ontwapening wel niets komen. Zou een oorlog dan niet helpen Ook dat niet. Stel dat Frankrijk het land terug won, In dat geval zou Duitschland zich aan het werk zetten, grootere ofiers nog brengen om zich tot nieuwen oorlog toe te rusten en de grensprovincies te heroveren. Stel dat Duitschland den oorlog, die Frankrijk om den Elzas begon, won, dan zouden de Duitschcrs zeker, zooals Bismarck reeds zei, Frankrijk pakken nemen, zoo alle levensbloed aftappen, dat het voor goed delijk zou zijn. Maar dan had hel militairisme nog ets van zijn kracht verloren. Want dan zouden Rusland en Engeland zich op tot dusver ongekende wijze ver- sterkeu, tiaar ze niet zouden kunnen dulden, dat Duitschland in Europa oppermachtig heersclite. Hoe men het ook bezie, om t vermindering in de bewapening te komen, zou het noodig zijn, dat de oude vijanden Frankrijk en Duitschland vrienden werden. Maar daar zijn ze nog ver af. Binnnlandsche Berichten. Tweede Kamer. Dat het ministerie zwak staat, bleek t hetgeen bij de oorlogs- en marine- begrooting voorviel. De militaire ministers zullen hun ministerieel leven wel altijd moeten danken aan de Rechterzijde. En wan- deze wil, zal het haar niet moeilijk vallen het Kabinet omver te kegelen. Zonder hooge noodzaak zal de Rech terzijde zulks echter niet doen. Maar dat de Linkerzijde geen minis terie vormen kan. dat ook bij zijn mili taire plannen een meerderheid van Links achter zich heeft, bewijst dat regeereti kan. Het is dan ook volstrekt nie sloten, dat het ministerie op een goeden lag heengaat, eer het zijn tijd heeft uitgediend en dan staat Kamerontbin ding voor de deur. Een reden voor ons om het kruit droog te houden ten einde ten allen tijde gereed te zijn voor een verkiezings campagne. De toestand onzer marine is treurig. Jaar in, jaar uit werden er millioenen in ten koste gelegd. En het resultaat? ,,'t Is al oud-roest" zei m Kamer. Maar wat erger isde geest onder de schepelingen is niet de goede geest. matrozen zijn ontevreden, ze morren ijn voor 't meerendeel heul en heil gaan zoeker, bij de socialisten. Merken de gezaghebbers dat de tevreden Jantjes voor den dienst door en door bedorven zijn door 't socia lisme met zijn haat en nijd-propaganda, dan sturen ze de nienschen naar huis wegens „anti-militaire" karaktereigen schappen. 't Vorig jaar kregen zoo ruim 400 manschappen hun ontslag. Helpen doet 't echter niet. want het getal socialistisch georganiseerde sche pelingen steeg weer geweldig, tot ruim 3000! In de Tweede Kamer werden allerlei middelen aan de hand gedaan om tot verbetering van den toestand te geraken. Zoo wenschte men van Christelijke zijde de vloot toegankelijk te maken Christelijke jongemannen. De toestanden, welke er nu heerschen. zijn inderdaad een gruwel voor ieder, die een Christelijken wandel wil leiden. inneer de minister het milieu weet wijzigen, zal hij de vloot openen voor het grootste deel van ons volk, mannen levert, met een goeden geest bezield. Bij de voortgezette behandeling der begrooting van Binnenlandsche zaken, kwam onze afgevaardigde nir. De Beau fort loonsverhooging vragen voor de professoren aan de Hoogescholen, zijn collega Schaper deed hetzelfde de tuin- en timmerlieden aan de hoo- geronderwijsinrichtingen in dienst. De Utrechtsche afgevaardigde mr. r Spill klaagde over de gewoonte in enkele professoren hunne lessen een vreemde taal te geven. Bij al het gekerm en geklaag over gebrek aan geld voor nuttige zaken, stenu het wrevelig te moeten ontwaren hoe royaal b.v. bij de stichting van gekkenhuizen met de belastingpen ningen wordt omgesprongen. Te Woensel bij Eindhoven wordt io'n inrichting op Rijks kosten ge bouwd. Men raamde noodig te hebben niet minder dan zeven millioen. Toen daarover werd geklaagd bleek, het dat cr zonder bezwaar f318.500 op den bouw kon bespaard worden! 