had. Schoon ze nog op 't oogenblik in zulke zorgwekkende zaak Heer Johan van Westree- nen ten antwoord had gestaan, was er geen blijk van toorn of onsteltenis op haar gelaat te bemerken. Integendeel met een lachje groette zij de beide nonnen, en trad toen naar de zitbank, waar deze zich hadden neergezet. Maria sprak haar terstond vragend aldus aan: De eerwaarde moeder heeft toch dien toornigen Burgemeester niet onbeantwoord gelaten f' Inderdaad, kind!' hernam Elizabeth i ltuvsch „de stellige toon van mijne woorden j moet hem wel overtuigd hebbpn. dat men j ons alleen door geweld dwingen kan. af te zien van de bewaring der ons toevertrouwde kloostergoederenschoon toon en inhoud van zijn eisch strenger beantwoording ver dienden, dan 't. ons voor 't, oogenblik geraden is. te geven. Want, hemelons konvent is i geheel aan de moedwil van de stadaregeering ter prooi, en dit al sinds de overgave van de stad voor nu vijf jaar. (X mjj heugt het nog goed, welk een schrik mjj overviel, toen de tijding kwam, dat. die van Utrecht voor] de stad lagen. Want- ge moet weten, dat' onze goede stede van Amersfoort, wars van alle heresie of sekte, der oude katholieke religie trouw bleef, en geene ministers, (zoo als die van de nieuwe loer hunne geeste lijken noemen), binnen hare muren duldde. De Unie van Utrecht was gesloten, maar Amersfoort trad haar niet bij, schoon het van rondomme dooi' geüniëevden omringd was, die daarop besloten, de stad te dwingen. Met 't gene er toen geschiedde, nam ik mij voor, de zusters zoo mogeljjk onbekend te houden, schoon misschien menig sprookje' u kan ter oore gekomen z.jjn. Zóó echter heelt de zaak zich toegedragen. De toevoer werd der stad aan den eenen kant door Amsterdam, aan den anderen daor Gelder land afgesneden, de Eem gesloten en Zater dags 's avonds vóór den eersten Zondag in de vasten kwam Johan van Nassau met zjjne troepen vóór de stad. Zij hadden bij zich Mr. Paulus Buys, die de poort inkwam, want hij is een burgerszoon." Denzelfden, die bier voor drie jaar in't konvent. kwam, om ons te gebieden, onze reli gie te verlaten? vroeg Maria, Zuster Aleyde sprak niet zij scheen nog geheel onder den indruk der wondervolle gebeurtenis, die ze zooeven verhaald had. Wordt voortgezet. Aartsbisdom Utrecht. Z. 1). H. de Aartsbissch(^) van Utrecht heeft benoemd Tot pastoor te Worcum den Weleerw. heer J. IJntema. Tot pu stoor te Vas.se en Man der den Wel eerw. heer B. M. M. Wösten. Tot pastoor te Apeldoorn den Weleerw. heer I'. van Beurden. Tot pastoor te Losser den Weleerw. heer C. van Amerongen. Tot, pastoor te Dijk den Weleerw. heer H. G. Bjjlard. Tot Rector van het Gesticht Insula Dei" te Arnhem den Weleerw. heer J. B. F. Hooglugt. Tot kapelaan te Amersfoort (H- Franciseus Xaverius) den Weleerw. heer S. J. Horstink. Katechismus. Z. H. de Paus heeft besloten eenzelfden Katechismus voor de geheele wereld te laten samenstellen. Aan een commissie van theo logen is het-werk ojigediugen. Om den nieuwen Katechismus voor te bereiden heeft Z. H. zich tot alle bisschpppen der wereld gewend, met het verzoek hem drie van de in hun bisdom men gebruikh' leerboeken toe tp zenden. Retraitenlijst. In het St. Alfonsuslniis te Amersfoort zul len de volgende retraite» gehouden worden. 5S Mei Vrouweljjke lluisgenooten der leden van den Overjjselschen Boeren hand (verg. 4.50). 12—18 Mei Mariavereenigiug van Arnhem, de Ljjmers en Omstreken (verg. f 4.50). 11 -20 Mei Mannen en Jongelingen (verg. f4.50). 2124 Mei Ongehuwde Dames (verg. f 6.50). 26211 Mei Mannen en Jongelingen (verg. f4.50). 47 Juli Gehuwde Damer, (verg- f 6.50). 912 Juni Huismoeders (verg. f 4.50). 1619 Juli Vincent-ianen (verg. f 6-50). 28 Juni- I Juli Mannen en Jongelingen van Enschede en Hengelo (0) (verg. f4.50).

De Eembode | 1917 | | pagina 7