fiit Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. Kantoor: Langegracht 13, Amersfoort - Tel. No. 314. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Prijs per drie maanden zestig cent; voor buiten Amersfoort verhoogd met vijf cent voor incassokosten. Afzonderlijke nummers vijf cent per exemplaar. Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Dinsdag 10 April 1917. No. 3. 31ste jaargang. Advertenties: Prijs per regel 12V» ct., met bewijsnummer. Voor incasso wordt vijf cent per maand-nota in rekening gebracht. Billijke tarieven bij geregeld adverteeren. AdvertentiCn moeten Dinsdag- of Vrijdagmorgen vóór elf uur ten Kantore van De Eembode worden bezorgd. Mededeelingcn, ingezonden stokken en advertentiün te zenden aan de Directie van De Eembode, Langegracht 13, Amersfoort. UK het Buitenland. Van den Oorlog. Voor de derde maal was het Paschen ia oorlogstijd en wederom is het aantal deelnemers aan den strijd vermeerderd. De oorlog die, naar de meening van tal van gezaghebbenden in enkele maanden door uitputting had mo eindigen, die oorlog, wie weet of die niet zal duren tot 't wederom Paschen is. Bij Saloniki en in Albanië wordt het seizoen (evenals in Armenië) weldra gunstiger voor den strijd. Van daar komen dan ook reeds be richten over verlevendiging van den strijd. Aan de Sereth en in de Karpaten is de tijd voor groote operatics nog evenmin gekomen als aan het Oostelijk front, al zal men ook daar in de eerst volgende dagen en weken wel eens meer hooren van pogingen om het front te verbeteren. Frappant is dc uitlating van aarts hertog Josef, die den indruk geeft, dat van offensieve voornemens bij de Centralen op het front tusscben Oost en Zwarte Zee geen sprake is. Men zal kalm het geweldigste offensief tegemoet kunnen zien. Het hevigst woedt nog steeds de strijd in Frankrijk. Het ontzettend artil lerieduel tusschen Lens en Atrecht, dat nu en dan tot hier hoorbaar is kan zeer wel beteekenen, dat daar groote gebeurtenissen in voorbereiding zijn, hetzij dan, dat de geallieerden de Duit- scbcrs willen nopen ook daar hun front achterwaarts te brengen, of dat mi in moet zien een poging den Duitschers met ijzeren hand vast te houden. St. Quentin ligt onder het Fransche vuur, Reims is weer door de Duitschers beschoten. Vliegers hadden er batte rijen waargenomen. De Fransche vliegers, die ten tijde van den terugtocht niet aan de wachtingen hadden beantwoord in ver als zij niet hadden kunnen l komen, dat de Duitschers ongemerkt wegtrokken, hebben thans gepoogd Duitsche kabelballons te vernielen. 't Groote nieuws verwacht men ech ter uit Amerika, dc nieuwe tegenstan der der Centralen. Amerika's vloot en leger zijn wel is waar veraf, doch ook zonder deze nog mee te tellen ontveinst .nen zie' Duitschland niet, dat de Vereenigde Staten het rijkste land ter wereld zijn en ruimschoots in staat om de finan cieels weerstandskracht der Entente- mogendheden duchtig te sterken. Men ziet in Duitschland door de inbeslagneming van 600.000 ton zijn scheepsruimte in de Amerikaansche havens en beschikbaarstelling daarvan aan Engeland en Frankrijk de uitwer king van zijn duikbootenoorlog, v van het de bespoediging van dragelijken vrede verwachtte, aan kelijk verzwakken. Eindelijk zal Duitschland er zich op !en voorbereiden, de Amerikaan sche eskaders in de Europeesche wate ren, de Amerikaansche troepen op het Westelijk oorlogstooneel te zien ver schijnen, al behoeft het zich over dc bombarie van vele Amerikaansche bluf- niet bijzonder ongerust te maken, nu moge Duitschland, indachtig de woorden van Europa's groot sten veldheer, een rotsvast vertrouwen stellen in de uiteindelijke zege, die hij het zal geven, onder omstandig heden zóó benauwend als zich nu doen gevoelen, is het niet alleen gcwanscht. doch ook noodzakelijk, dat Von Hin denburg spoedig zijn