's Rijks verpleging is dure verpleging. De verplegingskosten van een patient het rijksgesticht te Medemblik be- loopen f860 per jaar, in particuliere gestichten maar f385 per jaar. Nuttig werk. Het Diocesaan Bestuur der Katho lieke Sociale Actie in het Aartsbisdom Utrecht besloot in zijne vergadering van 12 Januari 1.1. in te stellen eene Diocesane Commissie om het Bestuur ter zijde te staan in het tot stand bren gen eener organisatie genaamd „R. K. Platteland', gelijk die in 't Bisdom •Bosch reeds werd tot stand gebracht. Het benoemde personen in verschil lende plaatsen tot lid van voormelde Commissie. Het besloot verder in eene te Zwolle te houden bijeenkomst met de Com- nissie van gedachten te wisselen, op velke wijze de oprichting van zoodanige ."ereeniging in de gemeenten of Pa rochiën van 't Aartsbisdom het zekerst spoedigst zoude zijn te bevorderen, teneinde dus le.koinen tot een Centrale Diocesane Vereeniging „R. K. Plat teland". Met groote voldoening zullen onge twijfeld allen die belang stellen in het schoone werk der Kath. Soc. Actie kennis nemen van dit nieuwe plan. Een dusdanige organisatie zal velen ten plattelands ten zegen zijn. Publiciteit. Door Z. D. H. Mgr. den Aartsbis schop van Utrecht is bepaald, dat in 't vervolg artikelen en ingezonden stukken in bladen, geschreven door hecren geestelijken, met hun vollen lam moeten onderteekend zijn. Eenzelfde bepaling is ook uitgevaar digd in het bisdom Breda. De Drankwet. In de Tweede Kamer kwam bij de behandeling der begrooting van Bin nenlandsche Zaken ook de drankwet ter sprake. Behalve de katholieke leden Fleskens Van Nispen klaagde ook de socia list Schaper over de Drankwet. De wijzigingen, welke moeten aangebracht worden, wilde hij door een commissie behandeld zien. Hij wenschte dat col lege zeer practisch in te richten, men- schen uit het gewone leven moesten daarin, en tegen een paar vergunning- FEUILLETON. DE BEVRIJDING DER ZWARTEN. „O, dat is zoo erg niet, ge kunt va mijn geld nemen, zooveel ge wilt." Albert bedankte voor dit vriendelijk aanbod en zeide toen: „lk zou wel eens willen wc tniss Sillifonds weer bekomen den schrik." „Ja," antwoordde Leclerque, „ik vind het vreemd, dat zij u nog niet is ku. men bedanken." „Dat is in 't geheel niet noodig; ik hei) haar niet geholpen, om door haar bedankt te worden; ilt heb voor haar gedaan, wat ik voor iedereen gedaan zou hebben." „Maar, wat gij mij van miss Sillifonds verteld hebt, heeft mij belang inge boezemd. „Als gij hier koiiitjwonen, zult gij haar dikwijls zien. Ze leeft op grooten voet en geeft veel partijen. Ieder voor naam persoon is een welkome gast bij haar." Daar Albert aan het gesprek eene andere wending wilde geven, begon hij een en ander te vragen over de plan ters, die in den omtrek woonden. Hij vond mister Leclerque een zeer standig man. „Gij zult ondervinden, dat bijna al onze buren eigenaardige gebreken heb ben," zeide deze hem, „doch aan een euvel gaan bijna allen mank: zc zijn ongcloofelijk trotsch. Er zijn er nauwe lijks twaalf met een gezond verstand. De andere zijn bespottelijk bijgeloovig en van niemand willen ze een verstan- digen raad aannemen. Als gij ze in hun zwak weet te tasten, zult gij in korten tijd zoo rijk worden, dat gij over •ijf of zes jaar een plantage kunt koopen." Uit de handelwijze van mistress Johnston kon Albert de waarheid dezer woorden opmaken, maar hij wachtte zich wel, cr iets van te laten merken. „Het is beter," zeide hij bij zich zelf, "Lat ik de eer van mijn praktijk ophoud." icgen den avond onderzocht hij den arm *an Leclerque opnieuw en zag toen, dat he. gezwel geheel verdwenen was. „Mistir Leclerque," zeide hij toen, ,ik zal ij, het verband om uw arm leggen en uw neger Israël moet nie hierbij bebul}zaam zijn," Leclerque g.fzjjneafkeuringtekennen. „Een neger r* zcidc hij, „kan mijne •ouw mij dan ni.t vasthouden? Ik houd niet van om J00r Jat volkje te worden aangeraakt.' „Mijn waarde heet» antwoordde Al- bert glimlachend, „gij zgt jmmcrs een verstandig man. lk he, gemerkt, dat gij anders over de neg.rs jelll;t jan uwe medeburgers en nu ie ik tol mjjn spijt, dat ook gij uw voorooiice|en hebt. Toch raad ik u aan, uw vr.uw ruBtig laten slapenzij kan mij onmogelijk ij de smartelijke operatie helpen, die gij ondergaan moet." „Zal ik dan erg veel pijn hebben?" „Voor ik het verband kan leggen, leten de beenderen weer op hun plaats gebracht worden en dat gaat niet, zonder een weinig pijn. Als gij wilt, kan ik u wel wat chloroform geven, dan voelt gij er niets van." „Neen, ik heb liever pijn, dan die afschuwelijke lucht onder niijn neus." „Dan zal ik Israël maar gaan halen," Albert