„ADLE R"=M ACHINES. de Firma M. A. Ramselaar Nieuwe Costumes en Mantels HEHENKAMP C°. 'Rijwielen die nooit verslijten zijn de wereldberoemde DIVERSE MODELLEN IN VOORRAAD. i Hoofdagent H. Nefkens, Varkensmarkt 5, Amersfoort Krommestr. 4-6-8 Amersfoort, Tel. Int. 341 Vindt U nu reeds de L&ngestraat 46 - Amersfoort Engelsche en Inlandsche stoffen voor Heeren en Kinderkleeding Paardenhaarbewerking HEHENKAMP <3 Co. Melkveehouders melk te koop één REIZIGER éen REIZIGER Mode-VaLchool voor flames id Miisjis Propaganda-Avond Amersfoortsche Rijtuigmaatschappij VICTOR. En de ouders van Victor? Hoe en wanneer bereikte het richt zijner verdwijning het zoo stille Kranenburg Gelukkig voor vader en moeder Vaa Meenen, gelukkig voor Victors eenige zuster, de ïegentienjarige Lette, die hem zoo innig liefhad, kwam hun die tijding het eerst van den verdwenene zelf. Hij leefde dus nog! Wat hij schreef, moest wel van treurigen in houd zijn, want niemand ontging het te Kranenburg, dat er sedert een zwaar verdriet op de brave manufacturers- familie drukte. Maar hoe de vork eigen lijk aan de steel zat, kwam niemand te weten. Over den inhoud vaa den brief bewaarde vader, moeder ea zus ter een volstrekt stilzwijgen, dat door het geheele dorp geëerbiedigd werd. De zon der vreugde begon eerst drie (aar later weder voor de beproefde familie te schijnen, toen Lotte met; eenen braven, talentvollcn handelsrei ziger in het huwelijk trad. En dat vreugdestraaltje werd het volgend jaar nog helderder, toen de familie met eenen fikschen gezonden jongen ver meerderde. Het viel iedereen op, dat grootvader Van Meenen afstand deed van het gebruik, om aan het eerste zoontje van zijne dochter zijn naam tc geven. Het kind werd Victor gedoopt, 't Groeide op tot eeeen prachtigen jongen, de trots zjner ouders, het af- gedje zijner grootouders. Grootmoeder Van Meenen hield tegen iedereo staande, dat de kleine Vik sprekend op den grooten geleek. Er kwamen achtereenvolgens nog meer kleine we reldburgers en ook burgeressen in het huisgezin van Lotte, maar, voor de grootouders was en bleef de eerstge borene de lieveling. Geen krullekopje, geen lachbekje, hoe lief en aantrekke lijk dan ook, koa Vikje van de plaats verdringen, die hij in het hart van grootvader en grootmoeder voorgoed had ingenomen. En toen zij hunne zaak aan hunnen schoonzoon overdroegen, en een net huisje, midden in eenen lommerrijken tuia, betrokken, om het overige van hunne levensdagen eene welverdiende rust te genieten, toen mocht Lotte het ouderlijke huis de fraaiste zaken, de scheonste meubelstukken-behouden, maar haren oudsten jongen, dea zes jarigen. Vik moest zij aan vader en moeder afstaandeu ganschen dag behoorde hij aan zijne grootouders alleen des nachts was hij de huisge noot van ouders, broertjes en zusjei Da varmliU seldatenrak. I. In de cantine der kazerne te Welte vreden zitten een vijftal soldaten pra tende en rookende bij elkander. Zij dragen natuurlijk de schilderachtige uniform van het Nederlandsch-Indisch legermaar hieruit volgt geenszins, dat het allen geboren Hollanders zijn. Integendeel, op eenen enkelen na, die uit de omstreken van Maastricht af komstig is. bestaat het gezelschap ge heel uit Duitscbers. De kleine groep verdient onder meer dan één opzicht, afzonderlijk aan den lezer voorgesteld te worden. De blondknevel op den hoek der batik, die zijne beenen ia eene rechte lijn voor zich uitsteekt en zijnen rug zoo behaaglijk tegen het houteu beschot laat leunen, die blondknevel was voor een half jaar nog luitenaut in het Pruisisch leger. Zoon van eer berooiden Brandenburgschen landji ker, had luitenant Herbert von Schön- burg in zijne garnizoenstad Maagden burg zoovele en zoo g'oote schulden gemaakt, ea sijne schuldeischere plaats van met thalers zoo vaak met scheldnamen en stokslagen betaald, dat het eindelijk uit de spuitgaten liep en de eer van het officierscorps er mede gemoeid werd. Zijn gaf hem te verstaan, dat zelfs voor eenen luite- het maken van schulden zekere grenzen heeft, die door Scliönburg reeds lang overschreden waren. Uit dezen wenk begreep de platzak