slag sla. Aan het Russische front Duitschers weer terrein. Het blijkt dat 130 officieren, 9500 man, 15 kanonnen ongeveer 150 machinegeweren in dc handen der centrale troepen vielen. Zulke cijfers duiden op zijn minst op kleine catastrophe. De Amerikaansche regeering legde beslag op verschillende Duitsche sche- :n in Amerikaansche havens. Wilson beeft de oorlogsmotie getee- kend en den oorlogstoestand met Duitschland afgekondigd. Oostenrijk-Hongarije heelt opdracht gegeven tot het afbreken der betrek kingen met de Vereenigde Staten. Amerika zal alleen gedwongen de betrekkingen met Duitschlands bond- genooten verbreken. Onder den drang der gebeurtenissen Rusland, begon men ook in Duitsch land om meer politieke vrijheden te De Keizer heeft nu groote hervor mingen toegezegd, na den oorlog in te Binnenlandsche Berichten. De Commissie inzake voedsetver- bouw, benoemd door het bestuur der Heidemaatschappij, vestigt er de aan dacht op, dat haar gebleken is, dat op verschillende plaatsen wat te ver wordt gegaan met het verbouwen van allerlei gewassen. Zoo worden kleine stads tuintjes tusschen hooge muren of schut tingen, zelfs onder boomen omgespit beplant met aardappelen, boonen, Het behoeft geen betoog, dat op zulke plaatsen de grond te veel is be schaduwd of doorwortcld om eenig es te kunnen verwachten. Elders worden andere geheel ougeschikte ter- inen voor het beoogde doel gebezigd. Hoewel toegejuicht moet worden, dat alleiwege pogingen worden gedaan om een mogelijkeR voedselnood te be- perken, is liet jammer voor de thans zoo kostbare en scbaarsche meststof fen, zaaizaden en pootaardappelen, dat deze niet nuttiger gebruikt worden. Ook ziet men bloemperkjes met al- lerlei bladgroenten beplanten. Daarvan echter brengt ons land zooveel ineci t dan het zelf kan gcbiuikcn. dat dit geheel overbodig geacht moet wor den. Bovendien wordt door dezen maat regel onnoodig schade toegebracht aan tal van bloemisten en kweekers. Aan hen, die iets op het gebied van voedsel verbouw willen doen, wordt ernstig aangeraden advies in te winnen bij deskundigen of zich in verbinding stellen met de thans op vele plaat- i ingestelde commissies. Naar Het Volk verneemt, heeft de regeering opdracht gegeven tot den bouw van eenige vluchtoorden binnen de Hollandsche Waterlinie, ten gebrui- >or het geval dat bij een vijande lijken inval in ons land een groot aan- tal vluchtelingen uit de grensprovinciën het binnenland zouden komen. Herinnerende aan een pas door president Wilson uitgesproken rede. betoogde een anti-rev. voorman, de heer De Wilde, dezer dagen, dat in Aineiika niet slechts de z.g. deinocra- :n rol speelt, maar ook de dollar, de zucht naar oorlogswinsten en naar rijzing van effecten. Spr. keurde den duikbootoorlog af, aar vergeten mag t. i. niet, dat Amerika door zijn oorlogsleveranties Duitschland tot dien oorlog gebracht heeft. Hij betwistte dat de oorlog tegen autodratie en reactie gaat. Het regee- ringssysteem van Duitschland op één lijn te stellen met het oude van Rus land, zooals Troelstra deed, raakt kant noch wal, Men moge het Duitsche systeem afkeuren, de vraag is, of de vrije beslissing van het volk wel zoo veel meer waarborg biedt In verband hiermede wees spr. op het vele goede dal in Duitschland wordt gevonden: een voortreffelijke sociale wetgeving, een bloeiend vakvereni gingsleven, uitstekend vakonderwijs, een hoogstaande wetenschap enz. Dat alles loont aan, meende hij, dat Duitschland geenszins een land van reactie is. 0e stemming tegenover Duitschland. In de Köln. Volksztg. wordt geklaagd rer de stemming in Nederland tegen 'er Duitschland. Een schrijver in dat blad betwist, dat Duitschland tegenover Nederland toegevendheid moet betrachten, omdat dc reden voor Nederlands houding te zoeken is in zijn zwakheid. Toegevend heid tegenover Nederland beteekent