Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. H. L. A. Dullaert Co. DE EEMBODE Kantoor: Langegracht 13, Amersfoort Telefoon No. 314. Dit Blad verschijnt elket\ Dinsdag* en Vrijdagmiddag en wordt uitgegeven door de Vereeniging De Eembode te Amersfoort. Prijs per drie maanden zestig cent; voor buiten Amersfoort verhoogd met vijf cent voor incassokosten. Afzonderlijke nummers vijf cent per exemplaar. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Vrijdag 14 April 1916. No. 4. Dertigste Jaargang. Advertentieprijs: Van één tot vijf regels vijftig cent. Elke regel méér tien cent. Voor incasso wordt vijf cent in rekening gebracht. Billijke tarieven bij geregeld adverteeren. Alle mededeelingen, ingezonden stukken en advertentiën gelieve men in te zenden ten Kantore van de Directie van De Eembode, Langegracht 13, Amersfoort, vóór twaalf uur op den dag van verschijnen! J. B. SCHEUER AMERSFOORT. Langegracht 9 - Telefoon 254. Administratie- en Effectenkantoor. Aankoop en verkoop van Effecten, Verzilveren van Coupon*. Sluiten van pro longatie. Kantoor geopend van 9—3 uur. Op Golgotha. Lien tweede kiachtc. Nog geen [teug verkoelde Zijn hectc tongHem kwelt, Hem brandt de dorst 1 De wondkoorts, die door 'l vccgc lichaam woelde, Maakt, dal de Lijder, als Hij lang haam sterft, Van alle smart d i e smart het foltrcndst [voelde Maar acliZijn Harte, dat verkwik- [king derft, Zijn Harte, dat naar wederliefde ismachtte, Terwijl het ons Gods liefde weer ver derft. Het klaagt veel r r die bitter-zoete [kiachtc I Het lijdend Hart van mijn Beminde [smeekt Der wereld, die Zijn zielendorst vcr- i verachtte, [Terwijl het door de dorre lippen spreekt! Om laafnis voor Zijn brandende be- Naar liefde. O, als de lans dat Hart idoorstcekt, Dan zal liet allen, die van dorst Het water bieden, dat voor ecuwig [laait Liii 't brandend smachten immer z O Jesus, Die aan mijn arm harte gaafl Dien zoeten dorst, laat m ij U w [Harte drenken Zoo Uw genade mijn verlangen staaft, Zal ik voor liefde wederliefde schenken Politiek. Geweldige, wereldschokkende gebeur tenissen zijn de feiten van den da- gflijkschcn dag geworden. Stormen loeien, zooals de wereld vóór dezen tijd nimmer aanhoorde. Ge- heel de wereld bijna is één groot schouw- tooncel geworden, waarop een treur spel wordt afgespeeld, zoo geweldig tragisch, zoo ontzettend aangrijpend, dat alles leeft onder den indruk van dat grootsch maar schrikwekkend ge beuren. Tranen vullen de oogen van duizenden, een huiveringwekkend ge voel van haat en afkeer bezielt de volkeren. Geen kleinigheden kent mi 't is alles in grootcn, maar vcrschrik- kclijken stijl, wat zich aan ons oog vertoont. En ook de volken, welke vrij bleven van den krijg, die soms schiji aandoenlijk te zijn voor alles wcrcldtooneel te aanschouwen biedt, t ok zij leven geheel onder den den indruk. Waren de laatste alarmeerende be richten geen duidelijk bewijs, dat ook ons land, hoe rustig en schijnbaar zon der veel gevoel van Europa's grooten strijd, geheel leeft onder den indruk van dien strijd. g|De oorlóg regeert regeeringen individuen, geesten en gemoederen en behccrscht alles met kracht geweld. En geen wonder, dat ook wij leven onder zijn heerschappij, want de levens vraag van zijn of niet zijn is 1813 nooit zoo dringend gesteld dan juist in deze tijden. Van alle zijden door de oorlogvoe renden omringd, bemoeilijkt in handel en wandel, met verdachte sympathien bejegend, schijnt het of vrede en oorlog voor ons enkel afhangen van het eigen belang der oorlogvoerenden, Ja ook wij leven in een grooten tijd i maken op ons klein grondgebied schokkende dingen mede. Het is dan ook allesbehalve hart verheffend het kleine gedoe aan te zien, :e in deze dagen de Tweede den tijd zoek maakt. De linksche meerderheid dier Kamer, overtuigd van den ernst, den hoogen ernst der tijden, heeft gemeend den volke een groo'sch schouwspel te moeten leveren en het is haar gelukt werkelijk een groteske vertooning te voorschijn te