luite nant zijn vonnis en wachtte het niet af. Met zelf zijn ontslag te vragen uit 's lands dienst, voorkwam hij dat het hem werd opgedrongen. Maar nu was Pruisen in last. Schit.iburg moest naar den wandelstaf grijpen, dat stond vast. Doch waarheen e courant belastte zich met de op lossing dezer pijnlijke vraagzij meldde Schi'i.iburg, dat het kleine Holland in eenen overzeeschen oorlog met Atjeh gewikkeld was. Wel, daar zou zijn Pruisische soldatenmoed goed te pas komen, hij had zich slechts aan te melden, om met vlag en wimpel bin nengehaald te worden. Dat viel hem echter een beetje uit de hand. Men gaf hem namelijk te verstaan dat, wilde hij met den luitenantsrang in het Oost-Indisch leger opgenomen worden, hij zich vnoraf aan het Kederlandsch officiersrxamen ondsrwerpen moest. Jonker Herbert deed dit met de vaste overtuiging, dat hij zijne examinator* •mver zou antwoorden. Het kwam echter andersom uitzij vroegen hein Vooral de wiskunde gaf den :n »Von« den genadeslag. «Jonk heer Herbei t von Schönburg, t ver klaarden de heeren der Bredasche commissie, »uwt kennis der mathema tische wetenschappen is zóó opper vlakkig zóo gering, dat gij allerminst nng twee volle jaren ernstige studie behoeft, om voar den officiersrang in aanmerking te komen. Wij raden u als vrijwilliger dienst t< nemen, in welk geval men u te Harderwijk met den rang van korporaal zal inschrijven. Zooals u wellicht bekend is, heeft de Nederlandsche Regeering aan dit en gagement voor 't O.-I. leger eene premie van driehonderd gulden ver bonden.» Wit te doen? De eer riep: weige ren U de beurs: «aannemen l« En de beurs won het gedingde Pruisische luitenant werd korporaal in het Neder- landsch O.-I. leger. Wordt vervolgd. Mooie kwaliteiten Lakens en prachtige Fantasiestoffen voor Courante Prijzen Thans waar alles nog zoo duur is kunt U door bij ons te koopen, veel geld bèSparen Vergelijkt onze prijzen a Alle veranderingen gratis Hoek Langegracht. Tel. 501 Ontvangen een Prachtcollectie echte Costumes naar Maat, met prima Engelsche voerings en vanaf f50.— tot f125.— Zie de Etalages!! A.nb.T.i.nd, te Amersfoort en omgeving. Ondergetekende vraagt met 1 Mei of etrder tegen de hoogst mogelijke prijzen. Voor veehouders, die varkens willen mesten, zal een bepaalde hoeveelheid onder- meik beschikbaar zijn tegen een zoo billijk mogelijke prijs. T. SIEPERDA, Directeur Amersfortia, Gevraagd voor SOEST en OMSTREKEN, voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. Beiden moeten goed ingevoerd zijn bij aldaar wonende Veehouders. Bekendheid met de Veevoeder-branche strekt tot aanbeveling. Zonder zéér goede getuigschriften onnoodig te sollici- teeren. Brieven onder letters G. K. aan het bureau van dit blad. De Eerste voor Amersfoort en Ometreken. Aangesloten bij de in 1911 Koninklijk Goedgek. Vereeniging van Mode-Vakscholen te 's Gravenhage, Staatsbl. No. 45. Lessen worden gegeven voor eigen gebruik in patroonteekenen, maatnemen, knippen, naaien, borduren, lingerie, enz. Tevens opleiding voor de examens, als: Costumière, Coupeuse, Leerares en Coupeuse-Lingerie. Ook aan het mantelvak wordt groote zorg besteed. Examens worden afgenomen te 's Gravenhage. Aanvang der lessen Dinsdag 4 Maart a.s. Inlichtingen zijn te bekomen Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag in liBEN HAEZER, Muurhuizen 124, Amersfoort. VRAAGT PROSPECTUS. De Directrice, J. C. van de Wetering. Balansen, Maten en Gewichten. Geld kisten. Brandkasten. Prima émaille PANNEN EN KETELS. SCHEER MESSEN onder garantie. Aanbevelend, F. J. H. Sanders, Amersfoort, Kamperbinnanpoort 4. R. K. Vereeniging tot bevordering van den Volkszang. Afd. Amersfoort. op Dinsdag 4 Maart, 's avonds half 8, in de groote zaal van „Amicitia", opening der zaal 7 uur, onder leiding van den lieer A. C. M. SLINKERT van Nijmegen. Verplicht programma voorde leden 10 ct. Entrée niet-ledcn 50cl. Gelegenheid tot nummeren van plaatsen bij Mej. Peters, Havik 24. Westsingel 38 - Tel. 45 Luxe Rijtuigen en Livreien voor Gelegeoh., Uniformen voor Begrafenisten Directeur W. F. v. o. ZWAAN.

De Eembode | 1919 | | pagina 4