toegevendheid tegenover Engeland, dat hiervan slechts misbruik maakt. Waar heen zulk een toegevendheid voert toont niet alleen Griekenland, maar ook reeds Nederland zelf. Nederland zit reeds veel dieper verward in het En- gelsche net dan het zelf wel schijnt •- weten. Hierbij behoeft niet eens ter te worden gedacht aan de con- feiien als dc contróle op den Nederlandschen handel en andere, maar het blijkt uit de Hollandsche stemming, die door Engeland tegen Duitschland wordt opgehitst. De schrijver geelt uit weidingen over dc talrijke in Nederland vertoevende Engelschen, die geheime agenten zouden zijn van hun land. Hun optreden is volkomen oycrdacht. -zelts onberispelijk, gelijk Engeland uiterlijk altijd geheel correct blijft. Maar achter deze gepolijste vormen is volgens den schrijver een des te gevaarlijker opzet verborgen. Zij maken hen wijs dat het met Duitscblands militaire macht ten einde loopt. Helaas, zegt de schrijver, gelooven de Hollanders de dikste leu gens. In de winkels hangen spotpren ten op Duitschland, den Keizer en den kroonprins. Aan de grens hoont de kleinste bengel den Duitschen officier. Helaas dragen ook de naar Neder land overkomende Duitschers bij tot het verspreiden van onjuiste voorstel lingen. Zij vallen argeloos in de strik- van de hen aansprekende agenten Engeland en praten, praten, dat een mensch duizelig wordt. Voor de etalages der winkels staan zij stil en roepen luid uitKolossaal, kolos saal 1 In de restaurants vallen zij als itgehongerde menscben op de spijzen an en vertellen aan kellners en gasten an hun ontberingen tehuis. Zij laten zich medelijden en uitnoodigingen wel gevallen om hun vervallen krachten te sterken. Hiertegenover maken opmer kingen van bezonnen Duitschers, dat wij in Duitschland ondanks een zekere karigheid toch kunnen toekomen, niet den geringsten indruk. Dit moet anders worden. Nederland zelf heeft belang bij het leeren 'rennen van de waarheid. Gemengde Berichten. Ten platte lande van Friesland gebruikt men tegenwoordig voor de verlichting kaarsen. Maar de voorraad daarvan was niet zoo groot en dien tengevolge gauw uitverkocht. Een han delaar kocht daarom 10,000 pakken, in één dag 4 cent per pak opliepen. De burgemeester der gemeente Vel- ontving van de Duitsche regeering i gift van f 10,000 voor de uit mende maatregelen en de eerbewijs bij de begrafenis der slachtoffers i een Duitsche torpedoboot welke zw; beschadigd te IJmuiden binnenliep. De gift was bestemd voor liefdadige doel einden te IJmuiden. Te Koewacht is een Hollaodsch soldaat, door zijn makker bij ongeluk doodgeschoten. Tc Leeuwarden zijn ongeveer 500 kievitseiere" aangevoerd. Zij werden voor den prijs van 50 tot 60 cent stuk van de hand gedaan. Onder Lommei is aan den draad gevonden het geheel verkoolde lijk een 48-jarigen Belg, vader van acht kinderen. Te Rucpen was een soldaat-kommies met zijn geweer bezig, toen het schot afging en zijn vrouw in het hoofd ge troffen werd. Zij was terstond dood. Men deelt mede, dat de domeinen i den Tsaar, die thans nationaal bezit worden, een oppervlakte beslaan meer dan 65 millioen hectaren. Deze terreinen bevatten schatten aan mineralen en werden zeer slecht geëx ploiteerd. De marechaussees te Finsterwolde hebben een veldarbeider ter beschikking de justitie gesteld, wegens poging doodslag. De man wordt beschul digd zijne vrouw in eene gracht te heb ben geworpen en getracht haar te laten verdrinken. Te IJmuiden kwam een Indische boot binnen. Aan boord bevonden zich 17 opvarenden van een Deensch schip, die onder hevige sneeuw- en hagel buien in twee open booten hebben -ondgezwalkt. In de achterhoek onder Rucpten zijn twee smokkelaars door de soldaat- kommiezen aangeschoten. De een is gedoodde ander is gewond. E^n groote partij smokkelwaar is daaibij aangehouden. Uit Utrecht zijn te Rotterdam aan