brengen I De machtigste gebeurtenis van het jaar 1916. welke zijn schaduwen reeds verre vooruitwerpt, is voor de linker zijde de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Deze moeten haar een meerderheid de Eerste Kamer bezorgen. Deze gebeurtenis overtreft en zal overtreffen, volgens hare opvatting, alle mogelijke oorlogsfeiten en de vraag ..Krijgen we oorlog of krijgen wc het niet" schijnt lang zoo gewichtig niet als die andere .Krijgen we de Eerste Kamer of krij- op die vraag een bevredigend antwoord te vinden, moet den wil des volks worden voldaan, moest ment het proletariaat voor zich winnen. De invaliditeit*- en ouderdomswet in Talma werd weggemoffeld en nu ui de leuze van 1913, Staatspensioen, t werkelijkheid gaan worden. De wet werd ingediend cn geleek op alles, behalve op Staatspensioen. Het bleek een treurig misbaksel te zijn, hetwelk in geen enkel opzicht Talma verbeterde. heeft een dooie aan een rijks daalder vroeg de oolijke heer Rood huizen toen Dr. Kuyper dat geld aan 70-jarige wilde geven en diezelfde heer Roodhuizen blaast nu van den over de heerlijkheid der Ouder- domsrentewet, welke niet een rijksdaal der (neen dat was veel te weinig maar twee, zegge en schrijve tw.ee gul den aan een zeventigjarige (en dus ilgens mijnhcers eigen verklaring m dooie) geeft. Dit wetsgedrocht moest nu behan deld worden, opdat de Eerste Kamer nog tijdig gelegenheid zou vinden het verwerpen. En dan zal het ach- weegeroep over de snoodheid van die rechtsche eerste Kamer, die de heer lijke weldaden, welke de linkerzijde aan den armen man wilde geven, verwierp, kunnen beginnen. Laat de oorlog woeden, laten wij dag aan dag leven als op een vulkaan, bij alle groote gebeurtenissen, welke is opschrikken, voelt de linkerzijde niets. De grootste vraag blijft voor haar Zullen wij stembussucces hebben jeees moet beieikt, koste wat het kost, al is het met een grof bedric- hen, die zij heet te zullen helpen in hun nood. Wij leven in een grooten tijd, dien grooten tijd laat Neerlands Kamer meerderheid geheel de wereld haar .orme kleinheid zien. Holland op zijn smalst 1 T, G, werke volgens plicht en geweten, naar mate van zijn kracht en invloed daar mede. In het bijzonder de liefda dige vereenigingen stellen zich tot taak door samenwerking met hel reddings- comité den zoo noodigen, onmisbaren steun te verlecnen. En dit kan geschic- den door bij gevraagden onderstand steeds ernstig te onderzoeken of ook drankmisbruik in het spel is. Door vcr- eenigd optreden zal veel te bereiken zijn. Van die. samenwerking hangt alles af, daarmee slaat of valt deze nuttige instelling. Boehenkeur. Wij vinden hel allen hoogst redelijk dat de verschillende oorlogvoerende landen een redelijke en, zoo noodig, strenge censuur toepassen op kran en boeken, die in het land verschij- of brieven enz., die naar andere landen worden verzonden. Welnu hel het 'gaat hier over particuliere en oe- conomische belangen. Maar is het nu zoo vreemd, dat dc Katholieke Kerk, die de overtuiging heeft alleen de waar heid te bezitten op godsdienstig ge bied, ook cene redelijke censuur uit oefent op alle boeken en geschriften, welke door hare kinderen worden uit gegeven of welke niet-katholieken op haar terrein trachten te importeeren an hare kinderen voor te leggen? i hier nog niet hoogere belangen op het spel En als die Kerk haar absolute ver oordeeling uitspreekt over boeken, die geschreven zijn met de bedoeling om het geloof cn de goede zeden barer kinderen, en dan ook streng verbiedt om1 dergelijke geschriften ter hand te ne- handelt zij dan niet zooals men een goede en bezorgde Moeder, de hoogste belangen harer kinde ter harte gaan, mag en moet ver wachten bijzonder algemeen vormend middel baar cn voorbereidend hooger onder wijs bijdragen uit de openbare kas wor den verleend. Weer oorlogsbrood. De Minister van Landbouw heeft maatregelen moet nemen om de niglieid van het tarwe-verbruik te be vorderen en daarom bepaald dat de ilfabrikanten