en meteen ging hij weg, om zelf den neger te roepen. „Wat is er?" vroeg deze angstig. „Is massa Lecleique zieker geworden?" „Integendeel, vriend, wc gaan het verband om zijn arm leggen en nu heb ik je hulp noodig. Mistress Leclerque moet morgenochtend alles klaar vinden. Ik zeg je vooruil, den arm goed vast te houden en je er niet aan te storen, als je meester schreeuwt of zelfs je beveelt hein los te laten." Israël beloofde hetmaar er kwamen ancn in zijne oogen, toen hij aan de smarten van zijn meester dacht. Albert liet den neger gips en halen en begon toen de beenderen op hun plaats te brengen. Leclerque klemde de tanden op elkaar om niet te schreeu wen groote druppels zweet parelden op zijn voorhoofd. Toen Israël dat bemerkte, liet hij den schouder los. Albert, die wel begreep, dat de neger niet in staat was hem te helpen, zoolang deze den patiënt zag lijden, aarzelde niethij nam een zak doek, deed er wat chloroform op hield hem onder den neus van mis Leclerque, die weldra insliep. Israël hield den arm nu weder v en Albert kon verder het verband leggen. Na een uur ontwaakte de zieke en vroeg of men nu gauw met de opera tie zou beginnen. „Die is al klaar," antwoordde Albert, „en ik heil zeer blij, dat gij niets ge voeld hebt." „Hebt gij mij dan toch chloroform gegeven „Dat moest ik wel. Maar ik verzeker u, dat gij na verloop van acht dagen kunt opstaan en over zes weken zijt ge weer geheel en al beter." „Nog een paar zulke genezingen en uw fortuin is gemaakt." Mistress Leclerque was zeer verwon derd, toen ze den volgenden dag zag, dat het verband reeds gelegd was en de jonge dokter steeg daardoor veel in hare achting. Albert vroeg zich af. of mis Johnston den moed wel zou hebben, zijne voorschriften op te volgen. Hij twijfelde cr aan, oindat het reeds laat begon te worden. Op eens hoorde hij echter een paard voor de veranda trappelen. Aanstonds ging hij naar buiten Johnston te verwelkomen. „Lieve hemel, dokter!" riep zij uit. zoodra zij hem bemerkte; „ik geloof, dat gij mij in eens dood wilt maken. Ik ben doornat en heb honger als paard." „O, mevrouw, als gij wat van mijne behandeling durft afkeuren, dan Helpt „Gij kunt nu wel zeggen, dat ik zwij gen moet, maar dat doe ik niet. Ik weel niet eens, hoe ik af moet stijgen." „Rijd met uw paard tot aan de ve randa, dan zal ik u helpen." Mistress Johnston volgde dien raad op. Albert bad al zijn krachten noodig. om haar van het paard af te helpen. Op hetzelfde oogenblik kwam mistres Leclerque op het terras en deze was zeer verwonderd, dat hare vriendin haar kwam bezoeken. „Ik ben doornat, Susanne." zeide mistress Johnston haar; „ge wilt zeker wel zoo vriendelijk zijn mij andere kleeren te geven." Mistress Leclerque bracht hare din in hare kamer, maar in het lieele huis was niets te vinden, wat ze kon trekken. Ze moest dus inaar doeken en dekens blijven zitten, totdat dc japon droog was. Gelukkig duurde dit niet lang. Toen ze zich weer aan gekleed had, ging ze hijgend naar dc eetzaal en wilde het smakelijk ontbijt, dat nog op tafel stond, eens goed in doen." Albert stond haar echter alleen toe :n glas melk te gebruiken. Toen men haar dit bracht, gaf hij mistress Johnston eenfleschje, zeggende „Hieruit moet ge nu eiken dag tien druppels in uw glas melk doen." „lederen dag!" riep de zieke uit; ,ge bedoelt hier toch niet mee, dat ik iedcren dag niets anders krijg dan een glas melk, als ik hier kom? Dokter, ge maakt me dood en dc andere dok ters hebben me tenminste nog 't leven laten behouden." „Integendeel, tne -rouw, ik wil u ge nezen als gij nauwkeurig doet, wat ik u voorschrijf, wordt gij weer even slank als in uw jeugd. Hebt gij daar dan „Ik wil alles doen, wat in mijn inacht is en ik beloof u, dat ik mij niet meer J zal beklagen." Toen ze de melk uitge- I dronken had, bood Albert haar zijn „Nu zullen wij samen de kruiden gaan zoeken, waarvan gij thee moet trekken." Zuchtend ging ze met hem mee. Hoewel het woud nog al dichtbij was, waren ze er eerst na een uur. Sinds jaren had ze zoover niet meer geloopen. Ze moest nu eenigc gele bloempjes plukken, die Albert haar aanwees. Het was een verschrikkelijke arbeid voor de arme mistress Johnston. Wordt voortgezet.

De Eembode | 1914 | | pagina 1