gebracht twee Duitsche jongens, die daar hebben ingebroken in een kruide nierszaak. Door een brandgang en het klimmen over een twee meter booge schutting, rijn zij Op een plaats achter den winkel gekomen, waartoe zij zich vervolgens door een pakhuis toegang hebben verschaft. Op het kantoor heb ben zij van een openstaande brand kast twee laadjes opengebroken en daaruit en uit een lessenaar en een kasregister ruim f 70, gestolen. Boven dien hebben zij uit den winkel een partij chocolade medegenomen, waar mede zij al hun zakken vulden. Te Haarlem is de teekenaar Ko Doncker, bekend vooral door zijn Schim menspel, plotseling dood gebleven, toen bij fietsende huiswaarts keerde. Hij was slechts 43 jaar. 1 Juni a.s. wil men een nieuwe spoorwegdienstregeling in voeren. Ter besparing van treinkilometers zullen de doorgaande treinen over het algemeen over de kortste route gaan. Zoo zal AmsterdamGroningen niet meer over UtrechtAmersfoort, doch over Hilver sumAmersfoort worden geleid en het doorgaand verkeer Den Haag—Twente niet meer over UtrechtArnhem of AmsterdamApeldoorn, doch over Voorburg-GoudaUtrechtApeldoorn In den nacht heeft in een weiland te Pijnacker, een hond 15 schapen en enkele lammeren doodgebeten en ver scheurd. Twee wagens te Scheveningen be laden met steenkolen, zijn door een 300 tal onbekend gebleven Schevenin- gers bestormd en geplunderd. Ondanks het krachldadig optreden van politie stond men machteloos. Om herhaling te voorkomen werden verdere wagens door meer politie begeleid. Het is gelukt een uitgebreiden spion- nendienst te ontdekken, waarbij o. m. betrokken zijn een telegrafist uit den Haag, twee telegrafisten en 1 vrouwe lijke telegrafist uit Amsterdam. Gebleken is, dat geheele rollen telegrammen en afzonderlijke telegrammen sedert Octo ber j.l. gestolen werden en aan een buitenstander werden verschaft, die deze telegrammen ontcijterden en gebruik FEUILLETON. Het vierde gebod. Hij wilde een even scherp antwoord geven, doch bedwong zich, ziende dat zijn schildknaap hem met den blik als doorboorde, als wilde hij zien w; er in zijne ziel omging. Jasper, en zijn meester zetten hi. paarden aan. De dólle vaart der beide ruiters, kon omstreeks een kwartier uurs geduurd hebben, toen Jasper eene kromming van den ongebaande» weg gekomen plotseling getuige was van een zonderling schouwspel. Op een honderdtal schreden voor hem, zag hij het ros zijns meesters op den grond uitgestrekt liggen en dezen zelf omringd door een aantal gewapen. den, wier woest uitzicht van weinig, goeds getuigde. Als een bliksemstraal schoot het Jasper door den geest, da- hij hier voor eene troep muitende krijgs lieden stond, die in den laatsten tijd Wie openbare wegen van het hertogdom onveilig maakten en den schrik waren van de landbewoners, wier velden zij verwoestten en wier vee zij roofden. Jasper kende liet woord vrees slechts bij naam. Inplaats dus van bet hazen pad te kiezen,waartoe hij overvloedige gelegenheid had, greep hij den dolk van zijn gordel en rende op de belagers van zijn meester los. Zijn aanval krachtig, doch nog krachtiger de s waarmee zijn ros geveld werd e i hem over het hoofd van zijn puard ter aarde deed tuimelen. Alvorens hij tot bezinning kwam voelde hij zich door een zestal kerels besprongen, die hem, weerloos als hij was, de handen op den rug bonden, terwijl eene spottende stem hem toeriep „Dat was een lcelijke val. knaap 1 Dank het uwer gespierde ledematen, dat gij u nog bewegen kunt 1" De geknevelde zweeg en tra i:jne koorden te verbreken, die hem iu zijne vrije beweging belemmerden. „Doe geen vcrgeefsche moeite," ver volgde dezelfde stem, „de koorden zijn sterk en hel leggen van knoopen is ons handwerk. Sta op en volg ons als ge kunt, ge zult zooveel te vroeger van uwe banden verlost worden." Jasper deed werkelijk pogingen op te staan, doch