voorloopig geen tarwe-1 bloem mogen maken. Uiterlijk met ingang van Tweeden l'aaschdag, zal slechts bruin taiwebrood mogen norden gebakken behalve dan voor hen voor wie om gezondheidsre denen het gebruik van bruinbrood niet raadzaam wordt geacht. De Minister is zoo naïef te mogen verwachten, dat zoodra algemeen bruin tarwebrood zal moeten worden ge bruikt, dit voor hen die te voren ge wend waren, wittebrood te gebruiken, geen reden zal wfK om zich te be dienen van het goedkoope bruine tar webrood dat op de broodkaarten wordt 'erkrijgbaar gesteld. De Tubantia. In verband met de verkregen aan wijzingen omtrent de vermoedelijke oorzaken van den ondergang der Tu bantia is de medewerking der Duitsche Regeering ingeroepen tot het vaststel len der feiten. Uit het Buitenland. Van den Oorlog. Engelsch oordeel. Minister Asquith zeide aan een feest maal naar aanleiding van de rede van den Duitschen Rijkskanselier Mijn ant woord aan den Rijkskanselier is een voudig, dat dc geallieerden wenschen het oude België herleefd te ziel vast besloten zijn dien wensch tot kelijkheid te maken. Wij zullen niet dulden dat België bij voortduring lijden zal tengevolge van den moedwilligen en schandelijken inval. De vrijheid van België moet worden teruggegeven 'en wat vernield is t worden hersteld. Rond Verdun blijven de Duitschers opdringen. Het aantal sedert 21 Februari gevangenge nomen ongewonde Franschcn bedraagt meer dan 36,000. De militaire medewerker van het Tagebl. stelt in het licht, dat de Fran- schen aan de handhaving van het front bijzonder beteckenis hechten, om Duitschers den weg VerdunParijs te versperren. Binnenlandsche Berichten. Redding van drankzuchtigen. >or velen wordt het reddingswerk ran drankzuchtigen beschouwd als lisyphus-arbeid, een hopeloos werk dronkaard bekeert men tóch niet. Erkend moet worden dat het een moei lijk werk is, dat dikwijls teleurstelling baart, maar hopeloos is het nitt. Dat blijkt uit dc feiten neergelegd in de jaarverslagen van verschillende consul tatiebureaus van Helmond, Breda e.a. ons land en het buitenland. Waar andersdenkenden schitterende resultaten bereiken, moeten de Katholieken, be zield door een hooger beginsel, niet achter- maar veeleer vooraan staan. Als middelen bij het reddingswerk gelden in de eerste plaats het aanleg gen van een lijst van drankzuchtigen, dan geregeld huisbezoek, hen aanspo- ren tot geheelonthouding (het eenige redmiddel), het geven van practische wenken, wijzen op de godsdienstige middelen, bet uitreiken van drankbe- strijderslectuur, hen trachten af te hou den van verkeerde makkers, hen bren gen naar een Geheelonthouderslokaal. Dit werk zal succes hebben. Ieder Geruststellend. at,;che Regeering heeft klaard er nooit aan gedacht te hebben de onzijdigheid van Nederland of de onschendbaarheid van zijn grondgebied li ic tasten, Ouurtetoeslag. Het wetsvoorstel omtrent den duur- tctocslag aan ambtenaren is in dien zin door de Regeering gewijzigd, dat de toeslag in plaats van 6 pCt. zal bedragen 8 pCt. van het loon cn dat de kindertoeslag wordt van f5 tot f7. Uitstel. Wegens het voorkomen van geval- n van nekkramp in verschillende ge meenten, is de opkomst van de lich ting 1916 en landstorm uitgesteld. Het onderwijs. Verschenen is het tapport der Bp- rrcdigingscommissie i. z. het onderwijs. Het nieuwe grondwetsartikel 192 be paalt o. m., dat het bijzonder algei vormend lager onderwijs, dat aa bij dc wet te stellen vobrwaarden vol doet, naar dcnzelfden maatstaf als het Regeeringszorg De reg-ering, die voor den import m tarwe en meel zorg draagt, waar voor volk en schatkist tot heden een slordige 25 millioen geofferd hebben, bewijst, zegt een schrijver in het Han delsblad, in de wijze waarop zij dit bedrijf thans voert, hare wetenschap totale afwezigheid van oorlogsge- door stelselmatig, niettegenstaande gunstige markten, de voorraden hier beneden peil te brengen, in het bizon stelling Amsterdam. Deze zijn opzettelijk dusdanig minderd, dat van