Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. DE EEMBODE XXVIIe Jaargang. No. 97. Dinsdag 3 Maart 1914. UITGAVE VAN DE VEREEN1GING DE EEMBODE TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Hrljs per drie maanden vijftig cent. - Afzonderlijke r Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzegging van abonnement moet g sollieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Kantoor en DrukkerijLangeyracht 13, Amerofoort - Telefoon No. 314. Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentiën in te zenden vóór één uur op den dag van uitgifte. Er is een God I Dossuel geide in de 17de eeuw „De D'aarde draagt niet van die zinne- loogcn, die in liet rijlt van God, tus- schen gijnc werken, onder gijne weldaden durven geggen, dat Hij niet bestaat." Jaren geleden, op den vooravond van de Revolutie van 1848. riep op den kansel van de Notre-Dame I.acor- dairc uit„Voor niets ter wereld gou ik u liet bestaan van God willen be- wijgen. Wij gelooven aan God, en als ik twijfelde aan uw geloof, dan goudt gij allen opstaan om mij uit uw midden te verjagen." En hij werd toegejuicht. Sedert Bossuet en I.acordaire echter gijn wij vooruit, of liever achteruit ge gaan en heL is in ongc dagen niet zeldzaam dat wij het woord hooren spreken er is geen God. Een woonl dat verdacht, stoutmoe dig, onredelijk en gevaarlijk is. lir is geen God U 'ie zeggen dat Zijn liet de heiligen, de rechtvaar-1 digen, ile helden, dat wil zeggen, de bloem der menschheid Neen. Het zijn de goddeloozen, de misdadigers, de meineedtgen, de las teraars, dat wil zeggen de droesem der menschheid. „Ik zou. schrijft La Bruyère, een matig, rechtschapen, kuisch, eerlijk mensch willen zien, die zeide dat er geen God is, hij zou ten minste zonder eigenbelang spreken. Maar die mensch is niet te vinden." Kil zelfs een Rousseau heeft geschre ven „Houdt uwe ziel in een toestand om altijd te verlangen dat er een God is. en gij zult er nooit aan twijfelen'. Inderdaad. Waarom zegt men: cr is geen God Is het, omdat men braaf is, en om! beter te worden Neen. In goed HollamUch kan men dat leclijke woord aldus omzetten..Ik ben zeer bang, dat er daarboven iemand is om mij te straffen. Wee mij, ais er een God is. God hindert mij. Daarom verklaar ik dal (iod niet be- Het atheïsme is een zeer gemakkelijke leer. Zij laat den teugel vrij voor alle ongeregelde hartstochten van den ge vallen mensch. Wanneer zegt men: crisgeenGod? Als men goed gezond is en oen vroolijk leven leidt. Op het punt van sterven echter ver andert alles. De opwinding wijkt, en) het geloof staat op. Mézeray zeide, na bekeerd te zijn. tot hen, die hem zijn vroeger ongeloof voorwierpen „Gelooft mij, mijne vrien den. de stervende Mézeray is geloof waardiger dan de gezonde Mczeiav." De goddeloozc volncy. in gevaar te vergaan op de kusten van America, greep zijn rozenkrans en bnd godvruch- tig zijn Onze Vader en Wees gegroet. Hel athéismc is zelden belangeloos en oprecht. Wie zich tegen het Gods bestaan uitspreekt heeft tegen zich de mensch heid, wat er het verstandigst en het edelst is in de menschheid. Gehcede menschheid van haar oor sprong tot in onze dagen. Hoe ver gij ook teruggaat, bij de meest woeste volkstammen zoowel als bij de meest verfijnde beschaving, overal waar de mensch zijn edel voor hoofd en zijne onsterfelijke ziel verheft boven het dier dat slechts zijne nei gingen te voldoen heeft, overal ver heffen zich tempels en altaren, overal1 brandt de vlam van het heiligdom, overal ziet gij liet gebed en de gods- vereering. Op een dwaalspoor gebracht door hunne hartstochten, hebben de men- schen zich meermalen bedrogen in de ware natuur van God. maar zij hebben nooit Zijn beslaan geloochend. Ja, de genieën, die op aarde ge weest zijn, oude en nieuwe, heidcnschc en christelijke, zijn bijna allen