moest daarin door twee kerels geholpen worden, die hem met een ruk op de beenen zetten. De ruwe wijze, waarop zij daarbij te gingen, ontlokte den ridder, die ver van daar eveneens gebonden stond de volgende woorden „Wanneer er een haar op het hoofd van mijn schildknaap gekrenkt wordt, zullen zijne koorden u tot een strop dienen voert ons tot uwen hoofdman en waag het niet ons verder met ot of geweld aan te tasten 1" Een schamper lachen beantwoordde deze bedreiging, om echter weldra in een verwenscliing over te gaan. toen de bandiet zag hoe de ridder den schild knaap naderde en hem eenige woorden 'a het oor fluisterde. Ridder en schildknaap zwegen olgden de mannen, die hen boschwa geleidden, terwijl twee hunner op be vel van den aanvoerder achterbleven om naar de gevallen paarden or De streek was hen geheel onbekend, «n hoe dieper men het bosch binneo- droug, hoe minder zij wisten waar rr hen heenbracht. Niemand der stra roovers sprak onderweg een woord, ook de beide edellieden zwegen. Weldra bereikte men langs vele kronkelende wegen een open vak in hel bosch, wel ke door schildwachten was afgezet en in het midden waarvan zich een twin tigtal mannen bevonden, die zich be zighielden met dobbelen. Bij de komst der gevangenen wendden allen hel hoofd om en openden hen een doortocht naar een man, die het bendehoofd scheen te zijn, in weerwil dat zijne kleeding. welke volmaakt ge leek op die van een rijken poorter uil die dagen, weinig rooverachligs aan duidde. De vuurroode gordel, waarin een dolk stak, welks greep van dia manten glinsterde, alsmede bet schiet- eer dat hij in de hand hield, buitengewone weelde in dien tijd varen de eenige teekenen, d'°e zijn beroep herinnerden. Hij ging de gebonden edellieden ige stappen te gemoet, maar nau' lijks had hij den ridder in het gelaat gezien, of een kreet van verbazing ont snapte aan zijne lippen. „Hoe 1" riep hij uit, „Otto van Bij- lant I Hoe komt gij hier „Ja, Otto van Bijlant, uw voormalige eester. Dirk Hackfort," antwoordde dc ridder eveneens verbaasd„doch alvorens verder te spreken, laar ons eerst losbinden die koorden hinderen ons geweldig." „Dat geloof ik gaarne," was het la chend antwoord „ik zal aan uw wensch voldoen," en op zijn wenk schoten ten paar mannen toe, die de gevangenen in vrijheid weergaven. „Ziezoo 1" riep de hoofdman toen de edellieden ongebonden voor hem stonden „neemt plaats. Ik kan u slechts een boomstam als zetel aanbieden, doch ge zult hem niet versmaden. Mannen," vervolgde hij, „gaat terug en zorgt dat wij niet gestoord worden 1" De bende verwijderde zich, nadat de aanvoerder der afdeeliug, die de gevangenen bad gebracht, rapport had gegeven van de wijze, waarop de edel lieden in hare banden waren gevallen. Hackfort onderwiep Jasper aan een scherp onderzoek, ofschoon hij niet vermocht dat de knaap voor zijne door borende blikken Je oogen neersloeg. „Knaap, sprak hij eindelijk, „wie zijt g'j Jasper gat geen antwoord. „Wie is hij herhaalde de roover- hoofdman tot den ridder, „want hij schijnt met de vrijheid ook de tong te hebben verloren."' „Mijn schildknaap," haastte zich de ridder te antwoorden. „Uw schildknaap," lachte de roovcr pottend. „Sedert wanneer houdt heer Otte van Bijlant een schildknaap, om het brood met hem te deelen, dat hij zelf aan anderen vragen moet?" Bij deze grievende beleediging sprong de ridder als een gewonde leeuw op, r zich bezinnende wierp hij zijn beleediger het woord lafaard naar het „Lafaard I" brulde hij, „is dat uw moed, gevangenen te beleedigen I" De roovcr lachte en zag met over elkander geslagen armen den toornigen edelman aan. Opnieuw wilde deze uit varen. doch Jasper weerhield hem. door des ridders arm te grijpen en hem een van die blikken toe te werpen, welke meer zeggen dan vele woorden. Wordt voortgezet.

De Eembode | 1917 | | pagina 1