Amerik. meel er geen lood meer beschikbaar is. Van de drie meelfabrieken in de stelling Amster dam heeft de fabriek Ceres" niets neer beschikbaar. De fabriek Westza- len en Laan levert hoogstens de helft 'an het benoodigde. Alleen de fabriek. .Holland" is in staat aan de dagelijk- sche vraag te voldoen. De rogge-voor- raad is zoo uitgeput, dat de rogge- broodiabrieken moeten sluiten. Nu is het toch glas-helder, concludeert de schrijver, dat indien er ook maar het minst gevaar bestond of zelfs indien de Regeering niet de bijna wiskundig- ste zekerheid had, dat Nederland bui ten den oorlog bleef, de minster van Landbouw voor wiens verantwoorde lijkheid de graanverzorging in Neder land is, had weten te voorkomen schaarschte aan granen gelijk thans hier bestaat, en die nog gcruimen tijd voortduren, alhoewel de tarwe en meel niet door Engeland beperkt is, zooals trouwens door de aanvoeren van het vorige jaar gebleken, die voor tarwe grooter aren dan eenig jaar te vo Dr. Ariëns-fonds. Het Dr. Ariëns-fonds van de Ver- miging tot bevorderiug der verple ging van Katholieke drankzuchtigen in Nederland, is thans de f 70.000 gepas seerd. gift werd ingeschreven op 27 October 1906. in het eerste jaar kwam in over de f 11.000. De op brengst van den Bloemendag in 1911 bedroeg f50.000. Het Nationaal Comité voor den bloe mendag ten bate van het Dr. Ariëns- fonds heeft nu bepaald, dat de Bloe- iendag die in 1914 niet doorging en i 1915 niet gehouden kon worden, op 24 September 1916 zal plaats hebben. De opbrengst zal geheel strekken t redding van drankzuchtigen, i oprichting van een Sanatorium vrouwen en van een Reclasseerings- gesticht. Zuiniger leven. In alle landen, waar oorlogsleeningen gesloten worden, jubelt men liet luide uit, dat het gevraagde bedrag ver ovei teekend is. Geld genoeg 1 Dat is maar schijn, zegt „De Stand' De kenner weet wel, dat hier vera: ming achter schuilt ci bereidt zich reeds voor op een mogelijke débilcle, welke de vrede straks mocht brengen. Vandaar de algemeene roep Bankvereeniging AMERSFOORT - Scherpenzeel Soest LANGEGRACHT 30 - TELEFOON INTERC. 363' Verstrekken en nemen gelden tegen effecten-onderpand. Verhuren loketten in hun „Lips" brand- en inbraakvrije kluis. Die weelde, zegt het blad, is het grootste kwaad. Van uit de hoogere standen woekerde zij allengs door in de lagere kringen. Het leven „boven zijn stand" is een moreele zwakheid van onze samenle ving geworden. Zelfs in het noodzake lijkste zich behelpen, om maar weel derig naar buiten te kunnen komen. En steeds voor/zichzelf en voor zijn gezin vóór alles bedacht zijn op vertoon, was de leuze geworden. Van dit „boven zijn stand leven," blijkt men nu vooral het zeer ernstige gevaar in te zien. Vandaar het protest dat nu tegen de weelde uitgaat en zulks niet alleen in de minder gegoede landen, maar zelfs het overrijke Engeland. Het droeve is maar, vi eest het blad, dat de philanthropie nu ook maar al te vaak onder de weelde-artikelen zal worden gerekend. En de groote magazijnen, die de weelde moeten bestaan, krijgen de armoede voor de deur. Gemengde Berichten. Oproer. Tusschen Batavia en Buiten zorg hielden een tweehonderdtal inlan ders, onder het Turksche vlag, een betooging tegen de belastingheffing. De politie versterkt met infanterie viel de betoogers aan. Een der oproerigen werd gedood, 70 werden gevangen genomen. Opstootjes. Te Leiden hebben stootjes plaats van militairen. Een infanteristen weigerden wegens gemis verlof dienst te doen en gingen den haal. Er volgde een jacht op hen door de stad en de meestea wer den ingesloten en naar 's-Gravensteii overgebracht. Tarwe. De geringe tarwevoórraad ii land is aan verschillende omstan digheden te wijten. Tengevolg van dei slechten oogst van 1915 kon de tarwi worden opgeslagen moeilijkheden met de Holland- Amerika-Lijn. Daarbij kwam de aan houding van verschillende met tarwe geladen schepen, de langere vaar de Noord, waardoor de aanvoer werd vertraagd. Gezonken. De