tot on sterfelijkheid gekomen door God aan tc tooncn en te aanbidden. De schoonste zielen, de deugdzaamste menschel), al degenen die gestorven zijn voor groote zaken, die goed gedaan hebben aan hunnen evenntensch, zijn de profeten van den Oneindige en de dienaars van God geweest, zoodat. indien de godloochenaar gelijk heeft, iiet mcnschelijk geslacht ongelijk heeft. En een mensch die zegt „er is geen God", is daardoor alleen verplicht te zeggen „Alle mensphen van alle tijden en van alle landen, ook die het meest uitschitterden door hun verstand hunne deugden, hebben ongelijk gehad, en ik alleen heb meer verstand dan •Met andere woordenik heb niet liet gewone gezond verstand. Zich buiten de meiiscliheid stellen, welk een stoutmoedigheid, en wat ver dient zij den kaakslag, dien een schoonc hand eens een ongelgovige toebracht. Deze had zonder succes de godloo chening gepredikt in een kring van dames, en meende zich daarover te wreken door te zeggen„Ik zou nooit geloofd hebben, dames, dat, in een huis waar de schoonheid zich vereenigt met het verstand, ik alleen de eer had in God te gelooven." „Gij zijt niet alleen, mijnheer, ant woordde de vrouw des iiuizes, mijne paarden, mijn hond en mijn kat hebben ook die eer. Alleen hebben die diere n de wijsheid, zich er niet op te beroemen." Inderdaad, het athcisme, de God- loochening, is niet alleen verdacht stoutmoedig. Het is ook dwaas Uit het Buitenland. dat de duivel niet alleen de slechte leerstellingen en slechte zeden gebruikt om Gods rijk te bestoken, maar ook de slechte wettendeze moeten be streden worden door gebruik te maken in het kiesrecht. Dan geeft hij de juiste opvatting aan omtrent de sociale macht, die van God komt en dient om de burgers te helpen de vervulling hunner godsdienstplich- i en niet om het Christendom te be strijden. Die deze opvatting omtrentgenoemde macht niet heeft, verklaart zich aan hanger van de tyrannic en daarvan hebben wij genoeg, zegt de kardinaal. Daarna eischt Zijne Eminentie de vrijheid voor de Katholieken in Frank- •ijk om God te diénen, zonder dat zc verjaagd cn uitgeplunderd worden, on> vervolgens de Katholieke mannen als soldaten van Christus aan te sporen, de mvervreemdbarc rechten der Kerk tc erdedigen cn slechts hun stem te ge en aan hen, die waarborgen geven, lat ze die rechten zullen eerbiedigen. Zoo niet. dan staan zij schuldig voor God en voor de menschel), voor al het kwaad, dat het secretarisme aan gods dienst en vaderland berokkent. Tenslotte doet de kardinaal een be roep op de vrouwen om door gebed door aansporingen te bereiken, dat mannen hun kiesplicht vervullen, daar van de komende verkiezingen al tc veel zal afhangen. Vrouwenkiesrecht. De Amerikaansche kiesrechtvrouwen zijn bitter teleurgesteld over den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Chi cago, waarbij de vrouwen voor het :erst haar krachten moeten beproeven. De vrouwen hebbeu bar slecht ge- itemd; van de 108.000, die op de leie- licrslijsten waren ingeschreven, zijn er slechts 47529 verschenen. Zoo kwam het dan ook, dat de twee vrouwelijke candidate!) geslagen werden. Een der gevallen candidaten. Gerhardt, die tot nu toe een ijverig leidster was in de vrouwenkiesrechtbe weging is door dezen tegenslag „afgc- w een journalist verklaarde zij Vóór de stemming heb ik van een groot aantal vrouwen het aanbod gekregen dat zij tegen een vergoeding van 5 dollar op mij zouden stemmen. Ik heb natuurlijk geweigerd aan deze omkoo- perij mee te werken, en door alles, wat ik bij deze eerste verkiezing heb on dervonden. is het mij duidelijk gewor den, dat het voor liet land waarschijn lijk beter is geen vrouwen-stemrecht te hebben. Ik geloof dat de vrouwelijke kiezers gemakkelijker zijn te bepraten im te koopen dan de De Katholieken en de verkiezingen in Frankrijk. Een