Columbia, die op 3' lijl Oost van de Galloper-boei op ei mijn is geloopcn, was op weg v: Baltimore naar Amsterdamzij had 4300 ton maïs. voor de regeering boord. Aangespoelde mijn. kelijken slag on Met ei chinist was nog tijdig van de machine gesprongen. Papiornood.Vren gevolge van den ook in Frankrijk heerschenden papiernood hebben bijna alle Parijsche bladen in gemeen overleg besloten, van nu af nog slechts met vier pagina's in plaats van zooals tot dusver met zes pagina's verschijnen. Oe wol. Vanwege het algemeen hoofd kwartier wordt medegedeeld, dat dit jaar alle inlandsche wol voor het leger zal worden gevorderd. Uit Portugal wordt langs een omweg bericht dat de burgeroorlog zou zijn ontbrand. Enkele provinciën zouden volslagen oproer zijn. Het leger weigert aan den oorlog deel te nemen. In de kazerne van de republikeinsche garde te Lissabon kwam het tot mui terij, marinesoldaten moesten er bij gehaald worden om de rust te herstel len. Tusschen het leger en de marine hcerscht een steeds toenemende vijand schap. De angst van de bevolking in de havensteden voor Duitsche duik- booten is groot. Onwillig. Naar men verneemt, zijn er een aantal landbouwers die weigeren de hun opgeldgde verplichting tot het leveren van consumptiemelk na te ko- n. De commisie van Toezicht heeft verboden van deze landbouwers kaas te koopen. Treurig. Een 20-jarige stoker was in de stokerij van een glasfabriek te Schie dam, bezig met het smeren van de machine, toen zijn kleeren door een as werden gegrepen en opgerold, waar door de man werd geworgd. Toen men toesnelde om hem te bevrijden, was de ongelukkige reeds dood. Amersfoortsch Nieuws. openbaar onderwijs uit de openbare oorlogvoerende landen om zuinig 1 kas wordt bekostigd. De wet stelt de leven, in elk geval de weelde in voorwaarden vast, waarop voor het 'binden. verschrik- slag ontplofte te Loosduinen zeemijn op het strand, die was komen aandrijven en onder bewaking was gesteld. Zeeofficieren brachten het gevaarlijke voorwerp tot springen met een springstof en een geleidedraad. Een wolk van rook en zand steeg op, die zeer ver te zien was. Eenige ramen broeikassen vlogen door de luchtdruk i scherven en in het gehecle dorp rinkelden de Ongelukken. Te Wt zevenjarig knaapje met het hoofd zwaren verhuiswagen geraakt, waardoor dit lichaamsdeel verpletterd werd en de dood onmiddelijk intrad. In een machinefabriek te Enschedé had bij het gieten van ijzeren ringen een noodlottig ongeval plaats. Door het springen van een der toestellen, stroomde plotseling het gesmolten ijzer uit den vorm, waardoor een viertal beiders aan bceneu en voeten zeer e; stige brandwonden bekwamen. Te Lutten is de van Coevorden komende nachttrein in de geopende brug gereden. De locomotief kwam recht in het kanaal Regeeringsbrood. De Burgemeester bericht, dat de navolgende bakkers, wegens misbruik maken van de verordening, regelende de verkrijgbaarstelling van goedkoop ongebuild tarwebrood geschrapt zijn van de lijst der bakkers, die bevoegd zijn goedkoop ongebuild tarwebrood op broodkaarten te leveren. D. Prins. Hof 2ó van 1 Mei—I Juni. I. Gosschalk, Utrechtschestraat 26, van 1 April1 Juni. J. C. Kamphorst, Kamp 34, van 1 Mei1 Juli. E. J. Elbertse, Kamp 9, van 1 Mei A. Vonk, Havik 21, van 1 Mei—1 Juli. J. Klein, Krommestraat 10. van 1 Mei—1 Juni. J. v. Doorn, Laveudelstraat 10, van 1 Mei—1 Juni. A. Stoové, Utrechtschestraat 24, 1 Mei—1 Juli. Knuivers, Kamp 9, van 1 Mei— Juni. Naar men ons mededeelt zijn enkele overtredingen geprovoceerd. Veemarkt. Aanvoer 20 stuks vee. Prijzen: guste koeien f200 :i f230; kalfkoeien f200 a f300; kalfvaarzen f 180 a f 220. Handel matig. Kalvermarkt. Aanvoer 30 stuks. Prijzen f 10 a f 20 per stuk. Veiling. Door not. Beets werd hier verkocht een boerenhofstede, in de Birkt. Perc. IBoerenwoning met hooi bergen, schuren, erf, tuin, wei- en hooi landen. f 10.200. Perc. II: bouwland, f 10.000. Perc. IIIhooi- en weiland (maat- and), f 9.200,

De Eembode | 1916 | | pagina 1