actueel en belangrijk onderwerp behandelt kardinaal Andrieu in zijn jongstcn vastenbrief, de deelneming der Fransche Katholieken aan de eerstvol gende verkiezingen. Eerst wijst de kardinaal op liet feit, Binnenlandsche Berichten. De Middenstand. Op de vraag of een grossier in een middenstandsvereeniging thuis hoort, antwoordt de Redactie van de R. K. Middenstander het volgende iGroot-industricelen.evennlegrossiers, behooren niet in de Hanze, maar moe- zooveel mogelijk uit verwijderd blijven, nog minder mogen zij bestuurs- functie's vervullen, want enkele lof felijke uitzonderingen daargelaten zijn het juist deze personen, die de coöperatie van kleinindustrieelen kleinhandelaren tegenhouden. En Hanze zonder coöperatie is vrijwel willen niet twijfelen aan goede bedoelingen van sommige v( mannen der Hanze, die aanvankelijk ook de grossiers e. d. in de Hanze meenden te moeten moeten brengen. „De ervaring heeft echter geleerd dat dit een tactische fout is geweest, waarin men niet mag hervallen, op ge vaar af de gchcele actie lam tc slaan. Kanaal Geldersche Vallei In cene te 's-Hage gehouden com missie-vergadering van het Kon. Xcd. Aardrijkskundig Genootschap besprak de heer Beekman nieuw waterwegen Nederland. Hij bracht daarbij natuur lijk ook liet Gedersche Vallei-kanaalplan ter sprake, waarvan hij o.m. het vol gende zeide ..Het plan tot een dergelijk kanaal is al heel oud. doch nu :r in dc betrok kenen streek industrie zich heeft ont wikkeld, is de verwezenlijking van het plan meer dan ooit noodig. Het plan van 1879 beoogde Amster dam een betere verbinding te geven de Waal. Met één stem meerder heid werd het plan verworpen (in den tijd van Minister Tak.! Het kanaal was ontworpen van schepen voor 1000 a 1100 ton. Het had 20 M. breed cn 3.10 diepte moeten worden hetgeen tamelijk overeeenkomt met het Merwedekanaal. Thans heeft Amsterdam weer groote kosten voor het .Noordzeekanaal te ma ken wellicht zal het daarna zich span nen voor een betere verbinding met de Waal. Het Merwedekanaal. meest bevaren waterwegen wereld, voldoet toch niet me< De postbaantjes. In de Eerste Kamer besprak de oud- minister Regout de intrekking zijner circulaire betreffende de benoemingen van personeel bij de posterijen door minister Lély. In zijn dupliek aai) mr. Regout zeide deze dat het bestaan van een abnor- mnlen toestand in zake postbenoemin- gen vóór de uitvaardiging der bekende circulaire van zijn ambtsvoorganger „volstrekt geen axioma was". Nu is van eenig axioma hier nati lijk geen sprakemaar een feit als rund mag men de tenachterstelling der Katholieken bij de postbenociningen j toch veilig noemen. Een inzender in De Maasbode tegenover de verbluffende ignoreer- methode der vrijzinnigen de nuchtere In de inspectie Leeuwarden w 1910 totaliter 642 ambtenaren. 19 Katholiek. In dc inspectie Groningen wa 1910 totaliter 825 ambtenaren, van 24 Katholiek. In de inspectie 's-Bosh waren in 1910 totaliter 753 ambtenaren, waarvan 378 i-Katbolick. In de inspectie Maastricht waren in 1910 totaliter 685 ambtenaren, waarvan 308 on-Matholiek. Het aantal Katholieke inwoners der beide noordelijke provincies bedraagt ongeveer 12 percent der bevolking. Het aantal andersdenkenden in Noord- Brabant blijft beneden tien en in Lim burg beneden vier percent der totale bevolking. Tegenover de brutaliteit dezer cijfers baten geen uitvluchtjesde feiten schreeuwenin het Noorden werden de Katholieken opzettelijk gepasseerd; in het Zuiden werden de Protestanten niet alleen voorgetrokken, maar her haaldelijk aangezocht om toch te sol- licitccren. met quasi zekerheid van be noeming als lokmiddel. Zoo steeg vanzelf het cijfer der andersdenkende sollicitanten, waarop de minister zich zijdelings beroept om de tastbare onrechtvaardigheid goed te praten. Trouwens de algemeen bekende enorme voorsprong in benoemingskans dreef het vanzelf in de hoogte. O, die liberale verdraagzaamheid en onpartigheid, wanneer de heeren de lakens uitdeelen. Zij is bepaald aandoenlijk. En zij wordt alleen geëvenaard door hun be minnelijk n Amersfoortsch Nieuws. De bioscoop. Op voorstel van den heer Van Ach- terbergh werd in de laatst gehouden raadszitting uitgesteld de behandeling der verordening betreffende het toelaten kinderen tot lichtbeeldenvertoo- ningen. Het ontwerp luidt als volgt 1. Het is aan de ondernemers ver boden. tot de van hunnentwege gege- lichtbeeldenvertooningen kinderen toe te laten. Dit verbod is niet van toepassing op kinderen, die den leef tijd van zestien jaren hebben bereikt. 2. Het verbod van art. 1 is mede niet van toepassing indien de vertooning kennelijk voor kinderen bestemd is en lo. op hetgeen vertoond wordt vooraf schriftelijke goedkeuring is verkregen van de door Burgemeester cn Wet houders aangewezen persoon of per sonen 2o. bij den ingang van de voor de vertooningen bestemde localiteit en op de verstrekte toegangsbewijzen op duidelijk zichtbare wijze is vermeld, dal de vertooning voorkinderen bestemd is. 3. Ter handhaving dezer verorde ning wordt aan de ambtenaren der Gemeente-politie de last verstrekt om gebouwen, getimmerten, lokalen cn wo ningen voor het geven van lichtbeelden- vertooningen bestemd of gebezigd, te allen tijde, ondanks den wil der bewo ners. binnen te treden. 4. Overtreding van eenige bepalin gen dezer verordening wordt gestraft niet geldboete van ten hoogste f25, of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. De algemeene strekking dezer ver- 17 FEUILLETON. DE BEVRIJDING DER ZWARTEN- Zambo werd dus gcroejien mistress O'Brian wilde echtgenoot blijven. „11c moet ronduit zeggen, dat het mij veel aangenamer zou zijn, als gij heen ging, mevrouwwant. niettegenstaande onzen goeden wil, zullen wij den zieke soms pijn moeten doen, wat u natuur lijk zal hinderen." Maar zij hield aan en kwam daardoor in de gelegenheid te zien, oji welk een liefderijke wijze .Albert zijn verbitterden vijand behandelde. VI. De vijnndschap tusschcn de hlankcn en hunne negers werd iederen dag he viger. Vele negers, die nog meer dan anders mishandeld werden, wilden het oogenblik hunner vrijlating niet afwach ten. Zc kwamen in opstand en vlucht ten. Elk oogenblik hoorde men, dat een of meer slaven verdwenen waren. l)e planters, die hierdoor schade leden, stelden alle pogingen in 't werk, om ze te achterhalen; gezamenlijk kochten zij daarvoor gedresseerde houden. Dc militaire macht van B'iton-Rouge stelde soldaten te hunner beschikking. Sommigen waren laag genoeg, om zich Ie Icenen tol het opsporen dier igelukkigeu. Maar niets hielp en telkens verdwenen meer negers, vooral van die plantages, sar ze mishandeld werden. O'Brian. die nog steeds te bed u blijven, vernam iederen dag, dat twee of meer zijner lieden gevlucht w, Jim Joa zeide tol een ieder, die hel hoorei) wilde, dat hij de hoofdoorzaak dezer wanorde wel kende, dat het nie mand anders was dan dokter Frcimann, en dat men wel wat anders zou zien ge beuren. als zijn meester maar beter was. Na de kiezing van president Lincoln hadden verschillende Zuidelijke Staten zich van de Unie afgescheurd. Louir—- volgde dit voorbeeld Het was cene oorlogsverklaring. De jongelingschap werd onder de wapens geroepen en van alle kanten zag men toebereidselen maken tot een vrecse- lijken oorlog. Dokter Frcimann begreep weldra, dat men hem nu openlijk vijandig werd. Verschillende malen had men het op zijn leven gemunt; maar altijd kwamen hem de negers te hulp. In gedachten verdiept ging hij een naar Syrakus, dc eenige plaats, wan hij nog welkom was. De eerste kanon schoten waren tusschen het Noorden en Zuiden gelost, eenige schikking wi niet meer mogelijk. Hij vond Cora zeer ongerust. Reeds sedert eenige dagen had zij verschillende brieven ontvangen, in allerlei bedreigingen werden ge daan, omdat zij aan hare slaven de ijheid gegeven had, Zij begreep, dal cn Syrakus weldra z-m aanvallen en plunderen. „llc ben klaar voor den strijd." zeide „in 't geheim heb ik wapenen laten komen en alle negers zijn op mija kant. maar liet volk begint te plunderen, daarom heb il: mijne koopwaren ver kocht en mijne bezittingen ten gelde gemaakt. Wanneer het zelfs mocht ge beuren. dat men Syrakus is asch legt, zal ik nog genoeg overhouden om hier of daar rustig te kunnen leven. Ik moet mijn geld evenwel in veiligheid brengen en ik hoopte, dat gij er u wel mede zoudt willen belasten, om het naar Londen te verzenden," „Gij kunt altijd over mij beschikken, ik ben zelfs verheugd, u zulk een klei nen dienst te kunnen bewijzen." „Dank u, mijn vriend; hier is het pakje, dat ook nog mijne juweelen be vat, Ik heb alles in dit valiesje gedaan, dat kunt gij gemakkelijk aan uw zadel vastmaken. Mc dunkt, dal het 't beste zou zijn, als gij het zelf naar New-Vork bracht, maar ik behoef u niet tc zeggen, gij zult alles wel zoo goed mogelijk doen." Albert stond op en gaf haar dc hand. „Gij hebt uw vertrouwen aan geen onwaardige geschonken." zeide hij, „ik ga dadelijk heen." Het valies werd aan 't zadel i gemaakt en Albert vertrok. Onderweg dacht hij na, hoe hij het zou aanleggen en hij besloot maar da delijk op de boot naar Nieuw-Orleans Ie gaan. Hij won zoodoende tijd en kon daardoor weer sjioedig terug zijn. want hij vond hel niet raadzaam. Cora alleen te laten, zoolang zij nog iel vreezen had. Hij had zijn weg door het woud ge nomen. Eensklaps werd hij door een bende gewapende lieden omringd en vóór hij nog den tijd had zijn revolver te trekken, hoorde hij reeds verschil lende kogels 0111 zijn hoofd fluiten. „Maakt plaavs voor een vreedzaam burger 1" riep hij toen. „Doodt hem, dien vader der negers," brulden verschillende stemmen, „laat hein niet levend ontsnappen." De dokter zag. dat hij twaalf tegen standers had: allen zagen cr uit. alsof zij pas uit het tuchthuis ontslagen waren. Jim Joa stond aan 't hoofd der bende, en Albert zag tot zijn spijt, dat ook O'Brian er bij was, met den arm in een verband. Alle tegenstand was nutteloos, hij keek dus rond of hij niet kon vluchten. Hij had wel kunnen terugkeeren, maar daardoor zou dc gcheelc bende hij het huis zijner vriendin gekomen zijndaar om vond hij het beter, hel woud ver der in te gaan. Allen volgden hem [hij hoorde nog verschillende geweer schoten. doch werd door-de boomen beschut. Hij was in vollen galop gevlucht en u zeker ontkomen zijn. als zijn paard niet het ongeluk had gehad over een stuk van een boomstam te struikelen, oen hij het wilde oprichten, zag hij, dat het dier- een pool had gebroken, Wat nu te doen? Hij hoorde de moordenaars reeds aankomen en zag nergens een schuilplaats. Wel had hij verder kunnen loopen, maar dan zou hij de schatten van Cora in den steek hebben moeten laten, daarbij zou hij uitgeput zijn geweest als zijne vervol gers hem inhaalden. „Neen." zeide hij bij zich zelf. ,,'t is beter hier Ie blijven, en mijn leven zoo duur mogelijk te verkoopen," Hij wlcrj» zich een oogenblik op de knieën cn beval zijn ziel Gode aan. Toen stond hij op en keek rond om tc zien of er geen middel ter verdediging te vinden was. Hij zag een grooten tak op den grond liggenbij hei oplichten bemerkte hij. dat hij zeer stevig was. Hij ging cr achter staan, trok zijne re volvers en wachtte zóó moedig zjjne tegenstanders af. Daar zij reeds den ge ileden tijd op hem hadden geschoten, was hun kruit op. toen zij Albert bemerkten. Aan zijne ferme houding zagen zij wel. dat hij zich niet zonder slag of stoot zou overgeven. Wordt voortgezet

De Eembode | 1914 | | pagina 1